Nederlanders winnen sympathie van bevolking egin verbindt oortbestaan kabinet an goedkeuring kkoord Regeringsleiders-EEG willen vermindering oliegebruik SCHERMUTSELINGEN TUSSEN MILITIES EN PALESTIJNEN Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen.,. Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde- weer. In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. Amin voorspelt overwinning 1ENLAND LEIDSE COURAWT WOENSDAG 14 MAART1979 PAGINA 9 IUZALEM/CAÏRO l/AP) Het Israëli kabinet is van zelf tgen al bijeengeko- i om de Amerikaan- voorstellen over de ste resterende pro- nen die een vredes- Irag tussen Egypte Israël in de weg an te bespreken. Als Israëlische kabinet bet parlement met door premier Begin ccepteerde voorstel len akkoord gaan, kan volgende week al al dus Begin een over eenkomst worden gete kend. Begin heeft aan de goedkeuring door het parlement het voortbestaan van zijn regering gekoppeld, en daarom is de verwach ting dat het akkoord gere leider tople's Temple eegt Ifmoord IDESTO (Californië) Een vroegere lei van de berucht gewor- sekte People's Temple ft gisteren zelfmoord leegd kort na een pers- ferentie waarop de n, Mike P rok es, had ge il door de FBI en de te zijn „lastg geval- ikes die het grote zeif ord drama vorig najaar overleefd en die eens van de voornaamste dewerkers was geweest de leider van de bewe- wijlen 'dominee' Jim nes benam zich het leven een pistoolschot. Hij ed dit in een badkamer, uur na de persconfe- i. Prokes overleed irt na in het ziekenhuis zijn opgenomen. Hij was jaar oud. bt verslaggevers had Pro- is nog gezegd over de ne- Bihonderd door vergif imgbkomen sekteleden dat 3.75) jje mensen de dood had- IT omdat het een der laad van moed en geloof leirof. „Zij zijn niet ver eis ?estorven",aldus Pro- answ anke ijnwerkers in lid-Afrika «He ki» oeien aan i jaar ge werk 3 tegels Mare 98, 3913. lANNESBURG OJPI) blanke niijnwerkersvak- I MWU in Zuid-Afrika t zijn 9000 stakende Ie- opgeroepen vandaag het k te hervatten, ge U staking om solidariteit te met collega's van een -lie in staking waren ge- r? n om te protesteren tegen inzetten van zwarte ar- Iskrachten in functies die - lui tend voor blanken zijn r Wrveer<^- Niet alle leden eurala> en na die ene dag van< iveiligin- ^et wer^ hervat. Dit t voor directies aanleiding imigen bepaalde verwor- Letden.rechten te ontnemen, r„ z'j de staking als „ille- sn elte- beschouwden, maar de t, glas, verklaarde gisteren „tot iels, lei hittere einde te zullen P Hart- lrvechten" en een algeme- <t 7-11, staking te zullen afkondi- als zijn leden niet in hun hten zouden worden her- iN AGT: RESULTATEN EUROBERAAD NIET SPECTACULAIR Amnesty tot V.N.: ook aandacht voor andere landen GENÈVE (UPI) - Amnesty International heeft gisteren de V.N.-commissie voor de mensenrechten verzocht haar werk te verdiepen en uit te breiden- Er zijn nog verschei dene landen waaraan de com missie nog geen aandacht heeft geschonken. „Mijn organisatie waardeert en steunt het werk dat de commissie heeft verricht en nog verricht ten aanzien van Chili, Zuid-Afrika, Namibië en Zimbabwe ten sterkste, maar er zijn andere landen die op dezelfde manier zou den moeten worden behan deld: Argentinië, Uruguay, Guatemala, Nicaragua, Oegan da, Ethopië en Equatoriaal Guinée", aldus Menno Kam- minga, een vertegenwoordiger van Amnesty International. Nieuwe relatie met Taiwan in VS aanvaard WASHINGTHON (Reuter) Dc Amerikaanse Senaat is gisteren met 90 tegen zes stemmen akkoord gegaan met de vestiging van een onoffi ciële relatie met Taiwan, die nodig is nu de Verenigde Staten sinds het begin van dit jaar diplomatieke