Voorstel voor ombudsman' in Endegeest r Studenten voelen weinig voor kabeltelevisie Handtekeningen tegen bezuinigingsplannen Oosterse kookkunst Onterechtextraatje' voor rekening Leiden STADLEIDSE COURAN*i WOENSDAG 7 MAART 1979 PAGINA 3 Heide/bergs Kamerorkest Het „Heidelberger Kammerorchester" geeft vanavond een koncert in de Hartebrugkerk in Leiden. Het orkest speelt werken van J. S. Bach, VivaldiTelemann en Mo zart. Solisten zijn Christian Simon, fluit, Enrico Raphae- lis, hobo en Christine Raphael, viool. Het geheel staat onder leiding van Dr. Klaus Preis, die zelf de cembalo bespeelt. Het koncert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn te verkrijgen bij de VVV, Stationsplein 210, tel. 146846. Vrouwen eisen werk Het Leids comité „Vrouw en Werk" steunt een landelijke demonstratie op 10 maart in Amsterdam. De demonstra tie wordt georganiseerd door het landelijk comité „Vrou wen eisen Werk", dat de demonstratie noodzakelijk vindt wegens de nadelige gevolgen die de bezuinigingsvoorstel len van Bestek 81 voor de vrouw hebben. Leidse belang stellenden verzamelen zich om 12.00 uur zaterdag bij het station van Leiden en om 13.00 uur vertrekt de demon stratie van het Beursplein in Amsterdam. Croenoord In buurthuis Groenoord aan de Musschenbroekstraat wordt donderdag 8 maart een bewonersvergadering ge houden. Aan de orde komen de knelpunten in de buurt en de vordering van verbeteringsplannen. De vergadering begint om acht uur. Jan van der Heide De Oegstgeester kunste naar Jan van der Heide exposeert mediamiek ont vangen schilderijen en te keningen tot en met 5 april in „De Ruifaan de Janvossensteeg 59 in Lei den. ,J)e Ruif" is van maandag tot en met vrij dag van 13.00 tot 2030 uur geopend. De legpuzzel van Leopard Het Haags Sprookjes Toneel brengt vanavond „De leg puzzel van Leopard" in de Leidse Schouwburg. Het draait in het stuk om de puzzel van professor Leopardo. Als de puzzel klaar is zal hij vrede, vrijheid en vriend schap over de hele wereld brengen. Als er echter een stukje wegraakt zullen oorlog, vijandschap en haat de wereld beheersen. De bemoeienissen van Cas Sar maken die mogelijkheid niet denkbeeldig. Aanvang 14.30 uur. Rijksdaalderconcert In de Kapelzaal van bet K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt woensdagavond 7 maart een Rijksdaalder concert gegeven door de pianiste Martine Reynders Schilt, en de violist Eyi Okada. Zij zullen werken van Van Beethoven, Debussy, Ravel, Mozart en Schubert uit voeren. Zoals de naam van dit concert reeds aangeeft bedraagt de toegangsprijs slechts een rijksdaalder. Een kopje koffie vooraf en een programma zijn bij de prijs inbegrepen. Plaatskaarten voor dit concert zijn verkrijg baar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Via telefoon nummer 141141 of 141200 kunnen tevens plaatskaarten worden gereserveerd. Schubert-recital De sopraan Ank Reinders en pianist Paul Niessing geven vrijdagavond 9 maart een Schubert-recital in de Kapel zaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Het con cert is georganiseerd door K&O in samenwerking met de vereniging Vrienden van het Lied". Aanvang: 20.15 uur Entree: voor niet-inschrijvers 7.25, K&O-leden f 5.75 en CJP-houders tot 16 jaar f 4.-. Zuidamerikaanse films Het Filmhuis van bet Leids Vrijetijdscentrum, Brees- traat 66, start morgen een cyclus met Zuidamerikaanse films. Op deze eerste avond wordt de Uruguese film „Las Semillas de la Aurora" (Het zaad van de morgen vertoond van het collectief Taller de Montevideo uit 1972. Deze grotendeels decumentaire film geeft een over zicht van het verzet van de guerrillastrijd in Zuid-Ame- rika in de jaren '60 en beginjaren '70. Zo zijn er beelden te zien van stakende Boliviaanse mijnwerkers die in 1965 door het leger worden vernie tigd, van de Columbiaanse