£eldóc (Sowiwnt Israël ontevreden over vredesoverleg Vier aan zuigelingen overleden vergiftigd voedsel SCHOUDER KARBONADEN Man mishandelt willekeurig echtpaar met bijl Heroine-verslaving kost Nederland één miljard per jaar „ZIEKENHUISVUFJE' VOORLOPIG VAN DE BAAN DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND KILÖ J788T Maandag 12 maart 1979,69e jaargang no. 21295 Sherlock Jones Opkklaringen „De dwaze lotgevallen van Sherlock Jones", komische film met Piet Bambergen op Ned.I om 19.55 uur. Om 18.00 uur extra uitzending van „Pa- noramiek" en om 22.20 uur portret van de journalist „Mochtar Lubis. Ned.II om 19.25 uur nieuwe avonturen met „Pommetje Horlepiep" en om 20.27 uur „Geheim Commando". Opklaringen afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachti ge westen wind. Middagtempe- raturen ongeveer 6 graden. Morgen zon op: 7.01 onder: 18.39 Hoogw.: 3.13 en 15.24 Laagw.: 11.03 en 23.23. ort Rapenburg 2, 2311 GC Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal 43.05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. BloterikbijAZ'67 ALKMAAR Een tijd niets gehoord over streaken. Het zal te koud geweest zijn, maar hoewel het zaterdaga vond bepaald nog geen zomer was, klom toch een zo schaars mogelijk gekleed heerschap tijdens AZ '67PSV over de afrastering achter het doel van Jan van Beve- ren. Hij draafde even over het veld en hees zich weer over het hekwerk. De bloterik werd door de politie afge voerd nadat hij zich ijlings in het pak had gehesen. Stenen en vuurwerk bij FC Den Haag DEN HAAG De eerste thuiswedstrijd van FC Den Haag na de gedwongen winterstop heeft de Haagse po litie gisteren meteen al weer handen vol werk opgele verd. De scheidsrechter moest de wedstrijd in de eerste helft enkele minuten onderbreken, omdat een 14-jarige Haagse scholier een aantal malen brandend vuurwerk op het veld gooide. Na de pauze moest de politie er aan te pas komen, nadat diezelfde jongen een plastic beker met steentjes naar de scheidsrechter had ge gooid. De politie probeerde de scholier in de kraag te vatten, maar zijn aanhouding werd ernstig bemoeilijkt, doordat het publiek op de staantribune zich met de zaak ging bezighouden. Uiteindelijk ontaardde een en ander in een bekogeling met stenen naar de politie. Een agent te paard raakte daarbij gewond aan het hoofd. Toen de politie even later een van de stenengoo iers wilde arresteren, begon het publiek zich opnieuw te roeren. Uiteindelijk konden de 23-jarige Hagenaar en de scholier wegens openlijke geweldpleging worden aange houden en overgebracht naar het bureau Soesterberg- straat. De politie heeft contact gezocht met het open baar ministerie om snelrecht te bepleiten. Ruud Krol zou geopereerd wor den aan een reeds lang duren de spierblessure, maar hij besloot toch nog even te wachten. Aan het eind van de vori ge week trainde hij intensief, deed allerlei oefeningen (foto) en had ogenschijnlijk geen moeilijkhe den. Hij speelde zaterdagavond evenwel niet te gen NAC, welk duel op een voor Ajax teleurstellen de O—O uitliep. „Hij was nog niet speel klaar", zei men bij Ajax. Maar anderen me nen dat er meer achter steekt. Knipogend afscheid Deze trouwe zoon van zijn vader en van het vaderland kon het zater dag met een stevige omhelzing toch nog op brengen om afscheid te nemen met een bemoe digende knipoog naar het dierbaar vaderland. Zijn vader zal het waar schijnlijk wat moeilijker hebben gehad dat hij zijn zoon weliswaar voor de vrede -maar toch- moest afstaan. Zoals ve len die dag op Schiphol nog lang zal heugen. Wellicht even lang als het verblijf in Libanon zal duren. De militairen zijn aldus