Geen niertransport via Leidse helihaven l In winterse kledij de zon aanbidden Langeraarse woninginrichter Den Haan bestaat 85 jaar Onderlinge strijd bedreigt voortbestaan V oorsehotense voetbalvereniging IkinösljmB ^Inns EERSTE TOMATEN Beukenschans" nu ook voor werkende jongeren LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. WEM Niet dat de datum 5 maart nu zo onmiddellijk uitnodigt tot natuurlijke exhibitionisme. Ook niet, dat er de eerste zwaluwen al zijn om een lente aan te kondigen ook al zouden ze op zich al geen lente maken, volgens de overlevering. Een feit is wel, dat gisteren in Leiden al de eerste terraszitters, in nog wat winterse kledij gesignaleerd werden. De zon scheen zowat de hele dag en dat was inviterend genoeg voor een zitje buiten. In Leiden werd die „eeuwige" doorbraak naar het voorjaar gemaakt op de Apothekersdijk, waar bij„Michel" het hele jaar door de plastic stoeltjes en bijbehorende tafeltjes buiten staan om openluchtverlokkingen te kunnen opvangen. „Michel" is een zowat doorgewinterde Leidse Marokkaan, sinds een jaar of zes, die nog steeds de Arabische zon best in het water kan zien schijnen. Bij dit Petit Restaurant was het inmiddels best vertoeven, gisteren. Het voormalig bejaardenhuis, nu een onderkomen voor talloze meubelen In Langeraar kraait Den Haan victorie. Den Haan is niets meer of minder dan een woninginr ichtingbedri j f aan de Langeraarseweg dat de eerbiedwaardige leeftijd van vijfentachtig jaar heeft bereikt. Dat gaat behoorlijk gevierd worden, want de mensen van Den Haan zijn flink trots op hun onderneming die een plaats heeft gevonden in een voormalig Langeraars bejaardentehuis. In 1884 trok Piet den Haan de stoute schoenen aan en begon als marskramer zijn geluk en dagelijks brood te zoeken in Langeraar en omgeving. Vandaag de dag vind je bij Den Haan meubelen, gordijnstoffen en vloerbedekkingen te kust en te keur. In de oude Piet z'n tijd was dat wel even anders; Piet den Haan leurde onvervaard met eieren, jawel, en met garen en band. In het begin deed energieke Piet alles te voet. Succes bleef niet uit en hij schafte zich later een hondekar aan. Zo legde Piet den Haan de grondslag voor een concerntje, dat op het ogenblik werk verschaft aan tien man personeel. Gaandeweg kreeg vader Piet versterking, want toen zijn zoons er eenmaal de leeftijd voor hadden, gingen ook zij er met „handel" op uit, de voetsporen van hun vader drukken. Piet den Haan hield de gang van zaken nauwlettend in de gaten. Zelf ging hij tot z'n vijfenzeventigste jaar dagelijks op pad. Weer of geen weer. In 1968 was de zaak van Den Haan uit haar jasje gegroeid. Men kocht toen het naast de katnolieke kerk gelegen bejaardenhuis, dat niet meer aan de daaraan te stellen eisen beantwoordde. Den Haan evenwel kon er behoorlijk uit de voeten en vestigde er een meubeltoonzaal in die tot ver in de omtrek bekendheid kreeg. Ondanks de ouderdom is Den Haan een vitale onderneming gebleven en nu is het alweer zo ver, dat de behuizing anno 1968 opnieuw te klein aan het worden is. Den Haan staat nu voor een nieuwbouw. waar op duizend vierkante meter een speciaal voor slaapkamers ingerichte toonzaal verwerkelijkt gaat worden. Het is de bedoeling, dat de deuren voor deze grote uitbreiding in de herfst van dit jaar open zullen gaan. Voorlopig houden de tien mensen van Den Haan (die ter gelegenheid van het jubileum werden verrast met maar liefst een tiendaagse wintersportvakantie) het bij de jaarlijks terugkerende voorjaarsshow, die bij Den Haan deze keer van 16 tot en met 24 maart duurt. Voor de nakomelingen van Piet is deze lente in elk geval de aanzet tot een nieuw ..geluid". LEIDEN De helihaven nabij het Aca demisch Ziekenhuis Leiden wordt niet meer gebruikt bij het vervoer van trans plantatienieren. Dit meldt directeur B. Cohen van Eurotransplant naar aanlei* ding van een discussie in de Leidse ge meenteraad, als zou de helihaven onmis baar zijn en een streep halen door de gemeentelijke plannen om het gebied De Leeuwenhoek met woningen te bebou wen. „Een jaar geleden maakten we nog wel frequent gebruik van helicopters om transplantatie-nieren