'Ik versla de meeste spelers nog in de sprint Rolhockeyers wachten op begin competitie VAN BRACHT OP NIVEAU Concurrentie sluit Van Dooyeweerd in KNETEMANN IN TOPVORM Herstel gevestigde schaakorde SPORTWERELD ooo SPORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 MAART 1979 PAGINA 1fSP Veertigjarige Piet Spijk bezig aan laatste rugbyseizoen Piet Spijk:,.Rugby maakt bonken van schrale schle mielen". DEN HAAG Piet Spijk is op vrij dag: 2 maart veertig jaar geworden. Hij is nog steeds een vaste keus in het eerste team van de Haagsche Rugby Club. De snelste loper van HRC rekent erop, dat zijn club dit jaar voor de negende keer kampioen van Nederland wordt. Het zou een waardig a/scheid zijn voor de pezige Piet Spijk en nu dan ook een defini tief afscheid. Vier jaar geleden keerde Ret Spijk de topsport voor de eerste keer de rug toe. Verbouwingen aan zijn huis en zijn meubelzaak in de Vaillantlaan vergden te veel van zijn tijd. In 1977 werd Peter de Bruijn trainer van HRC en hij bood Spijk opnieuw een vaste plaats aan in de A-selectie, waar toen een grote behoefte was aan een specifieke winger, een vleugelspeler. Piet Spijk: „Een vleugelspeler bij rugby moet iemand zijn die over veel snelheid beschikt én over lef. Je moet niet bang zijn voor een tackle als je op volle snelheid bent. Mijn opvolger Peter Barneveld voldoet aan die eisen. Ondanks mijn veertig jaar versla ik de meeste spelers in de sprint. Dit jaar ben ik echter voor het eerst flink gaan merken, dat ik extra moet trai nen om die conditie vast te houden". Reden voor Piet Spijk om er na dit seizoen mee op te houden. Zijn vrouw - vroeger zwemkampioene en turn- kampioene - wil hem ook wel eens thuis hebben. Piet Spijk ziet in Peter Barneveld een goede opvolger. Afgelo pen zondag liep Piet Spijk een ge scheurde rechterwenkbrauw en een bloeduitstorting op, niets ongewoons zou je zo zeggen. „Toch wel", meent Piet Spijk, „rugby is niet zo gevaarlijk als men denkt en ikzelf ben zelden ge blesseerd. Ik heb nog nooit een wed strijd hoeven staken". Laat Piet Spijk is pas Iaat begonnen met rugby, de spelsoort die zijn ontstaan dankt aan een Engelse schooljongen in het stadje Rugby, die tijdens het voetballen de ovale varkensblaas op nam en er mee wegrende. Na zijn ma- rinierstijd even hard en karakter- vormend als rugby kwam Piet Spijk bij HRC terecht en wel direct in het eerste team. „Rugby maakt bonken van schrale schlemielen", is een kreet van Piet Spijk. Toen hijzelf op zijn drieëntwin tigste jaar begon met rugby, was hij zeker niet schraal of een groentje in de sport. Tot die tijd had hij steeds aan korfbal, voetbal en rolhockey (drie interlands) gedaan. Drie sporten en allemaal op zondag. Piet Spijk: „De moeilijkheid zat hem niet in de drie sporten, maar in de zondag. Mijn ouders waren streng gereformeerd en sporten op zondag werd mij nadruk kelijk verboden. Het gevolg was, dat ik zaterdags reeds mijn drie sporttas sen het huis uit droeg om zondags geen argwaan te wekken". Piet Spijk's kennismaking met rugby betekende het einde van al zijn ande re bezigheden. „Op voetbal ben ik he lemaal afgeknapt. Als je de inzet van voetballers vergelijkt met de inzet van de Franse rugbyers, amateurs nota bene, dan snap je waarom rugby het Franse voetbal aan het verdringen is. Ik voorspel in ons land dezelfde ont wikkeling". Een krasse uitspraak van Piet Spijk, die echter terecht aanvoert: „Het verschil in waardering van voet bal en rugby wordt mede veroorzaakt door de televisie, door de camera-op stelling. Bij rugby zijn de