Dans- Theater Nederlands 20 jaar voor Goede samenwerking mogelijk met overlegorganen in Bisdom KUNST Luba Leiden zoekt Administratief, (Para)medisch, industrieel en Technisch uitzend- LubaM Uitzend^ Biiro« Weinig anti-papisme in Verenigde Staten Russin had van kraken geen last KORTE METTEN Karl Rahner (75) met boeken geëerd MGR. BLUYSSENTOT PAUS: LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1979 PAGINA 12 4*2)1 fit wt Katwijk aan Zee, laivBlla Voorstraat70 Tel. 01718 74044 Leiden, Turfmarkt 11 Tel. 071-149745 (Administratief en (Para)medisch) Leiden, Nieuwe Rijn 35 Tel. 071-140341 (Technisch en Industrieel) De meeste Amerikanen zijn van mening dat de katholie ken in hun land uiet wor den gediscrimineerd vanwe ge hun geloof. Niet-katholie- ken zien hun katholieke landgenoten als prettige medeburgers. Er is echter nog een latent anti-papisme in Amerika, vooral op hoger niveau, en sommige vormen van vroe gere vooroordelen kan men nog aantreffen. Er bestaan echter veel minder vooroor delen tegenover katholieken dan tegenover negers, Spaanstalige Amerikanen of Joden. Dit zijn de voornaamste re sultaten van een recent on derzoek over de houding te genover de Amerikaanse minderheden, uitgevoerd door het bureau Louis Har- ris. De enquête is gehouden ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Nationale Raad van Christenen en Jo den. Deze raad werd in 1928 opgericht in antwoord op een anti-katholieke hetze tege Al Smith, de eerste ka- tolieke presidentskandidaat Onderzocht werd de houding der Amerikanen tegenover negers, Spaanstalige Ameri kanen, Joden en vrouwen. In totaal werden 2405 Ame rikanen ondervraagd en bo vendien 265 mensen op vooraanstaande posities. De Russische pia- Deze had zich er- ze met klem was niste Bella Davido- aan geërgerd, dat verzocht de kraken witsj heeft vorige het spel van de so- de stoel om te rui- week tijdens een üste anderhalf uur len voor een ander recital in het Con- lang werd begeleid zitmeubel. „De so- certgebouw in Am- door het gekraak liste hield echter sterdam geweigerd van de stoel, dat voet bij stuk en afstand te doen vooral in de zachte bleef de krakende van haar hinderlijk passages goed stoel verlangen, krakende pianos- hoorbaar was. Di- welke haar kenne- toel. Dit blijkt uit recteur Bevaart lijk niet heeft ge- een brief van de van het Concertge- hinderd, het pu- Concertgebouwdi- bouw liet hem we- bliek en de Con- rectie aan een be- ten, dat de pianiste certgebouw-directie zoeker van het re- zowel vóór het con- des te meer", aldus citaL eert als in de pau- Bevaart Bisschop Simonis van Rot terdam heeft zich in een brief gewend tot de eindexa menkandidaten van HAVO, VWO en Pedagogische Aka- demies. Daarin vraagt hij aandacht voor de bijzondere levenswijding door priester of religieuse te worden. Onder de vele noden in deze samenleving, zo schrijft de bisschop, is de geestelijke en morele nood, de onmacht om te kunnen geloven, bepaald niet de geringste. „Velen ma ken zich er terecht zorgen over dat er momenteel te weinig jonge mensen worden gevonden die zich geheel en Brief mgr. Simonis aan eindexamen kandidaten over al, met huid en haar, aan Christus willen geven om hem als priester of religieuse te dienen". Toch zijn ook in deze tijd de velden nog wit van de oogst, aldus de bisschop. „Mensen moeten ook nu leren geloven en bidden, bedroefden vra gen om troost, zieken vragen om aandacht en bemoediging en allen hebben wij verge ving nodig". Er zijn zo hard mensen no dig die het als hun enige le; vensopdracht willen zien om Gods boodschap van liefde en vrede voor te leven, door te geven en waar te maken. De bisschop schrijft oprecht te hopen dat jongeren open zullen staan voor Gods roep stem die opklinkt uit de nood waarin zo velen verke ren. Noorwegen, Groot-Brittannië en Zwitserland hebben Irak verzocht zeshonderd christe nen, die sinds november ge vangen zitten, vrij te laten. Zij werden aangehouden toen leden van de veiligheid spolitie een