Raad Leidschendam moeizaam akkoord met subsidie Dorpshuis Stompwijk Zoeterwoude: dorp van kaas en boter Geen wethouders in stuurgroep Werken aan de lente Noord wijks echtpaar aangehouden voor diefstal en vervalsing Speelplaats Resedastraat wordt mogelijk opgeknapt Granaten onschadelijk gemaakt REGIO RAAD LEIDSCHENDAM MEENT: LEIDSCHENDAM De ge meenteraad heeft gisteravond met allen de stemmen van de tweemansfractie van de PvdA, de PvdA-wethouder G. J. Hendriks en mevrouw ir. T. C. Kiers van D'66 vóór een amendement van de PvdA-fractie verworpen waardoor ook wethouders zouden worden opgenomen in de te vormen Stuurgroep Welzijnsplanning. In het amendement ging het om wethouders die verant woordelijkheid dragen voor één of meer onderdelen van het specifieke welzijnsbeleid voorzover zij de wens uitspre ken lid van de stuurgroep te zijn. PvdA-woordvoerder F. IJmkers was van mening dat als de burgemeester, zoals was gezegd, als voorzitter al leen een coördinerende taak zou hebben en geen beleid voert, de invloed van het col lege op de stuurgroep nihil zal zijn en een rechtstreekse discussie tussen politiek ver antwoordelijken en particulie ren in de groep onmogelijk is. Hij verweet de CDA-wethou- ders nauwelijks argumenten te houden gegeven voor het niet-aanvaarden van verant woordelijkheden. Hij vreesde voor onoverbrugbare verschil len als het welzijnsplan straks gereed zou zijn, verschillen die dan afbreuk zouden doen aan bij de portefeuilleverde ling opgestelde richtlijnen. Het PvdA-raadslid besloot zijn rede met de vraag aan CDA en WD „duw ons niet in de richting van zo'n porte feuillekwestie". Mevrouw Kiers sloot zich bij deze zienswijze aan met de opmer king dat de voorzitter niet al leen moet coördineren maar de groep ook moet stimuleren en aktiveren, reden waarom zij eveneens pleitte voor even tueel een wethouder als voor zitter. Het CDA en de WD herhaalden de reeds in de commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden uitgesproken argumenten voor de burgemeester als voorzit ter. Wat de nogal hoog opge lopen discussie over de verte genwoordigers in de stuur groep betreft (het CDA ver weet de PvdA ook „politieke streberigheid") zei de heer J. A. W. Pohlkamp van Gemeen tebelangen voor één keer blij te zijn dat zijn fractie niet in het college van burgemeester en wethouders was vertegen woordigd. Wethouders mogen van ons lid worden, aldus het raadslid, maar dan via de vakcommissies" Wethouder Hendriks die met zijn stand punt in het college alleen stond antwoordde dat strebe righeid hem vreemd was maar dat hij de verantwoor delijkheid wilde dragen van de politieke invloed die de kiezers hem hadden opgedra gen. Burgemeester Kolfscho ten die uiteraard geen partij wilde zijn in het politieke steekspel merkte op dat de stuurgroep alleen moet inven tariseren en adviseren en geen enkel besluit zal nemen. Alle adviezen gaan eerst naar het college dat gezamenlijk voorstellen zal doen aan de gemeenteraad. Noordwijkers pakken inbreker na achtervolging NOORD WIJK - Een 25-jari- ge man uit Amsterdam is gisteravond betrapt toen hij bezig was om in te breken in een kantoorgebouwtje op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis „Sancta Maria". Om binnen te komen sloeg hij een ruit in. Het glasgerin kel trok de aandacht van mensen uit de buurt, waarop een van hen met z'n beide zoons ging kijken wat er aan de hand was. De inbreker nam daarop de vlucht, ach tervolgd door het drietal Langeveld-bewoners. Na een ware hordenloop slaagden deze er in om de Amsterdam mer op de Langevelderlaan te pakken. De man bleek in het bezit van een tas met in brekersspullen, alsmede een geldkist met bijna tweehon derd gulden, die hij even te voren uit het kantoor had weggehaald. Dader en buit werden aan een inmiddels ter assistentie verschenen pa trouille van de politie over gedragen, waarna de recher che de zaak verder uitzocht. Het kunnen kopen van verdo vende middelen zou het mo tief van de diefstal zijn