Jeukpest velt steeds meer Leidse huisdieren LIBERALE KAMERFRACTIE IN LEIDEN Jan Wolkers voor verfilming van Kort Amerikaans9 in Leiden Onderhoudende muziek in de Kapelzaal L DIERENARTSEN: ETEN RAUW VARKENSVLEES DODEUJK VOOR HOND EN KAT Stichting Werken en Wonen in Pancras-Oost opgericht \^o&dlaA\ Svvvv. Zwembad Boshuizerlaan bijna voor gebruik gereed STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1979 PAGINA 3 de LEIDEN Dierenartsen in Leiden hebben gedurende ongeveer een maand in toenemen de mate te maken met de zogenaamde „ziekte van Aujeszky" bij huisdieren. Deze ziekte, zo zeggen de dierenartsen, wordt veroorzaakt door het eten van rauw varkensvlees. Mensen zijn er absoluut ongevoelig voor, maar hon den, katten en konijnen sterven er onherroe pelijk aan. De ziekte die de boeren de jeuk- pest noemen komt niet alleen bij varkens voor, maar ook bij runderen en paarden. „Als het varkensvlees gekookt is, geeft het geen problemen, maar rauw kan het vlees en dan vooral kopvlees, waarin allerlei onderdelen van het varken worden verwerkt, de ziekte van Aujeszky veroorzaken", aldus dr. F. IVfuurling uit Leideq. De ziekte van Aujeszky is voor het eerst aan het begin van deze eeuw in de Balkan ge noemd door dr. Aujeszky. Sinds 1932 hebben ook Nederlandse biggen van deze koppelinfec tie te lijden. In de gebieden waar een grote concentratie is van varkenshouderijen, Bra bant, Limburg en Gelderland is de jeukpest een redelijk veel voorkomend verschijnsel. Een woordvoerder van het Laboratorium van de gezondheidszorg voor dieren vertelde dat men in die gebieden al enkele maanden bezig is de varkens preventief te enten. „We hebben nu een redelijk entschema. Het is nog wel niet afdoende, want de entstoffen, die uit de Balkanlanden komen, blijken soms niet vol doende te werken en geven vaak bijverschijn selen. Een drachtige zeug bijvoorbeeld stoot door de entstof de vruchten af. Wat dan een groot verlies betekent voor de boeren". In het westen echter heeft men nooit zo'n last gehad van deze virus-ziekte. „Deze maand is de ziekte zeer explosief, ik heb in 14 dagen vier gevallen van besmette huisdieren in mijn praktijk gehad terwijl het er vorig jaar vier in het hele jaar waren. De afgelopen maand zijn op een varkenshouderij in Zoeterwoude 200 biggen door de ziekte geveld en de maand daarvoor op een andere varkenshouderij in de omgeving 400", aldus dr. Muunling De ziekte is neurotroop, dat wil zeggen, con centreert zich voornamelijk in de hersenen en het ruggemerg. Hij veroorzaakt hoge koorts, hersenvliesontsteking en een verschrikkelijke jeuk, waardoor de dieren zich soms tot op het bot kapot krabben en uitgeput raken. Er be staat geen medicijn tegen. Bij oude varkens verdwijnen soms de uiterlijke verschijnselen, maar ze blijven een besmettingsgevaar. Het kan overslaan op muizen en ratten, die ver volgens zelf het virus weer overdragen. De woordvoerder van de gezondheidszorg voor dieren meent: het zal allemaal zo'n vaart niet lopen. In ons laboratorium hebben we zelden een huisdier uit de stad met de ziekte binnen gekregen. Bovendien vindt er zowel voor als na het slachten een keuring van de gezond heid van de varkens plaats. Het is wel geen waterdicht systeem, want je hebt natuurlijk een bepaalde incubatietijd waarbij je nauwe lijks kunt weten of het beest ziek is." De jeukpest is een ziekte waarvoor de var kenshouders niet aangifteplichtig zijn. Het aantal sterftegevallen kan daardoor ook niet geregistreerd worden. Zodat het ministerie van landbouw of de veterinaire inspectie nooit weet wanneer er sprake is van een explosie. De varkenshouders kunnen ook niet verplicht worden om hun dieren te enten. „Maar ze zijn graag bereid dat te doen. Het is tenslotte toch in hun eigen belang dat de varkens gezond zijn en blijven" verklaart de woordvoerder van de gezondheidszorg voor dieren. Voorlo pig blijft de waarschuwing van de