priesterstrijder Camillo Tor res, de Braziliaanse guerrillastrijder Marighele en van vele andere verzetsbewegingen en -strijders. De film is in het Engels ondertiteld en kreeg op het Festival van Toulouse in 1971 de prijs voor de beste do cumentaire. Verder staat op het programma een film op donderdag 15 maart van de Braziliaan Glauber Kocha, getiteld „Barravento", op donderdag 22 maart de Argen tijnse film „De verraders" van Jorge Sanjines en op donderdag 29 maart „De moed van het volk" van een anoniem Boliviaans kollektief. De voorstellingen beginnen om 21.15 uur en de toegang isf 4.-, CJP f 3.50 en leden LVCf 3.-. Don Quichotte In het kader van het Mickery-circuit organiseert het LAK-theater aan het Levendaal 150 op donderdag 8 maart „Don Quichotte". In deze voorstelling zullen de zwerftochten van Don Quichotte en Sancho Panza naar een dichter bij ons liggende werkelijkheid worden getrok ken, hetgeen niet alleen wil zeggen dat het gevecht met de windmolens vertaald zal worden naar meer dagelijkse gebruikswoorwerpen; ook de schizofrenie van de Don zal aan de tijd worden aangepast In de hoodrollen Carlos Traffic en Katie Duck. Aanvang 21.00 uur (na de koopa vond, koffie gratis). Peter Faber Solo De bekende acteur Peter Faber brengt op vrijdag 9 maart zijn one man-show in de Leidse Schouwburg. Pe ter Faber heeft bet programma zelf uitgedacht, gemaakt en geregisseerd. Het omvat een mengelmoes van clowne rie, telepathie, goochelen, citaten uit werken van Sha kespeare en een stukje actualiteit. Aanvang 20.15 uur. LEIDEN Volgens de be heerscommissie Stadskabei Leiden zouden de meeste op' kamers wonende studenten in de stad geen belangstelling hebben voor kabeltelevisie. Slechts 20% van de studenten wenst voor een aansluiting op het kabelnet in aanmer king te komen. In de oude binnenstad kampt Stadskabei Leiden eveneens met het feit, dat hier slechts 56 procent van de bevolking behoefte heeft a De aanleg van de kabel en de aansluitingen thuis hebben nogal wat vertragingen onder vonden van de vorstperiode in de afgelopen weken. Van de 30.000 aansluitingen zijn er tot nog toe 6000 gerealiseerd. Een gemiddelde van 200 aan sluitingen per week voor een tijdsduur van twee jaar is niet haalbaar gebleken. Het aantal aansluitingen dient thans gedurende een half jaar te worden opgeschroefd, zo dat de achterstand kan wor den ingelopen. Volgens de verantwoordelijke commissie zal de geplande aansluiting van heel Leiden op het kabel net niettemin binnen de ge stelde termijn van twee jaar tot stand kunnen worden ge bracht. LEIDEN De commissie ex art. 61, het hui dige bestuursorgaan van Endegeest, over weegt de mogelijkheden om een soort om budsman in Endegeest aan te stellen. Het voorstel kwam gisteravond tijdens een com missievergadering van mevrouw Joyce Hes. raadslid in Leiden voor de PvdA. Alle com missieleden zagen het nut in van een alterna tieve instelling om klachten bij kwijt te kun nen. Over de vorm wilde men gisteravond echter nog geen beslissing nemen. Mevrouw Hes kwam met haar voorstel naar aanleiding van klachten die haar bereikt had den over het ontbreken van mogelijkheden om onvrede over de situatie van de patiënten op Endegeest kwijt te raken. Zij wilde giste ren niet ingaan op het waarheidsgehalte van deze klachten, maar de commissie in overwe ging geven dat een apart klachtenbureau een minder grote drempel zou vormen om klach ten aan kwijt te raken dan wanneer dit via de directie moest lopen. Dr. Mojet. genees heer-directeur van Endegeest had geen enkel bezwaar tegen het instellen van iemand met een soort ombudsfunctie. Wel meende hij dat de weg naar hem voor klachten altijd open stond. Mevrouw Kramp-Heitink, raadslid voor het CDA in de Leidse gemeenteraad, was de eni ge die meende dat er aan een ombudsman geen behoefte was. „Klachten