Staatssecretaris De Jong opent Lissese MVO-school Voorschoten aarzelt met verplaatsing volkstuinen Leiderdorp overweegt verkoop tennispark aan ,,De Munnik" Niet meer parkeren in Quarles van Uffordstraat INNOORDWUK Vergunningensysteem voor parkeren vrachtwagens POLITIE NOORDWIJK: „WIJ ZULLEN BONNEN SCHRIJVEN" REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGINA LISSE Staatssecretaris De Jong van Onderwijs verricht op zaterdag 24 maart de of ficiële opening van de MVO- school aan de Lissese Ach terweg. De school voor Maatschappelijk Voortgezet Onderwijs is een opleiding voor lager en individueel huishoud- en nijverheidson derwijs. Twee jaar geleden werd de door ruimtegebrek geplaagde school gedeeltelijk gesloopt voor de bouw van een nieuwe vleugel. Het schoolgebouw heeft nu 28 leslokalen, waaronder een groot aantal praktijklokalen en 2 gymnastieklokalen. Na de verbouwing is de school niet alleen vergroot, maar ook geschikt gemaakt voor het gebruik door minder-vali- de leerlingen. Ander opmer kelijk punt is de typische maatschappij-gerichtheid van het onderwijs en de dringen de wens om een LEAO-oplei- ding (Lager Economisch en Administratief Onderwijs) te mogen beginnen. In 1974 deed de MVO-school een aanvraag bij de minister van Onderwijs om zo'n LEAO-school te starten. De belangstelling hiervoor kon worden aangetoond. Tot op heden nam het ministerie een afwijzende houding aan te genover het plan. Met de rea lisatie van de gedeeltelijke nieuwbouw ziel schooldirek- teur P. J. H. Delnoij weer een kansje voor zijn troetel kind: „Een LEAO-opleiding is niet veel anders dan de opleiding die we nu in feite al geven. De enige vakken die op dit moment ontbreken zijn Duits en handels kennis. Verder zou zo'n opleiding hier gewoon gerealiseerd kunnen worden. Ik ben er voorstander van omdat de maatschappij meer perspec tief biedt aan leerlingen die een LEAO-opleiding hebben gevolgd. Tussen Haarlem en Leiden bestaat deze school vorm eenvoudigweg niet. Het feit dat ruim een derde deel van onze eind-examenkandi daten de kantoor- of winkel richting kiest, toont de be langstelling voor economisch en administratief onderwijs wel aan", vindt de schooldi recteur. Het leerprogramma van de MVO-school wijkt niet af van dat van andere scholen voor Lager Beroeps Onderwijs. Het functioneren in de maat schappij is voor de Lissese school een belangrijk gege ven. In het laatste leerjaar werken de leerlingen een hal ve dag per week in ruim 50 bedrijven in de omgeving van Lisse. Ze krijgen de kans om zich in verschillende bedrijven en instellingen te oriënteren op een toekomsti ge loopbaan. Het overgrote deel van de leerlingen dat geen vervolgopleiding kiest, vindt via de MVO-school een werkkring. De school aan de Achterweg heeft op het moment 440 leerlingen, waaronder 8 jon gens die de stap naar de „meidenschool" kennelijk aangedurfd hebben. Het on derwijs heeft de eerste twee jaar een algemeen oriënte rend karakter. In de laatste twee jaar is er een keuze mogelijk uit de hoofdvakken; kantoor, winkel, huishoud kunde, gezondheidskunde en textiele werkvormen. Aan het eind van het vierde cursus jaar kan op drie niveaus examen worden gedaan. Zondag 25 maart wonen de leerlingen van de MVO- school een eucharistieviering in de Lissese Agathakerk bij. Daarna is er vanaf 12.30 uur „open huis" voor belangstel lenden. In de week erna zijn er feesten voor leerlingen en oud-leerlingen. De MVO-school heeft beslo ten om alle schenkingen in verband met de officiële ope- De nieuwbouw van de MVOschool aan de Achterweg. ning te bestemmen voor Con- de Lissese pater Van Leeu- vento Belison op de Philip- wen. Naast de zorg voor ar- pijnen. Daar werkt al 23 jaar men en zieken hebben de pa ters van Mill