In Iran vormt zich front tegen macht van de ayatollahs Mgr. Casaroli meest genoemd als opvolger van kardinaal Villot Niet voor begin april voortgang in gesprek paus Nederland Bezoek paus aan Polen voorbereid Korte metten HERMAN BROOD JE11f130F15BENT HEBJET0CH00KLEUKE KLERENN0DIG Volgens het Spaanse persbu reau EFE wordt in Vati caanse kringen mgr. Agosti- no Casaroli het meest ge noemd als eventueel opvol ger van overleden staatsse* cretaris van het Vaticaan, kardinaal Jean Villot. Mgr. Casaroli is secretaris van de commissie voor openbare aangelegenheden van de kerk. Hij is 64 jaar. Omdat Casaroli geen kardi naal is, zou hij benoemd kunnen worden ais pro- staatssecretaris" en zou de paus nog een ander in die functie kunnen aanstellen. Er wordt gesproken van mgr. Giuseppe Caprio, de 64-jarige plaatsvervangend staatssecretaris. Er zou bin nenkort een consistorie wor den gehouden, waarop Casa roli en Caprio tot kardinaal zouden worden benoemd. Agostino Casaroli, ook wel betiteld als minister van bui tenlandse zaken, diende on der de laatste drie pausen. Hij staat bekend als een man die eerder tot een dia loog dan tot het nemen van drastische maatregelen is ge neigd. In verband met de opvol ging van kardinaal Villot worden in de wandelgangen van het Vaticaan ook de na men van mgr. Angelo Felici (59) en mgr. Pio Laghi (57) gefluisterd. Felici is nuntius in Nederland geweest en heeft daar onder meer de benoemingen voorbereid van de bisschoppen Simonis en Gijsen. Daarna werd Felici bevorderd naar Lissabon. Laghi is nuntius in Argenti nië en een kenner van La tijns-Amerika en het Mid den-Oosten. Van eventueel in aanmer king komende kardinalen worden genoemd Antonio Samore, bekend door de di plomatieke rol die hij speel de in het conflict tussen Chili en Argentinië, Paolo Bertoli (71), die nuntius was in Parijs en aan wie de paus bemiddeling in Liba non toevertrouwde en Opilio Rossi (68), voorzitter van de pauselijke commissie voor de leken. Rossi is goed op de hoogte met Oost-Europa. Volgens het Spaanse persbu reau wordt er niet gepraat over buitenlanders als even tuele opvolgers. Villot, een Fransman, was de eerste niet-Italiaanse staatssecreta ris sinds de Brits-Spaanse kardinaal Merry dd Val deze post bekleedde. Paus Paulus wilde in 1969, zo zei men, de centrale regering van de kerk internationalise ren. Een speciale delegatie van de Poolse bisschoppenconfe rentie is in Rome om met paus Johannes Paulus II het programma voor zijn bezoek aan Polen tussen 2 tot 10 juni voor te bereiden. De delegatie bestaat uit de aartsbisschop van Krakow, Franciszek Macharski, de bisschop van Czestochowa, Stefan Barela, en de secre taris van de bisschoppen conferentie, Bronislaw Da- browski. met de organisatie van de reis. Een comité, met kardi naal Stefan Wyszynski als voorzitter en een organise rend comité werden inge steld. In een verklaring noemen de bisschoppen de reis van de paus „een belangrijke ge beurtenis in de geschiedenis van kerk en natie". Letter lijk zeggen ze: „Een zoon van het Poolse volk komt als plaatsvervanger van Christus en als hoofd van de heilige kerk ons land be zoeken. Deze reis gaat alle katholieken en alle Polen aan. Zij allen wensen de paus op waardige en harte lijke wijze te ontvangen". De Poolse communistische partij heeft de laatste dagen in verschillende krantenarti kelen duidelijk gemaakt dat het bezoek van de paus niets zal veranderen aan de leidende rol van de commu nistische partij en aan de strenge scheiding van kerk en staat in Polen. Het partijblad „Tribuna Ludu" wees op de traditio nele godsdienstvrijheid in Polen. Het blad verzekerde dat niet de levensbeschouwe lijke overtuiging, maar de gemeenschappelijke klasse- belangen de kracht van de arbeiders vormen. De partij arbeidt, ten dienste van het algemeen belang, met de ge lovige landgenoten samen. De paus komt, aldus het Poolse partijblad, in een land dat een uitgesproken socialistische maatschappij- vorm heeft De Slowaakse jezuiet, Oscar Formanek, heeft de bis schoppen van Slowakije verzocht krachtig te protes teren tegen de golf van huiszoekingen en verhoren, waaraan