e. "eroinegolf In msterdam s voorbij Minister Scholten ontkent grote prijsstijging F-16 £cidóc6<HPUMtt Mgr. Ernst: sacramenten niet weigeren aan homofielen Uitbreiding verplegend personeel in het geding Hoogovens houdt vast aan 40 uur Prijslimieten bij doorverkoop van premiewoningen Koudwatervrees BNMO-voorzitter in gelijk gesteld Politie grijpt in bij poging tot heropenen sexelub EL» PAGL fiNNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGINA 9 PVDA, CDA en D'66 WILLEN: (Van onze parlementaire redactie) CD A-woordvoerder Dijkman diende hierover DEN HAAG Een overgrote meerderheid gisteren, tijdens een openbare commissiever in de Tweede kamer, bestaande uit PvdA, gadering over regulerende bedingen bij ver- CDA en D'66, vindt dat koopwoningen, die koop van „sociale" woningen, een motie in, met subsidie van de overheid zijn gebouwd, die zonder enige twijfel aangenomen zal wor- niet meer voor elke prijs mogen worden den. doorverkocht. Dit om te voorkomen dat deze premiekoopwoningen te duur worden voor Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) de categorieën, voor wie ze oorspronkelijk verklaarde zich bereid, zoals gevraagd, een bedoeld waren. studie te laten verrichten over dit onderwerp, maar wilde op voorhand geen enkele toezeg- n*er kunnen zij zelf ervoor zorgen, dat de ging doen. groepen met de lagere inkomens aan bod ko men". Hij is namelijk van mening, dat zo'n prijsre- CDA, PvdA en D'66 betwijfelen echter gulering voor premiekoopwoningen in het ge- ten zeerste of de redenering van de staatsse- heel niet nodig is, wanneer de Woonruimte- cretaris op gaat. De WD wil van ieder prijs- wet (van 1947) zodanig zal worden herzien, beding af. Volgens die fractie is er geen spra- dat gemeenten door middel van woonvergun- ke van speculatiewinsten, omdat verkopers ningen kunnen uitmaken wie een premie- toch ook weer een andere dure woning moe- (koop)woning mogen betrekken. „Op die ma- ten kopen. OLGENS CHEF ARCOTICABRIGADE STERDAM De herolnegolf die Amsterdam de afgelopen en overspoelde en de hoofdstad tot hét heróinecentrum Europa maakte, met alle daarbij behorende onrustver- tkende gevolgen, is volgens hoofdinspecteur Sietsma van afdeling verdovende middelen van de Amsterdamse politie rbij. De groep verslaafden breidt zich niet meer onrustba- d uit, de straathandel met zijn agressieve verkoopmetho- i is verdwenen, het aantal sterfgevallen als gevolg van raik van te veel heroine is sterk afgenomen en de syndi- itvorming door Chinezen is ingedamd. Daarbij is ook de vloed van buitenlandse verslaafden, die de afgelopen jaren itig procent van het aantal arrestanten vormden, terugge- ngen. Buiten Nederland kunnen zij nu goedkoper aan „be- e" heroïne komen. angrijk moment in de be- ijding van de drugshandel dt Sietsma november 1976, n het maximum aan ge- igenisstraf op dit punt rd verhoogd van vier tot aalf jaar, waardoor het ver- il met andere landen klei- werd. Korte steking bij Hoogovens UMUIDEN De 400 man tellende nachtploeg van de koudbandwalserij van Hoogovens heeft gis teravond enige tijd ge staakt, nadat de directie een ultimatum was ge steld in verband met het aantrekken van Joegosla- ven. werknemers in de idbandwalserij hebben eens eerder geprotes- eerd tegen een contract Jat Hoogovens heeft met Joegoslavisch staats- au, dat werknemers leent. De Joegoslaven aden netto aan loon tfus „buitenland-toeslag" hoger bedrag krijgen de gemiddelde Neder- idse walser verdient walsers dienden daar- i een extra-looneis van 150,- per maand in. De >nden steunen deze eis directie van Hoogo- :ns ontkent de verschil- >n in beloning. Nadat (oogoven-directeur ir Wil