Opknapbeurt dorpspompen Verontruste ouders kritiseren schoolbestuur werknemers helpen te integreren Zacht,- wollig en met z'n vieren Katwijkse werkgroep wil Joegoslavische SJZ-gymnastiek krijgt jongensgroep Voorschotense volkstuinen worden verplaatst Stille KORTWEG De dorpspomp tegenover het raadhuis is de enige die nog in goede staat ver- keert. Schoonmaken en voegen en de pomp is weer als nieuw. NOORDWIJK De drie dorpspompen in het oude centrum van Noordwijk—Binnen blijken in een niet al te beste staat te verkeren. Des kundigen van Monumentenzorg hebben vast gesteld, dat een van de pompen op het Lin- denplein, en wel die schuin tegenover het Hof vap Holland, niet meer te repareren valt. De pomp is net als de beide anderen, van na tuursteen, maar dit materiaal is door de in vloed van de tijd en van weer en wind zo zeer verweerd, dat er weinig kans bestaat de pomp in oorspronkelijke staat te behouden. Gevaar voor instorting bestaat er echter niet. Monumentenzorg heeft de pomp nauwkeurig opgemeten en zal nu prijsopgave vragen voor een gehele vernieuwing. Dit kan het goed koopst in België gebeuren, menen de specialis ten, maar men geeft niettemin de voorkeur aan een Nederlandse steenhouwer teneinde de authentiviteit zoveel mogelijk te benaderen. De pomp tegenover de rooms-katholieke kerk is er veel beter aan toe. Zij moet wel geheel gevoegd worden. Verder moet een hardstenen band worden vervangen. Een der bronzen wa teruitlopen is verdwenen en daarvoor moet een nieuwe komen. De pomp bij het raadhuis is nog vrijwel gaaf. Deze behoeft alleen te worden schoongemaakt en gevoegd. „Waarom moet Noordwijk-Binnen nu drie pompen hebben en moet Noordwijk aan Zee het zonder pomp doen", vroeg commissielid T. Admiraal, toen deze zaak gisteravond voor ad vies in de culturele commissie kwam. Al eer der had het commissielid deze kwestie aange sneden, want de „Zeeërs" zouden vroeger in De Buurt wel een dorpspomp hebben gehad. „Deze stond in het plantsoen voor de oude kerk", stelde Admiraal, die zich de aanwezig heid nog heel goed kon herinneren. In de oor logsjaren was het sierstuk op onverklaarbare wijze verdwenen en sindsdien ontbrak elk spoor. Voor de Zeeërs ontbreekt nog altijd de gelegenheid om „naar de pomp te lopen", en dit was Admiraal een doorn in het oog. Giste ren zag hij een schone kans om de zaak van de dorpspomp weer eens aan te zwengelen.. „Hoe meer pompen, hoe minder auto's, aldus het lid van de culturele commissie. Burge meester mr. Bonnike was het daarmee roe rend eens en ging zelfs nog een stap verder. „Zodra de kop van de Hoofdstraat nog eens autovrij wordt, gaan we daar iets fijns maken en dan komt de pomp er ook". Het gemeente bestuur streeft er naar de auto's buiten de Kerkstraat en de Hoofdstraat te houden. Wat de Kerkstraat betreft, geeft dat geen proble men. In de Hoofdstraat tot nog toe wel. „Als de straat zich verzet, ligt het niet zo gemakke lijk", verklaarde mr. Bonnike. De commissie ging akkoord met het herstel van de pompen op het Lindenplein en die bij het raadhuis. KATWIJK In Katwijk is een werkgroep Katwijk-Joe- goslavië opgericht. De werk groep hoopt een soort 'brug'- funktie te kunnen vervullen tussen instanties, verenigin gen, en de Joegoslaven in Katwijk. Verder wil zij het onderling kontakt tussen de Joegoslaven vergroten, en het kontakt met de Nederlandse bewoners van Katwijk bevor deren. Vanavond vindt de eerste kontaktavond plaats. Er zal op deze avond zoveel moge lijk informatie worden ver strekt over de diverse moge lijkheden in de gemeente Kat wijk. Dit eerste kontakt zal opgeluisterd worden door een Joegoslavische band. Wat Joe goslavische hapjes en drank jes moeten daarbij de gezel ligheid verhogen. Het kontaktadres van de werkgroep is mevrouw Vera van Duyn-Lazic, Bosplein 21. Zij is één van de zes leden tellende werkgroep. Over de avond zegt mevrouw Van Duyn: "De datum van 8 maart is niet zo maar wille keurig gekozen, dat is de dag van de vrouw". De in Kat wijk wonende Joegoslaven zijn over het algemeen vrou wen. De meesten van hen zijn hier gekomen om te werken. Sinds 1969 trekt ondermeer Arie Ouwehand Joegoslavi sche vrouwen aan, om in