s een reden voor ogere benzineprijs Conditie van Nederlandse VN-mannen nog niet optimaal Kamer wijst groter offer hogere ambtenaren af ïhlireeteur blijft bij ontkenning van hasj smokkel £eidóo,Qowumt Vervroegde uittreding |)uitsland ontkent incidenten N net chauffeurs ZWAAR TERREIN VERGT VEEL ENERGIE ggr sir 'i Binnenland leidse courant VRIJDAG 16 MAART 1979 PAGINA 13 YERGIEDESKUNDIGE MINISTERIE ^ONOMISCHE ZAKEN (Van onze parlementaire redactie) [f| HAAG Volgens de energie-deskundi- van het ministerie van Economische Za- is er op het moment geen reden de be- iiieprijs te verhogen, zoals de oliemaat- iappijen graag willen. Weliswaar zijn de ijzen op de vrije markt voor dit produkt nzienüjk hoger dan in Nederland, welk ele git meeweegt bij het vaststellen (door de erheid) van de binnenlandse prijs, maar is nog geen reden overstag te gaan, aldus A.A.T. van Rhijn, plaatsvervangend di- eur-generaal energie-aangelegenheden van (departement. Van Rhijn wordt de hoogte van de jjzen op de vrije markt niet veroorzaakt or structurele schaarste, maar door hande- (n (speculanten), die veel kopen in de ver- Chting dat de vraag aanzienlijk zal toene- n, nu het zomerseizoen nadert. Van Rhijn zei het een en ander op een «bijeenkomst, gewijd aan de huidige inter- jonale olie-situatie. Daarbij wees hij erop, de zaken somberder zijn dan men geneigd te geloven. Het feit, dat Iran zijn oude pro- Irtieniveau niet meer wil bereiken, heeft er- toe geleid, dat er een „sluipend" tekort is ont staan, „dat hinderlijk is en een grote druk uit oefent op de prijzen". Volgens Van Rhijn is daardoor nu al gebeurd, wat de deskundigen pas verwacht hadden aan het eind van de ja ren tachtig, namelijk dat de vraag in de we reld iets groter is dan het het aanbod. Vandaar dat de Nederlandse regering het ver bruik in eigen land en daarbuiten terugge bracht wil zien, met als bijkomend „maar niet minder belangrijk" argument, dat daardoor de belangrijke OPEC-landen als Saoedi-Arabië wellicht gunstig gestemd worden. Een interde partementale werkgroep is hard bezig met het uitwerken van een bezuinigingsprogramma, dat om te beginnen gebaseeerd zal zijn op vrijwillige medewerking van de burgers. Zo zal de automobilisten gevraagd worden de meximumsnelheden na te leven. Deze „maat regel" zal echter lang niet voldoende opleve ren, naar men schat slechts 0,2 a 0,3 procent van het totale olieverbruik. Met het gevolg dat aanvullende bezuinigingen nodig zullen zijn. Wat die precies zullen inhouden, wilde Van Rhijn nog niet zeggen, „omdat die nog afge checkt moeten worden met alle betrokken de partementen". Betoging van Basken op het Binnenhof Een beeld van de betoging van ongeveer dertig Basken, gistermiddag op het Haagse Binnenhof. De Spaanse separatisten betoogden tegen de, wat zij de „on derdrukking van de centrale regering" noemden. WANKS STAPELS BEZWARENDE DOSSIERS lECHT (ANP) Terwijl de presidsent de Utrechtse rechtbank gisteren bijna tuil ging achter een forse stapel dossiers een groot aantal getuigen zeer bezwarende rklaringen tegen hem aflegden, bleef de irige directeur S. van G. van de Utrechtse i, Intertheems hardnekkig ontkennen ook iar iets met een zeer omvangrijke hasj- lokkel uit het Midden—Oosten naar Neder- id te maken te hebben gehad. Speciaal ivoor ingezette rechercheurs hadden maan- werk gehad om de ingewikkelde kluwen van bedrijf, directie, chauffeurs en transpor ten te ontwarren. Het resultaat loog er echter niet om, gezien de omvangrijke hoeveelheid dossiers. De smokkel kwam aan het licht door de ar restatie van een chauffeur in het Oostenrijkse Graz en door het onderscheppen van een vrachtwagen in de Italiaanse havenstad Brin- disi. De