C EN A DOET VEEL KLEUR IN ZN MODE Helikopters dichten dijk in Groningen Korter werken blijft CAO-twistpunt Wachtlopende militair fungeert als schietschijf ftzidae OowuMii Staatsloten? 2 U kunt ze nu kopen. Dubbele toelage voor V. N. -detachement ^binnenland Bergers ,,Andros Patria" opnieuw in actie Kantoor PvdA bezet Woningisolatie LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1979 PAGINA 9 (Van onze verslagge vers) GRONINGEN Heli kopters van de lucht macht hebben gister middag twee uur lang honderden zandzakken gedropt in een gat in de dijk langs het Ko- ningsdiep, vlak bij de Groningse nieuwbouw wijk Hoogkerk. De dijk begaf het gistermorgen onder de druk van de enorme hoeveelheden smeltwater, die in het reeds zwaar getroffen westelijk deel van de provincie voor nog meer overstromingen zorgden. De actie van de luchtmacht bleef niet zonder succes. Voorkomen werd in ie der geval dat de nieuwbouwwijk onder water kwam te staan. Veelkleurig breed-gestreepte T-shirts en sweaters. Nieuwe jurken uit de vijftiger jaren met vrouwelijke Volgens C en A zal het een grote rage worden. foefjes en verleidelijke lijntjes. Voor hem: kolberts en pantalons in lichte kleuren en van lichte materia len. Amsterdam C& A deed gisteren in eigen huis te Amsterdam naar hartelust mee aan het kleurfestijn van de komende zomer. Geïnspireerd op de film Tarzan uit de vijftiger jaren werd een boeiende klerenparade gepresenteerd in schel groen met paars, pauwblauw met geel, vlammend rood, exotisch begeleid dooreen ritmisch combo, dat het barbaars kleurenspel onderstreepte. Combinaties als paars broekpak van glasstofmet felblauw t-shirt en rode centuur duiden op een neiging naar wedijveren met de fraaiste papegaaiensoorten, die het oerwoud bevolken. Een weide geel met paars gestreepte splitrok werd bijvoorbeeld gedragen over paarse kousen. En verder alle denkbare schelle kleuren, samengebracht in jurkjes met opgevulde of geplooide brede schouders, kortvallende jasjes, overslagrokken, in jumpsuits of strakke tricottops, gecombineerd met driekwart kuitbroeken. Toulouse Lautrec was de eerste (schilder), die het waagde fuchsiaroze met rood samen op papier te zetten; C& A durfde het aan deze kleuren te combineren in een strapless roze jumpsuit met elastisch ingesnoerd middel met daarover een transparante rood genopte blouse. Oker, steenrood, leverbruin, zonnewarmte in stoffen, waarbij veel glanzend sirré (met was bewerkte katoen) in vliesdunne tunieken met diepe slippen over beenomsluitende transparante lange broeken tot even boven de enkel. Het dessert van deze soms wuivende sets (omdat de stof zo dun was) varieerde van grote en kleine noppen tot petieterige figuurtjes. Maar ook veel effen kleuren in de collectie als goudgeel, zwart, wit Meneer is niet vergeten met combinaties van lichte tweed, jasjes van katoen en rob, ook in groen en wit Door de show drentelden en wuifden snoezige kleuters en tienjarigen, in speelse jurkjes, kanariegele bermuda's en knalrode rokjes, schortjes of jurkjes. Het viel op dat de broekjes van de jochies naar Italiaanse trend tot over de knie vielen. Ook strapless overalls voor de allerkleinsten, ingerimpeld aan de bovenkanten in de taille. Tinie Francis zich ook vandaag zal voortzet ten. Veel zal afhangen van het weer. De helikopters van de lucht macht zullen ook ingezet wor den ter versterking van zwak ke plekken in dijken. Voor het vullen van de zandzakken zijn twee ploegen militairen naar Groningen gezonden. De situatie is het zondag zwaarst getroffen gebied, Westerkwartier, is thans min of meer stabiel; de overstro mingen die zich gisteren voor deden betreffen het gebied dat ten oosten van Wester kwartier ligt. Op veel plaatsen moest vee uit onder water gelopen stal len naar hoger gelegen delen worden gebracht Ook Friesland kampt met wa teroverlast. Daar maakt men zich ook zorgen over het kruiende ijs, dat oevers van vaarten en meren bedreigt. ROTTERDAM Het PvdA-kantoor aan de Goudse Rij weg in Rotterdam wordt sinds gisterochtend bezet ge houden door een dertigtal leden van de Bewonersorgani satie Feyenoord Noordereiland. De BOF protesteert hier mee tegen de" plannen voor vestiging van een eros-een- trum in hun wijk en stellen de PvdA direct verantwoor delijk. Zij