Khomeini uit kritiek op regering- Barzagan Welslagen formateur Vanden Boeynants aan zijden draad VS geïnteresseerd in luchtmachtbasis Etzion in Sinaï Libië zou Oeganda grootscheeps hulp verlenen zl 'BUITENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 8 MAART 1979 PAGINA 9 Verliefde Italiaan veroordeeld BOLZANO (Reuter) Het gerechtshof in Bolza no heeft de verliefde Itali- Claudio Leonardo gisteren de rekening ge presenteerd voor tiental len niet betaalde telefoon gesprekken die hij in 1974 i 1975 met zijn verloofde West-Duitsland heeft gevoerd. Hij werd tot tien maanden gevangenisstraf driehonderd gulden boete veroordeeld. illegale liefdeslijn werd ontdekt, toen een buurman astronomisch hoge telefoonrekeningen begon te krijgen. Leonar do, die op een fabriek r telefoonapparatuur werkte, had zijn toestel op de lijn van de buur- n aangesloten. Overeenkomst niet Rhoodie om te zwijgen Bomexplosies treffen bussen in Israël Israël is gisteren door een aantal bomexplosies ge troffen. Bij Jeruza lem (zie foto) ex plodeerde een bom in een rij dende bus, waarin overigens geen passagiers zaten. De chauffeur bleef ongedeerd. Bij een bomontplof fing in toeristen bus naar de Al- lenby-brug werden twaalf mensen licht gewond. Een derde bom, ge vonden in een bus bij Afoela, ging niet af. Toe ristenbussen en veel bezochte plaatsen vormen momenteel het doelwit van Pales tijnse aanslagen. TEHERAN (Rtr.) Ayatollah Khomeini, de revolutionaire leider van Iran, heeft gisteren kritiek geuit op de door hem benoemde voorlopige regering. Hij heeft de ministers opgeroepen een eind te ma ken aan alle westerse vertoon, zoals dat uit het verleden is geërfd. Zijn toe spraak, waarin de oproep was vervat, lijkt de kloof te vergroten tussen de islamitische revolutionaire beweging en het kabinet van premier Mehdi Bazar- gan. Het kabinet probeert controle te krijgen over wilde revolutioinaire acties van comités, die optreden uit naam van de Ayatollah. Khomeini, handelend als onofficieel staatshoofd van Iran, predikte de bood schap, dat de revolutie strikt islamitisch moet zijn. In een toespraak tot moellahs (islamitische geestelijken) in de heilige stad Qom, waar de ayatollah zich heeft gevestigd, riep hij de moellahs op naar het platteland te gaan en de Iraniërs te vertellen, dat ze tijdens het referendum van 30 maart voor een "islamitische re publiek" moeten stemmen, ter vervan gingvan de monarchie. De scherpe toespraak van Khomeini viel samen met steeds meer aanwijzingen, dat de regering Bazargan onder grote spanning staat. In Teheran gingen ge ruchten - krachtig door een regerings woordvoerder tegengesproken - dat de premier ontslag had genomen, of dat in ieder geval al een keer had aangeboden. De 71-jarige Bazargan, een veteraan uit de campagne tegen de sjah, die bekend staat om zijn krachtig geloof in de islam en zijn humanistische denkbeelden, heeft tot gematigheid opgeroepen in een po ging orde te scheppen in een chaotisch post-revolutionair klimaat. Hij heeft het Iraanse volk voorgehouden, dat het van revoluties niet, van de ene op de andere dag, een perfecte samenleving moet ver wachten. Bazargan dreigde een week ge leden openlijk met aftreden en haalde fel uit naar Khomeini's "comités", die een soort parallel-regering leiden zonder dat Bazargan daar enige controle op heeft. Hij kritiseerde ook linkse militan ten die eisen, dat onmiddellijk het be staande bestuurssysteem en de strijd krachten worden ontmanteld. De laatste geruchten over een ophanden zijnd aftreden van Bazargan vonden hun aanleiding in de arrestatie, door als poli tie optredende leden van de militie, van het vroegere dissidente (anti-sjah) parle mentslid Ahmad Bani-Ahmad, toen deze maandag de premier in zijn bureau wil de opzoeken, Naar verluidt was Bazar gan woedend over de arrestatie en over het feit, dat hij niet in staat bleek Bani- Ahmad vrij