spelpatro- nen erg belangrijk en dus moet de te levisie het hele veld laten zien, het geen in Nederland niet gebeurt Als je Ajax-Feyenoord vanaf één meter hoogte opneemt, lijkt het ook niet veel. Over rugbywedstrijden tussen bijvoorbeeld Frankrijk en Wales zijn de Nederlanders altijd erg enthousiast. Wales De rugby-carrière van Piet Spijk kent met zo'n twintig interlands al vele hoogtepunten. Zijn grootste wens gaat echter op 16 maart in vervulling, wanneer HRC in Wales een oefenwed strijd tegen topclub Neath speelt. Piet Spijk laat vervolgens trots enkele knipsels uit Britse kranten zien, waar in de komst van zijn club naar Wales wordt vermeld. „HRC is erg populair in Groot-Brittannië en het leukste vind ik, dat de kranten ons als een serieuze tegenstander beschouwen. Voor de wedstrijd in Wales tegen Neath wor den minstens vijfduizend toeschouwers verwacht". Piet Spijk blijft propagan distisch praten over de sport die hij volgend jaar hoogstens als masseur- /trainer en toeschouwer zal volgen. „Ik heb al weer een paar nieuwe sporten gevonden", vertelt de veertigjarige Piet Spijk enthousiast „Tennissen, squash en zeezeilen. Een voetballer wordt op zijn vierendertigste reeds als afgeschreven beschouwd, een rugbyer nooit HERMAN JANSEN Secretaris J.B. Teunisse: „Kandidaten voor een be stuursfunctie zijn niet makkelijk te vinden". BESTUURLIJKE PROBLEMEN BAREN NRB ZORGEN DEN HAAG Normaal gesproken gaat de Neder landse rolhockeycompetitie tussen eind februari en begin maart van start. Dat is echter dit jaar niet het geval. De verenigingen doen tot nu toe name lijk niets anders dan het spelen van vriendschap pelijke wedstrijden, omdat de Nederlandse Rol schaats Bond nog geen enkele competitiewedstrijd heeft vastgesteld. Secretaris J.B. Teunisse van de NRB: „Het is op het ogenblik niet anders. We zitten zonder techni sche commissie rolhockey en zonder competitielei der. Dat wisten we vorig jaar aan het eind van het seizoen al. We hebben de verenigingen daarvan toen in kennis gesteld. Maar kandidaten voor zo'n functie zijn niet makkelijk te vinden. We hebben toen als bondsbestuur een ad interim commissie onder leiding van de heer Bergman samengesteld met als doel het vormen van een nieuwe technische commissie rolhockey. In die opdracht zijn enkele maanden gaan zitten. Dat komt door het feit dat de mensen het in hun vrije tijd moeten doen en dat kandidaten voor een nieuwe commissie niet stonden te trappelen. Maar de verwachting is dat we komende zaterdag een nieuwe commissie rijk zullen zijn". De verwachting is dat op zondag 1 april de nieuwe rolhockeycompetitie van start gaat. Volgens J.B. Teunisse, ondanks zijn 73 jaar nog altijd een on misbaar man in de rolschaatsbond, is het niet on mogelijk dat de nationale bekercompetitie in het nieuwe seizoen komt te vervallen. „Daar zullen de clubs hopelijk begrip voor hebben. Ik neem toch mijn petje af voor de verenigingen. Ze wisten van de moeilijkheden af, dat we geen competitie kon den gaan spelen. Geen enkele club heeft ons lastig gevallen met de vraag, wanneer we nu eindelijk eens gaan beginnen.". Moeilijk Al jaren is de Nederlandse Rolschaats Bond een moeilijk te leiden organisatie. Bestuursleden lopen makelijk weg. Een man die al vele jaren zijn beste krachten geeft aan de bond is Joop Bruijn. Thans is de oud voorzitter van Residentie (Olivet ti) voorzitter van de Nederlandse Rolschaats Bond. Hij heeft erg veel voor de sport gedaan, maar on dervond dikwijls moeilijkheden met zijn medebe stuurders, die dan snel uit het bondsbestuur ver