Molenmaker Henk van de Loopbaan vol pronkstukjes. 115 jaar huwelijkse trouw ONZEKERHEID OVER HUISVESTING Leids Vrouwenhuis bestaat vijf jaar Fourty Four Degrees nu ook bereikbaar voor erg prille majorettes en pom pomsters Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 MAART 1979 PAGINA 5 Henk van de Vegte bij het molenmodel het timmervak en na het overlijden van m'n schoonvader heb ik dat molenmakersbedrijf voortgezet. Samen met zwager Favier. We hadden erg veel werk in de Alblasserwaard en omdat je beter niet op eikaars lip kunt zitten, verhuisde Nico Favier naar Arkel, in de Alblasserwaard zogezegd. Daar is nu de grootste concentratie van ons bedrijf'. Vanwege de precaire gezondheidstoestand van Henk van de Vegte moest men in het rayon rond Leiden en in de provincie Utrecht, ongeveer veertig molens, opgeven. „De ploeg die ik hier in Valkenburg had, is nu verdwenen. Daarom kreeg ik, bij wijze van afsluiting van mijn activiteiten, dit certificaat. Dan kun je eigenlijk niet staan juichen, ook al is het nog zo goed bedoeld. Ik heb zo'n twintig jaar in de molens gezeten. In die tijd hebben we ongeveer veertig molens gerestaureerd, dat is zowat twee per jaar. Daar kwam veel onderhoud bij, want die dingen kun je niet aan hun lot overlaten. De Katwijkse molen „De Geregtigheyd" hebben we in '69 vernieuwd: die staat er nog puik bij, die stenen korenmolen die rtog veelvuldig gedraaid wordt, omdat er een geestdriftige molenaar achter zit". „Eigenlijk zijn wij specialisten in wind watermolens, in de polder dus. Er zijn nog ongeveer 25,30 van die molenmakersbedrijfjes m ons land over, waarvan wij wel één van de grootste zijn. Er is volop werk, want het aantal molens om en nabij de 960 in het hele land; hoofdzakelijk achtkanters en de „wippen", geschilderd in de eigen kleuren der verschillende provincies vermindert niet meer. Dat molenbestand mag niet meer verloren gaan. Daar zorgen de stichtingen wel voor. We hebben plenty werk, zeker voor een jaar van tevoren volgeboekt. Een bliksems mooi vak; het heeft me wel wat gedaan om daarmee te moeten ophouden. Zie je: je maakt meestal van een wrak geval weer een pronkstukje". Wat lieden zoals Henk van de Vegte in dienst hebben zijn mensen die of op een molen zijn geboren, of op een andere manier molenbloed in de aderen hebben. In elk geval moet de molen een echte hobby zijn: „Eens in de molen en je blijft er hangen", zou Henk van de Vegte zeggen. Wat er uit zijn handen is gekomen is veel meer dan een show. Een Hollandse molen of ze nu werkelijk functioneel is of niet blijft onverminderd een lustig malende getuige op de wind der lage landen, een wiekend feest dat overigens maling heeft aan elke technologische ontwikkeling op het terrein der malerij. Het mooist zou dan ook zijn, te malen met de wieken die je hebt. Henk van de Vegte ziet men op de foto als de meester bij het naar de wind gezette model in zijn tuintje aan het Boonrak. - STAD/REGIO ■N Het echtpaar Wouters is nog slechts èén maand van een halve eeuw huwelijkse trouw verwijderd. Het echtpaar Feddema kreeg gisteren burgemeester Vis en echtgenote op bezoek. LEIDEN Het echtpaar M. Feddema- Tamboer, woonachtig in de Leidse servi ce-flat Schouwenhove kreeg gistermiddag bezoek van burgemeester Vis en zijn echtgenote in verband met het 65-jarig huwelijksfeest. Het echtpaar woont sinds twee jaar in Leiden, vanaf het moment dat de service-flat werd geopend. Daar voor woonden beide echtelieden onder meer in Den Haag. De heer Feddema, 88 jaar oud, heeft zijn hele leven als boek houder en kassier voor de Shell gewerkt In de jaren voor de Tweede Wereldoor log verbleef het echtpaar in Indië, waar de heer Feddema was gestationeerd. Om streeks 1938, na 13 jaar Indië, kwamen de echtelieden voorgoed naar Nederland Serug. Het echtpaar is oorspronkelijk afkomstig uit de noordelijke provincies en daar hebben de heer en mevrouw Feddema elkaar ook leren kennen. Het echtpaar heeft twee kinderen en drie kleinkinde ren, het eerste