Drie jongens van ijsschotsen gered Dubbele dynamiek- religieus en sociaal- Ikenmerkt basisgemeenten Latijns Amerika jOppositie wil intrekking lening voor Algerijns gas VOORJAARSBEURS MET VEEL NIEUWE SNUFJES Alleen geld voor vervroegd uittreden in zwakke regio's Bisschopszetels in Polen nu alle bezet Eerste indrukken Kerkbalans 1979 Rijkspolitie met helicopter in actie op IJsselmeer kerk wereld KORTE METTEN BINNENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 9 MAART 1979 PAGINA 9 [Tan een onzer verslaggevers) pHELLINKHOUT Met een groots opge- :tte spectaculaire operatie heeft de rijkspol i- e gistermiddag bij Schellinkhout drie jon- »ns van het ijs op het IJsselmeer gehaald, let een helicopter werden de jongens, de 15* irige René Bruijnen, de eveneens 15-jarige èroen Bosch en de 17-jarige Jimmy Wassink, nor de dienst luchtvaart van de rijkspolitie an het ijs gepikt, op de IJsselmeerdijk afge- et en per ambulance naar het Sint Jansgas thuis in Hoorn vervoerd, waar zij nu nog verblijven voor observatie. Ook de wach tmeester le klasse De Meyer ligt in het zie kenhuis. omdat hij bij de reddingspoging in het ijskoude water belandde. De drie jongens waren 's middags begonnen aan een tocht over het al enige tijd niet meer betrouwbare ijs. Ter hoogte van „De nek" de landtong bij de meeuwenkolonie achter de IJsselmeerdijk, raakten zij in moeilijkheden. Ze waren op een stuk ijs gekomen dat al flin terdun was. De drie jongens konden geen stap meer ver der doen. Om kwart over 5 werd het drietal opgemerkt door de heer G.J.Udink uit Schel linkhout, die met zijn vrouw en twee kinderen met de auto een tochtje maakte over de dijk om het kruiend ijs te bekijken. Udink wist in samenwerking met een andere automobilist de rijkspolitie te waarschuwen. Onmiddellijk werd een patrouille uitgezonden die poolshoogte nam. Toen de melding kon worden bevestigd werd meteen het gehele po litieapparaat ingeschakeld. De dienst lucht vaart van de rijkspolitie te Schiphol, de mari neluchtvaartdienst, de regionale brandweer en de rijkspolitie later, werden gealarmeerd waarna de reddingsactie kon worden begon nen. Het wachten was toen alleen nog op verster king die om kwart over zes kwam in de vorm van een heli van de politie. Met grote precisie bracht de helicopterpiloot zijn wentelwiek vlak bij de gestranden. De helicopter moest boven het ijs blijven vliegen, omdat landen op de uiterst zwakke vlakte niet mogelijk was. (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG Minister Andriessen (Financiën) moet volgens oppositie zijn toestemming voor de dekking door de Ne- erlandse Credietverzekeringsmaatschappij (NCM) van een le- ing aan het Algerijnse gasbedrijf Sonatrach weer intrekken, amerleden van PvdA en PPR hebben daartoe gisteren in de weede Kamer een motie ingediend. federland heeft volgens hen nu al het mogelijke gedaan om it de uitvoering van het contract over de levering van Alge rijns aardgas te komen. Zij achten het ongewenst dat de Staat naast dit contract nog eens extra financiële risiko's gaat lopen. Daarmee doelen de kamerleden op het feit dat de NCM na (bestemming van de minister van Financiën onlangs besloot financiële dekking te verlenen voor leningen van Nederlandse Commerciële banken aan het Algerijnse Sonatrach tot een [rootte van 250 miljoen. Dat gebeurde onder enkele voorwaar- len,onder meer dat ook West-Duitsland,eveneens aanstaand af- ièmer van Algerijns aardgas,zo'n bedrag aan leningen op tafel zou leggen om de export van het vloeibare aardgas mogelijk te maken.Van Nederlandse zijde is onder meer de Rabo-bank géinteresseerd in zo'n lening aan Sonatrach. Ook andere frac- trie toonden aarzelingen over de leningen, zoals