Kempeneers moet schadeclaim van bijna drie miljoen gulden intrekken LEIDSE LOK-SCHOOL START NIEUWE BEROEPSOPLEIDING leidde tot amateur- strate- makerij 5TAD LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1979 PAGINA 3 LEIDEN Het langsden- derende verkeer wordt sommige mensen wel eens te veel; dat blijkt uit het feit dat er regel matig in Leiden plotse ling allerhande barrica des verschijnen op druk ke routes, zoals indertijd op de Steenstraat waar de winkeliers de bussen niet meer zagen zitten. Een bewoner van het Hoge Morsweg sloeg op hol vanwege het vracht verkeer voor zijn huis deur en vergreep zich op een gegeven moment aan de klinkers van de Hoge Morsweg, geholpen door een niet minder geïrri teerde buurman. Met be hulp van hekjes en knip perlichten kreeg het ge heel een legaal aanzien en werd het niets ont ziende vrachtverkeer ge dwongen het wat kalmer aan te doen. Dat duurde echter niet lang, want de politie had spoedig door dat hier geen sprake was van werkzaamheden aan het wegdek, doch van een oneigenlijke aantasting van de openbare weg. Op het kantongerecht gaf de bewoner uitleg van de ongenoegens die tot de amateur-stratemakerij hadden geleid. „Ik erger me al heel lang aan dat zware verkeer voor mijn deur. Ze rijden katten en honden dood en op een gegeven moment werd zelfs mijn zoon aangere den. Toen ze ook nog eens een soort rally gin gen houden was voor mij de maat vol", aldus de bewoner. Kantonrechter Van Dijke vond dat alle maal geen vrijbrief om de klinkers door elkaar te gaan gooien en vonniste 40 gulden boete. De bewo ner gaf toe dat hij fout was geweest, maar vond de politiële reacties wel wat overdreven. „Als ik geweten had dat ik zoveel ellende ervan zou krijgen zou ik mijn kind gewoon hebben laten doodrijden", voegde hij het kantonge recht nog spottend toe. Plakker „De hele stad is zo'n beet je volgeplakt. En u wilde daaraan ook een bijdrage leveren", constateerde rechter Van Dijke nadat hij een illegale aanplak ker voor het hekje had gekregen. „Vindt u niet dat Leiden al vol genoeg is", wilde hij weten. „Dat zou ik niet weten, ik woon niet in Leiden", meende de plakker on aangedaan. Tegen de poli tie had de verdachte eerst ontkend dat hij iets on oorbaars deed omdat hij werd geverbaliseerd op het moment dat hij niet plakte. „Ik wist niet dat het verboden wasom plaksel bij je te hebben op de openbare weg", had hij toen tegen de uitzinni ge politie-ambtenaar ge zegd. Later had hij wel toegegeven en dat leverde nu 30 gulden boete op, met verbeurd verklaring van lijm, kwast en de af fiches waarop een aan kondiging van een pop- - concert stond. Wandelen Wandelen kan op zich al een behoorlijk strafbare bezigheid zijn, maar dat .is het zeker wanneer het gebeurt in de duinen zon der duinpas. Dat werd een jeugdige magazijnbe diende aangewreven. „U liep daar dus in de Kat- wijkse duinen zonder pas op 20 juni vorig jaar", al dus Van Dijke. "Nee, er staat in de dagvaardiging omstreeks 20 juni. En om streeks 20 juni was ik aan het werk", aldus de .magazijnbediende. „Zo. En wat deed u op 20 juni", wilde de kanton- rechter met gefronste wenkbrauwen -weten". Toen was ik mogelijk aan het werk. Maar in de dag- vaardiging staat om- .streeks 20 juni. En toen -was ik zeker aan het werk", hield de magazijn bediende vol. Het kanton- gerecht liet zich niet door .een voorzetsel van een boete afhouden en Van Dijke vonniste 20 gulden boete. RAAD GAAT NIET VAN HARTE AKKOORD MET GRONDRUIL LEIDEN De gemeenteraad is gistera vond na meer dan twee uur durende be raadslagingen uiteindelijk in grote lijnen akkoord gegaan met het voorstel van b. en w. een grondruiling met het garage bedrijf Kempeneers aan te gaan. Wel zal de autohandelaar zijn schade claim van 2,8 miljoen gulden die hij via de rechter op de gemeente heeft gelegd moeten in trekken. Dat de raad overigens niet van harte akkoord ging bleek uit het aantal amendementen op het b. en w.