deTijd actie voor militairen in Libanon Paus bepleit solidariteit den herverdeling rijkdommen NIEUWSNET ieI inI ni» EERSTE PA TROUILLES ZITTENEROP «Is INNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1979 PAGINA 9 fZUN EERSTE ENCYCLIEK Van onze correspondent) VATICAANSTAD „Rederaptor Hominis,, (Verlosser van de mens). Zo is naar de beginwoorden de itel van de eerste encycliek, die paus Johannes Pau- us II, nog geen vijf maanden na zijn verkiezing, richt ot „de medebroeders in het bisschoppelijk ambt, de iriesters en religieuzen, zonen en dochters van de kerk n alle mensen van goede wil". De tekst, ruim hon- ierd pagina's in pocketformaat, is vandaag vrijgege ven, tegelijkertijd in het Latijn, Pools, Italiaans, 'rans, Engels, Spaans en Duits. i kont ontlf Zooi [if het eerste deel gaat de paus in op de betekenis van de (Él-lossing van de mensheid door Christus, kern van de ver- idiging van de kerk, wier leer over de mens geheel en al lontleend is aan de christologie. Omdat, aldus de paus, de Zoon van God mens werd heeft hij zich verenigd met iedere nens afzonderlijk. Ieder individu is dan ook van bijzondere waarde voor de kerk, zowel in theorie als in de praktijk. In lit verband doet de paus een dringend beroep op de verschil- mde regiems om de rechten van de mens te bevorderen en especteren. Wezenlijk onderdeel van die mensenrechten is de ijijheid van godsdienst. Christus' verlossingswerk ontleent de kerk haar plicht om Bvoelig te zijn voor het welzijn van de mens en voor alles $t dit bedreigt, maar de paus merkt wel op, dat de kerk niet oag worden verward met de politieke samenleving, noch zich 'erbindt aan een politiek systeem. kluele problemen )i? paus staat dan uitvoerig stil bij een aantal actuele proble- nen, zoals de ongelijke verdeling van kennis, goederen en indstoffen, ongemotiveerde bewapening en technische ont- relingen, die een bedreiging voor de mensheid gaan wor- Hij stelt vast, dat de kerk zich in deze tijd steeds weer leuw bewust moet zijn van de situatie waarin de mens huidige mens, aldus de paus, schijnt steeds weer te worden •eigd door hetgeen hij zelf produceert. Daarom leeft de steeds meer in angst. Hoe komt het toch, zo vraagt hij if, dat de aan de mens gegeven macht om de aarde te ieersen ^ich tegen hemzelf keert? De oorzaak- ziet hij in de jstandigheid, dat de wetenschappelijke vooruitgang niet ge- ird gaat met een gelijkwaardige ontwikkeling van moraal ethiek. Het gaat om de vraag of de wetenschappelijke en inische vooruitgang het menselijk welzijn dient en een iswaardiger samenleving schept. Het is de dringende plicht [van de christenen zich hiermee bezig te houden. De mens mag in slaaf worden van economische systemen, van de produk- de door hem zelf gemaakte produkten. Een zuiver mate- listische beschaving veroordeelt de mens tot een dergelijke jvemij. encycliek gaat in op de economische situatie in de wereld, ongelijke verdeling van de rijkdommen, de consumptie- (atschappij en haar gevolgen, waarbij een deel van de mens- lid in overvloed leeft en een ander deel honger lijdt en :omt van ellende. lolidariteit encycliek stelt daartegenover het principe van de solidari- dat het zoeken moet bepalen naar instituties en mechanis- }n, zowel op het gebied van de wereldhandel, als op dat van [n herverdeling van de rijkdommen. •uwe staten en naties ontvangen vaak in plaats van brood culturele hulp grote hoeveelheden moderne wapens en ver- lëtigingsmiddelen. Zij dienen in deze landen niet zozeer voor Ie verdediging van legitieme rechten of sovereiniteit, dan wel (oor chauvinistische, imperialistische of neo-kolonialistische loeleinden. We weten allemaal, aldus de paus, dat gebieden 'aar ellende en honger heersen in korte tijd vruchtbaar ge laakt zouden kunnen worden, als maar niet zulke ongehoorde 'ragen aan wapens werden besteed. reel aandacht wordt in de encycliek gegeven aan de rechten in de mens. Onze eeuw is tot nu toe de eeuw van de grote ingelukken voor de mensen geweest, aldus de paus, een -eeuw in materiële maar ook van morele verwoestingen. Niettemin ireekt de encycliek met respect