godsdienstige bijeenkomst in een particu lier gebouw beëindigden en alle gelden in beslag namen, die de gemeente voor de bouw van een nieuwe kerk had ingezameld. Samenkom sten van christelijke geloofs gemeenschappen buiten de kerkgebouwen gelden in Irak als onwettig. Vier procent van de bevolking van Irak is christen. De Vaticaanse posterijen ge ven op 22 maart de eerste, postzegelserie met het wapen van de paus en de beelde naar van Johannes Paulus II uit. De serie omvat zegels van 170, 250 en 400 lire. Zij wordt uitgebracht in een op lage van 1,3 miljoen. Voorbe stellingen zijn tot 16 maart mogelijk. Het aantal vluchtelingen in Afrika, als gevolg van schen dingen van de rechten van de mens en oorlogen, is vori ge jaar opgelopen tot vier miljoen. Dat is ongeveer de helft van de naar schatting 8,5 miljoen vluchtelingen, die over de gehele wereld staan geregistreerd. Dit- blijkt uit een mededeling van de Panafrikaanse confe rentie van kerken in Nairo bi. Volgens het bericht over treft daarmee het aantal vluchtelingen het inwonertal van meer dan tien Afrikaan se staten. De Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC), die wel de tegenhanger van de Wereldraad van Kerken wordt genoemd, zal zijn tien de wereldcongres houden van 15 tot 28 juni te Cape May, New Jersey in de Verenigde Staten. Het congres komt bijeen onder het thema „Christus in het midden van de kerken" en zal zich tegen deze achtergrond bezighou den met vragen van kerk en zending. Een communiqué vermeldt, dat meer dan vijf tig aanvragen voor het lid maatschap zullen worden be handeld. Het is te verwach ten, dat het aangesloten ker ken zal stijgen tot boven de driehonderd. Bij gelegenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag, giste ren, zijn de internationaal bekende Duitse theoloog Karl Rahner sj. twee boeken aangeboden. Het eerste is een feest bundel onder de titel „Wagnis theologie" (theologie als waagstuk), het tweede een Rahnes-leesboek" met als titel „Rekenschap van het geloof". Aan de feestbundel hebben achtendertig theologen meege werkt. Zij beschrijven daarin theologische ervaringen met hun vroegere docent Rahner. Het „Rahner-leesboek" is van de Freiburgse dogmatische theologen Karl Lehmann en Al- bert Raffelt. Het bevat de belangrijkste passages uit het om vangrijke werk van Rahner. Beide boeken zijn verschenen bij uitgeverij Herder, die ter gelegenheid van Rahners verjaardag nog een derde boek heeft uitgegeven. Dit is een pocketboek met als titel „Wat moeten wij nog geloven?". Het is gesenreven door Karl Rah ner en zijn sociëteitsgenoot karl-Heinz Weger en bevat een reeks radicaal gestelde geloofsvragen. Rahner heeft vele jaren dogmatische theologie gedoceerd in Innsbrück, Munster en Munchen. "Van 1957 tot 1963 had hij de algemene leiding van het befaamde tiendelige „Lexikon für Theologie und Kirche". Als voornaamste taak zag hij het om nieuwe wegen te openen voor het katholieke denken op grond van een diepe kennis van de traditie en de hedendaag se problemen. Op het tweede Vaticaanse concilie had Rahner een zeer grote invloed. Zijn produktiviteit op wetenschappelijk gebied is zeer groot geweest. Zijn oeuvre omvat 3500 werken, die in middels twaalf zeer dikke banden omvatten. DEN HAAG Zo'n twintig jaar geleden maakte het ballet in Nederland een ui terst onzekere tijd door. On verantwoordelijke krachten speelden met de danskunst een kwalijk politiek spel. Terwijl de sterrengroep van de Markies de Cuevas op haar toernee door ons land klassiek ballet van de hoog ste perfectie liet zien, ruzie den in Amsterdam de uit het Operaballet en het en semble van de Lage Landen ontstane Amsterdamse Bal letconcentratie enerzijds en het Nederlands Ballet, ont staan uit Sonia Gaskells Ballet Recital, anderzijds. Fragment uit de "Psalmensymfonie" van Jiri Kylian (1978) (foto boven) Uit de „goede oude tijd": Marian Sarstadt en Hans Knill - thans regisseur bij het NDT - in „Dualis" (1966) (foto geheel links) Het Nederlands