Nieuw rustpunt in Midden-Oosten r Michelin promoveert twee restaurants totdrie sterren Internationale juristen veroordelen islamitische rechtspraak Steenkool moet in EEG in ere worden hersteld Rand Daily Mail mag uitspraken Rhoodie publiceren Jacht op zeehonden begonnen Vietnam voert militaire macht zo hoog mogelijk op Oegandese troepen omsingeld —BUITENLAND \ginaI-» LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGINA 7 h>. BEIROET (AFP) In het midden van de „crisis-gordel" - waarmee Carters adviseur Zbigniew Brzezinski het ge bied van Turkije tot de Indische Oce aan aanduidt - lijkt door het gemeen schappelijk optrekken van Irak, Syrië, Jordanië en Saoedi-Arabië een nieuwe „kern van stabiliteit" te ontstaan. De leiders van deze vier landen hebben de laatste maanden blijk gegeven van een opmerkelijke eensgezindheid. Hoewel in deze vier landen zeer ver schillende regimes aan de macht zijn, hebben ze hun onderlinge geschillen op zij gezet om, in zeker twee gevallen, een gemeenschappelijke koers te varen: de Israëlisch-Egyptische onderhandelin gen en de crisis tussen de twee Jemens. In oktober vorig jaar gaven Syrië en Irak het voorbeeld. Na tien jaar onver holen vijandigheid tekenden Bagdad en Damascus een handvest voor gemeen schappelijke actie, dat de eenwording van de twee landen moet voorbereiden. Na de „desertie" van Egypte uit het Arabische kamp zagen de Syrische en Iraakse leiders de noodzaak van het „oostelijk front" tegen Israël te verster ken. Volgens waarnemers in de Arabischs wereld verlangt Irak ernaar te ontko- Gezamenlijk optreden Syrië, Irak, Jordanië en Saoedi-Arabië men uit zijn groeiend isolement, ook al gezien de chaos waaraan het buurland Iran ten prooi viel. Kort na de ondertekening van het handvest besloot de Arabische topcon ferentie (minus Egypte) in Bagdad tot een afwijzing van de koers die Israël en Egypte in Camp David hadden uit gezet. Maar vooral bij het gewapend conflict aan de grens tussen Noord- en Zuid-Je- men kwam het gecoördineerde optreden van de vier landen duidelijk naar vo ren. De bijeenkomst van 4 en 5 maart in Koeweit had plaats op initiatief van Amman, Damascus en Bagdad; verte genwoordigers van deze drie landen verrichtten vervolgens hun „pendeldi plomatie" tussen de hoofdsteden van de twee Jemens, Sanaa en Aden. En kort voor deze bijeenkomst reisde de Saoedi- sche prins Saoed al Faisal naar Jorda nië, Syrië en Irak om een gemeen schappelijk actieplan op te stellen. Syrië is evenals Zuid-Jemen lid van het „afwijzingsfront", maar toch heeft Da mascus geen partij gekozen voor Aden. Voor alles vallen de Syriërs een eind maken aan randconflicten die slechts de belangen van de zionistische vijand dienen. Waarnemers wijzen ook op de Ameri kaanse toenaderinspogingen in de rich ting van Irak het enige Arabische land dat sinds 1967 geen diplomatieke be trekkingen meer onderhoudt met Was hington. Onlangs nog prees het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken de rol die Bagdad speelt in het conflict tussen de twee Jemens. Volgens waarnemers in de Arabische wereld hebben Syrië, Irak, Jordanië en Saoedi-Arabië een grote gemeenschap pelijke zorg: tot elke prijs moet verhin derd worden dat de gebeurtenissen in Iran als een olievlek gaan werken. En bij alle vier leeft min of meer het ver langen buiten de Russisch-Amerikaanse rivaliteit om invloedssferen te blijven. OHANNESBURG (Reuter) Het Zuidafrikaanse liberale ilad Rand Daily Mail mag vraaggesprekken met het voorma- life hoofd van het opgeheven ministerie van voorlichting, dr. Eschel Rhoodie publiceren, waarin deze onthullingen doet over het schandaal van de „geheime fondsen". Opperrechter Gert Coetzee beschikte gisteren afwijzend op een verzoek van de commissie onder leiding van rechter Rudolf Erasmus om de publikatie tegen te houden. De commissie- Erasmus