trokken. Vorig jaar stapte de heer Pauwels, een groot organisator, op. Hij had daar nog maar nau welijks zitting in genomen. Ook competitieleider Harry Klokgieters zag het niet meer zitten bij de bond. Volgens Teunisse wil hij de bond nog wel de helpende hand blijven bieden. Kortom, bij het rolhockey maakt de NRB een moeilijke tijd door. Bij het kunstrijden gaat het gelukkig veel beter. „We zijn op het ogenblik druk in de weer met de organisatie van de Europese kampioenschappen kunstrijden die voor het eerst in ons land worden gehouden. Aan deze titelstrijd doen buiten Neder land nog mee: Spanje, Portugal, West Duitsland, Italië, Engeland en België. De wedstrijden worden gehouden van 21 tot en met 26 augustus in de Ton Menkenhal in Rotterdam. Als bond zijn we er echt trots op dit evenement te mogen organiseren. Een grote wens is natuurlijk ook altijd nog eens een Europees kampioenschap te organiseren bij de se nioren rolhockey. Maar de kosten daarvoor zijn voor een kleine rolhockeynatie als Nederland na tuurlijk veel te hoog". „Met genoegen kijken we echter nog terug naar de Europese jeugdkampioenschappen van vorig jaar in De Houtzagerij in Den Haag. Bijna elke dag was de sporthal toen uitverkocht. Zoiets kwam natuur lijk voornamelijk door de gastarbeiders uit Portu gal en Spanje die op onze sport afkwamen. Im mers, in die landen neemt rolhockey na voetbal de belangrijkste plaats in". Behoorlijke belangstelling bij internationaal rolhoc key, wat verwacht de secretaris van de Europese kampioenschappen kunstrijden? „Toch ook een re delijke interesse. Kunstrijden op rolschaatsen is in West Duitsland ook erg populair en daar is reeds een aanvraag van kaarten van binnen. Maar voor de rest is het afwachten". Afwachten is het ook nog even voor de rolhockeyers die graag aan hun competitie willen beginnen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Japanse tentoonstelling krijgt voorvertoning Staatssecretaris Wallis de Vries opende gisteren in het Van Goghmuseum te Amsterdam een tentoon stelling van 19e eeuwse schilderkunst. Het betreft hier een 'voorvertoning' van een expositie die van volgende maand af in verschillende steden van Japan te zien zal zijn. Daarom was ook de japans* ambassadeur en zijn echtgenote aanwezig bij de opening. Zij krijgen hier een toelichting bij een van de schilderijen van museumdirecteur Levi (links). I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii DUREN Al sinds hij in 1962 zijn eerste titel behaalde, regeert Raymond Ceulemans de driebandenwereld. Daarin is ook in Düren, bij de strijd om de Europese titel, geen veran dering gekomen. De bezetting van de eerste plaats is nauwe lijks interessant door de suprematie van de Belg. Wel boeiend is het gevecht om de andere twee vliegtickets naar Lima, waar begin mei het wereldkampioenschap wordt gehouden. Voor de tweede en derde plaats zijn na twee dagen nog vier kandidaten over: Scherz, Van Bracht, Vierat en Mul ler. Van Bracht schroefde gisteren zijn gemiddelde omhoog naar 0.948 door twee partijen van niveau te draaien. Tegen Noren gebruikte hij 54 beurten, tegen Thögersën 51. De waar dering voor zijn sterke spel vond hij terug in de vorm van de derde plaats op de ranglijst. De uitslagen: derde ronde: Thö- gersen (Den)—Vierat (Fra) 42—60 (59 beurten), Van Bracht (Ned)— Noren (Zwe) 60-44 (54), Oddo (Ita)—Scherz (Oos) 31—60 (40), RICO (Spa)—NiederlSnder (Zwi) 49—60 (91), Ceulemans (Bel)—Ne ves (Por) 60—33 (34). Siebert (WD1)Muller (WD1) 50—60 (73). Vierde ronde: Niederlfindèr—Vie rat 24—450 (47). Van