Het eerste slachtoffer is de waarheid KREBBERS&JAARSMA m m Crisissituatie rond Noorder C belangrijk voor het Nederlands toneel 124! i mm a B n WEINIG OBJECTIEF NIEUWS OVER OORLOG IN INDOCHINA: Kulturele Kern staakt verzet tegen centrumplan BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 13 MAART 1979 PAGIN 7T0 Hoe groot de de moeilijkheden zijn voor verslaggevers die in deze maanden verslag proberen te doen over de oorlogen in Indochina, be licht Guardian-correspondent Ro bert Wbymant in Bangkok. BANGKOK Als je als buitenlands correspondent de oorlog tussen de com munistische tegenstanders in Cambodja en Vietnam wil verslaan, moet je eigen lijk als helderziende geboren zijn, zo weinig nieuws komt er van de fronten zelf. In het noorden van Vietnam wer den slechts een paar journalisten toege laten in het strijdgebied om te luisteren naar het artillerievuur afkomstig van de Chinese invasiemacht. In Cambodja mocht een handjevol verslaggevers uit landen van het Sovjetblok komen kij ken, maar niet in de gebieden waar troepen van de Rode Khmers, wier regi me in januari werd omvergeworpen, fel le tegenstand bieden aan de Vietnamese legermacht, die de nieuwe, Hanoi-gezin- de regering aan de macht hielp brengen. Omdat er zo weinig betrouwbare waar nemers aan de fronten aanwezig zijn, moeten journalisten in Peking, Washing ton, Moskou, Tokio, Hong Kong en Bangkok, met de weinige berichten die ze krijgen een zo volledig mogelijk beeld zien op te bouwen van de zich ontwikke lende conflicten, en, inzake Cambodja, de stabiliteit van de vrede. Het enige slachtoffer, waarvan men ab soluut zeker weet dat het gevallen is is de waarheid. Zij sneuvelde in het kruis vuur van alle halve en onwaarheden die gespuid werden door Peking, Hanoi en Phnom Penh, waar men alles liefst in het geheim doet. Bangkok luisterpost De „oorlogscorrespondent" als je het zo tenminste kunt noemen zit het best in Bangkok, de dichtstbijzijnde afluister- post in Indo-China. Zijn informatie kan hij halen uit voornamelijk drie bronnen: Radio Hanoi, de Stem van het Volk van Kampuchea (Cambodja), en Radio Demo cratisch Kampuchea, dat waarschijnlijk vanuit zuidelijk China uitzendt ten be hoeve van de omvergeworpen regering van de Khmer Rouge. Verder kan hij letten op de berichten van het officiële persbureau Nieuw China. Deze nieuwsbronnen komen gewoonlijk met de meest tegenstijdige berichten, of met zo weinig nieuws dat de journalist nauwelijks meer weet waar hij aan toe is, of ze zwijgen helemaaL Radio Hanoi, als meest recente slachtof fer van de agressie, is in haar dagelijkse uitzendingen wat openlijker geweest dan het Chinese persbureau. De Vietnamese radio heeft de locatie van de belangrijk ste fronten steeds genoemd, en cijfers bekend gemaakt van het aantal gesneu velden onder de vijandelijke troepen. Een en ander moet wel met heel wat korrels zout genomen worden. Radio Ha noi beweert dat de Vietnamese soldaten alleen al in de eerste negen dagen 16.000 Chinezen hebben gedood. Dat cijfer komt wat overdreven over, te meer daar niets gezegd werd over slachtoffers aan Vietnamese zijde. Dezelfde hoeveelheid zout mag gebruikt worden bij de bewering van Radio De mocratisch Kampuchea dat de troepen, die trouw zijn gebleven aan het oude re gime van Pol Pot, duizenden Vietname- zen neergeslagen hebben: 14.000 in janu ari, en daarna nog veel meer. „Heroverd" Vorige maand beweerde Radio Democra tisch Kampuchea dat het hele zuid-wes ten van Cambodja weer heroverd was. Eind februari werd beweerd dat de guer rilla's de gehele westoever van de Me kong, tot ongeveer 150 kilometer ten noorden van Phnom Penh, bezet hadden. Ook van het nieuwe regime van de Volk srepubliek Kampuchea straalt de be trouwbaarheid niet af. Het zou een maand duren voor de op 8 januari geïn stalleerde regering wilde toegeven dat nog enkele elementen van het oude be wind „hardnekkig de revolutie bleven be strijden". Niettemin houdt het nieuwe re gime vol het hele land in handen te heb ben. Het oude regime zegt daarentegen dat de Vietnamezen opgesloten zitten. dat ze de grote steden niet over de be langrijkste wegen kunnen verlaten, en dat ze in verschillende delen van het land zwaar bestookt worden. Wat verder niet bijdraagt tot het vertrou wen in de verschillende strijdende par