betrek kingen hebben aangeknoopt met de Chinese Volksrepu bliek. Een reeks voorstellen van conservatieve zijde om de be trekkingen met het nationalis- tisch-Chinese bewind op Tai wan op een hoger niveau te brengen en de Amerikaanse garanties voor de veiligheid van het eiland te versterken, werd afgewezen. Het Huis van Afgevaardigden sloot tenslotte de behandeling af met een aanvaarding van het ontwerp met 345 tegen 55 stemmen. ongeschonden de be sprekingen op regering sniveau en in het par lement zal passeren. De inhoud van de laatste Amerikaanse voorstellen is nog niet bekend gemaakt Wel is zeker dat zij de volgende punten betreffen: de Egypti sche eis om liaison-officieren te stationeren in de strook van Gaza om toe te zien op de verkrijging van autonomie voor de Palestijnen in dat ge bied, en daartegenover de Is raëlische eisen ten aanzien van verplichte leverantie door Egypte van olie die wordt ge wonnen uit de door Israël ontwikkelde olievelden in de Sin ai. Israël leek bereid te zijn de Egyptische officierei toe te laten, maar Egypte had giste ren problemen met recht streekse verkoop van ruwe olie aan Israël, omdat dit de verhouding van Egypte met de andere Arabische landen nog meer zou verslechteren. Anderzijds heeft Israël de olie hard nodig, vooral na het uit vallen van de leveranties uit Iran. Het Egyptische kabinet verga dert donderdag. Bovendien heeft president Sadat besloten vice-president Mobarak naar zijn zuiderbuur Soedan en naar enkele Europese landen te zenden om toelichting te geven over het bereikte ak koord. Soedan is Egyptes trouwste bondgenoot in de Arabische wereld. Joegoslavië is een van de landen die in het verleden een bemiddelen de rol hebben gespeeld in het Midden-Oostenconflict. De doorbraak die bepalend is voor het verdere verloop van het vredesproces in het Mid den-Oosten werd gisteren be reikt in de laatste gesprekken tussen Carter en Begin en in de daaropvolgende ontmoe ting tussen Carter en Sadat op de luchthaven van Caïro. Terwijl eerder op de dag een sombere stemming heerste, kwam gisteren, in de namid dag de dramatische bekend making uit Caïro over het be reikte akkoord. Hoe somber de stemming aanvankelijk was, bleek uit het commen taar van een Israëlische func tionaris toen het er naar uit zag dat Carter onverrichterza- ke zou vertrekken: „Zullen we 'm terugsturen naar Was hington of naar Atlanta?" Carter had immers heel zijn prestige verbonden aan het welslagen of mislukken van zijn missie. ADVERTENTIE NU VAN DOOL ZONWERING BESTELLEN BETEKENT VOOR U GRATIS MONTEREN Vermijd de seizoenpiek en langere levértijden. Bestel nu uw Van Dool zonwering en u bent het prille lente-zonnetje tijdig de baas. Bovendien profiteert u nu van onze tijdelijke aanbieding "gratis montage" indien u vóór 15 april a.s. bestelt. Van Dool zonwering: kant en klaar op maat (en gratis) voor u gemonteerd. VAN DOOL ZONWERING-VAKWERK! Showroom: Lierweg 65, De Lier. Telefoon 01745-4145# Zonweringen, dubbele beglazingen, Rockwool spouwmuur-isolatie, aluminium ramen en deuren. (Van onze speciale verslaggever Sjoerd Post) BEIROET Palestijnse guerrilla's en leden van de Libanese christenmilitie zijn gisteren in de omgeving van Chlteau de Be aufort met elkaar slaags geweest. Gedurende enkele uren werden er in het gebied dat gecontroleerd wordt door de Noorse en Ne- palese llnifi l-troepen zware beschietingen uitgevoerd. Er is bij dit treffen niet door de Unifil-eenheden geschoten. De strijdende partijen gebruikten mortieren, artillerie en lichtere wa pens. Niet bekend is er of er bij het treffen slachtoffers zijn ge vallen. Israëli hebben gisteren