Vrede in Midden Oosten komt Amerika duur te staan Amerikanen en Egyptenaren starten diplomatiek offensief voor akkoord \apport bevestigt mishandelingen door politie van Ulster Taaipartijen haken af in kabinetsformatie iaos: Chinese roepen zijn over ens getrokken Premier Callaghan houdt Schotse nationalisten aan het lijntje AGINAU Buitenland LEIDSE COURANT. VRIJDAG 16 MAART 1979 PAGINA 1 vroegere premier van fen Amir Abbas Hoveida |7) voor zijn rechters, de hals draagt hij bord, waarop zijn kam geschreven is. aat opnieuw tiet Chomeini iraten EHERAN (UPI/REUTER/AP) De Iraanse premier Bazar- n vertoeft momenteel in de ad Qom, om daar opnieuw rerleg te plegen met de lanse geestelijke leider de itollah Khomeini. Bazargan van mening dat Khomei- 's volgelingen het regering- rzag ondermijnen en hij takt zich in het bijzonder rgen over de revolutionaire chtspraak, als gevolg waar- n al bijna zeventig al dan et vermeende medestanders n de sjah na geheime pro- ssen geëxecuteerd zijn. I is gisteren de voormalige emier Hoveida voor zijn amitische rechters versche- n. Tegen hem is de dood- af geëist. Hij wordt van ze ntien zaken beschuldigd, nerend van spionage, han- l in verdovende middelen, ionage tot samenwerking et het regiem van de sjah öveida verklaarde voor de chter dat hij pas enkele mi lten voor de rechtzitting as gewekt: „De dokter had ij slaapmiddelen gegeven en beschik nu niet over al ijn vermogens". Hij protes- srde tegen zijn plotselinge iroep: „Als u een beklaagde rhoort en een aanklacht te- n hem inbrengt, dan hoort hem tijd te geven zijn ver- diging voor te bereiden..." iveida ontkende zich aan iig misdrijf schuldig ge- aakt te hebben. irwacht wordt dat het pro- s morgen hervat zal wor- n. Voor zover bekend is dit eerste revolutionaire recht- ting, die langer dan een duurt. MOET EUROPA MEEBETALEN? (Van onze correspondent) WASHINGTON - Jimmy Carter is, na zijn geslaagde vredesmissie in het Mid den-Oosten, in Washington zowel door zijn eigen partij als door zijn Republi keinse tegenstanders overstelpt met eer betuigingen. De Amerikanen voelen weer echt mee met hun president, en dat is na Camp David, en al Carters kunst- en vliegwerk nadien, niet meer het geval geweest. Iets waar de meesten in hun roes echter nog niet aan toegeko men zijn is de hoge bilaterale hulp die Amerika zal moeten betalen voor de vrede die Carter tussen Israël en Egypte heeft weten te smeden. Alles bij elkaar gaat Amerika volgens voorlopige schat tingen minstens 10 miljard dollar aan economische en militaire hulp aan zo wel Egypte als Israël besteden. De Amerikanen zullen bijna zeker ook een veiligheids verdrag aan Israël aanbie den. De gedachte die daar achter ligt, is dat Washington, door de Egyptenaren duidelijk te maken dat Amerika achter hen staat, hen ertoe wil brengen samen met Israël de rol van politieagent in het Midden-Oosten op zich te nemen. De Amerikaanse regering heeft gisterei* het congres al laten weten dat het al di rect 700 miljoen dollar wil reserveren ten behoeve van de vredesregeling in het Midden-Oosten in 1979 en 1980. Over een periode van drie jaar zullen de totale kosten op vier miljard dollar worden ge schat, aldus James T. Mcintyre, hoofd van het Amerikaanse begrotingsbureau. Het totaal zal over militaire en economi sche hulp worden verspreid, maar pre cieze details kon hij nog niet bekend ma ken. Wel wist hij te vertellen dat een fors bedrag zal moeten worden gereser veerd voor de bouw van een vliegveld. Het overleg over de kosten van het vre desverdrag is overigens al begonnen. De Israëlische minister Weizmann voert van daag besprekingen met zijn Amerikaanse ambtgenoot Harold Brown die gaan over de hoogte van het bedrag