de visverwerkende industrie te werken. Voor de huisvesting van deze Joegoslavische ar beidskrachten is speciaal een pension aan de Industrieweg De werkgroepleden mevrouw Mizee, mevrouw Van Duyn-Laziè en de heer Vukovfc van de Stichting Buitenlandse Werknemers. gebouwd. Hier organiseert men al jarenlang kontakt- en feestavonden. Maar dat is niet het hoofdzakelijke doel dat de werkgroep voor ogen heeft. Mevrouw Van Duyn-Lazic, zelf al bijna negen jaar in Katwijk, vertelt dat het by- zondere in Katwijk is, dat on geveer 50% van de Joegoslavi sche meisjes hier in Katwijk is getrouwd en zich hier blij vend heeft gevestigd. "De meesten, die getrouwd zijn werken niet meer", volgens mevrouw Van Duyn. "Juist met hen en hun gezin zoeken we kontakt om onderlinge in formatie uit te wisselen, en een mogelijk isolement te voorkomen". Boris Vukovic, maatschappe lijk begeleider bij de Stich ting Buitenlandse Werknemers in Den Haag, zegt dat de werkgroep, die hij in de op richting bijstaat, een enquête wil verspreiden om wensen en interessen te peilen. Draait de werkgroep een wat langere tijd dan kan er verkiezingen gehouden worden, om de werkgroep en volledig demo cratisch karakter te geven. Verder is de heer Vukovié goed te spreken over wat het gemeentebestuur van Katwijk deed en doet "De kontakten zijn altijd vriendelijk, maar dat geldt ook naar de bedrij ven toe", vertelt hij. Informatie "We willen zoveel mogelijk verenigingen en instanties aanschrijven, om zo informa tie voor onze buitenlandse werknemers te verzamelen. Bestaat er dan ergens belang stelling voor, dan kunnen wij die informatie doorgeven en misschien helpen bij de on derlinge kontakten". Dit zegt werkgroeplid mevrouw Mizee, die verder vertelt dat het hoofdzakelijk om vormen van integratie gaat "Misschien kunnen we taalkursussen (Ne- derlands-Joegoslavisch; Joego- slavisch-Nederlands) in sa menwerking met K. O. or ganiseren". Éénmaal per kwartaal wil de werkgroep een tweetalige cir culaire verspreiden, waarin de belangrijkste gegevens om trent aktiviteiten in de ge meente, verenigingsleven en alle andere vormen van cul tuur, ontspanning, rekreatie, etc., onder de aandacht van de Joegoslavische bewoners gebracht wordt Maar voorlo pig hopen de leden van de werkgroep dat de avond, die naar alle waarschijnlijkheid door de Joegoslavische am bassadeur en zijn vrouw be zocht zal worden, een succes wordt ARP viert jubileum RIJNSBURG - In het ka der van het 100-jarig be staan van de Anti-Revo lutionaire Partij wordt donderdag 15 maart een regionale jubileumbijeen komst gehouden in de Immanuëlkerk. Sprekers in Rijnsburg zijn prof. dr. I.A. Diepen horst over het 100-jarig verleden en minister J. de Koning over de toekomst. Verder zullen de organist Hans van Kruistum en het koor „The New Gos pel Sound" hun medewer king verlenen. De jubi leumbijeenkomst in het kerkgebouw aan de Rijns- burgse Kerkstraat begint om 20.00 uur. In verband met het jubi leum is de ARP-kiesvere- niging een actie begonnen voor een kinderziekenhuis in Qacha's Nek in Leso tho. Bijdragen kunnen worden gestort op de re kening bij de RABO-bank nummer 3568.21.234 t.n.v. S. Kralt, penningmeester ARP, onder vermelding van „Jubileumactie". (Gi rorekening van de Rabo is 130151). RIJNSBURG Een felle aanval op het beleid en het stellen van tegenkandida ten kenmerkten gisteravond de jaarver gadering van de vereniging voor protes tant-christelijk basisonderwijs in Rijns burg. Voor de zoveelste maal vroegen verontruste ouders het volgens hun na latige schoolbestuur onder voorzitter schap van C. Vianen, waarom er nog immer geen plannen zijn voor een pro testant-christelijke school in de Rijns- burger nieuwbouwwijk Frederiksoord. Frederiksoord telt momenteel weliswaar ;twee basisscholen, maar beide scholen zijn openbaar. De verontruste ouders stelden gisteravond nog eens duidelijk problemen te hebben met het feit dat zij hun kinderen naar de andere kant van het dorp moesten sturen voor een protes tant-christelijke school. Schoolbestuur-voorzitter Vianen kon niet veel meer dan weer geven hoe de pogin gen om te komen tot een „eigen" school in Frederiksoord telkens weer verzand