Ballet kreeg de meeste politieke wind in de zeilen, maar Sonia Gas- kell, die letterlijk zei „het liefst in een chaos te willen leven" en die zowel tech nisch als organisatorisch ge enzins vakbekwaam was, bleek een slecht leidster. Zij nam herhaaldelijk ontslag, vertrok dan naar Parijs en schreef brief op brief, eindi gend met „Voilü mes or- dres!" Uit bittere artistieke nood werd toen het Neder lands Dans Theater geboren. Opbouw en bloei Eind november 1958 sloeg voor goede verstaanders de sternstunde. De Amerikaan se balletmeester Benjamin Harkarvy, toen nog in dienst van het Nederlands Ballet, zei op een persconferentie in het gebouw aan de Haagse Koningstraat, dat dit gezel schap 'in het geheel niet stond of viel met mevrouw Gaskell, maar wel met kei harde training om het tech nische peil te verbeteren. En kort daarop verliet hij met medewerking van alle solis ten - met uitzondering van Conrad van de Weetering - het Nederlands Ballet en vormde het Nederlands Dans Theater. Het begin was bijzonder moeilijk, maar al moest er in ball- roomzalen en kerken wor den gerepeteerd, het succes bleef niet uiL Ver van het gekrakeel schaafden de meisjes en jon gens van het eerste uur on der de straffe leiding van Harkarvy aan hun academi sche danstechniek. En op 5 september 1959 vond in Os- tende de eerste uitvoering' plaats, direct gevolgd door het Nederlandse debuut in Utrecht en door een voor stelling in Scheveningen en het Kurhaus Paviljoen. Een weekblad schreef, dat deze danskunstenaars zich terecht hadden losgemaakt van de blinde dictatuur van organi satorische onkunde en artis tieke zelfzucht. Daar dansten een Marianne Hilarides met haar apollinische schoonheid van lijn, een Jaap Flier - eindelijk eens goed ge schminkt! Willy de la Bije, Rudi van Dantzig en Aart Verstegen. Onder hen scholen ook toekomstige choreografen en balletlei ders, maar vooralsnog was men dolblij te kunnen wer ken in een rustige, artistieke sfeer, zonder ophitserij, be drog en bedreiging. Dat dit laatste geen loze kreet was, weten die tegenstanders van Sonia Gaskell, die in Am sterdam door haar adminis tratieve trawanten tot bloe dens toe letterlijk de goot in werden geslagen! Het eerste programma van het Neder lands Dans Theater bestond uit de balletten „Giovaneza" van Rudi van Dantzig, „Feestgericht" en „De Maan in de Trapeze" van Hans van Manen en „Four Times Six" van Benjamin Har karvy. Thans, twee decennia verder, bestaat het goeddeels ook internationaal bekende repertoire uit ruim 200 bal letten, waarvan de meesten een geheel eigen sfeer ade men. Het stadium van avon tuurlijk danslaborator en voorzichtig kamerballet is al lang voorbij en de volle za len in het Circustheater be svijzen keer op keer hoe ste- Voor 22 en 23 maart a.s. zijn jubileumvoorstellingen in het Circustheater gepland. De opzet daarvan is even verrassend als veelzijdig. Leerlingen van de dansvako pleiding van het Koninklijk Conservatorium zullen twee balletten dansen: „Unisono" van Hans van Manen en een ballet - in wereldpremière - van Toer van Schaik op de muziek van Ravels „Une barque sur l'océan". De as- pirantengroep van het Ned. Dans Theater, De Spring plank, danst „Quartet" van Nils Christe. Een werk uit eigen kweek, op muziek van Sjostako- witsj. De Symfonie in D op muziek van Haydn van de. artistieke leider Jiri Kylian, gaat als „Symfonie in nDt" in een speciale, humoristi sche bewerking. En behalve deze persiflage en Kylians „Sinfonietta" zal ook choreo graaf Hans van Manen een NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: Mgr. J. Bluyssen van Den Bosch heeft paus Johannes Paulus II tij dens zijn bezoek aan Rome laten weten dat hij heel goed samen kan werken met de overlegorganen in zijn bisdom, zoals de Diocesane Pas torale Raad (DPR) en de Priester-' raad. Tijdens de vergadering van de PPR zei de bisschop dit in een kort verslag van het bezoek aan de paus. Zoals bekend is, wordt in bepaalde kringen in ons land en in Rome het verwijt