moeten daar ge bracht worden waar ze thuishoren", zei het CDA-raadslid. De heer Dekker van de werk groep „Ouders" zei dat de zaken niet over trokken moesten worden. Dat de problemen met patiënten altijd in een zeer emotionele sfeer lagen en daarom vaak werden overdre ven. Overigens meende hij wel dat het idee goed was. De heer Eijsink stelde voor de werkzaamheden van zo'n ombudsman uit te breiden zodat hij ook de juridische vraagbaak en hulpverlener van de patiënten zou zijn. „Er zijn vaak problemen voor de patiënten in de maatschappij met bijvoorbeeld echtscheidin gen of uitkeringen, daar zou zo'n ombudsman een soort verlengstuk kunnen zijn van de pa tiënt". Hij vertelde dat m verschillende inrich tingen in Nederland al zo'n raadsman of - vrouw werkzaam was. De voorzitter van de commissie, wethouder Schoute, stelde de com missieleden voor zich eerst te oriënteren op de mogelijkheden. Het wisselpaviljoen, dat het mogelijk moet maken om de beide Voorgeesten, de zwakzin nigen-afdelingen van Endegeest, te renoveren, is ten langen leste door het ministerie van Volksgezondheid goedgekeurd. Er waren bij het ministerie twee paviljoens aangevraagd, maar er is maar voor 1 paviljoen goedkeuring gegeven. Dit betekent dat de renovatie twee maal zo lang zal gaan duren, omdat nu niet beide Voorgeesten tegelijkertijd kunnen wor den verbouwd. Eerst zal meisjes-Voorgeest worden aangepakt omdat het er het slechtst aan toe is. De bewoners zullen tijdens de werkzaamheden in het wisselpaviljoen bivak keren. Zover is het echter nog niet. De gemeenteraad van Leiden moet eerst haar toestemming ge ven om het geheel te financieren. Directeur Mojet toonde zich gisteravond redelijk boos op wethouder Schoute omdat deze procedure nog niet is afgerond. „De renovatie is bijzon der urgent en nu moet het niet zo zijn dat de een op de ander gaat wachten, namelijk dat het college van b en w wacht op toestemming van het ministerie en het ministerie op de toe stemming van de gemeente", sprak Mojet ge ërgerd. Als alle formaliteiten rond zijn duurt het nog 6 tot 8 maanden voor het wisselpavil joen klaar is. Als de beide Voorgeesten zijn gerenoveerd, zal het wisselpaviljoen dienst gaan doen als ruimte waar men de arbeids- therapieën wil huisvesten. De commissie Endegeest kwam er overigens gisteravond achter dat zij eigenlijk een zaak wil gaan besturen waar zij gaan kaas van heeft gegeten. De heer Zwarts, die namens de universiteit in de commissie heeft plaatsgeno men, verklaarde dat hem beslisingen werden opgedrongen terwijl hij geen inzicht had in de achterliggende situatie. Een dik pak handtekeningen voor wethouder Schoute ter onderstreping van de onvrede van veel Leidenaars ten aanzien van de bezuinigingen voortvloeiend uit Bestek '81. LEIDEN De Leidse initia tiefgroep "Handen af van so ciale uitkeringen" heeft 5360 handtekeningen opgehaald in het kader van een actie ge richt tegen de bezuinigings plannen van de regering naar aanleiding van Bestek '81. Deze handtekeningen werden gisteravond aangeboden aan wethouder drs. P. H. Schoute tijdens een vergadering van de commissie Maatschappelij ke Aangelegenheden op het stadhuis. De ondertekenaars van de door de initiatiefgroep opge stelde petitie spreken zich uit tegen elke aantasting sociale uitkeringen ningen. De petitie is onderte kend door werklozen en WAO'ers, maar ook door be jaarden en gehandicapten en mensen die wel werk hebben. Volgens de initiatiefgroep is een grote groep sociaal zwak keren als gevolg van de be zuinigingsmaatregelen er in inkomen ontoelaatbaar op achteruit gegaan. De initiatiefgroep "Handen af van de sociale uitkeringen" vroeg de wethouder gistera vond om samen met de ande re leden van het college van b. en w. bij de regering aan' te dringen op het achterwege laten van verdere besnoeiin gen en