eisen van de PvdA, dat de vestiging opnieuw ter dis cussie wordt gesteld. De actievoerders zullen het kantoor in ieder geval tot vanavond bezet houden, wanneer het PvdA-bestuur de eis van de bewoners zal bespreken. Daarna zal men de situatie opnieuw bekijken. De BOF vreest dat door het eros-centrum de prostitutie zal uit waaieren over de hele wijk. COMMANDANT PELETON HOOGHALEN: (Van een onzer verslaggevers) STEENWUK-HOOGHALEN .Belachelijk" noemt de in Steenwijk woonachtige serge ant Arnold Zegers (34) van de 429ste infanterie beveili gingscompagnie Van Heutz de situatie waarin zijn men sen in het barakkenkamp van Hooghalen dagelijks verke ren, bloot gesteld aan grote gevaren. Zes van zijn men sen, dienstplichtige militai ren, ontsnapten in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de dood toen ze tijdens een nachtdienst in Hooghalen door nog niet achterhaalde misdadigers werden bescho ten. Voor Arnold Zegers, die als commandant elders op het kazerneterrein aan het pa trouilleren was, opnieuw een bewijs dat wachtlopende mili tairen in Nederland als niet te benijden schietschijven fungeren. „Er wordt ook in ons barak kenkamp wacht gelopen met ongeladen geweren. De beno digde munitie wordt in de broekzak meegedragen. In noodsituaties, zoals tijdens de beschieting van afgelopen weekeinde, toen vijf kogels de jongens om de oren floten, moet het verdedigingsmateri aal dus eerst geladen worden voordat kan worden terugge schoten. Met name voor de dienstplichtigen, die er toch echt het beste van proberen te maken, behoorlijk frustre rend", meent Arnold Zegers. Na het incident is de bewape ning opnieuw ter discussie ge steld. Toch verwacht sergeant Zegers binnenkort geen ver scherping van de veiligheids maatregelen. „De reden dat de munitie tijdens het wach tlopen in de broekzak wordt meegedragen is aan de ene kant wel begrijpelijk. Gezien de onervarenheid van diverse militairen brengt het dragen van geladen geweren natuur lijk risico's met zich mee. Ik vind echter dat die risico's door een gedegen vooroplei ding verkleind kunnen wor den", aldus de privé mening van de Steenwijker sergeant, die in wachtlopen met gela den geweren veel voordelen ziet: „Er kan uit zelfverdedi ging teruggeschoten worden, wat de veiligheid van de mili tairen natuurlijk ten goede komt. Verder verdwijnt er een stuk hulpeloosheid". Behalve over de bewapening van zijn soldaten is Arnold Zegers bepaald ook niet ge lukkig met de beveiliging van de munitiebunker en het wa penmagazijn op het militaire terrein in Hooghalen. „Want", zo verklaart hij, „met name de munitiebunker kun je als indringer bereiken zonder ook maar een scheur in je broek op te lopen". Over het onderzoek naar de schietpartij in Hooghalen be waart de legervoorlichtings- dienst vooralsnog het stilzwij gen. Gisteren werd alleen be kend gemaakt dat de schoten vermoedelijk zijn afgevuurd uit een 22 Flobert-geweer. De IJMUIDEN Bergers, van het bergingsbedrijf Wijsmuller die juist klaar waren met de berging van de Griekse tanker „Andros Patria" zijn er dit weekeinde eveneens in geslaagd om samen met Griekse slepers de Liberiaanse tanker „Messi- niaki Frontis" weer vlot te trekken. Dit weekeinde werd in allerijl het bergingsmateriaal, dat voor de „Andros Patria" was gebruikt overgevloegen naar Kreta waar de „Messiniaki Frontis" op de rotsen was gelopen. Het schip was geladen met 100.000 ton ruwe olie, waarvan onge veer 6.00 ton verloren is gegaan. ROTTERDAM Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit-Tak heeft opdracht gekregen om de Britse olietanker „Grey Hun- ter", die de afgelopen zondag bij de zuidelijke punt van Gibraltar aan de grond liep, te bergen. Een uit vijf man bestaande bergingsploeg is al in Gibraltar, evenals de sleper „Hudson". De sleper „Theems" en „Poolzee' worden vandaag en morgen bij de gedeeltelijk lek geslagen „Grey Hunter" verwacht betrokken militairen hebben van de legerleiding een spreekverbod opgelegd gekre gen. Generaal-majoor M. de Jong, die als nationaal territoriaal commandant verantwoordelijk is voor de bewaking van Ne derlandse kazernes, heeft gis teren naar aanleiding van de overval gezegd, niets te voe len voor een verscherping van de wachtregels. „Dat zou kun nen leiden tot een angstpsy