ABN Bank rbeidstijd erkorting wél spreekbaar ABN Groeikasbiliet. Huizen kopen in Spanje geen simpele zaak £cidóc Qo Geen vervolging van Limburgse ex-SS-arts Arbeidsongeschiktheid door rechtshulp voorkomen Vertrouwen in ziekenhuis niet opgezegd 0 ÏRKGEVERSVOORZITTER VEEN: H De inzet van Carter ADVOCAAT VERWACHT: Steeds hogere rente en na 2 jaar op ieder moment inwisselbaar. Verzilveren. NA TRAGISCHE DOOD VAN VIER BABIES ïnnenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MAART 1979 PAGINA 13 99 lenj iSTERDAIVT „Het kopen van een tweede js, huizen of stukken grond in Spanje door lederlanders heeft in de afgelopen jaren een Jermate hoge vlucht genomen dat het door luchten van die gang van zaken bepaald niet bestemd voor de enkeling kan worden jcfiouwd." Dit schrijft in een La Nucia jicante) gevestigde Nederlandse advocaat, D. M. Campagne in het jongste nummer goeddeels laten vallen", aldus de advocatenblad. 3 Nederlands advocaat in een toeristisch Men koopt of verkoopt onroerend goed alsof gebied als de streek rond Benidorm staat men zeer regelmatig verbaasd over de wijze waarop grote aantallen Nederlanders, aan wie gezien hun kennelijk succes in zaken of beroep een redelijke mate van intelligentie niet kan worden ontzegd, bij het overschrij den van de Spaanse grens de hun eigen voor zichtigheid en gezonde argwaan geheel of Campagne. het sinaasappelen zijn. Men laat na, de meest elementaire recherche te verrichten of te la ten doen naar het eigendom zelf, de onbe zwaardheid er van (niet met hypotheek be last), bestemmingsplannen en bouwvergunnin gen, deviezenvoorschriften en wat dies meer zij. Men tekent contracten met projectontwik kelaars of bouwondernemingen zonder exacte kennis van de inhoud en de betekenis daar van. Volgens de advocaat is het van het grootste belang dat men zich, alvorens onroerend goed te kopen of te verkopen in Spanje, maar natuurlijk evenzo bij andere transacties van enige omvang, laat bijstaan door een on partijdige deskundige. Nederlandse advocaten die door hun cliënten geraadpleegd worden over een voorgenomen transactie in Spanje zouden volgens mr. Campagne hun cliënten met nadruk moeten wijzen op de inhoudelijke problematiek. 4s ji SOU NNERfllN (Van onze sociaal-economische redactie) HAAG - „Voorzitter Groenevelt van de Industriebond V beweert, dat de werkgevers slaafs de orders van het opvolgen als ze niet over arbeidstijdverkorting willen erhandelen. Ik heb nu echter de indruk, dat NW-voorzit- Kok napraat wat de heer Groenevelt zegt. Dit betoogde pOD-voorzitter mr. C. van Veen gistermiddag na de vergade- van zijn bestuur. positie een duidelijke achter stand, vooral op Duitsland, de arbeidsmarktsituatie vormt [afgezien van de kosten) een duidelijke barrière voor her- verdeling van arbeid. Op Eu- COLOR cgevers nu stellen, dat er ropees niveau heeft de vakbe weging voorgesteld een dus danig sociaal plan te maken, dat in de loop van circa vier jaar tien procent arbeidstijd verkorting kan worden door gevoerd, volgens de heer Kok hetzij - via vervroegde uittre ding, hetzij via langere vakan tie, hetzij via werkweekver korting. Welnu, op 1 januari j.l. hadden wij in ons land al vier procent van die tien ge realiseerd aan arbeidstijdver- kortende maatregelen. Er kan dus niet worden gezegd, dat de zaak niet bespreekbaar is." Van Veen sprak over een zeer ongelukkige ontwikke ling. Hij had het gevoel, dat terwijl Nederland in concur rentiepositie achterop is ge raakt, men op het gebied van arbeidstijdverkorting voorop wil gaan lopen. IAD zei maandagavond in t, dat