Moed Didi Thurau bekroond met ritzege n ig Winst Ligterink door tijdnood Van der Vliet Sportavond Unicef niet geslaagd Katwijk kan De Amer niet weerstaan (710) JS OOP ZOETEMELK BLUFT LEmER IN PARUS-NICE 'ennisteam Amerika verplettert Australië Sportwereld Anatoli Gantwarg favoriet voor wereldtitel dammen Tips voor Nootdorp BESLISSING LUKT GEVALLEN Israël niet uitgenodigd voor Tokio Eddy Treijtel kandidaat voor AZ '67 Programma Zandvoort gaven i en te hem PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGINA 13 TTROLLES De Nederlanders noe- Ise bis- B(Il hem een „wildeman", de Belgen a,du* em „zot". Dietrich Thurau (24) uit begin Yankfurt gaat in wielerwedstrijden met Ie bis- ijn krachten om alsof het nooit op kan. bU op torlom, de als een jonge hond door het o™ de keleton dartelende Westduitser, fietst overstandig. In vier seizoenen bij de irofs reed hij hard als het niet nodig fis en stond hij tientallen keren met rdinaal W banden aan de eindstreep, omdat nemen inderen van zijn beulswerk profiteer- niet «n. Hij deed zo vaak gekkenwerk. In ek van k ri#de etappe van Parijs-Nice gaf hij l Wille- ilijk zijn lesje nog altijd niet geleerd te depebben. Hij begon aan een idiote klus: kerk. een solo van 149 kilometer. „daar gaat die zot weer", riepen de renners in het peloton. Die „zot" stond ditmaal echter wel op het erepodium. Hij won zowaar, mede dankzij Joop Zoetemelk en diens ploeg. Didi Thurau zag zijn durf bekroond met de etappezege in Vitrolles bij Marseille. Joop Zoetemelk, op de eerste stralende voorjaarsdag in de koers naar de zon ge huld in de witte leiderstrui, had hem de zegen gegeven. De Duitser in Belgische dienst was immers niet gevaarlijk in het klassement Hij stond negentiende op 10 minuten en 51 seconden. Zoetemelk was Dp het de in onder Gijsen ïint te- Didi Thurau op weg tijdens zijn lange solo in de vijfde etappe van Pa- i|S-Nice. al lang blij. „In het begin van de koers demarreerde de een na de ander. We moesten iedereen terughalen. Toen Thu rau eenmaal weg was, kregen we de steun van diens ploeg in de verdediging en was het verder gemakkelijk". Thurau daverde met de wind schuin in de rug in grootse stijl van het peloton weg. Na tien kilometer solo bedroeg zijn voorsprong al bijna twee minuten. Hij zou tot bijna zes minuten uitlopen, maar meer liet de ploeg van Zoetemelk niet toe. Nilsson, Seznec, Pirard en Zoete melk heten Thurau zo'n vijf minuten voor zich uit spartelen. „Prachtig", zei Zoetemelk, „Zo lang hij vooruit bleef, wilde in het peloton niemand ontsnap pen. In Parijs-Nice is de tweede plaats helemaal niets waard. Reserves Zelfs in de finale bleef het gemakkelijk, omdat Thurau nog zoveel reserves had, dat hij de etappe ging winnen. „Het was inderdaad niet normaal wat ik deed. In het begin geloofde ik er ook niet in. Na de Col de Murs kwam er nog geen reactie van het peloton. Vanaf dat moment heb ik alles gegeven om te winnen. Dat lukte en ik ben er toch wel trots op". Thurau vestigde een record voor Parijs-Nice met zijn winnende solo van 149 kilometer. Hij bewees meer klasse te hebben dan de inmiddels ver ongelukte Fransman Fussien die vorig jaar tweehonderd kilometer alleen voor uit reed, maar kort voor het einde voor bij werd gegaan door Fedor den Hertog. Gerrie Knetemann, de verliezer van zon dag. Was het voor hem geen etappe om iets terug te doen? Kon hij of Lubber- ding niet profiteren van Thurau's beuls werk? Het zat er niet in. Ten eerste had Thurau opdracht van zijn ploegleider om het helemaal alleen te doen. Als hij de- mar eerde. mocht niemand