onze verslag gever aldaar SJOERD POST in Libanon aller hartelijkst begroet ook door de bevolking. Zie hierover pagina 6 Praten overAjax AMSTERDAM De 00 tegen NAC heeft een kennelijk al elul- merend vuurtje bij Ajax aange wakkerd. Aan voerder Ruud Krol die vrijdag en zaterdag In tensief trainde maar niettemin het duel van de tribune af gade sloeg, zal een gesprek hebben met het bestuur waarin de werksi tuatie centraal staaL „Tevens zal hij ook trainer Brom zal daarbij zijn spreken over zijn mogelijk vertrek. Krol heeft al ge ruime tijd de wens te kennen gegeven Ajax te willen verlaten en aan het eind van seizoen zou hij van zijn contrac tuele verplichtin gen ontslagen wil len worden. Het bestuur spreekt evenwel van „loos alarm zolang we niet weten welke club in eigen of vreemd land inte resse heeft ge toond." JERUZALEM (AP/AFP/Rtr) De Israëli sche premier Menachem Begin heeft gis teravond tijdens een diner dat aan presi dent Carter werd aangeboden de indruk achtergelaten hoogst ontevreden te zijn met het verloop van de vredesbesprekin gen met zijn gast. Het Israëlische kabinet vergaderde van morgen met president Carter over de ka binetsbesluiten die vannacht na het diner werden genomen. Israëlische deskundigen waren het erover eens dat de sombere toespraak van Begin bij het diner mogelijk de voorbode is van afwijzing van de Amerikaans-Egyptische voorstellen waarover vrijwel niets naar buiten is gekomen. Na het diner met Car ter in de Knesseth vergaderde het Israëli sche kabinet onder leiding van Begin tot in de vroege morgenuren. De Israëlische premier zei na afloop van het nachtelijk kabinetsberaad dat het er om ging wat de Egyptenaren zouden ant woorden op de kabinetsbesluiten welke hij zeer redelijk noemde en die betrekking hadden op het geheel van de problemen die aan de orde zijn. Begin achtte het mo gelijk dat Vance, die gedurende de mara thonzitting van ruim zes uur op de hoogte was gehouden van de gang van zaken, naar Egypte zou gaan om president Sadat op de hoogte te stellen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Carter zijn verblijf in Israël verlengen tot dinsdag of woensdag in een poging de grootste pro blemen die nog een vredesakkoord tussen Egypte en Israël in de weg staan, te hel pen oplossen. Carter was zaterdagavond uit Cairo vertrokken naar Jeruzalem na luide te zijn toegejuicht in het Egyptische parlement en met de verklaring, door Sa- dat ondersteund, dat de problemen voor 95 procent uit de weg waren geruimd. De laatste vijf procent zouden dan betrekking hebben op de regeling voor het Palestijnse zelfbestuur op de westelijke Jordaanoever, tot nu toe het belangrijkste geschilpunt in de vredesbesprekingen. Vanden Boeynants bereikt akkoord (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De demissi onaire premier van Bel gië, Paul Vanden Boey nants, die tevens kabi netsformateur is, is er in de afgelopen nacht in ge slaagd met de zes par tijen, waarmee hij onder handelde, een ontwerp-ak- koord te bereiken over de toekomstige staatsvorm van België. In de afgelo pen drie maanden is hier vergeefs over onderhan deld. Over de inhoud van zijn compromisvoorstel wilde de formateur niets kwijt. Bij de onderhande lingen zijn alle Belgische partijen van de oude re gering betrokken met uit zondering van de libera len. t-|1 Uit wraan (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM Uit wraakgevoelens tegenover zijn vroegere pleeggezin heeft de 19-jarige B. uit Doetinchem zaterdagnacht een echtpaar dat daar niets mee te maken had met een hakbijl ernstig verwond. B. besloot na een feestje zijn woede op zijn vroegere pleegezin te