B,Twijfel aan oecumene in Latijns-Amerika na conferentie in Puebla Wereldraad stelt theologie achter bij politiek ^binnenland Werkgroep wil ■jherziening norm salarisbepaling Lage rente- leningen voor oger personeel ekt ergernis W erkzoekende jongeren overspoeld door informatie Ook CNV breekt metaaloverleg at Reglement voor zee-aanvaringen gepresenteerd Voor abortus ontwerp grote belangstelling Akzo: geen geld voor loonstijging Minister Beelaerts botst opnieuw met Tweede Kamer KORTE METTEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 MAART 1979 PAGINA 7 Voor gemeenteambtenaren JpEN HAAG Het salaris van gemeente-ambtenaren moet liiet uitsluitend worden bepaald door het aantal inwoners 1 van de gemeente. Het uitgangspunt moet zijn dat voor gelijke ■iverheidsfuncties ook gelijke salarissen worden betaald. Dat js de mening van de Werkgroep Herziening Ubink-normen. De estaande Ub ink-norm, volgens welke de salariëring wordt istgesteld, is genoemd naar de voorzitter van de commissie 1 die in de jaren vijftig deze normen heeft opgesteld. e werkgroep heeft een rapport gemaakt, waarin zij tot de jnclusie komt dat het niet mogelijk is om een indeling van meenten te maken die behalve op inwonertal ook is geba- gerd op zaken als bestuurlijke zwaarte. De zwaarte van het Stuur is volgens de werkgroep moeilijk te meten. Daarom eeft zij de voorkeur aan een indeling van gemeenten naar twonertal, maar daarnaast zou dan in een functiewaardering e zwaarte van de taak van elke ambtenaar tot uiting moeten lorden gebracht. ii een voorlopige reactie zei bondsbestuurder F. Pigmans van ie ABVA daarover, dat met name kleine gemeenten niet altijd 3 het apparaat zullen hebben om een goed functiewaarderingssy- nsteem op te bouwen. Hij zei meer te voelen voor een indeling van gemeenten, die behalve op inwonertal ook op bestuurs- Baarte is gebaseerd. De ambtenarenbonden zullen nog een bader standpunt over deze zaak bepalen. rnjs voor Amsterdamse ANKFORT (DPA) De j»ogste wetenschappelijke on- jrscheiding in West-Duits- Jd, de 80.000 mark grote I Ehrlich en Ludwig mstadter-prijs, is gisteren grleend aan de hoogleraren Miihlbock uit Amster- lam, Arnold Graffi uit Oost- hoogl eraar Berlijn en Wallace P. Rowe uit Bethesda (VS) gezamen lijk. Zij hebben zich onderschei den op het gebied van bloe donderzoek, immuniteitsleer, chemo-therapie en kankeron derzoek. OHANNA—STICHTING IN OPSPRAAK Van een onzer verslaggevers) I ARNHEM Wat het lagere personeel niet is gegund, gelukt directieleden en stafleden van de Arnhemse Johannastichting voor gehandicapte kinderen moeiteloos: het afsluiten van een forse hypothecaire lening tegen een aanzienlijk lagere rente dan de banken berekenen. Het is zelfs zo, dat nieuw te I benoemen topmensen van dit revalidatiecentrum voor jonge ren, de lening op een presenteerblad krijgen aangeboden, zoals twee jaar geleden bleek, toen de economisch directeur een lening van 340.00 gulden kreeg aangeboden tegen een rente die twee procent lager lag als bij de banken. Over een en ander is via het personeelsblad van de stichting zoveel beroering ontstaan, dat het bestuur zich genoodzaakt beeft gezien gisteren in het openbaar op de kritiek te reage ren, om de negatieve publiciteit in ter dammfen. Mr. J. W. Harbers, voorzitter van de stichting, ontkende echter allerminst dat er onware feiten waren gemeld. Hij deelde mee dat de van Het Dorp bekende arts M. Klapwijk in 1959 al van de gunstige regeling had geprofiteerd en dat de in 1976 be noemde economisch directeur drs. H. Bueninck eveneens goed koop heeft kunnen lenen. De laatste kreeg een bedrag van 340.000 gulden tegen een rente van zeven procent. De onderne mingsraad van de Johannastichting had aanvankelijk zijn ver ontwaardiging over deze gang