over de grote inspanningen, 59°hJie~ mede hebben geleid tot een objectieve en onaantastbare nschrijving van de rechten van de mens. Zij worden door ijwel alle staten onderschreven. Dat zou de garantie moeten iouden, dat de mensenrechten over de gehele wereld tot tndprincipe werden verklaard.' De paus ziet overigens de ikomst met optimisme tegemoet en beschouwt het huidige jijdsgewricht veeleer als „een nieuwe advent" voor de mens- •id dan als een „tranendal". EOT 2. zoiBinnen de kerk b.g.I 'P binnenkerkelijk terrein beklemtoont de paus de betekenis Irukkef3" de collegialiteit. Hij acht de kerk, die hem nu is toever- rouwd zeker niet vrij van moeilijkheden en interne spannin- „zij is beter beveiligd tegen de uitwassen van zelf- kSA40»ritiek, rijper wat het onderscheidingsvermogen betreft ïr toegerust om te putten uit de blijvende schat van oud en Zoete^ieuw". Voorts stelt hij, dat theologen met het leergezag moe- ?n samenwerken. De liturgie moet ordentelijk en overeenkom- 'ig de door* de kerk gestelde normen worden gevierd frsoonlijke biecht moet naast de boetecelebraties gehand- iafd blijven. paus legt een zwaar accent op het offerkarakter \an de .««Jcharistie, die niet behandeld mag worden als alléén riipgenheid tot manifestatie van broederschap. Hij wijst ook WiOR de onverbreekbaarheid van het huwelijk. Priesters moeten [Louw zijn aan hun roeping. In de latijnse ritus neemt de - fester vrijwillig met zijn priesterschap ook het celibaat op ich. IGj ni NI icumene irekend over de oecumene zegt de paus onder meer, dat er sonen zijn, die zich graag weer zouden terugtrekken, omdat- zich geplaatst zien voor moeilijkheden of omdat ze de, iultaten van de eerste oecumenische activiteiten negatief be- 'ordelen. „Enkelen uiten zelfs de mening, dat deze bernoeienis- ien de zaak van het evangelie schaden, tot een verdere breuk de kerk leiden, geestelijke verwarring veroorzaken in vra- van geloof en zeden en in onverschilligheid zullen eindi ge paus zegt evenwel, dat wel naar deze mensen moet worden [eluisterd, maar dat toch de oecumene moet worden nages- feefd in openheid en bereidheid tot gesprek. Oecumene bete- Nbt niet, aldus de paus, een korting op de goddelijke waar heid, die de kerk steeds heeft beleden en geleerd. Opgelucht verlaten de Franse eenheden Libanon (Van onze speciale verslaggever SJOERD POST) HARRIS „Kom op mannen, we vertrekken. Hebben we alles? Kaarten, munitie, lichtko- gels, kijkers en slaapzakken? Dan gaan we. Even een wandelingetje door Zuid-Libanon". Het is woensdag drie uur als adjudant Van Belle bij de commandapost van het Neder landse VN-detachement in Harris de eerste patrouille aan een grondige inspectie onder werpt. De zes man sterke verkenningsgroep bestaat uit beroepsonderofficieren die vijftien uur lang het gebied gaan uitkammen op zoek naar mensen, voor wie dit deel van Libanon verboden terrein is. De mannen moeten bij terugkeer verslag doen aan de commandanten de diverse waarnemings-en controlepos- Drie uur na het vertrek van de patrouille droeg de plaatsvervangend commandant van de Fransen de verantwoordelijkheid voor het terrein over aan overste Lensink, de Neder-- landse commandant. De Fransman verliet di rect daarna met zijn paratroopers met lan dingsvaartuigen en helicopters Libanon om koers te zetten naar de Franse kust van de Middellandse Zee. In het dorpje Saddiqine ligt de meest vooruit geschoven post van de Nederlanders. Op een heuveltop zijn in een oude woning en drie tenten de dertig man van deze post onderge bracht. Drie soldaten bewaken gedurende twee uur de controlepost langs de doorgaande weg naar Harris, drie soldaten lopen patrouil le en drie soldaten zijn er gedurende die uren vrij. Luitenant Krielen de commandant van deze checkpoint dat gekscherend checkpoint Japie wordt genoemd heeft op deze wijze een vlot lopend wachtschema weten samen te stel len. Roelof van der Veen uit Leeuwarden staat al anderhalf uur op post. „Het begint al aardig te wennen", zegt deze Fries terwijl hij een afgeladen oude Mercedes aanhoudt. Hij laat zeven mensen uitstappen, controleert sa men met