vrachtwagens stonden op naam van de onderneming van verdachte Van G. Sinds dien is hij voortdurend door de politie gescha- De rechtbank van het Italiaanse Brindisi heeft intussen de smokkel van 1500 kg. hasj be recht. De chauffeur werd tenslotte veroor deeld tot 2,5 jaar gevangenisstraf en de broer van verdachte alsmede een mededirecteur van de onderneming kregen bij verstek acht jaar. Hoofdverdachte Van G. bleef gisteren op de eerste dag van de rechtszaak tegen hem bij voortduring ontkennen. „Hoe kan de politie smokkel verdenken, terwijl zij mij a anderhalf jaar constant in de gaten heeft houden", vroeg hij zich af. „Een miljoenenen dans? Waanzin", beet hij de rechtbank toe Hii liet ook uitkomen geen cent te bezitten, leen maar schulden te hebben. Maar op de vraag van de president van de rechtbank waarom Intertheems, direct nadat een chauf feur in Oostenrijk zijn wagen in de steek had gelaten, een paniekvergadering had gehouden bleef Van G. hardnekkig zwijgen. Vandaag werd de zitting voortgezet. VERVROEGDE uittreding is populair in Nederland. Populairder dan de mogelijkheid om de arbeidstijd te verkorten via een inkrimping van het aantal per week te werken uren. Dat is de voornaamste conclusie die getrokken kan worden uit een recente enquête, die in opdracht van het departement van Sociale Zaken is in gesteld. In het algemeen moet aan enquêtes van een be perkte opzet als deze niet al te veel waarde worden ge hecht. Bij een actuele zaak als de arbeidstijdverkorting geeft de uitslag echter toch een aardige indicatie ten behoeve van de keuze, waarvoor de sociale partners maar ook het kabinet momenteel staan. In de discussies over de arbeidstijdverkorting gaat het in feite steeds om de keuze: vervroegde uittreding of iets anders. En dat andere is dan veelal de verkorting van de werkweek (tot bijvoorbeeld 35 uur, zoals de in dustriebond fnv zo nadrukkelijk eist). Sprekend over die keuze heeft minister Albeda van Sociale Zaken tot nu toe altijd een voorkeur uitgesproken voor de ver vroegde uittreding. Een op zakelijke gronden juiste voorkeur, want het aantal nieuw te bezetten arbeids plaatsen zal bij vervroegde uittreding naar alle waar schijnlijkheid groter zijn dan bij verkorting van de werkweek. Bij vervroegde uittreding vallen er immers aanwijsbare arbeidsplaatsen open die gevuld moeten worden; bij verkorting van de werkweek moet nog maar afgewacht worden in hoeverre het werk van veer tig uur ook niet in (bijvoorbeeld) 35 uur gedaan kan worden. Bovendien bestaat er nog een grote mate van onzekerheid over de vraag of arbeidstijdverkorting uit eindelijk het beste middel zal zijn. Eenmaal ingevoerde werkweekverkorting valt veel moeilijker terug te draaien dan vervroegde uittreding. Aan die overwegingen is nu door de enquete een nieuwe wegingsfactor toegevoegd. Vervroegde uittreding blijkt ook als aantrekkelijker te worden ervaren dan werkweekverkorting. De vraag wat de mensen waarom het allemaal gaat, de individuele werknemers, zelf wil len, is naast het vraagstuk van de economische wense lijkheid, zeer belangrijk. Het is daarom goed dat de cij fers van deze enquête ook nadrukkelijk in de overwe gingen worden betrokken. ANNEDERLANDSE- UITSE GRENS INN/DEN HAAG Volgens de Westduitse ambassade is j nader onderzoek bij een aantal ministeries in Bonn niets tbleken van incidenten aan de Nederlandse-Duitse grens lubij Nederlandse chauffeurs betrokken zouden zijn ge- Kln Bonn liet een woordvoerder van het ministerie van eer weten, dat intensieve navraag bij de verantwoorde- ie functionarissen van douane, grens- en verkeerspolitie Is heeft opgeleverd dat ook maar enigszins erop zou kun- wijzen, dat Nederlandse vrachtwagens de laatste tijd in litsland anders zouden worden behandeld dan anderen. A :«ls gisteren gemeld heeft volgens de vervoersbond CNV de M serie Holocaust die onlangs de Duitsers met hun neus op W nazi-tijd heeft gedrukt aanleiding gegeven tot een reeks M n klachten van Nederlandse vrachtwagenchauffeurs over de amer waarop ze door Duitse douaniers en politiemannen irden behandeld. Sinds de vertoning van Holocaust zijn bij vervoersbond CNV zeventien klachten binnen gekomen. 