van zaken uitgesproken, maar gisteren loonde mr. Harbers een brief waarin de onderne mingsraad zijn tevredenheid over het gevoerde beleid uitsprak. De stichtingvoorzitter stelde dat toekomstige directieleden tel kens met huisvestingsproblemen in Arnhem werden en worden geconfronteerd. De stichting heeft namelijk geen dienstwonin gen aan te bieden. Het kopen van een dienstwoning wordt niet verantwoord geacht. Vandaar dat in sollicitatiegesprekken aan nieuwe directie- en-of stafleden een lening met een rentevoet twee procent onder het geldende percentage wordt aange- UTRECHT Maakt de beroepen voorl ichting slachtoffers? Een deel van de informatie hier over die jaarlijks over de naar schatting 100.000 jongeren wordt uitgestort, ligt meer in het vlak van werving of propaganda voor een bepaalde bedrijfs tak, instelling of be drijf, en is zeker niet zo onbaatzuchtig als het lijkt. Met andere woorden: „Is het ver antwoord om aan de ongewisheid van het naderbij komen van het beroepsleven extra dimensies toe te voe gen door jongeren in een maalstroom van mensen, kramen, pa pier, lessen, films, dia's, consulenten, de canen, wervers en voorlichting te jagen en dit zonder blozen „VEEL LIJKT ALLEEN MAAR OP PROPAGANDA" integraal „voorlich ting" te noemen?" Al dus stelde gisteren in Utrecht de onderwijs deskundige van de FNV mr. H. Hugen- holtz. Mr. Hugenholtz ontlok te met zijn uitlatingen veel discussie in de bij eenkomst van de Ne derlandse Vereniging van Voorlichters. Hij benadrukte dat beroe- penvoorlichters in elk geval volstrekt onaf hankelijk van werk gevers of groepen werkgevers moeten staan. Daarom was hij ook niet zo gechar meerd van de activitei ten van een organisatie als het CBO (Contact centrum Bedrijfsleven Onderwijs), „dat in stand gehouden wordt door de werkgeversor ganisatie en aanver wante artikelen en dat bedrijfsleven en onder wijs wel erg eenzijdig benadert. Het bedrijfs leven wordt namelijk uitsluitend geintepre- teerd als werkgeversbe- lang". Deze opmerking werd door de heer K. R. J. de Bruin Prince van het ministerie van Sociale Zaken weer sproken. Deze wees erop dat binnen het CBO gestreefd wordt naar een minder eenzij dige opstelling. Hij was wel met de FNV'er van mening dat beroepen- voorlichting in het voortgezet onderwijs de taak van de schoolde- caain behoort te zijn. „Daarom ook maakt ons ministerie afspra ken met de decanen wat zij kunnen doen en wat dan de toegevoeg de waarde van de be- roepenvoorlichters van Sociale Zaken kan CVan een onzer verslaggevers) ZOETERMEER Ook de industriebond CNV beschouwt de onderhandelingen rond de metaal-cao nu als afgebroken De industriebonden NW en NKV zagen er vorige week al geen brood meer in. De industriebond CNV is tot zijn stand punt gekomen, nadat gisteren bekend werd, dat de beleidsinstanties van de vereniging voor de metaal- en elektro technische industrie (FME) zich verenigd hebben met het beleid van de delegatie van de FME bij de cao-onderhandelin gen. Ook de beleidsinstanties stellen zich op het standpunt, dat nu geen bindende afspraken voor werktijdverkorting per week kunnen worden gemaakt. Verkor ting van de werktijd acht men in de toe komst niet uitgesloten, maar dan zal er Het hoofdbestuur van de insustriebond zal. zich volgende week over de situatie beraden. Voorzitter Ester zei, dat hij machtiging zal vragen voor „maatregelen die het mogelijk moeten maken dat de FME toch aan de verlangens voldoet". Reigers terug Het voorjaar is duidelijk op komst. Deze blauwe reigers zijn weer terug in het reigersreservaat in de Beemster. Ijverig zijn ze begonnen met de bouw van hun nest. DEN HAAG In Den Haag is gisteren het „zeeaanvaring- sreglement" voor watersporters gepresenteerd. Het boek werd samengesteld door P.S. Agema