met hem mee gaan. Anders zou hij op de streep toch weer geklopt worden. Ten tweede had Knetemann helemaal zijn dag niet. „De eerste warme dag in een ronden is altijd slecht voor mij. Ik zweet liters en ik voek me net een uitgeknepen sinaasap pel. Parijs-Nice is echter nog niet afgelo pen". Jan Raas dacht er iets anders over. „Ik geloof dat het klassement zondag defini tief gemaakt werd". Zoetemelk wilde daarover pas na de etappe van vandaag uitspraak doen. „De wedstrijd is nog niet afgelopen". Gister was in elk geval de glorieuze dag van de stijlvolle „gek" Didi Thurau. De uitslag van de vijfde etappe, een rit over 173 kilometer van Pierrelatte naar Vitrolles Is: 1. Thurau (Wdl) 4.18.50 (gem. 41.262 km/u); 2. Gavazzi (Ita) op 1.45; 3. Martinelli (Ita) z.t; 4. Mutter (Zwi); 5. Schepmans (Bel); 6. Pescheux (Fra); 7. Priem (Ned); 8. Bertin (Fra); 9. Gutier rez (Spa); 10. Sherwen (Gbr); 16. Verbrugge; 18. Pirard; 31. Knetemann; 36. Zoetemelk; 40. Raas; 44. Lubberding; 55. Maas; 60. Van Vliet; 65. Oosterbosch op 2.46 (4.21.36). Algemeen Klassement: 1. Zoetemelk (Ned) 20 uur 52 minuten en 56 seconden; 2. Nilsson (Zwe) op 40 sec; 3. Knete mann (Ned) op 1.37; 4. Oosterbosch (Ned) op 2.00; 5 Willems (Bel) op 2.58; 6. Hinault (Fra) op 3.23; 7. Bittinger (Fra) op 4.51; 8. Bazzo (Fra) 5.05; 9. Schepers (Bel) op 5.39; 10. Vallet Mutter (Zwi) op 9.09; 15. Dierickx (Bel) op 9.32; 24. raas op 12.55; 25. Van Vliet op 13.04; 31. Oosterbosch op 14.56; 43. Pirard op 19.59; 55. Verbmgge op 24.57; 63. Priem op 28.34. Gert Ligterink verstevigde zijn koppositie door een overwinning op Fred van der Vliet. LEEUWARDEN Koploper Gert Ligterink uit Groningen heeft gisteren tijdens het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap, dat In Leeuwarden wordt gehouden, opnieuw gewonnen. In een vinnig duel versloeg hij hoofdklassespeler Fred van der Vliet De Hagenaar raak te in tijdnood de draad Volle dig kwijt en maakte op het einde van de partij de ene blunder na de andere. Ligte rink verzamelde tot nu toe zes punten uit zijn zeven par tijen en is nog steeds onge slagen. Jan Timman, zijn naaste con current, brak in een voor hem iets betere stand de par tij tegen Van der Weide af. De partijen Hartoch—Ree en Donner—Sosonko eindigden vrij snel in remise. Hieruit valt af te leiden dat zowel Ree als Sosonko de hoop op de toernooizege hebben laten varen. Slechts in het ope ningsstadium toonden belden initiatief om tot de volle winst te komen. De partij Van Dop—Van der Wiel was het aankijken zeker waard. Uit het aantrekkelijke middenspel kwam Van der Wiel als beste te voorschijn en zegevierde. Na een zwakke start staat Van der Wiel nu op een resultaat van 50 pro cent. De puntendeling in de partij Langeweg—Hofland wekte enige verbazing. Wit verkeerde namelijk in tijd nood, terwijl zwart beter stond. Uitslagen zevende ronde: Timman—Van der Weide afgebro ken; Donner—Sosonko 1/2—1/2; der Vliet 1—0; Van Dop—Van der Wiel 0—1; Hartoch-Ree 1/2-1/2. Stand: 1. Ligterink 6 punten; 2. Timman 4,5 1; 3. Baljon 4,5; 4. Böhm. Sosonko en Ree allen 4; 7. Don ner en Van der Wiel 3,5; 9. Har toch en Langeweg 3; 11. Van der iVLiet 2,5; 12. Hofland en Van Dop 2; 14. van der Weide 1,5 1. pEN HAAG Het doel was i publiek te trekken en om «ld in te zamelen voor Uni- f in verband met het Jaar het Kind. Alleen het utste lukte, al was het in- nelde bedrag dan niet zo'n geweldig formaat, itrust organiseerde gister avond in samenwerking met Vrienden van Houtrust soort van sportavond de al eerder genoemde >elstelling. Op het program- ia: de