Leidenaar mag in Stompwijk geen paardenstal bouwen Extraatje voor Voorschotense gladheidbestrijders Bouwvereniging Buitenlust goed voor 349 woningen ALLEEN BEROEPSMATIG TOEGESTAAN Sfeervol concert in Woubrugge Klok terug in Noordwijk Wassenaar lid Europese Gemeenten Zendingpotje geplunderd Ongevallencijfers in Katwijk gestegen Geen pont, maar brug naar Koudenhoorn Amateurexpositie in Zijllaankerk Muziekavondje in Groene Kerkje Warmonder commissieleden gaan Dorpsstraat bekijken Stompwijkse grasdrogerij naar Meer- en Geerweg REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 MAART 1979 PAGINA 4 OEGSTGEEST De leden raad van de woningbouwve reniging "Buitenlust" heeft zich positief uitgesproken over de plannen van de ste- debouwkundige, de architect Hopman. Met zijn medewer ker de heer Feke is deze be last met de uitwerking van het "eerste deelplan Haas- wijk". Het gehele plan wordt namelijk in fasen uitgevoerd. In dit eerste plan gaat de woningbouwvereniging 48 woningen, merendeel van het type "ééngezins", bouwen. Di rect daarop wil men, om de continuïteit in de bouwplan nen te waarborgen, beginnen met de bouw van ongeveer 80 woningen in het tweede deelplan. In totaal voorziet de woningbouwvereniging in 349 woningwetwoningen, het geen neerkomt op 28,4% ofte wel 54 flatwoningen en 295 ééngezinswoningen. Daarin zijn dan weer begrepen gro tere en kleinere éngezinswo- ningen en woningen voor tweepersoonshuishoudens. Laatstgenoemd type zou in de buurt van de oprit van de kanaalbrug gebouwd kunnen worden, maar de vorm is nog niet vastgesteld. In ieder geval worden het niet de zo geheten "stapelwoningen". Alle punten werden tijdens de ledenraadsvergadering door de heer Hopman naar voren gebracht. Ook deelde hij mee dat in het eerste deelplan fiets- en voetpaden komen die niet toegankelijk zijn voor bromfietsers. Bo vendien zijn de wegen niet allemaal doorlopend, het 'be grip "woonerf' wordt vrij goed benaderd. Voorzitter Zaalberg van de woning bouwvereniging Buitenlust sprak de wens uit dat de Kroonprocedure ingesteld •door een tegen Haaswijk pro testerende groepering r achter de rug mag zijn en positief voor de woningbouw vereniging mag uitvallen. Men wil niets liever dan zo snel mogelijk beginnen met de bouw, zodat in 1981 de eerste woningen opgeleverd kunnen worden. LEIDSCHENDAM - De Leide naar S. Nell heeft bij de Leid- schendamse gemeenteraad be zwaar aangetekend tegen de weigering van burgemeester en wethouders voor het oprichten van een paardenstal langs de Nieuwe Vaart achter het Oost einde. Het college zegt dat de bouwaanvrage in strijd is met het bestaande bestemmingsplan en eveneens met het nieuwe, wel vastgestelde maar nog niet goedgekeurde, bestemmingsplan „Landelijk Gebied". Op de grond mag alleen bebouwing wor den opgericht voor een bedrijfsmatige vorm van landbouw. Uit een onderzoek is eveneens gebleken, dat de heer Nell uit liefhebberij 5 paarden en een aantal schapen houdt. G. S. hebben naar aanlei ding daarvan al laten weten dat het be stemmingsplan geen ruimte biedt aan de zogeheten vrijetijdslandbouw. Door deze weigering komt de heer Nell in een moeilijk parket. Hij heeft vorig jaar mei de grond in Stompwijk gekocht omdat hij de stalruimte voor 5 paarden en 69 schapen die hij in Voorschoten in eigendom had, moest verlaten vanwege de aanleg door de gemeente van een zwembad. Burgemeester en wethouders van Voorschoten hebben Leidschendam toen geschreven dat de heer Nell al vele jaren „op een in alle opzichten aan vaardbare wijze een veestapel houdt". In afwachting van een besluit van Leid schendam kreeg de heer Nell nog enige tijd de beschikking over de grond maar onlangs heeft de gemeente Voorschoten laten weten dat op zeer korte termijn ontruiming dient plaats te vinden. De Voorschotense advocaat mr. E. J. van der Wilk zegt in het bezwaarschrift dat maandag wordt behandeld door de com missie voor openbare werken en ruimte lijke ordening dat de heer Nell wel dege lijk een agrarisch bedrijf gaat uitoefe nen. Dat dit thans niet gebeurt, is voor