het tekort dat door de sociaal zwakkeren is opgelo pen te compenseren. De heer Schoute verklaarde eveneens bedenkingen tegen bepaalde bezuinigingsmaatregelen te hebben als wethouder van volksgezondheid met name te gen het eigen risico in het ziekenfondspakket maar meende dat het oordeel over eventuele sancties tegen de regering aan de gemeenteraad zal moeten worden overgela ten. LEIDEN De financiële positie van Leiden, toch al niet 's lands meest welva rende gemeente is er de laatste maanden niet rooskleuriger op geworden, dat bleek tijdens de com missie maatschappelijke aangelegenheden. De computer van de ge meentelijke sociale dienst bedacht in een genereuze opwelling haar cliënten met een extra vakantiegeld van ruim 26.000 gulden. Dat kwam omdat mensen die halverwege een periode in de AWW terecht kwa men met een onterechte te rugwerkende kracht over een hele periode in positie ve zin werden aangeslagen. Aangezien de gemeente het onesthetisch vindt om de gelukkigen hun voordeeltje weer af te pakken en om dat het geld waarschijnlijk toch allang op is zal het verlies worden ingepast in de gemeentelijke begroting. Ook het woningencomplex voor buitenlandse werkne mers aan de Beukenschans in Leiderdorp dat de ge meente Leiden heeft laten bouwen blijkt geen onver deeld winstgevende zaak te zijn. De woningen aan de Beukenschans werden ge bouwd om de buitenlandse 'werknemers te herhuisves ten die woonachtig waren in het woonoord voor gast arbeiders aan de Zijldijk in Leiderdorp. Dat verliep allemaal volgens plan, de voormalige Zijldijk-bewo- ners pakten netjes hun spullen en verhuisden. Een gedeelte van de woningen is echter bedoeld voor bui tenlandse werknemers die op straat komen te staan als er Leidse „pensions" worden gesloten, hotelletjes voor buitenlandse werkne mers in de binnenstad die worden geëxploiteerd door mensen die zich ten doel lijken te hebben gesteld in elke kubieke meter één gastarbeider te krijgen. „Ik zou in sommige pensions nog geen varkens durven te huisvesten", aldus wet houder Schoute. De wat bedrukkende intimiteit van de pensions lijkt toch zijn charme te hebben want het loopt niet direct storm op de Leiderdorpse Beuken schans; er staan nog 50 ka mers leeg en de gemeente doet er alles aan om ze vol te krijgen. Dat neemt niet weg dat men reeds reke ning houdt met een exploi tatieverlies van 40.000 gul den. Het verlies zal uit een „post onvoorzien" worden gecompenseerd. Tientallen leden van de N.C.V.B. afdeling Leiden - Noord hebben gisteravond kennis kunnen maken met de geheimen van de Oosterse kookkunst. Zij waren hiervoor uit genodigd door de grootste nationale specia list voor Oosterse levensmiddelen en een van de grootste bierbrouwers uit het land. Beide gastheren reizen dagelijks door Ne derland om de consument op de nodige versnaperingen te tracteren. In dé Petrakerk aan de Surinamestraat, vond de ontmoeting tussen het bedrijfsleven en de kokkerellende dames plaats. Met het vertonen van dia's liet de levensmiddelenspecialist 2ien hoe men op een simpele manier een lekkere rijsttafel kan bereiden en welk drankje hier bij kan worden gedronken. Een biertje bij voorbeeld. Een nuttige avond voor zowel de huisvrouw en de fabrikant. Aan het eind van de bijeenkomst die volgde op een „levende" kookdemonstratie, waarbij lekkere hapjes vielen te verorberen, kregen de belangstel lende dames een handig kookboekje met talloze recepten aangeboden. MAREDORPWIL COÖRDINATOR BEHOUDEN LEIDEN Buurtvereniging Maredorp heeft bij de Leidse gemeenteraad geprotesteerd tegen het voornemen om project coördinator A. de Jong te ontslaan. De heer de Jong is ontslag aangezegd omdat er voor hem geen geld en er bin nenkort geen werk meer zou zijn. Met name dit laatste argument bestrijdt de buurtvereniging die tevens namens de bewonersprojectgroep, de