zijn collega of in de auto geen wa- Officiële overdracht bewakingsposten HARRIS Het Nederlandse VN-deta chement in Zuid-Libanon is gisteravond om zes uur officieel zijn taak begonnen. Op dat tijdstip droeg de plaatsvervan gend commandant van de Franse een heid over de Serpol de verantwoordelijk heid over het door zijn troepen bewaakte gebied over aan overste E.H.Lensink, commandant van het Nederlandse batal jon. Overste Lensink overhandigde zijn Fran se collega een schildje van het Zuidlaar- der bataljon. Enkele uren daarvoor was er een uit zes beroepsonderofficieren be staande patrouille het veld ingegaan om het gebied uitgebreid te verkennen. De overste heeft besloten ook de onder- steunings- en aanvullende eenheden in te zetten voor infanterietaken. Tijdens ver kenningen in het gebied is gebleken dal het gemechaniseerde bataljon te weinig infanterie heeft. In het Nederlandse ge bied is gisteren de groetplicht weer ir, ere hersteld. zij in Nederland toch ,wel goed voorbereid op het doorzoeken van auto's en het controleren van personen. „Hé, Rooie, pak jij die volgende auto even. Daar zit een mooie vrouw in",roept een van de soldaten. Wordt hier ook gecontro leerd als mensen wapens of munitie bij zich dragen?, vraag ik soldaat Van der Veen. „De mannen worden wel onderzocht als we het niet vertrouwen, maar uiteraard de vrouwen niet. Dat zou de grootste ruzies opleveren, als- dus een soldaat, die hoorde zeggen dat het vi siteren van vrouwen uitsluitend aan officieren is voorbehouden. Bij de wegversperring doet Achmed, de klein handelaar van het dorp, goede zaken. Iedere morgen komt hij met zijn zwaar afgeladen wagen naar Beiroet, om zijn handeltje aan de soldaten kwijt te raken. Hij verkoopt Heine- ken-bier voor 1,20 per blikje, scheerzeep voor 1 piek, Mars voor 70 cent en rolfilms voor 5,-. De Arabier vindt voor zijn handel gretig aftrek bij de soldaten, die de man bin nen enkele dagen al een aardig mondje Ne derlands hebben leren spreken. Eigen potje Gepakt" pens of munitie liggen en vraagt in een soort Nederlands—Frans naar de identiteitspapieren van de Arabieren. „We hebben nog geen ver dachte personen aangehouden of munitie ge vonden", vertelt een andere wachtpost. Wel hebben de mannen enkele uren geleden horen vuren in de heuvels. Voorbereid Volgens de soldaten van checkpoint Japie zijn Boven op de heuvel ligt het TOW-peloton; de jongens van het draadgeleide anti-tankraket- ten. „Het enige dat hier leuk iszijn de ver diensten", vertelt korporaal Momsma uit Den Helder. De dienstplichtige korporaal verdient in Nederland 770,- en krijgt in Libanon 1350,- per maand in het handje. Toch zijn de meesten niet tevreden met de gang van zaken. Druk door elkaar pratend vertellen zij dat zij zich gepakt voelen. „Er is veel te veel beloofd in Nederland", zo vertelt een van de korpo raals. „We zouden na een paar weken enkele dagen verlof krijgen om naar Israël te gaan en dat is nu al herroepen. Verder hebben we geen goede bedden, is er nog geen krant be zorgd en is er veel te weinig munitie. Maar, vertel thuis gewoon maar dat we er het beste van maken. Want we geloven wel in onze op- Overste Lensink vertelt: „We hebben de man schappen bij de aankomst het minimum aan scherpe munitie gegeven. De rest moet aange voerd worden uit Haifa. En dat is vandaag over de posten verspreid. Woensdagavond om 6 uur, toen wij de verantwoordelijkheid over namen, hadden alle posten ruimschoots vol doende munitie. Volgens de Nederlandse com mandant mogen de verschillende posten zelf koken, terwijl de grondstoffen wel door de staf worden aangevoerd. Dit bericht is bij de soldaten goed gevallen omdat er over het al gemeen bij de kleine posten liever zelf wordt gekookt, dan centraal gekookt voedsel aange voerd te krijgen. De overste heeft besloten ook de manschappen van de staf en van de aanvullingscompagnie in te zetten voor infan- terietaken. Gebleken is namelijk dat erg veel lopend moet gebeuren in het gebied en dat er bij dit gemechaniseerde bataljon daarvoor te weinig mensen zijn. „Dit bleek ons na verken ning van het gebied en dat was niet