stelt zelf een onderzoek in naar het schandaal. )r. Rhoodie, die zich op het ogenblik in Europa ophoudt, ïeeft gezegd dat toenmalige ministers, onder wie oud-premier John Vorster die nu president is, en de bewindslieden van financiën en justitie, resp. Owen Horwood en James Kruger, visten dat het ministerie van voorlichting het regeringsgezinde lagblad The Citizen financierde. Horwood en Vorsters opvol- ;er, de tegenwoordige eersteminister Pieter Botha, hebben dit egengesproken. )e commissie-Erasmus had gesteld dat de publikaties in de Rand Daily Mail haar bevindingen zou kunnen beïnvloeden. Het blad had daartegen aangevoerd dat de regering het man daat van de commissie had verlengd, nadat zij in december een rapport had afgeleverd. Kwesties die in dat verslag wer den besproken, zouden bijgevolg vrijelijk mogen worden be handeld. Wat de commissie-Erasmus nu precies onderzoekt, is niet omschreven, aldus de krant. De commissie-Erasmus werd vorig jaar door de regering-Botha ingesteld om het misbruiken van overheidsgelden ten behoeve van de regerende nationale partij en haar politiek te onderzoe ken. Dit zou via het inmiddels opgeheven ministerie van voor lichting zijn geschied. In haar rapport van december gaf de commissie in overweging dr. Rhoodie gerechtelijk te vervolgen. Deze had toen echter het land al verlaten. Zuid-Afrika vernietigde SWAPO- kampen WINDHOEK Vorige week hebben Zuidafrikaanse grond troepen en luchtmacht in een actie van vijf dagen bij in vallen in Zambia en Angola in totaal ruim 12 Namibische fuerrillabases vernietigd, zo beeft de Zuidafrikaanse op perbevelhebber in Namibië maandag bekendgemaakt. Volgens generaal-majoor J. Wdenhuys werden er aan Zuidafrikaanse zijde geen ver- iezen geleden, maar zouden er volgens berichten uit Lusa ka zeker veertig mensen zijn omgekomen. Volgens Geldenhuys waren de aanvallen vorige week dins dag begonnen en werden daartoe grondtroepen de grens overgebracht, nadat de doelen door de luchtmacht aanvalsrijp waren gemaakt Rhodesische vliegtuigen heb ben gisteren een aanval uitge voerd op "guerrillabases van het patriottisch Front in Mo zambique, zo heeft de leger leiding meegedeeld. Het was de vijfde aanval op een zwart buurland in drie weken tijds. De Rhodesische regering wil zo de weg vrijmaken voor de algemene verkiezingen die in april gehouden worden. Het Patriottisch Front heeft ge zworen de verkiezingen te zul len belemmeren. Cleveland Amory, voorzitter van een organisatie ter bescherming van de dieren, brengt een zeehondje aan boord van de Sea Shepherd. Dit schip is gelegen bij de Magdaleneilanden in Canada, waar de jacht op jonge zeehondjes gisteren begonnen is. Dit jonge diertje is dan tenminste vast in veiligheid. ST. ANTHONY (Rtr/UPI) Voor de kust van Newfoundland is gisteren de jacht op zeehonden begonnen. Ongeveer driehonderd jagers, aan boord van zeven Canadese en vier Noorse schepen, konden maandag onge stoord hun gang gaan. Leden van de Green peace beweging konden door de slechte weersomstandigheden de jacht niet vanuit helikopters volgen. Zij zijn in afwachting van beter weer, in St. Anthony op New foundland gebleven. Hun plannen houden zij, uit tactische overwegingen geheim. De jacht is vooral gericht op pasgeboren za delrobben, die vanwege hun witte vacht veel waard zijn. Er mogen dit jaar 180.000 jonge zadelrobben gevangen worden en 150.000 zo genaamde klapmutsen. Milieu-groeperingen, waaronder de Greenpeace zijn van mening dat de aantallen naar beneden moeten. Ook zijn zij tegen de methode - het neerknuppe len - die de jagers gebruiken om de dieren te doden. Ook bij de Magdalena-eilanden wordt op zeehonden gejaagd. De Green Shepherd, een schip met demonstranten, moest zondag naar zijn basis terugkeren omdat zeven be manningsleden waren gearresteerd, die rode, niet giftige verf over