den. Zowel bij de inspectrice voor het la ger onderwijs alswel bij de gemeente kreeg men nul op het rekest. Wel bleek de gemeente bereid de door de jeugdige scholieren op weg naar school te kruisen drukke verkeersweg veiliger te maken. Maar desalniettemin toonden veel ouders zich gisteren nog immer ontevreden. Kritiek was er ook op het feit dat het schoolbestuur gisteren nog geen jaar- en financieel verslag kon overleggen. Voor zitter Vianen zegde evenwel toe dat dit volgend jaar niet meer het geval zal zijn, omdat men dan de vergadering later in het jaar wil houden. Ondanks de aange voerde excuses en verklaringen wensten de verontruste ouders eigen bestuurskan- didaten te stellen. Maar desondanks wer den de door het bestuur voorgedragen kandidaten mevrouw Joffers, de heer Bekooy en de heer Brul toch gekozen. ZOETERWOUDE Gymnastiekvereniging SJZ is van plan een jongensafdeling op te richten. De belangstelling voor de turnsport is groeiende, aldus de vereniging, ook bij jongens. Momenteel is er een gemengde kleuterafdeling. Voor de meis jes is er dan nog volop gelegenheid om op verschillende niveau's verder te gaan bij SJZ, de jongens zijn dan genood zaakt om de vereniging te verlaten. Nu er ook door verschillende ouders meer en meer wordt aangedrongen heeft het bestuur voorbereidingen getroffen om te komen tot een jongensafdeling. Zo is Bernadette van der Meer, actief lid van de vereniging en studente op de Haagse Sportacademie, aangetrokken om de leiding over de nieuwe groep op zich te nemen. Bij voldoende belangstelling zal er gestart worden met een afdeling gymnastiek voor jongens in de leeftijd van 6 t/m 9 jaar. Hiervoor komt de gymnastiekzaal aan de Schenkelweg op de vrijdagmiddag beschikbaar. Als er voldoende deelnemers zijn, en daar hoopt het bestuur natuur lijk op, zal begin april gestart kunnen worden. Deelnemers aan de nieuwe groep kunnen zich opgeven bij mevr. H. G. v.d. Kolk, Schenkelweg 44, tel. 2418. VOORSCHOTEN De com- missie welzijn en onderwijs gaat in grote lijnen akkoord met het voorstel tot verplaat-' sing van het volkstuinencom plex mits de afspraak ge maakt wordt dat bij realise ring van het eerste deel van het complex het oude volk stuinencomplex gedeeltelijk ih tact kan blijven en eerst onderzocht wordt hoe groot de behoefte is aan nieuwe Sportvelden in Adegeest. Drs. Bremmer (CDA) wilde door wethouder Marselis na der ingelicht worden over de doelstelling: „Is het voorstel er om de volkstuinders aan rheer ruimte te helpen of heb ben hockey en voetbal meer velden nodig en moeten daar om de volkstuinders maar verplaatst worden". Volgens de wethouder wil het voorstel zowel de volkstuinders als de Sporters helpert. De wethou der was wel bereid gezien de terugloop van het leerlingen tal op de scholen nader een prognose te laten maken over de behoeften aan sportaccom modaties. Ook zal worden be zien of het mogelijk is om ,jhier en daar" in het open baar groen stukjes grond aan te wenden voor volkstuinders, die zich niet in verenigings verband willen bezig houden met deze vorm van recreatie. Om het gehele volkstuinen complex te realiseren móet er grond aangekocht worden. Die grondaankoop is pasin het beginstadium van onder handelen. Redelijkerwijs kan aangenomen worden dat de afhandeling wel enige jaren vergen kan. Bestaande organisaties heb ben op vrijwillige basis een platform voor hulpverlening gevormd en" gevraagd wordt een bedrag van 1.500.tot dekking van enige kosten. De commissie en in het bijzonder de heer Visser (PvdA) was wel bereid tot een eenmalige bijdrage omdat moet worden voorkomen een soort automa tisme. Wanneer het platform regelmatig bijeen komt en werkzaam is, dan kan gere kend worden op een bijdrage, maar üever wil de commissie een subsidie rechtstreeks aan de organisaties zelf. De plannen voor de restaura tie van het Ambachts- en Bal- ju whuis wachten op verdere mededelingen van de staatsse cretaris van CRM. Het ant woord van CRM kan nog wel enige tijd duren en de heer Visser (PvdA) pleitte voor een alternatief plan dat eventueel zonder ministeriële goedkeu ring gerealiseerd kan worden. omgang DE ZILK - Zoals in de laatste jaren