dat de Vere-' nigde Staten zullen betalen voor twee nieuwe luchtmachtbases die Israël in de Negev-woestijn zal aanleggen ter vervan ging van die in de Sinai. Brown gaat morgen middag besprekingen beginnen over de Amerikaanse militaire hulp aan Egypte en wel met zijn Egyptische amb tgenoot generaal Hasan Kamal Ali. Zeker twee Amerikaanse senatoren zijn van oordeel dat Europa en Japan ook zouden moeten bijdragen in de vier tot vijf miljard dollar die de Verenigde Sta ten op tafel moeten leggen, als betrof het hier een premie ter verzekering van het Egyptisch-Israëlisch vredesverdrag! Uit de eerste reacties valt op te maken dat het Amerikaanse congres in zijn al gemeenheid bereid is de kosten te beta len, maar de twee, senator Richard Sto ne, voorzitter van de subcommissie voor het Midden-Oosten, en Larry Pressler, een republikein uit South-Dakota menen dat de „industrielanden (Europa, Japan) belang hebben bij een stabiele politiek in het Midden-Oosten. De kosten van de vrede zouden door deze landen moeten worden gedeeld. Vrede is goedkoper dan oorlog en de Verenigde Staten zouden hun bondgenoten in de NAVO en Japan om hulp moeten vragen. Vanuit kringen van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken werd erop gewezen dat president Sadat heeft laten doorschemeren het te zullen toejui chen als Japan en Europa zouden deel nemen in de plannen voor de ontwikke ling van de verdere toekomst van zijn land. Amerika zal daar zeker geen be zwaar tegen hebben wanneer zijn bond genoten een rol willen vervullen in de economische ontwikkeling van Egypte. De hypotheek die Amerika op zich neemt is immers al zwaar genoeg. Daar bij wordt er ook op gewezen dat het grootste deel van de Europese en Japan se olie uit het Midden-Oosten wordt be trokken. WASHINGTON,CAIRO,JERUZALEM (AFP/AP/Rtr) Om te trachten steun bij de Arabische landen te krijgen voor het Egyptisch-Israëlisch vredesakkoord gaat president Carter een groep deskun digen onder leiding van veiligheidsadvi seur Brzezinski naar Saoedi-Arabië en Jordanië sturen. Zij zullen deze twee ge matigde Arabische landen ervan probe ren te overtuigen hoe belangrijk dit ver drag is, niet alleen voor Amerika, maar ook voor henzelf. Ook Egypte wiens kabinet gisteren na het Israëlische het akkoord goedkeurde, is inmiddels een diplomatiek offensief begonnen om het akkoord aan zijn be langrijkste overgebleven steunpilaar in het Midden-Oosten, Saoedi-Arabië, te „verkopen". Vice-premier Moebarak verklaarde dat er zich in de betrekkingen tussen beide lan den geen moeilijkheden zullen voordoen, ondanks de resoluties die zijn aangeno men op de anti-vredestop in Bagdag vo rig najaar, omdat Egypte geen afzonder lijk verdrag met Israël sluit, waarbij niet ook voor de Palestijnse kwestie een op lossing in het verschiet ligt. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dayan bevestigde gisteren dat de Verenigde Staten na sluiting van het vredesverdrag komende week of iets later in verband met de door griep ge troffen premier Begin een dialoog zullen openen met Jordanië en misschien ook Syrië. Volgens Dayan zou Amerika op deze manier de tenuitvoerlegging van het vre desverdrag tot zulk een aantrekkelijke zaak proberen te maken dat de andere buurlanden van Israël er belangstelling voor krijgen. Voor wat koning Hoessein betreft, hij riep „alle landen in de wereld" gisteren op het bewijs te leveren van begrip voor de Palestijnen op de westelijke Jordaan- oever en in de Strook van Gaza „die lijden onder de bezetting"— en zich op te stellen achter hun eisen. Voor het eerst sinds de bekendmaking dat een vredesverdrag is bereikt zijn gis termorgen twee Palestijnen in de door Israël bezette Arabische