Faillissement drijft gezin in kraakpand OBOVAG Sombere perspectieven voor Leidse middenstand Geen extra voorzieningen Leids woonwagenkamp 5TAD INAMRO: Tentoonstelling voor behoud van Venetië GEMEENTE TIJDENS KORT GEDING CONTRA „OVERBEZETTERS" LEIDSE WIJKAGENT BLIJFT AGENT De aanschaf van een gebruikte auto blijft zaak van overleg. GINAÏ LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGINA 3 27). ïra it) ie (sch ifl.9 (Tl als) rdduel eves i Tlew Morga (Spl zonnat »1. T\I4 i klok) Georg Picture m (197 jeugds Zigza 18.45 (kooki jnne-So 30 Joi Chanson a. (so 2 Trubui social oir. 11 Sénloi Wegpiraten en de jungle LEIDEN Op het Leid- se kantongerecht moest gisterochtend een jonge man voorkomen die enige tijd geleden met een van rijn moeder „geleende" auto vanaf het Stations plein tot ver in Oegst- geest een lange reeks van verkeersovertredingen had gemaakt. Al vanaf het startpunt van zijn ïrsationj brokkenralley genoot dit rijbewijsloze individu de speciale aandacht van een aantal in een politie wagen verstopte agenten. Deze heren zette een ach tervolging in toen bleek dat de onbedreven auto mobilist de sterke arm tartte door het negeren van een stopverbod- Er volgde een jacht van een panter op een gewiekste vos. Stoplichten gelden in de verkeersjungle dan niet meer. Totdat uitein delijk het blikken beest buiten adem geraakt en zich gewonnen geeft. In dit geval was er van uit geput raken geen sprake, maar de vos liep zich te pletter op een tegemoets- nellende tegenligger. Een en ander had zo zijn ge volgen. Kantonrechter Van Dijke behandelde gisteren alleen de verkeersovertredingen die de jongeman had ge maakt. Het ongeluk zelf komt binnenkort in een andere rechtszaak aan de orde. Stomverbaasd was de overtreder over het feit, dat hij destijds door de politie werd achter volgd. „Daar heb ik toen helemaal niets van ge merkt. Dat werd mij pas later duidelijk". Waarom hij zich dan met hoge snelheid uit de voeten had gemaakt en alle ver- keersgeboden met diezelf de voeten op alle mogelij ke manieren trad kon hij met verklaren. Wel wist hij nauwkeurig uitleg te geven van allerlei andere zijpaden die hij nadien gekozen had om op de dag van zijn berechting zo zorgwekkend mogelijk op het tapijt van de kan tonrechter te verschijnen. i, t AG 6.30 P Unter foot-Fai Pfei 17.40 en 2 caturebi ARA: S) Pop* n. 0.30 Groot Vastena kkink-SI a(rtc>enR Tafelmu 13.30 Met een in dikke lagen hem het gebruik van zijn benen ook niet meer zo betrouwbaar. „Laat me maar gaan zitten. Ik heb alle tijd". Kantonrechter van Dijk vond een boete echter het beste en liet het daarbij zitten. Nog roekelozer dan zijn voorganger was een Rijnsburger destijds met zijn auto over het onder maanse gezwalkt Dat was op de Floraweg in de van bloembollen bekend staande gemeente. Met een aantal kornuiten als passagier had hij (be roepschauffeur) voetgan gers en fietsers de schrik aangejaagd door met een vaart van 110 kilometer per uur over een fietspad te scheuren. Het langzame verkeer werd onder hoon gelach begroet, vanuit de neergelaten autoraampjes toegewuifd, waarbij de toegewovenen zich alè ke gels zijwaarts lieten vallen om in de berm het vege lijf te redden. Het kegel spel schoot onbedaarlijk verkeerd in het keelgat van verkeersschout Van der Ham. „Het is ronduit schandalig wat hier ge beurd is, ik eis daarom 500— boete en onvoor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende zes maanden. Vooral uw koppigheid en het feit dat u mensenle vens in gevaar hebt ge bracht vind ik beneden alle peil". Inderdaad deed de wegpiraat het voorko men alsof hij door laster praatjes van de van hun sokken gereden fietsers aan het gerechtelijke spit was geregen. De kanton rechter was erg clement in zijn bestraffing en leg de de chauffeur een ge ldboete van 1000.