de besluitvorming van b. en w. van Leid schendam volgens hem niet van belang. Voor het uitoefenen van het bedrijf is eerst stalruimte nodig. Mr. van der Wilk zegt verder dat de landschappelijke waarde in het geheel niet wordt aange tast, zeker niet als men let op de aard en het karakter van de bedrijven in de naaste omgeving en de huidige bebou wing. Volgens het bezwaarschrift heeft men de fout gemaakt bij het onderzoek niet te betrekken de vraag wat de eige naar van plan is met de grond te gaan doen. Bovendien is het voor mr. Van der Wilk een vraag wat bedoeld wordt met een „wezenlijk" agrarisch bedrijf, een term die in de afwijzing van het bouw plan door burgemeester en wethouders van Leidschendam is opgenomen. Vol gens de voorschriften van de gemeente Leidschendam wordt het houden van paarden en schapen een grondgebonden agrarisch bedrijf genoemd. Wat het door het Voorschotense architectenbureau Frangenheim gemaakte bouwplan betreft voldoet dit volgens het bezwaarschrift aan alle door de gemeente gestelde eisen. Het zal aan de landschappelijke waarden in geen enkel opzicht schade toebrengen en de heer Nell zal de grootte van zijn veestapel uiteraard dienen aan te passen aan de mogelijkheden van de stalruimte. Tenslotte merkt de heer Van der Wilk nog op dat b. en w. van Voorschoten waarschijnlijk ook zijn uitgegaan van de gedachte dat de heer Nell een vergun ning zou krijgen, omdat hem anders nooit zou zijn toegestaan nog langer van de Voorschotense grond gebruik te ma ken. Burgemeester en wethouders van Leid schendam zeggen in de vergunningswei gering dat de bestemming van de grond agrarische doeleinden-C (met landschap pelijke waarde) is en dat uit het bouw plan niet is gebleken dat de gewenste paardenstal voor agrarische doeleinden zal gaan dienen. Het blokfluitensemble van de streekmuziekschool Rijnakkoord onder leiding van Albertine van der Deijl. WOUBRUGGE In zijn welkomswoord ver heugde burgemeester Brouwer de Koning zich erover, dat Woubrugge destijds was toe getreden tot de streekmuziekschool Rijnak koord. In tien jaar is het aantal leerlingen in deze gemeente gegroeid van plm. 10 tot 150. Hij wees ook op het steeds hoger peil der concerten. Het eerste onderdeel van het concert bracht dadelijk de goede sfeer. De mooie klank van het uit leerlingen bestaande blokfluitensemble onder leiding van Albertine van der Deijl, vul de de uit 1653 stammende Hervormde Kerk tot in alle hoeken en paste wonderwel in de entourage. Daarna was het de beurt aan het wat zwaardere werk. De jeugdige pianist An ton van Elteren had het zich met "Hochzeit zum Troldhaugen" van Grieg zeker niet ge makkelijk gemaakt. Zijn docent zal behoudens enige kleinigheden over de uitvoering zeer te vreden zijn geweest. Het aanwezige publiek ook en liet dat duidelijk merken. Sterk punt in de uitvoering in Woubrugge vormde de af wisseling van het programma. Klaterende or geltonen van Bach werden ondermeer afge wisseld door sopraan Lize Schoo, die de toe hoorders meenam naar de tijd, dat de kerk gebouwd werd. De liefhebbers van harp- en trompetmuziek kwamen ook nog aan hun trekken. De avond vormde dan ook een bijdrage in de ontspan ning en het plezier van velen. "En dat is het doel van de muziekschool", schreef voorzitter Drs. Ch. W. Ligtvoet NOORDWIJK - Het gemeen tebestuur van Noordwijk is van plan om een uit 1690 da terende luidklok te installeren op het voorterrein van de Noordwijkse Algemene Be-, graafplaats. De klok komt oorspronkelijk uit de Grote Kerk in Noord- wijk, waar hij in de bezet tingsjaren werd uitgehaald. Na die tijd heeft de histori sche klok een zwervend be staan geleid, om uiteindelijk j weer in handen van de ge meente Noordwijk te komen. WASSENAAR De gemeen te Wassenaar wordt lid van de Raad van Europese Ge meenten. De contributie hier voor bedraagt ongeveer een halve cent per inwoner, het geen neerkomt op ongeveer 1600 gulden per jaar. In de laatste jaren is de vraag al aan de orde geweest, of de gemeente zou moeten toetreden als lid van de Raad van Europese