Giscard onder druk van grote sociale onrust Oeganda in greep van 11 anzaniaans oiiensiei Vandenboeynants pakt kabinetsformatie voortvarend aan Verse Chinese troepen moeten terugtocht dekken Carstens officieel presidentskandidaat Kinderen in Noord-Engeland eindelijk weer naar school BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1979 PAGINA 11 milie. ïtates >uurt canen gdoe mate >emd orzie leken s wij canen var enigt op (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Belgische kabinetsfor mateur Paul Vandenboeynants, die gis terochtend een formatieopdracht ontving van koning Boudewijn, heeft zelf gister avond een tijdslimiet gesteld van drie dagen voor zijn welslagen. Uiterlijk don derdagavond a.s. wil de demissionaire premier Vandenboeynants het ja-woord van de zes partijen die hij heeft uitge nodigd voor onderhandelingen inzake een compromisvoorstel voor de Belgi sche communautaire problemen en tege lijkertijd voor een regeringsprogramma. Die partijen zijn: de Waalse en Vlaamse christen-democraten en socialisten (PSC, PS, CVP EN BSP) en de beide taaipar tijen, de volksunie van Vlaanderen en het Brusselse Front der Francofonen (FDF). De voorstellen van Vandenboeynants, die gisteren nog niet officieel bekend werden gemaakt, behelzen naar wij vernemen de volgende punten: de gewestvorming, de culturele autonomie, Brussel en de zes randgemeenten. Volgens het voorstel van Vandenboeynants zal het Brusselse grondgebied beperkt blijven tot negen tien gemeenten. Brussel zou wel te zijner tijd moeten worden ingedeeld in vijf of zes grotere gemeenten. In deze gemeen ten zouden de Vlamingen een wethouder moeten krijgen voor onderwijs en een wethouder voor persoonsgebonden zaken waarmee ze zich bij speciale loketten zouden kunnen aanmelden op de toe komstige Brusselse gemeentehuizen. De zes faciliteiten-gemeenten rond Brussel, waar de Franstaligen nu bepaalde voor rechten genieten, zouden onder Vlaams bestuur moeten blijven. Verder zullen de provincies Vlaanderen en Waals-Brabant ingedeeld worden in drie kiesdistricten: Brussel, Halle-Vilvoorde en Nijvel. De Vlaamse bevolking in het district Nijvel zou voortaan in Brussel mogen stemmen voor Brusselse lijsten en de Franstaligen in het kiesdistrict Halle-Vilvoorde dat in Nederlandstalig gebied ligt, zou op Fran se lijsten in Brussel kunnen stemmen. Volgens het voorstel van Vandenboey nants wordt België ook ingedeeld in drie gewesten i.p.v. twee. Verder zou er een Vlaams parlement komen. Vandenboey nants denkt dat wanneer de partijen zijn voorstellen aannemen, hij met een nieu we regering op 15 maart voor het Bel gisch parlement kan verschijnen. Het is nog niet zeker wie de nieuwe premier van België gaat worden. Vandenboey nants zei dat dat niet noodzakelijkerwijs hijzelf zou zijn. Gisteravond heeft de christen-democratische fractie in Vlaan deren meegedeeld, dat de CVP kandi daat blijft voor het premierschap. Deze partij noemt met name Wilfried Martens, de huidige voorzitter, de eerste kandi daat van de partij voor het Belgische premierschap. S3 LONDEN STAAKT LUCHTBRUG OP KAMPALA lerenj dar in ie. T ïmigt f p p LONDEN, NAIROBI - Groot-Brittannië heeft het eindelijk gewaagd de beruchte luchtbrug die eind 1975 werd ingesteld tussen Oeganda en de Londense vliegha- ven Stansted te verbieden. Vanaf van daag mogen de twee Boeings 707 en het vrachtvliegtuig van president Amin geen goederen meer komen laden in Londen in ruil voor Oegandese koffie. Dit verbod heeft tot doel de greep van de Oegandese dictator op zijn land aan zienlijk te verzwakken. Amins regime is momenteel blootgesteld aan zware aan vallen van rebellen uit Tanzania. De drie Oegandese vliegtuigen voerden de laatste tijd grote vrachten geneesmid delen aan uit Groot-Brittannië. Die ladin gen waren kennelijk bestemd voor Amins troepen. Amin heeft gisteren een beroep gedaan op zijn leger om tot „de laatste man te vechten" tegen de Tanzaniaanse troepen die het zuidwesten van Oeganda bezet houden en op het punt staan