de laatste maan den veel katholieken zijn blootgesteld. Hij dringt er bij de bisschoppen op aan niet uit taktische overwe gingen of uit zwakte de ge lovigen in de steek te laten. Volgens Formanek zijn de regeringsautoriteiten er op uit materiaal te verzamelen voor een opzienbarend pro ces tegen katholieken. De primaat van de orthodo xe kerk van Griekenland, aartsbisschop Serafim, wil een Europese gemeenschap van christenen. In een brief aan de leiders van christelij ke kerken en godsdienstige gemeenschappen in de lan den van de EEG bepleit Se rafim de vorming van een „interchristelijk centrum van de Europese gemeenscnap". In dit centrum zouden ka tholieken, protestanten, ang licanen en orthodoxen sa men culturele, sociale en pastorale kwesties aangaan de Europa moeten bestude ren en samen programma's moeten opstellen voor de op lossing ervan. Deze samen werking moet, aldus Sera fim, het geestelijk-culturele erfgoed van Europa bewa ren. De interkerkelijke werk groep „Kind in de Derde Wereld", Hekellaan 6, Den Bosch geeft in het kader van het Jaar van het Kind het bulletin Interaktie K3W" uit, dat zes maal zal verschijnen. Het geeft infor matie over de situatie van het kind in de ontwikke lingslanden en in Neder land. Het is bestemd voor actiegroepen, scholen, vrou wenverenigingen, kerken, gespreksgroepen en allen, die zich beroepshalve of vrijwillig bezighouden met kinderen. Van woensdag 4 tot en met vrijdag 6 april organiseren de faculteit der godgeleerd heid van de universiteit van Nijmegen en het Tijdschrift voor Theologie een congres' over het ambt op het grond vlak van de kerken: gemeen te, parochie en basisgroep, toegespitst op de vraag naar de plaats van de ambtsdra ger in de toekomst. Sprekers op het congres zijn dr. J. Kerkhofs (Brussel), dr. A. Houtepen (Breda), prof dr. J. Vollebergh en prof. dr. E. Schillebeeckx (Nijmegen). Vaticaanse kringen wachten met ten ipinste evenveel span- ning als de Nederlandse kerkprovincie op hetgeen paus Jo- hannes Paulus II gaat doen, nu alle zeven Nederlandse bis schoppen privégesprekken met hem hebben gehad, aldus meldt onze correspondent in Rome. Mogelijk zal begin april bekend worden of de paus nog eens met alle bis schoppen gezamenlijk wil overleggen, dan wel of hij op kortere of langere termijn maatregelen zal treffen om de verstoorde eenheid binnen het bisschoppencollege te her stellen. Zoals bekend heeft paus Johannes Paulus aan kardinaal Willebrands toegezegd geen beslissingen te zullen nemen zonder voorafgaand overleg met de kardinaal. Dit zou niet eerder kunnen geschieden dan bij een volgend bezoek van de kardinaal aan Rome. Momenteel vertoeft kardinaal Wille brands in Tiflis in de Kaukasus, op uitnodiging van de nieuwe patriarch David van de Georgische orthodoxe kerk. Op 14 maart keert de kardinaal terug naar Nederland. Op 2 april gaat hij dan weer naar Rome voor het congres over de katholieke opvoeding. Pas dan zou een nieuwe ont moeting tussen de paus en de kardinaal mogelijk zijn. Niemand in Rome, behalve uiteraard de paus, is op het ogenblik in staat met zekerheid te zeggen, hoe deze de i Nederland bestaande impasse beoordeelt. Wel is er onder degenen, die destijds de benoeming van mgr. dr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond met instemming hebben be groet, een stroming merkbaar die op haar oordeel begint te rug te komen. Daarbij zouden vooral de beperkte gaven van de Roermondse bisschop, om contacten te leggen i onderhouden buiten de beperkte kring van mensen die hem door dik en dun steunen, een rol spelen, aldus onze corres pondent. Mollah's tijdens een demon stratie tegen de sjah in actie. Worden zij de nieuwe macht hebbers van morgen (Van onze correspondent Liz Thurgood) TEHERAN Een aan tal prominente Perzen wil een „nationaal de mocratisch front" op richten, omdat zij vin den dat de moskee een al te grote rol in de Iraanse politiek begint te krijgen, en omdat zij bang zijn dat de jonge revolutie wel eens de verkeerde kant op zou kunnen gaan. De op roep zich aan te mel den is uitgestuurd naar „alle groeperingen en personen die geloven in een democratische