ge weest. COMMISSIE AKKOORD MET ALTERNATIEF PLAN Geen diepspitmethode bij aanleg sportvelden Grunerie OEGSTGEEST Na gisteravond lijken de kaarten voor de Oegstgeester raad welhaast geschud, nu de commissie openba re werken geen overwegende bezwaren koestert tegen het gebruik van een andere methode voor de aanleg van sportvel den nabij de Grunerie. Bewoners uit deze wijk hebben in grote getale geprotesteerd tegen de voorgenomen bronbema ling welke bij de zogeheten diepspitmethode wordt toegepast. Men vreest verzakking van de huizen in de naaste omgeving. Het plan dat aan de commissie ter advisering werd voorgelegd verwijst naar een methode voor omspuiten van het terrein. De zandlaag onder de grond wordt naar boven gewerkt. Deze methode heeft geen konsekwenties voor de grondwaterstand en levert derhalve geen gevaar op voor woningen in de omge ving. De direkteur van gemeentewerken, de heer Van Gorkom stelde evenwel: „Wij hebben aanvankelijk de diepspitmethode gekozen omdat wij van de veronderstelling uitgingen dat het geen problemen op zou leveren voor de waterhuishouding. Maar vijf minuten voor twaalf bleek dat er toch een risico in zou zitten. Ook als gemeentebestuur hebben wij gezegd: Indien er risico inzit doen wij het niet. Een explicatie die de liberale mevrouw Van Vloten deed konstateren dat de Gruneriebewo- ners dit risico dan toch wel heel erg sterk naar voren hebben gebracht De heer Wuisman (D'66) vroeg zich af of de traditionele me thode van sportveldaanleg niet beter was. „Is deze niet te snel van de hand gewezen?" Wethouder Thorn; „Er is niet zorgvul dig omgesprongen". De direkteur gemeentewerken voerde aan dat er een uitvoerig gesprek had plaatsgehad met de Neder landse Sportfederatie die als deskundig dient te worden aange merkt. Opvallend was het dat er maar twee Gruneriebewoners aanwezig waren om de discussies te volgen. De alternatieve methode welke aan de raad wordt voorgelegd zal meer tijd in uitvoering vergen, maar het zal plaats kunnen vinden op gelij ke kosten, te weten 2.2 miljoen gulden. UDO-voorzitter Van der Star: „Het is hoog tijd dat er spoedig begonnen wordt". De huidige voetbalterreinen in de Voscuyl zijn overbespeeld. LEIDSCHENDAM De Leidschendamse gemeente raad heeft gisteravond slechts met veel kritiek toe gestemd in de subsi dieverho gingen voor het Dorpshuis Stompwijk. Vooral het feit dat de verhoging voorname lijk noodzakelijk was gewor den door baldadigheid en ak- tiviteiten van jeugdige bezoe kers zat de meeste sprekers dwars. In de commissie voor de fi nanciën, waar de zaak ook al aan de orde is geweest werd al afgesproken dat wethouder J. J. Meijer en het PvdA- raadslid F. IJmkers een on derhoud zullen hebben met het stichtingsbestuur van het Dorpshuis. Het PvdA-raadslid J. J. Roovers zei echter liever een commissie ad hoe te heb ben gezien, waarin ook de Dorpsraad zou zijn vertegen woordigd. Het raadslid noem de nu de exploitatie „een vol komen ondoorzichtige situa tie". In het Dorpshuis zou een volledig kosteloze, jeugdsoos draaien, over contributie of zaalhuur was hem in ieder geval niets bekend. Verder worden in het Dorpshuis ook disco- en carnavalsaktiviteiten gehouden waarvan eventuele baten niet bekend zijn. „Zo kan het niet langer", meende spreker, die er bovendien op wees dat in de meerjarenbe- -groting de huuropbrengst in 1983. lager was geraamd dan voor 1977. De heer Roovers herinnerde aan het feit dat zijn fractie in 1977 duidelijke richtlijnen heeft gevraagd maar dat de betrokken wet houder nog vorig jaar zou hebben gezegd dat er met het Dorpshuis „geen enkel pro bleem" was. Wat de subsidies betreft zei mevrouw J. A. van Nievelt- Volmuller (WD) dat de 38 duizend gulden voor 1978 be tekent dat iedere Stompwijker circa 20 gulden subsidie voor het Dorpshuis ontvangt. Zij betreurde het dat baldadig heid en onzorgvuldigheid de voornaamste oorzaken waren. „We staan met de rug tegen de muur", aldus mevrouw Van Nievelt die echter stelde de begroting