Leidse die renartsen: „Geeft Uw dieren geen rauw var kensvlees, het is dodelijk". LEIDEN De Leidse bin- nenstadswijk Pancras-Oost weet zich sinds gisteravond vertegenwoordigd door twee organen, de Stichting Werken en Wonen In Pancras-Oost die zijn oprichtingsvergade ring beleefde en het reeds be staande buurtcomité. Het buurtcomité is indertijd een initiatief van de bewoners van Pancras-Oost geweest. De Stichting Werken en Wonen in Pancras-Oost is een initia tief van het bedrijfsleven in deze wijk; de oprichters van de stichting zijn de mening toegedaan dat het buurtcomi té haar belangen uit het oog verliest en dat het bovendien niet representatief is voor de wijk. De Stichting heeft zich ten doel gesteld de belangen van bedrijfsleven, instellingen én bewoners te behartigen. Werken en wonen zullen moe ten worden samengesmolten tot een gewenst leefmilieu is bereikt, uitgaande van de stel ling dat de economische fac toren in de wijk erkend moe ten worden en in de wijk aanwezig moeten zijn en blij ven; dat alles in het besef dat werken en wonen door de eeuwen heen naast en met el kaar hebben bestaan in de wijk, aldus de Stichting. Het bedrijfsleven in Pancras-Oost (een wijk met 139 bedrijven) is niet erg ingenomen met de plannen van de gemeente. Het bedrijfsleven en de bewo ners zijn volgens de Stichting zeer slecht ingelicht over het bestemmingsplan voor de wijk. In een brief aan de ge meente, die gisteravond op de oprichtingsvergadering werd behandeld wordt ernstige kri tiek geuit op het bestem mingsplan. „Het bestemmings plan negeert de historisch ge groeide indeling van de wijk. Als belangrijkste voorwaarde wordt het herstel van de woonfunctie in de plannen aangegeven, terwijl deze func tie nooit overheersend in de wijk bestaan heeft. Veel be lang wordt gehecht aan een zich buurtcomité noemend aantal bewoners, dat niet de gemiddelde mening van de wijk vertegenwoordigt. Wij vragen ons af of dit comité wel bestaansrecht heeft, om dat het niet op democratische wijze gekozen is en bovendien bestaat uit „tijdelijke" bewo ners, -met name kamerbewo ners (studenten, werkende jongeren)", aldus de nieuw bakken Stichting in de brief. Overigens bleken de menings verschillen tussen de stichting en het buurtcomité, dat ook op de vergadering aanwezig was, minder groot te zijn dan de brief aan de gemeente doet veronderstellen. Na een wat rumoerig begin van de vergadering bleken Stichting en buurtcomité elkaar op een aantal punten goed te kunnen vinden en dat resulteerde ook in het voorstel om als voorzit ter van de Stichting een on partijdig iemand aan te stel len, iemand die niet in Pan cras-Oost woont en ook geen binding met het bedrijfsleven heeft. De voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, Prof. Kraal zal hiervoor wor den benaderd. LEIDEN Een delegatie van de Tweede Kamerfractie van de VVD brengt morgen een bezoek aan Leiden. Dit werkbe zoek heeft plaats op uitnodiging van de Leidse gemeente raadsfractie van de VVD. Gesproken zal worden over de financiële positie van de ge meente Leiden in het kader van Bestek '81, de stadsvernieu- wingsproblematiek en de welzijnsproblematiek. tevens zal ge sproken worden over de plaatselijke politieke situatie in Lei den, die bij de laatste collegevorming, toen PvdA eh WD gingen samenwerken, een verandering heeft ondergaan. Het werkbezoek begint om tien uur. Van links naar rechts: Derek de Lint, Jan Wolkers en Guido Pieters met de twee hoofdrolspeelsters in de film. LEIDEN Het goed geko zen programma van het rijksdaalderconcert van gis teravond «waarborgde al een onderhoudende avond in de Kapelzaal. Maar ook spel en interpretatie van Eiji Okada (viool) en Marti- ne Reynders Schilt (piano) bleken de moeite waard. Eiji Okada's spel kenmerk te zich door een lichte streek en een warme, ver sluierde toon. Die heesheid had echter op bepaalde momenten het ongewenste effekt dat de