chose, die de kans op onge lukken alleen maar groter maakt". Wel kan naar zijn mening de bewaking van mili taire terreinen beter. „Vaak staan de mensen wat argeloos op wacht met het idee van: wat kan hier nou gebeuren. Bovendien wordt door de ka zerneleiding op de wacht ge knepen", aldus de territoriaal commandant Hij vindt wel dat de wacht zich bij een overval teweer zou mogen stellen. „Je staat daar natuur lijk niet om je in je nek te la ten slaan". De soldatenvakbond WDM vindt de conclusie van gene raal-majoor de Jong wel erg voorbarig. „Laat hij eerst maar eens met bewijzen ko men voordat hij een flink deel van de schuld bij de wachtlopende soldaten legt", aldus een woordvoerder. Ook de WDM voelt overigens weinig voor een plotselinge verscherping van de veilig heidseisen. Volgens de bond moet men eerst alle aspecten van het overvalgevaar op ka zernes maar eens goed onder zoeken. Bewoners van Feyenoord/Noordereiland houden het gebouw van de PvdA bezet uit protest tegen de vestiging van een eros-centrum in hun wijk. Tijdelijk regen Een depressie, die vanmorgen ten noorden van Schotland aankwam, koerst vandaar in de richting van Noord-Skandi- navië! Achter de depressie om stroomt koudere lucht van noordelijke breedten via IJs land in de richting van de Britse eilanden. De scheiding slijn tussen deze koudere lucht en zachtere lucht, die vandaag naar onze omgeving wordt gevoerd, passeert van nacht en morgenochtend ons land. Dit gaat samen met re gen, die vanavond het westen van Nederland bereikt Het ziet er naar uit, dat het van nacht op veel plaatsen lang durig zal regenen. De zuiden wind die, voor het slechtweer- gebied uit, tot stormachtig toeneemt, draait na het voor bijtrekken ervan naar weste lijke richting en neemt dan snel in kracht af. Voor mor gen overdag worden opklarin gen verwacht met mogelijk nog een enkele bui. De mid- dagtemperaturen zullen waar den rond 8 graden bereiken. AMSTERDAM ANP De werk gevers voelen weliswaar iets voor vervroegd uittreden, maar voor di recte maatregelen voor arbeidstijd verkorting zijn zij volgens de Fede ratie Nederlandse Vakbeweging J(FNV) niet te vinden. Zij blijven in wezen arbeidstijdverkorting afwij zen. Deze conclusie heeft de FNV gisteren vastgelegd in een voorlopi ge balans over de CAO-onderhande- Iingen. Weliswaar zijn de CAO's voor de grafici en in de bouw ook voor wat de arbeidstijdverkor ting betreft rondgekomen, maar de onderhan delingen over een aantal andere CAO's verlo pen aldus de FNV zeer moeizaam. De werk levers spreken zich niet meer zo principieel uit tegen korter werken - zij erkennen zelfs dat daaraan op een gegeven moment behoefte Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. m Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. is vanwege de verdeling van de arbeid - maar zij hanteren thans wel het argument van de kosten bij hun afwijzing. Deze kosten spelen, aldus de FNV, bij het vervroegd uittreden een beperktere rol. Daar om neemt het aantal regelingen voor ver vroegd uittreden toe, terwijl ook betere af spraken kunnen worden gemaakt over de ver vanging van de werknemers, die van de rege lingen gebruik maken. De FNV stelt bij dit alles vast, dat het accent bij de onderhandelingen verlegd wordt naar meer materiële zaken, doordat de werkgevers de gewone arbeidstijdsverkorting afwijzen. Zo zijn er toch zaken te doen die ongeveer neer komen op de eis van de twintig gulden extra. Over de aftopping van de prijscompensatie bij 45.000 gulden valt volgens de FNV bijzonder moeilijk overeenstemming te bereiken. De fe deratie vraagt zich af of daarvan nog wel iets terecht komt. „Het kost minder moeite om af spraken te maken over de minima in de prijs compensatie en in de vakantietoeslag". Nieuw onderzoek activiteiten BVD onder studenten UTRECHT De Utrechtse Stichting Studentenhuisves ting (SSH) heeft besloten een commissie te benoemen, die een onderzoek zal moeten in stellen naar mogelijke ronse- lactiviteiten van de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD) onder Utrechtse stu denten. Een medewerker van het Bureau Studentenhuisves ting zou zich daar voor de BVD schuldig aan hebben ge maakt. Dit kwam aan het licht toen een student een klacht indien de bij het bestuur, nadat hij door de