tijen, is de emotionele taal die ze uit slaan. Radio Democratisch Kampuchea heeft het over de rovende Vietnamese beesten", en de Vietnamese dagbladen spreken over de Chinezen als de „feoda le Han aggressors". Orakelsprekers De journalist die de kreten van de zelf genoegzame strijders moe is, kan troost en wat voorlichting zoeken bij de „ora kelsprekers" van Bangkok. Dat zijn de diplomaten en de agenten van de Thaise en buitenlandse inlichtingendiensten, die vaak wel worden aangeduid met de ver zamelterm „analisten". Maar zijn wan trouwen zal de journalist niet laten va ren. De correspondent is uiteraard blij met de ervaring van zijn bronnen, maar als ze uit het Westen komen, zullen ze toch een Westers standpunt innemen en dragen. Vorige maand vroeg Amerika ïfi j dens een debat in de Veiligheidsraad voorbeeld om steun voor het regime aar de Khmer Rouge, dat volgens de VS p h wettige regering van Cambodja i DA Werden de berichten van de inlichtin ebbe diensten over militaire nederlagen de Vietnamese troepen speciaal „ont pen" om de Westerse mogenheden e te overtuigen dat de nieuwe Hanoi-gi I de leiders maar beter niet erkend worden? Als laatste informatiebron kan genoiet worden de in Hanoi, Laos, Moskou inds Peking gestationeerde diplomaten uii*er. gen of een bevriend land, en, in hel anta val van Cambodja, de vele vluchtelinge! e Als je aan de grens tussen Thailan: e Cambodja op het juiste plekje staan, kun je af en toe artillerievuuj tn. ren. Dat is het enige directe bewijs vijandelijkheden in Cambodja. Wat treft het conflict tussen Vietnam en na, daar kan de buitenlandse corres dent zelfs niet gaan luisteren naar geweld. copyright The Guan leve: SJEREO COMBINATIE met de apparaten: Akai AT 2250 - stereo tuner met muting-schakelaar. Akai AM 2350 - stereo verster ker, 2 x 35 Watt RMS. Philips AF 673 - platenspeler met electrónisch geregelde draaisnelheid, stroboscoop. Van Boetzelaarstraat 8 - naast Euro-Cinema Alphen a/d Rijn-Tel. 01720-92900 TT7 uK 3 ïjjh Nieuwe Rijn 32-Leiden-Tel. 071-132900 DEN HAAG Het kantoor van toneelgroep de Noorder Compagnie in Drachten be gint in de huidige crisissitua tie verdacht veel op bezet ge bied te lijken. Terwijl in het conflict tussen het stichtings bestuur en de ontslagen 35 medewerkers van het gezel schap door de Kunstenaarsor ganisatie NW een zogenaam de kortlopende verzoekspro- cedure wordt voorbereid (iets als een kort geding), heerst in Drachten zelf de staat van oorlog: Geen brief of stencil van het gezelschap mag de deur uit zonder goekeuring en handtekening van de gede legeerde van het zakelijk be stuur, terwijl alle inkomende post eerst in het bakje van dezelfde functionaris dient te belanden. Toneelgroepen overal in den lande zijn in middels gealarmeerd. Im mers, het Drachtense conflict kan een precedent scheppen voor de hele situatie van het gesubsidieerde toneel. De za kelijke leiding van de Noor- der Compagnie heeft autori tair ingegrepen in het auto nome artistieke beleid van het gezelschap. „Als dit geto lereerd wordt", stelt Pieter Groenier van de Kunstenaar sorganisatie „is het hek voor het hele toneel van de dam." Een samenvatting van de voorafgaande ellende in Drachten: Op 15 december vorig jaar werd artistiek lei der Zdenek Kraus ontslag aangezegd per 1 september 79, omdat hij „niet de man is om de beleidsnota uit te voe ren". Kraus had zich, na eer- 'dere discussies daarover, be reid verklaard het uitgestip pelde beleid te volgen, terwijl het stichtingsbestuur zelf niet zei te twijfelen aan zijn artis tieke capaciteiten. Zijn ont slag was toen al voor vier van de tien bestuursleden re den hun zetels ter beschik king te stellen: „Deze regen tenmentaliteit gaat ons te ver" meenden zij. Al eerder had de (uiteraard onafhanke lijke) kulturele raad van Gro ningen (met vele andere ge meentes in de drie noordelij ke provincies en CRM subsi- diënt van de Noorder Com pagnie) opgemerkt dat de sta tuten van het gezelschap „te weinig waarborgen voor een onafhankelijk artistiek beleid bieden." Al direct na het ont slag van Zdenek Kraus (Tsjech van geboorte) hebben alle acteurs zich unaniem achter hem geschaard en in eerste instantie gevraagd om hem zich een jaar lang bin nen dat nieuwe beleid te kun nen laten bewijzen. Resultaat na enkele mislukte bemidde