met de werkgevers üuropees niveau niet valt iraten over de problema- van de werktijdverkor- en dat de Nederlandse cgevers nu stellen, dat er nationaal over gesproken worden. „Dat is in alle chten bezijden de waar- aldus Van Veen, die wees dat in de herfst vorig jaar in de SER, op maal vlak derhalve, heel ukkelijk over de proble- ek is gedebatteerd. Una- bleek men daar van me te zijn, dat het bedrijfs- versterkt moet worden kostenbeheersing en dat het toepassen van arbeids- verkorting gelet diende te en op de effecten op de irrentiepositie, op de van de arbeids- kt en op de ontwikkeling arbeidskosten. ar wringt de schoen nu aldus Van Veen. „We >en in onze concurrentie- Eroscentrum Tijdens een chaotische vergade ring van het gewest Rotterdam van de PvdA is gisteravond be sloten de vestiging van een er oscentrum niet opnieuw in over weging te nemen. De vergade ring kwam bijeen naar aanlei ding van de bezetting van het gewestèlijk bureau van de PvdA door verontruste buurtbewoners die het eroscentrum niet willen. Tijdens de vergadering van gis teren roerden zij zich opnieuw. Op de foto rechts breekt een boze inwoonster van Rotterdam voor de ogen van het geweste lijk bestuur de rode roos, het partijsymbool van de PvdA. Op de foto boven een beeld van de eindstemming. Aandacht voor 30-jarig bestaan NAVO DEN HAAG De Atlantische Commissie gaat aandacht schenken aan het het 30-jarig bestaan van de NAVO in begin april. Dat ge beurt onder meer door het uitbrengen van een film over 30 jaar Atlantische samenwer king en de publikatie van een boekje met in formatie voor scholen van het voorgezet on derwijs. Dezer dagen is tevens het eerste nummer verschenen van het nieuwe orgaan van de Atlantische Commissie onder de naam „Atlantisch Perspectief'. In een voorwoord schrijft de voorzitter van de commissie, mr. B.W. Biesheuvel onder meer: „Het bestaan van verschillende maatschappijs telsels, de drang naar machtsuitbreiding die al of niet verhuld in de wereld voorkomt en de spanningen die bij het verdelen van de schaarste optreden, maken dat Nederland en de Nederlandse belangen niet zonder bescher ming kunnen. ONDANKS KRITIEK Kamer akkoord met aankoop leopard-tanks DEN HAAG - De meerder heid van de Tweede Kamer heeft gisteravond ingestemd met het kabinetsbesluit tot aankoop van 445 Westduitse Leopard 2-tanks voor een be drag van 2,4 miljard gulden. De fracties van PvdA, PPR, CPN en PSP hebben echter aangedrongen op uitstel van de aankoop. Unaniem was de Kamer over igens van mening, dat de re gering te gemakkelijk ak koord is gegaan met de meer prijs van f 270 miljoen, die betaald moet worden wegens de deelname van Nederlandse industrieën (o.m. DAF, RSV en VMF-Stork) aan de pro- duktie van de tanks. „Een hoge prijs voor zesduizend manjaren werk", zo zei CDA- woordvoerder Frinking. Mislukking en welslagen van de vredesbesprekin gen in het Midden-Oosten liggen vlak naast elkaar. Leek gistermorgen de indruk te bestaan dat Carters vredesmissie op een fiasco was uitgelopen, nu weer zou succes verzekerd zijn. Alles hing en hangt daarbij af van de inspanningen van één man: president Carter. Er wordt in dat overleg voortdurend gebalanceerd op het scherp van de snede. En de kantjes van de proble men zijn sinds de topconferentie in Camp David voor beide landen alleen maar scherper geworden. Egypte verloor in het verdwijnen van de sjah zijn voornaamste bondgenoot; de Israëliërs werden door de opgang van de radicale Islam-volgelingen meer dan ooit geïsoleerd. Alleen de uitwerking van een vredesovereenkomst waarin Palestijnen