„Het komt door de drank Van Bracht in w. netelig pakket Tijdnood beïnvloedt schaakstrijd Conflict Jumpers enbasketbalbond Van der Karfonds weer actief POLOSCHEIDSRECHTER FRANS ELKHUIZEN OVER DE OORZAAK VAN DE TWEE JAAR SCHORSING: 11 Eerste divisie uitgespeeld op 4 juni Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen... Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde- weer... In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. CONCURRENTIE SCHENKT TIMMAN WEINIG SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MAART 1979 PAGINA 16 S AMSTERDAM Het voortbestaan van de scheidsrechterscarrière van Frans Eikhuizen hangt volledig af van het be sluit van de tuchtcommissie der KNZB. Vorige week kreeg Eikhuizen van deze tuchtcommissie te verstaan dat hij voor twee jaar als waterpoloarbiter was uit gesloten. Een schorsing die eigenlijk le venslang genoemd kan worden aange zien een waterpoloscheidsrechter die twee jaar lang geen wedstrijd heeft ge floten opnieuw een scheidsrechterscur- sus moet gaan volgen. Die uitsluiting voor twee jaar mag daarom ook wel als een unicum in de Nederlandse waterpo- logeschiedenis worden beschouwd, nog nooit eerder namelijk kreeg een scheids rechter zo'n zware straf. Frans Eikhui zen wel. Hij wordt ervan beschuldigd een speler zijn neusbeentje te hebben gebroken tijdens de 24-uurs waterpolo- marathon op 20 januari in Haarlem. Frans Eikhuizen was op zijn zachtst ge zegd ontdaan toen hij op zijn werk tele fonisch bericht van zijn straf kreeg. Hij nam meteen contact op met de secretaris van de Landelijke Scheidsrechterscom- missie(LSC) en met de voorzitter van de Scheidsrechterscommissie. De zo aanzien lijk hoog uitgevallen straf bracht Eikhui zen er eveneens toe diep gedesillusio neerd vrij te nemen van zijn werk en naar huis te gaan. Daar volgden 's avonds lange gesprekken over de tele foon met de LSC en de Scheidsrechters- commissie. Gesprekken die hem ertoe brachten in hoger beroep te gaan bij de Commissie van Beroep van de KNZB. Nu wacht hij op de uitspraak. Het moe ten voor Frans Eikhuizen slopende da gen zijn, afwachten of hij ooit weer zijn hobby uit mag voeren. En dat alles van wege zijn reactie op het treiteren van spelers van Nereus tijdens die marathon. Drank Frans Elkhuizen:„Ik was de wedstrijd LZ'86-IJsselmeer aan het fluiten aan de kant waar het publiek zat. Het tweede team van Nereus zat op dat moment eveneens op de tribune en begon, naar ik later hoorde, door het gebruik van drank, vervelend te doen. Oké, als het bij opmerkingen blijft zeg ik daar niets van, maar wanneer ze aan je vlag be ginnen te trekken wordt het toch wel vervelend. „Welnu, de eerste keer dat ze aan mijn vlag trokken zei ik dat ze er mee op moesten houden. Maar nee, de heren gin gen door, ik vermaande ze voor de twee de maal. Op zo'n moment ben je gecon centreerd een wedstrijd aan het fluiten terwijl er spelers achter je kinderachtig zitten te doen. Zelfs de tweede verma ning haalde echter niets uit en bij de derde keer dat ze aan mijn vlag trokken, draaide ik me in een reactie om en maakte een slaande beweging. Meteen daarna heb ik mij weer omgedraaid en ben verder gegaan met fluiten. Ik had er niets van gemerkt