viool weg zonk in de robuuste klank van de piano. In Beetho- vens Sonate opus 12 nr. 3 werd vluchtig langs loopjes gegleden in het allegro, ter wijl in het adagio het weg sterven van de viool te aarzelend was. De piano was aanvankelijk wat voortvarend, maar dat was slechts tijdelijk. Hoogtepunt was Schuberts Duo opus 162 dat zeer ver zorgd gespeeld werd. Ook de interpretatie was bijzon der mooi afgewerkt Een allegro moderato vol vaart en kracht werd gevolgd door een zeer alert presto. Na het weemoedige andan tino werd het slotdeel, alle gro vivace, overtuigend neergezet Okada's hese toon en de robuustheid van Martine Reynders Schilts spel kwamen het best tot hun recht in dit werk. Ravels sonate werd met kennelijk plezier gespeeld, maar bleef hier en daar steken in de goede bedoe lingen. De wazige blues uit het moderato waren wat schools en allerlei „effek- ten" van Ravel gingen niet als vanzelf en kwamen daardoor niet genoeg tot hun recht Ondanks de oneffenheden was veel in dit concert de moeite van het aandachtig beluisteren waard. VERENA KOPERDRAAT LEIDEN De opnamen voor de film "Kort Amerikaans" naar de roman van de in Oegstgeest geboren auteur Jan Wolkers gaan in Leiden op dinsdag 13 maart van start. Gedurende zes weken zal Leiden voor de derde achtereenvo- lende keer de status van filmstad genie ten. Al eerder werden hier de opnamen gemaakt voor Keetje Tippel en soldaat van Oranje, films die eveneens op va derlandse lectuur gestoeld zijn. Jan Wol kers kwam gistermiddag speciaal naar de Sleutelstad om een toelichting te ge ven op de verfilming van zijn nationale bestseller, een boek waarvan in ons land reeds zo'n 30.000 exemplaren zijn verkocht. In restaurant Nieuw-Minerva vertelde Wolkers het volgende over de verfilming van Kort Amerikaans: "Het scenario van de film is echt onwaarschijnlijk goed. Guido Pieters (de regisseur red.) is duidelijk een groot vakman op zijn ge bied. Toen ik zijn film over het leven van Dokter Vlimmen had gezien, wist ik meteen dat ik bij hem aan het goede adres zou zijn voor de verfilming van mijn romans. Ik vond Vlimmen een Ne derlandse film waarin de aandacht voor de man en zijn beroep op bijzonder knappe wijze aan het licht kwam. Ik heb dan ook geen moment geaarzeld toen Guido Pieters bij mij kwam met het ver zoek om Kort Amerikaans te mogen ver filmen. Deze roman gaat tenslotte ook over een beroep, namelijk dat van schil der, de hoofdpersoon Erik in dit werk. Ik vind overigens dat aan dit boek nogal wat jeugdfouten kleven. Daarom heb ik het herzien, zodat er toch wel het een en ander in veranderd is. De dramatische lijn blijft niettemin gehandhaafd zoals die was. In mijn prille onnozelheid had ik de dramatiek niet beter kunnen schrijven. Er zijn niet voor niets onge veer 3.'0.000 stuks van het boek ver kocht, dus het was beslist niet nodig om het echt te gaan herschrijven. Er zijn al leen wat dingen in veranderd. Dat moet ook tot uiting komen in de film. Leiden zal op sommige plaatsen derhalve een revival beleven van de laatste twee oorlogsjaren. De opnamen van Kort Amerikaans vinden voor 95% plaats in deze stad. De Breestraat zal bijvoorbeeld veranderen in een ouderwetse winkel straat, waar de bekende "Blauwe Tram" nog rinkelend doorheen rijdt. De opna men in de Breestraat vinden op 6 en 7 april plaats. In de Boerhaavelaan zal het team van filmmaatschappij Cinecentrum in de nacht van woensdag 25 april buite nopnamen verzorgen in een voor deze gelegenheid auto-vrij gemaakt gebied. Een oplossing voor het hierdoor onstane parkeerprobleem is volgens de Leidse politie niet voorhanden, maar de bewo ners mogen tijdens de draaiperiode reke nen op de uiterste clementie van de ster ke arm. Ongeveer 300 figuranten uit Leiden heb ben zich bij Cinecentrum opgegeven om een klein rolletje in de film te mogen spelen. Men moet het er voor over heb ben om de haardracht van de jaren 1944/45 aan te