Nieuw Amerikaans voorstel doorbrak sombere sfeer Werner Stiller hield uitverkoop agenten Laatste poging in Italië verkiezingen te voorkomen Opnieuw generaals in Teheran terechtgesteld Frontlij nstaten veroordelen agressie Oeganda China kondigt terugtrekking uit Vietnam aan Nieuwe Opperste Ml Sovjet herkozen Irene: „We voelen ons niet verslagen99 Britse prostituees gaan namen noemen BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 5 MAART 1979 PAGINA 7 ROME (UPT) De Italiaanse president Sandro Pertini voert vandaag besprekin gen met de leiders van de christendemo craten, de communisten en andere par tijen. De vraag staat daarbij centraal of de regeringscrisis in Italië, die nu een maand oud is, uiteindelikjk toch zal moeten worden opgelost door middel van vervroegde verkiezingen. Volgens politieke kringen in Rome is Pertini vastbesloten zo mogelijk ver vroegde verkiezingen uit de weg te gaan. Wellicht benoemt hij nog een derde for mateur in een poging de regeringskloof te overbruggen tot na de verkiezingen voor het Europese parlement, die in juni plaatsvinden. De 82-jarige Pertini, een onafhankelijk demcenae socialist, besloot tot een laatste gespreksronde met de verschillende par tijleiders, nadat de christendemocratische premier Giulio Andreotti en Ugo la Mal fa, leider van de kleine republikeinse partij, niet slaagden in hun pogingen een nieuw kabinet te vormen. Andreotti's laatste christendemocratiesche minder heidsregering leed op 31 januari schip breuk, toen de machtige communistische partij haar steun onttrok aan een parle mentaire coalitie van vijf partijen en ze tels eiste in het kabinet. La Malfa, de eerste niet-christendemocraat sinds 34 jaar die probeerde een Italiaanse rege ring te vormen, gaf afgelopen vrijdag zijn pogingen op, nadat hij er niet is was geslaagd de twee grootste partijen (christendemocraten en communisten) te overtuigen zulke standpunten in te ne men dat een compromis-akkoord moge lijk werd. In politieke toespraken, bekrachtigden de leiders van de christendemocraten en de communisten zondag nog eens de stand punten die ze innamen tijdens de onder handelingen met La Malfa. De commu nistische voorman Enrico Berlinguer zei dat zijn partij nog steeds zetels eist in een kabinet of dat op z'n minst zetels worden gegeven aan linkse onafhankelij- ken, die op communistische kieslijsten staan. Giovanni Galloni, de parlementai re leider van de christendemocraten, gaf te kennen dat zijn partij zich blijft ver zetten tegen een plaats in het kabinet voor de communisten. Volgens politieke kringen in Rome zal Pertini, als de ge sprekken van maandag geen compromis opleveren, waarschijnlijk Andreotti vra gen zijn oude regering in het parlement aan een vertrouwensvotum te onderwer pen, vooraleer tot nieuwe verkiezingen te besluiten. WASHINGTON (Rtr/UPI) De on verwachte ontwikkelingen van de nieuwe Amerikaanse voorstellen aan premier Begin volgden ongeveer twee uur nadat Carter en Begin hun besprekingen in Washington hadden afgesloten. Het nieuws over het nieuwe initiatief brak de spanning en de somberheid die de vierdaagse besprekingen hadden gekenmerkt, sinds deze donderdagavond waren begonnen. Zondagochtend had Car ter op een zondagsschool van de Baptisten nog verteld dat hij en Be gin er niet in geslaagd waren voor uitgang te boeken tijdens hun ont moeting van zaterdagavond. Ook premier Begin was kennelijk verrast door het slotgesprek. Kort voordat hij Carter zondagmiddag zou ontmoeten had hij tijdens een televisie-interview weinig hoop geboden dat de Israëlisch-Egyptische impasse spoedig zou worden doorbroken. Begin verklaarde dat er opnieuw zou moeten worden onderhandeld. maar dat hij de stand van zaken niet be schouwde als een tragedie. De impasse draaide om twee kernpunten. Egypte vraagt en Israël verzet zich daarte