)orzaak oge bloed- uk ontdekt Nieuw tumult over sluiting Bronbeek Kiesrecht buitenlanders is belangrijke zaak' Vakbeweging veel te ongenuanceerd over vervroegd uittreden £eidoeSowa/nt JLLLU-'- cossaiö :nnenland etv< Waarschijnlijk nog grote olie- en gas vondsten Wedden op de mens En weer barst de lente los agina leidse courant DONDERDAG 15 MAART 1979 PAGiNA 13 VAN LENT STUURT IN NOTA WEER AAN OPSLUITING (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG Opnieuw is er tu mult ontstaan over de mogelijke sluiting van het Koninklijk Tehuis voor Oud-militairen „Bronbeek" in Arnhem. Uit een nota van staatsse- (retaris Van Lent (Defensie) blijkt hij nog altijd aanstuurt op een definitieve sluiting, ondanks het feit dat de Tweede Kamer vorige maand unaniem pleitte voor het openhou den van Bronbeek. Sluiting is volgens staatssecretaris Van Lent uit financieel oogpunt nog altijd onvermijdelijk, temeer omdat het bewonersaantal van Bronbeek nog altijd een aflopende zaak zou zijn. De nota van de staatssecretaris is in politiek Den Haag volkomen verkeerd gevallen. De VVD-er Ploeg, indiener van de unaniem aanvaarde kamermotie waarin het openhouden van Bronbeek werd benadrukt, sprak gisteravond al van een belediging van het parlement. Vanmiddag ging hij in het mondeling overleg in de Defensiecommissie de Kamer voor in een felle aanval op staatssecretaris Van Lent. Hij noemde de nota van de bewindsman zeer onzorgvuldig. onze correspondent Jan Drummen) RIJS Twee medici van Parijse Necker-ziekenhuis ben na een langdurig on- wek een opzienbarende en nbrekende ontdekking ge il over de oorzaken van veel voorkomende te hoge ifstém'péS iddruk. Zij zijn erin ge- lekopbanijgd het verschijnsel van als nieuwi (e hoge bloeddruk te „de- rzzitren"- tstrooml <Nsver schreven de art- ners. aa» hun patiënt, die aan te landcirke;bloeddruk leed, een zou- nijzerkmp die^t voor, omdat alge- fertaS aangenomen werd dat jiis. stoe- nieren met voldoende lenópberj kten, maar er was nim- HINT. licit een onderzoek ingesteld CÏ®,|SS r de functie van de li- imscellen in deze aandoe- lingen. 75 stelling» artsen Meyer en Garay 8 de fysiologische en far- ologische afdeling van het nadere ge onale Franse instituut itis toege r volksgezondheid en me- ih onderzoek hebben het mechanisme dat de hoge feddruk veroorzaakt, bloot- 3K gd en ontleed. Hun is ge ien dat in elke cel van het ïselijke lichaam een zeker nwicht noodzakelijk is tus- natrium en kalium en zodra dit evenwicht ver- lord wordt, hoge bloeddruk 't omdat het mem dat het in- en uittre- n natrium en kalium 199A, in- uld hiervooi iputeerde i het plar .luit n 12 maart (zakelijke waarvan idaal, de weer blijft nog onaange- n. De boosdoener is een omvangrijke depressie 1 Frankrijk en het weste- Middellandse Zee-bek- Dit slecht-weergebied is met veel bewolking ruit in Duitsland en onze eving nu en dan regen of In uw valt. Met een krachti- noordoosten wind wordt de lucht naar onze omge- gevoerd. Vannacht zal kwik weer tot even boven vriespunt dalen en mor- zullen de temperaturen, lals donderdag het geval nauwelijks hoger worden 3 graden. het Middellandse Zee-ge komen grote tegenstellin- voor in het weerbeeld, een noordelijke stroming oude lucht tot het Iben- schiereiland en Zuid- nkrijk doorgedrongen, ter een zuidenwind warme van oorsprong erg droge it uit Noord-Afrika, naar lië en Zuid-Italië voert, hn de temperaturen tot en de 20 graden oplopen. rekkende ende van ar 1968' artikel 31 bestem- ordt om- Engelen- rruitzichten voor zaterdag: toudend koud met moge wat regen of sneeuw, «vooruitzichten in cijfers zaterdag: tal uren zon: 1 tot 7. temp.: omstreeks 0 gra- temp.: omstreeks 5 gra- U regelt, niet meer bevredigend werkt. Omdat dit membraam zijn rol van filter niet meer behoorlijk vervult, doen zich veranderingen in de bloed druk voor. Deze ontdekking is volgens Franse medische experts van kapitaal belang, omdat de ge leerden nu een duidelijk om schreven doel hebben, name lijk het vinden van genees middelen die in staat zullen zijn het