CDA-woord- voerder Lansink, die het een financieel hachelijk avontuur noemde. Hij wilde er toch mee instemmen, vanwege de ener- giesistuatie in ons land. De WD gaf volledige steun aan het regeringsplan. I Agent beboet negens mishandeling AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politieagent Freek van der W. is door de rechtbank in de hoofdstad tot een boete van 250 gulden veroordeeld wegens mishan deling van een Surinaamse vrouw. Het vonnis is con form de eis van de officier van justitie. De agent, die werkt aan bu- jréau Warmoesstraat, ging in januari vorig jaar zonder aan wijsbare aanleiding een Suri naams echtpaar te lijf op de gaanderij van zijn flat in de jBijlmermeer. Hij verkeerde in 'de mening dat de twee zich i „verdacht ophielden". De vrouw liep bij die schermut- I jspling enkele kneuzingen op. Benji, vroeger een onbe kend straathondje uit Ca lifornia maar thans in Amerika een superster van het witte doek, die met twee speelfilms en twee tv-specials reeds een vermogen van 60 miljoen dollar heeft ver diend, is thans met zijn trainer Frank Inn in Ne derland om een nieuwe, in Europa op te nemen film te promoten. Giste ren gaf Benji in Amster dam een „persconferen tie". In de tuinzaal van het Amstelhotel deed Be nji zich daarna met 'zijn rainer tegoed aan een welgevuld maal. UTRECHT De platste aansteker ter wereld en het platste horloge (minder dan twee millimeter). Dat zijn twee van de nieuwigheden de ene kost twintig gulden en de tweede twaalfduizend die te zien zullen zijn op de internatio nale voorjaarsbeurs die zondag in Utrecht begint. Enkele tientallen exposanten hielden gis teren alvast een noviteitenshow om te to nen waarmee zij op de beurs komen. Die artikelen variëren van „een zilveren lief despuzzel" en „eetbare damesslipjes in zes smaken" tot een platina schrijfset van 25.000 gulden. Produkten die wat meer kans lijken te maken om echt „gangbaar" te worden waren een „tweelingparaplu" groot ge noeg om vier schouders droog te houden een plastic kampeerservies met een „kliksysteem" waardoor de stapels bor den, kopjes en kommen niet meer uit el kaar kunnen vallen en speciale zonnegla zen voor brildragers die niet vóór de bril worden gehangen maar er achter. Aanstekers zullen er op de beurs in vele soorten en prijzen te zien zijn: met inge bouwd rekenmachientje, met een inge bouwd klokje of met een zonnecel die volgens de exposant twintig jaar bran den garandeert. Spelen en spelletjes zijn er ook bij de vleet, al dan niet elektronisch (er is er zelfs een bij met een computergeheugen, dat de speler uitlacht als hij verliest), maar ook van karton, hout of voor kinderfeesten met ballonnen. Er is een schaakcomputer met tien spelniveaus waaruit beginners en gevorderden kun nen kiezen (700 gulden) en ook een no te- houten speeltafel (2.000 gulden) die ge schikt is voor kaart- en dobbelspelen plus roulette. Porseleinen bloemstukjes „met natuurge trouwe geur", een glazen fluitketel, een kaas- en kwarkmaker voor doe-het-zel- vers en als kamerornament bedoelde gla zen buizen gevuld met gekleurd water en luchtbellen. Deze „noviteiten" en nog enkele duizen den andere produkten en artikelen uit binnen- en buitenland zullen volgende week vijf dagen lang in de jaarbeurshal len te vinden zijn. Voor ruim 200 miljoen brandschade geclaimd DEN HAAG (ANP) In de afgelopen periode van streng winterweer is voor een be drag van meer dan 200 mil joen gulden aan grote brand schaden bij verzekeraars ge claimdDit blijkt uit een on derzoek dat de vereniging van brandassuradeuren onder haar leden heeft gehouden. Gebleken is dat in de afgelo pen drie maanden meer bran den zijn voorgekomen met grote schade dan in