geuit, dat de bisschoppen van Nederland geen baas in eigen huis zijn, maar door allerlei raden en in stanties de wet krijgen voorgeschre ven. Mgr. Bluyssen vindt, dat in de pastorale raad en de priesterraad van zijn bisdom mensen zitten die zich inzetten met grote liefde voor het werk van de kerk en het evange lie en vele goede inzichten naar vo ren hebben gebracht. De bisschop heeft na het gesprek met de paus alle vêrtrouwen, dat deze met de kerk van Nederland zei meedenken en misschien een duide lijke handreiking zal doen voor de oplossing van de problemen. De pastorale raad van het bisdom heeft tijdens zijn vergadering mgr. Bluyssen een serie aanbevelingen ge daan waarvoor aan de basis van het bisdom de belangstelling voor kerke lijke functies kan worden bevorderd. De raad heeft twee vergaderingen aan dit vraagstuk gewijd en daarbij de hand in eigen boezem gestoken: de plaatselijke geloofsgemeenschap is voor een groot deel verantwoordelijk voor het ontstaan van roepingen. De raad bepleit met algemene stem men een verruiming van de toelating tot het (priester)ambt van „beproef de" mensen, „op basis van hun door de gemeenschap ervaren en door de bisschop erkende roeping en pastora le gaven". Met erkenning van de po sitieve waarde van het celibaat als bijzondere roeping zegt de raad dat vastgesteld dient te worden dat de ontkoppeling van priesterschap en verplicht celibaat een belangrijke bij drage zou kunnen zijn tot een gemo- tiveerdde keuze voor het priester schap. De raad beveelt de bisschop vervol gens aan ook vrouwen tot kerkelijke functies toe, te laten, niet alleen op vrijwillige basis, maar ook in dienst verband. Deze aanbeveling is zo ge formuleerd, dat ook het ambt voor de vrouw niet wordt uitgesloten. In een volgende aanbeveling stelt de raad dat de plaatselijke gemeenschap uitnodigend dient te zijn voor de groep van 12-18 jarigen en hun op voeders, mede omdat de roeping tot een kerkelijk ambt afhankelijk is van de waardering die in de samen leving voor dit ambt bestaat. Belangrijk wordt ook geacht het ge- loofsvoorbeeld dat gegeven wordt en de manier waarop pastores hun ambt vóórleven. Tenslotte wordt aan bevolen meer bekendheid te geven aan de verschillende mogelijkheden om in de kerk werkzaam te zijn, on der meer bij het onderwijs en de be roepskeuze. vig het Ned. Dans Theater publiekelijk in het zadel zit. Huisvesting Maar men is er nog lang niet De huisvesting laat veel te wensen over. Het gebouw in de Koningstraat ligt mid den in het saneringsplan Schilderswijk. In maart 1981 moet men daar uiterlijk weg en tegen die tijd zal o.a.' Wethouder van Lier hebben te zorgen, dat de randbebou- wing rond het Circustheater uitkomst biedt. Vooral aan een oefentoneel is dringend behoefte, want Den Haag kent nu eenmaal geen enke le leegstaande brood- of melkfabriek, die blijvend verbouwd zou kunnen wor den. Reeds thans verhuizen decors en kostuums van het ene afbraakpand naar het andere en het mag nog een wonder heten, dat er nog steeds en in zulk hoog tem po gave voorstellingen uit de bus rollen. Benjamin Harkarvy, die het Ned. Dans Theater oprichtte (foto links) flinke duit in het feestzakje doen. Voor de danser Gé- rard Lemaitre, die al 19 jaar aan het gezelschap verbon den is, schreef hij een solo, getiteld „Memories of the Body", waarin op muziek van wel een kleine 40 com ponisten de dansgeschiedenis in het algemeen en de histo rie van het Ned. Dans Thea ter in het bijzonder de revue passeert. Dan Van Manen zijn nieuwe ballet een Engel se titel meegeeft, acht men een negatief punt, liggende in de lijn van te sterke ver- buitenlandsing van het en semble. Deze Nederlandse groep telt slechts twee meis jes en twee mannen van Ne derlandse nationaliteit; de overige 20 zijn buitenlan ders. Maar wie de dansjeugd heeft, heeft de ballettoe komst, want het gehele, zo talentvolle aspirantenballet „De Springplank", is volle dig Nederlands! Delboy Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12