Vereniging Koninginnedag" viert gouden jubileum met grootse expressiewedstrijd Blokkade van Rietveldsepad I tegen containervervoer A VR loopt net niet uit de hand tap/regio Pacellischool in Morskwartier gaat uitbundig zilveren feest vieren Illegale arbeiders uitgezet agin* LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1979 PARINA5 an m en 12 [ehou- grote moet of deze nislei- heer co 11e- AL EINDWEEGS GEVORDERD IN RICHTING VAN niet uit sugge naandi ui Een kwart eeuw terug wer den er, onder de druk van geboortegolven, aardig wat scholen in ons land neerge zet. Lagere scholen bij de vleet. Tegenwoordig is men niet meer zo royaal met scholen bouwen en men is na een 25-jarig bestaan van een schoolgemeenschap al snel bereid tot het steken van de loftrompet. Eigenlijk wel terecht, want het run nen van een school is in de loop der laatste decennia wel even meer geworden dan het „geven van onder wijs". In het Leidse Mors kwartier kan men ervan meepraten. Daar bestaat eind deze maand de Pacelli school aan de Damlaan 25 jaar. Bij die gelegenheid staan een paar generaties op de achterste benen, want voor velen is die Pacelli school (steeds minder men sen weten dat het hier gaat om de „oorlogspaus" Pius XII) een „einde-school". De hele wijk zal daarover kun nen meepraten! Het kleuter- en lager onder wijs is hier in opmars naar de nieuwe wet op het basi sonderwijs die in 1983 zijn beslag zal hebben gekregen. Kleuters en lagere scholie ren vonden aan de Dam laan een aaneengebouwde veste die een koppeling slechts zou kunnen verge makkelijken. Daarom wordt het zilveren feest ook sa men gevierd, als een organi satorisch geheel, waarover schoolhoofd A. A. M. Lom- mers de supervisie heeft. Vorig jaar ging bij de kleu ters de hoofdleidster heen. Dat was mevrouw Lommers die al enige tijd „geïnte greerd" was met de heer Lommers. „Die twee banen samen werd voor ons te veel", vertelt nu de heer Lommers, „en samen met ons team dachten we toen hetzelfde: we moeten de zaak organisatorisch richten op de toekomst". En zo ont stond de moderne opzet van de Pacellischool, met een sectie „onderbouw" (kleu ters en eerste klas en een sectie „bovenbouw", die de tweede tot en met de zesde klassers omvat. Beide secties komen regel matig bij elkaar, vergade rend, over de vloer om over allerlei zaken samen te pra ten; het „ongekroonde" hoofd Lommers houdt de supervisie, weliswaar nog niet wettelijk gesanctio neerd, maar wel algemeen geaccepteerd binnen de kleuter- en lagere schoolwe reld en hij is een gewaar deerd coördinator van be leid en aigemene zaken. Hoofd Lommers: „Het is eeh constellatie die door de overige scholen nauwlettend gevolgd wordt. We hebben het idee, dat 't loopt en we hopen ook in 1983 klaar te zijn. Maar op onderwijsge bied is nog erg veel te doen; het geraamte staat er, maar het moet nog ingevuld worden", meent de heer Lommers, „zoals het spre ken over leerstofinhoud en werkvormen. Dat moet ei genlijk een doorlopende lijn worden". De Pacellischool is in dit opzicht geen eenling. Bin nen de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden is men al een paar jaar doende om de scholen onderling met el kaar in discussie te houden. De vierde klas van juffrouw Stuifzand (links), met de schoollei der Lommers op de achtergrond, bij de ingang van de 25-jari- ge Pacellischool. De heer Lommers: „de situ atie ligt overal anders, op de scholen. Wij hebben nog het geluk, dat kleuter- en lagere school aan elkaar zijn gebouwd". Met de dependance aan de Opaalstraat telt de r.k. kleuter- en lagere Pacelli-1 school 271 basisscholieren en 46 kleuters in totaal. Het zal, volgens de heer Lom mers zowat de grootste school van Leiden zijn. Een aantal, dat volgend jaar nog terugloopt, maar weer zal toenemen als de nieuwe wijken Boekhorst en Kop- pelstein in de Mors voltooid zijn. Schoolhoofd Lommers is ambulant teneinde de al gemene schoolzaken te kun nen afhandelen: „Ik