PALOMINO, RAZENDSNEL i IJZERSTERK Vervolgingswaanzin" is niet in te dammen AD VISSER, 8-3 a. Een actieve jongeman b. Een administratief commerciële kracht Van der Plas haalt uit tegen Glas bergen: Palomino mode is voor moeders met leuke kleuters. Spring touwmeisjes en knik- keijongetjes. Die kleuters krjjgen hele leuke kleertjes. Omdat hun moeders willen dat die kleuters er nét zo leuk uitzien als zyzeli tv presentator: "Jonge moeders die er zelf erg leuk gekleed uitzien hebben ook meestal kinder en die ze erg vrolijk aan kleden. Nu hangt het er wél vanaf of ze gaan slootje springen of op visite bij oma gaan, eh vrolijk aange- kleed slootje springen bij je oma, dat is natuur lijk het leukste." Links: Setje jongensondergoed van het merk PALOMINO. Topkwaliteit in katoen. 92-116 Broekje en hemd 10: Van links naar rechts: Beeldig ontworpen Palomino jasje. Polyester/katoen. 98-116 110: Palomino corduroy jongensjack. Koorden in tailleband en kraag, opgestikte banden en leuke mitvoering. 92 -116^^ Daar kan nog een stoere Palomino badstof pullover bjj.92-116^^„ De oersterke corduroybroeken van Palomino hebben een fantastische pasvorm. 92-116,^0- Palomino heeft 'n enig smock jurkje met kant langs de schouderbandjes en langs de zoom. Er hoort ook 'n bijpassend bloeqje bjj. 86-116. Samen^Q- LEIDSE COURANT DINSDAG 6 MAART 197j (Van onze correspondent UlcK roet) WASHINGTON Daar maak ik een „zaak" van. Velen zullen die gedachte wel eens In zich heb ben voelen opwellen. In de Verenigde Staten brengen jaarlijks miljoenen die gedachte in praktijk: vorig jaar ruim 7 miljoen, ofwel 1 op elke 30 Amerikanen. Amerikanen „slepen" elkaar in hevig toenemende mate voor het gerecht Het verschijnsel is niet nieuw, maar het krijgt volgens deskundigen een steeds negatievere in vloed op de samenleving. Het werkt kostenverho gend, omdat steeds meer mensen zich voor veel geld „indekken", het maakt mensen wantrouwig, het belemmert de vrijheid van mensen door een sterk toenemend aantal reglementeringen en de rechterlijke macht krijgt een gevaarlijk grote in vloed. De schadevergoedingen, die worden toegekend, worden steeds groter. In 1971 werd nog maar elf maal een bedrag van eéfi miljoen dollar of meer (ongeveer twee miljoen gulden) toegekend, ui 1977 gebeurde dat 56 maal en vorig jaar werd de 70 gepasseerd. Het hoogste bedrag ooit vastge steld is ruim 250 miljoen gulden, die een jury in Califomie ford wilde laten betalen aan de slacht offers van een auto-ongeluk met een Ford Pinto. De plaatsing van de benzine-tank werd als onvei lig beschouwd. In hoger beroep werd het bedrag aanzienlijk teruggebracht, maar het gaat nog al tijd om ruim 14 miljoen. De nabestaanden van vier mannen, die omkwa men bij een ongeluk met een prive^liegtuigje za gen een eis van 45 miljoen ingewilligd. In hoger beroep moest de bouwer van het vliegtuigje uit eindelijk bijna vier miljoen betalen. De man en twee kinderen van een vrouw die in haar flat door een verhuizer was verkracht en vermoord, zagen een eis van 27 miljoen ingewilligd. Het ver huisbedrijf en de eigenaar van het flatgebouw werden in hoger beroep veroordeeld tot het beta len van een schadevergoeding van 22 miljoen. In middels is de zaak „in der minne geschikt" voor een bedrag van vier miljoen. Een 22-jarige man kreeg bijna tien miljoen uitge keerd na een duik in het zwembad van een hotel, waarbij hij zijn nek brak. De duikplank zou te veerkrachtig en het waterpeil te laag zijn ge weest Een jongeman die verlamd raakte na een ongeluk tijdens een Amerikaanse voetbalwed strijd, ontving op gerechtelijk bevel zes miljoen van de ontwerper van zijn football-helm. De wa penfabriek Remington moest onlangs 14 miljoen betalen aan een man uit Texas die verlamd raak te na een ongeluk met zijn geweer. De echtgenoot van een vrouw, die overleed nadat ze per ongeluk lachgas in plaats van zuurstof kreeg toegediend, ontving vier miljoen. Dokters en ziekenhuizen zijn een belangrijk doelwit van mensen, die al of niet terecht hun gram trachten te