- voorstel dat op de collegetafel werd gedeponeerd: vier in getal. Desondanks zal aan de heer A. Kem peneers een stuk grond van 8350 m2 aan de Gooi meerlaan in de Merenwijk worden verkocht in ruil voor het huidige bedrijfsterrein van de autohande laar van 875 m2 aan de Langestraat. Vooral het verschil in omvang van de twee terrei nen zat veel raadsleden niet zo lekker, maar zij waren bereid hun fiat te geven teneinde de uitvoe ring van het bestemmingsplan Herengracht/Zij sin gel niet nog verder te belemmeren. Het PvdA-raadslid A. Ranner vond dat het Leids gemeente bestuur nogal moet bloeden om het de heer Kempeneers naar de zin te maken. Het PPR raadslid L. Beijen kwam zelfs met het voorstel om het collegevoorstel terug te nemen en om met Kem peneers opnieuw in overleg te treden over de mo gelijkheden om tot verkoop van een met de Lan gestraat vergelijkbaar terrein over te gaan en het overige deel van het bedrijfsterrein in de Meren wijk in erfpacht uit te geven. Dit voorstel werd door het college ontraden en kreeg ook niet de meerderheid van de gemeenteraad. Wethouder C. Waal kaatste de bal terug naar de gemeenteraad: „Dat het zo'n groot terrein in de Merenwijk is geworden, moet de raad aan zichzelf wijten. Toen wij in 1977 de raad voorstelden om met Kempeneers te gaan procederen over de door hem gevraagde schadevergoeding, werd ons door de raad te kennen gegeven dat wij beter naar grond konden zoeken om Kempeneers de mogelijk heid te geven elders in Leiden zijn bedrijf voort te zetten". Toen heeft de raad, volgens Waal, de mo gelijkheid voorbij laten gaan om het uitgeven in erfpacht te bedingen. De zaak Kempeneers is een al tien jaar slepende aangelegenheid. Het garagebedrijf moet weg uit de Langestraat om het bestemmingsplan Herengracht- /Zijlsingel te verwezenlijken. Wanneer de grondrui ling doorgang kan vinden is door Kempeneers toe gezegd dat hij zijn beroep bij de Kroon tegen het bestemmingsplan zal intrekken. Een andere zaak is het met de door Kempeneers bij de gemeente inge diende schadeclaim van bijna drie miljoen gulden voor onder meer gemaakte architectenkosten voor een ander stuk grond aan de Langestraat waarop hij een eerste optie had, maar dat het Leids ge meentebestuur nooit aan hem heeft willen verkopen omdat hij de uitvoering van het bestemmingsplan in de weg zat. De gemeenteraad sprak zich in meerderheid uit over het verkrijgen van zekerheid ten aanzien van de schadevergoedingsprocedure. Hoewel het college het amendement dienaangaande ontraadde, werd met 23 stemmen voor en 13 tegen het collegevoorstel zodanig gewijzigd dat alsnog schriftelijk in het contract moet worden vastgelegd dat de heer Kempeneers de bij de rechtbank aan hangige schadevergoedingsprocedure intrekt Een amendement ten aanzien van het verbod op de ves tiging van een LPG station werd door het college zonder hoofdelijke stemming overgenomen. Een wijziging op het college-voorstel om de door Kem peneers bedongen bepaling dat hij een monopolie positie in de Merenwijk krijgt, kreeg niet de in stemming van de gemeenteraad. Toen het uiteindelijk op stemming over het b. en w. voorstel aankwam, stemden de D'66-fractie tegen omdat de clausule over de monopolie-positie niet werd geschrapt. Het PPR-raadslid Beijen ging niet met het voorstel mee omdat het gemeentebestuur niet over zal gaan tot het uitgeven in erfpacht van een deel van het terrein. De gehele VVD-fractie zweeg in alle talen toen zij