de stad Loekaya in te nemen. Dit werd bericht door radio Oeganda. Loekaya ligt op minder dan 75 kilometer van de hoofd stad Kampala. Vorige week nog had Amin getracht via de Verenigde Naties en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid en vredesoverleg tussen de twee landen op gang te bren gen. De Tanzanianen hebben iedere be middelingspoging van de hand gewezen en zijn kennelijk van plan het bezette Oegandese grondgebied vast te houden tot het bewind van Amin ten val komt. De voormalige Oegandese president Mil ton Obote maakte ondertussen bekend dat meer dan twee miljoen Oegandezen nu in „bevrijde gebieden" wonen én dat zijn guerrillastrijders „oprukken in de richting van Kampala". De oud-president zei er zeker van te zijn dat de huidige reeks van gebeurtenissen zal eindigen met de val van Amin. Hij ontkende ech ter dat het zijn doel was naar Oeganda 'terug te keren om daar het president schap weer op te nemen. Over Amin merkte Obote nog op dat deze zich schuil houdt alsof hij een vluchteling in eigen land is geworden. Cleiji d Militievrouwen van een Chinese d ondersteuningsgroep voor front- ve'o soldaten voorzien hun in Viet- J°n| nam strijdende landgenoten van rdwf water en voedsel, zie >al erve: jd ii bS Best PEKING-HANOI (UPI-Reuter-AP) - Vol- e gens berichten uit Bangkok en Hong- kong voert China achter het front in Noord-Vietnam nieuwe troepen aan. Dit i waarschijnlijk met het doel om de te- rugtocht te dekken van de Chinese fronttroepen. Niettemin wordt de moge lijkheid van een nieuwe Chinese aanval 4 niet uitgesloten. k' Zoals bekend heeft China gisteren aan- aj.gekondigd, dat „Vietnam zijn lesje heeft gehad" en dus de Chinese troepen kun- nen worden teruggetrokken. Vietnam j heeft daarop geantwoord met een algehe el le mobilisatie en zegt verder dat er om In zijn aankondiging, dat het zijn troe pen wil terugtrekken heeft China verder verklaard dat het doel van de operatie is geweest om een stabiele grens tot stand te brengen. Vietnam wordt gewaar schuwd zich niet meer te buiten te gaan aan provocaties. Tevens roept China Vietnam op om onderhandelingen te be ginnen om de rust en vrede langs de ge meenschappelijke grens te verkrijgen en vraagt verder dat Vietnam zijn troepen uit Cambodja terugtrekt. De Sovjet-Unie heeft voorzichtig gerea geerd op de Chinese aankondiging de troepen uit Vietnam terug te trekken. „In de komende dagen zal blijken wat de Chinese verklaring precies inhoudt", aldus een Russisch commentaar. Roemenië heeft zich gisteren gedistan- cieerd van een officiële verklaring van een Russische functionaris van de Come con (De communistische tegenhanger van de EG), waarin China wordt aangevallen vanwege de strijd in Vietnam. Roemenië is van mening, dat Vietnamese bemoeie nis in Cambodja niet onbesproken gela ten mag worden. (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN In Noord- oost-Engeland is er eindelijk weer school voor duizenden kinde ren, die wegens de sta king van de concierges al sinds ruim een maand geen les meer gehad hebben. In Sun derland zijn de scholen opnieuw open, dankzij een loonovereenkomst met twee vakbonden. In andere delen van Noord-Engeland zal het echter nog een poosje duren voor het onder- wijs hervat wordt. Be paalde gemeenten ver wachten zelfs een ver lenging van het con flict De stakende concierges zijn lid van de vak bond NUPE. Ze heb ben zich nu bereid ver klaard de scholen te heropenen, omdat twee andere vakverenigin gen, die sinds einde ja nuari betrokken zijn in dit loongeschil, de door de overheid aangebo den opslag van 11 pro cent aanvaarden. NUPE zelf vindt die loonsverhoging ontoe reikend. Voor honderden andere schoolkinderen zal het evenwel nog een zestal dagen duren eer ze op nieuw les krijgen. Som mige concierges zijn er namelijk in geslaagd een extra week vakan tie af te dwingen. Onderwijsinstellingen die langdurig gesloten geweest zijn, hebben opdracht gekregen de achterstand in te lopen. Zij zullen er een groot deel van hun paasva kantie bij inboeten. Al leen leerkrachten, die tijdens de staking les gaven in zalen en ker ken, hoeven zich ver der geen zorgen te ma ken. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In geheime stem- ifd-' mingen hebben de in totaal 531 „kiesmannen" van de CDU in Bonn en CSU in München gisteren officieel Karl Carstens tot een presi dentskandidaat gekozen. Aangezien de CSU gesloten achter Carstens stond en bij de CDU op twee na alle stemmen op hem werden uit gebracht beschikt de CDU- CSU in de „Bundesversamm- mng", die op 23 mei een nieu we Duitse president kiest °ver tien stemmen meer dan de absolute meerderheid van 519 stemmen die nodig is om een kandidaat al in de eerste ronde te kiezen. Voor oppositieleider Helmut Kohl staat het dan ook vast, zei hij na afloop van de stem ming gisteren, dat Carstens de nieuwe president en opvol ger van Walter Scheel zal zijn. De regeringspartijen SPD en FDP hebben zich de laatste maanden intensief in gezet voor een herverkiezing van Scheel die ook onder de bevolking op een grote popu lariteit kan rekenen. De CDU- CSU hield, met het oog op het feit dat deze partijen voor het eerst in de „Bundesver- sammlung" over een absolute meerderheid beschikken, ech ter aan een eigen kandidaat vast. De bezwaren die tegen Carstens werden ingebracht, lidmaatschap van de NSDAP, een proces over Carstens mo gelijke onjuiste uitlatingen voor een onderzoekscommis sie van de bondsdag over ge heime wapenhandel, Cr."stens gebrek aan „integrerend ver mogen" en zijn afwijzende opstelling tegenover de oost- politiek van de regering, wer den door de oppositie-partijen als „lastercampagne" van de hand gewezen. Speculaties dat er in CDU en CSU verschil lende kiesmannen hun stem aan de kandidatuur van Car stens zouden willen onthou den, zijn gisteren (voorlopig) onjuist gebleken. Alimentatie niet alleen voor vrouwen WASHINGTON (AP) - De Amerikaanse federale wet die uitsluitend voorziet in alimen tatie-betalingen aan vrouwen, levert een ongrondwettelijke discriminatie tussen de sexes op, zo heeft het Amerikaanse Hooggerechtshof gisteren ver klaard. Met zes tegen drie stemmen werd een staatswet in Alaba ma, waarbij vrouwen onmoge lijk alimentatie kunnen beta len, door de rechters on grondwettelijk bevonden. Soortgelijke wetten gelden echter ook in tien andere Amerikaanse staten. De pet en een map met papieren van de generaal bleven in de achterbank van zijn auto achter. SPAANSE GENERAAL IN MADRID GEDOOD MADRID In het centrum van Madrid is gisteren een Spaanse generaal door gewapende lieden in zijn auto doodgeschoten. Drie jonge mannen stapten uit een auto- en begonnen te schieten op generaal Agustin Munoz Var gas, die met zijn auto stopte voor zijn woonhuis. Hij werd meteen overgebracht naar een ziekenhuis waar hij korte tijd na aankomst overleed. In de auto zat behalve de generaal alleen zijn chauffeur. De generaal is het eer ste terreurslachtoffer na de algemene verkiezingen van afgelopen donderdag, maar het 25ste dit jaar. Man veroordeeld wegens aanranding van zijn vrouw BRUSSEL Een Belgische rechtbank heeft een man vrijge sproken van ten laste gelegde verkrachting van zijn echtgeno te, maar hem wel veroordeeld tot drie maanden voorwaarde lijk wegens aanranding en mishandeling. De 24-jarige beklaagde had handen en voeten van zijn 20- jarige vrouw gebonden en haar mishandeld voordat zij ge meenschap hadden. De rechter bepaalde dat „door het aangaan van een huwelijk de echtgenoten toestemming hebben gegeven tot duurzame se- xuele betrekkingen, maar dat elke echtgenoot moet afzien van het gebruik van geweld bij deze betrekkingen. Wanneer een man geweld gebruikt om gemeenschap te hebben met zijn vrouw is hij niet schuldig aan verkrachting maar aan vrijwilli ge geweldpleging", aldus de rechter. Treinverkeer naar Parijs stagneert UTRECHT Door een staking van het Franse spoorwegper soneel van vanavond 20.00 uur tot donderdagochtend 06.00 uur zullen morgen een aantal treinen met bestemming Parijs niet verder dan