halen. De bedragen die dokters soms moeten neertellen om zich tegen mogelijke fouten in te dekken, stijgen enorm. Bedragen van 50.000 gul den per jaar zijn geen uitzonderingen. Vorig jaar werden door doktoren speciale verzekeringen aangegaan tot een totaal van ruim 2 miljard gul den. Dokters in de Verenigde Staten zijn dan ook vaak uiterst, zo niet overdreven voorzichtig. Om beschuldigingen van nalatigheid te voorkomen moeten dure en tijdrovende onderzoekingen ver richt worden in gevallen, waarin dat in feite niet nodig is. Een gevolg is ook dat veel meer dure roritgen-foto's worden gemaakt dan nodig en ver antwoord is. Nederland kreeg enkele jaren geleden iets van de Amerikaanse methoden te merken, toen Ameri kaanse advocaten na de vliegramp op Tenerife nabestaanden van Nederlandse slachtoffers trachtten te bewegen veel hogere schadeclaims in te dienen. Nederlanders in Amerika lijken trou wens snel te wennen aan de andere orde van grootte waarin in de Verenigde Staten wordt ge dacht als het gaat om schadeclaims. De Neder landse accountant Jos de Wit, die is verwikkeld in een juridische strijd met de KLM-vestiging in New York, eist onder meer een miljoen als scha devergoeding voor een volgens hem ten onrechte opgelegde overplaatsing van New York naar Am stelveen. De Nederlandse actrice Monique van der Ven en haar echtgenoot, cameraman Jan de Bont, die tij delijk op een grote ranch bij Los Angeles wonen, hebben een tweede hek om het landgoed gekre gen. Jan was er bezig met opnamen voor een wilde beestenfilm. „Wij konden ons niet aan de indruk onttrekken, dat er mensen met kleine kin deren met opzet dichtbij de hekken kwamen in de hoop, dat een leeuw zo'n klein vingertje te pakken zou krijgen", aldus Monique. Zo'n afge kloven vingertje is natuurlijk vervelend, maar als er een vorstelijk bedrag tegenover kan staan, wordt het voor sommigen kennelijk toch gevaar lijk aantrekkelijk. De schadeclaims hebben lang niet allemaal be trekking op lichamelijk leed. Een student in Mi chigan eist 1,7 miljoen van de universiteit, omdat hij ten onrechte zou zijn gezakt voor een exa men. Een gevangene in Pennsylvania, die wegens een ontsnapping extra lang moest zitten, eist twee miljoen van de sheriff en twee bewakers omdat ze hem zouden hebben laten ontsnappen. Een jonge moeder uit Long Island eist een mil joen, omdat ze geestelijke schade zou hebben op gelopen toen haar door de politie werd verboden haar baby de borst te geven aan de rand van een openbaar zwembad. Twee fans van de Was hington-Redskins, een vooraanstaande football- club, hebben een zaak aanhangig gemaakt tegen een scheidsrechter, die de club, volgens hen, ten onrechte heeft laten verliezen van de St. Louis Cardinals. Dergelijke zaken werken meer op de lachspieren dan op het gevoel. Ze worden dan ook meestal afgewezen, nadat er soms veel tijd en geld aan is besteed. Ze zijn echter symptoma tisch voor de onstuitbaar lijkende golf van ge rechtelijke emoties, die het land overspoelt. Een nieuw verschijnsel vormen zaken van kinde ren tegen hun ouders. Een 24-jarige jongeman uit Colorado eist van zijn ouders zeven ton omdat ze hem als kind onmenselijk en slecht hebben opge voed, waardoor het hem onmogelijk werd ge maakt zich in de samenleving aan te passen. Een 19-jarig meisje uit Virginia verzoekt haar ouders een som van 10 miljoen gulden te betalen, omdat ze haar vijf jaar geleden in te ondiep water lie ten springen, waardoor ze gedeeltelijk verlamd raakte. De familieband blijkt toch geen beletsel voor een gerechtelijke stap. In New Jersey daagde een vrouw haar echtgenoot voor het gerecht, nadat hij haar per ongeluk met de heggeschaar een vinger had afgeknipt. In de staat Washington deed een 15-jarig meisje een geslaagde poging zich te laten ..scheiden" van haar ouders. In dezelfde sfeer ligt het sterk toenemende aantal zaken, dat leerlingen tegen hun leraar of lerares aanspannen. Zoals een meisje in Connecticut, dat haar vinger brak bij het softballen. De beschuldi ging luidde dat