zullen deelnemen lijkt, paradoxaal genoeg, aan het gedeelde isolement van beide landen in de Arabische wereld een einde te kunnen maken en de eerder genoemde radicalisering de wind uit de zeilen te nemen. Het resultaat dat Carter nu voor de deur van de hel heeft weten weg te slepen, wordt er al met al des te belangrijker door. Carters vredesmissie is geen wanhoopsmissie gebleken. Opnieuw is er wonder boven wonder een wankele brug geslagen tussen Begin en Sa- dat. Maar meer dan ooit is ook duidelijk geworden dat Carter de onmisbare schakel is die de beide tegenstre vers in bedwang moet houden. De machtigste man ter wereld die zijn diensten aanbiedt in een conflict waar door zijn land niet rechtsstreeks wordt bedreigd. De vredesstichter in optima forma. Het blijkt te lukken zo lang hij er in slaagt Egyptes en Israëls boze dromen te bezweren. Maar voor hoe lang? Als hij uit het zicht is, keren die dromen onder welke gedaante dan ook weer terug. Het valt aan te nemen dat er op aarde geen politici te vinden zijn die zich zo door hun idealen laten leiden als Jimmy Carter. Onvermijdelijk laten zij hun masker vallen en keren zij in hun oude rol terug. SUSTEREN De 56-jarige huisarts Abe J. K. uit het Limburgse Susteren wenst geen commentaar te geven over de tegen hem bij de officier van justitie in Maastricht inge diende klacht, dat hij schuldig zou zijn aan moord tijdens de oorlogsjaren op de Duitse arts Knipping. Dit hebben zijn huisgenoten gisteren laten weten. Veertien dagen geleden vertrok dokter K. uit Susteren met vakantie. Hij keerde dezer da gen terug en heeft inmiddels zijn praktijk her vat. „Mijn vader was dus niet gevlucht zoals al in sommige persberichten werd beweerd, maar was gewoon met vakantie", aldus een van de dochters van dokter K. voor het overi ge verwijst zij naar de raadsman van dokter K. Volgens deze valt het niet te verwachten dat dr. K., gewezen SS-officier, in Nederland nog vervolgd zal worden voor een zaak die op 9 oktober 1944 in het Duitse Morsbach plaats vond, en waarvoor hij tot drie keer toe buiten vervolging is gesteld. 34 jaar geleden gaf dr. K. als hoogste SS-officier in Morsbach een af scheidsfeest omdat de SS daar moest opbre ken. Eén van de gasten was de plaatselijke arts Joseph Knipping. Hij kreeg alcohol met opium vermengd te drinken en overleed. Vol gens zijn echtgenote, de thans 84-jarige wedu we Knipping werd haar man (een anti-nazi) vermoord door dokter K. Zij spande een pro ces aan maar de Duitse justitie stelde dokter K. tot drie keer toe buiten vervolging. In september vorig jaar diende zij een klacht in bij de Nederlandse justitie. Ook de nazi-ja ger Simon Wiesenthal uit Wenen deed dit Mr. Duijnstee heeft de indruk dat wat zich op 9 oktober 1944 heeft afgespeeld een „uit de hand gelopen drinkfeest is geweest, waarbij de aanwezigen dokter Knipping onder tafel probeerden te drinken". Volgens mr. Duijnstee blijkt uit de stukken dat dokter Knipping aan een hartaanval is overleden. Mocht, zo ver volgt hij, wel nog het bewijs te leveren zijn dat dokter K. schuldig zou zijn aan de dood van dokter Knipping, dan is dit feit nog geen oorlogsmisdrijf of een misdrijf tegen de men selijkheid. Derhalve is de zaak voor Neder land verjaard. 