te krijgen. Luxe De krachtige kritiek van Khomeini op de regering maakt de moeilijkheden voor Bazargan alleen nog maar groter. "Ik kritiseer de regering en ik wil dat de re gering luistert", zo citeerden kranten de ayatollah. "De ministeries zijn precies hetzelfde als tijdens het vorige regime. De natie leeft in holen en u bevindt zich in het bureau van de premier en in het paleis en in het paleis van justitie. De ministeries zijn behangen met westerse luxe en niets is veranderd", aldus de ci taten. Khomeini riep de ministers op "alle luxe - carpetten, meubilair en extra westers vertoon - te doen verdwijnen". De vrouwen van Iran, die in de ambtelij ke dienst werken en van wie de meesten de traditionele chador (sluier) al lang ge leden verruilden voor westerse kledij, mogen naar zijn mening wel werken, maar moeten op de ministeries de cha dor dragen. In Iran hebben De ayatollah, zich kennelijk direct rich- dagelijks exe- tend tot Bazargan, zie: "U bent zwak, cuties plaats, meneer, u moet sterk zijn. Als u zwak zonder dat er bent staat u onder invloed van de ster- Veel vorm van ken". De toespraak van Khomeini lijkt proces aan is de openlijke meningsverschillen tussen voorafgegaan, de Iraniërs te verscherpen. Enerzijds zijn Op deze foto er de groepen, die zich bezorgd maken wordt een om de dreiging van een autoritair islami- voormalige po- tisch systeem, dat uit het referendum te- litiefunctionaris voorschijn zal komen, anderzijds de gro- geblinddoekt te massa van Khomeini's volgelingen, die vastgebonden, een islamitische republiek krachtig steu- enige ogenblik- nen. Een groep prominente dissidente ken voor hij advocaten en activisten voor de mensen- door een vuur- rechten, heeft deze week een "nationaal peloton geëxe- democratisch front" gevormd, dat een cuteerd zal open, democratisch, politieke systeem worden. De vraagt als alternatief voor een islamiti- man, Yadollah sche republiek. Het front, dat gesteund Hoftizadeh. was wordt door linkse militante stadsguerril- beschuldigd lero's en door gematigde stadsbewoners, van moord en uitte kritiek op "elk monopolisme en fa- marteling tij- natisme van gedachte of geloof, dat het dens het be- belang van de rol van progressieve wind van de krachten ondermijnt". sjah. Na oprichting Vlaams Front (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De drie partijen die voor Vlaanderen deelnemen aan de regering sonderhandelingen onder leiding van formateur Paul Vanden Boeynants heb ben gisteren besloten gezamenlijk te gaan optreden in een Vlaams Front. Het zijn de CVP (christen-democraten), de BSP (Belgische Socialistische Partij) en de Vlaamse taaipartij, de Volksunie, die zowel tijdens de regeringsonderhandelin- van nu als nadien als er een rege ring zou worden gevormd, gezamenlijke standpunten zullen innemen tegenover de Franstalige partijen. Het Vlaams Front zal met name streven r een autonome Vlaamse staat, één Vlaams parlement, uitsluitende Vlaamse zeggenschap over het Nederlandstalig ge bied ook in de Brusselse randgemeenten i pariteit tussen Vlamingen en Frans ta len in het bestuur over Brussel De programmapunten werden gisteren open baar gemaakt door de voorziter van de CUP, Wilfried Martens. De Vlaamse frontvorming is een belang rijke nieuwe politieke factor in België. In feite is deze frontvorming uitgelokt door de Franstalige partijen, die reeds voor de verkiezingen eisten dat het FDF in de nieuwe Belgische regering zou worden opgenomen omdat deze partij, de groot ste van Brussel is. Tot nog toe hadden de Vlaamse partijen nimmer gezamenlijk een dergelijk hard standpunt ingenomen. Het Vlaams Front heeft reeds laten we ten dat de plannen van formateur Van den Boeynants in de huidige vorm on aanvaardbaar zijn en bijgeschaafd zullen moeten worden. Maar ook het FDF, het Front van Francofone Brusselaars, is niet erg enthousiast over de plannen van