showband Sint Jacob, e zaalhockeywedstrijd pCKZ-HDM en als „klapper" i de avond de ontmoeting sen oud Holland Sport en M AZ'67. Een slotstuk dat pigenlijk voor publiek had, moeten zorgen, iedereen weet inslotte dat de nostalgie te- tnwoordig weer floreert ietwaar? t publiek verscheen in zeer mate. Bij binnen komst in de opgeknapte Hou thal- meteen, een verlaten gevoel, alsof je in de verkeer de hal zat. Het bleek toch te kloppen, showband Sint Ja cob blies er lustig op los en de toeschouwers schenen zich te vermaken. Het volgende punt op het programma was de zaalhoc keywedstrijd tussen HCKZ- HDM. Een duel met de uit slag van 12-5 in het voordeel van Klein Zwitserland. Een- uitsiag overigens waar eigen lijk niemand zo om gaf, het ging tenslotte om UNICEF. Showband Sint Jacob zorgde gelukkig voor wat muzikale ontspanning terwijl het toch iets drukker werd. Holland Sport-AZ wachtte. Zo mat als de hockeyers het maakten zo aantrekkelijk was de voetbalwedstrijd. Einduitslag 5-5, doelpunten van Rogge-: veen, Roode, Advocaat, Dor- jee en Louwerens, Sjaak Roggeveen „ouderwets" in actie voor Holland Sport. tow HAVEN Het tennisteam van de Verenigde Staten - ««Mnde uit Arthur Ashe, Brian Gottfried en Dick Stockton Jaarlijkse wedstrijd om de „wereldbeker" tegen ««tralie - met Phil Dent, Ross Case en Geoff Mastera met grootst mogelijke verschil gewonnen: 7-0. Hiermee is de ^gSro^tofS'.^ krathtoeUn* Die Nastase heeft een overwinning op Guiliermo Vilas niet junne bekronen met de eindzege in het achtmanstoemooi van "bJo- Tegen de Amerikaan Hank Pfisfer moest Nastase het hoofd buigen. De Australische Wendy umbull heeft het 125.000 dollartoernooi van Philadelphia ge- feklopt* 06 finaIC W6rd Vir®nia Wade met 5-7 6-2 DAYTONA BEACH De Amerikaan Dale Singleton hgeeft de 38ste aflevering van de 200 mijlenrace van Datyo- na op zijn naam gebracht Zijn landgenoot Ron Pierce werd tweede, de Fransman Patrick Pons derde. DUSSELDORF De Neder landse Canadees Dick Decloe, die speelt in de Westduitse ijshockeycompetitie, gaat Keu len verlaten. Volgend seizoen speelt hij voor Diisseldorf. GELSENKIRCHEN Volk- mar Gross vertrekt bij Schal- ke 04. De oud-doelman van FC Twente heeft een contract LONDEN Southampton heeft zich gisteravond ge plaatst voor de kwartfinales van de strijd om de Engelse voetbalbeker. West Bromwich Albion werd na verlenging met 2-1 verslagen. HEAVENLY VALLEY - De Zweed Ingemar Stenmark heeft ook de negende reuzen slalom, meetellend voor de strijd om de wereldskibeker, gewonnen. BOEDAPEST Voor de vierde maal in successie heeft Stanisztika Boedapest de Eu ropese tafeltennisbeker voor .dames gewonnen. In de finale werd Arad uit Roemenie met 5-1 geklopt Kalfsconfetti 100 gram i.68 Gemaakt van grof gemalen kalfsvlees en vermengd met verse paprika, ui en groene pepers. Deze verse groenten geven de kalfsconfetti een zeer geraffineerde en aparte 2x5 min. zachtjes braden. Erg lekker! [8J üw Keurslager 0 waarom zou u'i met minder doen ARCO Met nog vier par tijen te spelen heeft Anatoli Gantwarg gisteren in de tweede partij duidelijk zijn kandidatuur gesteld voor de wereldtitel dammen. Hij won met wit in 55 zetten van ti telhouder Harm Wiersma. Tot aan de 24e zet had de tweede partij hetzelfde ver loop als de confrontatie tus sen Wiersma en Tsjegolev tij dens het viermanstoernooi in Amsterdam december vorig jaar. Destijds won Wiersma met wit. De huidige wereld kampioen week tegen Gant warg echter af in de 25e zet, toen hij 22—27 speelde. Daar mee nam hij grote risico's, hetgeen het duel zeer enerve rend