achterkleinkind wordt binnenkort verwacht. Beide echtelieden zijn goed gezond. Het huwelijksfeest wordt maandag gevierd. Dat is niet het geval met het echtpaar Wouters-Van der Bent. Het echtpaar, dat 29 maart op de kop af een halve eeuw geleden aantekende op het stadhuis in Katwijk, viert 10 april het gouden huwe lijksfeest. Van die vijftig jaar woont het echtpaar er al ruim -Veertig in Leiden. Het grootste deel van zijn arbeidzame le ven was de 69-jarige bruidegom werk zaam als landarbeider, bloemenverkoper, havenwerker en de laatste jaren voor zijn pensionering als inpakker. Vervelen is er nog steeds niet bij, want de heer Wouters is een fervent tuinier. De 67-ja- rige bruid zit evenmin stil. Haar grote passie is het borduren van wandkleden. Dinsdag 10 april zullen tuin en borduur werk even terzijde moeten worden ge legd, want dan wordt in gebouw Cees Ineke in Sassenheim feest gevierd. Rus tig zal het daar zeker niet worden. Het echtpaar heeft namelijk tien getrouwde kinderen, 37 kleinkinderen en 6 achter kleinkinderen. De receptie vindt plaats tussen 17.00 tèur en 19.00 uur. LEIDEN Het Leidse vrou wenhuis viert morgen feest. Het feest van zijn 5-jarig be staan. Dit lustrum echter zal door de Leidse vrouwen met gemengde gevoelens worden gevierd omdat er over de toekomst grote onzekerheid bestaat. Het vrouwenhuis is nu gevestigd in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a, maar het onderkomen is verwaar loosd en moet bovendien ge deeld worden met de NVSH en de Leidse Werkgroep Ho mofielen (LWH). Twee jaar overleg met de gemeente heeft weinig resultaat opgele verd. De nieuwste plannen van de gemeente houden in dat het vrouwenhuis in het pand aan de Nieuwe Rijn ge vestigd blijft en dat er voor de beide andere organisaties, andere woonruimte wordt ge vonden. Het vrouwenhuis krijgt dan een krediet van een ton om het gebouw op te knappen. Hoewel de vrouwen met dit voorstel akkoord gaan, is er tot nu toe geen enkele zeker heid dat er ook daadwerkelijk uitvoering aan gegeven kan worden, gezien het algemene gebrek aan ruimten in Leiden en dus ook voor de NVSH en de LWH en gezien de vraag of met een ton alle noodzake lijke werkzaamheden om het pand als vrouwenhuis ge schikt te maken. De ruimten die nu gebruikt kunnen wor den zijn veel te klein. Dat be tekent dat de kolossale zolder door middel van het aanbren gen van een dakkapel en het verstevigen van de vloer als ruimte geschikt moet worden gemaakt. De huidige opgang blijkt in de praktijk voor veel vrouwen een bezoek aan het vrouwenhuis onaantrekkelijk te maken, deze moet dus ook bij de. renovatieplannen be trokken worden. Verder moe ten de sanitaire voorzienin gen, de keuken en de brand- voorzieningen worden uitge breid. Al met al lijkt een ton, de vrouwen niet voldoende. Topacteurs samen in Don Quichotte LEIDEN Gelukkig toch eigenlijk, dat er een Mickery-circuit is en dat het LAK-theater daarin is opgenomen. Een talrijk publiek kon daar gisteravond genieten van „Don Quichot te", een voorstelling van de gelegenheids- groep Short Circuit Company. Achter die on bekende naam gaat het fenomeen Carlos Tra- fic schuil, die zich met andere bekende ar tiesten als Katie Duck en Hector Malamud vol vuur op de geschriften van Cervantes heeft geworpen. Bekende artiesten althans voor mensen die Mickery-circuit en Festival of Fools enigszins hebben bijgehouden. De produktie van de in totaal vier acteurs en drie technici draagt als ondertitel: een bijna technologisch sprookje. Waaruit mag blijken, dat de spelers allerminst een natuurgetrouwe weergave van Cervantes' vertelling pogen te geven. Integendeel: er worden vanuit een zeer vrije associatie haarscherpe paralellen getrok ken naar de samenleving anno 1979. De huidi ge verworvenheden van de techn&ek zijn de nieuwe windmolens waar de ridder van de droeve figuur tegen vecht. Droogkappen, vliegtuigen, computers en raadselachtige eli xers moeten het ontgelden, ofschoon de held en zijn makker Sancho Pansa het niet altijd