geef al leen nog een paar taallessen in de zesde klas om een beetje het beeld van de kin deren vast te houden, om te kijken wat het kind in z'n mars heeft. Door het sa menvoegen van vakleer krachturen en taakverlich tingsuren en een extra bij drage van het schoolbestuur hebben we een elfde, extra onderwijzer kunnen aan trekken". Inderdaad voelt de heer Lommers zich als modem „hoofd der school" vaak meer een manager dan direct een onderwijs man. „Het is fijn, dat ik dit kan doen", zegt hij, „maar het is jammer dat ik geen onderwijzer meer ben, de hele dag. Het is toch heer lijk zelf een eigen groep te hebben, die je naar je hand kunt zetten en iets kunt la ten bereiken". Zo gaat de Pacellischool op weg naar de „basisschool" van 1983. „Het is een fijne school", vinden ook de moe ders die het jubileum voor bereiden. „Er zijn kinderen verhuisd naar de Meren- wijk, maar ze blijven hier op school komen". Er zijn veel ouders hier aan de Damlaan bezig; zelfs een „vaderploeg" die elke don derdagavond aan het klus sen is. Wat er niet allemaal voor dingen door die vaders worden uitgedacht: aquari ums gerepareerd, prikbor den gemaakt, speelgoed her steld, werkhoekjes gemaakt Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. voor het kindergroepswerk; zestig bakken hebben ze ge maakt voor de nieuwe re kenmethode, kasten hebben ze gemaakt, die vaders. En de moeders niet te vergeten. Er wordt hard gewerkt en geholpen volgens vaste af spraken: „29 vaste assisten- tieschappen hebben we van moeders onder schooltijd", aldus de heer Lommers. Het is zelfs zo sterk, dat Lommers en de zijnen zich geen raad zouden weten, als die behulpzame ouders er met waren. „Je stelt je op die manier wel kwetsbaar op", meent het schoolhoofd; „maar het is hardstikke no dig, want ouders zijn tegen woordig noodzakelijk bij het onderwijs. De heer Lommers memo reert ook nog de vele bui tenschoolse activiteiten, zoals daar zijn viswedstrij den, dainfeesten, biologie- tochten, competitie school- voetbal (in Den Haag, want in Leiden is daar geen plaats voor), korfbaltoernoo- ien. En er is het maande lijkse oud-leerlingen-uurtje op vrijdag na schooltijd,, „om bij te praten met die ouwe meesters". De Pacelli school gaat nu feest vieren, van 28 tot 31 maart. Ko mende zaterdag 17 maart is er al, in de dependance, een daverende fancy-fair, met knotsen van prijzen en Embleem van de school knotsen van acttracties. Want er is wel geld nodig om zo'n feest, als de men sen van de „Pacelli" zich voorstellen, te kunnen vie- ren. Die fancy-fair mag door niemand worden over geslagen. Woensdag 28 maart starten de eigenlijke feestelijkheden met het hij sen van de nieuwe, speciale vlag met het schoolem- bleem, door burgemeester Vis in hoogsteigen persoon. En daarna gaat het nog een paar dagen stevig door, met een optocht bijvoorbeeld en een verzorgde jubileumvoor stelling in het clubhuis aan de Topaaslaan. Woensdag avond is er in de Leonar- duskerk een Mis uit dank baarheid en vrijdag draait in beide gebouwen een vro lijke kermis. Zaterdag is er door de hele wijk een puz- zeltocht „voor het gehele gezin". En natuurlijk mag een reünie niet ontbreken. Die is gepland op zaterdag 31 maart, in het hoofdge bouw, van half drie tot vijf uur, bestemd voor alle oud leerlingen en oud-leerkrach ten, het huidige leerkrach tenteam en voor een stel genodigden. Het wordt een feest, dat prima is voorbereid door werkgroepjes van ouders. Volgens de heer Lommers gonsde het de laatste weken in het gebouw van de „bij- eenkomstjes en vergaderin getjes". En of het niet ge noeg is: juffrouw Stuifzand van de vierde klas jubileert mee. Zij maakte al een paar generaties mee in de afgelopen 25 jaar. Ze wil geen feestvarken zijn, maar ze zal op de één of andere manier toch wel moeten. LEIDEN De „Vereniging Koninginnedag" viert haar gouden jubileum dit jaar met een grote ex pressiewedstrijd voor de jeugd van zes tot en met vijftien