ver- De Nederlandse commandant wil nog niet veel kwijt over het eerste treffen, dat er is ge weest met gewapende elementen. Dit gebeurde nog onder verantwoordelijkheid van de Fran sen. Via onderhandelingen kon het incident bedwongen worden. Overste Lensink wilde niet zeggen of het treffen plaatsvond met Pa- lestijnen of met leden van de Christen Militie. Hij heeft zijn mannen gewaarschuwd voor een te lichtvaardige opvatting van hun taak in het gebied. „Wij zijn hier niet op vakantie en dat zullen veel jongens zich nog goed moeten realiseren. Maar ik ben er van overtuigd dat, we binnen twee dagen de juiste toon te pakken hebben. De soldaten zijn bijzonder goed gemotiveerd en dat vind ik van het allergrootste belang", aldus de Nederlandse commandant van het VN-detachement. Lóf ELSEVIER praat met de Til- burgse hoogleraar Th. S te- vers. „De twee bestaande vak centrales laten zich te veel de wet voorschrijven door gepas sioneerde minderheden. Ze gaan te ver in hun aktivitei- ten. En de meerderheid van hun leden interesseert zich er maar matig voor. Dat recht vaardigt de komst van een nieuwe vakcentrale." Bij de reis van de Amerikaanse pre sident Carter dit commentaar: „De toestand is kritiek. Het grote moment waarop - nu of nooit - vrede tot stand moet komen, dreigt voorbij te gaan. Carter is wel in staat Sadat en Begin tot belangrijke con- sessies te bewegen; hij is niet in staat het tij te keren dat in het Midden-Oosten tegen vre de loopt." Met prof. C. Mön- nich wordt gepraat over de vraag hoe democratisch de kerk mag zijn. „Ik denk dat we in een stadium verkeren waarin we nog aan het afbre ken zijn. Weliswaar stopt die afbraak van tijd tot tijd en laten bisschoppen en synodes iets van zich horen, maar van een Consolidatie is mijns in ziens geen sprake. Een inter view tenslotte met acteur Pe ter Faber. „Er worden nu Ne derlandse produkties gemaakt om mensen aan het werk te houden. Dat lijkt me geen ge zonde motivatie. Eigenlijk zouden alle drama-regisseurs in Hilversum ontslagen moe ten worden. Sociaal is zoiets onhaalbaar in onze maat schappij. Maar het resultaat is wel dat Hilversum zijn ar tistieke doodvonnis heeft gete kend." De HAAGSE POST praat met buitenland-specialist van de WD Frits Bolkestein. „Niet iedere vrijheidsstrijder, niet iedereen met een geweer, heeft gelijk en dat moet'ge zegd worden. Mensen die zo hoog opgeven van idealisme van de buitenlandse politiek, hebben vaak zo weinig kennis van de wereld, zo weinig rea liteitszin." Over het resultaat van Carters bemiddeling schrijft het blad: „Sadats iso lement in de Arabische we reld is totaal. En daar is hij erg van geschrokken. Het lijkt voor hem op dit moment verstandiger zijn onafhanke lijkheid tegenover de Verenig de Staten zo veel mogelijk te bewaren. Anti-westerse senti menten vieren hoogtij in de Arabische wereld - zie Iran." Ook een verhaal over de mil jardenorders die in China zouden liggen te wachten. „Het is wennen. Het zijn be paald ongewone handelspart ners. Ik heb over een order meer dan een jaar met zé on derhandeld. Ze trekken alles na, ze rekenen alles uit, ze vergelijken je aanbieding met alles wat er op de markt voorhanden is. Het is zenu- wenwerk. Ik schat, dat nog velen de mist in zullen gaan door hun onbekendheid met de Chinese gewoontes." Een interview tenslotte met de voetballer Aad Mansveld. „Vaak heb ik wel genoegen genomen met een lagere pre mie als het bezoekersaantal was tegengevallen. Want ik wilde dat FC Den Haag over tien jaar ook nog zou be staan." NIEUWSNET heeft een enqu ête gehouden over „het hete hangijzer" van de onderne mingsraden. Een van de vijf Nederlanders blijkt nog nooit van deze instelling te hebben gehoord en van de anderen vindt slechts eenderde dat hij meer bevoegdheden moet krij gen. Minister Albeda daarover in een vraaggesprek: „Het zou fout zijn er verkeerde conslu- sies uit te trekken. De ge meenteraden zijn toch ook niet afgeschaft omdat daar, toen ze pas bestonden, niet al te veel belangstelling voor was?" Een ander artikel gaat over de WD die door de trek naar D'66 op de tocht komt te staan. „Heel