te vervoeren. De methode om nieren te bewaren is echter sterk verbeterd, zodat er geen bezwaar meer is tegen een wat langere vervoer- stijd. Het ziet er ook niet naar uit, dat we de helihaven in de toekomst weer no dig zullen hebben" aldus de heer Cohen. Raadslid .J. Walenkamp (CDA) was de eerste die het college van b. en w. op de aanwezigheid van de helihaven nabij het AZL attendeerde. Hij zei daarbij, dat zo*' wel Eurotransplant als het ziekenhuis de landingsplaats voor rotorvliegtuigen on ontbeerlijk vonden. „Toen ik bij een on derzoek naar de gevaren van bouwen in Leeuwenhoek op de aanwezigheid van de helihaven stuitte, heb ik contact opgeno men met de Rijksluchtvaartdienst. Deze dienst verklaarde, dat twee instanties van het platform gebruik maakten. Ik heb hierop met beide instellingen contact gezocht. Zowel medewerkers van Euro- transplant als het AZL zeiden me, dat de landingsplaats onontbeerlijk was. Het AZL beklemtoont desgevraagd nog steeds de noodzaak van de helüiaven. „In het afgelopen jaar is de landings plaats wel zeventien maal gebruikt", al dus een woordvoerder. Dit gebruik houdt dan in, dat slachtoffers van calamiteiten op zee of gewonden van boorplatforms door de lucht worden aangevoerd. Een woordvoerder van het AZL: „Het is van een groot belang, dat een ziekenhuis als het AZL, met zijn landelijke functie, in staat blijft om zieken of gewonden met een helicopter te kunnen laten vervoeren. Er moet in de nabijheid van het zieken huis zo'n landingsplaats aanwezig zijn". Een hefschroefvliegtuig brengt een patiënt naar het AZL SPLITSING TUSSEN ZATERDAG EN ZONDAG VOORSCHOTEN De voet balvereniging Randstad Sport verkeert in een ernstige cri sis, welke als gevolg kan hebben dat een van de oud ste sportverenigingen van Voorschoten door twist ten onder gaat. De vereniging heeft een zaterdag- en een zondagafdeling. De leden van de zaterdagafdeling willen komen tot een volledig zelf standige vereniging. In een rapport van 32 bladzijden zegt de onderzoekcommissie van de /iterdagafdeling dat er drie mogelijkheden aanwe zig zijn: de zaterdag richt een nieuwe vereniging op; de zaterdag stoot de zondagafde ling af of de huidige vereni ging wordt opgesplitst in twee verenigingen. Met het dalen van de sport prestaties op het veld, is ook de onderlinge stemming tot beneden het normale aan vaardbare gedaald. De kanti ne is allang niet meer het ge zellige tehuis voor iedere Randstad Sporter. Er zijn twee kampen: de zondag en de zaterdag. Niets schijnt de zaterdag te kunnen weerhou den om volledig zelfstandig te worden terwijl volgens finan ciële experts vast staat dat splitsing de doodsteek voor beide nieuwe verenigingen zal betekenen. De vereniging telt ruim 300 senior- en 300 jeugd leden. De voetbalvereniging Rand stad Sport werd opgericht als Roiiwkoop. Van ouds was Rouwkoop de neutrale en SVLV de r.k. voetbalvereni ging. Kort na de laatste we reldoorlog wilde ook het christelijke deel van Voor schoten in eigen dorp voetbal len. Na diverse pogingen werd onderdak gevonden bij de zondagvereniging Rouw koop. Ruim tien jaar geleden werd de naam Rouwkoop ver anderd in Randstad Sport. De zondagafdeling ging aan pres tatievoetbal doen. Er kwamen oude semi-profs naar Voor schoten en in de kortst moge-' lijke tijd promoveerde Rand stad Sport van de Leidse on derafdeling naar de 2de klas van de KNVB. Er werd door het bestuur te veel gelet op het 1ste elftal, waardoor de overige elftallen achter bleven in prestatie bij het 1ste. Zelfs het reserve elftal klom niet op, zodat er maar liefst 3 klassen verschil bestond tus sen deze twee elftallen. Zoals bekend duurde het prestatie voetbal in de 2de klas slechts twee jaar en daarna viel Randstad Sport-zondag terug. Thans staat het 1ste elftal vrijwel kansloos op de onder ste plaats van de 4de klas. Randstad-zaterdag leverde in al die jaren de gemiddelde Voorschotense prestaties en dat betekent 1ste klas Leidse onderafdeling of 4de klas KNVB. Hetzelfde beeld is bij SVLV te zien. Uit het lijvige rapport van de zaterdagafde ling komt de algemene klacht naar voren dat deze afdeling nimmer zichzelf