en bevat de nieuwe „bepalin gen ter voorkoming van aanvaringen op zee 1972" die in juli 1977 van kracht werden. Het boek is opgebouwd uit drie elementen. Het bevat de origi nele tekst van de bepalingen. Voorts bevat het boek een toe lichting op die tekst en tenslotte zijn alle voor de watersporter belangrijke paragrafen op een blauwe achtergrond gedrukt. Voor de toelichting is ook gebruik gemaakt van tekeningen door illustrator Koos Hoogendijk. Het boek is uitgegeven bij uitgeverij De Boer Maritiem in Bussum. Volgens deze uitgeverij zullen steeds meer waterspor ters de drukte van de binnenwateren ontvluchten en de zee kiezen. De behoefte aan een duidelijk boek waarin de ver keersregels voor de zeevaart behandeld worden is groeiende. DEN HAAG De vraag naar de tekst van het nieuwe abortus wetsont werp is zo groot, dat de Staatsuitgeverij slechts op ter mijn aan alle bestellingen kan voldoen. Het PvdA STAATSUITGEVERIJ KAN VRAAG NIET AAN Tweede merlid Roethof, dat dit signa leert, heeft gis teren aan staatssecretaris Koning (Bin nenlandse Za ken), die de politieke ver antwoordelijk heid voor de Staatsuitgeverij draagt, gevraagd daar wat aan te doen. Roe thof wijst er onder meer op dat organisaties en particulieren, die commentaar op het ontwerp willen leveren, dit vóór 20 april moeten doen. Ze moeten dan toch wel geruime tijd de beschikking over de tekst van het wetsontwerp hebben, aldus Roethof. ARNHEM Akzo Nederland bv heeft geen geld voor ar beidstijdverkorting en ook nauwelijks voor een loonsverho ging. Dat heeft directeur Wolff gezegd nu komende maandag met de vakbonden onderhandeld wordt over de algemene voorwaarden, waaronder straks in de diverse Akzo-bedrijven cao's zullen worden afgesloten, Wolff wees er op dat ieder procent loonstijging, zijn bedrijf ruim twaalf miljoen gulden per jaar kost Hij verwacht dat het overleg met de bonden zich zal toespitsen op een loonstij ging van tienden van procenten. De Akzo-directie zal zich ook blijven verzetten tegen één cao voor het hele concern. KAMER WIL OPSCHORTING NIEUWE REGELING WONINGVERBETERING (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beelaerts van Blok land (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) is weer in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer. PvdA zowel als CDA en VVD hebben (ernstige) kritiek op de nieuwe subsidieregeling voor de verbetering van par ticuliere woningen, die de bewindsman vori ge maand van kracht heeft doen worden. Beelaerts kreeg gisteren in een vergadering met de vaste kamercommissie voor Volkshuis vesting, tot begin volgende week de tijd om de nieuwe regeling voorlopig buiten werking te stellen. Zo met, dan komt er zeer binnen kort een Kamerdebat, waarin hij in het open baar verantwoording moet afleggen. De kritiek op de maatregel richt zich vooral tegen het feit, dat daardoor zo'n zestig mil joen gulden minder wordt uitgegeven aan de verbetering van particuliere woningen dan vo rig jaar. Daarnaast twijfelt men er sterk aan, dat de lagere inkomensgroepen, zoals de mi nister zegt te willen, er bij de nieuwe regeling beter afkomen. Veel wrevel was er bij de Kamercommissie gewekt, doordat Beelaerts niet van tevoren overleg had willen plegen over de nieuwe re geling. Naar verluidt heeft men op het depar tement van VRO gedacht, dat dit niet noodza kelijk was, omdat de wijziging toch niemand zou opvallen. De katholieke kerk móet leren dat La tijns-Amerika niet voor honderd pro cent katholiek is en dat andere christe lijke groeperingen even serieus de boodschap van het evangelie preken. Dit zijn de voornaamste opvattingen van joden, orthodoxen en protestantse groepen in Latijns-Amerika over de ge volgen van „Puebla". Het bezoek van de paus aan Mexico heeft het triomfalisme