de lerares haar niet goed had ge leerd hoe ze de bal moest vangen. Advocaten worden zelf ook steeds vaker het slachtoffer van aanklachten. Eert op elke tien ad vocaten wordt jaarlijks aangeklaagd Een advo caat in Minnesota werd onlangs veroordeeld tot het betalen van 1,3 miljoen gulden aan een vrouw die hem ervan had beschuldigd haar klacht tegen een dokter niet goed te hebben be handeld. De angst voor aansprakelijkheid is overal zicht baar. Honden bij voorbeeld worden ook op de meest rustieke plaatsen angstvallig aan de lijn gehouden. Bij alles wat ook maar enig gevaar kan opleveren, wordt men overstelpt met instruc ties die er op wijzen dat het onheilspellende ge vaar slechts op eigen risico tegemoet mag wor den getreden. Op skipistes worden de aan deze sport verbonden risico's zo breed uitgemeten, dat je bijna de lust vergaat de latten onder de doen. Een wat oudere skibinding wordt in geen enkele skizaak in de Verenigde Staten nog gerepareerd uit angst dat de eigenaar later met gips en een advocaat zal terugkeren. Een sneeuwvlokje bete kent op veel plaatsen onmiddellijke sluiting van de scholen, want je mocht eens op weg naar school een slippertje maken. De oorzaak van de enorme nausse wordt door veel deskundigen gezocht in de voorbeeldwerking, die van een aantal spectaculair verlopen zaken uitgaat. En in het explosief groeiende aantal ad vocaten. Vaak brengen de advocaten geen kosten in rekening, maar bedingen een percentage van de „opbrengst". Talrijke advocaten hebben op die wijze al een gigantisch inkomen weten te verwer ven. Het aantal advocaten is de laatste jaren enorm toegenomen, om precies te zijn is het Amerikaan se juristenkorps de afgelopen tien jaar verdrie voudigd. Voor elke 468 Amerikanen is er thans eérf beschikbaar, wat betekent dat hun aantal al aardig tegen het half miljoen loopt Sommige experts leggen de oorzaak ook bij de sterk tanende rol, die de ooit zo sterke familie- en gemeenschapsband in de Verenigde State» speelt Zonder de hulp van familieleden of buurt en kerkgemeenschappen zijn veel Amerikanen wel gedwongen op een andere manier genoegdoe- J ning te krijgen voor geleden geestelijke of mate riéle schade. Hoewel het weinig wordt genoemd speelt het ontbreken van goede sociale voorzie 3 ningen daarbij een zeer gewichtige rol. Zieken, arbeidsongeschikten, werklozen of op andere wij. ze op sociale deernis aangewezen Amerikanen P staan er doorgaans slecht op. Het vergaren var een lijvige schadevergoeding is vaak de enigf 11 mogelijkheid om er nog wat van te maken. e Aangezien er geen tekenen zijn, die wijzen op een beduidende verhoging van de sociale voorzie ningen of vermindering van het aantal advocaten, zal er aan de huidige trend niet veel veranderen Ook pogingen om langs wetgevende weg een danj op te werpen hebben volgens deskundigen in ie der geval op korte termijn weinig kans op sue j ces. Pressiegroepen proberen tot nu toe bij voor- I beeld tevergeefs te bewerkstelligen, dat menset die een zaak aanhangig maken bij verlies ook dc kosten van de aangeklaagde partij moeten dra gen. Trouwens op de hoge kosten, die sommigt zaken met zich meebrengen, ook als een percen I tage van de „opbrengst" is afgesproken heeft eet inventieve advocaat in New York al weer iets ge vonden. Carl E. Person heeft de mogelijkheid ge opend aandelen te kopen in de zaak van zijc client Christian Thee, een uitvinder-ontwerpei Thee eist van een grote speelgoed firma 65 mil joen gulden omdat ze een door hem ontwikkeld spelletje zouden hebben gestolen. De 100.000 aanj delen van elk een tientje, die Person wil verko, J pen, kunnen per aandeel een winst van 25 pro 1 cent per jaar opleveren tenminste als er wordt gewonnen. Bij verlies, aldus Person, wordt di c oorspronkelijke investering terugbetaald. Erg vee! uitzicht op vermindering van wat genoemd word de „vervolgingswaanzin" is er dus niet. Of het moet komen van een nieuwe pressiegroep die on J langs in Washington is opgericht. Het doel van di groep, die zegt nu al vele duizenden