dat ik een speler op zijn neus had geraakt. Tot een paar mi nuten later de coach van Nereus 2 aan mij begon te trekken, ik draaide me om en zag toen inderdaad een speler voor overgebogen zitten met een bloedende neus". „De hoofdscheidsrechter, Wim Crooij, merkte dat er iets aan de hand was en vroeg, nadat er een overtreding in het water geconstateerd was, aan mij wat er gebeurd was en of ik die wedstrijd nog uit wilde fluiten. Ik besloot door te gaan nadat de coach van Nereus zijn ploeg naar de kleedkamer had gebracht. Daar schijnen ze met elkaar gepraat te hebben over het voorval. Uit dat gesprek is ge loof ik het idee ontstaan aangifte bij zo wel de politie als de KNZB te doen. Ik zocht de bewuste speler daarna nog op om mijn excuus te maken. Hij negeerde mij volkomen en mompelde iets als dat hij moest spelen en geen tijd had. Oké, dacht ik, dat kan gebeuren, dan maar na die wedstrijd. Maar ook de tweede keer negeerde hij me volkomen. En dat vind ik toch wel onbeschoft. In mijn ogen kun je, wanneer iemand zijn excuses komt maken, dat niet negeren. Er zijn Revanche Een vriend van Frans Eikhuizen kwam hem waarschuwen dat enkele spelers van Nereus op revanche uit waren en hem zochten. „Ik ben zelf nog nuchter genoeg om dat niet te doen, verklaarde die vriend van me", aldus Eikhuizen. „Daar blijkt dus wel uit dat ze wel de gelijk hadden zitten drinken en waar schijnlijk niet weinig ook. En dan toch, ondanks alles, een straf van twee jaar krijgen, ik was er op het moment dat ik het hoorde goed kapot van. Ik hoop al leen dat de Commissie van Beroep het net zo ziet als ik en de straf kwijt scheldt of iets van een vermaning geeft". Het zou voor Frans Eikhuizen een harde klap betekenen indien de straf van twee jaar gehandhaafd blijft. Zijn gezin, zijn leven is afgestemd op waterpolo, een Frans Eikhuizen:,.Ik was er kapot van". sport waar hij al vanaf zijn prille jeugi mee te maken heeft. Elf jaar heeft hij ii het eerste van AZ&PC gespeeld, weri daarna scheidsrechter en fluit inmiddels na twee jaar, in de derde klasse van di bondscompetitie. Tenslotte is hij ook noj lid van de scheidsrechtersdistrictscom missie. De tuchtcommissie kan een eindi maken aan zijn carrière. En dat dan als gevolg van een reactie van een man dii slechts zijn hobby optimaal wilde beoefe nen en daarbij niet gestoord wenste te worden. KAREL JANSEJ DEN HAAG Zowel bij de heren als de dames zijn gisteravond enkele inhaalwed strijden gespeeld in de competitie eredivisie basketbal. Bij de heren won Rotterdam-Zuid met 101—98 van BOB. De dames van Rotter dam-Zuid zegevierden in Amsterdam over Delta Lloyd met 56—58. De dames van Bob wonnen hun wedstrijd tegen Jolly Jumpers wel, maar dat kwam omdat Jolly Jumpers in het geheel niet in Oud-Beijerland arriveerde. De jeugdige ploeg uit Tubbergen vond het te bezwaarlijk om op een midweekse dag de reis naar het westen van het land te onder nemen en gaf op die manier de wedstrijd ge wonnen: 2—0. De afwezigheid van Jolly Jumpers is het gevolg van een conflict tussen de Tubbergse vereniging, de basketbal- bond en de damesliga. Jumpérs werd er pas vorige week donderdag per telegram van op de hoogte gebracht dat de uitgestelde wedstrijd