Gemeenten. In 1966 besloot de gemeenteraad niet toe te treden, omdat er in die tijd geen overeenstem ming kon worden bereikt tus sen de International Union of Local Authorities (IULA) over de taakafbakening op het ter rein van de bestuurlijke be langenbehartiging in Europees Verband. De toen bestaande problemen zijn nu echter ge heel opgelost. KATWIJK - Bij een inbraak in de Prins Willem Alexan- derschool is een geldbedrag van 10 gulden uit het zen dingspotje meegenomen. Meer buit hebben de inbrekers niet in het schoolgebouw aan de Parsstraat aangetroffen. Men kwam het gebouw binnen door een raam te forceren. Bii het doorzoeken van de school werd wel veel schade aangericht. VOORSCHOTEN De commissie voor o- penbare werken kent aan alle gemeentelij ke gladheidbestrijders een belastingvrije premie toe van 150,- voor de .nachtwer kers" en 100,- voor de overige ijs- en sneeuwruimers. Het betreft in totaal 28 mensen. Verdeeldheid is er ten aanzien van de parkeervoorzieningen ter hoogte van het winkelcentrum en het scholen complex Noord-Hofland. PvdA en D'66 zijn niet bereid toe te geven aan die auto mobilisten, die de auto parkeren om kin deren af te zetten en dit doen in de groenstrook. B. en w. willen de groen strook vervangen door een parkeerstrook. Volgens Aikens (D'66) is de Admiraal de Ruytersingel al „grimmig" genoeg. CDA en V VD gaan akkoord. Het rapport prognose bevolkingsontwikke ling en woningbouw tot 1990 uitgebracht door de werkgroep „Bevolkingsontwikke ling en woningbouw" is een technisch rap port en volgens alle commissieleden onbe grijpelijk. Afgesproken werd het rapport te beoordelen zodra bepaalde facetten uit de praktijk dit noodzakelijk maken. Het CDA vroeg om een minder technische uiteenzet ting. Nauw verband met dit rapport houdt de wens van de commissie om de verplaat sing van het volkstuinencomplex te realise ren, maar voorzichtigheid te betrachten bij de uitwerking van het vrijkomende oude tuinencomplex. Volgens direkteur Buijs van de Eeplantingsdienst is er dringend behoefte aan sportvelden bij de hockey. Belangrijk zal zijn of te zijner tijd besloten zal worden te komen tot de aanleg van een kunstgrasveld. Planologisch had de commissie geen bezwaar tegen de meer dan ƒ1,- miljoen vergende verplaatsing. Wel werden vraagtekens geplaatst bij de grootte van het toekomstige clubhuis van de volkstuinvereniging. Voorlopig ziet de commissie weinig „fraais" in het plaatsen van een opblaasba re hal voor 2 banen op het tennisbanen complex. Toch zal hierover advies ge vraagd worden bij de technische commis sie van de KNLTB. Hoewel de realisering van de 3de en laat ste fase van het herbouwprojekt Vernède- park nog op enkele detailpunten financieel niet geheel afgewerkt is, kan toch begon nen worden met de voorbereidende werk zaamheden. Verwacht wordt dat overeen stemming met de rijksoverheid verkregen j kan worden. Een knelpunt is nog de reali sering van een buurtwinkel in net Vernè- depark. Bij de woningbouw heeft Voor- schoten een te kort van 300 woningen op gelopen volgens de provinciale plannen van het Streekplan. KATWIJK In het Zeedorp zijn het aantal verkeersonge vallen opvallend toegenomen. Bedroeg het aantal verkeer songevallen in 1977 nog 521, in 1978 is dit opgeklommen tot 628. Een triest gegeven hierbij is, dat het aantal ge wonden bij verkeersongeval len steeg tot 159. Dit staat in het jaarverslag van het Kat- wijkse gemeentepolitiekorps, dat deze week uitkomt. In 1978 waren bij de aanrijdin gen 1089 voertuigen betrok ken, waarvan 800 personenau to's en 114 bromfietsen. In waaronder 31 voetgangers. Ook is het aantal geregis treerde misdrijven in 1978 ge stegen. Deze stijging wordt veroorzaakt door het hogere aantal vernielingen (156 in 1978). Verder vermeldt het rapport dat het oplossingsper centage van deze misdrijven gedaald is van 43% in 1977 naar 34% in 1978. Het aantal opgemaakte processen-verbaal voor het onder invloed van alcoholhoudende drank bestu ren van een voertuig is min der geworden in vergelijk met het vorige jaar. De opsporing