Vanden Boeynants. De demissionaire premier Vanden Boey nants, een tweetalige christen-democraat uit Brussel, heeft een plan opgesteld, dat Brussel onder grotere invloed van het FDF brengt, zij het dan dat de Vlaamse minderheid bepaalde rechten krijgt, die grondwettelijk zullen worden vastgelegd. Als tegenprestatie voor de Vlamingen wil Vanden Boeynants ook het Brusselse grondgebied definitef tot 19 gemeenten beperken om een verdere verfransing van de periferie, die eentalig Nederlands is, tegen te gaan. Vanden Boeynants heeft de zes partijen die deelnemen aan de onderhandelingen de tijd gegeven tot vanavond akkoord te gaan met zijn ideeën. Zo niet, dan zal hij zijn opdracht teruggeven aan de koning. In Brussel was men gisteravond niet erg optimis tisch over de kansen van slagen voor Vanden Boeynants, zeker niet na de ver harding van het Vlaamse standpunt. Men meende dat het welslagen van zijn op dracht aan een zijden draadje hangt Indonesië: hulp zonder voorwaarden DJAKARTA (ANP) De In donesische minister van bui tenlandse zaken, Mochtar Ku- sumaatmadja, heeft op een bijeenkomst van ambassa deurs in zogenaamde IGGI- landen de voorwaarden uit eengezet waaronder Indone sië bereid is buitenlandse ontwikkelingshulp te aan vaarden. Aan deze hulp mogen geen voorwaarden worden verbon den, zij moet worden gebruikt voor het financieren van pro jecten. die deel uitmaken van het nationale ontwikkelings plan en de terugbetaling moet in overeenstemming zijn met de behoeften van de Indonesi sche economie. De IGGI (Intergouvernemente le groep voor Indonesië) is een consortium van westelijke landen, dat de ontwikkelings hulp aan Indonesië coördi neert JOHANNESBURG - Twee hoofdpersonen in het schan daal in Zuid-Afrika als ge volg van misbruik van over heidsgeld door het voormali ge departement van voorlich ting, hebben in een Frans ho tel een overeenkomst geslo ten, zo meldt de .Johannes burg Star" uit Parijs. Het zijn generaal Hendrik van den Bergh, gewezen hoofd van het bureau voor staatsveiligheid (Boss), en de voormalige ambtenaar dr. Eschel Rhoodie, die vorig jaar 1 november uit Zuid-Afrika ver- dween. Het blad zegt niet waarover de overeenkomst ging. Maar het haalt de Zuidafrikaanse j zakenman Josias van Zyl aan, die ook op de bespreking in j het hotel bij de luchthaven Charles de Gaulle aanwezig Voordat generaal Van den Bergh uit Johannesburg ver trok, zei hij dat dr. Rhoodie gedreigd had documenten en bandopnamen bekend te ma ken, die de Zuidafrikaanse re gering ten val konden bren gen. Hij wilde proberen Rhoo die daarvan af te brengen. Rhoodie was ervan beschul digd illegaal openbare gelden te hebben besteed aan zijn propaganda-ministerie. Podgorny niet meer in Sovjet-parlement MOSKOU (UPI) Dc voor- malige president van de Sov jet-Unie, Nikolaj Podgorny, is kennelijk de geringe politieke invloed die hem tot voor kort gebleven is, kwijtge raakt. Toen de Pravda, het orgaan van de communistische partij, de lijst met de namen van alle 1500 kandidaten die geko-, zen zijn in de Opperste Sov- jet, het uit twee kamers be staande nationale parlement van de Sovjet-Unie, publiceer- j de, kwam die van Podgorny I er voor het eerst in 25 jaar niet in voor. Aanslag op Noordierse raffinaderij verijdeld BELFAST (Reuter) Het Ierse republikeinse leger (IRA) was van plan een grote olieraffinaderij op te blazen, zo heeft de politie meege deeld. De aanslag op de enige olieraffinaderij in Noord-Ier- land, het ,,sydenham"-complex' in Belfast, zou deze week ge pleegd worden. Het plan van de IRA werd verijdeld door de ontdekking van de plaats waar de 42 bommen die bij de aanslag gebruikt zouden worden, verborgen waren. Andreotti weer formateur ROME President Sandro Pertini van Italië heeft waar^ nemend primier Giulio An dreotti opnieuw belast met de vorming van een regering. De 60-jarige christendomo- craat Andreotti, wiens