tegen BOB gisteravond moest worden gespeeld. De volgende dag al protesteerde voor zitter Engbers bij het bondsbureau. Er was niet voldaan aan de afspraak dat inhaalwedstrijden in overleg zouden worden vastgesteld. DÜREN Rini van Bracht heeft zich gisteren in Diiren op de eerste dag van de Europese titelstrijd driebanden in een netelig pakket gemanoeuvreerd. Weliswaar bleef hij tegen in valler Siebert en Neves beide keren aan de positieve kant van de score, hij realiseerde daarbij twee keer een te laag partijgemiddelde. Het algemeen moyenne van 0.810 waarmee hij de vijfde plaats inneemt, biedt hem voor de komende dagen weinig speelruim te. Overigens beantwoordde Van Bracht aan de algemene ten dens op de eerste dag. Met uitzondering van natuurlijk Ceule- mans en in mindere mate Muller, die ruim boven de 'een speelden, bleven de andere deelnemers onder de internationaal geldende maatstaven. Van Bracht verweet zijn lage partijgemiddelden aan het gloed nieuwe materiaal. De Franse tafels bezitten volgens de Waal wij ker verraderlijke eigenschappen. De uitslagen: Eerste ronde: Siebert (Wdl)-Van Bracht (Ned) 31- 60 (68 beurten), Thogersen (Den)-Noren (Zwe) 60-60 (95), Vierat (Fra)-Rico (Spa) 54-60 (62), Müller (Wdl)-Oddo (Ita) 60-31 (50), Ceulemans (Bel)-Niederlander (Zwi) 60-33 (50), Scherz (Oos)- Neves (Por) 60-57 (71). Tweede ronde: Neves-Van Bracht 36-f' (80), Scherz-Thogersen 60-59 (65), Noren-Vierat 49-60 (73), Nie- derlander-Müller 44-60 (63), Ceulemans-Siebert 60-46 (42), Oddo- Rico 40-60 (73). Stand aan de kop (punten en alg. gemiddelde): 1 Ceulemans 4-1.304, 2 Müller 4-1.061, 3 Rico 4-0.882, 5 Van Bracht 4-0.810,6 Vierat 2-0.844. Rini van Bracht begon de strijd om het Europees kampioenschap driebanden met twee overwinningen, maar een matig gemiddelde. Zeist De competitie van de eerste divisie zal op maandag 4 juni (Tweede Pinksterdag) beëindigd zijn. Het is de bedoeling dat de na- competitie tussen de vier periodekampioenen in het weekeinde van 23/24 juni afloopt. Vertegenwoordigers van achttien van de ne gentien eerste-divisie-clubs hebben dat gisteren na een bespreking met een delegatie van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB besloten. Om het resterende programma op 4 juni te laten aflopen zal in totaal van drie midweekse speeldagen gebruik moeten worden gemaakt. Die behoeven niet noodzakelijk de woensdagen te betreffen. De thuisspelende clubs kunnen de wedstrijden ook vaststellen op dinsdag- of donderdagavond. Voor de mid weekse wedstrijden zijn gekozen 25. april, 9 mei en 15 mei. ADVERTENTIE De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid" of „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen-, heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 1 foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. VEEL JONGE SPORTERS EN COACHES NAAR BUITENLAND AMSTERDAM De keuzecommissie van het Leo van der Karfonds, voor het eerst onder voorzitterschap van Rien Bal als opvolger van dokter en ex-ten niskampioen Hans van Swol, heeft gis termiddag in Amsterdam de namen be kend gemaakt van de coaches en jonge sportmensen, die door het fonds zullen worden uitgezonden om zich in hun tak van sport verder te