'q tie varieren van onbeschofte behandeling tot regerechte mis- ndeling. „In sommige gevallen loopt het werkelijk de spuiga- i uit", aldus hoofdbestuurder G. van Vliet. De bond heeft 3 middels bij minister De Ruiter van Justitie aan de bel ge- r ikken met het verzoek zich officieel bij de Duitse regering beklagen. ilgens Van Vliet worden de Nederlandse chauffeurs in Duits- id overigens al sinds jaar en dag getreiterd en gepest, maar n mishandeling was tot nu toe maar zelden sprake. Sinds locaust is er duidelijke sprake van een toenemende agres- A1 lang klagen de chauffeurs erover dat bij verkeerscon- les vooral Nederlandse vrachtauto's er uit worden gepikt en men dan net zo lang zoekt en speurt tot men iets vindt arover men „moeilijk kan gaan doen". De anti-Nederlandse mming wordt volgens Van Vliet vooral ingegeven door con- rrentie-overwegingen. Hij durft te stellen, dat politie en dou- e via vertragingsacties, scheldpartijen en mishandelingen rtelijk meewerken in die concurrentiestrijd. 'f 'fc "'K A Onderwater Vele uiterwaarden, zoals hier van de Waal bij Haatten, lopen met de wassende stand van het water weer vol. Ook kades zullen binnenkort hier en daar weer blank kunnen komen te staan. Bij Lobith komt thans ongeveer 5.700 kubieke me ter water per seconde binnen, morgen wordt 6.700 verwacht. Normaal is de aan voer 's zomers ongeveer 2.200 kub. meter. WIEGEL SLEEPT TRENDKORTING ERDOOR (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een poging van de oppositie een grotere differentiatie aan te brengen in de korting op de ambtena rensalarissen is gisteren door een meerderheid van de Tweede Kamer bestaande uit CDA, VVD, SGP en GPV van de hand gewezen. De voorstellen hiertoe waren in gediend door de PvdA-er Van Thijn met het doel de lagere ambtenaren een kleiner en de hogere een groter loonoffer te laten brengen. Beide voorstellen waren door minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) ontraden. Hij sleepte de door hem vastgestelde be perking van de stijging van Bi.i detachement weinig infanteristen (Van onze speciale verslag gever SJOERD POST) HARERIS Het Neder lands VN—detachement in Zuid—Libanon heeft zeker veertig infanteristen en spe cialisten tè weinig. Daarom "loet ook patrouille gelopen worden door de stafcompag nie en het aanvullingsdeta- chèment. Het is de bedoe ling dat deze manschappen zo spoedig mogelijk naar Libanon worden overgevlo gen. Een ander probleem is dat bij de huidige sterkte van bet detachement de logistie ke eenheden in verhouding lot het aantal infanteristen groot is. Vermoedelijk wordt daarom een deel van bet aanvullingsdetachement omgeschoold tot infanterist. Overste Lensink, de com mandant van het detache ment, zou over een en ander waarschijnlijk vandaag dé nodige mededelingen doen. (Van onze speciale verslaggever SJOERD POST) HARRIS Heel wat Nederlandse militairen van het VN-detachement in Libanon zullen wat aan hun con ditie moeten doen. Het patrouillelo pen in het zware heuvellandschap waarbij soms hoogteverschillen van meer dan 200 meter overbrugd moe ten worden, vergt veel van het uit houdingsvermogen van de soldaten. Dat is de belangrijkste conclusie van de groep