Brussel gaan. Het zijn: de Etoile du Nord die om 08.56 uit Amsterdam vertrekt, de D-trein van 10.55 uit Amsterdam en de lie de France van 18.01 uit Amsterdam. De D-trein van 14.07 uit Maastricht met bestemming Bazel zal niet verder gaan dan Luxemburg. Ook een aantal treinen uit de richting Parijs zal morgen pas in Brussel beginnen, aldus de NS. Verder moeten reizigers met bestemming Italië rekening hou den met ernstige vertragingen aldaar vanwege een staking van een deel van het Italiaanse spoorwegpersoneel. Duitsland bang voor terreur HAMBURG In verscheidene Duitse deelstaten heb ben de autoriteiten maatregelen genomen om een even tuele nieuwe actie van terroristen te verhoeden of in de kiem te smoren. Het Westduitse persbureau DPA heeft vernomen, dat de recherche van de deelstaat Baden-Württemberg de centrale rechercheposten in andere deelstaten gewezen heeft op de mogelijkheid van nieuwe aanslagen met het doel gevangenen vrij te krijgen. Deze aanwijzing berust op waargenomen gedrag van de in Stuttgart opgesloten terroristen Siegfried Haag en Roland Maver. In een inverview met het boulevard-blad „Bild" heeft de minister van binnenlandse zaken, Gernart Baum, meegedeeld dat de laatste weken enkele personen uit groepen die geweld niet schuwen om hun (politieke) idealen kracht bij te zetten ondergedoken zijn en moge lijk gewelddadige acties aan het beramen zijn. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS President Gis card d'Estaing die zondag middag van een bezoek aan Mexico teruggekeerd is, zal dezer dagen moeten beslis sen of het parlement, dat momenteel op reces is, voor een uitzonderlijke zitting bijeen geroepen zal worden. Daartoe zijn de verzoeken van 246 Kamerleden nodig en de oppositie is bereid al haar stemmen daartoe te bundelen, terwijl de leider van de neo-Gaullisten (de tot de regeringsmeerderheid behorende partij), oud-pre mier Jacques Chirac, even eens kenbaar gemaakt heeft dat hij een uitzonderlijke parlementszitting voorstaat. Hij heeft zelfs de andere Kamerleden en de andere partijen gevraagd zich ach ter hem te scharen. De reden voor een en ander is de crisissituatie waarin Frankrijk zich als gevolg van de toenemende werk loosheid en sociale onrust bevindt. Met name wordt premier Barre zijn zoge naamde koppige economi sche politiek verweten. Hoe wel het mogelijk is dat er 246 stemmen bijeengebracht worden om de Kamerzitting te eisen, kan de president deze afwijzen onder meer op grond van het feit, dat het traditie is dat er geen parle mentszitting is tijdens een verkiezingscampagne. Over enkele weken namelijk zul len in Frankrijk verkiezin gen gehouden worden voor de vernieuwing van de helft van de Provinciale Staten. Chirac bestrijdt de Europese politiek van de president en het economisch beleid van de eerste-minister, maar hij heeft duidelijk gemaakt dat zijn partij niet zal stemmen voor een motie van wantrou wen als deze door de linkse oppositie ingediend wordt. Politieke waarnemers zijn van oordeel dat de houding van Chirac voor een deel, zo niet hoofdzakelijk bepaald wordt door zijn ambitie naar het presidentschap van de Republiek waarvoor in 1981 verkiezingen gehouden Giscard d'Estaing worden. Om de kansen van een herverkiezing van Gis card te voorkomen, ziet hij zich genoodzaakt de politiek van de president aan de kaak te stellen, maar hij kan het zich niet permitte ren de oppositie direkt of indirekt een handje te hel pen door voor een motie van wantrouwen te stem men. Blijft niettemin dat de situa tie psychologisch deplorabel is en de indruk toeneemt dat premier Barre op soci aal-economisch gebied ge faald heeft. De Gaullisten verwijten de regering, waar in zij overigens een aantal ministers hebben, eveneens, dat zij het land niet vol doende voorlicht over de ware stand van zaken. Zij willen dat het parlement ter bestudering van de vraag stukken van werkgelegen heid twee enquête-commis sies in het leven roept. De socialistenleider Mitter rand meent dat Chirac vóór de presidentsverkiezingen