URN HUB UT Loop niet over'n blessure heen Ook een privérekenina levert bij de Rabobank 'dagelijkse rente"op! Rabobank n Privérekening-houders en spaarders krijgen bij de Rabobank het volle rente-pond. Een hoedje om op te eten... Dansende lokken 1979 Met ingang van 1 april a.s. wordt door toepassing van de dagelijkse methode van renteberekening, zowel op spaar- als op privérekeningen, de rente-opbrengst hoger. Of u nu bij ons spaart of via ons uw salaris ontvangt in beide gevallen krijgt u meer rente. geld en goede raad BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGIN Je moet maar op het idee' komen: hoeden met een garnering van suikergoed. Dit stuntje komt van de „echte" hoedenma ker Robert Kuypers (23), geboren en getogen in Nieuw-Zeo- land (zeven jaar geleden naar Holland gekomen), een oud leerling van de beroemde hoedenmodiste Katja Robinsky te Amsterdam. Hij verwerkt allerlei soorten materiaal, met een voorliefde voor fijn panamastro. Voor de naderende zomer heeft hij een nieuwe collectie ontworpen, welke bestaat uit breedgerande panamahoeden en kleurige capelines. Voor de sportieve jonge vrouw zijn er kleine modellen. Hoeden zijn weer hoog-mode geworden, zodat er voor de modemakers in die sector weer genoeg te bedenken viel. Misschien is het een vreemde combinatie, maar behalve hoe den maken, is Kuypers zeer bedreven in de fijne patisserie. Hij leerde dit vak in Chicago op een speciale school, waar hij twaalf uur per dag in de weer was. De lessen waren na melijk van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. Na drie we ken werden de cursisten geacht alles te weten van glazuren, roosjes maken van marsepein etc. etc.. Dat hij het vak onder de knie heeft, blijkt niet alleen uit zijn taartjes, maar ook uit de „hoeden van suikerwerk", die bak- grage Robert als hobby maakt „Je kunt ze gewoon dragen", zegt hij trots, „maar verkopen doe ik die suikerhoedjes na- 0 tuur lijk niet „Ér staan er een stuk of zes in een toonkast in „Rozenhoedje niet om te dragen, maar om ten toon zijn huis aan de Jacob van Lennepkade. te Stellen. Kuypers heeft ze in een speciale vitrine als Veel werkt de "patissier"-hoedencouturier met roosjes, maar TINY- FRANCIS De komende zomer brede linten om de hoeden, materiaal van deze hoed is licht stro. een staaltje van banketbakkerskunst en ...hoedenma ken. ook met anjers, stefanotis, chrysanten, lelies, orchideeën, en bescheiden vergeet-me-nietjes. Om op te eten.... Wie zal zich er over verba zen dat de haarlijn lente/zo mer 1979, welke uit Frank rijk kwam overvliegen, „Lig- ne Disco" heet? Onder bar re, winterse omstandigheden zag de boreling het licht. Gebleken is intussen wel, dat er veel fantasiemogelijk heden in de nieuwe creatie schuilen. Dansende lokken, symmetrische coupe, die asymmetrisch kan worden geborsteld, en veel bruisende beweging in de lokkenpracht op basis van een (goede) permanent Een speciale in- zetmethode zorgt voor een grof lijkend geheel. De nek wordt vierkant uitgeknipt Dit gedeelte zal evenals de zij- en voorkant bot worden afgesneden. Hierna wordt het bovengedeelte van het haar op kunstige manier naar de basis toegewerkt Een haarstijl (in blond, bei ge, zand of kastanje) die goed houdt Het Syndicat de la Haute Coiffure heeft zijn best weer gedaan.... NA ELK WEEKEND SUKKELEN HONDERDEN SPORTERS VOORTZONDER MEDISCHE HULP Aan elke sport zijn risico's verbonden: een bles sure, een knal tegen het oog van een tennisbal, een verstuikte voet, zwemexceem. Of het nu om agressief spel, een ongeluk of een opgelopen tee ninfectie gaat, het resultaat blijft gelijk. Er zal aan het ongerief gesleuteld moeten worden. Met opzet wordt hier gesproken over ongerief of on gemak, want de botbreuken bij het skiën of een hersenschudding bij ijshockey laten we buiten beschouwing. Dat is puur dokterswerk. Niemand weet beter dan een voetbalcrack wat er zoal op het veld gebeuren kan. De grote jon gens gaan er vaak nogal hard tegenaan. De zij den handschoentjes hebben ze thuis gelaten. Met deze wetenschap in zijn achterhoofd begon Wim Snellenberg tien jaar geleden weggehaald bij een Utrechtse voetbalvereniging, thans steunpi laar van F.C. Twente als fysiotherapeut in Enschede een (nu bloeiende) praktijk met de mo dernste apparatuur. Elke week doen gemiddeld vier miljoen Neder landers twee uur lang aan sport Een verheu gend verschijnsel uit het oogpunt van volksge zondheid. Maar deze massale opkomst heeft ook een keerzijde. „Per week blesseren duizenden sportenthousias- ten zich zo ernstig, dat ze naar een EHBO-post moeten worden gebracht of erheen strompelen, dan wel de dokter met een bezoek moeten verer en. Zwijgen we nog van de tallozen", aldus Snel lenberg, „die weken lang zonder medische en verzorgende hulp blijven voortsukkelen". Dit laatste kan iedere gekwetste de das omdoen." Een overbelast gewricht, bijvoorbeeld in een voet, kan behoorlijk gaan opspelen. Het is zaak dit dan direct door een fysiotherapeut met di- adynamische apparatuur te laten behandelen. Blijft men ermee doorlopen, dan kan het veel last veroorzaken. Om de pijn te verminderen gaat het slachtoffer zich op een verkrampte ma nier