— op en maakte van de onvoor waardelijke een voorwaar delijke ontzegging. De chauffeur maakte hierop zijn dankbaarheid ken baar door de aan een ta feltje gezeten parketwacht om de nek te vliegen en hem eens flink op de schouders te slaan. Of de chauffeur dat ook gedaan zou hebben als hij niet een misstap had begaan bij het afdalen van het verhoginkje waar de rech ter zich pleegt op te hou den, weet natuurlijk nie mand, maar het was in ieder geval hartverwar mend. PETER VIERING LEIDEN Een faillissement heeft het gezin Van Schip le lijk in de kou gezet. Het krakkemikkige huis dat de heer Van Schip begin decem ber in de wijk Groenoord heeft gekocht, wordt per 1 april in de openbare verkoop gebracht. Reden voor de heer Van Schip om de opknap- werkzaamheden waar hij pas aan begonnen was niet voort te zetten. Vervangende woon ruimte is er niet en het gezin kan in Leiden niet op de lijst van woningzoekenden komen. Ten eerste omdat het nog steeds als bezitter van een ei gen huis wordt aangemerkt, 1 ten tweede en dat blijkt de doorslaggevende factor, om dat het gezin maar zeer ge ringe binding met Leiden heeft. Deze omstandigheden hebben het gezin nu in een kraakpand gedreven. „Het was niet langer verant woord om mijn kinderen in dat afbraakpand te laten sla pen. Het lekkende dak en de tocht hebben er al voor ge zorgd dat mijn jongste doch ter nu aan astma lijdt", ver telt Van Schip. Het gezin be staat uit een echtpaar, twee kinderen van 3 en 1 jaar en een derde op komst. „Toen ik het bericht kreeg dat ook nog de electriciteit afgesloten zou worden omdat de bedradin gen waren afgekeurd, heb ik contact opgenomen met de kraakbond. Ik kon niets an ders meer doen, omdat het bureau huisvesting me te ver staan had gegeven dat er voor mij en mijn kinderen geen plaats was in Leiden". De situatie van de familie Van Schip is des te zuurder omdat het faillissement maar gedeeltelijk door eigen schuld is veroorzaakt „Ik heb als hoofdaannemer een vriend van mij als onderaannemer karweitjes laten opknappen. Hij heeft toen niet de sociale lasten voor zijn werknemers afgedragen. Als hoofdaanne- mer ben ik daar dan mede verantwoordelijk voor", zegt de heer Van Schip. Mevrouw Van Schip is van oorsprong Leidse. Toen zij een korte tijd op een boerderij in Limburg woonde kreeg zij heimwee naar de stad. Daarop is het gezin in augustus naar Leiden gekomen en heeft de heer Van Schip begin december een huis gekocht. De heer Van Schip begon de zaak te slopen tot half december het bericht van het faillissement kwam. Hij stapte toen meteen naar bureau huisvesting om zich op de lijst van woning zoekenden te laten zetten. „Ik heb mijn gegevens aan het bureau doorgegeven en een afspraak gemaakt voor een gesprek. Toen ik daarvoor kwam, zei de maatschappelijk werkster van het bureau, ter wijl ik de deurknop nog in mijn hand had, dat zij niets voor mij kon doen". De Leid se kraakbond heeft voor het gezin een onderkomen gevon den in een kraakpand in het Morskwartier. Het pand stond al langer dan een half jaar leeg, maar kreeg per 1 janua ri de bestemming van wissel woning voor de renovatie in deze wijk. Het gezin woont er nu drie weken, maar moet er binnenkort plaats maken voor een gezin uit een renovatiewo ning". We zouden hier graag willen bijven. Het is een goed huis en ik zou niet weten waar we anders naar