bij de katholie ken versterkt, zeggen leiders van de protestantse kerken. De oecumenische samenwerking lijdt hieronder. Paul Warszawski, president van het Congres van Latijnsamerikaanse Joden, is van mening dat deze triomfalistische houding een obstakel voor de verbeterde betrekkingen is, omdat katholieken nu de neiging hebben zich neerbuigend op te stellen. Daarentegen prees patriarch Antonio Chedraio, het hoofd van de orthodoxe kerk van Midden-Amerika, „het broeder lijk klimaat van de bisschoppenconfe rentie". Hij was waarnemer te Puebla. Het slotdocument van Puebla beklem toonde de betekenis van de oecumeni sche beweging. De katholieken werden opgeroepen zich voor de oecumene in te spannen. „Wij kunnen geen verdeelde Christus prediken", aldus het document. Vele niet-katholieken leggen de nadruk op de betekenis van sociale actie voor de oecumene. „Wij ontmoeten elkaar bij de armen, in de strijd voor gerechtig-, heid en bij verkondiging aan de onder drukten", aldus een verklaring van pro testantse journalisten en leiders der oe cumenische beweging, afgelegd te Pue bla. „Alleen aan de kant van de lijdende mensen kunnen wij de eenheid voorle ven en verkondigen, wil het geloofwaar dig voor de wereld zijn". De Volksrepubliek China en de Verenigde Staten hebben een akkoord bereikt ove- werderzi jdse schadeloos.' fi ling voor in beslag genomen goederen en geblokkeerde bankrekeningen. Van het to taal van 161 miljoen gulden gaat 38 miljoen gulden naar dertig zendings- en andere kerkelijke organisaties, waarvan in 1949 de bezittin gen in China in beslag wer den genomen. Als tegenmaat regel blokkeerden de VS de Chinese banksaldi in Ameri ka. Dit geld wordt nu ge bruikt om de schadevergoe dingen te betalen. Paus Johannes Paulus II moet als hij naar wordt verwacht aan het einde van de zomer een bezoek brengt aan de republiek Ier- land, ook de Britse provincie Ulster aandoen en in Belfast een ontmoeting hebben met koningin Elizabeth II. De Noordierse vredesbeweging „Peace People" heeft dit voorstel gedaan. De stichters van deze beweging, Betty Williams en Mairead Corri- gan, hebben de paus al ge schreven en doen dit deze week aan koningin Elizabeth. Volgens Mairead Corrigan zou een dergelijke ontmoe ting tussen paus en koningin een „symbolisch gebaar voor de verzoening tussen katho- In Heidelberg zal in het najaar een joodse theologi sche hogeschool worden geo pend. Het gaat om het eerste theologische seminarie van de Duitse joden sinds de na zi's de drie hogescholen slo ten, die er voor de oorlog waren. Nadien waren de Duitse joden aangewezen op buitenlandse seminaries. Het instituut zal niet alleen voorgangers van de israëliti- sche gemeenten opleiden, maar ook aan niet-joden de De russisch-orthodoxe geeste lijke Dimitri Doedko mag weer preken. Doedko, die met zijn predikaties in Mos kou overvolle kerken trok en vooral ook de jeugd aan sprak, werd enige tijd gele den vanuit Moskou overge plaatst naar het dorp Greb- nevo, waar hij eveneens vele jongeren uit Moskou trok. De pastoor van de parochie ver bood hem echter op zondag diensten te houden. Doedko deed zijn beklag bij de me tropoliet van Kolomna, Joe- venali, die hem weer toe stemming gaf om te preken. De pastoor, die het verbod had opgelegd, werd overge- Cebemo helpt kleine boeren in Peru Met steun van de R.K. mede financieringsorganisatie CE BEMO wordt in de provincie Huancavelica in Peru gepro beerd een netwerk van zoge naamde gemeenschapswin kels op te zetten. Er zijn in deze provincie al enkele van deze „winkels" tot stand ge komen, die in de meest noodzakelijke levensbehoef ten van tientallen families voorzien. Het gaat hier niet om win kels zoals wij die in het wes ten kennen. Deze gemeen schapswinkels doen veeleer denken aan