SSH-medewerker was benaderd om tegen een finan ciële vergoeding „politiek snuffelwerk" voor de BVD te verrichten. De klacht is inmiddels bij twee commissies in onderzoek geweest. De tweede commissie viel kort geleden uiteen, na dat een van de commissiele den opstapte. De derde com missie krijgt nu de opdracht om alle betrokkenen te horen zoveel mogelijk inlichtingen in te winnen over de integriteit van het betrokken SSH-lid en zo mogelijk binnen twee maanden te reporteren. Het is alweer bijna zes jaar geleden dat in Nederland het besef doordrong dat er paal en perk gesteld diende te worden aan het energiegebruik. Tijdens de energie crisis van 1973 zei de toenmalige premier Den Uyl dat de tijden van vóór de crisis nooit meer terug zouden komen. Maar wie de energiepraktijk van 1973 tot nu bekijkt, moet constateren dat de energiecrisis ons eigen lijk maar weinig heeft geleerd. Er werden wel plannen gesmeed om iets aan het energiegebruik te doen. Maar al die jaren bleef het bij plannen, mooie woorden, zonder dat er daadwerkelijk echt veel tot stand kwam. Een goed voorbeeld van die gang van zaken is de isolatie van woningen en gebou wen. Het kabinet Den Uyl had zeer veel tijd nodig om daar een nationaal plan voor te maken. Vanuit de Tweede' Kamer werd herhaaldelijk nadrukkelijk ge vraagd om het isolatieplan, maar het bleef uit. Uitein delijk presenteerde het kabinet Van Agt vorig jaar het Nationaal Isolatie Programma. Maar dat gebeurde in de tijd dat het kabinet ook bezig was met de plannen voor de ombuigingsnota Bestek '81. Het isolatieplan droeg dan ook helaas de sporen van de ombuiging. Vergele ken bij een nota van een ambtelijke stuurgroep, waarin de meest wenselijke omvang voor een isolatieprogram werd omschreven, was het regeringsplan sterk gekort wiekt Het beperken van de subsidiebedragen in vergelijking met de aanbevelingen van de ambtelijke stuurgroep kan niet worden toegejuicht, evenmin als het ontbreken van de wettelijke verplichting om tot isolatie over te gaan. Minister van Aardenne van Economische Zaken bleek gisteren tijdens de kamerbehandeling van het iso latieplan helaas niet bereid om zijn plan bij te stellen. Het heeft ongetwijfeld een vertraging van de uitvoering van het isolatieprogram tot gevolg. Bovendien is niet onderkend dat er voor een belangrijk deel sprake is van de vestzak-broekzak-theorie; bij veel werk in de woningisolatie behoeft minder te worden uitbetaald aan werkloosheidsuitkeringen. Het regeringsplan, waar jam mer genoeg een kamermeerderheid voorlopig achter wil gaan staan, geeft de indruk dat men nog steeds niet in staat is om bij het terugdringen van het energiever bruik de prioriteit te leggen die nodig is. DEN HAAG (ANP) Een militair, ingedeeld bij het Nederlandse Unifil detachement heeft aanspraak op een toelage die wordt toege kend door de Verenigde Naties van 1.28 Ame rikaanse dollar per dag, ongeacht rang en burgerlijke staat. Dit heeft staatssecretaris van defensie Van Lent meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de CDA- Tweede-Kamerleden Weijers en Korte-van He mel. Naast deze VN-toelage worden van Nederland se kant nog de volgende bedragen per dag verstrekt als tegemoetkoming in de kosten ter plaatse: voor de soldaat, soldaat eerste klas, korporaal en korporaal r eerste klas bedraagt de toelage 11 dollar per dag als hij gehuwd is. De ongehuwde in deze categorie ontvangt vijf dollar. De sergeant titulair, sergeant, sergeant eerste klas en sergeant-majoor ontvangen een toelage van 12 dollar als zij gehuwd zijn en zes dollar als zij ongehuwd zijn. Vaandrig adjudant-on derofficier, tweede luitenant en eerste luite nant genieten gedurende hun verblijf in Liba non een toelage van 13 dollar als zij gehuwd zijn en zeven dollar als zij ongehuwd zijn. De toelagen bedragen voor kapiteins en hogeren in rang 14 als zij gehuwd zijn en acht dollar als zij ongehuwd zijn. In Groningen staat nog altijd ongeveer 3.000 hectare lande rijen onder water. Vele bewo ners van boerderijen en wo ningen zijn naar hoger gele gen etages verhuisd. Veel schade is ook aangericht aan vloerbedekking en meubilair. Op de meest kritieke punten zakt het water langzaam. De verwachting is, dat de daling

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9