toe moeten. Half juni krijgt mijn vrouw haar derde kind dus dan moeten we echt een goeie woonruimte hebben". Van Schip lijkt wanhopig. Het bureau huisvesting van Leiden blijft onwrikbaar op zijn standpunt staan. De heer H. Amptmeijer, plaatvervan- gend directeur huisvesting: De heer Van Schip met zijn jongste dochter „Volgens het reglement woon ruimteverdeling kan iemand met een koophuis hier niet in geschreven worden. Het moet minstens twee jaar geleden zijn dat het huis is verkocht wil men in aanmerking ko men. Een faillissement komt nooit onverwachts. De heer Van Schip had zijn huis dan maar moeten verkopen voor hij failliet ging aan iemand die hem in ruil een huurwo ning kon aanbieden. Maar wat belangrijker is, is dat het gezin maar een zeer geringe binding heeft met Leiden en we zitten al met genoeg Leid se krepeergevallen die we niet kunnen helpen. Misschien ligt het meer voor de hand dat de plaats waar ze in Limburg za ten voor dit gezin woonruimte zoekt. Hier in Leiden kunnen we daar niet aan beginnen. Leidenaren komen op de eer ste plaats. Aan uitzonderingen kunnen we niet beginnen", al dus Amptmeijer. Van Schip ziet geen andere oplossing dan maar weer op nieuw te kraken". We willen allereerst proberen of we toch niet hier kunnen blijven zit ten, het is toch geen doen om met al de kinderen steeds op nieuw huis in huis uit te trek ken. Zeker als straks de baby er is, wordt dat hopeloos. We kunnen het dan ook nergens opknappen en inrichten. Ik weet echt niet hoe dat nou moetgaan". Deskundigen Vredeskerk: LEIDEN De positie van Leiden als voorname winkelstad binnen het regionale gebied is bijzon der kwetsbaar. Zowel de concurrentie vanuit de omliggende gemeenten als de scheve verhouding tussen de verschillende winkelgebieden in de Sleu telstad zelf levert een weinig hoopvol perspectief voor de toekomst. Er is in verschillende delen van de stad sprake van onder- of overbewinkeling. Wat inhoudt dat er in verhouding tot het aantal bewo ners van een stadsdeel te weinig of te veel win kels aanwezig zijn. Bijna nergens dan alleen in de Stationswijk is de balans in evenwicht. Een gron dige aanpak van deze problematiek op regionaal niveau is nodig om het winkelapparaat niet te la ten doodbloeden. De vestiging van een Miro-zelfbe dieningswarenhuis aan de Langegracht of Ples- manlaan zou de balans alleen maar naar het nega tieve doen overslaan. De op handen zijnde opening van het koopcentrum Winkelhof te Leiderdorp maakt de positie van Leiden des te kwestbaarder. Opmerkingen van deze strekking werden gistera vond door verschillende deskundigen op econo misch gebied geuit tijdens een voorlichtings- en dis cussiebijeenkomst in de Vredeskerk aan de Vollen- hovekade, waar werd gesproken over het distribu tie-planologisch onderzoek (P.B.O.). Dit onderzoek dat in opdracht van het Rijk door het Centraal In stituut Midden- en Kleinbedrijf is verricht behelst, zoals bekend, de detailhandelssituatie in Rijnland. Het C.I.M.K. heeft in een 30 rapporten tellend ver slag de consequenties opgesomd van veranderingen die in de toekomst te verwachten zijn binnen de di verse regionale winkelgebieden. Consequenties voor de middenstand op kleine schaal, maar ook in rui mere zin, zoals bijvoorbeeld voor het kernwinkelge bied in de Leidse binnenstad. Veel meer dan al verschillende malen in deze krant over de positie van Leiden als hoofdwinkelcentrum is verteld werd er tijdens de bijeenkomst niet voor het voetlicht gebracht. De Kamer van Koophandel noemt de toekomstige situatie van Leiden als be langrijke trekker