belang rijk is dat de VVD spoedig beslist tot welke categorie kie zers ze zich wil richten. Wil ze inderdaad proberen het conservatieve deel van de CDA-achterban, dat in 1977 op de VVD heeft gestemd, vast te houden, of kiest ze voor de categorie van het midden?" Een reportage ten slotte over de nieuwe stad Al- mere, die rijp is voor over-' stroming. „Je moet er van uit gaan dat de Oostvaarderdijk het een keer begeeft. Dat kan overmorgen gebeuren." VRIJ NEDERLAND oefent kritiek uit op „de onwerkelij ke oppositie" van de PvdA. „Men gokt op een politiek waarvan men de rekening niet durft te presenteren in de concurrentieslag om de stemmen van de burgers. Zo onbetrouwbaar als het CDA is tegenover coalitiepartners, zo onbetrouwbaar is voorlopig de Partij van de Arbeid in zijn economische politiek. Het duurt maar even, en weg 'is hun socialistisch alternatief, verkeken een ander kabinet- Den Uyl." Voorts een artikel over de prijs van de 35-urige werkweek. „De werkgevers hebben geen ongelijk als zij tegen verkorting van de werk week inbrengen, dat het meer kost dan alleen loon. Bij een gelijkblijvende produktie per uur betekent het nieuwe in vesteringen in machines en gebouwen op een tijdstip waarop de industrie nog lijdt onder de nasleep van de re cessie en dus weinig geld be schikbaar heeft." Een verhaal tenslotte over de verbijsteren de prijsstijging van de F16. „Een vriendelijke schatting brengt de stuksprijs reeds ze ker 5 procent boven het poli tieke plafond van 6,9 miljoen dollars, nog voordat de eerste straaljager de fabriekspoort is uitgerold. Voor de erkenning dat dit soort vliegtuigen zeker voor Nederland niet meer te betalen is, moet men echter nog steeds niet in Den Haag zijn." DE TIJD hééft lof voor Jimmy Carter. „Het principe van zijn terughoudende poli tiek, het volledig ontbreken van grote-mogendheden-chau- vinisme is gezond en werpt ook vruchten af. Hij vertegen woordigt, zelfs op zijn onhan dige manier, het gezonde ver stand in een hysterische we reld." Voorts een groot inter view met architect Hertzber ger, bouwer van het Utrechts muziekcentrum. „Je moet wel erg optimistisch zijn om in deze tijd lichtpunten te ont dekken. In 1968 was er nog zo'n fijn perspectief. In Delft is het nu een matte boeL Er is veel angst voor werkloos heid. De studenten hebben in dertijd hun tekenschop in de hoek gezet en zijn gaan .politi seren. Dat is nu weer een beetje over. Maar er heeft zich geen politiek bouwgewe- ten ontwikkeld." Een vraag gesprek tenslotte met Kees HoÜerhouk, auteur van de tv- drama's Waaldrecht en Kla verweide. „In Engeland en Amerika vindt een soort indu striële revolutie plaats in het schrijversvak. Je hebt er meer schrijvers en het betaalt beter. Duitsland betaalt voor een aflevering 15.000 tot 16.000 Mark. Hier krijg je de helft. Maar televisie is ook een expressiemogelijkheid voor auteurs, vind ik, de gele genheid om een ego-trip te maken." HERVORMD NEDERLAND kijkt terug op de affaire- Luns. „Een secretaris-generaal van de NAVO mag dus blijk baar officieel ongestraft lie gen. Met zo'n vaststelling, nota bene door de premier van Nederland, wordt de Ver dragsorganisatie wel in een zeer vreemd daglicht gesteld. Van het begin tot het eind van deze zaak, van de hou ding van Luns tot en met die van kabinet en kamermeer derheid, is er alleen maar re den tot schaamte." Voorts een gesprek met Henry Faas, voorlichter van de EEG. „De media kunnen veel minder bereiken dan we denken. Dat is een probleem waar ik nog steeds niet uit ben. Ik weet niet goed hoe het anders moet. We zouden in ieder ge val de vercommercialisering van de media terug moeten dringen." Elders de vraag of het CDA nog uiteen zal spat ten in een links en een rechts blok. Oud-KVP-voorzitter De Zeeuw: „Ik zie de grote bot sing tussen de CDA-partners al naderen. Het gebeurt op ti tel van politieke onderwerpen. De nucleaire bewapening bij voorbeeld, dat kan een be langrijk breekpunt worden. Wanneer een deel van het CDA zich over dat onderwerp op het christen-zijn beroept, dan loopt het mis."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9