vergelijk bare perioden in voorgaande jaren. Het aantal branden met een schade van meer dan 100.000 gulden vertoonde een stijging met 25 procent Het door de brandverzeke- raars uit te keren schadebe drag zal zeker hoger zijn dan 200 miljoen gulden, omdat daarbij nog moet worden op geteld de talrijke brandscha den beneden 100.000 gulden, alsmede de uitkeringen in het kader van de brand-bedrijfs- schadeverzekeringen, die dek king geven tegen de schade, ontstaan door bedrijfsstilstand als gevolg van brand. Voorlichting Buitenlandse Zaken wordt geïntegreerd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De ministers Van der Klaauw (Buitenland se Zaken) en De Koning (Ontwikkelingssamenwerking) mogen van de betrokken Tweede-Kamercommissie doorgaan met de voorberei ding van een nauwere samen werking tussen de voorlich tingsdiensten van Buitenland se Zaken en Ontwikkelingssa menwerking. Volgens de, nog niet zo con crete, plannen van de be windslieden zullen deze voor lichtingsdiensten, die nu ge scheiden opereren, straks ge coördineerd optreden onder leiding van een nieuwe direc teur. VOGELBESCHERMING: Eerste kievitsei niet aannemen ZEIST De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels hebben in een brief aan alle Nederlandse burgemees ters verzocht een eventuele aanbieding van het eerste kievit sei in de gemeente te weigeren. De vereniging wijst daarbij op het voornemen van het ministerie van CRM, om te komen tot een verbod op de handel in kievitseieren. De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft aan minister Wiegel van Binnenlandse Zaken gevraagd dit de bestuurders te advi seren. De minister vindt echter dat de burgemeesters en com missarissen der koningin dat zelf moeten uitmaken. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Alleen zwak ke regio's, zoals bijvoorbeeld in het noorden des lands, zul len kunnen profiteren van subsidies voor vervroegde uittreding van werknemers. Dat stelde minister Albeda (Sociale Zaken) gisteren in de Tweede Kamer op vragen van het socialistische kamer lid Van der Doef. Deze vroeg de minister opheldering over zijn weigering financiële steun te verlenen aan de ver vroegde uittredingsregeling in de cao's voor de koopvaar dij en de coöperatieve zuivel- verkoopbedrijven. Volgens Albeda is er maar in beperkte mate overheidsgeld beschikbaar voor arbeids marktexperimenten zoals de vervroegde uittreding. Daar om moet dit geld allereerst ten goede komen aan de zwakke regio's. De aanvragen voor financiële steun voor de vervroegde uittreding dienen dan ook volgens de minister uit te gaan van een regionale differentiatie. Alleen dan ma ken ze een goede kans om ge honoreerd te worden. De be windsman liet doorschemeren dat alle 11 aanvragen die thans zijn ingediend, vanwege het ontbreken van zo'n diffe rentiatie zullen worden afge- Overigens stelde minister Al beda de vervroegde uittreding als een van de aantrekkelijk ste manieren te zien om te komen tot een betere verde ling van de arbeid. Reflecterend verzekerings plaatje voor bromfietsen DEN HAAG Met ingang van 1980 zullen de verzekerings plaatjes voor bromfietsen van een gele reflecterende laag worden voorzien. Minister Tuijnman van Verkeer en Water staat heeft hiertoe besloten op verzoek van onder meer de ANWB en de Nederlandse Vereniging van Automobielassura deuren. Dit besluit houdt niet in dat voor bromfietsen de verplichting vervalt voor de rode achterreflector, waarmee fietsen en brom fietsen vanaf 1 november van dit jaar uitgerust moeten zijn. Ambtenaren tegen arbeidsbureaus nieuwe stijl UTRECHT Minister Albeda (Sociale Zaken) moet invoering van de arbeidsbureaus nieuwe stijl (ANS) ophouden tot het