voor 1980 kri tisch te zullen bekijken. Drs. J. H. Post (CDA) zei eveneens bedenkingen te hebben tegen wat hij noemde „de versluier de subsidie" via de zaalhuren. Verder was hij van mening dat de lasten wegens het handhaven van de orde niet mochten worden afgewenteld op de gemeentebegroting. De fracties waren overigens over tuigd van de inzet van het be stuur van de Stichting Dorp shuis en van het belang van het bestaan van het Dorp shuis voor de Stompwijkse gemeenschap. Dertig hoveniers van het voorjaarsbloemenpark De Keukenhof in Lisse leggen op het moment de laatste hand aan 's werelds grootste bolbloeme- nexpositie. Op 30 maart gaan de poorten van De Keukenhof weer open om de vele duizenden be zoekers uit binnen- en buitenland toe te laten. Ogenschijnlijk heeft de Keukenhof geen last ge had van de barre weersomstandigheden. Speciale attracties zijn dit jaar de gerenoveerde rotspartij in combinatie met bolbloemen en de „Lilliade"- tentoonstellirig die ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan in de Keukenhof gehouden wordt. Op de foto zijn enkele tuinlieden bezig met het in-' zaaien van gras onder toeziend oog van Keuken hof-architect Koster. Verder wordt geduldig ge wacht op de bloemen NOORD WUK Een Noordwijks echtpaar met financiële problemen heeft een onderhoudsmonteur uit Enschede een flinke strop bezorgd. De man, die in de badplaats een kamer be woonde, ontdekte een dezer dagen dat een fors bedrag van z'n giro-rekening was afgeschreven, zonder dat hij zelf ook maar één giro kaart had ondertekend. Toen hij daarop zijn admi nistratie controleerde, stel de hij vast dat uit een ma pje veertien betaalkaarten waren verdwenen en het vermoeden lag voor de hand, dat de kaarten wa ren gestolen en daarna weer uitgegeven. Daarop volgde aangifte bij de recherche, die er al gauw achter kwam, dat een 24-jarige gehuwde cou peuse meer van de diefstal af moest weten. Bij haar verhoor bekende de vrouw in de kamer te zijn ge weest en de betaalkaarten te hebben ontvreemd. Na dat zij deze had voorzien van de nagemaakte handte kening van de onderhouds monteur, bleek zij samen met haar echtgenoot, een 26-jarige restaurateur, op pad te zijn gegaan om de kaarten, elk goed voor een gegarandeerd bedrag van 200.-uit te geven. Gewoonlijk werd aan be nzinestations èn andere be drijven in de omgeving voor een klein bedrag be steed, waarna het over schot door de leveranciers in klinkende munt werd uitbetaald. De vrouw kreeg een pro ces-verbaal wegens diefstal en valsheid in geschrifte en de restaurateur draaide in de zaak mee, omdat hij de vervalste kaarten had uit gegeven. Historie zal mensen tot in het einde der dagen blijven boeien. Niet zozeer om wat er nu eigenlijk allemaal precies gebeurd is maar veeleer omda t de geschiedenis ons iets vertelt over onszelf. Nog aardiger wordt het als de historische informa tie wa t meer licht werpt op de naaste omgeving, zoals bijvoorbeeld het eigen dorp. De heren Van O lief en en Bakker begrepen dat het aardig was bet toenmalige feitenmateriaal en de toen als normaal aanvaarde verhoudingen vast te leggen. Dat idee kregen de al geruime tijd geleden verscheidene heren in pakweg 1790. Daarop verschenen in de periode van 1793 tot 1801 een achttal boeken. In de loop der jaren werden met name de illustraties in de boekwerken razen populair, vooral vanwege de nauwkeurige weergave. De beschrijvingen zelf raakten evenwel in de vergetelheid. Vandaar dat Leidse Courant-correspondent Hans van der Wereld nog eens diep in het stof dook om de historie van een aantal gemeenten in Hollands Midden in bet vergeelde papier te hervinden. „Dit Ambacht is uit hoofde der schoone en als verrassen de verwisselingen, welke men vooral aan den kant van Ley- den vind, en waar van al het aangename meer dan den op merkende beminnaar deze schoone Natuur beschouwd, dan beschreeven kan worden, deszeifs beschouwing dubbeld waardig Zó begonnen de heren L. van Ollefen en R. Bakker aan het eind van de