moest stemmen. De heer Van Duijn beargumenteerde dit als volgt: „Wij hebben de sterke indruk dat wij overvraagd zijn door Kempeneers. Het is niet meer mogelijk om nu de zaak al zo lang slepende een wijziging voor te stellen of het college te verzoeken naar andere al- ternatieven om te zien". Ook het CDA-raadslid J. van Zijp zag in het b. en w. voorstel te veel pro blemen om volmondig Ja" of „nee" te zeggen. Hij verliet gedurende de stemming de raadszaal. Pieter Goedhart en (rechts) Piet Geurts LEIDEN In de Leidse LOK-school aan de Storm Buysingstraat wordt op dit moment hard gesleuteld aan een gloednieuw onderwijsproject dat op 1 augustus van start moet gaan. Leer lingen tussen de 16 en 21 jaar kunnen zich nu al voor de twee studierichtin gen, afkomstig uit dit landelijke project, laten inschrijven, te weten voor: de studie sociale dienstverle ning (SD) en de studie marktpolitiek en personeelsbeleid (AP/PB). Voor beide studies kunnen in totaal 44 leerlingen worden ingeschreven. De duur van de opleidingen is drie jaar. Het opleidingenpakket van de LOK bestaat met de twee nieuwe studies erbij uit vier richtingen. De twee an dere zijn: de studie kultureel werk en inrichtingswerk. De twee studierichtingen hebben hun geboorte min of meer te danken aan het feit dat er landelijk een herstruc turering plaats vindt tussen het mid delbaar huishoud- en nijverheidsonder wijs en het middelbaar sociaal peda gogisch onderwijs (MHNO en MSPO). Hetgeen neerkomt op een fusie van vakken, die voordien op een te smalle basis werden gegeven. De opzet van de herstructurering is om deze oplei dingen (bijvoorbeeld de opleiding voor dokters- en tandartsassistente) op een breder veld in het onderwijs een plaats toe te delen. Aan het landelijke herstrureringspro- jéct doen 33 scholen mee. Het leerplan dat voor de SD- en de AP/PB-oplei- ding wordt opgesteld is overgenomen door drie scholen in Nederland. Dat zijn de Meerberg in Nijmegen, de LOK in Leiden en een binnenkort te openen school in Den Bosch. In Leiden zijn het de leerkrachten Piet Geurts en Pieter Goedhart, die de opleiding in de LOK-school op poten moeten zetten. De LOK hoort thuis in» het rijtje van het middelbaar sociaal- pedagogisch onderwijs (MSPO), een onderwijstak waar leerlingen zich kun nen ontwikkelen tot beginnende be roepskracht in talrijke instellingen, zoals het ziekenhuis, clubhuis, wijk centrum en het bedrijfsleven. Pieter Goedhart: „De twee nieuwe stu dierichtingen die de LOK in huis heeft gehaald vloeien duidelijk voort uit de herstructureringen die in het middelbaar onderwijs plaats vinden. Bepaalde opleidingen worden samen gevoegd, zodat zij een bredere basis vormen, waarop de leerling zijn be roepskeuze kan afstemmen. We moe ten af zien te komen van de smalle opleidingen. Aan de andere kant ho pen wij in het kader van de onder wijsvernieuwing een gat in de Mam-, moetwet te dichten, zodat er een bete re doorstroming voor MBO'ers naar hogere opleidingen ontstaat. Zo op het eerste gezicht lijken het nogal vage opleidingen als we spreken van de studie marktpolitiek en personeelsbe leid. Wat verstaat men daaronder? Het beste zouden we misschien kunnen spreken van arbeidsbemiddeling en personeelszaken, maar we hebben het beestje voorlopig een naampje moeten geven. Er waren nogal wat moeilijkhe den met het opstellen van het studie plan doordat in de projectgroep die zich hiermee bezighoudt in plaats van 24 maar 12 leden konden worden aan gesteld. Maar de moeilijkheden zijn we nu wel weer teboven. De genoem de opleidingen zijn bedoeld voor leer lingen, die later graag met mensen willen werken. In hoofdzaak gaat het om het werken in de gezinsverzorging, bejaardenhulpverlening, maatschappe lijke advies- en inlichtingenbureaus en bedrijven. Het vakkenpakket betreft onder meer bedrijfspsychologie, orga nisatiesociologie, omgangstechnieken, Nederland en nog een heleboel ande re, van wat men noemt, algemeen vor mende elementen." De MBO-opleidingen van de LOK zijn afgeronde studies. Tot deze nieuwe opleidingen zijn in pricipe jongeren toelaatbaar die een l.b.o.