jaar. De wedstrijd wordt gehouden in samenwerking met vijftien wijk- en buurtvere- mjingen en clubhuizen in Leiden. De deelnemert- jfs moeten hun werkstukken bij de dichtsbijzijn- declubhuizen inleveren. Het is de bedoeling dat de deelnemertjes door het maken van een tekening, scheur-, knip- of plakwerk, kijkdozen of op een andere creatieve manier vorm ge ven aan de zeven onderwerpen die door vereniging zijn bedacht. Kinderen die niet zo handig zijn met potlood, penseel of schaar kunnen ook een opstel maken over een van de zeven onderwerpen. Dit stel moet minstens drie kantjes zijn. 1 onderwerpen waaruit de deelnemert jes voor zowel het opstel als het creatie ve werkstuk kunnen kiezen zijn: 1. De Breestraat in 1929, 2. De koninklijke fa milie uit 1929 en die uit 1979, 3. Het ver keer in 1929, 4. Hoe zou Schiphol eruit zien wanneer er tegelijkertijd vliegtuigen uit 1929 en 1979 zouden opstijgen en lan den? 5. Wat deden de mensen thuis op zaterdagavond: een huiskamer uit 1929 en een uit 1979 naast elkaar, 6. Muziek om op te dansen op Koninginnedag in 1929 (op straat en binnen), 7. Koningin nedag op 31 augustus 1929 en op 30 april 1979. De deelnemende buurtverenigingen en clubhuizen zijn: Klein Matillo in Meer burg, buurtvereniging Zuid-West 100, Het Mierennest in de Mors, het Leidse Volk shuis aan de Apothekersdijk, speeltuinve reniging „Prinses Beatrix" aan de Schu- bertlaan, wijkvereniging Muiderslot, buurtvereniging „Slaagwijk" met club huis „Op Eigen Wieken" in de Meren- wijk, stichting Zijlwijk in de Merenwijk, wijkvereniging Pieters- en Academiewijk met clubhuis „In de Vroolijcke Arke", clubhuis „De Mirt" in De Kooi, speel tuinvereniging en clubhuis „Groenoord", buurtvereniging Tuinstad- en Staalwijk, buurtvereniging „De Juwelen" met club huis "Morschwijk", stichting buurthuis professoren, burgemeesters en Rijndijk- wijk en speeltuinvereniging „Ons Eiland in de Zeeheldenbuurt. De werkstukken moeten voor 21 april bij de clubhuizen zijn ingeleverd. In de week daarna zal een jury bestaande uit de heren B. Haver, A. Hakkaart en B. of W. van der Veer en de dames J. van der Brink en L. Steinbach de clubhuizen langsgaan om de werkstukken te beoor delen. Er zijn drie leeftijdsgroepen, waarvoor in elk clubhuis vijf prijzen be schikbaar worden gesteld. Op Koningin nedag wordt in de clubhuizen een ten toonstelling gehouden van de ingezonden werkstukken. De bëkroonde werken ko men van 10 tot en met 12 mei in het Ge meente-archief aan de Boisotkade te hangen, waar bovendien zaterdagmorgen 12 mei een feestelijke prijsuitreiking plaats heeft. Voor alle deelnemers is een vaantje beschikbaar. In een fleurige affiche die ontworpen is door de 15-jarige Eric Hubers worden de jeugdige Leidenaars opgeroepen aan de wedstrijd deel te nemen. Uiteraard kun nen ook niet-regelmatige bezoekers van de club- en buurthuizen aan de wedstrijd meedoen. Op Koninginnedag worden overigens door de verschillende Leidse buurtverenigingen weer de traditionele festiviteiten georganiseerd. Een volledig feestprogramma voor koninginnedag wordt 20 april gepresenteerd. TWEEDE ACTIE BIJ VUILOVERLAADSTATION ALPHEN liv j ALPHEN AAN DEN RIJN Eeh nieuwe blokkade van het I, Rietveldsepad te Alphen aan Iden Rijn door buurtbewoners van Gouwsluis die andermaal gericht was tegen het contai nervervoer van de AVR (Af- i valverwerking Rijnmond), is I gistermiddag nog net niet uit de hand gelopen. Dat dreigde te gebeuren toen een aantal van hen niet van plan was om hun auto's die de weg versperden op last van de politie te verwijderen. De buurtbewoners die vorige maand door een eerste blok kade al blijk gaven van him grote ongenoegen en toen de blokkade na toezeggingen van loco-burgemeester Goed hart ophieven, waren gisteren duidelijk minder plooibaar. De bewoners maakten de doorgang pas vrij na een emotionele en heftige discus sie met politiefunctionarissen. Daarna toog aktievoerder Poedel van