lingspogingen: Alle 35 leden van het gezelschap kregen per stencil hun ontslag aange zegd. Bovendien werd door BI Artistiek leider Zdenek Kraus (hier recentelijk aan het werk bij de Haagse Comedie) de man rond wie het conflict ontstond. het bestuur meegedeeld dat individuele herbenoeming zou worden overwogen als men zich loyaal zou verklaren met de uitvoering van de beleids nota onder een nieuw te be- noertien artistiek leider. Nie mand tekende. Is een dergelijk massaal ont slag al de meest ondenkbare maatregel in een conflict, de zaak van de „loyaliteitsvert- klaring" is een regelrecht ver dacht machtsmiddel. Een in middels opgericht Haags Ak- tiekomité Noorder Compag nie, bestaande uit leden van de Haagse Comedie, de Nieu we Komedie en Toneelgroep de Appel noemt die maatregel „onfatsoenlijk, onaanvaard baar en in strijd met ieder sociaal rechtsgevoel". Boven dien wekt het „griezelige as sociaties met de door ons al len zo verafschuwde „Kultur- kammer"-gedachte", aldus het Aktiecomité. Artistiek leider Zdenek Kraus (in Den Haag geen onbekende door zijn re gie van Kohouts „August Au gust August" enkele jaren ge leden in het HOT en van de door diverse calamiteiten ge- torpeteerde opvoering van twee Tsjechische eenacters dit seizoen bij de Haagse Come die) onthoudt zich in dit sta dium liever van commentaar. Pieter Groenier, woordvoerder van de Kunstenaarsorganisa tie: „Dat is te begrijpen. Het begint langzamerhand zo'n emotionele zaak te worden, dat iedereen bang i laten gaan. Het merkwaar is dat de leden van het gi schap in eerste instantie slag is aangezegd door bestuur omdat zij hun leidsvoorwaarden niet zou accepteren. In de ontslag vraag bij het gewestelijk beidsbureau is die rede&i anderd in „het ontbreken' subsidiegelden". Een merkwaardige zaak, omda subsidie is en wordt verli op basis van de taakste van het gezelschap, de be ting en de^ beleidsnota, zijn consequent uitgevo men wil die straks ook <x quent uitvoeren en subsk ten -.varen ervan overt dat de Noorder Compa ook bij méchte was die u voeren. En het stichting stuur vormt in feite een laagd platform" van die sidienten." Dat de artistieke onafhai lijkheid van het hele Ne landse toneel met het staande proces tegen stichtingsbestuur van Noorder Compagnie gem is, lijkt duidelijk. Handt ningenacties, inzamelingsac voor de kosten van sten pamfletten en zwartboek in eigen beheer vervaan moeten worden, zijn ondei Nederlandse tonelisten vi in gang. Het Haags Aktio mité Noorder Compagnie testeert door middel van gezamenlijk optreden Nooi Compoganie en Haagse medie op donderdag het HOT, beide met toï projecten over verslaving, dereeen wordt opgeroepen in het HOT die dag mei protesteren tegen „dit vooi hele Nederlandse kunstwei volstrekt ontoelaatbare beidskonflikt". Het is du lijk: Voor vrijheid moet steeds gevochten worden. BERTJANS IN WASSENAAR Wassenaar De stuurgroep van de Kulturele Kern Was senaar heeft, bij de behande ling van het bestemmings plan voor het centrum van het dorp bezwaren aangete kend tegen de plannen voor de pastorie-tuin. Dat is de tuin, die achter de oude her vormde pastorie in de Schoolstraat ligt en doorloopt tot aan de Achterweg. Dat terrein heeft in het nieuwe bestemmingsplan de bestem ming „woningbouw" gekre gen. De KKW maakte daartegen bezwaren, omdat dit terrein, dat ook grenst aan het „Dorpscentrum" een rol zou kunnen spelen in het oplossen van het accommodatiepro bleem voor culturele en ande re instellingen. De gemeente raad verwierp het bezwaar. De KKW ging in beroep bij Gedeputeerde Staten, maar ook dit college achtte de be zwaren ongegrond. De KKW zou nu nog in be roep kunnen gaan bij de Kroon, hetgeen een ernstige vertraging van de inmiddels uitgewerkte woningbouwplan nen zou hebben kunnen bete kenen. De stuurgroep heeft van een hoger beroep afge zien. In een brief aan B en W heeft de' KKW laten weten, met genoegen kennis te heb ben genomen van de renova tieplannen van, het Deylercen- trum en van de toezegging van wethouder H. F. Dijkstal dat ook ten aanzien van een verbetering van de toneelac commodatie in het Jeroenhuis besprekingen met de eigena ren van dit gebouw worden gevoerd. Op daarvan zal geen verder zwaar meer worden gem tegen de plannen voor pastorie-tuin.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10