sympathisan;1 ten te hebben, is in ieder geval duidelijk in di c naam verankerd: H.A.L.T. (Help Abolish Legi Tyranny), wat zoveel betekent als „Help een eind maken aan de rechterlijke dwingelandij". B0RSUMIJ WEHRY NEDERLAND B.V. zoekt voor spoedige indiensttreding: voor in het magazijn. Zijn werkzaamheden zullen hoofd-1 zakelijk bestaan uit het klaarzetten van orders en daar naast behulpzaam zijn bij laden en lossen. met minimum mavo of gelijkwaardige opleiding, kennis van de Engelse taal en bij voorkeur kunnende typen. Uw schriftelijke sollicitatie gelieve u te richten aan ons adres De Lasso 4 te Roelofarendsveen t.a.v. mej. M. v.d. Windt. KATWIJK - Voor degradatiekandidaat Cleiji Duin lijkt behoud van een plaats in di Mi hoofdklasse zaalvoetbal sinds gisteravond e« or bijna onmogelijke zaak. De Katwijkers vel» so ren met 1—2 van Swift. Van Gerven de Jon; na dat ook nog niet uit de gevarenzone verdwe- WJ nen is, heeft nu nog een punt nodig om ziel te verzekeren van nog een jaar zaalvoetbal u de hoofdklasse. Morgen speelt Van Gerver tegen Godyla VT; eindigt deze wedstrijd ii een gelijkspel dan is de degradatie vat Cleijn Duin een feit Van der Plas BMH haalde fors uit tegen Glasbergen de Best Een ongeïnteresseerde Rijnsburgse ploe werd naar een blamerende 83 nederlaag ge speeld. Ondanks de noodzaak een overwinning te be halen speelde Cleijn Duin erg voorzichtig te gen Swift 't Winkeltje. De Katwijkers weiger den risico te nemen en kregen voor die be houdende taktiek uiteindelijk - de rekening ge M presenteerd. Twee minuten voor tijd beteken I de een schitterend doelpunt van Jan van da Reyden de catastrofale 12 nederlaag voa Cleijn Duin. Daarvoor waren weinig schok kende gebeurtenissen de revue gepasseerd Cleijn Duin en Swift speelden gisteravor I zaalvoetbal van een bedenkelijk niveau. Pi Gubler zette Swift na een kwartier spelen ij de eerste helft op een 0—1 voorsprong. Ee minuut later was het alweer gelijk, Wim Haa: noot bracht Cleijn Duin naast Swift. Afgezie 1 van een schot van Jaap van Duin, de ba J raakte de paal, was dat doelpunt van Haas noot het enige wapenfeit van de Katwijkers ii die eerste helft. Swift, weliswaar voortdurend pj in de aanval, stelde daar bijzonder weinig te genover. Alleen Jan van der Reyden was ge vaarlijk met een hard schot, doelman Huif van Velzen reageerde echter goed en stomptf de bal uit zijn doel. Ook in de tweede helft kregen beide ploegen weinig scoringskansen| lij) Op het moment dat iedereen dacht aan eer' ni« gelijkspel sloeg Swift toe, John Jansen bereik Zo te Jan van der Reyden die de bal zeer fraagel achter Van Velzen schoot. gei Van der Plas BMW speelde gisteravond erj-!16 goed zaalvoetbal en won dan ook uiterst ver diend van Glasbergen de Best. Wanneer d( Katwijkers wat zorgvuldiger met hun kanseij, waren omgesprongen dan had de uitslag, 3—6| (Vi veel hoger uit kunnen vallen. Glasbergen, zon der Anne Ouwensloot en Cor Vreugdenhil, ac teerde erg ongemotiveerd en liet zich gewillij LC naar de slachtbank leiden. Voor rust beperk oo: ten de Rijnsburgers de schade tot een 1—cit achterstand, iets wat voornamelijk te danker va was aan slordigheden van Van der Plas. Gerjrei Zwaan, Laurens Mouter en Adrie Pluimgraaf! kii lieten heel_ wat doelrijpe kansen onbenuljal Pluimgraaff scoorde de twee Katwijkse doei?e' punten in de eerste helft. Piet Haasnoot, hl, scoorde alle doelpunten voor Glasbergen, be paalde de ruststand op 1—2. In de tweed helft rondde Van der Plas de kansen, die onl stonden uit knappe combinaties, wel af. Ger Zwaan bediende achtereenvolgens Mouter et Fred Eijsberg die voor 1—4 zorgden. Haasnoo 1 scoorde tegen. Vervolgens liepen de Katwi kers uit naar een 28 voorsprong door doe - punten van Mouter (2), Pluimgraaff en Rem ii melzwaal. Haasnoot tenslotte verstevigde zij leidende positie op de topscorersranglijst doo erg fraai te scoren. KEES VAN HERPEN Laurens Mouter scoorde driemaal in de wedstrijd Van der Plas - Glasbergen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10