Dam met collega J- Haverkamp op weg naar het college van B. en W. dat in vergadering bijeen was op het gemeentehuis. Daar bleek dat er van een overeenkomst met de AVR nog steeds geen sprake is maar dat het dage lijks bestuur van de gemeente goed in de clinch ligt met de AVR over de tijdstippen waarbinnen het containerver voer mag plaatsvinden. De blokkade begon omstreeks half zes. Daardoor werden twee AVR-wagens met volge laden dubbele containers met huisvuil gedwongen pas op de plaats te maken. Met de blok kade trachtten de bewoners duidelijk te maken het goed zat te zijn dat de aan hen ge dane toezeggingen met voeten worden getreden. Hoewel er een lichte „verbetering" was te constateren, het container vervoer ging niet meer door tot 24 uur maar tot 20 uur, was dat nog steeds drie uur langer dan was toegezegd, zo liet Poedel weten. Ook 's mor gens werd de hand gelicht met de tijd van 8 uur. Men begon al om 6 uur. Bij dit al les kwam dan ook nog dat de direkteur van AVR in een persoonlijk gesprek met Poe del, zijn gedane beloften waaronder een nieuw gesprek een week later, niet gestand had gedaan. Poedel vond het dan ook, en met hem de ge hele buurt, welletjes. Verwensingen De plaatsvervangend com mandant van politie, A. Rut ting, kwam kort na de blok kade aandraven met een per soonlijke boodschap op zak van de burgemeester. Alphens eerste burger wilde de aktie- voerders te woord staan als de blokkade werd opgeheven. Want een gesprek met het mes op de borst dat ging niet, zei Rutting. De voor waarde was het begin van een hevige discussie met de politiefunctionarissen die merkbaar meer geprikkeld re ageerden dan bij de eerste blokkade. Een vond het zelfs nodig om enkele kentekens van blokkerende auto's te no teren. De gemoederen raakten danig verhit. Een aantal van de buurtbewoners was niet van plan gehoor te geven aan de voorwaarde van de burge meester. Zij wilden eerst hel resultaat van het gesprek met het college afwachten alvo rens er welke auto dan ook verplaatst zou worden. Praten had men genoeg gedaan en van toezeggingen had men de buik vol. Razend De chauffeurs van de AVR- wagens die overigens slechts een opdracht uitvoerden, wa ren zichtbaar razend. De ver wensingen aan het adres van de opwerpers van de blokka de overstemden zelfs het ge luid van het voortrazende ver keer op de aangrenzende Prins Hendrikstraat. Rutting kon de chauffeurs tot beda ren brengen door hen toe te zeggen dat de blokkade bin nen 10 minuten beëindigd zou zijn. Daarna mengde hij zich in de verhitte discussie van de bewoners die in hun me ningen verdeeld raakten. Uit eindelijk kon Poedel zijn „medestrijders" er van over tuigen dat,, gegeven de situa tie, het toch het beste was om de blokkade op te heffen. Een nieuwe blokkade was im mers razendsnel georgani seerd als dat nodig zou blij ken. Deze bij de hand heb bende mogelijkheid was vol doende om de verhitte gemoe deren wat tot bedaren te brengen waarna Poedel met assistent per ijlbode richting collegekamer kon worden ge transporteerd. „Daar zitten we nou weer" waren zijn eerste woorden na dat hij de leden van het colle ge genoeglijk de hand had ge drukt. Poedel spuide op ge heel eigen wijze niet alleen zijn gal over de tijden waar binnen het containervervoer plaatsvindt, maar benadrukte dit keer vooral de gemoed stoestand van de buurt. „Ik heb dat voorspeld", zei hij, „de buurt wordt steeds agres siever". Volgens Poedel hoef de er nog maar weinig te ge beuren voordat de zaak volle dig uit de hand zou lopen. Daarbij zou zelfs de veilig heid van de AVR-chauffeurs in het geding kunnen komen. Schuld Burgemeester Gallas trachtte schuchter „een opening" te vinden en legde de schuld bij de AVR. „Deze houdt zich niet aan de afspraken", aldus de burgemeester die verder opmerkte dat er met de AVR over deze zaak nog steeds overleg plaatsvindt. In hoever re de wens van de gemeente, want dat lijkt een beter woord dan