maakte. Gantwarg had het verloop van Wiersma-Tsje- golev grondig geanalyseerd en kreeg na de 30e zet positio- neel voordeel, ook al'omdat Wiersma's korte vleugel zwak stond. Beide dammers bereik ten bij de 48e zet de damlijn, echter Gantwarg beschikte over een schijf meer. Pikant detail was nog dat Wiersma op de 30e zet nog slechts twintig minuten be denktijd had voor de overige twintig zetten tot aan de tijds- controle. Op de 49e zet ver keerde hij in razende tijdnood en vergat hij zijn klok in te drukken. De toeschouwers dachten dat dit het einde van de partij betekende, maar Gantwarg waarschuwde zijn rivaal tijdig. Het haalde ech ter niets meer uit. In de 55e zet gaf Wiersma uiteindelijk op en moet een achterstand van 3—1 in de resterende vier partijen trachten goed te ma ken. (Van onze sportredactie) NOOTDORP De tips voor de tien drave rijen die morgenmiddag (aanvang half drie) op het programma staan voor de baan in Nootdorp luiden als volgt: VOORJAARSPRUS: Riamiko, Rinsky Tefka en Rinus Enterprise. FORSITIAPRIJS: Pandoer Hanover, Robiene S en Piloot N. JASMIJNPRIJS: Pronto Breedslag, Ramina D en Puckie H. SNEEUWKLOKJESPRIJS (eerste afdeling): Reiner K, Pieter Jan en Peter Boy. NARCISSENPRIJS: Prins Alkestis, Orly Nor ton en Omar. TULPENPRIJS (eerste afdeling): O bert Voor- ne. Omar Laguna en Ozo Olivier. HYACINTENPRIJS: Nanda W, Lord Easter en Myros Buitenzorg TULPENPRIJS (tweede afdeling): Pronto La guna, Phortos L en Nita Careless. CROCUSSENPRUS: Nozem D, Patty Zora en Laiko Beroona. SNEEUWKLOKJESPRIJS (tweede afdeling): Peter Thelma, Refin Buitenzorg en Paula del Sol. KATWIJK Katwijk heeft gisteravond in een stampvol zwembad de Mierenweide met 7—10 yerloren van ko- Eloper De Amer. Hierdoor eelt De Amer vier punten voorsprong op Katwijk. Om dat in de Tweede Klasse van het waterpolo alleen nummer één promoveert lijkt De Amer nu definitief afstand te hebben genomen. Het was een wedstrijd met twee gezichten. Het eerste en laatste part waren voor de Katwijkers. Omdat De Amer echter vooral in de derde pe riode afstand nam kregen de Amersfoortse spelers de over igens verdiende twee winst punten. Veel doelpunten wer den gescoord uit man meer situaties. Liefst 18 maal werd er iemand naar de kant ge stuurd. In de eerste periode nam Katwijk een 3—1 voor sprong door doelpunten van achtereenvolgens Hans van der Putten, Paul van der Put ten en Hans van Duyvenvoor- de. In de tweede en in de derde periode scoorde Spithoven voor de ex-hoofdklasser. Van de tien Amersfoortse doelpun- Henk Vooys voorkwam in de tweede periode erger door en- Jcele knappe reddingen te ver richten. Wel moest hij toezien hoe in het fatale derde part liefst vier doelpunten werden gemaakt: 3—6. In de laatste periode vochten de Mieren- weidespelers wel goed terug, echter de routine van De Amer gaf toch de doorslag. In deze vierae periode scoor den voor Katwijk: Hans van Duyvenvoorde (tweemaal) en Paul van der Putten beiden éénmaal. Eindstand 7—10. van de internationale atletiekfederatie, heeft van de Japanse bond een bevesti ging ontvangen dat Israël niet zal wor den uitgenodigd voor deelneming aan de Aziatische atletiekkampioenschappen, eind mei in Tokio worden gehouden. die ,Jn dat geval", aldus verklaarde de Nederlan der, „kan het evenement de titel van Aziati sche kampioenschappen niet voeren". Hij heeft de Japanners gewaarschuwd en hen dui delijk gemaakt dat dan sprake is van Aziati sche atletiekwedstrijden op uitnodiging. De Japanse atletiekbond voerde aan het be sluit om Israël niet uit te nodigen te hebben genomen uit „veiligheidsoverwegingen". Eer der hanteerden de organisatoren van de Azia tische spelen in Bangkok het motief dat zij de veiligheid van een Israëlische afvaardiging niet kon garanderen. Lord Killanin, de voorzitter van het internatio nale Olympische comité, heeft gisteren Taiwan en de Chinese Volksrepubliek uitgenodigd om later deze maand naar het hoofdkwartier van het IOC te komen om elkaar voor het eerst sinds 1958, toen Peking uit de Olympische be weging stapte, te ontmoeten. In een verklaring van het IOC stond dat Kil lanin telegrammen had verstuurd naar het na tionaal Olympische comité van Taiwan en de Chinese Volksrepubliek om hen op te roepen voor een bespreking in Lausanne op 27 maart De telegrammen gaven beide partijen tot 22 maart de tijd om te antwoorden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Eddy Treij tel wil aan het eind van dit seizoen naar AZ '67 vertrek ken. De tweeëndertigjarige doelman van Feyenoord is dan transfervrij en wil nog een keer in zijn carrière een lucratief contract afsluiten. De Alkmaarse club zoekt naar een opvolger voor de Joegoslaaf Meskovic, die zo goed als zeker aan het laatste seizoen bij AZ '67 bezig is. Afgelopen weekeinde hadden Treijtel en financier Kees Mo lenaar een gesprek over een tweejarig contract Het initia tief tot dat gesprek was van Treijtel zelf uitgegaan. Vol gens Molenaar is de kans groot dat beide partijen el- ,kaar op korte termijn zullen vinden. Treijtel brak kort ge leden de onderhandelingen met Feyenoord over een con tractverlenging af, omdat di recteur Peter Stephan alleen over een éénjarige verbintenis wilde praten. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT - Het circuit van Zandvoort presenteerde gistermiddag zijn programma voor het komende seizoen. Hoogtepunt in die reeks ra ces zar uiteraard de Grand Prix worden, die voor 26 au gustus op het programma staat. De wervende kracht van Jan Lammers zal waar- „Misschien zal zelfs voor het eerst de honderdduizend ge passeerd worden", was de op merking van CENAV-direc- teur Johan Beerenpoot Het totale pakket, dat op Zandvoort verreden gaat wor den, bedraagt elf evenemen ten, een stabiele hoeveelheid. Nieuw in de zestien verschil lende klassen, die aan de startstreep gaan verschijnen, is de Sports-2000: open sport wagen met een motor en vele onderdelen afkomstig uit de FormuJe-2000. De belangstel ling hiervoor is groot. Zeker veertig coureurs hebben zich al aangemeld. Daarentegen loopt de interesse voor de Formule-V en de toerwagens groep 2 hard terug. Deze twee klassen zullen dit sei zoen dan ook afgebouwd wor den. De racekalender ziet er voor dit jaar als volgt uit: 25 maart: voorjaarsraces; 16 april: internationale Paasra- ces; 6 mei: promotieraces; 4 juni: internationale Pinkster- races; 1 juli: ADAC-Trophy; 15 juli: Prijs van Zandvoort; 5 augustus: Zandvoort Trophy; 12 augustus: ADAC- Nordsee Cup; 26 augustus: Grand Prix van Nederland; 16 september: Trophy of the Dunes; 7 oktober: finalerace. Oefenwedstrijden Jong FC Den Haag (Van onze sportredactie) DEN HAAG De betaalde jeugd van FC Den Haag komt deze week tot twee maal toe in actie. Vanavond is het team van trainer Piet de Zoete te gast bij BTC op het terrein aan de IJserwerf, waar reeds om vijf uur wordt afgetrapt Donderdag avond, aanvang acht nor, speelt Jong FC Den Haag een oefenduel tegen WIK op het Ztü derpark. Blauw Zwart ontvangt vana vond om half acht op het ter rein aan de Dr. Mansveltkadè in Wassenaar het Nederlands studentenelftal

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13