gebieden om het leven gekomen tijdens betogingen tegen het verdrag die door het Israëlische le ger werden onderdrukt. De officiële tekst van het vredesverdrag wordt niet bekend gemaakt voordat pre mier Begin het volgende week aan de Knesset ter goedkeuring heeft voorge legd. Enkele belangrijke details zijn wel bekend geworden. Ten aanzien van de olie heeft Israël afgezien van zijn eis dat Egypte een vast deel van de olie uit de Sinai levert aan Egypte. In plaats daar van wordt een gewoon commercieel con tract tussen beide landen opgesteld. Egy pte heeft afgezien van zijn eis dat in de Strook van Gaza zelfbestuur wordt inge steld tegelijk met de legering daar van Egyptische verbindingsooficieren. Wapenarsenaal overvallen in Rome ROME Een terroristencom- mando bestaande uit een vrouw en twee mannen in politie-uniform hebben don derdag een arsenaal in het hart van Rome overvallen en hebben daarbij 50 pistolen en enkele geweren buitgemaakt, heeft de politie bekend ge maakt. Het Italiaanse persbureau ANSA kreeg vijf minuten la ter een anoniem telefoontje waarin de verantwoordelijk heid voor de overval opgeëist werd door de „gewapende re volutionaire kern" (de NAP) een linkse stadsguerrillaben- de. Volgens de politie vluchtten de drie terroristen in een auto die dichtbij het arsenaal geparkeerd stond, niet ver van het presidentieel paleis het Quirinaal. „Harpoen pistool" in België verboden BRUSSEL (AFP) Een rechtbank in Brussel heeft gisteren een Luxemburgse za kenman veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en een boete van ruim 20.000 gulden omdat hij in België een pistool op de markt heeft gebracht waarmee men pijlt jes kan afschieten die men sen verlammen. Met het pistool kan men pijlt jes afschieten over afstand van zes meter. Die pijltjes zijn met een draad aan het pistool verbonden en deze draad staat onder stroom. Ie mand die hiermee wordt „neergeschoten" blijft een paar uur verlamd. Britse tanker in tweeën gebroken HALIFAX (AP) De Britse olietanker Kurdiasten is gis teren in zwaar pakijs halver wege de Cabotstraat tussen Newfoundland en Nova Sco tia (Nieuw Schotland), in tweeën gebroken. Het schip had 40 man aan boord en vervoerde 29.000 ton bunkerolie. Het voorste ge deelte van de 192 meter lange tanker zonk al spoedig. Het achterstuk was gisteravond nog drijvend. Ondanks de ijsgang en de he vige wind gelukte het 39 op varenden in twee reddingsbo ten het schip te verlaten. Bomaanslag op synagoge in Zurich De synagoge van de Zwitserse stad Zürich heeft ern stige schade opgelopen als gevolg van een bomaan slag, vermoedelijk door neo-nazi's. Op de foto: de vernielde zijdeur van het gebouw. BRUSSEL De twee Belgische taaipartijen, het Brusselse Franstalig Front van Franstaligen en de Vlaamse Volksunie hebben vanmorgen in alle vroegte besloten niet langer aan het kabinetsformatie van formateur Paul vanden Boeynants deel te nemen. Vanden Boeynants slaagde erin begin deze week een voorlopig akkoord te bereiken over een nieuwe inrichting van de Belgische staat. De verwachting is nu dat Vanden Boeynants zal trachten een. regering te vormen van Vlaamse en Waalse christen-democra-- ten en socialisten. Het terugtrekken van de beide taaipartijen betekent een door-, breking van het Franstalige en Vlaamse front Kennelijk hebben de beide taaipartijen de voorstellen van forv mateur Vanden Boeynants onvoldoende gevonden. Zij hadden andermaal betrekking op de wijze waarop in een federaal België de belastingopbrengsten verdeeld moeten worden. NGKOK (UPI) Laos heeft vandaagver- ard, dat Chinese troepen in de grensgebieden n het land zijn doorgedrongen en heeft nu, in in scherpe nota, van Peking geëist, dat deze W7>W'nesc troePen