van 1981 vermoedelijk alles op alles zal zetten om voort ijdige algemene verkiezingen te provoceren, omdat hij niet het risico kan lopen dat Giscard in 1981- voor een tweede ambtsperiode van ze ven jaren tot president geko zen zal worden, hetgeen het einde van het Gaullisme en politiek ook van Chirac zou betekenen. In een uitvoerig interview in het blad „Le Monde" heeft deze de economische politiek van de eerste-minister en het Europese beleid van de president kategorisch veroor deeld. Men verwijt Chirac de president telkens aan te vallen als deze voor een staatsbezoek in het buiten land verblijft „om diens prestige te ondermijnen". Ten aanzien van de econo mische politiek van premier Barre zegt Chirac, dat het bijna genoeg zou zijn om precies het tegendeel van diens dwalingen te doen om de zaak in goede banen te leiden. Intussen lijkt er geen reden tot paniek, omdat ook al is Chirac soms fel en agressief hij niets zal doen om de re gering ten val te brengen. Alles wat hij onder deze omstandigheden van de ope ratie verwachten kan, be staat in zijn hoop dat zijn partij een zekere instemming of sympathie van de open bare mening in de wacht zal slepen. In feite koppelt de leider van de neo-Gauüisti- sche beweging daarmee aan de onmiskenbare sociale en psychologische ontreddering. Een recent opinie-onderzoek heeft uitgewezen dat 70 pro cent van de Fransen vreest dat de zaken nog slechter zullen gaan; dit percentage was enkele weken geleden 55. Van de ondervraagden spraken 6 procent minder dan een maand geleden hun sympathie voor Giscard uit, terwijl maar 36 procent zich tevreden met de eerste-mi nister verklaarde en 27 pro cent zei ontevreden over hem te zijn. Als gevolg van een en an der. dit wil zeggen de econo mische crisis en de politieke ambities die daar gebruik van maken, blijkt h.et poli tieke systeem in Frankrijk dat sedert twintig jaren hecht was, af te brokkelen. Opzienbarende gebeurtenis sen worden in de naaste toe komst niet verwacht, maar het is niettemin waarschijn lijk dat er binnen de rege ring wijzigingen zullen plaatshebben en dat eerste- minister Barre over enige tijd zijn plaats voor een an der zal moeten vrijmaken. Portugal: geen terugdraaien nationalisaties LISSABON De Portugese raad va» de revolutie heeft een besluit van de regering, waarbij de nationalisatie van een verzekeringsmaatschappij werd teruggedraaid, ongrond wettig verklaard. Gisteren maakte de raad officieel be kend dat alle nationalisaties die na de revolutie van 25 april (1974) zijn afgekondigd, verworvenheden zijn van de werkende klasse, waaraan niet getornd kan worden. Frankrijk gaat optreden tegen boerenacties BRUSSEL (ANP) De Ne derlandse landbouwminister mr. F. van Stee en zijn colle ga's hebben maandag van Franse zijde de verzekering gekregen dat er snel een eind zal komen aan de Franse boerenacties tegen de import van varkens. Nederland be gint meer en meer last van die acties te krijgen, temeer daar de Franse boeren nu ook eigenmachtig optreden aan de Frans-Duitse grens. Die grens moeten Nederland se exporteurs gebruiken om via Frankrijk Italië te berei ken. De Franse voorzitter van de Landbouwraad, Pierre Me- haignerie werd gistermiddag meteen bij het begin van de vergadering geconfronteerd met het ongenoegen over het optreden van de Franse boe ren die "de grenzen blokkeren. Mehaignerie verklaarde in antwoord op Van der Stee's betoog dat de Franse regering nu vastbesloten is een eind aan de onwettige boerenacties te maken. Van der Stee had verklaard zeer pijnlijk getrof fen te zijn door de passieve houding van de Franse over heid. Baby's verdwenen uit Argentijnse gevangenissen MEXICO De stichting voor de rechten van de mens in Amerika „Habeas", heeft de verdwijning veroordeeld van kinderen die in Argentijnse gevangenissen werden gebo ren. Zij vraagt Unicef, het kindernoodfons van de V.N., tussenbeide te komen, opdat de kinderen naar hun gezin nen worden teruggezonden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11