link vannacht de stakers lad laten weten, dat het m verleg over de arbeids- ijAoorwaarden een zaak is i 0ussen hoogovens en de Jaze rakbonden en dat die c~ >h! lerhandelingen woensdag ituurli 'orden voortgezet, ging nen weer aan het werk. leer Chinese udenten 'ar Nederland HAAG China en Ne- id zullen meer studen- en afgestudeerden gaan isselen. De eerste 3 jaar ien er telkens 50 tot 60 «se- studenten naar Ne- id, terwijl er ieder jaar ir voor 20 Nederlanders its is in China. Dat zijn ''spraken, die de minis- J* van Onderwijs, Jiang iigneo uxiang en Pais gisteren ivoer besluit in Peking hebben bos> «leid. wem J^ass >r dit studiejaar zijn er al Chinese studenten en 6 be- -Kt innl ^ers Nederland. China n H' ïaar n°g 25 bezoekers ?.T,an 5 afgestudeerden sturen. ar. m°gelijk zullen beide er Des tijen gebruik maken van P5 chikbare studiebeurzen. In "vloe( afspraken is eveneens de ra itgelegd dat het uitzenden de11 land alle kosten draagt. Mi °r stotbesprekingen tus- *a°We bondslieden bezocht Paj[ Nederlandse delegatie on- andere de universiteit en Pa; i dekv academisch ziekenhuis ïghai. Ondanks de successen waar schuwt hij tegen het koeste ren van illusies. „Zolang wij ■nog een democratie hebben met open grenzen, zolang- er nog sociale kommer en ellen de is, zal er verslaving zijn en zal de handel zich in elke cri minele vorm storten op die sociale kommer" Sietsma zegt, dat de Amster damse narcoticabrigade er niet aan denkt methoden te hanteren, zoals men die in sommige Amerikaanse staten toepast. „Wij sturen geen als oude vrouwtjes verklede agenten de straat op om mis daden uit te lokken. Metho den met "een sterk provoce rend karakter liggen niet op onze weg. Natuurlijk maken wij gebruik van agenten die als pseudo-koopers optreden, maar het gaat er dan niet om misdaden uit te lokken, maar reeds begane misdaden aan het licht te brengen", aldus de chef van de narcoticabri- DEN HAAG Minister Scholten heeft volstrekt ont kend, dat de uiteindelijke prijs van de F-16 gevechts vliegtuigen aanmerkelijk ho ger wordt dan de in het koopcontract vastgelegde ruim zes miljoen dollar per toestel. De minister heeft dat gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten in antwoord op vragen van het PPR-ka merlid Waltmans. Minister Scholten ontkent daarmee te vens de strekking van een re portage van de (Britse) Gra nada Television, die morgen avond ook door de NOS zal worden uitgezonden. De suggestie dat door techni sche wijzigingen aan het ont werp de prijs inmiddels tot meer dan tien miljoen dollar LUCHTMACHT: UITZENDING BOOSAARDIG per toestel zou zijn opgelopen, is volgens minister Scholten onjuist. Wel is er sprake van enige prijsstijgingen door de stijging van arbeids- en mate riaalkosten in de vijf deelne mende landen, maar dat was van tevoren ingecalculeerd. Eén punt van kritiek wordt niet ontkend: het in het voor uitzicht gestelde aantal man jaren werk voor Nederlandse industriële toeleveringsbedrij ven wordt niet gehaald, door dat de verkoop van de vlieg tuigen is tegengevallen. Behalve minister Scholten is ook de top van de luchtmacht allerminst te spreken over de voorsteling van zaken zoals die in het t.v.-programma wordt gegeven. Na afloop van een voorvertoning, gistermid dag in Hilversum, zei luite nant-kolonel De Jong, ad junct-directeur van lucht macht-voorlichting: „Op alle hoofdlijnen is deze film zo misleidend, dat er van boo saardigheid sprake is". Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting is gisteren tijdens een openbare commissieveradering in de Tweede Kamer opnieuw geconfronteerd met een an dersdenkende kamermeerderheid. Dit keer ging het over de wijze, waarop ongebonden verkoop van premie- koopwoningen moet worden tegengegaan. En ook in dit geval is het weer terecht dat de volksvertegenwoordi ging de bewindsman lijkt te gaan terugfluiten. BroKX denkt dat hij het met grove winst doorverko pen van met overheidssteun gekochte premie-koopwo ningen voldoende kan tegengaan door de gemeentebe sturen desgewenst de mogelijkheid te geven om het verlenen van woonvergunningen aan een bepaalde inko mensgrens te koppelen. Wie dan een premiewoning voor een fors bedrag wil verkopen, vindt daar geen markt voor, omdat gegadigden met hogere inkomens, die de forse prijs zouden kunnen betalen, geen woon vergunning zouden kunnen krijgen. De bewindslieden van volkshuisvesting gaan er met dit voorstel naast andere nadelen geheel aan voorbij, dat met dit plan langdurige leegstand van goed bewoonbare woningen sterk in de hand wordt gewerkt Iemand die zijn wo ning wil verkopen, zal immers toch zo lang mogelijk blijven proberen om zijn woning voor een zo hoog mo gelijke prijs van de hand te doen, ook al is het dan aan iemand die binnen de door de gemeente gestelde inkomensgrens valt, en dus de koopprijs maar nauwe lijks of eigenlijk niet zal kunnen opbrengen. De span ning op de markt wordt erdoor vergroot De twee grootste fracties in het parlement, PvdA en CDA, hebben tegenover deze voorgenomen maatregel van Brokx, die aan koudwatervrees doet denken, een heel wat praktischer lijn uitgezet. Zij willen een rege ling waardoor een koper van een nieuwe premie-wo ning van het begin af aan weet dat hij zijn bezit niet met speculatiewinst kan verkopen. Volgens zo'n anti- speculatiebeding kan een eigenaar gedurende een be paalde periode zijn woning slechts verkopen voor een tevoren vastgelegde prijs. DeZE gedachtengang borduurt voort op de in vele ge meenten al van toepassing zijnde anti-speculatiebedin- gen. Aan staatssecretaris Brokx moet toegegeven wor den dat die huidige bedingen, die van plaats tot plaats sterk verschillen, rechtsongelijkheid tussen eigenaren van premiewoningen hebben veroorzaakt Maar het is juist daarom, dat gestreefd moet worden naar een lan delijk geldend anti-speculatiebeding, een beding dat ge koppeld zou kunnen worden aan het verlenen van de rijkspremie. Dan is er weer rechtsgelijkheid, en het ma ken van speculatiewinsten op met overheidsgeld ge kochte woningen zal overal in het land onmogelijk zijn geworden. Haarlem (ANP) De ex-be- stuursleden Van Eeghen en Westerhoff van de Bond van Nederlandse Militaire Oor- Iogsslachoffers (BNMO) moe ten zich voortaan onthouden van uitlatingen in de pers over financieel wanbeheer bij de BNMO en de Stichting Fondsenwerving Militaire Oorlogsslachtoffers (SFMO). Houden zij zich niet aan dit verbod, dan hangt hen een boete van tienduizend gulden per ovetreding boven het hoofd. H.F. van den Haak, gisteren bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat de SFMO, de BNMO en BNMO-presi- dent Van Lanschot hadden aangespannen tegen de twee oud-bestuursleden. Mr. Van den Haak vindt, dat de opmerkingen van Van Eeghen en Westerhof eind fe bruari in enkele kranten naar inhoud en,vorm beledigend en onrechtmatig. Volgens de rechtbankpresident is geens zins vast komen te staan, dat BNMO-president Van Lan schot zich heeft schuldig ge maakt aan financieel wanbe- (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De kerk mag de sacramenten niet weigeren aan homofielen die gewetens vol leven en ernst willen maken met het evangelie. Samenleving en kerk moeten recht doen aan de homofiele mens en de kerk moet hem een tehuis bieden. Mgr. H. C. A. Ernst, bisschop van Breda, zei dit