overleg daarover met de ambtenarenbonden ABVA en KABO bevredigend is afgerond. Als de minister dat niet wil, staan er acties voor de deur. Daarbij valt overigens pas in de laatste plaats te denken aan „harde" acties als werkonderbre king, die de werkzoekenden zouden kunnen duperen. Dat zei ABVA-bestuurder F. Kramer gisteren in Utrecht op een protestvergadering waar circa 300 ABVA- en KABO-leden een motie aannamen waarin de minister van sociale zaken wordt verweten dat hij als werkgever tekort is geschoten. Franciscanen uit tien landen in Latijns- Amerika hebben tijdens, een studie bijeenkomst in Costa Rica ervaringen uitgewisseld over de basisgemeenten in bun landen. De inzichten, die zij daar uit verkrijgen zullen zij doorgeven aan een soortgelijke bijeenkomst, die in de herfst door missionarissen in Azië wordt belegd. Uit de verslagen van de deelnemers bleek, dat er bij de basisgemeenschap pen sprake is van een tweevoudige dy namiek. De deelnemers eraan groeien niet alleen in religieuze zin door het om gaan met de tekst van de bijbel, door gezamenlijke meditatie en actie. Zij ont wikkelen ook een nieuwe gevoeligheid voor sociale problemen en bezinnen zich op hun eigen situatie, hetgeen aan de basisgemeenten in groeiende mate ook sociale betekenis geeft. De eerste stap pen worden gezet op de weg naar het oplossen van de problemen. Uit alle verslagen bleek, dat dergelijke kerkelijke groepen niet spontaan ont staan. De eerste impuls komt in bijna alle gevallen van een priester, die de nood van de mensen kent en met hen meeleeft. Menigmaal evenwel ontwikke len gemeenten daarna zelf een rijk le ven, wat betreft liturgie, diaconie en maatschappelijke betrokkenheid. De deelnemers aan de studiebijeenkomst waren het er unaniem over eens, dat in het bijzonder de rol van de vrouw in de basisgemeenschappen opmerkelijk is. De vrouwen ontdekken nieuwe mogelijkhe den tot kerkelijke en maatschappelijke bevestiging en erkenning. Als gevolg tot grondslag van de kerkelijke struc- ook van de basisgemeenschappen kan. tuur en centra van evangelisatie, zoals een priester verscheidene parochies ver zorgen. Het hoeft immers niet allemaal van hem te komen. Hij behoeft slechts de eigen spontaneiteit en creativiteit van de mensen te prikkelen. de bisschoppen in 1968 in Medellin for muleerden, alsmede tot uitgangspunt voor het opbouwen van een nieuwe maatschappij, de „beschaving van de liefde", zoals het slotdocument van Pue- blazegt In de zevenentwintig Poolse bisdommen is nu geen enke le bisschopszetel meer va- kant. Paus Johannes Paulus II heeft ter vervulling van de laatste vacature dr. Jozef Glemp (50), kerkelijk rechter en voormalig adviseur van het secretariaat van de pri maat, benoemd tot bisschop van Warmia. Hij heeft zijn zetel in Olsztyn. Deze func tie was sinds 12 september vorig jaar vakant. Een paar dagen geleden be- J noemde de Paus Kazimierz 'Jan Majdanski, chef-redac teur van het kerkelijk tijd- j schrift „Ateneum Kaplan s- kie", tot bisschop van Szcze- cin/Kamien. De zetel aldaar was sinds oktober vorig jaar onbezet. De staat heeft verklaard het met de benoemingen eens te zijn. Alle door Paus Johan nes Paulus II benoemde Poolse bisschoppen waren vroeger werkzaam aan we tenschappelijke instellingen. De nieuwe bisschoppen van Olsztyn en Szczecin waren docent aan de katholieke the ologische academie van War schau. Wojtyla's opvolger in Krakow, aartsbisschop Ma- charski, was rector van het Krakowse priesterseminarie. Bohuslav Chnoupek, minister van buitenlandse zaken van Tsjéchoslowakije, heeft het Madrileense blad „El Pais" gezegd, dat Tsjechoslowakije in overleg met het Vaticaan zijn best zal doen om het probleem van de vakante