bekwamen. Het was voor de negentiende keer, dat deze pre sentatie plaatsvond. De coaches, voor het derde jaar in het programma van het fonds opgenomen, zijn: Pieter van Wijk van de KNAU, die vijf dagen naar Parijs gaat om bij de Franse trainer Maurice Houvion de fijne kneepjes van het polsstokhoogspringen te leren; Rietje Bijholt van het KNGV voor veertien dagen naar Moskou voor een stage ballet en choreografie; Tol Velra- eds, de trainer/coach van de nationale damesselectie van het Nederlands Hand bal Verbond voor eveneens een stage van circa een week naar Rusland; Mar cel Betrian van de krachtsportbond voor een seminar gewichtheffen in augustus aan de Olympic Academy in Athene; Aad Smout van de Schuttersassociatie, die zich zeven dagen verder gaat bekwa men op het onderdeel klein kaliber ge weer aan de Deutsche Schiessportschule en tenslotte zwemcoach Ton van Kloos ter, die een week naar een clinic in de Verenigde Staten gaat. De jonge sportmensen, die zijn uitverko ren voor uitzending zijn: Atletiek: de 400 meter loper MarceJ Klarenbeek uit Soest voor een trainingskamp van zeven dagen in het Italiaanse Formia. Badminton: Lex Coene uit Velp en Frank van Don gen uit Amsterdam, die in het voorjaar gedurende een week bij enkele clubs in Denemarken zullen trainen. Honkbal en Softbal: Jerry Remmerswaal uit Wasse naar, een broer van de thans in de Vere nigde Staten verblijvende Winnie, die in 1973 door het fonds werd uitgezonden en Irene Brandsen van HCAW te Bussum, die beiden voor een stage naar de Vere nigde Staten gaan. Cricket: Dick Peschar (HCC) en Jeroen Coster (Quick, Den Haag), die beiden tien dagen op Lords bij de Marylebone Cricket Club zullen trainen onder leiding van Len Muncer. Golf: Nanne Roland Holst (Huizen), de gezusters Katia en Ta- nia Peterse uit Vught, Birgit Swinkels (Arcen), Toby Rijks (Hattem), Harm Her- rema (Arnhem), Casper Knol (Rotterdam) en Philip Jan van Hilten (Laren), die cir ca vier trainingen zullen krijgen bij J. Corbey op het NSF-sportcentrum Papen dal. Hippische sport: de dressuuramazone Anne Marie Keijzer uit Zaandam zal van de zomer een maand in Wenen trainen bij de heer E. Baechinger, die meer dan twintig jaar verbonden is geweest aan de Weense rijschool. Kano: Gerrit Jan Leb bink (Deventer), die van 26 maart tot 14 april met de Nederlandse seniorenselectie zal gaan trainen in Zuid-Europa. Roeien: Frank de Groot (Nautilus, Rotterdam) voor éen trainingsstage aan de Rudera- kademie te Ratzenburg onder leiding van Lehnert Schmidt. Rolschaatsen: Jacqueline Bolwerk (Schijndel), die voor het kunstrijden veertien dagen gaat trainen in Freiburg bij mevrouw Christine Ziser-Kreutzfeldt. Rugby: Ronald Berrevoets (Den Haag> en Laurence van Gils (Apeldoorn), die in de periode 28 juli-4 augustus gaan trainen in Wales. Schoonspringen: Carolien Linthuis (Den Haag) en Daphne Jongejan (Badhoeve dorp), beiden dertien jaar en de jongsten van de groep, gaan in de paasvakantie naar Rome voor een tiendaagse trai ningsstage bij de vermaarde schoonsprin- ger Klaus Dibiasi. Cricketer Jeroen Coster is één van de jeug dige Haagse spart mensen, die door het Van der Karfonds worden uitgezonden. LEEUWARDEN Ook in de twee de ronde van het