behoorlijk functione ren van het membraam van de cellen te herstellen. De doktoren Garay en Meyer zijn in hun onderzoek nog verder gegaan en zij hebben dezelfde hoeveelheden natri um en kalium bestudeerd in cellen van jeugdigen, wier bloeddruk normaal was, maar wier ouders onder hoge druk leden en zij hebben bij de kinderen dezelfde verschijnse len vastgesteld; dit wijst erop dat er een zekere erfelijk- heidsfaktor in verschijnselen van te hoge bloeddruk be staat. Als een soortgelijk onderzoek algemeen verricht kan wor den zal de medische weten schap over een eenvoudig en snel middel kunnen beschik ken om uit te maken wié het risico loopt om op latere leef tijd onder te hoge bloeddruk gaan lijden, En dit onderzoek kan dit vaststellen vóór het twintigste levensjaar van de betrokkene. Alleen aan diege ne zal een zoutloos of zou tarm dieet worden voorge schreven iif afwachting van de ontwikkeling van een doel treffend geneesmiddel dat in staat is het normale functio neren van het celmembraam te herstellen. Het onderzoek van de Parijse geleerden is om verschillende redenen geconcentreerd ge weest op de rode bloedli chaampjes, maar de vastge stelde abnormaliteiten zijn nóg groter en hebben ver strekkende gevolgen in cellen met groter membraam-opper vlak, zoals die van de spieren rond de wanden van de bloedvaten en de neuronen van het zenuwstelsel. In weekend minder fruit en groenten op tafel DEN HAAG (ANP) De Ne derlander eet in het weekend aanmerkelijk minder groen ten en fruit dan door de week. Op zaterdag en zondag wordt er gemiddeld per dag 20 procent minder fruit gege ten en 32 procent minder groenten dan door de week. Dat blijkt uit een publikatie van het produktschap voor groenten en fruit. Door de week staan dagelijks in 92 van de 100 gezinnen groenten op het menu, in het weekeinde slechts 63 van de 100. Fruit eet men op een doordeweekse dag gemiddeld 1,4 maal, in het weekend ge middeld 1,1 maal per dag. Een en ander kan het gevolg zijn van het feit dat gezinnen in weekends vaker niet warm eten, of buitenshuis eten. Oud functionaris KLM gehoord in kwestie steekpi enmngen AMSTERDAM De Amster damse rechter-commissaris mr. HJ.W. van Duuren heeft gisteren ir. J.A. Augustijn, gepensioneerd hoofd techni sche dienst van de KLM ge hoord. Dit in verband met het gerechtelijke vooronder zoek naar strafbare feiten, die de vroegere KLM-direc- teur Besancon zou hebben ge pleegd. Eind maart wordt nog het hoofd van de interne accoun tantsdienst gehoord. De oud- directeur wordt er van ver dacht in het verleden steek penningen te hebben aangeno men van Amerikaanse vlieg tuigfabrieken. Ondergang door ge konkel buitenlandse geldschieters Personeel wil bedrijf behouden VEENENDAAL De werk nemers van de Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij (VSW) vinden dat hun bedrijf ten onrechte ten dode is op geschreven, na het faillisse ment, dat vorige week over VSW werd uitgesproken. Daarom zijn ze een actie be gonnen om hun werkgelegen heid (er werken ongeveer 250 mensen bij VSW) zoveel mo gelijk te redden door steun te vragen bij de overheid. Men wil bovendien aantonen dat de ondergang van het huidige bedrijf te wijten is aan wan beleid van de Engelse moe dermaatschappij Staflex. Het doek viel vorige week voor VSW, toen het Westduit- se bedrijf Kufner het weten, af te zien van overname van het produktiebedrijf in Vee- nendaal. De banken besloten hierop de geldkraan dicht te draaien. „Wanbeleid en gekonkel van buitenlandse bedrijven", zo luidde het oordeel van de vakbonden toen de sluiting afgelopen vrijdag bekend polak beslist: Doelengebouw wordt in elk geval ontruimd AMSTERDAM Het Doelen gebouw in de hoofdstad zal in ieder geval worden ont ruimd, ook als er voor de Su rinaamse verslaafden nog geen andere opvang is gevon den. In dat geval zouden de verslaafden opnieuw op straat komen te staan. Dit besluit deelde burgemeester Polak mee aan het eind van een raadsdebat over deze kwestie. De burgemeester, die geen datum voor de ontruiming wilde noemen, ging met