sactiviteit op dit punt is vrij wel gelijk gebleven aan die van de voorgaande jaren. Aan de vermindering van het aantal processen-verbaal wordt niet de conclusie ver bonden, dat het drankgebruik is afgenomen. Het Katwijkse korps heeft in januari dit jaar haar organie ke sterkte bereikt. Door uit breiding van het aantal briga diers was het mogelijk de functie van wachtcomman dant te introduceren. De wachtcommandant neemt een aantal administratieve taken van de ploegbrigadiers over, zodat deze tijd voor begelei ding van jonge korpsleden bij geüniformeerde dienst krij gen. VVD—WARMOND VINDT GEEN MEERDERHEID IN RAAD WARMOND De WD-frac- tie is er gisteren niet in ge slaagd de andere raadsfrac ties van de voordelen van een pont naar Koudenhoorn te overtuigen. Aanvankelijk was de keuze gevallen op een voetgangersbrug vanaf de ge meentehaven. Enige tijd gele den opende de WD-fractie opnieuw de discussie over de keuze van een oeververbin ding na een schrijven van de Verenigde Watersportbedrij ven en de Koninklijke Water sportvereniging De Kaag waarin de voor- en nadelen en de kosten van de brug en pont naast elkaar werden ge zet Zowel Progressief War mond als de CDA-fractie hielden vast aan de eerder gemaakte keuze van een brug vooral omdat de exploitatie kosten (met name de perso neelskosten) veel hoger zou den zijn. Het nader ontwikkelen van plannen voor de brug zal dus voortgang vinden zodat in 1980 met de bouw kan wor den begonnen. Het raadslid Bonjer (WD) stelde voor al vast beperkte toegankelijkheid voor de Warmongers tot Kou denhoorn mogelijk te maken. Burgemeester de Vreeze zeg de toe een onderzoek naar de mogelijkheden daartoe in te stellen. Wethouder Dijkstal en Maud Muller Massis Wassenaar Wethouder H. F. Dijkstal heeft gisteren in de foyer van de Zijllaankerk een tentoonstelling geopend van wandkleden, weefsels, poppen en droogboeketten, gemaakt door 26 leerlingen van de Wassenaarse kunste nares Maud Muller Massis. De wethouder sprak lovende woorden over het initiatief van mevrouw Muller Massis en haar leerlingen. Het ge meentebestuur wordt, sinds bekend is dat de gemeente uit de saldi-reserve enige miljoe nen te verdelen heeft, over stroomd met verzoeken om subsidies voor allerlei doelein den. Maar in dit geval is er aan de gemeente niets ge vraagd: de dames die aan de expositie deelnemen hebben uit eigen beurs de kosten van de zaalhuur bekostigd, en hef fen geen entree. Op de expositie zijn verras sende staaltjes te be woneren van creativiteit, zowel wat de wanddecoratie en de weefsels als de poppen en droogboe ketten betreft. Kenmerkend voor de expositie is ook dat er maar betrekkelijk weinig werkstukken te koop zijn. De dames beschouwen het werk als een hobby. De tentoonstel ling is vanavond nog van 19 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur te bezichtigen. Me vrouw Muller Massis maakte, toen zij de wethouder voor zijn sympathieke opening swoord bedankte, van de ge legenheid gebruik om aan de gemeente te vragen voor een expositie-ruimte te zorgen, die voor allerlei tentoonstellingen gebruikt zou kunnen worden. OEGSTGEEST Instrumentalisten en voca listen van de Willibrordcantorij voeren zon dag in de Groene Kerk in Oegstgeest twee cantates uit gebaseerd op liederen uit de lij- denstijd, namelijk „Da Jesus an dem Kreuze stund" en „Jezus, om uw lijden groot". Vooral over het eerste lied zijn in de 17e eeuw talrijke bewerkingen gemaakt door on der andere Schüts, Schein, en Praetorius. Uit deze bewerkingen is nu een ..ed-cantate sa mengesteld, dat wordt uitgevoerd door koor, strijkers en orgel. De organist Theo Goedhart speelt variaties over „Da Jezus" uit de Tabu- latura nova van Scheidt en de toccata van Frescobaldi. De solisten en het koor staan on der leiding van cantor Adriaan Krabbendam. Aanvang is 20.15 uur. De toegang is gratis, maar aan de uitgang wordt een collecte ge houden om zo de kosten te drukken. RECONSTRUCTIE-TEKENING ONDUIDELIJK WARMOND De leden van de commissie openbare wer ken zullen een dezer dagen ter plekke gaan