onderofficieren die een avond en een nacht de omgeving van Harris heeft verkend. Volgens de militairen, die gistermorgen na vijftien uur lopen, zwaar vermoeid het hoofdkwartier bereikten hebben zij geen guerrilla's ontmoet. Er wordt wel regelmatig geschoten in het gebied dat de Nederlanders moeten controleren en dan vrijwel altijd in de nachtelijke uren. Het is niet bekend of dit door guerrilla's gebeurt dan wel dat er illegaal gejaagd wordt. De eerste patrouilletocht heeft de Nederlandse staf een schat aan erva ringen opgeleverd. Men heeft diverse soorten uitrusting en leeftocht uitge probeerd. De militairen hebben een nachtelijke stelling betrokken in een .vallei die bekend staat als doorgang sroute van PLO-guerrilla's. Het Ne derlandse gebied dat globaal 30 x 15 km. meet is opgesplitst in vijf vak ken. In elk vak is een compagnie soldaten van 100 man gelegerd. Vol gens adjudant Van Belle, de batal jonsadjudant van het VN-detache ment moet er vooral gelet worden op Palestijnen. Voor zover bekend is 'er slechts een vooruitgeschoven post van de christenmilitie in het Neder landse gebied. De Franse commandant, kolonel Carrn, heeft in een afscheidstoes praak de PLO bedankt voor de uit stekende samenwerking. Volgens Cann is er bij de 170 vuurgevechten die zijn bataljon heeft meegemaakt niet één door PLO-guerrilla's begon nen. Grote moeite hebben de Fran sen wel gehad met de christenmili ties, de soldaten van de linkse Liba nese beweging en het de facto-leger- tje van de Libanese majoor Haddad. In Harris zijn gisteren twee van de vier kinderen weer thuis gekomen die onlangs gewond raakten toen een granaat in hun woning ontplofte. Zij werden in het Noorse noodhospitaal in Naqoera verpleegd en zijn nu weer zover opgeknapt dat zij naar huis mochten. Nederlandse militaire artsen zullen hen voorlopig nog on der controle houden. Lange dagen De militaire chauffeurs maken erg lange dagen in Zuid-Libanon. Met drietonners worden nog dagelijks voorraden opgehaald uit het hoofd kwartier van Unifil in Naqoera. Daar staan 40 containers van elk 17 ton die per schip vanuit Nederland naar Haifa zijn overgebracht. Een chauf feur vertelt: „Ik kan dat stuk weg tussen Harris en Naqoera inmiddels wel slapend afleggen. Wat zo'n leger allemaal niet mee sjouwt houdt je niet voor mogelijk. Ik heb al munitie gereden, voedesel maar ook babyk leertjes. Die heeft de bevolking van Zuidlaren ingezameld om hier aan de armste mensen in de dorpen uit te delen". Bij een van de controleposten is sol daat Roelof van der Veen begonnen aan de aanleg van een tuintje. „Heb ik tenminste wat om handen als ik vrij ben van dienst", zegt hij met een brede glimlach op het al aardig gebruinde gelaat. Erik Voskamp uit Zutphen en Ton van der Laar uit Hengelo bemannen een van de checkpoints in het dorpje Saddiqine. „De mensen stoppen van zelf bij de wegversperring", vertellen ze. „Ieder een weet dat er direct geschoten wordt als ze proberen door te rijden. Als wij vuurcontact krijgen moeten we direct in dekking gaan en onze commandant via de boordradio op roepen. Maar dat is gelukkig nog niet nodig geweest en wat mij be treft mag dat zo blijven", aldus sol daat Voskamp. De Nederlandse VN-militairen krij gen vanavond puur Hollandse kost voorgeschoteld. Chef-kok sergeant Van der Groef heeft voor vanavond het volgende menue samengesteld: soep, runderlapjes, aardappelen en spruitjes. Omdat alle voorraden nog niet binnen zijn moeten de soldaten het vanavond zonder toespijs doen. Maar Libanon heeft een overvloed aan fruit, dat is dus geen probleem. de ambtenarensalarissen van 0,3 tot 0,7 procent zonder veel moeite door de kamer. Onduidelijk is nog steeds of