goed heeft kunnen ontplooien omdat de touwtjes in handen bleven bij de zondagafdeling. De zondagafdeling meent dat de zaterdagleden alleen kwa men om te voetballen. Alle aktiviteiten en het vereniging swerk werd geclaimd door de zondagmensen. De ontspan ningsavonden, kaartavonden en nog veel meer worden steeds verzorgd door de "zon dag". Veelal was er zelfs op zaterdagmiddag wanneer het lste elftal thius voetbalde nie mand te vinden om kaartjes te verkopen. Twee meningen die ver uit el kaar liggen. Nu komt de ruzie niet van de ene dag op de andere. De Sportraad heeft vorig jaar al bemiddeld en hieruit kwam een plan "Koe mans" dat voorzag in volledi ge gelijkschakeling. Drie maanden geleden werd dat bestuursplan door de algeme ne ledenvergadering met alge mene stemming aanvaard. Het steekt bij de zondagafde ling dat de zaterdag niet eens het resultaat van dat be stuursplan heeft willen af wachten en geheel in strijd met het besluit van de leden vergadering een onderzoek commissie om te komen tot zelfstandigheid ingesteld heeft. De stemming in het clubhuis is al maanden "om op te schieten". Omdat volgens het afscheidingsplan van de zater dagafdeling alle accommoda ties gedeeld moeten worden, bestaat er weinig kans dat deze "papieren afscheiding" een oplossing kan bieden. Er bestaat een groot wantrouwen tussen de zaterdag- en de zondagafdeling en het club huis fungeert niet meer als ei gen gezellig tehuis waar het goed toeven is. De zaterdagaf deling heeft al gesprekken ge voerd met de heer Van Steyn van de KNVB afdeling Lei den. Vrijdag 9 maart zal offi cieel het rapport over de zelf standigheid openbaar ge maakt worden en op 26 maart is er een buiengewone algemene ledenvergadering. De zaterdagafdeling rekent op een ledental van 100 senioren en 150 jeugdleden. Dat aantal is volgens financiële experts te gering voor een voetbal club met een vrij dure ac commodatie. Naarstig wordt door de goedwillende vereni gingsmensen gezocht naar een middel waardoor de twist en de splitsing voorkomen kan worden. Op dit moment is de al jaren durende "liefde- en haatverhouding" nog volledig in de ban van de ernstige ru zie, welke een bedreiging is voor het voortbestaan van het gehele Randstad Sport. LEIDEN De tomatenteler G. A. J. van der Harg uit Zoe te rwoude heeft gisterochtend gezorgd voor een primeur op de Leidse veiling. Ondanks de lange en strenge winter voerde hij vier bakjes tomaten aan. Deze werden gekocht door de Leidse groenteman I. Kruts, die voor het eerste bakje met zes kilo tomaten 52,10 betaalde. Voor een zelfde hoeveelheid tomaten zal de groenteman in april nog slechts 13 gulden moeten neertellen. LEIDEN De „Beukenschans", het woonoord in Leiderdorp voor de Leidse buitenlandse werknemers, lijkt een plaatsver vangend daklozencentrum te worden. Bij gebrek aan belang stelling van de kant van de buitenlanders, was de commissie migrantenhuisvesting er al toe overgegaan de kamers aan te bieden aan woningzoekende studenten. Nu blijkt dat ook de studenten niet veel voelen voor de woonruimte in Leider dorp, omdat het om een tijdelijk verblijf gaat, is de commis sie er toe overgegaan ook de werkende jongeren erbij te betrekken. De Stichting Studentenhuisvesting garandeert de studenten die in het woonoord intrekken dat zij na afloop van dit verblijf een kamer kunnen krijgen via de stichting. Omdat de Stich ting Werkende Jongeren zo'n garantie niet kan geven, zal de Stichting Studentenhuisvesting ook de werkende jongeren als ze een tijdelijk verblijf in de Beukenschans afsluiten, onder haar vleugels nemen. Daarnaast is de gemeente bezig om de buitenlandse werknemers van de Nederlandse Kabel Fabriek uit Waddinxveen gezamenlijk in het woonoord onder te bren gen. De besprekingen tussen de gemeente en de NKF zijn hierover gaande. De gemeente wil namelijk van de NKF de garantie dat de verantwoordelijkheid voor de huisvesting van deze buitenlandse werknemers bij de NKF blijft berusten. ADVERTENTIE Een van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland. Haarlemmerstraat 42, LEIDEN (071) 131204

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5