in het dorpje Nabatiya geschoten. Dit al vaker gebombardeerde dorp Ligt in Palestijns gebied. Er werd hierbij over Unifil-troepen heengeschoten. Er zou een Libanees schoolkind om het leven zijn gekomen, terwijl drie personen ge wond raakten. Israëlische jets werden gisteren boven Beiroet waargenomen. In Zuid-Libanon is sprake van een sterk toegeno men waakzaamheid, zowel onder Unifil-troepen als onder de een heden van Palestijnen, christelijke milities en de linkse Libanese beweging, die steun aan de Palestijnen verleent DANKBAAR AANVAARD GESCHENK VAN ACHTERGEBLEVEN VOEDSEL In Zuid-Libanon is alles nog nieuw voor de Nederlandse soldaat: zo'n hoodtooi moet je een keer gedragen hebben. (Van onze speciale verslaggever SJOERD POST) HARRIS In het Libanese dorpje Harris waar het hoofdkwartier van het Nederlandse VN-detachement staat, is gisteren een ware strijd ontbrand om de overgebleven goede ren van de Franse militairen. De be volking sleepte onder aanvoering van het hoofd van de politie in één uur tijd zes ton aan biscuit, rijst en groente uit het gebouw, dat als eet zaal en kantine wordt gebruikt De Fransen hadden het voedsel aan de Nederlanders overgedragen, die het aan de burgerbevolking schonken. Met ezeltjes, kruiwagens en vracht auto's werden de honderden dozen kaakjes in noodrantsoenverpakkin gen weggesleept. De vrouwen droe gen soms enkele zware dozen tege lijk op het hoofd en ook de kleuters werden ingeschakeld om het Franse „pain de la guerre" naar de huizen te vervoeren. De Nederlanders heb ben met deze gift de harten van de bevolking gestolen. De burgemeester van Harris Moham med Voussef Al Ali die ook een klei ne snackbar in zijn gemeente drijft verklaarde gisteren de Franse kaas, die hij nog in zijn zaak had, weg te zullen gooien en voortaan uitsluitend Nederlandse artikelen te zullen ver kopen. En om de daad bij het woord te voegen vroeg hij advies van een van de militaire koks om patates-fri- tes te leren bakken. Dinsdagmiddag had Ali al een groot bord voor zijn tent hangen met de Nederlandse tekst: „voortreffelijke patates te koop". Burgemeester Mohammed Ali is zichtbaar blij met de komst van de Nederlandse soldaten. Uit zijn verhaal dat verteld wordt onder het voortdurend lurken aan een water pijp, wordt duidelijk dat de inwoners van Harris meer dan genoeg hebben van de Fransen. „Zij drinken en vechten te veel", is het enige dat de eerste burger van het dorp kwijt wil. In het militaire kamp is gisteren de militaire orde weer enigszins her steld. Na de chaos die onvermijdelijk hoort bij een verplaatsing van 800 man, worden de touwtjes nu wat strakker aangehaald. De sfeer is er echter beslist niet minder door ge worden. Met ouderwetse Hollandse zeep, bezems en dweilen zijn de mili taire begonnen de verschillende ruimten, die de Fransen gebruikt hebben, te reinigen. Onder het toe ziend oog van adjudant Henk Ter horst uit Epe wordt er gesopt en ge boend dat het een lust is. „Er moet hier straks van de grond kunnen worden gegeten", roept hij tegen een groepje schoonmakers. „Zeker Stip", roept een soldaat terug, „want we moeten hier zelf eten, dus zorgen we ook wel dat het hier schoon is". Consternatie Ook de door zijn leeftijd of door het stof grijs geworden kerstboom wordt uit de sterk vervuilde kantine ge haald en op een vuilnishoop ver brand. Rond het middaguur ontstaat op het dorpsplein enige consternatie als daar drie gewapende mannen verschijnen. Sommige soldaten den ken dat het militairen zijn van het christen-Libanees legertje van majoor Haddad. Zij blijken te behoren tot het geregelde Libanese legeronder deel, dat bij het