voor kooplustigen nog steeds ui termate kwetsbaar en daar heeft de Provincie in de hoedanigheid van Provinciale Planologische Volgens een woordvoerder van de Provincie, drs. P. H. B Nijssen, is het onderzoek te zien als een weinig rooskleurige schets voor de Leidse winke liers. Een onderzoek dat overigens voor de gemeen te van groot belang is om in overleg met de andere gemeenten tot oplossingen te komen. De Provincie zou hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. In gevallen dat de uitbreiding van de middenstand in een gemeente bedreigend is voor de middenstand in een andere plaats kan de Provincie bepaalde projecten tegenhouden. Ook het Rijk kan bepaalde plannen afkeuren als er een dergelijke situatie in een gebied ontstaat. Een en ander zou er volgens de deskundigen van deze materie toe kunnen leiden dat zowel streekplannen (voor deze regio de streek plannen Zuid-Holland West en Oost) en structuur plannen (voor Leiden het structuurplan voor de binnenstad) in regionaal belang moeten worden herzien. Van Beusekom •Jaap van Beusekom en zijn groep „Ready Kilowatt" tre den vrijdag 16 maart op in het Leids Vrijetijdscentrum. De groep speelt rock 'n roll binnen een vonkende omlijs ting die de naam eer aan doet Het grootste gedeelte van het repertoire bestaat uit eigen werk, aangevuld met goed geselecteerd werk uit het buitenland. De zaal is vrijdag open vanaf acht uur. De toegangsprijs is vijf gul den, voor CJP-houders vier gulden en voor leden van het Vrijetijdscentrum driegulden. Baren Het Vrouwenhuis houdt mórgen een themabijeenkomst over bevallen. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het kader van het thema „Vrouwen Gezondheid(szorg)". Een vrouw zal haar ervaringen vertellen met een na tuurlijke bevalling. De bijeenkomst begint om acht uur in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn 20a. Stille Omgang Leidse deelnemers aan de Stille Omgang, die in de nacht vein 17 op 18 maart wordt gehouden kunnen zich donder dag 15 maart van zeven tot acht uur opgeven in de Ro manuszaal achter de Hartebrugkerk. AgnesB Het Publiekstheater brengt vanavond in de Leidse Schouwburg het toneelstuk „Agnes B" van Franz Xaver Kroetz. Agnes B. komt door een gedwongen huwelijk in een rijke fabrikantenfamilie terecht. Zij ontdekt dat de driehonderd werknemers ternauwernood kunnen rondko men van het stukloon, dat per rozenkrans betaald wordt. In haar verzet hiertegen weet zij baar man over te halen de banden met zijn familie te verbreken om zijn lot in eigen handen te nemen. De voorstelling be gint om kwart over acht. ADVERTENTIE LEIDEN In het Amro-bankgebouw aan het Bevrijdings plein 54 wordt vanaf 16 maart een tentoonstelling "Venetië Behouden" gehouden. De tentoonstelling is opgezet in het kader van een internationaal project van de Unesco, gericht op de redding van de unieke culturele rijkdommen van de Italiaanse Lagunenstad. De tentoonstelling blijft tot 10 april in Leiden en wordt dan verplaatst naar een ander Amro- bankgebouw in Nederland. De tentoonstelling toont de oude Dogenstad zoals die bij vele bewonderaars bekend is. Zij is opgesteld in de vorm van een kubussenlandschap waarin een doorlopende diapresentatie is ingebouwd. Zij geeft op veertig blikken in woord en beeld een overzicht van Venetië vroeger en nu. Evenzeer getuigt de tentoonstelling van de moeilijkheden van de laatste tientallen jaren, die hebben geleid tot een internatio nale reddingsoperatie. Deze taak is zo gigantisch dat Italië, de provincie en de stad alleen die niet aankunnen. Onder begelei ding