gewoonte is geworden gaan de afdelingen uit Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Hil- lêgom en De Zilk gezamenlijk de Stille Omgang houden in Amsterdam in de nacht van 17 op 18 maart. Om kwart over tien is er een bijeenkomst in de Parochiekerk van De Zilk voor het bijwonen van een kort lof. Daarna wordt vertrokken naar Amsterdam waar een Eucharistieviering plaatsvindt in de kerk van de Heilige Thomas van Aquino aan de Rijnstraat in Amsterdam. Om 02.00 uur vertrekken de deelnemers aan de Stille Omgang. Buskaarten zes gulden zijn verkrijgbaar in d^erschillende kerken. Rijnsaterwoude heeft z'n eerste vierling schaap enige onrustige ogenblikken be- van dit jaar. Lammetjes, wel te ver staan. Het viertal werd afgelopen dins dag geboren en dat alles gebeurde bij de familie Van Dorp aan de Herenweg. De vier werden met behulp van ae veearts „gehaald", hetgeen moeder zorgde. Inmiddels zijn twee van de zacht en wollige vierling uitbesteed. Een schaap van de buren van de fami lie Van Dorp bracht namelijk eerder deze week twee dode lammetjes ter wereld en kon dus beA wat jeugdig opbeurend en voedselafnemend gezel schap gebruiken. Voor de „echte" moeder ook een hele opluchting, want twee jongen vragen al meer dan ge noeg. Waarmee moeder schaap maar wil zeggen, dat het voorjaar nu toch echt in aantocttfis. Kulturele Kern Wassenaar staakt beroep tegen woningbouw pastorietuin WASSENAAR De stuurgroep van de Kulturele Kern Was senaar heeft besloten af te zien van een beroep bij de Kroon tegen de ongegrond-verklaring van haar bezwaren tegen de woningbouwplannen in de zogeheten pastorietuin. De stuurgroep van de Kulturele Kern Wassenaar tekende in dertijd bij de behandeling van het bestemmingsplan voor het centrum van het dorp bezwaren aan tegen de plannen voor de zogeheten pastorietuin. Dat is de tuin, die achter de oude hervormde pastorie in de Schoolstraat ligt en doorloopt tot aan de Achterweg. Dat terrein heeft in het nieuwe bestem mingsplan de bestemming „woningbouw" gekregen. De KKW maakte daartegen bezwaren omdat dit terrein, dat ook grenst aan het „Dorpscentrum^', een rol zou kunnen spe len in het oplossen van het accommodatieprobleem voor cultu rele- en andere instellingen. De gemeenteraad verwierp het bezwaar. De KKW ging in beroep bij Gedeputeerde Staten, maar ook dit college achtte de bezwaren ongegrond. De KKW zou nu nog in beroep kunnen gaan bij de Kroon, hetgeen een ernstige vertraging van de inmiddels uitgewerkte woningbouw plannen zou' hebben kunnen betekenen. De stuurgroep heeft van een hoger beroep afgezien. In een brief aan burgemeester en wethouders heeft de KKW laten weten, met genoegen ken nis genomen te hebben van de renovatieplannen van het Dey- lercentrum en van de toezegging van wethouder H. F. Dijkstal, dat ook ten aanzien van een verbetering van de toneelaccom modatie in het Jeroenhuis besprekingen met de eigenaren van dit gebouw zullen worden gevoerd. Op grond daarvan zal geen verder bezwaar meer worden gemaakt tegen de plannen voor de pastorietuin. OEGSTGEEST De hearing over de verkeersplannen voor Oegstgeest wordt vanavond in 't Camphuys aan de Rijngees- terstraatweg gehouden. Het zal voornamelijk handelen over het onlangs verschenen tweede deel „Structuuralter natieven". Na een korte uit eenzetting wordt een ieder in de gelegenheid gesteld zijn vi sie op de plannen te geven. De hoorzitting begint vana vond om 20.00 uur. WASSENAAR De Wasse- naarse Deylknotsen organise ren voor zaterdag 10 maart een autotourtocht. Vanaf 19.00 uur^kan gestart worden bij café „De Sport", aan de Rijksstraatweg 344c. Het in schrijfgeld bedraagt tien gul den per auto. Na 11 uur vindt de prijsuitreiking plaats. WASSENAAR De Deyl knotsen houden op dinsdaga vond 13 maart in restaurant „Deylzicht" een vergadering over de „verenigingsmarkt", die op 16 juni plaatsvindt. Het is dan mogelijk zich voor de markt aan te melden en een kraampje te bestellen. De Wassenaarse verenigingen kunnen zich tijdens de markt aan het Wassenaarse publiek presenteren. LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1979 PAGINA 5

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5