gaan koelen. Het lukte echter niet zich toegang te verschaf fen tot het huis van zijn vroegere pleegouders. Wel kwam hij in het schuurtje een bijl tegen die hij meenam. In de Verzetslaan zag B. vanuit een willekeurige voordeur een touwtje hangen. Hij ging de woning binnen en begaf zich naar de slaapkamer, waar hij eerst de 30-jarige man met de bijl bewerkte. De 29-jarige vrouw gaf hij nog de gelegenheid haar kind te verzorgen, maar toen zij terugkeerde in de slaapkamer sloeg hij ook op haar in. De man moest met onder meer een schedelbreuk, een hersen- kneuzing en verwondingen over het gehele lichaam in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrouw liep een gecompli ceerde armbreuk, een hersenschudding en verschillende andere verwondingen op. De dader zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Sancties tegen wk- voetballers LAUSANNE Vo rig jaar heeft de FIFA, wereldvoet- balorganisatie, be sloten dat spelers die tijdens het wereldtoernooi in Argentinië zijn uit gekomen, niet mogen deelnemen aan de Olym pische Spelen in Moskou. Dat treft dan vooral landen uit het oostblok en Zuid-Amerika maar ook de amateurs die voor Noorwegen en Finland uitkwamen in de kwalificatietoernooien, die de FIFA ge makshalve maar erbij rekent. De Oostbloklanden riepen de hulp van het Internationaal Olympisch Comité in, dat de maatregel wilde annuleren maar de FIFA gaf geen krimp. Ook niet tijdens de vergadering die het dagelijks bestuur van het IOC het afgelopen weekeinde hield in Lausanne. Daar bleef de president van de FIFA, Joao Havelange, bij het standpunt van zijn organisatie. De di recteur van het IOC, Monique Berlioux. liet zich ontval len dat de beslissing daardoor wel gevallen is hoewel de Oostbloklanden alsnog zullen blijven protesteren. GENEESHEER—DIRECTEUR ONTDEKT FATALE FOUT (Van een onzer verslaggevers) EMMELOORD Dr. A. van der Hoe ven, pas sinds 1 maart als genees- heer-direkteur van het Jansen—zie kenhuis in Emmeloord in dienst, heeft zelf vorige week vrijdag ont dekt dat zakjes met giftige poeder ter voorkoming van huidaandoeningen la gen tussen zakjes glucose die bestemd waren voor zuigelingen in het zieken huis. Van de zeven zuigelingen die sinds medio februari het bij consump tie giftige poeder door de baby-voe ding Almiron M2 gemengd hebben ge had in plaats van het voor de baby's bestemde glucose-druivesuiker zijn vier zuigelingen, in leeftijd variërend van 3 uur tot 2 dagen, aan de gevol gen overleden. Drie baby's worden nog verpleegd in het Wilhelmina Gasthuis in Amster dam. Hun toestand lijkt zich, volgens dr. Van der Hoeven, gunstig te ont wikkelen. De frequentie waarin de ziekte voorkwam, was voor de behan delend kinderarts mevr. dr. G. Nijes- sen en de direktie van het ziekenhuis aanleiding om reeds in een vroeg sta dium de inspectie voor de volksge zondheid en de justitie op de hoogte te stellen van het gebeurde. De zeven zuigelingen werden allen vanwege hun zwakke gezondheidstoes tand in het ziekenhuis verpleegd. En kelen waren er ook geboren, ook ver bleven er enkelen in een couveuse. De eerste zuigeling overleed op 22 februa ri, de tweede op 4 maart, de derde en vierde overleden in de vroege morgen van 8 maart. Op die dag ook heeft de inspecteur van de volksgezondheid, dr. T. Landheer uit Zwolle, de hoofdoffi cier van Justitie, eveneens in Zwolle, op de hoogte gebracht. Er is inmid dels een onderzoek gaande naar het menselijk falen. De uitslag van het Rijksinstituut voor Geneesmiddelen Onderzoek wordt in de loop van de week verwacht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De acht- tot tienduizend verslaafden aan