onmiddellijk zullen worden te- •W/wfre'-'trokkeri. Laos bereiden de mezen in Laos een staats- jep voor. Laos is een specia- I bondgenoot van Vietnam, 50.000 man troepen in het pd zou hebben. Laotiaanse verklaring, dat inese troepen de grens wa- overgetrokken kwam kort idat de Chinese premier ia Guofeng (Hwa Kuo-feng) Peking had verklaard, dat a na een actie van in to- 27 dagen al zijn troepen Vietnam teruggetrokken /lifcZ.fd AHATlllt eerste overschrijding van grens met Laos door de Chinese troepen zou op 7 maart hebben plaats gehad; dezelfde dag, waarop Laos van China de terugtrekking van zijn experts op het ge bied van wegenaanleg geëist heeft. Vietnam heeft aan Peking voorgesteld om een week na dat alle Chinese troepen uit Vietnam zijn teruggetrokken besprekingen te beginnen in Hanoi. Er zijn evenwel aan wijzingen dat hier en daar Chinese troepen enkele kilo meters binnen Vietnamees ge bied gestationeerd zullen blij ven. Aldo Moro herdacht Het is vandaag een jaar geleden dat de Italiaanse oud-premier Aldo Moro door leden van de Rode Brigade ontvoerd werd. Op 9 mei daarop volgend werd hij vermoord in de achterbak van een auto aangetroffen. Bij de plaats waar hij gevonden werd is een eenvoudig gedenkteken geplaatst (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Sedert de catastrofale mis lukking van het socialistische plan om Schotland en Wales beperkte autonomie te schenken, probeert minderheidspre mier Callaghan de Schotse nationalisten aan het lijntje te houden. Hij haast zich niet om de betreffende wetsontwerpen te laten annuleren door het Lagerhuis. Callaghan heeft gisteren gezegd, dat pas volgende week een begin gemaakt zal worden met de vereiste parlementaire procedure. De datum van het noodzake lijke Lagerhuis-debat houdt hij evenwel nog geheim. Deze handelwijze geeft aan leiding tot het vermoeden, dat. de socia listische minderheidspremier het pro bleem van federaal zelfbestuur voor Schotland op de lange baan probeert te schuiven, om te ontsnappen aan een mo gelijke parlementaire nederlaag, die hem zou dwingen nog dit voorjaar nieuwe al gemene verkiezingen uit te schrijven. Als het volgende week tot een vertrou wensvotum komt over het houden van een debat, zouden de Schotse en Welse nationalisten samen met de conservatieve oppositie en de liberalen tegen de rege ring kunnen stemmen. Het politieke lot van premier Callaghan hangt dan af van zeven Noordierse Unionisten, onder wie de gewezen conservatief Enoch Powell, die vaak de anderen weet te beïnvloe den. Waarnemers hebben de indruk, dat Powell zijn oude partij de kans om dank zij vervroegde verkiezingen aan het be wind te komen, weer zal ontnemen uit afkeer voor haar leidster Margaret That cher. In het referendum van 1 maart heeft Wales de voorgestelde autonomie reso luut afgewezen. Schotland stemde wel voor federaal zelfbestuur, maar niet met de vereiste meerderheid van 40 procent. Zoals te verwachten was, blijven de Schotse nationalisten erbij, dat een ge wone meerderheid van stemmen volstaat om aan hun land meer autonomie toe te kennen. Dit oordeel wordt gedeeld door de Schotse liberalen. Een ruime meerder heid van de socialisten van Schotland is eveneens van mening, dat toch werk ge maakt zal moeten worden van de contro versiële decentralisatie-kwestie. Op het recente Schotse Labourcongres werd evenwel besloten de definitieve beslissing ter zake over te laten aan de regering van Londen. In de socialistische wetsontwerpen van 1978 betreffende toekenning van meer zelfstandigheid aan Schotland en Wales staat, dat zij geannuleerd moeten worden als in de referenda het aantal ja-stem- m^n met de vereiste 40 procent bereikt heeft. Als in Schotland geen