Nederlandse batal jon wordt ingedeeld. Er komen er in de komende maanden veel meer om op deze wijze het Libanese gezag weer terug te krijgen in Zuid-Liba non. In de Nederlandse voeding zijn ook drie Iranezen opgenomen. Iran had tot voor kort een geheel bataljon Unifil-soldaten in Libanon zitten, maar heeft dit tijdens de revolutie valt een paar keer per dag uit, aldus de sergeant. Overigens is op advies van de arts van het Nederlandse de tachement, dr. Mes, besloten ook het als schoon gekwalificeerde water niet teruggetrokken. Een groep van 90 te drinken. In kleine hoeveelheden aanhangers van de sjah is niet terug gegaan en zwerft nu door Zuid-Liba non. Volgens de plaatsvervangend Nederlandse commandant majoor Straatman weet niemand wat met Uitzicht deze militairen moet gebeuren. Als zij naar hun land worden terugge stuurd worden zij waarschijnlijk geë xecuteerd, vertellen de Iranezen. Op tal van plaatsen in het gebied, dat Nederland vanaf vanavond 18.00 uur officieel krijgt te bewaken, zijn de controleposten gisteren al overgeno men van de Fransen. De Nederlanders staan met scherpe munitie op wacht. Het wapen is al geladen en behoeft alleen nog maar te worden ontgrendeld om te kunnen vuren. Een wachtpost op een van de platte daken in Harris vertelde dat hij vijftig patronen bij zich heeft om zich tegen aanvallen te kunnen ver dedigen. In het Nederlandse gebied is, voorzover bekend, tot nu toe geen schermutseling gemeld. Vanaf vana vond lopen de Nederlanders ook pa trouilles door het gebied. De militairen van de genie verzetten enorm veel werk. Sergeant Ruud Bakker uit Wezep heeft de leiding over een genie-groep die de water- aanvoer verzorgd. Dat wordt 20 km vanaf Harris bij een civiele installa tie opgehaald met zes waterwagens. Gebleken is nu al, dat de pariteit van deze wagens onvoldoende is. De karren kunnen als ze vol zijn en 2700 liter water bevatten nauwelijks de heuvels op. Het merendeel ervan De genie is ook begonnen met de bouw van 15 prefab barakken. Een staat er al en zal ingericht worden als hospitaal. De barakken worden op het hoogste punt bij Harris ge bouwd, vanwaar men een schitterend uitzicht heeft op de berg Hermon en de Middellandse Zee. De Nederland se soldaten van de staf hebben in middels een eigen bataljonshond. Het beest werd net buiten het kamp aan getroffen onder een rots, waar hij een nest van 7 jonge honden bleek te verbergen. De puppies zijn ogen blikkelijk door de mannen geadop teerd en kregen puur Hollandse na men als Kees en Klaas, terwijl een exemplaar met zeer lange oren „Bloemkolen" werd gedoopt. De 13 man tellende marechaussee- groep onder leiding van adjudant P. Dijkhuis gaat de normale politieta ken uitvoeren zoals ook in Nederland gebeurt Met vier jeeps wordt gepa-' trouilleerd en gecontroleerd of de te nues in orde zijn, er niet te hard ge reden wordt en er niet voor zes uur 's avonds gedronken wordt. Een drankje mag uitsluitend in het kamp gebruikt worden en dan alleen in de kantines. De marechaussees hebben ook opdracht gekregen goed toe te zien dat er geen drugs gebruikt wor den, een genotmiddel dat in Libanon heel normaal is. Politieman in wachtkamer arts doodgeschoten BERGAMO (TJPI) Twee ge maskerde mannen hebben dinsdag bij een poging tot in braak in een kliniek in het Italiaanse Bergamo een poli tieman doodgeschoten. De mannen, aldus de politie, drongen de wachtkamer van een kliniek binnen, waar kor poraal Giuseppe Gulleri op zijn beurt zat te wachten voor een medisch onderzoek voor zijn zoontje. Gulleri trok zijn revolver, maar werd onmid dellijk door een regen van kogels neergeschoten. De twee mannen zijn op een motor ontkomen. (Van onze verslaggever) RIJS De topconferentie van de in Parijs die gisteren werd beëin-. 