Hill ook nog zorg voor het onderwijs dit ontwikkelingsgebied. Ds. Wolthaus naar Zoeterwoude ZOETERWOUDE/AARLAN- DERVEEN Het beroep dat de Hervormde gemeente van Zoeterwoude op ds. Wolthaus heeft gedaan, is door hem aangenomen. Dit betekent dat de 35-jarige predikant afkom stig uit Aarlanderveen, onge veer eind mei zijn intrede in de gemeente zal doen. De heer Wolthaus wordt de op volger van dominee S. L. Schoch die enkele maanden geleden, na een achtjarig ver blijf in Zoeterwoude, naar Rijswijk vertrok. Noordwijk verbe tert busverbindin gen NOORDWIJK - Overleg tus- sen de gemeente en de N.ZJL heeft geleid tot een oplos sing, die het openbaar ver voer dichterbij brengt voor de bewoners van het Duin park, de Grashoek en een groot deel van Boerenburg. Een en ander wordt bereikt door een wijziging in de rou tes van de busdiensten op lijn 40 en 42 naar Leiden. De rou te van lijn 40 wordt korter, omdat zij van de Van Pan- huysstraat niet meer de Duin weg opdraait, maar rechtdoor gaat via de Quarles van Uf- fordstraat, de Parallel-Boule vard en de Grent naar het Picképlein. Lijn 42 naar Lei den gaat dan rijden via de Duinwetering, de Norhtgo- dreef, het Want veld, de Paral lel-Boulevard, de Grent naar het Picképlein. Daarmede wordt aan een wens van de gemeenteraad voldaan. De verbinding van Groot Hoogwaak, met het 't Tref punt, Sint Jeroen en De Kuip zal onderhouden worden door lijn 92, die ook een enigszins gewijzigde route gaat rijden. Het ligt in de bedoeling dat een en ander in 1980 wordt ingevoerd. J. L. Boon nieuwe loco secretaris van Voorhout? VOORHOUT Serieuze kan didaat voor de post van loco secretaris van de gemeente Voorhout is de 30-jarige ge meen te-beamtebaar J. L. Boon. Boon zou, wanneer de raad er mee instemt, de der de „loco" worden, want op z'n minst vragen kan oproe pen in de kleine gemeente Voorhout met nog géén ze venduizend inwoners. Burgemeester M. Th. van de Wouw licht dit voorstel toe: „Boon heeft te kennen gege ven dat hij ambieert om aan het hoofd van een grotere af deling te komen en is poten tieel kandidaat voor de func tie van gemeentesecretaris. Hij voldoet aan de kwaliteit seisen en we willen hem de kans geven, of zoals Boon zegt „ik zou er alvast eens aan kunnen ruiken". We heb ben al twee plaatsvervangen de secretarissen, Standaert en Te Brake. Die stemmen er al lebei mee in dat de benoe ming van Jan Boon en zijn beëdiging in april plaatsvindt. Bovendien hebben zowel Standaert als Te Brake te kennen gegeven géén gemeen tesecretaris te willen worden om zuiver persoonlijke rede nen. Boon is al zeven jaar bij ons werkzaam en zou nu de kans krijgen om bij onze er varen secretaris Van den Aardweg, mee te kunnen draaien". Aldus burgemeester Van'de Wouw. KOSTEN VAN 1,2 MILJOEN ROEPEN VRAAGTEKENS OP VOORSCHOTEN De commissie financiën en economische zaken zette gisteravond vele vraagtekens bij de financiering van de ver plaatsingskosten van het volkstuinencomplex in Adegeest. De direkte verplaatsingskosten zijn ruim een miljoen gulden, daarbij komt dan nog de financiering van het te bouwen clubhuis voor een bedrag van 200.000,-. B. en w. stelden voor dit laatste bedrag te ha len uit de reserves van het grondbedrijf. Drs. Meershoek (CDA) ging hiermee niet akkoord en hij kreeg de steun van de overige commis sieleden. Wethouder Van Dalen (WD) deed de toezegging dit bedrag dan maar te halen uit de zgn. saldi-reserves. Op zichzelf is dit een zuiver boekhoudkundige zaak, maar daar zit de commissie voor. Erg veel moeite had de commissie met de toezegging van b. en w. de kosten van het te bouwen clubhuis voor reke ning van de gemeente te nemen. De volkstuin ders moeten plaats maken voor de sportvel den. Wethouder Van Dalen was niet bereid om voorlopig