passen. Ook worden de fi guranten gekleed in ouderwetse kledij, die met de oorlogsjaren overeenkomt Er is hier door het filmteam veel research naar verricht want letterlijk geen stukje blik of stof uit de jaren '70 mag het oor spronkelijke oorlogsbeeld verstoren. Het treft dat een stad als Leiden sindsdien nauwelijks in monumentaal opzicht is veranderd, zodat de straten en gebouwen zoals deze in Kort Amerikaans worden beschreven met een kleine cosmetische wijziging een gaaf beeld van de oorlogs jaren kunnen oproepen. Dankzij de me dewerking van de politie, de gemeente en de bevolking hoeft regisseur Guido Pieters zich niet druk te maken over de rompslomp die de verfilming van Kort Amerikaans met zich. meebrengt. Leiden, zes weken filmstad, beleeft op sommige plaatsen binnenkort een aantal autoloze en televisieloze dagen (uiteindelijk moe ten ook de t.v.-antennes van het dak), ie dereen heeft dat graag voor de film over. Jan Wolkers mijmerde gisteren niettemin: "Als ik tijdens het schrijven van Kort Amerikaans had geweten dat ik zoveel werk zou veroorzaken dan was ik er misschien nooit aan begonnen. Ie dereen ziet mij nu vast als een mensen hater". Marx Brothers Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraa t 17 vertoont maandag 12 maart in de cyclus klassieke films uit Holly wood een film van de Marx Brothers. Dit maal is het de film „Duck Soup" uit 1933. De filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gulden vijftig en voor leden van het Kijkhuis twee gulden vijftig. Bij voldoende belangstelling zal om kwart over tien een tweede voor stelling van de film worden gegeven. Mystiek De Leidse dichter Boudewijn Büch spreekt donderdag 15 maart in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 over de mystiek in de verhalen van Sher lock Holmes. Ter illustratie van de lezing wordt de speelfilm „Sherlock Holmes en bet dodelijke halssnoer met Christopher Lee in de hoofdrol vertoond. De bijeen komst begint om acht uur. De toegangsprijs is vier gul den vifjtig. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt zaterdag 10 maart weer een volksdansinstuif gehouden. Het programma omvat weer een keur van nationale en internationale dansen. In de pauze demonstreert een groep onder leiding van Y. Knijnenburg een aantal dan sen uit onder meer Rusland. De instuif begint om acht uur. De toegangsprijs is twee gulden vijftig. Rheuma-collectie In de periode van 12 tot 19 maart klopt het Nationaal Rheuma Fonds weer aan om financiële hulp. Het geld van de jaarlijkse collecte wordt goed besteed. Er wordt elk jaar bijna 1 miljoen gulden uitgegeven aan de finan ciering van onderzoek naar de oorzaken van rheuma en de bestrijding van deze ziekte. In de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest wordt geen huis-aan-huiscol- lecte gehouden, maar wordt een beroep gedaan op alle inwoners die dezer dagen een girokaart in de brievenbus krijgen. Bijdragen kunnen worden gestort op post-giro nummer 2900545 t.n. v. Plaatselijk Comité Rheuma Fonds te Leiden. Ook bij de Algemene Bank Nederland (ABN) aan de Breestraat 81 kan geld worden gestort. Behalve het onderzoek naar de gevolgen van rheuma is het Nati onaal Rheuma Fonds in staat om jaarlijks aangepaste vakantiereizen te verzorgen of de patiënten onderdak te verlenen in het in november 1978 geopende nieuwe va kantie-hotel „Groot Stokkert" te Wapenveld, vlakbij Zwolle. Dan s Het werkcentrum Dans brengt morgen een nieuw pro gramma in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het programma omvat de dansen Jumble (van Tom Simons), Nachtlied (van Swee H. Lim), Tutto Liscio (van Hans Tu- erlings) en Tafelmanieren (van Charles Czarny). De voor stelling begint om half negen. ADVERTENTIE Men fluistert.... dat Holiday Inn over een eigen vissersvloot beschikt. Dit is echt niet waar, wel zorgen wij ervoor dat U a.s. vrijdag ONBEPERKT TONG kunt eten voor 25. p.p. Heerlijk in de boter gebakken met knisperend verse garnituren. 