bewoners deel- projectgroep „Overdekte" en de bewoners deelprojectgroep .Mirakelsteeg'' een brief op poten heeft geschreven. De heer De Jong heeft zich de laatste jaren laten kennen als een objectief coördinator die de bewoners kon adviseren op mo menten wanneer de deskundige ambtenaren niet aanwezig wa ren. Ook in de toekomst willen de bewoners op de deskundig heid van de heer De Jong kunnen rekenen. Zij verzoeken de raad dringend van het voornemen af te stappen en financiële middelen te zoeken om de heer De Jong in Maredorp te houden. LEIDEN De bewoners van de Leidse P. G. Speckhof hebben zich in een brief aan het college van b. en w. uit gesproken voor de bewoning van de Leidse hofjes, door zowel jongeren als ouderen. Liever zouden zij dan ook zien dat het beheer van de hofjes in handen kwam van een lichaam dat zich ten dienste stelt van een gemeng de bewoning van hofjes. „In onze hof zijn alle catego rieën alleenstaanden-jongeren, ouderen en bejaarde alleen staanden-vertegenwoordigd. Wij merken dat dit goed functioneert. Ook door ande ren horen wij positief spreken over een gemengde bevolking van de hofjes. Wij denken dat vooral de oudsten onder ons er tijdens een winter als deze het meest baat bij hebben. Wij zijn dan ook de mening toegedaan dat de hofjes waar- P. G. Speckhof wil bewoning door jong en oud over gesproken kan worden niet onder beheer zouden moeten komen van een stich ting die zich de exploitatie van be jaarden woningen ten doel stelt. Wij horen van een intiatief van zulk een stich ting en wij denken dat zo'n stichting zich ten doel stelt van hofjeswoningen uitslui tend bejaardenwoningen te maken", aldus de bewoners van de P. G. Speckhof, die het college tenslotte verzoeken stappen te ondernemen om te komen tot een stichting-voor- zover die niet al bestaat-die het gemengd wonen qua leef tijd in hofjes hoog in haar vaandel schrijft. PSP-raadslid stelt ,anti- kraakbeleid'LWS aan de kaak LEIDEN Het PSP-gemeente- raadslid J. van Putten heeft ernstige twijfels over het wo ningtoewijzingsbeleid van de gemeente. In een open brief aan het bestuur van de Leidse Woningstichting stelt het raads lid het sterke vermoeden te hebben dat deze stichting met opzet woningen toewijst die al enige tijd geleden zijn ge kraakt, als methode om de kra kers uit de huizen te krijgen. De heer Van der Putten heeft zich in december van het vorig jaar opgegeven als belangstel lende voor een woning in het Herengracht/Zijlsingel gebied. In februari van dit jaar kreeg hij een eenkamerwoning aan de Langestraat toegewezen. Toen hij daar eens ging kijken, bleek de woning al sinds november van het vorig jaar te zijn ge kraakt. Op zijn vraag aan de Leidse Woningstichting of de kraker een vervangende woon ruimte zou krijgen als hij in de hem toegewezen woning zou trekken werd niet geantwoord Daarop heeft het PSP-raadslid de LWS meegedeeld af te zien van de hem aangeboden wonng. In zijn open brief vraagt het PSP-raadslid het bestuur van de LWS onder meer of het werke lijk waar is dat de LWS niet wist dat de hem toegewezen woning was gekraakt ..terwijl dat reeds sinds eind november 1978 het geval was, terwijl daar van in de Leidse Courant van 28 november melding werd ge maakt en terwijl bekend is dat er de laatste maanden wel de gelijk »w.\iyVnwoordigers van de LWS polshoogte hebben ge nomen bij de diverse gekraakte woningen in het Herengracht- /Zijlsingelgebied", aldus Van der Putten. Tevens vraagt hij zich af hoe de LWS wil waarmaken dat er geen sprake is van een be wust gevoerde politiek tegen het kraken, als bekend is dat er ge durende de laatste paar weken niet alleen aan hem maar ten minste ook aan een aantal an dere woningzoekenden gekraak te woningen in het gebied zijn toegewezen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3