Nederlands schaakkampioenschap in Leeuwar den heeft Jan Timman kunnen con stateren, dat hem door de nationale concurrentie weinig wordt geschon ken. Met zwart nam de grootmees ter tegen John van der Wiel een half-giftige pion en moest toen ui terst nauwkeurig verdedigen om niet hetzelfde lot te ondergaan als in de eerste ronde, toen hij verloor van Hans Ree. John van der Wiel kreeg royaal spel, maar de mogelijkheid van een stuk-offer benevens krimpende be denktijd brachten hem op een dwaalspoor. Timman weerlegde het offer uiterst actief en precies en bracht daarmee zijn score op vijftig procent. Een vol punt meer hebben Baljon en Ligterink. Zij dankten hun twee uit twee vooral aan de tijdnood van respectievelijk Hartoch en Van der Weide. Daarbij speelden zich zenuw slopende tonelen af. Van der Weide moest bijvoorbeeld meer dan tien zetten in twee minuten doen. Hij no teerde in het geheel niet meer, kwam verloren te staan, doch kreeg door een bok van Ligterink de winst in de schoot geworpen. Toen dit ab surde resultaat bekend werd, liet wedstrijdleider Folkers de notatie bijwerken. Toen bleek dat Van der Weide een zet tekort kwam. De par tij werd daarmee alsnog voor hem verloren verklaard, waarmee Ligte rink naar twee punten klom. Hartoch gebruikte tegen Baljon eveneens schrikbarend veel tijd. In die fase raakte hij de kwaliteit kwijt. Zonder te noteren raffelde Hartoch de vereiste veertig zetten eruit, doch toen stond hij dan ook totaal verloren. De partij werd aan vankelijk afgebroken, maar na een half uurtje alsnog door Hartoch op gegeven. Van Dop tegen Langeweg werd een correcte puntendeling. Ook Hofland mocht enige tijd op meer hopen te gen Böhm, maar toen hij wat ge haast afwikkelde, bleken er geen za ken meer te doen. De remises Don- ner—Ree en Van der Vliet—Sosonko veroorzaakten geen opwinding. De uitslagen van de tweede ronde zijn: Van der Weide—Ligterink 0—1, Van Dop—Langeweg 1/2—1/2, Hartoch—Baljon 0—1, Ree—Donner 1/2—1/2, Van der Wiel—Timman 0—1, Van der Vliet—So sonko 1/2—1/2, Hofland—Böhm 1/2—1/2. Stand: 1/2. Ligterink, Baljon 2 punten; 3'4. Sosonko, Ree 1 1/2 pnt.; 5/9. Hofland, Bóhm, Timman, Donner, Van der Vliet 1 pnt.; 10/13. Langeweg, Van Dop, Van der Weide 1 2 pnt.; 14. Van der Wiel 0 pnt. De partii tussen Van der Weide en Ligte rink had net volgende verloop: Wit: Van der Weide, zwart: Ligterink. 1. e2-e4, d7-d6; 2. d2-d4, PgÖ-f6; 3. Lfl-d3, Pb8-c6; 4. c2-c3. e7-e5; 5. d4-d5, Pc6-b8; 6. f2-f4, Pb8-d7; 7. Pgl-f3, e5xf4, 8. Lclxf4, gl-l w 9. 0-0, Lf8-g710. Pbl-d2, 0-0; 11. 1-el, Pf6-g4; 12. Del-g3, Pg4-e5; 13. Ld3-c2. Dd8-e7; 14. Tfl-f2, a7-a5: 15. Tal- fl, a5-a4; 16. a2-a3. c7-c6; 17. Pf3-d4, c6xd5; 18. e4xd5, Pd7-c5; 19. Pd2-f3, Lc8- d7; 20. Lf4-g5, f7-f6; 21. Lg5-f4. Ta8-e8; 22. h2-h4, f6-f5; 23. h4-h5, Pc5-e4; 24. Lc2xe4, f5xe4; 25. Pf3-g5, Pe5-g4; 26. Pd4- e6, Pg4xf2: 27. Lf4xd6, Pf2-hl; 28. Tflxf8t, De7xf8; 29. Pe6xf8, Phlxg3; 30. Pf8xd7, Pg3-e2t; 31. Kgl-f2. Pe2xc3. 32. b2xc3, Te8-d8; 33. c3-c4, Td8xd7; 34. c4- c5. Lg7-d4"; 35. Kf2-e2, Ld4xc5; 36. Ld6xc5, Td7xd5; 37. Pg5xe4, Td5xh5; 38. Pe4-f6t. Kg8-f7; 39. Pf6xh5, g6xh5. Wit verliest door tijdoverschrijding.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 16