afspraak, ooit hard te maken is werd niet duidelijk. Uit wat wethouder Goedhart opmerkte werd wel klaar dat de AVR al heeft la ten weten een schadevergoe ding te claimen indien men zich aan de tijden moet hou den die Alphen eist. „Dan ga maar betalen heeft de AVR gezegd", liet Goedhart weten. Volgens hem („Wij zijn dat gedonder ook zat") waren er al enkele maatregelen geno men die het vervoer 's avonds bemoeilijkten en 's nachts na genoeg onmogelijk maakten. De straatverlichting van de weg naar het vuiloverlaadsta- tion was namelijk in de avonduren gehalveerd terwijl om half twaalf 's avonds de lichtschakelaar helemaal om gedraaid werd. Goedhart zei ook dat er binnen het college geen enkel verschil van me ning bestaat over het geschil met de AVR. Gallas vulde hem aan: „Wij moeten alleen nog tot overeenstemming ko men met de AVR". Afdwingen Volgens wethouder Haanstra was het mogelijk om de wen selijk geachte tijdstippen af te dwingen. A-Heen, ik vind het niet verstandig om dat nu pu bliekelijk te verkondigen", zei hij. Omdat de aktievoerders al te vaak met dit soort vage toezeggingen waren opgeza deld vroegen zij nadere uitleg. Haanstra kwam niet verder dan: „Dat zult u wel zien". „Daar ben ik dan niet tevre den mee", stelde Haverkamp Heftige discussies met de poli tie. Links actieleider Poedel van Dam. daarop geëmotioneerd vast. „Dan gaat mijn auto er alleen voor; al moet ik er de gehele nacht voor opblijven". Gallas gaf het gesprek een andere wending door te zeg gen: „We hebben tijd nodig, het is een vervelende zaak maar we zullen onverkort vasthouden aan ons stand punt. De zaak heeft bij ons de hoogste aandacht". Maar ook dat klonk de aktievoer ders bekend in de oren. Ha verkamp: „Dat hebben we nu al vijf maanden gehoord. Maar wat is er sindsdien ge beurd?" Poedel voorzag zijn maat van een antwoord: „We hebben er alleen maar rotzooi bijgekregen". Na deze constatering en de vermelding van Poedel („Ik hoop ze rustig te kunnen houden") vertrok de twee man sterke deputatie weer. Met niet meer op zak dan en kele vage toezeggingen waar mee ze de buurt tevreden moesten zien te stellen. Dat dat eigenlijk al bij voorbaat een onmogelijke opdracht was werd later op de avond duidelijk. Een nieuwe blokka de werd opgeworpen waar door het vuiloverlaadstation voor twee andere wagens van de AVR onbereikbaar bleef. Ze konden met lege contai ners rechtsomkeer maken. NOORDWIJK De vreemde lingenpolitie heeft een Ma rokkaanse (27) en een Turkse gastarbeiders (43) over de grens gezet, omdat zij ille gaal in ons land verblijf hiel- j den. De mannen waren zonder vergunning werkzaam in een Noordwijks hotel. Tegen de bedrijfsleider van de onderne ming werd proces-verbaal op gemaakt wegens het in dienst hebben van de beide vreem delingen. Naar aanleiding van dit geval wijst de vreemdelin genpolitie op de grote risico's die in het bijzonder hoteliers en pensionhouders veroorza ken door het in dienst nemen van illegaal buitenlands per soneel, dat zonder medische controle over de grens is ge komen. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Huig zn v: P C. Potters - J. A. Ouwehand, Marco, Alouisius. Johannes. Jacobus zn v A. J M Buijze - J. A. G M, Elstgeest, Danielle. Bernadette dr H. C M. Lelieveld - J. A. B. van „/iet, Peter zn v: W. C. Duivenvoorde - E. W vaq den Dool. Henriette. Ignatia, SylviV Maria dr v: T. H. A. van Leeuwen - I. L. J. M. Beckers. Wiggert, Hannes. Gerard zn v: A. J. S. van Marle - A. S den Hollander. Laura dr v: N. A Azier - C. van der Wiel. Stefan zn jouw - J. H. van Dijk, Chung Hai zn v: W. C. Liu - L M Koo, Wilhelmus. Johannes zn v: J. W. de Hollander - W. A. Ornek. feb 1900 gehuwd geweest met P. van der Sleet, R Westra geb. 14 sept 1894 gehuwd geweest met. W F. Pardoen, C. L. Pouw geb. 9 juli 1904 gehuwd geweest met B Pleij. A Passchiergeb 26nov 1921 man. Gehuwd B. J. Otten - G. Carlier.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5