99 IECHT Beroepsprocedures rond de duren te lang en spelen zich te veel en het gezichtsveld af van degene die beroep heeft ingediend. Er zijn te wei- idvocaten met een speciale deskundig- v/jh °P dR terrein. Er moet een goede Jtshulpverlening komen, om te vermij- f dat mensen die in beroep gaan door dit alles extra spanningen krijgen en daardoor nog meer arbeidsongeschikt wor den Dat zegt mr. A. van Driel in het jongste nummer van het tijdschrift voor gezond heidsrecht. Van Driel beweegt zich als ad vocaat met name op het gebied van het sociaal verzekeringsrecht. Hij wijst er op dat arbeidsongeschikten die een beroep sprocedure aanspannen tegen een bedrijfs vereniging die hen weer geschikt hebben bevonden om aan de slag te gaan, door de langdurige en enorm ingewikkelde gang van hun beroep nog meer „in zenuwtoes- tanderi terecht komen". Vaak wordt al snel de WAO-uitkering ingetrokken, komen ze ook niet in aanmerking voor een werkloos heidsuitkering en zijn ze daarom aan ge wezen op een uitkering via de bijstand swet. Uit onderzoek is gebleken dat deze catego rie mensen minder snel een beroep doet op juridische bijstand. Van Driel vindt daarom dat de rechtshulpverelening moet worden aangepast en uitgebreid. Hij vindt ook dat de advocatuur dit rechtsgebied „schromelijk heeft verwaarsloosd". „Het zijn vooral rechtswinkels, vakbonden en advocatencollectieven" die zich met deze problematiek bezighouden, aldus Van Driel. ADVERTENTIE Een ABN Groeikasbiljet is een waardepapier aan toonder met een looptijd-tussen 2 en 5 jaar. De looptijd tussen deze uitersten bepaalt u zelf. De aankoopprijs is f 1.000,- of f 10.000,-. Rentepercentages liggen vast op de dag van aankoop en zijn stijgend vanaf het 3e jaar. Ieder jaar dat u het Groeikasbiljet langer houdt, krijgt u een hogere rente vergoed over de hele verstreken looptijd. Hoe hoog deze rentepercentages zijn, kunt u aflezen in onder staande tabel. Een Groeikasbiljet van f 1.000,- groeit volgens het nu geldende rentepercentage in 5 jaar naar f 1.503,66. Uw steeds stijgende rente wordt berekend op basis van samengestelde interest (rente-op-rente). Over de maximale looptijd bijvoorbeeld is dit 8,50%. U mag na twee jaar uw Groeikasbiljet verzilveren op ieder moment dat het u uit komt. Rente wordt De rente groeit steeds: f 1.250,98 slot- waarde 1.503,66 (De bedragen x 10 voor een Groeikasbiljet van f 10.000,-.) vergoed over iedere volgemaakte periode van een jaar. Het ABN Groeikasbiljet kunt u direct aan de kas van elk ABN-kantoor meenemen. Rentes en voorwaarden kunnen worden gewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) EMMELOORD „Natuurlijk is het geen reclame voor het ziekenhuis. Voor zover het echter binnen ons vermogen lag, hebben we alles gedaan wat we konden doen. De voorlopige indruk leeft bij ons, dat deze nare geschiede nis niet heeft geleid tot het verloren gaan van het ver trouwen in het ziekenhuis en het verplegend personeel; nie mand heeft bijvoorbeeld zijn kind uit het ziekenhuis weg gehaald. Erg blij zijn we met een aantal schriftelijke reac ties, waarin ons sterkte toe gewenst wordt. Dat zijn toch dingen die bemoedigend wer ken". Medisch directeur A. van der Hoeven (55) van het Dr. J.H. Jansen-ziekenhuis te Emmel- oord is diep in zijn hart toch blij, voor zover je daar van kunt spreken in deze pijnlijke periode, dat men „zijn" zie kenhuis niet als een baksteen heeft laten vallen of het ver plegend personeel aan de schandpaal nagelt. Hij had zich een gelukkiger start voorgesteld als medisch direc teur van het veelbesproken streekziekenhuisN auweli j ks een week officiéél in functie werd hij geconfronteerd met een diep tragische gebeurte nis. Een aantal babies van en kele dagen oud kreeg een re- sorcine toegediend, in plaats van de glucose, die voor hen bestemd was. Als gevolg daarvan overleden vier ba- bies, drie worden nog behan deld in het Academisch