zijn uitspraak tegen de algemene wens in van de raad die eerst concrete plannen wil zien voor de opvang, voordat het Doelengebouw wordt ont ruimd. De raad vraagt B. en W. in een algemeen onder steunde motie binnen 14 da gen met een uitgewerkt plan te komen dat voorziet in een kleinschalige opvang in de wijken samen met concrete ontwenningsprogramma's. Kerk gerestaureerd Architect prof.ir.C. Wegener wijst prinses "Beatrix en Prins Claus op enkele details van de gerestaureerde Oude Kerk in Amsterdam. Het prinselijk paar woonde gisteren de opening van de kerk bij. MINISTER WIEGEL: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) heeft er gisteren in de Tweede Kamer krachtig op aangedrongen het voorstel tot wijziging van de Grondwet te aanvaarden, waardoor inwoners die geen Nederlander zijn kiesrecht voor de gemeenteraad kunnen krij gen. „Juist op gemeentelijk niveau kan de in vloed van de daar wonende buitenlanders erg goed tot zijn recht komen", zei Wiegel bij de voortgezette behandeling van een aantal voorstellen tot grondwetsherziening. In verscheidene fracties werd tot dusver nog geaarzeld of men zijn steun aan dit voorstel zou geven. Zo werd door de CPN'er Bakker naar voren gebracht dat in ons land wonende buitenlanders in de eerste plaats vaak een ein der land loyaal zijn. De GPV'er Verbrugh had aangevoerd dat de ongeveer 20.000 moslems „hun geestelijke vaderland elders hebben". Volgens Wiegel bezitten veel buitenlanders die hier wonen en werken, vooral na een aantal jaren, een grote verbondenheid met Neder land, „en die komt het best tot uiting in de gemeente waarin ze wonen". Verenigingen verzorgen cursus voor hartmassage DEN HAAG - Zowel de Ne derlandse Hartpatiënten Ver eniging als de Henk Fievet Vereniging gaan zich beijve ren voor het verzorgen van hartmassagecursussen. Van daag houdt de hartpatiënten vereniging een eerste demon stratieavond in Weert, waar belangstellenden informatie over de cursus kunnen krij gen. Volgens voorzitter Overveld is er behalve bij particulieren en ehbo-verenigingen ook be langstelling van de zijde van de verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen. Tot nu toe hebben zich enige duizenden geïnteresseerden gemeld. De Henk Fievet Vereniging richt zich met de hartmassa ge-cursussen vooral op het voortgezet onderwijs. De vere niging is overigens van me ning dat hartmassage moet worden opgenomen in het vakkenpakket van de scholen. Jean Rodolphe Kars, de fran se meesterpianist, geeft op 18 maart een matinee in Diligen- tia. Hij zal werken spelen van Liszt en Messiaen. Haags muziekleven in de 18e eeuw is de titel van een con cert met toelichting dat op zondagmiddag 18 maart in de aula van het Haags Gemeen temuseum wordt gegeven door Luc van Hasselt clave- cimbel en toelichting, M. Schneemann fluit, M.v.d. Wart viool en D. Schade fluit. In de Muziekbibliotheek wordt de gehele middag eex exposi tie rond hetzelfde thema ge houden. IN NOORDZEE Den Haag Het is mogelijk niet waar, dat de beste olievel den en gasvelden in de Noordzee nu wel zijn gevonden en dat er alleen nog kleinere velden te ontdekken zijn. Dit schrijft Christopher Johnson, economisch adviseur van Lloyd Bank, in een binnenkort te verschijnen studie over de ener gierijkdom in de Noordzee. Hij merkt verder op, dat volgens overigens nog onzekere ra mingen de Noorse reserves ten noorden van de 62ste breedte graad een omvang hebben die gelijk is aan een derde van 's werelds bewezen olie- en gasvoorkomens. Johson vindt, dat de ontwikkeling van de olie- en gasreserves in de Noordzee is vertraagd door de tegenstrijdigheden in het Britse overheidsbeleid. De verscherping van de licentievoor- waarden heeft de ontwikkeling waarschijnlijk erger vertraagd dan de regering wilde. Met het oog op de onzekere toekomst van aardolie, die immers nu duurder is dan andere brandstof fen, moeten Engeland en Noorwegen zoveel mogelijk olie ex porteren. Ook zou de ontwikkeling van de Noordzeereserves moeten worden bespoedigd. PROFESSOR HOLLANDER VAN TNO UTRECHT (ANP) Prof. dr. C. F. Hollander, directeur van het instituut voor experi mentele gerontologie TNO, vindt dat de vakbeweging op het punt van de vervroegde pensionering een veel te on genuanceerd standpunt in neemt. Het is struisvogelpoli tiek om nu te praten over oplossingen via de vervroeg de uittreding zonder je te re aliseren dat het aantal oude ren tot het jaar 2020 sterk zal blijven toenemen. Het is zelfs de vraag of we ons kun nen permitteren de mensen vroeger te pensioneren, aldus professor Hollander. Hierover gisteren sprekend bij de Nederlandse Vereniging voor Verzekeringsgeneeskunde in Utrecht wees professor Hollander erop dat de vakbe weging zich ook eens zou moeten inspannen voor een onderzoek op het hele terrein van de veroudering. Hij legde er evenals de andere inlei ders de nadruk op, dat de ouderen veel te veel als een homogene groep worden ge zien, terwijl er juist grote in dividuele verschillen zijn. De een wil graag eerder met werken ophouden, voor de ander draagt het blijven wer ken juist bij aan zijn „wel zijn". In de Verenigde Staten is het bijvoorbeeld mogelijk tot 70 jaar vrijwillig aan het werk te blijven. Dergelijke flexibele oplossingen bepleit ten de inleiders op het con gres ook voor Nederland. Prof. dr. H. Philipsen, hoogle raar in de medische sociolo gie in Maastricht, zei dat in 1975 van de mannen boven de 60 jaar 36 procent al niet meer werkte. Hij zette vraag tekens bij het sociaal-econo misch belang van vervroegde uittreding. „Als alle mannen er op hun zestigste mee ophouden ko men er 180.000 arbeidsplaat sen vrij. Maar voor de helft van die plaatsen is geen op leiding nodig en een belang rijk deel komt niet voor ver vanging in aanmerking. Toen de vrije zaterdag werd inge voerd scheelde dat zes pro cent van de arbeidstijd. Uit eindelijk bleek maar eenzesde deel daarvan extra werkgele genheid op te leveren. Voor het overige deel „namen" de werkgevers het produktiever- lies of vingen ze de arbeids tijdverkorting op met interne reorganisatie", aldus professor Philipsen. Andere oplossingen dan een kortere werkdag (bijvoorbeeld meer vakantie per jaar) lig gen volgens hem meer voor de hand, zeker als men meer werkgelegenheid wil schep pen. Overigens is het volgens hem zeer de vraag, wat de gevolgen van meer vrije tijd zullen zijn voor de wat hij noemde „riskante levensge woonten". Internationaal vliegerscongres in Amsterdam SCHIPHOL De Nederland se Vereniging van Verkeers vliegers wil op het jaarcon gres van de Internationale Federatie van Vliegersvereni gingen pleiten voor een inter nationaal verbod van het zg. „vliegen op zicht". Dat bete kent dat indien geen aanwij zingen van de verkeerstoren op een vliegveld worden ge geven, zoals dat recentelijk in Iran het geval was, niet langer de lucht wordt in ge- Het congres is vandaag in het Amsterdamse RAI-congrescen- trum begonnen en zal vijf da gen duren. Ook zal worden gepleit voor het invoeren van een „vliegtaal". kunst en kunstenaars Kindertheater Pssstt brengt van zondagmiddag 18 maart af in het HOT weer 'Het te ken van Az', het verhaal van de indiaan Multo. Het is be stemd voor wat oudere kinde ren tussen 7 en 12 jaar. Al leen op 1ste Paasdag (15 april) is er geen kindervoor stelling. De eerste encycliek van Paus Johannes Paulus heeft als onderwerp een thema dat de betekenis van de kerk voor het heil van de mens voorop stelt. Immers, zo re deneert de paus, door de kerk wordt Christus' bood schap van verlossing voor de mens uitgedragen. Het is kort gezegd de bevestiging van een klassiek kerkelijk- theologische traditie, die de laatste jaren onder de druk van een steeds sterker opgeëist kerkelijk engagement met het hier en nu in de verdrukking is geraakt. TOCH bevat deze encycliek elementen die nog niet eerder zo nadrukkelijk in een pauselijke zendbrief zijn vernomen. Het meest eigentijdse en vertrouwde element dat daarin opklinkt is dat van de mensenrechten. Ande re brandende vragen als de ongelijke verdeling van kennis, goederen en grondstoffen, figureren eveneens