landbouwcoöpe raties in een zeer eenvoudige vorm. Doel is het organiseren van de produktie en de pro- duktiemiddelen van de kleine Peruviaanse boeren. Gereed schap en zaden worden bij voorbeeld kollektief inge kocht en de landbouwpro- d uk ten worden weer geza menlijk verkocht. Belangrijk is dat de winkels zelf hun produkten gaan ver kopen op de lokale markten, dus zonder tussenkomst van handelaren. Het projekt dat nu door Nederland wordt ge steund heeft betrekking op vijf gemeenschaps-kernen die bij elkaar 850 families om vatten. Orthodox theoloog: De Wereldraad van Kerken verwaarloost het serieuze ge sprek over theologische vragen ten gunste van het politiek engagement. In Genève maakt men zich niet meer druk om de christelijke eenheid in het geloof maar schijnt men kennelijk alleen eenheid te verwachten van een gezamen lijk optreden tegen onderdrukking, racisme en sociaal on recht. Dit zegt de orthodoxe theoloog dr. Jean Meyendorff, lid van het Centrale Comité van de wereldraad en jarenlang voor zitter van de afdeling „Geloof en kerkorde". Dr. Meyendorff is hoogleraar kerkgeschiedenis aan het Vladimirseminarie te Crestwoord bij New York. De wereldraad is volgens dr. Meyendorff in de greep ge raakt van „ongeduldige wereldse bewegingen", die „kritisch of zelfs sceptisch" staan tegenover het oorspronkelijke doel, namelijk de eenwording der kerken. Bovendien bedient men zich in Genève van een „quasi-marxistische terminologie", die elke rebellie tegen „kapitalistische" misstanden gerecht vaardigd acht, maar blind lijkt te zijn voor het onrecht in de communistische landen. De orthodoxe theoloog verbaast zich er niet over dat de wereldraad een links imago heeft gekregen. Dr. Meyendorff pleit voor een versterkte invloed van de or thodoxe kerk, opdat de wereldraad „die met enige tradi ties van de oecumenische beweging gebroken heeft, zonder er nieuwe voor in de plaats te stellen" een andere rich ting zal nemen. Van de 135 leden van het Centrale Comité van de Wereld raad van Kerken zijn er achttien afkomstig uit orthodoxe kerken. In januari benoemde het Centrale Comité de Bul gaarse theoloog dr. Teodor Sabev tot ondersecretaris van de wereldraad. Hij wordt tevens directeur van de afdeling „Geloöf en Kerkorde" en verantwoordelijk voor de eenheid „Geloof en Getuigenis". Hij volgt de Zwitser dr. Lukas Vi- scher op. Veel jongeren verwacht op „Kirchentag" Tot nu toe hebben vele jon geren zich aangemeld voor de komende Duitse evangeli sche Kirchentag, die van 13 tot 17 juni in Neurenberg wordt gehouden. Het thema is „Geroepen tot hoop". Vanaf de eerste voorbereidin gen was het de bedoeling het nazi-verleden van de stad Neurenberg aan de orde te stellen, maar na de uitzen ding van de serie „Holo caust" zei er meer aan acht worden besteed aan het ver werken van het verleden. De werkgroep „Joden en christenen" zal een deel van het programma verzorgen. Er komen lezingen over „Neu renberg en de 20e eeuw" en „Joden en Duitsers vandaag". De rabbijnen dr. Moses Cyril Weiier (Jeruzalem) en dr. Na than Peter Levinson (Heidel- berg) zullen spreken over het thema „van de Neurenberger rassenwetten en de apart heid". Bijbelstudies zullen worden geleid door onder anderen prof. dr. Juergen Moltmann, dr. Heinz Zahrnt, ds. Joerg Zink en ds. A. H. van den Heuvel uit Nederland. Op de sprekerslijst komen ook de namen voor van ds. Heinrich Albertz (Berlijn), prof. dr. Ernst Kaesemann en prof. dr. J. Tinbergen. In de werk groepen zal men zich bezig houden met zaken als de zin van het leven, vrede en ge weld, een bewoonbare aarde en nieuwe solidariteit op school en op het werk. Veel aandacht zal er zijn voor nieuwe vormen van sa men vieren, zingen en medi: teren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7