Bracht—Thö- gersen 60—40 (51), Rico—Noren 6050 (59), OddoCeulemans 38 60 (41), Muller—Neves 60—55 (82), Siebert—Scherz 56—60 (55). Stand aan de kop (punten, alg. gemid delde): 1. Ceulemans 8—1.437, 2. Scherz 8—1.038, 3. Van Bracht 8— 0.948, 4. Muller 0-0.895, 5. Vierat 6-0.970. LONDEN De Oo3tduitse atle- tiektrainer Peter Hunold is na een landenwedstrijd tegen Groot-Brit- tannië In Wolver hampton in het westen achterge bleven. Hunold nam na afloop van de atle tiekwedstrijden de Oostduitse trainer blijft in westen trein naar Londen, waar hij bij de Westduitse ambas sade aanklopte. Later vloog hij naar de bondsre publiek. In Wolverhampton misleidde Hunold een begeleider. Hij loog hem voor dat hij geld wilde wis selen, maar in werkelijkheid spoedde hij zich naar het station. NOOTDORP - Jan van Dooy eweerd heeft dit seizoen met Rodney Fort una al menig keer gewonnen op de dra- versbaan van Nootdorp. Gis termiddag kwam hij weer aan de start met de vierjari ge hengst van de Wassenaar- se stal Rotterdam. Maar de Hoofddorper mocht niet win nen van de concurrentie. Ze hielden het duo Rodney Fortuna - Jan van Dooye weerd ingesloten tot de laat ste bocht. Toen sprong Guus Knijnenburgs Nike Volann in de fout en kwam er een gaat je voor Rodney Fortuna. In een alles of niets eindsprint kon de grote favoriet van het talrijke publiek niet verder komen dan een tweede plaats achter winnaar Noble Duke met de Alkmaarse pikeur Tom Kooyman. De uitslagen: PEINSPRDS 2000 m: 1. Pandoer Hanover (G. van Eykelenborg) km. tijd 1.28.5, 2. Rita Performer, 3. Pikant S. Winn 3.70 pl 3.50 5. 70 kopp 29.00 trio 343.80. PANHEELPRUS 2380 m: 1. Shamrock G (W. van Dalen) 1.30.7, 2. Rinsky Tefka, 3. Rosali- na T. Winn 3.50 pl 1.90 1.90 kopp 5.20. PEIZEPRIJS 2380 m: 1. Oscar van Duke (C. Imming) 1.28.0, 2. Ricco Westlandia, 3. Paquita. Winn 3.30 pl 1.50 1.70 1.50 kopp 3.90 trio 31.80. PIETERZIJLPRIJS (Eerste afde ling) 2380 m: 1. Prevenir (B. van Klaveren) 1.29.0, 2. Obert Voorne, 3. Pronto La gun a. Winn 13.10 pl 4.70 2.20 kopp 16.40. POORTVLIETPRUS (Eerste afde ling) 1680 m: 1. Prins Alkestis (M. Bouwhuis) 1.25.9, 2. Nora Nimble, 3. Myros Buitenzorg. Winn 1.70 pl 1.40 1.60 kopp 3.00 trio 11.30. PIJNACKERPRIJS 2000 Orion Dakota (G. van Eykel< borg) 1.24.9, 2. Nerva, 3. Limb Hanover. Winn 4.60 pl 1.90 2 kopp 9.10. PETTENPRLIS 1660 m: 1. Rega Scotch (J. Hoejenbos) 1.27.2, 2. ville Terraise, 3. Pronto Breedsk Winn 6.90 pl 4.10 2.10 17.60 ka 27.50 trio 5783.00. POORTVLIETPRUS (Tweede deling) 1680 m: 1. Noble Duke Kooyman) 1.25.4, 2. Rodney Forti na. 3. Lucky Star. Winn 19.90 4.90 1.70 kopp 11.10. LEERLINGENKAMPIOEN SCHAP 2000 m: 1. Mambo (H. Vrugt Jr 1.24.5, 2. Oebele Spender, 3 Buitenzorg. Winn 3.40 pl 2.- 4.60 kopp 14.60 trio 205.40. gestart no. 8 (Mr. Alkestis). PIETERZULPRIJS 2380 Tinto (M. Bouwhuis) 1.27.9, 2. Pi roli Vitesse, 3. Playboy Fortuin Winn 2.10 pl 1.60 2.30 kopp 8.40. TOTALISATOROMZET 250.021 3. Prij» 2.00 2J 40. Nn Kuiper valt tegen in proloog Parijs-Nice Gerrie Kneteman geconcentreerd op weg naar d< zege in de pro loog van Nice. PARIJS De proloog van de 29e Parijs-Nice is een co- pie geworden van vorig jaar. De eerste twee in de uitslag van de individuele tijdrit over 8200 meter langs de Sei ne zijn dezelfde als de pro loog in '78 over 8700 meter in Nogent-Sur-Marne: Gerrie Knetemann en Joop Zoete melk. De wielersport is ze ker voor Nederland dus geen steek veranderd. De kans op een nieuwe zege is niet gering. De koers naar de zon is nu eenmaal sinds vijf jaar de wedstrijd van Knetemann. Hij leverde