rege ring van „nationale eenheid" vijf weken geleden aftrad, heeft al eerder een - mislukte - poging tot vorming van een nieuwe regering gedaan. Hij liet gisteren weten dat luj het nu opnieuw zal proberen. President Pertini heeft voorts de leider van de republikeinse partij, Ugo la Madfa, en de sociaal-democraat Giuseppe Saragat, die president van Italië is geweest, verzocht vice-premier te worden in de door Andreotti te vormen re gering. Frankrijk zonder treinen Een beeld van de toestand op de Franse station gisteren. Een een- le optimist heeft een tochtje naar het Parijse station St. Lazaire gewaagd, maar vergeefs. Door een staking van ai het spoorwegper soneel reed gisteren in heel Frankrijk geen enkele trein. NAIROBI (Kenia) In westerse diplomatieke kringen in Nairobi is onthuld dat Libië op grote schaal wa pens aan Oeganda levert ter ondersteuning van het be wind van dictator Amin die volgens een mededeling van radio-Kampala zelf het opperbevel van de strijd krachten op zien heeft genomen en zijn leger zou voor bereiden op een tegenoffensief tegen het nu al enige weken durende Tanzaniaanse offensief. Libische en Oegandese vliegtuigen zouden reeds ruim een week een luchtbrug tussen het Oegandese internationale vlieg veld Entebbe aan het Victoriameer en Libië onderhouden. De vliegtuigen zouden tanks, gevechtsvliegtuigen en infanteriewa- pens vervoeren. Libië heeft dit evenwel ontkend. De Libiërs die in Oeganda zijn, zouden alleen maar werkzaam zijn in het onderwijs, bij de medische diensten en de banken. Diplomaten in Nairobi verklaarden dat het Oegandese tegenof fensief een beslissende fase zou kunnen inluiden. De strijd wordt momenteel voornamelijk gevoerd rond de ste den Loekaya, ongeveer 85 kilometer ten zuiden van de hoofd stad Kampala, en Masaka, naar schatting 130 kilometer ten zuiden van dezelfde stad. Loekaya ligt onder zwaar vuur uit artilleriegeschut, maar zou nog in handen van Amin zijn. Ma saka zou geheel in puin geschoten zijn en zijn ingenomen door Tanzanianen en muitende troepen die de regering-Amin omver willen werpen. Een woordvoerder van hen zei dat „al onze contacten in het leger duidelijk maken dat de meeste eenhe den niet van plan zijn te vechten. Als wij Mpigi (45 kilometer ten zuiden van Kampala) in handen - hebben, kunnen wij Kampala krijgen. Amin is ons doelwit. Hij is onze prijs. De eerder genoemde westerse diplomaten in Nairobi verklaar den dat de Libische leider Kadaffi besloten heeft Amin te steunen nadat de Tanzaniaanse president Nyerere de bemidde lingsvoorstellen van de Libische regering en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) had verworpen. Nyerere heeft verklaard dat hij de strijd zou staken op voorwaarde dat de OAE Amin veroordeelt en herstelbetalingen doet voor de scha de die het Oegandese leger vorig najaar in het noorden van Tanzania aanrichtte. SPIONNE HAD TOEGANG TOT NAVO-GEHEIMEN BRUSSEL (ANP) Mevrouw Ursel Lorenzen, de secrftaresse bij de NAVO, wier verdwijning naar Oost-Duitsland maandag is gemeld, had wel degelijk toegang tot vertrouwelijke NAVO-gegevens. Dit heeft een woordvoerder van de NAVO verklaard. Uresel Lorenzen (42) heeft elf jaar bij de NAVO gewerkt, het laatst bij een afdeling, die theoretische staf oefeningen voorbe reidt. Er is juist zo'n oefening aan de gang. Het onderzoek naar de schade die Ursel Lorenzen aangericht kan hebben, is nog in volle gang. TEL AVIV (UPI) Wanneer de Amerikanen gebruik zouden maken van een luchtmachtba sis in de Sinaï, zouden zij een paraplu van luchtdefensie over het gehele Midden-Oosten kunnen uitvouwen en slechts enkele minuten verwijderd zijn van de vitale oliebronnen. De vraag of de Verenigde Staten in deze hoek van de wereld een militaire basis zouden, moeten vestigen, is met de val van de mo narchie in Iran naar voren gekomen. Nu er mogelijk een Israëlische luchtmachtbasis ter