achttiende eeuw bun beschrijving van „Den Ambacbte en Dorpe van Zoe terwoude" in hun boeken- reeks „De Nederlandsche Stad en Dorp-beschryver". Wanneer Zoeterwoude precies gesticht is, is niet bekend, on langs vierde de gemeente dan wel haar zevenhonderdjarig bestaan, maar al veel eerder dan in de dertiende eeuw moeten hier mensen gewoond hebben. Er zijn sporen uit de Romeinse tijd teruggevonden. De Vliet is tijdens de over heersing van de Romeinse le gioenen gegraven door de veldheer Corbulo. De ge schiedschrijver Heda wist in 1263 te vertellen dat het wa ter in het jaar 48 na Christus moet zijn ontstaan. In de om geving van de Vliet zou ook het huis Rodenburg gestaan hebben. Kerkelijk In het jaar 1316 had Zoeter woude al een kerk. De Leidse kanunnik Pieter van Leyden verplichtte zich in dat jaar om hier regelmatig de mis te lezen, daar zijn moeder er be graven lag. De juiste stichting van het eerste Zoeterwoudse bedehuis is niet bekend, maar het jaar 1316 maakt duidelijk dat de kerk er toen al stond. Deze kerk was toegewijd aan Johannes de Doper en stond ter „begeving" van de Sint- Jans Heren te Haarlem. Gees telijken van deze orde waren ook lange tijd pastoor van Zoeterwoude. De tegenwoordige Nederlands Hervormde kerk kreeg zijn definitieve vorm omstreeks 1655, nadat het voorgaande kerkgebouw tijdens het Beleg van Leiden vernield was. In 1793 werd in Zoeterwoude de „Burger" Jacobus Roelofs als predikant beroepen. Vijf jaar later vertrok hij naar Streefkerk. Hij werd opge volgd door de predikant van Moerkapelle, G. H. Duitsch. De katholieke gemeente werd naast pastoor Cornelis Bak ker (sinds 1791) bestuurd door een kerkbestuur en een arm bestuur. Druk verkeer Vanuit Zoeterwoude voer er tweemaal per week een boot naar Leiden, terwijl er ook tweemaal per week vanuit de Weipoort een verbinding over het water met Leiden werd onderhouden. Verder kon men vanuit Zoeterwoude met de „ordinaire Markt en Veer schuiten", alsook met de Be- urtscheepen. dagelijks naar diverse omliggende plaatsen reizen. Eenmaal per week vertrok er vanuit Zoeterwou de een boot naar Leiderdorp en maakte een ander vaartuig een re tour reis naar Amster dam. Zoeterwoude kende in die da gen ook nogal wat herbergen en „logementen". Bakker en Van Ollefen noemden als be langrijkste: in het dorp „De Roskam" en het „Schippers huis", terwijl .in de Noord- buurt de „Olyphant" een be kend onderkomen was. De Weipoort beschikte over „De Muscadel" en aan de Rijndijk stond ,Het Fonteyntje". Het Zoeterwoudse Rechthuis ver dient een aparte vermelding omdat dat een fraaie Herberg was voor gezelschappen en voor het „geeven van Maalty- den" zeer geschikt. Aan de Miening bestond ook in die dagen al een herberg, moge lijk de voorloper van „De Vriendschap". Tot slot nog een enkel woord over de parochiekerk van Sint-Jan in de Zuidbuurt. De Zoeterwoudse kerk werd re gelmatig vergroot en tenslotte in 1904 geheel opnieuw opge trokken. In dat jaar schreef men daarover: „in zulk een omvang dat de parochie er misschien nooit in groeien zal". Deze kerk - gebouwd naar een ontwerp van de ar chitecten J. Cuypers en J. Stuyt - werd ingewijd op 3 oktober 1904. De stijl was grotendeels gothisch. De bouwkosten van deze kerk - die in 1964 voor een groot ge deelte door brand werd ver woest - beliepen destijds een honderdzestigduizend gulden. De vloer was rijkelijk belegd met fraai parket, er waren twee ramen met gebrand glas boven het hoofdaltaar en ver der mooi versierd kathe draalglas in de overige ra men, geschilderde kruisweg staties van Thonus en een mooi gesneden eikehouten preekstoel. Terecht schreven Bakker en Van Ollefen over Zoeterwou de: „Dit dorp 6 Lezers is zeer oudt, 'T Wierd door 't Romeinsche Volk gebouwd - 'T Pronkt aan den kant der Rhyn, met schoone Buitens, dreeven, En kan ons lekkere Kaas en puik van Boter geeven". De Heren van Zwieten waren ook ambachtsheren van Zoe terwoude. Zij bestuurden „Su- etan" (zoals het dorp vroeger heette) tot het jaar 