van de Unesco reikt een aantal landen Venetië de helpen de hand. De reizende tentoonsteling is tot stand gekomen in samenwer king met de werkgroep Venetië van de stichting Nederlands Venetië Coipité. De werkgroep wil vanuit ons land een bijdra ge leveren aan het herstel van Venetië. De tentoonstelling is te bezichtigen op de kasuren van de bank, maandag tot en met vrijdag van negen tot vier uur en donderdagavond van half zeven tot acht uur. DEN HAAG/LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden heeft gisteren tijdens een kort ge ding voor de Haagse rechtbank nogmaals na drukkelijk verklaard niet van plan te zijn de „overbezetters" van het woonwagenkamp aan de Haarlemmertrekvaart van gas, water en electriciteit te voorzien. In de eerste plaats is de gemeente bang dat het uitbreiden van de voorzieningen op het kamp een uitnodiging zou betekenen voor andere woonwagenbewo ners om hun heil in Leiden te zoeken. In de tweede plaats gebruikt de gemeente als argu ment dat het uitbreiden van het aantal standplaatsen de leefbaarheid van het kamp zou verslechteren. Bij gebrek aan de noodzakelijke voorzieningen als toilet, douche, water en electriciteit, lopen er nu door het kamp klandestiene draden waarmee electriciteit wordt afgetapt bij buren en doen de mensen hun behoeften op een em mer die 's avonds in de daar aanwezige vliko- bak wordt gelegd. Waar die verslechtering van de leefbaarheid op het kamp uit zou bestaan maakte de gemeente in zijn pleidooi voor de Haagse rechtbank niet duidelijk. Het kort geding werd de gemeente aangespan nen door het gezin Van der Werf, die sinds half januari als „overbezetters" in het kamp verblijven. De advocaat van de familie, mr. Kalkman, verweet de gemeente een onredelijk beleid en vertaalde dat juridisch in een on rechtmatige daad: „Het is onredelijk om men sen een plaats aan te wijzen op het kamp en daar vervolgens niet de consequenties van te willen aanvaarden. Het gaat hier om een noodsituatie, die de gemeente zonder al te veel financiële offers kan oplossen. Tenslotte zou 80% van de kosten voor het Rijk komen via de Rijksbijdrageregeling", aldus mr. Kalk man. Rechtbank president mr. Blaauw wilde nog van de gemeente weten of er op het kamp een centrale gelegenheid was waar men ge bruik zou kunnen maken van douches en toi letten. De ambtenaar, die namens de gemeen te aanwezig was, vertelde dat die gelegenheid er wel was, maar dat er niet altijd gebruik van kon worden gemaakt. „Er kan tot 4 uur 's middags, behalve de weekeinden in een centraal gebouw water worden gehaald. De douches worden alleen gebruikt als er bijvoor beeld sport geweest is. Maar als de beheerder van het gebouw weggaat, moet hij de zaak af sluiten." De uitspraak van het geding is vrijdag om tien uur's morgens. LEIDEN „De wijkagenten in Leiden houden hun norma le opsporingsopdracht. Het accent zal weliswaar liggen bij de hulpverlening, maar zij zijn geen aparte groep naast het corps". Dit zei de commissaris van politie, H. W. van Voorden, gisteravond tijdens de commissievergade ring over de politionele aan gelegenheden. „De wijkagent hoeft niet met een alles door te geven waar hij, door de vertrouwensposi tie die hij heeft in de wijk, •achter komt, maar hij moet dat later wel aan mij verant woorden", aldus Van Voor den. Deze visie op het fenomeen wijkagent kon mevrouw J. Hes, raadslid van de PvdA, niet met de commissaris de len. Zij is van mening dat de wijkagent slechts een vertrou wenspositie kan krijgen als het in de wijk bekend is dat hij niet meteen alles wat hij hoort en opmerkt