heroïne berokkenen de Neder landse samenleving per jaar «en schade van naar schat ting één miljard gulden. Dat segt de bedrijfdseconoom drs K. Hormann in een interview ®et het reclasseringsblad In heel Nederland wordt per jaar voor ongeveer 300 mil joen gulden aan heroine ge consumeerd. Voor het over grote deel wordt dit bekostigd uit criminele activiteiten. Zo'n 350 miljoen gulden aan win keldiefstallen levert de ver slaafden bij hun helers onge veer 175 miljoen op. Ongeveer 75 miljoen is afkomstig van autodiefstallen en evenveel van fraude. Tegen de achtergrond van dergelijke cijfers kwalificeert Hormann, directeur van een Rotterdamse stichting voor de opvang van Surinaamse ver slaafden, het Nederlandse overheidsbeleid als „niet meer dan pleisters plakken". Hor mann bepleit geen uitbreiding van de justitiële activiteit („politie-optreden is tot verlo ren moeite geworden"), maar een forse toename van op vangmogelijkheden. Hij be treurt het, dat Nederland geen heroïneverstrekking aan verslaafden aandurft en noemt de Britse ervaring met. zo'n vrije verstrekking niet onbevredigend. „Zolang de winsten op de heroïnemarkt zo aantrekkelijk blijven als nu, blijft de agressieve handel bestaan en moeten verslaaf den hun gebruik financieren door zelf weer te distribue ren", aldus drs Hormann. ^9 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het „ziekenhuisvijfje" is voorlopig van de baan. Staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid) heeft de maatre gel om vanaf 1 april bij de opname van be paalde categorieën ziekenfondspatiënten in het ziekenhuis per dag een eigen risico van vijf gulden in te voeren, in de ijskast gedepo neerd. Zij wil met een definitieve beslissing hierover wachten tot de Tweede Kamer een algemeen debat over de kostenbeheersing in de gezond heidszorg heeft gehouden. In Den Haag wordt aangenomen dat dit debat nog vóór de zomer vakantie gehouden zal worden. Staatssecreta ris Veder heeft de Tweede Kamer zaterdag van haar besluit op de hoogte gesteld. Droogtunnel ingezogen EDE (ANP) Bij de Enka- fabriek te Ede is zaterdag de I 40-jarige ongehuwde Spaanse werknemer I. T. Parades Bo- I dero uit Arnhem om het le ven gekomen tijdens werk zaamheden in een droogtun nel. I Vermoedelijk door het ver keerd indrukken van een I knop werd het slachtoffer de I machine ingezogen en was op I slag dood. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071 122244 en per spe ciale koerier wordt dö krant alsnog gebracht. Geneesheerdirecteur dr A. vd. Hoeven, die het gif tig poeder ontdekte HAALVERSVOORDEEL BIJ UW VLEESCHMEESTER Geboren op achterbank van auto „Ik geloof niet dat ik ooit zo hard heb gereden", verzuchtte gisteren de 28-jarige Ton Scha- vemaker uit Lisse, terugdenkend aan de snelle rit naar het zie kenhuis in Heemstede met echt genote Wilma (27) op het punt van bevallen op de achterbank. Ton 'redde' het niet. In het zicht van het ziekenhuis werd Marcel geboren. Toen de gealar meerde artsen de portieren van de auto openden, krijste Marcel al uit volle borst... „Een paar weken geleden, tij dens de vorstperiode, gebeurde zoiets in een Groningse taxi. Toen zeiden we nog tegen el kaar: het zal je maar gebeuren- ",zei Wilma gisteren op de kraa- mafdeling van het Diaconnes- senhuis in Heemstede. Vervelen de gevolgen voor zoon Marcel en moeder Wilma heeft de on gebruikelijke bevalling niet ge had: zusje Ingrid (2) kon haar broertje gisteren in blakende ge zondheid een kusje geven. Eindelijk er kon weer, zij het in beperkte mate, gevoetbald wor den. f GEEM ENKEL LKWn:,UMTjin lN R LKMABRJ

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1