gewone meerderheid van kiezers vóór federaal zelfbestuur gestemd had, zou die annule ring al probleemloos gebeurd ziin. Het parlement moet in de gelegenheid gesteld worden om beide wetsontwerpen te annuleren. Premier Callaghan kan de afgevaardigden evenwel verzoeken in verband met Schotland tégen annulering te stemmen, wat dan zou betekenen dat de Schotten tóch zelfbestuur krijgen. On geveer 40 socialisten, onder wie ook en kele Schotten, zouden echter weigeren deze doorzichtige manoeuvre van de re gering, te steunen. Als die rebellen met de conservatieven vóór annulering stemmen, staat premier^ Callaghan weer even ver. Vandaar zijn-% pogingen om dat gevaarlijke debat zo lang mogelijk uit te stellen. Waarnemer$I verwachten trouwens, dat Callaghan de! nationalisten zoet zal trachten te houden! met een belofte van overleg tussen alle; partijen over de decentralisatie-kwestie. In feite speelt de Britse minderheidspreJ mier nu decentralisatie-roulette Op 3 april moet zijn minister van Financiën Healey een nieuwe begroting indienen. Korte tijd later begint de Paasvakantie. Als Callaghan de deeentralisatiestorm zo lang kan afhouden, blijft zijn regering wellicht nog aan tot het weer zomer is. Vel- DNDEN Op de onthullingen van de bordierse politiedokter Robert Irwin ■er mishandeling door de politie van f^stanten die van terreurdaden worden "dacht en een verklaring van de chef t de royal Ulster Constabulary, Sir fnneth Newman, dat de klachten over TVelddadig politie-optreden schromelijk i overdreven, volgt binnenkort de pu- blikatie van een rapport, waarin een on partijdige commissie onder voorzitter schap van rechter Harry Bennett tot de conclusie komt dat er inderdaad van ge welddadig optreden van de politie in Ul ster sprake is geweest en waarin maatre gelen worden aanbevolen om aan dat wangedrag van de politie een eind te maken. In een televisie-interview verklaarde dok ter Irwin zondag dat hij in 150 tot 160 gevallen op de hoogte was van verwon dingen bij arrestanten in het politie hoofdkwartier Castleraegh te Belfast, welke verwondingen die gevangenen zichzelf met geen mogelijkheid hadden kunnen toebrengen. In een verweer verklaarde Sir Kenneth Newman, chef van de Noordierse politie, dat dokter Irwin persoonlijk slechts 65 klachten had onderzocht en dat hij van dat aantal maar 10 gevallen aan mishan deling door de politie had geweten. Irwin blijft echter volhouden dat hij over de dossiers beschikt van de ruim 150 perso nen die volgens hem tijdens politieverho ren zijn mishandeld. Rechter Harry Bennett kreeg vorig jaar opdracht een onderzoek naar het politie optreden in Noord-Ierland in te stellen, nadat Amnesty International had gemeld dat ongeveer 78 van terreurdaden ver dachte personen door de politie waren mishandeld. Het rapport van rechter Be nnett is drie weken geleden aan de mi nister voor Noord-Ierland, Roy Mason, ter hand gesteld. Het geeft uiting aan ernstige bezorgdheid over het politie-op treden en stelt onder meer voor dat op het verhoor van de verdachten wordt toegezien via televisiecamera's. Boven dien moeten de verdachten de gelegen heid hebben om geregeld in contact te treden met hun advocaten. In een donderdag in Londen gepubli ceerd boek van de hand van de adv(> caat Brian Rose-Smith wordt ernstige kritiek geuit op de wettelijke maatrege len die ontworpen zijn om aan terreur het hoofd te bieden. De grotere macht die de politie in het Verenigd Koninkrijk heeft gekregen met betrekking tot arres tatie en detentie van verdachten, heeft volgens Rose-Smith geleid tot een „erosie van burgerlijke vrijheden zonder veel bij te dragen tot het voorkomen van terreur-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11