voortbewegen, waardoor de spieren ver keerd gebruikt worden. Op den duur kan het zaakje wel weer in orde komen, maar het kost meer tijd en pijn dan eigenlijk nodig is. Boven dien kunnen zwellingen optreden. De nu 37-jarige therapeut kan met recht trots zijn op wat hij tot nu toe bij de F. C. Twente tot stand bracht. „Toen ik hier tien jaar geleden binnenkwam, stond de hele sportbegeleiding nog in de kinderschoenen", aldus Snellenberg. „Goed, tijdens de wedstrijden was er meestal wel een arts in de buurt, maar dat was een reumatoloog, die 't er zo'n beetje voor de lol bij deed. Een EHBO-afdeling ontbrak, zodat men met de han den in het haar zat als het eens om hulpverle ning binnen een paar minuten ging". „Zodra ik bij Twente kwam", vervolgt Snellen berg, „ging ik meteen van start met zogenaamde tapebandages. Dat zijn windsels die nauwelijks meerekken. Je kunt er dus beter mee corrigeren dan met de normale drukverbanden. Ik heb toen school gemaakt door in Duitsland bij Beiersdorf 48 rollen van 50 meter te bestellen. Ze bleken die tapes namelijk alleen maar in grootverpak king te leveren". (Snellenberg kon met dat ver band bijna een twee en een halve kilometer lan ge weg beleggen). „Pas later is het gebruik van deze tapebandages ook in Nederland gemeen goed geworden". Betaalde topsporters genieten tegenwoordig bij hun werkgever een optimale verzorging. Maar hoe staat het nu met die miljoenen recreatie- sportievelingen: de trimmers, de wandelaars, de hockeyspelers en -speelsters, de korf- en hand ballers of de atleten? Fysiotherapeut Snellenberg schudt vertwijfeld het hoofd... „Dat hangt er maar net van af hoe het bestuur van een vereniging op zoiets als een ongeval is ingesteld en bij de meer professionele clubs hoe de trainer daar tegenover staat. Meest al is er wel een of andere vorm van medische begeleiding, maar die is in de meeste gevallen alleen gericht op de zogenaamde „prestatiete ams" van zo'n vereniging". „Ik vind dat elke club van enige betekenis een eigen sportmasseur zou moeten hebben, die sa menwerkt met enkele artsen in de buurt en een fysiotherapeut. De medische wereld en de sport wereld moeten naar elkaar toegroeien. Medisch geschoolden weten vaak te weinig van specifieke trainingsmethoden en andersom hebben veel trai ners onvoldoende medische kennis. Verantwoor de begeleiding is mijns inziens alleen mogelijk als zo'n samenwerking met enthousiasme van beide zijden tot stand komt". Wim Snellenberg De meeste sportliefhebbers vinden een pijnlijke spier een bezoek aan hun huisarts de moeite niet waard, zodat ze op zichzelf zijn aangewezen om het zaakje te klaren. Daarom is het belangrijk dat iedere recreatie-sportbeoefenaar op de hoog te is met de juiste sportverzorgingsmiddelen, te gebruiken op de juiste manier... Wat is er in die sector zoal te koop? Elastoplast is een klevend druk- en steunverband, rekbaar in de lengte. Omdat Elastoplast, zelfklevend is, kan de druk plaatselijk worden gereguleerd. Moet het verband lang mee (bijvoorbeeld bij ge mene verstuikingen) dan is het aan te raden evenals bij sterk transpirerende lieden eerst een huidbeschermend verband aan te leggen. Naast genoemde Elastoplast staat broertje Acry- lastic, dat het voordeel heeft zelfs de gevoeligste huid niet te irriteren. Deze kleefmassa kan even tueel voor langere tijd zonder huidbeschermend laagje worden aangelegd. Uniflex is een niet-kle- vend windsel met grote rek. Het is een prettig hulpmiddel ter ontlasting als steun- en compres- sieverband. Pezen, spieren en gewrichten die een dreun heb ben gekregen, voelen zich opknappen met Leu- ko-tape, een speciale pleister, welke makkelijk scheurbaar is en niet rekt. Dit tape kan ook be paalde lichaamsdelen die rust nodig hebben, im mobiliseren. Bij overbelasting of zware inspanning bewijst de poreuze warmtepleister Thermoplast goede dien sten. Een prima spierverzorgertje ook bij ijzige kou. Snellenberg is reëel genoeg om te beseffen dat een gewoon voor zijn plezier voet-, basket-, honkballende of bergbeklimmende mens altijd afhankelijk zal zijn van zijn eigen gezond ver stand als het erom gaat blessures te voorkomen. Men moet er niet als een dolle op los gaan. „Maar als er iets voorvalt, is het niet verstandig „er overheen te lopen"... Ten eerste moet zo ie mand dan weten waar hij de spullen krijgen kan en ten tweede heeft hij daarbij vakkundig advies nodig". In dit verband vindt voorzichtige Snellenberg het geen gek idee als verkopers op sportverzorging- sgebied zich een beetje in de materie zouden verdiepen of eventueel zelfs een cursus EHBO zouden volgen. „Ze kunnen ook eens een praatje gaan maken met een goede sportmasseur of eens een boekje lezen over veel voorkomende sport blessures. Al moet mij van het hart, dat er op dit gebied nog maar weinig toegankelijk materi aal bestaat.." Overigens is Wim Snellenberg van plan om zelf zo'n boekje te gaan schrijven. Nieuwtjes op het gebied van voetverzorgingsar- tikelen: Comina, een compact assortiment met .alles voor de voeten. Cori Natur Tropic, een creme tegen schimmels, zwemmersexceem, infec ties etc. 9,75).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6