Zie kenhuis te Amsterdam, maar maken het volgens de laatste berichten goed. De mogelijk- heid bestaat zelfs, dat deze babies geen rescorcine, een middel tegen huidaandoenin gen, en bij te grote hoeveelhe den bij inwendig gebruik do delijk, door hun voeding heb ben gekregen. Maar de staf heeft geen risico's willen ne men. Verpleegkundig directeur T. van der Zweep (49): „Natuur lijk heerst er enorme versla genheid, vooral bij de leerlin gen. Iedereen is op afschuwe lijke wijze geconfronteerd met de verantwoordelijkheid die een verpleegkundige heeft. Maar met elkaar proberen we ons er overheen te zetten. Het is voor iedereen moeilijk. Sommigen wilden na de tries te gebeurtenis stoppen met het werk. We hebben die per sonen dringend verzocht om toch vooral door te blijven gaan. De mogelijkheid zou anders bestaan dat men nooit in de verpleging terug zou ke ren. Gelukkig heeft iedereen dat goed aangevoeld. Er is niemand weggebleven of met ziekteverlof gestuurd". Over de juridische kant van de zaak zegt de hoofdofficier van Justitie in Zwolle, mr. H. van Buuren dat eerst het rap port van de Rijksrecherche wordt afgewacht. Als daaruit zou blijken dat er grove nala tigheden zijn begaan, zou er eventueel een civielrechterlij- ke procedure ingesteld kun nen worden door ouders. Bij voorbeeld het eisen van smar- tegeld. De rechter zou dan de hoogte van het bedrag moe ten bepalen. Overigens is het ziekenhuis verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid. Economische gevolgen zal het dan ook niet hebben. Maar daarover kan niemand zich binnen de ziekenhuismuren druk maken. Men is teveel begaan met het lot van de babies en hun ouders.- Overleg over PTT-plaatsen voor Leeuwarden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Koning (Bin nenlandse Zaken) heeft de Eerste Kamer gis teren toegezegd dat de regering al het moge lijke zal doen om de aan het Noorden in het kader van de spreiding rijksdiensten gedane toezeggingen na te komen. De staatssecretaris deelde mee dat het geschil over de 400 PTT-arbeidsplaatsen voor Leeu warden nader bekeken zal worden. Leeuwar den zal in elk geval zijn 400 PTT-arbeidsplaat sen krijgen. Koning verwacht dat de spreiding van 3.000 arbeidsplaatsen naar het Noorden in de tweede „tranche" van de spreiding een zeer moeilijke operatie zal worden. Opklaringen maar ook buien Met een wind uit noord tot noordoost zal het komende et maal koude van Scandinavië afkomstige lucht naar onze omgeving worden gevoerd, waarin opklaringen, maar ook buien voorkomen. In deze lucht kan in de nacht de temperatuur tot dicht bij het vriespunt dalen en ook overdag zal deze de 5 graden nauwelijks overschrijden. De noordelijke stroming wordt in stand gehouden door een rug van hogeluchtdruk boven het midden van de Atlantische Oceaan en een depressie die vandaag via Noord-Frankrijk en België naar Duitsland trok. De koude lucht zal tot ver in het zuiden doordrin gen. In het zuiden van Frank rijk zal dit vooral merkbaar zijn. Hier kwamen gisteren nog echte voorjaarstemperatu- ren voor. Montelimar meldde zelfs een maximumtempera tuur van 22 graden. Daarbij zal de mistral het weer in het Rhóne-dal bijzonder onaange naam maken. Vooruitzichten voor vrijdag, af en toe wat neerslag en ta melijk ko.ud. Weei-vooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 0 tot 6 Min. temp. omstreeks 0 Max. temp. omstreeks 5 Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 pro cent Kans op een geheel droog et maal 50 procent !»,"b 1SX.X IgK fjA jgg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13