jaar na jaar zijn beste prestaties. Hij is sterk, slim en boven dien in topvorm.Zijn tweede plaatsen in de Ronde van de Middellandse Zee en van Bel gisch Limburg waren enigs zins bedrieglijk. Een valpartij en een lichte bronchitis hin derden de wereldkampioen, die aan de voet van de Eiffel- toren na zijn eerste overwin ning in dit seizoen terecht op merkte: „Een paar tweede plaatsen. Ben je dan ineens zoveel slechter?" Een tegenvaller was de twin tigste plaats van Hennie Kui per. Hij stelde zich veel van Parijs-Nice voor, maar kon het na 8200 meter al vergeten. In een korte etappekoers is 41 seconden achterstand te genwoordig vrijwel onover brugbaar. De uitslag van de proloog van Parijs-Nice over een af stand van 8200 meter is: 1 Knetemann (Ned) 10 minuten en 25 seconden (gemiddelde snelheid 47,223 km per uur), 2 Zoetemelk (Ned) 10.32, 3 Hinault (Fra) 10.33, 4 Raas (Ned) 10.37. 5 Braun (Wdl) 10.38, 6 Thurau (Wdl) 10.41, 7 VandenoroucKe (Bel) 10.46, 8 Lub: berding (Ned) 10.48, 9 Oosterboscki (Ned) 10.49, 10 Gisiger (Zwi) 10.51, 11 Bruyere (Bel) en Van Vliet (Ned) 10.53. De plaatsing van de andere Nederlanders: 20 Kuiper 11.06, 26 Pronk 11.10, 28 Pirard 11.13, 36 Priem 11.21, 67 Maas 11.38,107 Verbruggen 12.13. LEEUWARDEN De geves tigde orde binnen het Neder landse schaakwereldje begint zich te herstellen van de tur bulente gebeurtenissen, waar mee het toernooi om het na tionale kampioenschap begon. De drievoudige ex-kampioen van Nederland Hans Ree, ook wel bekend als de man, die bij herhaling een half puntje tekort kwam voor de groot meestertitel, nam gisteren de leiding door met zwart gede cideerd af te rekenen met één van de twee koplopers, namelijk Bal jon. Ree's positie van lijstaanvoer der heeft een voorlopig ka rakter. want Gert Ligterink was nog doende met Van Dop. Deze partij werd afge broken met kansen voor wit (Ligterink), zodat de mogelijk heid erin rit dat Ligterink een halve punt voorblijft op Ree. Jan Timman voegde zich bij de achtervolgers. De Amster damse grootmeester is de schrik van de nederlaag uit de eerste ronde tegen Ree te boven en won snel en doel treffend van Van der Vliet Deze permitteerde zich een enigszins frivole openingsbe handeling, waarvan Timman profijt trok. Böhm won even eens, en wel van Van der Weide. Deze ontspoorde na een goed middenspel en ziet zijn goede bedoelingen karig beloond met een halfe uit drie. De uitslagen: Bóhm—Van der Weide 1—0, So- sonko—Hofland 1/21/2, Tim man—Van der Vliet 1—0, Don- ner—Van der Wiel 1/2—1/2, Bal- jon—Ree 0—1, Langeweg—Hartoch 1/2—1/2, Ligterink—Van Dop afg. Stand: 1. Ree 2 1/2 pnt., 2. Ligte rink 2 1 afg., 3/6. Böhm, Soson- ko, Timman, Baljon 2, 7/8. Don- ner. Hofland 1 1/2, 9/11. Lange weg, Hartoch, Van der Vliet 1, 12. Van Dop 1/2 1 afg., 13/14. Van der Wiel, Van der Weide 1/2. EINDHOVEN In een beleidsnota over topsport en betaalde: sport in Eindhoven wordt de aanbeveling gedaan te onderzoe ken of het mogelijk is het betaalde voetbal in Eindhoven te concentreren in het stadion van.PSV. VOLENDAM Volendam heeft op eigen veld het Nederlands' militair elftal verslagen met 2-0. Zwartkruis zal de binnenkort' te maken reis van de militaire ploeg naar Algerije niet mee maken. 'SUSTEREN Ajax won met 9-0 een oefenpartij tegen dt amateur eersteklasser Susteren. DEN HAAG In de competitie eredivisie damesbasketbal won Jolly Jumpers de inhaalwedstrijd tegen Racing Amster dam met 73-66. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam adres: woonplaats

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16