1610. In dat jaar werd Zoeterwoude gekocht door de „Stad Ley den". Het stadsbestuur belast te in 1773 Mr. P. J. Marcus met de zorg voor het nieuw verworven dorp. Aan het eind van de 18de eeuw bestond de „Plaatselyke Regeering" van het dorp uit een Municipaliteit van zeven leden, een schout, een secreta ris en een bode. „Voor 't overige vind men hier de no dige Committé's, zo ter bezor ging der Civiele Zaaken, als ten opzigte van de Armen, Weezen, Kerk en Brand", te kenden Bakker en Van Olle fen hierbij aan. Op dat mo ment was Albert Claverwyde schout van Zoeterwoude, waarnaast hij ook het ambt van secretaris bekleedde. Gys- bert Francken fungeerde in die dagen als bode. Bloei De middelen van bestaan wa ren in die jaren nogal uitge breid. Een belangrijk deel van de Zoeterwoudenaren hield zich bezig met land bouw en veeteelt. Veel boeren maakten boter en kaas. Daar naast kende het dorp vele „Buitenplaatsen", „Plaizier TuinenBleekerye. „Pa pier-, Zaag en Vol Moolens" en „Warmoessiers Tuinen en Kalk Branderyen". Die gaven niet alleen werk aan vele in woners van het dorp, maar ook veel arbeiders uit Leiden vonden hierin een werkkring. „Verders vind men hier de nodige Handwerken en Tra fieken, waar door dit Am bacht in een zeer gewensch- ten bloei zig bevind", aldus het schrijvers-tweetal. Om nog even op het Beleg van Leiden (1574) terug te ko men: het staat wel vast dat Zoeterwoude niet zonder kleerscheuren uit de strijd om Leiden tevoorschijn is geko men. Rondom de stad lagen talrijke schansen (versterkin gen) met een groot aantal Spaanse soldaten. In de buurt van Zoeterwoude hield de be roemde Alva zich op; hij ver bleef in het huis Cronestein. Aan het eind van de achttien de eeuw zou er in dat huis nog een tafel geweest zijn die door de IJzeren Hertog zou zijn gebruikt. De toenmalige eigenaar van het buiten noemde dat dan ook met eni ge trots de „Alvatafel". En passant maken Bakker en Van Ollefen in hun relaas over Zoeterwoude ook nog melding van een brand: op 31 augustus 1798 ging een hooi berg in vlammen op. LEIDERDORP Het speelplaatsje aan de Resedastraat wordt binnenkort opgeknapt. Tenminste als de raad 12 maart accoord gaat met het voorstel van burgemeester en wet houders om voor de opknapbeurt 23.500 gul den uit te trekken. Reeds in 1977 hebben inwoners van de Rese dastraat en omgeving een verzoek bij b. en w. ingediend voor verbetering van het speel plaatsje. De gemeente heeft toen een enquête huis aan huis verspreid, waarin de bewoners rondom het terreintje hun wensen omtrent de inrichting kenbaar konden maken. Vanwege een personeelstekort bij de gemeente kon niet worden voldaan aan de wens om de speel- j plaats nog voor de zomer van 1978 te verbete ren. In het nieuwe plan is de bestaande as- faltverharding gehandhaafd. Dit is gedaan, omdat enkele jaren geleden juist de tegelver harding op verzoek van een aantal bewoners j is vervangen door het huidige asfalt. Wel zul len nieuwe speeltoestellen worden geplaatst. Het trapveldje wordt geëgaliseerd en er wordt een afscheiding aangebracht waardoor fietsers en brommers niet meer de speelplaats op kunnen. De speelplaats blijft wel toegankelijk voor kinderwagens. De speelplaats: verwaarloosd en hard aan een opknapbeurt toe. Historie herleeft KOSTEN 23,5 DUIZEND GULDEN WARMOND De Mijnoprui- mingsdienst heeft gisteren in de Veerpolder een aantal gra naten onschadelijk waren ge maakt, waarop bij bouwwerk zaamheden in de polder was gestuit. Dat gebeurde enige tij d geleden bij de grond werkzaamheden, waarbij men met draglines en bulldozers de explosieve projectielen ont dekte. Bij nader onderzoek bleken er zoveel granaten in de grond aanwezig dat beslo ten werd de hulp van de Mij- nopruimingsdienst in te roe pen. De experts klaarden dat karwei gisteren. Veel War- monders bleken niet op de hoogte van het onschadelijk maken, zodat bij de politie verschillende ongeruste tele foontjes binnenkwamen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4