-4 (met 2 vak ken op c-niveau) of een mavo-3 of 4 diploma bezitten. De afsluiting van het examen vindt plaats in het studiejaar 1981-1982. Het verdient aanbeveling zo vroeg mogelijk op deze studie in te schrijven. De LOK heeft een speciale brochure waarin alles over opleidin gen geschreven staat. Het is handig om deze eerst eens in te kijken, voor dat men tot het inschrijven besluit Adres: Storm Buysingstraat 18c. Tele foon: 071-769323. LEIDEN Geboren: Wouter Gertiardus z.v. F. J. M. Ellenbroek en P. M. J. Janmaat. Klazina Weijna d.v. H. v. Duijn en H. A. Schaap. Franciscus Jacobus Wilhelmus z.v. J. C. H. van der Star en W. J. M. Meeuwenoord. Dagmar d.v. J. M. van der Raad en I. H. P. van Beelen. Myrthe Jeanne Elisabeth d.v. J. J. Beij en M. J. A. van der Drift. Jennie Elisabeth d.v. C. Prins en S. Sloos. Daniëlla d.v. D. A. de Jong en W. E. van Duij-, venbode. Mariska Therese d.v. F. T. M. Kriek en M. C. C. A. Hagen. Wouter z.v. P. C. Augustinus en J. Duijndam. Cindie Edelwina Gijsber- tha Maria d.v. T. W. M. Mors en V. G Hassing, Robert Jan z.v. J. van Duijvenbode en T. Guijt. Hava d.v. M Nacak en N. Tank. Bob z.v. P. J. Brugmans en W. A. Camphorst. Ruth Hendrikus Pieter z.v. H. Burg- graaff en IJ den Hartog. Willem Bastiaan z.v. B. Glasbergen en L. van der Gugten. Monika Margaretha Johanna d.v. A. J. M. Mulder en J. E. Bisschops. Aline d.v. G. Haasnoot en A. Harrison Elizabeth Cornelia d.v. C. J. P. Otte en C. H. H. Pij pers. Femke d.v. F. M. Mooijekind en H. A. M. Mol. Virginia Catherine d.v. P. M. R. Versteegh en A. A. M. P. van Spaendonck. Najah d.v. J. Aouaki en A. Kafhali. Michel z.v. W. B. Frijlink en C. M. I. de Wilde. An gela Claire d.v. N. J. den Tex en S. E. van der Holst. Beatrix Cornelia d.v. C. H. Altorf en A. C. de Bruijn. Umut z.v. A. Ugkun en N. Günay. Roy z.v. A. Bijster en H. A. Steijn. Pieter z.v. J. Hoek en S. C. Hartog. Roberlus Comelis Christianus z.v. C. J. P. van Amsterdam en A. C. A. M. Wessels. Inge d.v. J. F. Hellwig en J. M. Visser. Joost z.v. P. J. Schel lingerhout en J. G. Koet. Eric Wil lem Theodoor z.v. W. B. J. Lem mers en A. Verkade. Annemieke Ge- zina Maria d.v. N. A. M. Hermans en G. M. Marneth. Overleden: L. M. Reurings geb. 13 maart 1905 man. S. C. Hijink geb. 27 nov. 1903 man. N. Vermeulen geb. 4 aug. 1891 gehuwd geweest met H. Rotmensen. C. W. van der. Klugt geb. 2 april 1901 echtgenote van J. P. Hemerik. Gehuwd: R. L C. Nihin en Y. M. Labordus. L P. A. van der Salm en G. C. M. van Schagen. K. Laterveer en J. -van der Mee. J. de Vos en J. Borgers. Speeltuinvereniging Prinses Beatrix De Leidse speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt van avond in het speelhuis op de tuin de algemene ledenver gadering. Aanvang: kwart over acht De agenda meldt behalve de gebruikelijke jaarverslagen de verkiezing van bestuursleden en het programma voor dit jaar. Muziektheater in LVC Ia het Leidse Vrijetijdscentrum treedt vrijdagavond 9 maart het Engelse Foots barn muziektheater op. De stuk ken van dit theater doen denken aan middeleeuws volkstoneel. Rond een bepaald gegeven wordt een schouwspel opgevoerd van pantomime, akrobatiek, mu ziek, humor en satire. Het nieuwste produkt beet .Jung le fever" en concentreert zich rondom een enthousiaste onderzoeker, zijn mooie dochter