beschikking komt, wordt de vraag nog belan grijker. Onder de bepalingen van het voorgestelde vredesverdrag met Egypte moet Israël twee luchtmachtbases in het oosten van de Sinaï ontruimen. De installatie waar het hier om gaat, de basis Étzion, ligt op drie kilometer ten westen van de Israëlisch-Egyptische grens van 1967, en zestien kilometer ten westen van de havenstad Eilat. De Amerikaanse defensie minister Brown heeft de basis vorige maand bezocht, waarbij zijn Israëlische collega Weiz- man hem geheime installaties heeft getoond. Brown was onder de indruk van de uitge breidheid en veelzijdigheid van de in 1971 in gebruik genomen basis. Saoedi-Arabië ligt op enkele minuten vliegen van de basis, en ook Iran, Turkije, Libië en de beide Jemens liggen van daaruit binnen bereik van moderne Amerikaanse jagers. Franse staalarbeiders snijden fabriek van Nederlands gas af LONGWY (AFP) Enkele tientallen werknemers in de Fran se staalindustrie hebben woensdag de staalfabriek „Usinor" in Mont-Saint-Martin (in het oosten van Frankrijk) afgesne den van het Nederlandse aardgas, dat gebruikt wordt voor het verhitten van de ovens. Na de kranen te hebben dichtgedraaid, hebben de werknemers gaten in de leidingen geboord. De vakbond CGT heeft zich verantwoordelijk gesteld voor deze daad, die bedoeld is als protest tegen de vervanging van het gas, afkomstig uit de cokesfabriek in Mont-Saint-Martin door Nederlands aardgas. De cokesfabriek daar gaat aan het eind van dit jaar dicht Er werken 350 man. In het Noordfranse Denain kwam het gisteren tot een gewel- dadig treffen vlak bij het politiebureau tussen de politie en werknemers in de staalindustrie, zo is uit officiële bron verno men. Hierbij raakten een aantal agenten gewond. Vader en zoon ontvoerd en weer vrij MADRID - In het Spaanse baskenland zijn gisteren de indus trieel Carmelo Pico Garcia en zijn zoon Fernando ontvoerd. Korte tijd later werden zij, na betaling van een losgeld van 10 miljoen peseta (300.000 gulden) weer vrijgelaten. De politie verklaarde dat drie gewapende mannen, vermoede lijk leden van de baskische afscheidingsbeweging ETA, vader en zoon dwongen mee te gaan. De vader werd onmiddellijk weer vrijgelaten om er voor te zorgen dat het losgeld op tafel kwam. De zoon kwam na betaling weer op vrije voeten. Autoloze dag in Nieuw-Zeeland WELLINGTON (Reuter) Nieuwzeelandse automobilis ten zullen hun auto uit hoof de van een regeringsplan ter vermindering van het benzine verbruik één dag per week moeten thuislaten, zo heeft de Nieuwzeelandse minister van energie Bill Birch gisteren be kendgemaakt Er zullen 2,4 miljoen stickers in zeven kleuren worden gedrukt en elke auto zal er een moeten voeren om aan te geven op welke dag deze niet kan wor den gebruikt Amerikaans vlagvertoon bij Jemen WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben het vliegdekschip „Constellation" uit de Stille Oceaan via de Indi sche Oceaan naar de wateren rond het Arabisch schiereiland gedirigeerd, zo is gisteren uit regeringskringen in Washington vernomen. Doel is tastbare uitdrukking te geven aan hun steun van landen zoals Saoedi-Arabië. die bezorgd zijn over het gewa pend conflict tussen het marxistische Zuid-Jemen en het door Saoedi-Arabië gesteunde Noord-Jemen. Carstens trekt klacht in KEULEN (DPA)— Karl Carstens, die door de christen-demo craten kandidaat gesteld is voor het presidentschap van de Bondsrepubliek, heeft voor een rechtbank in Keulen zijn klacht tegen de voormalige afgevaardigde van de SPD (soci aal-democratische partij), Günther Metzger, ingetrokken. Carstens had Metzger voor het gerecht gedaagd omdat deze laatste had verklaard dat Carstens tegenover een parlement scommissie in strijd met de waarheid had gezegd „nooit iets te hebben gehoord over de handel in wapens van de West duitse geheime dienst.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9