ongeveer 1.500 jonge zadelrobben hadden gegooid, waardoor hun vel waardeloos werd. yfcen verd; omst lev Gesluierde vrouwen hielden gisteren op het moment dat andere vrouwen demon streerden voor gelijkberechtiging in Teheran een tegen-demonstratie waarbij zij portretten van hun leider Khomeini mee droegen. TEHERAN De internationale commissie van 'juristen heeft gisteren de islamitische "Whtbanken van de nieuwe revolutionaire re uring in Iran aangevallen en „strijdig met die erkende juridische principes genoemd" fenoemd. ..Het is betreurenswaardig dat zij die een re- Iinie omver hebben geworpen dat ze terecht >ekritiseerden omdat het zijn gevangenen 'een eerlijke berechting gaf, nu hun eigen verdachten onder zulke volledig willekeurige ■"ostandigheden berechten, zo luidde een kor te verklaring die in Genève aan de pers werd uitgedeeld. beklaagden kunnen zich niet verdedigen, er worden geen formele klachten ingediend en tegen de vonnissen is geen enkele vorm van ^"oep mogeüjk; doodstraffen worden binnen het uur uitgevoerd zonder dat er gelegenheid is beroep op gratie te doen. In Teheran zijn vanmorgen weer 11 personen terechtgesteld, zo heeft het radiostation „De stem van de revolutie" bekend gemaakt. On der hen waren de vroegere directeur-generaal van het Nationale Persbureau Pars, Djaffari- an en de voormalige hoofdredacteur van de radio en televisie, Parviz Nikkhwah. Het wa ren de eerste twee die om Dolitieke redenen waren terechtgesteld. Gisteren hebben voor de vijfde achtereenvol gende dag ongeveer 20.000 vrouwen in Tehe ran gedemonstreerd tegen het verplicht stellen van de sluier. Zij kregen daarbij ook steun van vrouwen uit de provincie. De vrouwen waren met name boos over de gecensureerde uitzendingen van de staatstelevisie. HANOI/PEKIMNG (REUTE- R/UPI/AP) Vietnam is be zig om de militaire macht in het noorden van het land zo hoog mogelijk op tc voeren en heeft daartoe troepen uit Laos en Cambodja terugge haald. Hanoi heeft duidelijk geen vertrouwen in de Chine se verklaringen over een te rugtrekken van de troepen uit Vietnam. Vice-premier Deng Xiaoping (Teng Hsiao-ping) heeft deze verklaringen nog eens onder streept door aan de ambassa deur van Thailand te vertel len, dat de Chinese troepen zelfs binnen enkele dagen Indonesië stelt eiland beschikbaar voor vluchtelingen DJAKARTA (AFP) De In donesische minister van bui tenlandse zaken Mochtar Ku- sumaatmadja heeft gisteren officieel een eiland in zijn land aangeboden als opvang centrum voor vluchtelingen uit Indochina, in samenwer king met de andere lid-staten van Asean, de organisatie van Zuidoost-Aziatische lan den. Minister Kusumaatmadja her haalde in een televisie-inter view de weigering zijn land permanent voor vluchtelingen open te stellen. Het opvang centrum daarentegen zou tus sen de drie en vijf jaar kun nen functioneren en kunnen worden gefinancierd door het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties en de landen die de uiteindelijke bestemming van de vluchtelingen zijn. zouden zijn teruggetrokken. De troepen, die de steden Lang Son en Dong Dang be zet hadden, zijn inmiddels in China teruggekeerd. Uit Bangkok blijven de be richten komen, dat de Chine se troepen zich slechts zeer langzaam terugtrekken en dat het uiterst waarschijnlijk is dat zij bepaalde omstreden grensgebieden blijvend bezet zullen houden. Vietnam heeft voorts China beschuldigd van plannen om Laos te annexeren. Laos, dat min of meer een evenwicht tussen China en Vietnam heeft trachten te handhaven, heeft de balans nu laten doorslaan naar Vietnam en enige duizenden Chinese we genbouwers en andere arbei ders aangezegd naar hun ei gen land terug te keren. Breytenbach niet vrijgelaten KAAPSTAD (Rtr) De Zuidafrikaanse minister van justitie, James Kruger, heeft een verzoek van de internati onale schrijversvereniging, de PEN, tot vrijlating op ere woord van de dichter Brey- ten Breytenbach verworpen. Dit is gisteren in Kaapstad meegedeeld. De voorzitter van de Kaapse afdeling van de PEN, Peter Elstob, verklaarde dat hij het verzoek had gedaan namens de Nederlandse en Zweedse afdelingen van de schrijvers- vereniging. De Nederlandse regering had aangeboden poli tiek asiel te verlenen aan Breytenbach die een straf van negen jaar uitzit wegens sa menzwering tegen de regering van Zuid-Afrika. Hij werd in 1975 veroordeeld. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Michelin-gids voor 1979 is ver schenen, en zoals elk jaar is dit verschijnen weer een groot evenement in Frankrijk. Aan vankelijk was de „Guide" op de allereerste plaats een handboek en informatiegids voor automobilisten, maar omdat automobilisten reizen, eten en overnachten moeten, werd de „rubriek hotels en restaurants" weldra de al lerbelangrijkste van de gids. Sedert jaren trekken de inspecteurs van Mi chelin incognito door het land om honderden eetgelegenheden en hotels te toetsen en hun uiteindelijke bevindingen worden in de nieuwe gids gepubliceerd. Zij betekenen niet alleen voor degene die gegidst wil worden een waar devolle vingerwijzing, maar voor de betrokken restaurants en hotels (maar vooral voor de eerste) zijn zij van onschatbare waarde wat hun reputatie en dus inkomsten betreft. Mi chelin heeft de naam dat hij restaurants kan maken of breken en er zijn heel wat wan- hoopsscènes voorgekomen bij restaurateurs die „een ster verloren". De kwaliteit van een restaurant wordt in de gids aangeduid met sterren: van één tot drie. In totaal heeft Frankrijk dit jaar 19 drie-ster ren-restaurants in de Michelin. Hetgeen bete kent, dat de maatstaven die de inspecteurs van de beroemde rode gids aanleggen, bijzon der streng zijn. In de editie van 1979 zijn er twee restaurants die de veelbegeerder drie sterren gekregen hebben, vergeleken met 1979, en één dat een van zijn drie sterren verloren heeft Opvallend is dat de twee nieuwe drie-sterren-restaurants in de noordelijke heeft van Frankrijk liggen, waar de drie sterren tot dusver bijzonder schaars waren. Het betreft de restaurants Boyer in Reims en Lameloise in Chagny. Barrier in Tours heeft dit jaar een ster verlo ren en wordt dus met twee sterren gewaar deerd, hetgeen nog altijd uitstekend is. Maar voor een restaurateur is het verlies van zijn top-waardering vaak een drama en soms is niet na te gaan waaraan dit te wijten is. Mis schien dat de onbekende inspecteurs op een dag in het restaurant lunchten of dineerden, waarop er een kleinigheidje mis ging, waarop een gebraad ietsjes te „gaar" was, of juist niet genoeg. Of een van duizend-en-één andere dingen. Terwijl de Michelin ontegenzeggelijk de be langrijkste en meest toonaangevende gids in Frankrijk is, zijn ook andere van aanzienlijk belang. Zo is er de Guide Bleu van Kléber en vooral de relatief jonge van Gault-Millau. Deze beide gidsen hebben geen aanleiding ge zien om Barrier te degraderen; hun inspec teurs zijn misschien ietsjes minder streng of waren op een „goede" dag in Tours gaan eten. NAIROBI (RTR) - De rege ringstroepen van dictators Idi Amin van Oeganda die een tegen-offensief waren be gonnen tegen de door Tanza nia gesteunde opstandelingen, zijn door hun tegenstanders omsingeld en zo van de hoofdstad Kampala afgesne den. Dit is maandag verno men uit kringen van Oegan dese ballingen. De omsinge ling volgde, aldus deze bron nen, op een tactisch terug trekken van de tegen Amin strijdende troepen in de rich ting van de stad Masaka. De troepen van de opstandelin gen splitsten zich in drie de len en terwijl het centrum zich terugtrok, achtervolgd door de regeringstroepen, maakten de twee vleugels een omtrekkende beweging en sneden zo de weg naar Kampala voor de regering stroepen af. Uit hoeveel man