gisteravond in het programma „In gesprek met de bisschop" van KRO-televisie. Hij was van mening, dat homofielen zelf kiezen hoe zij hun leven moeten inrichten. De gelovige ho mofiele mens komt daarbij in aanraking met de kerk, via de pastor, die tegelijkertijd getui ge van de waarheid en metgezel is. „Deze pastor zegt enerzijds wat de kerk ge looft: dat man en vrouw oorspronkelijk voor elkaar bestemd zijn en dat de sexualiteit in de menselijke relatie haar orde vindt in het huwelijk". Maar als begeleider van de mens onderweg weet de pastor, dat deze weg voor de homofiele mens niet begaanbaar is. De vraag is dan wat het evangelie voor deze mens in deze situatie betekent. „Een homofie le mens mag rekenen op Gods barmhartig heid, net als ieder ander mens, niet meer en niet minder", aldus mgr. Ernst. Op de vraag of de pastor de homofiele mens de sacramenten mag geven of moet weigeren, zei bisschop Ernst: „Wanneer de pastor de sa cramenten geeft aan een soldaat, die schiet, zou hij dan de sacramenten weigeren aan ge wetensvolle homofiele mensen?" De kerk vraagt van iedere gelovige die de communie wil ontvangen, dat hij zich bekent als zon daar, aldus de bisschop, die wat dat betreft geen onderscheid wil maken tussen homofiel en heterofiel. GEEN AKKOORD IN COZ UTRECHT (ANP) Binnen het centraal overleg over de ziekenhuistarieven heeft men geen akkoord kunnen berei ken over de uitbreiding van het personeel met 10.000 ver pleegkundigen en verzorgen den. Gisteren bleek namelijk dat de ziekenfondsen en de ziektekostenverzekeraars niet de voor de uitbreiding beno digde 376 miljoen gulden en evenmin de voor een nieuw voorstel benodigde 274 mil joen gulden (7000 personeels leden meer) beschikbaar wil den stellen. Beide tegenstemmende instan ties willen bovendien, dat de verpleeginrichtingen eerst aan bepaalde voorwaarden dienen te voldoen voordat zij voor een uitbreiding van het perso neelsbestand in aanmerking kunnen komen. Een en ander is gisteren tijdens het overleg in het Centraal Orgaan Zie kenhuistarieven (COZ) geble ken. De Nationale Ziekenhuisraad probeerde nog overeenstem ming te verkrijgen door met een nieuw voorstel te komen, dat niet een uitbreiding met 10.000 maar met 7.000 perso neelsleden inhield. De NZR wilde echter niet verder te ruggaan, „omdat anders geen einde kan komen aan de on verantwoorde werksituaties voor verplegenden en verzor genden." Het laatste woord is nu aan staatssecretaris mevrouw Ve der—Smit van volksgezond heid. Zij heeft het overlegor gaan echter in een eerder sta dium al laten weten dat voor personeelsuitbreiding slechts 95 miljoen gulden beschik baar is, ongeveer eenvierde tot eenderde derhalve van wat de Ziekenhuisraad nood zakelijk acht Groot aantel wapens ontdekt (Van een onzer verslaggevers) RIJSSEN De politie van Rijssen in Overijssel heeft de afgelopen twee weken 21 vuurwapens en 10.000 stuks munitie opgespoord. In ver band met deze vondst zijn twaalf personen aangehouden uit Rijssen, Wierden en Nij- verdal. Volgens een woord voerder van de politie zijn de wapens gebruikt voor de jacht of betekenden zij alleen maar een aardige verzame ling. Het wapenarsenaal bestaat uit twaalf vuurbuksen, twee ha- gelgeweren, een karabijn, een als vuurbuks omgebouwd dubbelloops jachtgeweer, twee gaspistolen, een stengun, een pistool en een jachtgeweer met een verkorte loop. Controle op wettelijk geregeld DEN HAAG De controle op de Nederlandse casino's door de Algemene Rekenka mer wordt in de wet gere geld. Een desbetreffend wets ontwerp is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Daarin wordt bepaald, dat de Nationale Stichting tot Exploi