in de encycliek, waarin hij voortbouwt op zijn directe voorgangers. Zij danken hun herkomst ongetwijfeld ook aan de filosofische overtuigingen van de paus die deze heeft neergelegd in een aantal publikaties, verschenen vanaf het eind van de jaren dertig. Daarin gaat de paus iedere keer weer uit van de authenticiteit van het menselijk individu, die niet alleen solidair maar ook in tegenspraak moet leven met de samenleving. De authenticiteit van de mens is gewaarborgd in die verlossing door Christus die verder reikt dan de eisen die men, ten dele opgesteld vanuit een bepaalde wester se welvaartsopvatting, nodig en billijk acht voor de mensheid in zijn geheel. Hier worden de ijveraars voor wereldverbetering vanuit een zuiver seculair perspectief teleurgesteld. Gaan de laatsten immers in hun tege moetkoming aan het heil nu op dit moment niet voorbij aan de niet-materiële eisen van de menselijke persoon zelf? Wordt de mens niet ondergeschikt gemaakt aan de eisen van de consumptiemaatschappij zoals in toene mende mate in het westen gebeurt? Vandaar geen ver eenzelviging met welk politiek systeem dan ook waarin deze eisen centraal staan. De paus wedt op het surplus van de mens; hij houdt de weg naar de volledige mens open. Hier wordt een belofte gedaan waarvan men in nieuwe, nog te vervolgen encyclieken naarstig op de vervulling wacht. Laten wij een wijle de ijsmutsen afnemen vrienden en in dankbaarheid gedenken, dat over zes nachtjes slapen de Lente zal beginnen. Zo. en dan nu de mutsen maar weer fluks over de oren gedrukt, want er zijn gisteren toch weer twee bejaarde wijkverpleegsters in een nachtvorstje gebleven. En vanmorgen viel er nog een diepgevroren straatmus rinkelend vlak vóór onze voeten op het trottoir. Uiterste voorzichtigheid is daarom geboden. Het kan nog steeds gebeuren, dat u 's morgens in een zwoele bries naar uw broodwinning gaat en 's avonds in een plotselinge sneeuwjacht huiswaarts keert. Het is derhalve aanbevelenswaard om langs de gehele route die u dagelijks aflegt, adressen bij de hand te hebben, waar u een stel lieslaarzen, een pikhouweel, een zuidwester en wat luchtige kleding in bewaring geeft. Op die manier kunt u door niets meer pijnlijk verrast worden. Slaat dan plotseling het weer om, nadat u. gehuld in te ruime oliepakken. met felle slagregens van huis bent gegaan, dan behoeft u slechts in de Zuster Annastraat nummer 14 aan te bellen. En zie. enige minuten later rept u zich reeds in zo'n frisse padvindersbroek naar de arbeid. Nu het Voorjaar zo duidelijk in de lucht zit en de stroom van verlovings- en trouwkaarten de brievenbussen ondersneeuwt, is het tevens raadzaam om de adspirant-bruiden te wijzen op een handvol problemen, waarvoor zij onherroepelijk komen te staan als zij zich straks met wat kletskoek van de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand in hun eigen nesten hebben gewerkt. Hier komen ze: 1. hoe u deuken uit ping-pongballen kunt halen; 2. hoe u poppen-armen weer solide aan het lijfje bevestigt; 3. hoe u van een simpel stukje karton een gouden koets met vier paarden kunt maken; 4 hoe u melktanden dient te verwijderen; 5. hoe u kinderen melk kunt laten drinken zonder dat ze in de gaten hebben dat het melk is; 7. hoe u voorkomt, dat u elke dag met een scheldende man om u heen naar zijn manchetknopen moet zoeken; 13 hoe u een dinertje snel kan uitbreiden tot één voor twaalf man. wanneer uw man niet één maar negen vrienden mee naar huis brengt; 14. hoe u een fijnzinnige glimlach kunt produceren als uw man uit pure aanhankelijkheid een monsterlijk truitje mee naar huis neemt; 15. hoe u dropvlekken uit de veloursgordijnen verwijdert; 16. hoe u over enkele maanden al die Sinterklazen tegenover uw kind verantwoordt; 18. hoe u ondanks alles toch lang en gelukkig met hem leeft. Ziehier een klein boeket levensproblemen, speciaal bijeengesprokkeld met het oog op de hausse in huwelijken, die nu elk moment weer kan losbarsten. Doe er uw voordeel mee.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13