kijken hoe de Dorpsstraat er uit gaat zien na de reconstructie. Sommige leden van de com missie bleken de enkele maanden geleden getoonde tekening erg onduidelijk te vinden en konden zich geen goed beeld vormen van de si tuatie en vooral van de sfeer na de herinrichting van de Dorpsstraat.' Nu de subsidie van 323.000,- toegezegd is zal er zo snel mogelijk, waar schijnlijk per 1 mei, met de werkzaamheden worden be gonnen. Op 1 februari 1980 Op de publieke tribune be vond zich gisteren een aantal bewoners van de Marijkes- traat. Zij vroegen zich be zorgd af wat de plannen wa ren met het grasveld tussen de Marijkestraat en de Heren weg. op dit grasveld wordt erg veel door kinderen ge speeld en bij voorkeur met een bal. Dit levert gevaarlijke situaties op als de bal op de naastgelegen Herenweg be land. Om de veiligheid van de spelende kinderen te vergro ten zal een lage beplanting worden aangebracht langs het voetpad. Deze groenvoorzie ning zal vrij dicht zijn en worden vergezeld van palen i en draad zodat de jeugd niet I zonder meer de rijweg op j kan hollen. Daarnaast zullen de parkeervakken aan de Ma- j rijkestraat worden verlegd zo- j dat de auto's niet meer langs maar dwars op het plantsoen j komen te staan. Daardoor I worden meer plaatsen o.m. voor parkeerders bij voetbal- wedstrijden op het Warmun- daterrein verkregen. Naast het speelterrein zal een hon dentoilet worden ingericht. De werking daarvan wed door enkele leden van de commis- sie in twijfel getrokken. Maar de voorzitter vond het zeker het proberen waard. Nog geen beslissing afbouw bollenbedrijven (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG/LISSE Er is nog geen beslissing genomen over een afbouw van Hau- wert BV en Nijssen Export BV, dochterondernemingen van de Coöperatieve Neder landse Bloembollencentrale in Lisse. Dit heeft minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) geantwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Koekoek (Boeren partij). Het bestuur van de CNB heeft toegezegd de mo gelijkheid te onderzoeken, om het belang in de genoemde dochterondernemingen af te bouwen. Voor het einde van het jaar zal zij hierover ver slag uitbrengen aan de leden. Wat de gevolgen van een eventuele afbouw voor de werkgelegenheid zullen zijn, is derhalve volgens de minis ter nog niet te overzien. LEIDSCHENDAM De Stompwijkse grasdrogerij Hilmapers BV, die in het verleden veel klachten heeft gegeven ten aanzien van milieu- en geluidshinder, zal waarschijnlijk wor den verplaatst naar een terrein gelegen tussen Meer- en Geer weg en Meerlaan. Een eerder door het gemeentebestuur gevonden oplossing voor verplaatsing van het bedrijf naar de Jan Koenenweg waardoor tevens de parkeerproblemen van Stompwijkse transporteurs konden worden opgelost, kon geen genade vinden bij Gedepu teerde Staten. Het zou volgens GS een vrij forse inbreuk hebben betekend op het landelijk karakter van deze omgeving. De gemeente heeft nu het oog laten vallen op een stuk grond van ruim 26.000 vierkante meter tussen de rioolwaterzuivering en de huidige sportvelden. Eigenaar H. van Leeuwen wil de grond, die goede ontsluitingsmogelijkheden heeft met provinci ale weg 17 en daarom uitstekend geschikt is voor bedrijfsdoe leinden en voor parkeerterrein, verkopen. Er zal bovendien voldoende grond overblijven voor een vervangend parkeerter rein voor het sportcomplex „de Meerhorst", dat, zoals bekend, moet wijken voor woningbouw. De aankoop van de grond zal, volgens burgemeester en wethouders, een eerste stap beteke nen in de richting van de woningbouwplannen bij de Van Santhorststraat. Eerste voorwaarde zal echter zijn wijziging van het pas onlangs vastgestelde bestemmingsplan „Kern Stompwijk". De provincie heeft echter al te kennen gegeven voor deze wiiziging begrip te hebben. Bestemmingswijziging zal echter, alaus b en w, m een advies-aanvrage aan de com missie voor openbare werken en ruimtelijke ordening, pas plaatshebben na overleg met de Dorpsraad Stompwijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4