het arbeidsvoorwaardenbeleid inzake de ambtenarensalaris sen nu alleen voor 1979 of ook voor 1980 en 1981 zal gel den. Wiegel stelt zich op het standpunt dat de aftopping van de prijscompensatie een eenmalige zaak is. „Ik wil niet drie jaar een voorbeeld geven dat door het bedrijfsle ven niet gevolgd wordt". De oppositie wil van deze aftop ping een jaarlijkse aangele genheid maken. De opstelling van het CDA zal volgende week dinsdag als een motie van PvdA en PPR hierover in stemming komt de doorslag geven. De CDA-fractie moet zich nog intern beraden. Dat geldt ook de vraag of de trendkorting van 0,3. - 0,7 kor ting ook in de komende jaren moet doorgaan. Wiegel is daar, gesteund door z'n eigen WD, een warm voorstander van. De oppositie wil dat de kortingsdifferentiatie opnieuw in het overleg met de bonden aan de orde wordt gesteld. Het CDA heeft ook hierin nog geen duidelijkheid ver schaft. DOORBARRE WEER Flinke daling casino-bezoek SCHIPHOL In de eerste twee maanden van dit jaar is het bezoekersaantal van de twee casino's in ons land met gemiddeld 30 procent terug gelopen. Het casino in Zand- voort moest met een terug gang van 33 procent de zwaarste klap incasseren, ter wijl het casino in Valken burg met 20 procent minder bezoekers er niet veel beter vanaf kwam. Volgens directeur De Rooy van de Nationale Stichting Casinospelen zijn de barre weersomstandigheden van deze winter de oorzaak van deze grote terugloop. De eer ste twee weken van maart hebben volgens De Rooy het aantal bezoekrs al weer op het oude peil gebracht: 1100 bezoekers per dag in Zand- voort en 800 in Valkenburg. FNV wil trekkers nu beveiligd zien UTRECHT De voedings bonden FNV vinden dat alle landbouwtrekkers zo snel mo gelijk moeten worden bevei ligd. Zij vinden dat de werk nemers geen dag langer op trekkers mogen rondrijden die niet voorzien zijn van een veiligheidscabine of vei ligheidsbeugel. De bonden vinden dat de maatregel van de arbeidsin spectie, die bepaalt dat de trekkers uiterlijk in juli 1983 beveiligd moeten zijn, veel te laat ingaan. Vorig jaar zijn 10 mensen om het leven geko men doordat een onbeveiligde trekker kantelde of achter over sloeg. Een depressie, die gisteren over Frankrijk naar het noor den trok, kwam vanmorgen boven het zeegebied tussen Engeland en België aan. Het ziet er naar uit, dat deze de pressie in de komende 24 tot 36 uur vrijwel niet meer van plaats zal veranderen. Een ander lagedrukgebied koerst van Oostenrijk naar het Oost zeegebied. Beide systemen zullen ook morgen veel be wolking veroorzaken, waaruit we af en toe regen mogen verwachten. In het tempera- tuurverloop komt weinig ver andering. Het afgelopen et maal liepen de temperaturen in ons land sterk uiteen. Gis termiddag meldde het vlieg veld Zuid-Limburg een maxi mumtemperatuur van 14 gra den, in het noorden werd het niet warmer dan 1 graad. De eerder genoemde depressie voerde op haar oostflank zachtere lucht naar het noor den, waarin opklaringen voor kwamen. Een gebied met hoge barometerstanden boven noord-Skandinavië zorgt daar voor rustig winterweer. De af gelopen nacht kwam daar zeer strenge vorst voor met minimumtemperaturen tussen -20 en -25 graden. Vooruitzichten voor zondag: Afnemende kans op regen of sneeuw. Aanhoudend koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.temp.: omstreeks 0 gra den. Max.temp.: omstreeks 3 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. gS, Vlis?ingen «ar9 ST eSS*" Luxemburg Weer Max Neer üpü 2 2 3 7 1 9 10 9 8 10 Sriu 2 2 7 13 8 3 12 3 0^ sneeuw 5 12 12 17 2 9 igenbui regen 12 3 2 2 114 sneeuw «Sir zw bow. 3 ]l 2 17 03 ?«en' 20 01

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13