even gemakkelijk hebben. Soms worden ze zelf het slachtoffer van de techniek en soms dreigen ze hun eigen idealen te vergeten. Aan hun zwakheden kan het publiek zich spiegelen en uit het feit dat er voor dat doel een im mense spiegel in concreto aanwezig was, moge de speelsheid van de voorstelling blijken. De onduidelijkheid in de keuze tussen „vor ming" en speelsheid vormt samen met de langdradigheid van sommige scènes mijn eni ge bezwaar tegen deze voorstelling. Een zeke re tendens is in het hele gebeuren niet waar te nemen en de voorstelling moet dan ook in de eerste plaats gewaardeerd worden vanwege de briljante acteursprestaties. Wie van derge lijk Engels theater houdt neemt daar al gauw genoegen mee. JOSNIJHOF. Ellen Ou boter, woordvoerster van het vrouwenhuis: „Als al deze plannen doorgaan kun nen we eindelijk iedere dag open zijn. Onze activiteiten kunnen dan worden uitge breid. We denken aan een timmercursus en een cursus zelfverdediging. We zijn er al leen erg bang voor dat het nog heel lang gaat duren voor het zover is". Waar schijnlijk wil de gemeente proberen de NVSH en de LWH in het voormalige pand van dè Reinwardt-academie aan de Ceciliastraat onder te brengen. Het is ooit de bedoe ling geweest dat het vrouwen huis van dat gebouw de bo venverdieping zou betrekken. 1 Intussen is het echter in ge bruik genomen als wissel- school, waardoor er in ieder geval geen ruimte overbleef I voor de Leidse vrouwen. Mis- j schien dat de beide andere I organisaties nog wel op de benedenverdieping terecht kunnen. Het feest van de onzekerheid I morgen kan door alle vrou- i wen worden bijgewoond van s' af 3 uur 's middags tot 3 uur j 's nachts, 's Middags kan men over allerlei zaken die het vrouwenhuis betreffen infor matie inwinnen, zoals over de VTDO groepen (Vrouwen In De Overgang), de Fem-Soc- groepen (Feminisme-Socialis- me) en de praatgroepen. Van af ongeveer 17.30 uur kunnen er soep en broodjes genuttigd worden en 's avonds is er ca baret, een zanggroep en tot 3 uur dansen. Wel moet er met dansen worden opgelet* dat ^ien niet door de vloer zak* is een „wipmolen" met een waterhoofd, maar een gegeven molen mag je niet al te zeer op de keper beschouwen, zullen we maar zeggen". Henk van de Vegte, met het beginnende grijs van zijn 48 levensjaren in de haardos, werd afgelopen week begif tigd met de waardering van „De Hollandsche Molen", de Vereeniging tot Behoud van Molens in Nederland. Hij kreeg, met nog vijf andere molenlustigen, het certificaat van verdienste. Dat is een gecalligr af eerde handdruk, ter gelegenheid van het feit, „dat hij ruim 30 jaar als zodanig werkzaam is geweest in het molenmakersbedrijf fa J. de Gelder te Oegstgeest en in die tijd vooral in het Rijnland en in de provincie Utrecht tal van molens heeft gerestaureerd en onderhouden". Henk van de Vegte is met die onderscheiding maar zo zo gelukkig. Om te beginnen is hij pas twintig jaar met molens bezig en die Oegstgeestse firma is ook niet helemaal z'n carrière dekkend, want hij runt al vele jaren samen met z'n zwager Nico Favier (die inderdaad ooit in Oegstgeest z'n stek had) een eigen molenmakersbedrijf in de Alblasserwaard. En dan is dat certificaat eigenlijk ook nog een streep ondereen loopbaan, een afsluiting, een schouderklopje voor „ouwe kerels die ermee gekapt hebben". In Van de Vegte's geval was het ophouden met het molens maken een noodzaak. Jarenlang achtereen om zes uur 's morgens beginnen en pas om zes uur 's avonds thuis komen, heeft z'n tol geëist De rug wilde niet meer. Van de Vegte moest het over een andere boeg gooien: administratief werken met veel rust. „Van technisch directeur ben ik sinds een paar jaar administratief directeur van de B. V. geworden". De gezondheid laat het molens restaureren en onderhouden niet meer toe. Dat was wel even een domper op Van de Vegte's enthousiasme; tot dan toe was hij uitsluitend bezig geweest met het opknappen van windmolens en „wat sluisdeuren", maar dat was allemaal „vlak bij de molen