tatie van Casinospelen de Re kenkamer, op haar verzoek, inzage van de boeken en be scheiden moet verstrekken. Voorts dient de stichting haar jaarrekening en het daarop betrekking hebbend accoun tantsrapport aan de Algemene Rekenkamer te zenden. Tot dusver had de Rekenkamer hier geen wettelijke bevoegd heden. Wel heeft de Stichting zich bereid verklaard de Al gemene Rekenkamer desge wenst gelegenheid te geven bij de Stichting onderzoeken in te stellen en alle inlichtin gen te verstrekken die de Tweede Kamer zou verlangen. „Geen sprake van rammelen met geldbuidel (Van onze sociaal-economische redactie) IJMUIDEN Hoogovens genoemd als een van de eerste bedrijven waar de industriebonden eventueel acties zullen beginnen, indien er geen CAO-akkoord komt blijft „nee" zeggen tegen de arbeidstijdverkorting. Tijdens een in de haast belegde persconferentie zeiden zowel algemeen direc teur ir. F.E. Mathijsen Gerst als directeur personeelszaken ir. G. Wilmink gisteren eenstemmig op deze eis van de vakbon den niet te willen ingaan. Wel blijven de voorstellen tot vervroegde uittreding en één vakantiedag meer gehandhaafd, evenals de ongemakkentoeslag (inconveniëntentoeslag in CAO-Nederland) voor de 3- en 4- ploegendiensten. De Hoogovens-directie reageerde op de brief, die de industrie bonden afgelopen vrijdag naar IJmuiden stuurden en waarvan Arie Groenevelt als voorzitter van de Industriebond FN zei dat „Hoogovens en andere werkgever? met de geldbuidel ram melen om zo de arbeidstijdverkorting geen doorgang te laten vinden". Hoogovens ontkent dit gerammel met de geldbuidel en zegt daarbij dat één arbeidstijdverkorting meer geld kost'dan de twintig miljoen die nu - naast de volledige prijscompensatie - beschikbaar is. Van die 20 miljoen is 9 miljoen potentieel bestemd voor alle werknemers: 4 miljoen globaal kost de betaling van de ver vroegde uittreding (63- en 64-jarigen) en 5 miljoen vergt één vakantiedag extra. ROTTERDAM In de Rot terdamse wijk Katendrecht hebben zich gisteravond moeilijkheden voorgedaan toen de eigenaar van de sex elub „Torremolinos" aan de Atjehstraat zijn die ochtend door de politie dichtgespij kerde sexelub weer probeerde te openen. De politie greep terstond in. Onder de ogen van tientallen buurtbewoners ontstond er een korte vechtpartij tussen politie en sexclubmensen, waarbij niemand ernstig ge wond raakte. De rust keerde terug toen de mobiele eenheid van de politie op last van de politieleiding in de Atjeh straat verscheen. In Katendrecht werden gister ochtend op last van het ge meentebestuur in totaal 3 sex- clubs gesloten wegens ernsti ge overlast voor de buurt Een oceaandepressie trekt de komende 24 tot 36 uur van het Engelse Kanaal via ons land naar Duitsland. Ver wacht wordt dat de kern van deze depressie vannacht bo ven het midden van Neder land aankomt om vervolgens naar Duitsland te koersen. Een zone met veel bewolking en regen, die met de depres sie samengaat, passeert vana vond en nacht onze omgeving. De wind, die eerst uit veran derlijke richtingen zal waaien, draait morgen weer naar noordelijke richtingen. Daar mee wordt weer koudere lucht aangevoerd, waarin op klaringen voorkomen, die mo gelijk afgewisseld worden door een bui. De middagtem- peraturen zullen morgen waarden van Vooruitzichten voor donder dag: enkele buien, maar ook opklaringen. Mid dagtempera turen ongeveer 6 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: om streeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. W*H Neer- Eindhoven Deo Heider Luchth R'dam Vlissingon Athene Berlijn tfockholm Wenen oervbe* "be*.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9