de omsingel de strijdmacht bestaat, is niet bekend, maar het aantal zou „tamelijk groot" zijn. Uit de zelfde bronnen is vernomen dat stadsguerilleros in Kam pala en andere steden het be wind van Amin bestrijden. In de Oegandese hoofdstad wer den bomaanslagen gepleegd op de drie voornaamste hotels waar, naar verluidt, de Libi sche adviseurs van de rege- ring-Amin logeren. Of er bij deze aanslagen slachtoffers zijn gevallen is niet bekend. Ook de waterleiding in Gaba, een voorstad van Kampala, was het doelwit van een bom aanslag. De bom, waardoor de waterleiding in Gaba werd opgeblazen, explodeerde vlak bij een villa van president Amin. Rijnzoutverdrag: geen goedkeuring Frans parlement PARIJS (ANP) De kans dat Frankrijk spoedig het verdrag bekrachtigt dat de zoutvervuiling van de Rijn moet tegengaan, lijkt vrij klein. De Franse premier Raymond Barre kon gister ochtend in Parijs premier Van Agt en minister Van der Klaauw niet meer toezeggen, dan dat hij bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar de leiders van de poli tieke fracties in de nationale vergadering persoonlijk zou vragen, zich in te zetten voor de bekrachtiging van het be drag. De Franse regering heeft reeds twee maal het wets voorstel om het verdrag tegen chemische vervuiling goed te keuren, moeten intrekken om dat er geen meerderheid voor goedkeuring te vinden was. Premier van Agt en minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw op de topconferentie in Parijs. EUROPESE TOP: OVERWERK AANBANDEN (Van onze speciale verslagge ver Jan Schils) PARIJS De EEG regering sleiders en staatshoofden die in Parijs hun eerste top-over- leg van dit jaar houden, heb ben gisteravond besloten om het systematisch overwerken in de gehele Europese ge meenschap aan banden te leggen. De Europese commis sie te Brussel krijgt vandaag de opdracht dat probleem op korte termijn aan te pakken en de nodige richtlijnen uit te vaardigen. Met deze maat regel hoopt de EEG-top enke le honderdduizenden mensen in Europa extra zonder bijko mende kosten aan de slag te helpen. Vervroegde pensionering en arbeidstijd-verkor ting zijn in EEG verband binnen afzien bare tijd nog niet realiseer baar, zo is gisteren gebleken. Dat neemt echter niet weg, dat de afzonderlijke lidstaten zelf kunnen doorgaan met maatregelen die ze terzake reeds hebben genomen. Maar een Europese werkweek van 35 uur zit er zeker niet in. Van Franse zijde werd giste ren aandrang uitgeoefend op het verwezenlijken van een plan tot permanente bijscho ling van werknemers, maar een discussie daarover bleef erg vaag zonder dat er beslui ten werden genomen. De economisch en sociale toe stand in de EEG was gisteren in het begin van de Europese- top hoofdmoot van de bespre kingen geweest. De regering sleiders kregen van de Euro pese commissie te horen, dat de werkgelegenheidstoestand ook dit jaar niet zal verbete ren. De Europese-top dringt aan op een vermindering van het verbruik van energie. Met name de steenkolen zullen in ere worden hersteld. De Euro pese-top acht het ook onver mijdelijk dat er steeds meer gebruik wordt gemaakt Van kern-energie. De Duitse wens om terzake een sterke tekst op te stellen, werd door mr, van Agt bestreden. „Met die boodschap kan ik niet thuis aankomen, in verband met het regeer-akkoord", aldus de Nederlandse premier. Het Franse voorstel om het Euratom verdrag te wijzigen vond gisteren geen gehoor bij Nederland, West-Duitsland, Denemarken en België. Frankrijk wil namelijk op ei gen houtje splijtstof kunnen kopen, omdat het als kemmo- gendheid meent daar aan spraak op te kunnen maken zonder dat de EEG-partners daarvoor toestemming hoeven te geven. Maar krachtens het huidige Euratom verdrag ia dat onmogelijk omdat alleen Euratom gemachtigd is splijt stoffen aan te kopen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7