en anti-imperalistische strijd", met als enige steun „de eeuwige macht van het Perzi sche volk zich te vere nigen in een nationaal en democratisch front". In een bijgevoegde verklaring uitte een commissie, die in het leven was geroepen om het nieuwe front te organise ren, kritiek op verschillende beleidspunten die door de moskee naar buiten waren ge bracht. Enkele van de punten waren: censuur van radio en televisie, de geheime islamiti sche rechtbanken die verschil lende mensen ter dood heb ben veroordeeld, en de con troverse over de toekomstige grondwet. Dit voorstel voor een demo cratisch front vormt de terug keer op het politieke Joneel van een aantal mannen en vrouwen die twee jaar gele den, middels een reeks anq- niefirie brieven, de wereld voor het eerst opmerkzaam hadden gemaakt van de drei gende opstand tegen de sjah. Het is de eerste indicatie dat veel Perzen niet van plan zijn de moskee steeds meer gezag te geven. De commissie, bestaande uit acht man, werd opgericht na dat afgelopen maandag een miljoen Perzen bijeengekomen was om de sterfdag te geden ken van de vader van het Iraanse nationalisme, Moham med Mossadeq. Zelfs de orga nisatoren waren verbaasd over de omvang van de me nigte die naar het dorpje Ah- madabad, een kleine honderd kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad, was getrokken. De oprichting van het organi satiecomité volgt op een steeds hardere stellingname van ayatollah Khomeini. Vori ge week viel hij in een toe spraak de plaatselijke pers fel aan, en verkondigde dat er in Iran geen sprake kon zijn van een democratie naar Wes terse model. Die uitspraak heeft velen die niet nauw be trokken zijn bij de islam ver ontrust, met name de mid denklasse, de studenten en de arbeiders. Veel mensen von den de ayatollah „bijna arra- gont", een beetje zoals de sjah vroeger. Waarschijnlijk direct doelend op de volgelingen van de aya tollah waarschuwde het comi té tegen „alleenheerschappij en dweepzucht van gedachte of geloof', die de revolutie zouden kunnen ondermijnen. Het nieuwe front niet te verwarren met het oude Nati onale Front, dat in recente maanden in diskrediet werd gebracht zal vooral aan hang vinden onder degenen die geloven dat Khomeini zichzelf door militante geeste lijken in een isolement heeft laten praten. Velen vinden dat de ayatollah fout na fout heeft gemaakt De grootste was ongetwijfeld zijn afwijzing van de marxis tische fedayeen-e-khalq. Voor veel mensen is dat een teleur stelling, omdat Khomeini in Parijs had beloofd dat alle partijen, ook marxistische, wettig verklaard zouden wor den. Volgelingen van de ayatollah hebben verschillende sectoren van de samenleving tegen zich in het harnas gejaagd. Ondanks verzekeringen van de ayatollah werd aangekon digd dat de wet op de be scherming van het gezin inge trokken zou worden. Dit heeft een aantal vrouwen veront rust omdat een vrouw dan vrijwel onmogelijk een echt scheiding toegewezen zou kunnen krijgen. Copyright The Guardian (beroemd popmusicus) "Beste vrienden, mode is natuurlijk al achter haald, wanneer het mode wordt. Blijf daar om altijd één stap voor of minstens zes stappen achter." Hoogachtend, Herman Brood. C&M-litócA\tovtc(e£bj£\.' Duidelijk voorbeeld van die eigentijdse IDOOL- kollektie: knalrode salopette, veel zakken, 100% glanskatoen. 152-170 60.- IDOOL is óók voordeliger. Sportief ruit overhemd, button down kraag, borstzak en prima kwaliteit 152-170 Typisch IDOOL verschijnsel: Allernieuwste chintzbroek, zwart satijnachtig met paarse bies. Elastische band, 100% katoen. 152-170^0. En zo ziet een IDOOL T-shirt eruit. Lange mouw, slank boord, manchetten en satijnen kapjes op de schouders. 152-170 25.- Als je net iets te groot wordt voor de kinder- afdelingEn als je net iets te klein bent voor de "grote"afdeling.Dan bungel je precies in de problemen.Want het grappige is, als je 11,13 of 15 bent, dan weet je precies wat je leuk vindtén wat jeniet leuk vindt. Nou, dat hebben ze bij C& A even handig opgelost. De IDOOL kollektie is alleen voor tieners, die weten wat ze willen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12