doorgeeft Mevrouw Hes voegde daaraan toe dat het volgens haar ook voor de wijkagent zelf belang rijk was als hij kon terugval len op instructies waarin staat dat hij niet alles hoeft te melden, bij de verdediging van zijn handelen. Zij kon de commissaris echter niet over- mjgen. Wie overweegt een gebruikte auto aan te schaffen, doet er verstandig aan, met overleg een occasion te kiezen. Wil men niet voor ongewenste teleurstellingen komen te staan, dan doet men er goed aan de volgende tips in zich op te ne men. Koop uw auto bij een gerenommeerd bedrijf: in het auto bedrijf zelf of tijdens een BOVAG-occasionshow waar le den van deze bekende, landelijke organisatie hun op dat moment beschikbare gebruikte, gegarandeerde auto's ten toonstellen en u op die manier een buitengewoon ruime keus bieden. De auto's worden geleverd met het BOVAG-garantiebe- wijs, dat uitsluitenci door BOVAG-leden kan worden ver strekt, wanneer de waarde van de occasion boven de 4.000 ligt of meer bedraagt dan 5u% van de catalogus prijs. Dat moet u namelijk wel minimaal uittrekken voor een occasion, waarmee u geen onaangename verrassingen wilt krijgen. Mèt dat garantiebewijs ontvangt de koper de zekerheid dat binnen een termijn van 3 maanden of totdat 10.000 km met de auto is gereden (dat wat het eerste wordt bereikt), alle voorkomende reparaties ten gevolge van verborgen gebreken worden uitgevoerd op kosten van de verkoper. Bij BOVAG-garantie is een regeling ingebouwd, die be middeling door de BOVAG mogelijk maakt voor het geval dat u het niet met het bedrijf eens bent over de uitvoering van de garantie. Als deze bemiddeling niet slaagt, dan kunt u zich wenden tot de ANWB-BOVAG-geschillencommissie, die een bin dend advies uitbrengt (Brieven aan Postbus 441, 2280 AK Rijswijk Z-H.). Op het BOVAG-garantiebewijs vindt u alle bijzonderheden over de garantie. Dit kunt u op de BO VAG-occasionshow gerust bij de deelnemende bedrijven of bij het BOVAG-informatiebalie ter inzage vragen. Besluit u tot aankoop, vraag dan een schriftelijke koopo vereenkomst en zie er op toe dat deze volledige weergeeft, .wat u met het verkopende autobedrijf bent overeengekomen. Als u een gedeelte van het aankoopbedrag wilt financie ren, dan kunt u zich wenden óf tot het autobedrijf óf tot één van de financieringsmaatschappijen die op de show aanwezig zijn. OCCASIONSHOW in de Groenoordhal in Leiden op 15,16 enl7 maart. AUTO-BIERMAN, Leiden. Simca-dealer. dealer. AUTO-MEYKNECHT, Voorschoten. BEUK AUTOBEDRIJF, Noordwijk. Fiat-Lancia-dealer. DEVILLEE-REIZEVOORT, Leiden. Peugeot-dealer. EGAC, 's-Gravenzande. GM-dealer. AUTO FOREHOLTE, Voorhout Peugeot-dealer. V.D. GUN DEN HAAG. Den Haag. Simca-dealer. ROEL DE GROOT. Noordwijk. GM-dealer. DE HEUL, Kwintsbeul. Audi-VW-dealer. AUTOBEDRIJF DEN HOLLANDER, Katwijk aan Zee. Peugeot-dealer. LEO V.D. HOORN, Leiden. AUTOBEDRIJF HUISMAN. Leiden. Fiat-dealer. JONGERIUS, Zoetermeer. Toyota/Volvo-dealer. KAMSTEEG ZUID, Oegstgeest. Audi-VW-dealer. J. KNEPPERS, Zoetermeer. Honda-dealer. KOREV AARGARAGE, Leiden. Fiat-dealer. L.A.G.. Leiden. Levland-dealer. HET MOTORHUIS, Leiden. GM-dealer. MOVE, Zoetermeer. Audi-VW-dealer. W.A. VAN OOSTEN, Zoetermeer. Citroën-dealer. GARAGE POOT, Valkenburg. Leyland-dealer. RIJNLAND, Leiderdorp. Ford-dealer. AUTO FRED SCHILTHUIZEN, Voorschoten. VAN VEEN VAN VEGTEN, Koudekerk aan de Rijn. GARAGE VLIETWIJK, Voorschoten, Volvo-dealer. I^^^a^ciejingsmaatschappijen: INDUSTRÊLE DISCONTO MAATSCHAPPIJ, Leiden. VERBERG ASSURANTIËN, Leiden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3