1979 JAAR VAN HET KIND Vandaar a.s. zondag 16.00-20.00, uur, voor de jeugd tot 12 jaar een BAKFIETSBUFFET 12.50 p.p. Met gerechten waar het kind dol op zal zijn en voor de ouderen het „DIK VOOR ELKAARBUFFET,, een gezellig druk bezocht gezinsbuffet met cullunaire hoogtepunten en zoveel U wenst voor 25.- p.p. Tafelreserveringen Marja van Reeuwijk Tel. 071-769310. Waar ook aan het kind gedacht wordt. Bowling-, Fun-, Tennis- en Squashcenter. Haagsche Schouwweg 10 Leiden. De belde baden, waarvan het grote achterliggende 25-meter bad is uitgerust met een beweegbare bodem. LEIDEN Het nieuwe overdekte zwembad aan de Leidse Boshuizerlaan in Zuid-West is nu bijna gereed om het waterminnende pu bliek te ontvagen. Op zaterdag 10 maart om 14.00 uur wordt het zwembad geopend en kunnen de bewoners van de buurt waarin het zwembad staat er vanaf 16.00 uur gratis zwemmen ter gelegenheid van de opening. Na die datum komt het bad ter beschiking van alle zwemliefhebbers en de sportverenigingen. Leidens nieuwste zwembad is letterlijk en fi guurlijk onlosmakelijk verbonden met de Vijf Meihal aan de Boshuizerlaan. De twee gebou wen zijn door middel van een loopbrug met elkaar verbonden en vormen zo een complex waar vele vormen van sportieve ontspanning mogelijk zijn. Bij het zwembad is een zes- baans bowling ondergebracht. Door de aanwe zigheid van een restaurant zijn de restauratie- mogelijheden van het gehele complex de Vijf Meihal beschikte alleen over een kantine aanzienlijk toegenomen. Restaurant en bow ling worden geëxploiteerd door Hans Menken Horeca BV. Het zwembad bevindt zich op de eerste ver dieping van het complex. Op de begane grond zijn de kassa's, de kleedhokjes, .kleedkamers en de douches. Het zwembad bestaat uit een instructiebad van 17 bij 5 meter en een groot bad van 15 bij 25 meter, dat gedeeltelijk over een beweegbare bodem beschikt zodat men de diepte kan varieïen. Restaurant en bowling bevinden zich ook op de eerste verdieping. Het zwembad beschikt over een vaste tribune. Aangezien men de verwachting heeft dat het 25-meterbad een „snel" bad is zal men gaan proberen om wedstrijdzwemmen naar Leiden tgjcrijgen. Naast het zwembad bevindt zich ook nog een recreatieterrasje waar men onder meer kan tafeltennissen en waar ook speelmogelijkheden voor kinderen aanwezig zijn. Bij het zwembad hoort een parkeerterrein waar 150 auto's op terecht kunnen. Ook is bij dat parkeerterrein een handbalveldje gecreeërd dat zal worden gebruikt door de handbalvereniging Sanocel Saturnus. Het zwembad aan de Boshuizerlaan is in veer tien maanden tijd gebouwd door Sportbouw BV uit Kedichem. Het heeft ruim 4,5 miljoen gulden gekost. Het beheer van het zwembad is in handen van de Leidse Sportstichting. Het zwembad is het eigendom van de gemeen te Leiden. Met het gereedkomen van het zwembad zijn volgens de Sportstichting nog niet alle watersportverenigingen onder dak, dat is alleen het geval wanneer het Zweiland- bad weer wordt heropend. Het zwembad aan de Boshuizerlaan is voor het publiek geopend van maandag tot en met vrijdag van 7.00 tot 8.30 uur, van 9.00 tot 11.45 uur, van 12.00 tot 13-.30 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, tevens op maandag en donderdag van 20.00 tot 21.00 uur en van 21.15 tot 22.15 uur (16 jaar en ou der). Op zaterdag is het zwembad van 12.30 tot 14.30 uur geopend en op zondag van 11.45 tot 13.00 uur. De entree bedraagt 2,75 per keer, voor personen jonger dan 16 jaar 2,- per keer. De zogenaamde 10- en 25-baden- kaart zijn aanzienlijk voordeliger, (geldig in alle Leidse baden). OP andere tijdstippen wor den er nog bijzondere zwemactiviteiten geor ganiseerd zoals familiezwemmen, trimzwem- men, moeder en kind-zwemmen, zwanger- schapszwemmen, 65+-zwemmen voor gehandi capten en leszw^mmen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3