de volkstuinders ook nog het oude terrein te laten' behouden totdat het nieuwe volkstuinderscomplex in totaliteit ge reed zou zijn. Zowel de commissie welzijn als openbare werken hadden daarom al gevraagd. B. en w. zijn echter niet bereid die wens in te willigen. Omdat de vraag of de sport voor moet gaan ten opzichte van de volkstuinders niet in financiën besproken kon worden, kreeg de wethouder alvast de mededeling dat alle fracties daarover indringend wensen te debateren tijdens de raadsvergadering. Omdat de commissie financiën ook aandrong op een enigszins gelijke vorm van subsidiëring, staat het hele voorstel weer op de helling. Drs. Meershoek (CDA) vond het een vreemde zaak dat een volkstuinder slechts 16,- per m2 móet betalen terwijl een tennisser ongeveer het tienvoudige moet neertellen. Wethouder Van Dalen verklaarde diverse malen dat juist op aandrang van de gehele gemeenteraad de verplaatsing van de volkstuinen in een stroomversnelling is gekomen. Om de overlast voor de bewoners van de wijk „Boschgeest" zo min mogelijk te laten zijn ten aanzien van het verkeer dat aangetrokken wordt door „The British School" hebben de autobussen uit de richting Wassenaar een om leidingsroute opgekregen via de Wijngaarden laan en Veurseweg. De bewoners en de gehele commissie waren eensgezind in de afwijzing van deze maatregei. Wethouder Van Dalen kon niet anders dat deze maatregel terugne men en zo kunnen de autobuschauffeurs de korste route gaan nemen via de Rouboslaan en de Generaal Spoorlaan. De Oranjevereni ging krijgt een extra-subsidie van 2.500,- ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van de koningin. i het kappen van de statige, maar ernstig zieke bomen LEIDERDORP De gemeente zal serieus onderzoeken of het clubhuis en de tennisba nen op het gemeentelijke tennispark aan de Hoogmadeseweg aan de tennisvereniging „De Munnik" kunnen worden verkocht. Deze toe zegging deed wethouder mevr. I Gehner-El- lenberger (VVD) tijdens de gisteravond ge houden gemeenteraadsvergadering. Dit tot te vredenheid van het VVD-raadslid Rob Meere die hiervoor had gepleit. Minder te spreken was het raadslid daarente gen over een voorstel van het college, om vier zogenaamde vrije tennisbanen te verhuren aan de tennisleraar A. Th. van Leeuwen. De heer Meere vond dat bij de tennisvereniging „De Munnik" in dit verband verwachtingen waren gewekt. Zijn voorstel aan het college om' met „De Munnik" te gaan praten werd echter met 12 tegen vier stemmen verworpen. De meer derheid van de raad was van mening dat de ongeorganiseerde sport niet bij een vereniging moest worden ondergebracht. De raad besloot ook de tarieven voor de tennisaccommodatie kostendekkend te maken. Verwacht wordt dat de vereniging hierdoor niet in de problemen zal komen. Wethouder Gehner betoogde dat De Munnik zo nodig om subsidie bij de ge meente kan aankloppen. Na een langdurige discussie en een schorsing besloot de Raad het contract met projektont- wikkelaar Matser te wijzigen, teneinde betaald parkeren in de parkeergarage van het winkel centrum Winkelhof mogelijk te maken. Hevig verzet van het PvdA-raadslid Frans Leijnse die een zorgvuldig opgebquwd betoog hield mocht niet baten. De verwachting van het col lege dat de parkeergarage zal worden ge bruikt door langparkeerders en voor het stal len van caravans, boottrailers en sloopauto's noemde hij gissingen die maar eens in de praktijk moesten worden getoetst. Zijn voor stel voor een proefperiode met gratis parke ren van één jaar ondervond slechts de steun van zijn fractieleden Hewitt en De Water, en van het WD-raadslid mevr. D. W. Tichler- Moerman. Het hete hangijzer van het subsidiëren van de kosten van de leiding van de VOS-cursussen (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) vormde uiteindelijk geen probleem voor de raad. Een aarzelend CDA-raadslid Jan den Boeft die de cursus ronduit sympathiek" noemde, werd door zijn partijgenoot wethou der Jos Verdier over de drempel geholpen. In zijn poging om kaalslag van de Achthove- nerweg te voorkomen stond Ton de Water (PvdA) moderziel alleen. De overige raadsle den waren het met het college eens, dat alle bomen in één keer moeten worden gerooid. De bomen blijken in ernstige mate aangetast door de wilgenhoutrups. Wethouder Meerburg (CDA) betoogde dat het uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet verantwoord was de bomen gefaseerd te kappen. Hij memoreerde dat afgelopen vrijdag een boom was omge waaid waarvan de wortels verrot bleken te zijn. Met dit besluit van de raad zal de Acht- hovenerweg de eerstkomende tijd een triest beeld te zien geven. Ongeveer één jaar na het rooien zal men pas tot het planten van nieu we bomen kunnen overgaan. NOORDWIJK - In de raads commissie voor verkeersza ken werd gisteravond weder om gepleit voor het nemen van maatregelen tegen de overlast van geparkeerde vrachtwagens in de woonwij ken. „Wanneer wordt er nu eigen lijk geklaagd door de buurt bewoners vroeg burgemeester mr. Bonnike. Hij kwam der gelijke klachten zelden of nooit tegen in de rapporten van de politie, die dagelijks aan hem worden voorgelegd. „Deze komen meestal binnen via informele telefoontjes of in gesprekken met de mensen tijdens surveillance op de weg, legde inspecteur Spoel- stra uit De politie probeert dan met de chauffeur van de gelijke routine-klusjes ver schijnen niet altijd in het rap port CDA-raadslid Willems voelde er meer voor om de vrachtko lossen geheel uit de woonwij ken te -houden. Hij besefte wel de moeilijkheden van het vinden van een alternatieve plaats, maar hij vond dat daarvoor met wat goede wil wel een oplossing te vinden zou zijn. De burgemeester was het ten aanzien van dit punt niet met Willems eens. Van politiezijde werd nog aangevoerd, dat de chauffeurs graag zelf een oogje in het zeil houden op het kostbare materiaal, waarmee zij hun brood verdienen. Ambtelijke deskundigen kwa men in de commissie met de suggestie om het parkeren van vrachtwagens in de woonwijken bij verordening te verbieden en via een ont heffingensysteem regulerend op te treden. Samen met de chauffeur kan dan naar een geschikte plaats worden ge zocht, waar hij z'n wagen kan achterlaten. De Geus noemde dit een gezond compromis. Aanwijzing van een speciaal terrein voor vrachtwagens kan dan altijd nog plaatsvin den. De commissie ging ac- coord, zodat binnenkort een voorstel aan de gemeenteraad kan worden verwacht. NOORDWIJK -- De komende seizoenmaanden zal er op de Quarles van Uffordstraat niet geparkeerd mogen worden. Dit was de opinie van de ge meentelijke verkeerscommis- sie, die gisteravond een uit gebreide discussie aan deze problematiek wijdde. „Als u zo besluit, zullen wij bonnen schrijven", was het commentaar van politieverte- genwoordiger inspecteur Spoelstra, die eerder in het debat op een meer soepele houding tegenover het parke ren op de Quarles had aange drongen. Bewoners en gasten weten dus waar zij op reke nen kunnen. Trouwens, men zal per circulaire van het door de commissie ingeno men standpunt op de hoogte worden gebracht. Burgemeester mr. Bonnike schetste het probleem, waaro ver hij een uitspraak van de commissie wilde hebben. Het parkeren op de Quarles van Uffordstraat was tot nog toe gedurende de seizoenmaanden steeds verboden geweest. Dit verbod bleek echter grote moeilijkheden op te leveren voor de bewoners, die in de directe omgeving hun auto's niet kwijt konden. Daar kwa men ook nog eens de wagens van gasten bij en het gevolg