en haar twee aanbid ders. Het publiek wordt steeds bij de gebeurtenissen be trokken en wordt uitgelokt tot reageren. De voorstelling begint om negen uur en duurt tweemaal een uur met een pauze. De bar is tijdens de voorstelling gesloten. Toegangsprijs vijf gulden. Club '58 De nieuwe stichting voor vrijetijdsbesteding voor geeste lijk gehandicapten „Club '58" opent vrijdag 9 maart haar nieuwe onderkomen in de voormalige Morspoortkazeme in gebouw A op de eerste etage. De opening wordt ver richt door wethouder Schoute van maatschappelijke aan gelegenheden en volksgezondheid om acht uur. Club '58 is een voortzetting van de commissie Vormingswerk die is ingesteld door de ouderverenigingen die zich sinds 1958 heeft ingezet voor het vrijetijdswerk in de vorm van een wandel-, voetbal-, zwem-, en hobbyclub en een mu ziekvereniging. De Bhagavad Gits In het Gesprekscen trum aan de Vrouwenkerkkoorsteeg 17 in Leiden wordt donderdag 8 maart een lezing gehou den over de filosofische betekenis van het vedische ge schrift De Bhagavad Gits. De monnik Hayeahvana van de internationale gemeenschap voor Krishna bewustzijn houdt een inleidingAanvang: acht uur; toegang drie gul den. Breestraat breeduit" Bij de gemeentelijke Archiefdienst, Boisotkade 2a, is momenteel de tentoonstelling reestraat breeduit" te bezichtigen, waarvan de duur was vastgesteld van 10 fe bruari tot en met 10 maart. Tal van belangstellenden hebben haar reeds bezocht, maar door de slechte weers omstandigheden in de eerste weken hebben toch nog ve len te weinig gelegenheid gehad om de tentoonstelling te bezoeken. Daarom is besloten de tentoonstelling te verlengen tot en met zaterdag 24 maart, waarmee tevens aansluiting wordt verkregen met de tentoonstelling over het Stadhuis in de Lakenhal. Openingstijden van maan dag tfm vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur, donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Steun voor ondergrondse pers Chili Het Chili Front Leiden wil met een gerichte actie de on dergrondse pers in Chih steunen. De ondergrondse pers is een van de belangrijkste onderdelen van het verzet in Chili. De werkgroep die voor de aktie is opgericht heeft twee projecten op het oog. In de eerste plaats het verstu ren van mini-krantjes naar adressen in Chili. De teksten voor de krantjes komen van de ondergrondse pers in Chih, worden in Spanje gecopiëerd en vervolgens vanuit Nederland naar willekeurige adressen in Chih gestuurd. In de tweede plaats houdt de werkgroep zich bezig met het inzamelen van geld voor de exploitatie en inrichting van illegale drukkerijen in Chih. Er zijn diverse manie ren om het ondergrondse-pers project te steunen. Voor inhchtingen: Els van der Knaap, Clarensteeg 1 in Leiden, tel. 133022. Adres Chih Front Leiden, Herensteeg 5. Ongelukkige samenloop Een 64-jarige Leidse en een 20-jarige vrouw uit Voorschoten zijn. gisteren lichtgewond geraakt toen de vrouwelijke automobiliste uit Voorschoten de bejaarde Leidse van haar fiets afreed. Het ongeluk gebeurde toen de Voorschotense met haar auto vanaf de Boommarkt het Kort Rapenburg richting Noordeinde wilde oprij-, den. Vermoedelijk door de zon zag zij de bejaarde wielrijdster niet Oe vrouw werd tegen de grond gesmakt en liep een hoofdwond op. Toen de geschrokken automobiliste haar auto aan de kant wil de zetten om het slachtoffer te helpen, trapte zij per ongeluk in plaats van op de rem op het gaspedaal en reed pardoes de naast gelegen kapsalon binnen. Daarbij raakte zij gewond aan benen, ar men en rug. De EHD hielp vervolgens wel veilig haar de ambulan ce in en vervoerde beide slachtoffers naar het AZL.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3