bisschopszetels in het land op te lossen. Chnoupek is voor een werkbezoek in Spanje. Hij noemde de be trekkingen tussen Praag en het Vaticaan zeer goed op het ogenblik. Vorig jaar wa ren er van de dertien bis dommen in Tsjechoslowakije er acht zonder bisschop. De Israëlische televisie gaat een serie van driehonderd af leveringen over de bijbel uit zenden, van twintig minuten elk. Zowel het Oude als het Nieuwe Testament komt aan bod. De acteur Jaime Topoi, bekend uit de film „Fiddler on the roof" (Anatevka) speelt de rol van Abraham, Inges Brian Deacon die van Jezus Christus. Ter aanvul- ling op de serie worden boekjes samengesteld over de geschiedkundige en archeolo gische aspecten van de bijbel. Voor het eerst zullen in Oos tenrijk de vrouwelijke con gregaties en orden met een grote manifestatie voor het voetlicht treden. Samen met het kerkelijk instituut Cani- siuswerk centrum voor geestelijke roepingen zijn zij met de voorbereiding be zig van deze manifestatie, die op zondag 10 juni in de Weense Stadthalle zal wor den gehouden. Zoals bij een soortgelijke manifestatie van de mannelijke congregaties en orden in de afgelopen herfst zal een zo gevarieerd mogelijk programma worden Volgens het Spaanse dagblad „Ya" werken er momenteel 636 Spaanse seculiere, 6.166 reguliere geestelijken en 10.715 vrouwelijke religieuzen in Latijns-Amerika. Uit vie rendertig bisdommen in twaalf landen lopen aanvra gen om Spaanse priesters. Het Centrum voor Pastoraal in Europa (CPE), Stokstraat 47 te Maastricht wil voor het zomerseizoen pastores en andere leden van pastorale teams werven voor de ziel zorg op campings in binnen- en buitenland. Het centrum denkt daarbij aan priesters en dominees, pastorale werkers en theologiestuden ten vanaf twintig jaar. Voor gegadigden en andere be langstellenden worden in mei toerustingsdagen voor het pastoraal, cultureel en recreatief werk op campings georganiseerd. In de voorjaarszitting van de hervormde sy node 1979 in Driebergen, beeft ds. J. A. G. van Zanten uit Wassenaar, voorzitter van de synodale commissie geldwerving, eerste in drukken doorgegeven over de resultaten van de interkerkelijke actie „Kerkbalans" van ja nuari 1979. De gemiddelde groei ten opzichte van vorig jaar aan financiële toezeggingen, voor zover inmiddels bekend, ligt op 8.4 procent bij een inflatie in 1978 van ongeveer vijf procent De RK kerkprovincie, waar men nog niet zo lang werkt met vrijwillige gezinsbijdragen en der gelijke, valt op dit moment weinig meer te zeggen, dan dat men niet zeer optimistisch is. Van de overige deelnemende kerken ontbre ken eerste indrukken vooralsnog. Van de dit jaar tijdens de actieperiode heer sende erbarmelijke weersomstandigheden zei ds. Van Zanten, dat ze weinig meer hebben veroorzaakt dan hier en daar enige vertra ging. Elders deed enthousiasme „sneeuw en ijzel smelten". De landelijk betrokkenen werden bevestigd in de overtuiging uit voorafgaande jaren, dat een juist voeren van de actie ten goede komt aan pastoraat en geldwerving. De geldbesteding zal verantwoord moeten ge beuren. Ds. Van Zanten wees in dit verband op een hervormde kerkvoogdelijke aanbeve ling voor rationeler gebruik van kerkgebou wen. Daaraan voorafgaande had hij de inter kerkelijke samenwerking inzake het landelijk bevorderen van plaatselijke kerkbalans-acties geprezen. De genoemde hervormde gemiddelde toename ten opzichte van 1978 betreft een eerste in druk, gebaseerd op voorlopige resultaten uit ruim tweehonderd gemeenten, waaronder ook enkele middelgrote steden, zoals Almelo, Amersfoort Deventer, Leiden en Zwolle. Van de grote steden is nog maar weinig bekend.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9