was dat er in de zijstraten opstoppingen ontstonden. De situatie daar werd in de com missie „verschrikkelijk en on houdbaar" genoemd. Heel wat automobilisten lieten daarom hun wagen toch maar op de Quarles achter, vaak met twee wielen op de stoep. Het adeel daarvan was, dat er n het trottoir weinig over- bleef. Plaatste men echter de auto geheel op de rijbaan, dan kwamen de fietsers weer in het gedrang. Vorig jaar was de politie soe pel tegen de fout-parkeerders opgetrecten. Ongevallen waren er niet gebeurd, terwijl er ook geen sprake was geweest van ernstige belemmering van het verkeer. Verkeersdeskun- dige Van Rijnberk bleek vo rig jaar tellingen te hebben verricht. Daarbij was vastge steld, dat er eind april (de bollentijd) gemiddeld 35 au to's fout geparkeerd hadden gestaan en in augustus gemid deld 90. „Ik heb volledig begrip voor de noodsituatie", aldus De Geus, „maar moeten wij als overheid gaan gedogen, wat in feite niet mag". Zijn colle ga-raadslid Rubingh sprak zich zonder meer voor hand having van het parkeerverbod uit Burgemeester mr. Bonni ke zei niets te voelen voor strepen op het trottoir om aan te geven hoever de auto's zouden mogen komen. Als er geparkeerd mag worden, ko men er geen borden en ook geen strepen. De Geus had liever eerst een uitspraak gezien over de re constructie van de Quarles van Uffordstraat VVV schenkt Sassenheim wegwijzers SASSENHEIM Het bestuuPj van het VVV in Sassenheir wil de gemeente een aanta wegwijzers met bijbehorend verkeersbordpalen schenken Dit in het kader van de opt ning van de nieuwe sportha en het gerenoveerde raadhuij m De wegwijzers naar het gt meentehuis, postkantooi811 VW, sporthal, zwembad e sportpark kunnen binnenkoi in overleg worden geplaatst De raadsleden worden gead in de raadsvergadering va^ dinsdag 20 maart de scheïf^ king te aanvaarden. Nieuwe tie nersoos Zoe terwoude ZOETERWOUDE Nu soi „De Ruïne" vergrijst, meeste leden zijn 15 jaar ouder, is er een nieuwe tit nersoos opgericht. De nieuwi soos is bestemd voor jonge ren van 12 tot 15 jaar ei draagt de voorlopige naai ,,'t Soossie". De oprichters van deze nieu we soos, voornamelijk leder van „De Ruïne", hebben alH| Zoeterwoudse jongeren iiÉ" deze leeftijdsgroep uitgenoj digd om lid te worden of alj thans de soosavonden te begD zoeken. Het lidmaatschap is bepaald op 2.50 voor di^, seizoen, op soosavonden is d( toegang' dan gratis. Niet-ledei betalen 1.- per avond. Dfj d soosavonden worden gehou den donderdags om de viel weken van 19.00 tot 21.00 uui M( in 't Spinneweb aan de Zuid vr buurtseweg. Tot en met diy grote vakantie zijn er viji^ soosavonden gepland. De^ avonden worden gevuld me s discomuziek, er is gelegenheii om mee te doen aan hande w narbeid, schimmenspel, to hg neelstukjes, zelf muziek ma k0 ken, enz. Tijdens de eersti.^ soosavond is er gelegenheif om andere ideeën naar vorei te brengen. Dierenbe scherming Lisse hielp 55 honden aan huis LISSE De Lissese Dieren ht bescherming heeft het druif, gehad in 1978. De vereniging P ving 55 honden op waarvai««i er 24 aan de eigenaren koi'is den worden terugbezorg#»1 Voor 18 honden moest eea I nieuw tehuis worden gevoiWi den. Van de 29 gevonden katten^ konden 9 veüig worden thuiU" gebracht Voor 17 diere *8 werd met veel moeite eei8r! nieuw onderdak gevonden Als bemiddelende instanti kon de Dierenbescherming d verhuizing van 14 honden ei rt 23 katten regelen. Tot de pro *6, tegées van de Lissese dierenlt*' vrienden behoorden vori jaar ook een 50-tal vogel®, voornamelijk verkeersslachtol fers. De vogels, waarondi j een zeldzame roerdomp, roe en ransuil werden door d s dierenbeschermers verzorg of naar het Noordwijkse V< r gelasiel gebracht

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4