eigenlijk". „Mijn zwager Favier en ik zijn allebei met een molenmakersdochter getrouwd. Ik zat zelf al in De ..meiden'' van de Fourty Four Degrees vormen inmiddels een vertrouwd beeld bij de vele feestelijke gebeurtenissen in Leiden en omgeving. Maar de volgende „generatie" staat te trappelen van ongeduld Je zult maar als meisje van een jaar of tien zitten te springen om erkend majorette te kunnen worden en daartoe geen gelegenheid krijgen. Dat is op z'n minst fnuikend. Vooral als je ziet, dat je oudere zus, nichtje of vriendin van een „oudere" leeftijdsklasse lustig haar stapjes zet en haar batonnetje zwaait omdat ze „de jaren heeft bereikt". Krankzinnig natuurlijk Een meiske van een jaar of elf kan net zo aardig uit de gelaarsde voetjes als haar iets oudere zus. Voor deze waarheid als een kalf heeft de wetgevende vergadering van de Leidse Pom Pom Girls Fourty Four Degrees en bijbehorend majorettenpeloton een open oog getoond. Het is een „openbaar lichaam" dat al enkele jaren grote triomfen viert, altijd gedisciplineerd en niet zelden oogverblindend. De manoeuvres waren tot dusver erg succesvol, maar men zat te kijken met de jongere zusjes en aanverwante vrouwelijkheden die moesten wachten totdat ze 15 jaar waren om deel te kunnen hebben in de geneugten die de Fourty Four Degrees doorgaans ten toon spreiden. De organiserende koppen werden onlangs op de jaarlijkse algemene vergadering bijeengestoken. Men toonde een warm kloppend hart voor de meiskes van tien tot vijftien jaar die zo dolgraag 44 Degrees-majorette wilden worden. Welnu zo verneem ik de kopstukken hebben het hoofd er niet over gebroken. Men kwam tot een redelijke overeenstemming en er werd besloten tot het oprichten van een Junioren-groep, teneinde de wachtende en popelende meisjes net als de „grote zussen" een kans te geven om zich te storten in het bloeiende majorettenwezen. Om te bouwen ook aan de toekomst van een „klinkend" korps. Die toekomst ziet er niet slecht uit, want besloten werd een Juniorengroep in het leven te roepen. Een nieuwe groep met een eigen gezicht en een eigen (nieuw) uniform en aangesloten bij de en daar komt het WZMG, in den brede aangeduid als de Vereniging Van Zelfstandige Majoretten Groepen, die uiteindelijk alle belangen behartigt van de majorettes in Leiden. Nu zou je je kunnen afvragen welke belangen dat allemaal zouden kunnen wezen, maar daar zijn wij als buitenstaanders voorlopig nog niet aan toe. Vanzelfsprekend kunnen ook nieuwe (en ervaren) majorettes, vanaf 15 jaar, („en ouder", zegt de leiding) zich voor de seniorengroep opgeven. Voorts zoekt Fourty Four Degrees nog wat pittige jongens vanaf 16 jaar om de Vaandelwacht te kunnen uitbreiden. Fourty Four Degrees, dat in z'n ruim driejarig bestaan toch al zoveel lauweren heeft geoogst in allerlei toonaangevende uitmonsteringen en is uitgegroeid tot meer dan veertig leden, krijgt er een nieuw uniform (men heeft er al twee) bij, dat op de Taptade in november 1979 zal worden getoond. Kortom, Fourty Four Degrees blijft de trom roeren en de benen hoog heffen, gesponsored en al door een aansprekelijke firma die haar omvangrijke klandizie kleedt althans steekt in doodgemakkelijke broeken (jeans) en jasjes (jackets). Dat is nou het grote verschil met vroeger, toen je alles op eigen kracht moest zien te doen. Tegenwoordig moetje je waar zien te maken met een reinigingsmiddel of een topscorer als ruggesteun. Maar goed: Fourty Four Degrees doet het toch maar eventjes ..Die „eigen kweek" is helemaal niet zo gek in feite. Inlichtingen over een eventueel intrede worden verschaft via Jacques de Knegt, tel. 071- 311165, of via Ton Siera, 071-123568. Je hoeft niet onmiddellijk aan t^ nemen, dat in de tuin van een molenman ook per se een miniatuur windmolen moet staan. Dat dit bij Henk van de Vegte in Valkenburg (Z.H.) wel het geval is, berust op een toevallige omstandigheid. „Ik heb die molen een keer cadeau gekregen. Het

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5