1 heeft inzake de energie-vraagstuk- 1 en de werkgelegenheidspolitiek en- P concrete resultaten opgeleverd. Er 1 harde afspraken gemaakt gemaakt (het energiegebruik en de afhanke- toeid van buitenlandse leveranciers te perken en er zal een serieuze studie Men ondernomen hoe door werktijd- fkorting de werkeloosheid kan wor- p teruggedrongen. Europese gemeenschappelijk land- fjwbeleid is niet wezenlijk aangetast, panks de felle aanval hierop door de De negen landen van de EEG willen dit jaar hun oliegebruik beperken tot 500 miljoen ton, 25 miljoen minder dan aan vankelijk was voorzien. Vooral op initiatief van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt kwam de Europese Raad tot de conclusie dat de productie van kernenergie moet wor den uitgebreid. Op aandringen van Ne derland,-hierin gesteund door Denemar ken, werd hier aan toegevoegd: „elke keer wanneer de omstandigheden dit mo gelijk maken". Van Agt gaf overigens toe het verwijt te hebben gekregen dat landen die het er met de bouw van kerncentrales nu bij laten zitten, wellicht over enige tijd voor hun energievoorzie ning zullen moeten aankloppen bij ande re landen „die meer nucleaire durf heb ben getoond" Premier Van Agt slaakte na afloop van de Europese Raad zijn ongenoegen over het functioneren daarvan. Van Agt noemde een frequentie van een keer per kwartaal te hoog om pakkende resulta ten op te leveren en bovendien was de voorbereiding naar zijn overtuiging „po ver" geweest en was de agenda veel te laat in Brussel bekend geworden. Als ge volg daarvan is het resultaat oipnieuw r^iet spectaculair, aldus mr. Van Agt, mede omdat de invoering van het nieu we Europese Monetaire Systeem (EMS) in feite reeds enkele dagen voor de Pa- rijse top een feit was geworden en nu niets nieuws meer was. ADVERTENTIE De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" of „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 I foto's,waarvan 160 in kleur. De:e aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. NAIROBI (AP) - De Oegan- dese dictator Amin heeft in een toespraak bij de opening van een conferentie van Ara bische banken, waar door af gevaardigden uit 34 landen aan wordt deelgenomen, ge zegd dat zijn troepen de Tan- zaniaanse invasiemacht zul len verpletteren en de gebie den in Zuid-Oeganda zullen bevrijden die worden bezet door „agenten van het impe rialisme, racisme en zionis me". „Ongeacht de offers zijn de strijdkrachten vastbesloten om de agressors te verplette ren", zei Amin in zijn toe spraak in de islamitische ont- wikkelingbank in de Oegande- se hoofdstad Kampala, die door de Oegandese staatsra dio werd uitgezonden en in Nairobi werd opgevangen. Zeer goed ingelichte neutrale bronnen in Oost-Afrika zeiden dat het er steeds meer op gaat lijken dat Amin in staat is om zijn dreigementen uit te voeren. Volgens deze bronnen zou Amin's vergrote militaire kracht binnen een paar we ken op het slagveld tot uiting komen. „Amin zal voor een verras sing zorgen, en (de Tanzani- aanse president) Nyerere zal het meest verrast zijn", zei een welingelichte bron die on bekend wilde blijven. „Amin is een stuk sterker dan je denkt Hij wordt door de Arabieren geholpen." In diplomatieke kringen wordt gezegd dat de Lybische leider Moammar Ghadaffi meer dan twee weken geleden grote hoeveelheden zware wa pens en soldaten door de lucht naar Oeganda begon te vervoeren om Amin, een mede-moslim, te helpen. Dit is door Lybië ontkend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9