gen in hun vredesgesprek een tijdschema op te nemen voor Palestijnse zelfbestuur op de bezette Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook. Israël wenst tegen de wil van Egypte een concrete verklaring dat hun on derlinge verdrag uitgaat boven (eventueel daarmee strijdige) verdragen van Egypte met andere Arabische landen. De nieuwe Amerikaanse voorstellen worden door Israëlische functionarissen als zeer be langrijk omschreven. Volgens senator Javits van New York bevatten de voorstellen Ameri kaanse garanties voor toepassing van het Egy- ptisch-Israëlische vredesverdrag. „Ze kunnen het cement vormen dat het verdrag kan sa- menbinbden". Hoe de voorstellen in Cairo en Jeruzalem worden ontvangen, staat evenwel nog te be zien. Volgens senator Percy, die het telefoon gesprek volgde dat Carter met zijn Egyptische ambtgenoot Sadat voerde, was Sadats eerste reactie niet bemoedigend. Bovendien had Percy het gevoel dat ook Begin niet helemaal overtuigd was door de nieuwe voorstellen. Franse boeren hebben zondag bij een aantal grensposten met België weer vrachtwagens te gen gehouden die varkensvlees ver voeren. In Moes- kroen werd een Nederlandse wa gen aangehouden. Het vlees werd uit de wagen gehaald en over het weg dek geslingerd. De boeren die protesteren tegen de invoer van het (goedkope) var kensvlees waren gewapend met knuppels. De Franse rijkswacht die niet ingreep doet pogingen om de boeren van verdere acties te weerhouden. NAIROBI (AP/AFP) De vijf zogenaamde frontlijnstaten Angola, Mozambique, Botswana en Zambia hebben de „agressie van Oeganda tegen de republiek Tanzania" veroor deeld. Vertegenwoordigers van deze vijf landen waren zater dag en zondag bijeen in de Angolese hoofdstad Luanda om het „expansionistische en fascistische" bewind van Amin te veroordelen. Oeganda bezette vorig 'najaar een deel van Tan- zania. I De situatie in Oeganda blijft erg verward. Terwijl zaterdag I gemeld werd dat de belangrijke Oegandese stad Tororo aan de grens met Kenia door Amin getrouwe troepen werd i heroverd op Tanzanianen en muitende troepen van Amin, kwamen gisteren berichten door dat de stad Lukaya gelegen aan de hoofdweg van Tanzania naar de Oegandese hoofstad Kampala zwaar wordt beschoten door Tanzaniaanse invallers. De beschietingen lijken een nieuwe opmars van de Tanzania nen die vorige week op strafexpeditie zuidelijk Oeganda zijn binnengedrongen. Telefoonverbindingen met Oegandese steden ten zuiden van Lukaya zijn verbroken. Aangenomen wordt dat ze allebei in handen van de Tanzaniaanse troepen zijn die worden gesteund door Oegandese ballingen en muitende strijdkrachten van Amin. NA VAL VAN LANG SON Lange rijen trucks en tanks staan in Kenia aan de grens met Oeganda. In de Oegandese vlak bij de grens met Kenia werd zaterdag gevochten. Deze Oegandezen die naar Kenia vlucht keren terug naar Tororo dat nu weer onder controle is van de troepen van Amin. TEHERAN (Rtr/A- P/AFP) De Iraanse radio-omroep De Stem van de Revolutie heeft vanmorgen gemeld dat I zeven vooraanstaande personen tijdens het bewind van de sjah, onder wie vier gene raals en een Koerdi sche afgevaardigde, zijn terechtgesteld. Onder de veroordeelden zijn generaal Abdoellah Khajeh- nouri, voormalig hoofd van de van de legerrechtbank, die verantwoordelijk werd gesteld voor de gevangenneming en executie van duizenden dissi denten. In totaal zijn er nu 23 gezagsdragers van het regime van de sjah, waaronder tien generaals terechtgesteld. Amnesty International en de Internationale vereniging van Juristen in Genève hebben geprotesteerd tegen de dood straffen en de vorm van de processen, die achter de schermen plaats vinden. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken Karim San- jaby heeft Egypte gewaar schuwd de sjah niet te ont vangen daar anders de relatie tussen beide landen zou kun nen verslechteren. Sanjaby zou er bij de Egyptische am bassadeur op hebben gewezen dat president Sadat asiel ver leent omdat deze een persoon lijke vriend is van sadat. Het enige land dat de sjah of ficieel heeft laten weten dat hij welkom is, is de Verenig de Staten, er gaan geruchten dat hij alsnog daarvan ge bruik zal maken. PEKING-HANOI (REUTER-UPI) China heeft bij monde van vice-premier Li Xiannian (Li Hsien-nien) aangekondigd, dat de Chinese troepen zich uit Vietnam zullen terugtrekken, nu de provinciale hoofdstad Lang Son in Chinese handen is. Hanoi ontkent de val van Lang Son. De Chinese vice-premier voegde er aan toe, dat een terugtrekken van de Vietnam/*;* troepen uit Cambodja geen voorwaarde is voor een terugtrek ken van de Chinese troepen uit Vietnam. Volgens het Japanse blad Yomiuri was de verovering van Lang Son, een belangrijk spoorwegknooppunt, noodzakelijk ge weest om de Chinese troepen een veilige terugtocht te garan deren. Overigens waarschuwde de vice-premier, dat de Chine se troepen zullen aanvallen, zodra Vietnam de Chinese terug tocht zou bemoeilijken. Wanneer de Chinese terugtocht zal beginnen is niet bekend gemaakt, maar volgens sommige berichten zou die reeds zijn begonnen. In Hanoi doen andere verhalen de ronde. Vietnam heeft een algehele mobilisatie afgekondigd omdat de Chinezen nieuwe aanvallen zouden voorbereiden, met name in Laos. Volgens Hanoi hebben de Chinezen een half miljoen man in de strijd geworpen. Vietnam zou ongeveer 200.000 man gebruiken, van wie het grootste gedeelte militie zou zijn. Hanoi zegt verder dat in de ruim twee weken lange strijd 42.000 Chinese solda ten buiten gevecht zijn gesteld. MOSKOU De Russische president Leonid Brezjnjev is herkozen voor een nieuw man daat van vijf jaar in de Opperste Sovjet (par lement), tezamen met alle 1499 andere kandi daten die door de communistische partij wa ren aangewezen. Het resultaat van de verkie zing stond zo vast, dat het persbureau Tass zich niet eens de moeite gaf de namen van de gekozenen te vermelden of het aantal stem men dat men kreeg. Het beperkte zich ertoe het percentage te geven van de kiezers die hun stem uitbrachten - 99.58 procent. Aangezien er slechts een naam op het stembil jet stond - een voor een zetel in de Sovjet van de Unie en een ander voor een plaats in de Sovjet van de nationaliteiten - was er voor Brezjnjev geen noodzaak in een stemhokje te gaan of zijn biljet te tekenen. HILVERSUM „We voelen ons niet versla gen, al is het jammer dat Carlos geen zetel heeft gekregen. We hebben een solide basis waar we op door kunnen werken". Dit zei prinses Irene gisteren in Avro's Magazine naar aanleiding van de voor haar man, de Carlistenleider Carel Hugo, teleurstellende uitslag van de Spaanse parlementsverkiezin gen. Irene wees erop dat haar man nog maar kort de Spaanse nationaliteit heeft en als een der laatsten na het Franco-regiem in Spanje is teruggekeerd, waardoor deze verkiezingen, aldus Irene, voor de carlisten een soort voor verkiezingen waren. „Maar", aldus prinses Irene, „We hebben maar een kleine twintig dagen campagne gevoerd en dan vind ik de 20.000 stemmen die we gehaald hebben niet zo gek." LONDEN De Britse prostituees hebben gedreigd tientallen namen bekend te maken van politici en kerkelijke leiders die zij tot hun klantenkring mogen rekenen als de wetten aan gaande de prostitutie niet versoepeld worden. Morgen zal een Labourafgevaardigde een wetsvoorstel indienen in het Lager huis, waarvan de strekking is dat de dames van lichte zeden het gemakkelijker gaan krijgen bij de uitoefening van hun beroep. Mocht dat voorstel niet worden aangenomen, dan zul len de prostituees een boekje opendoen. Koningsgraven in Syrië ontdekt ROME Bij opgravingen in de Syrische plaats Ebla, het huidige Teil Mardikh bij Damascus, hebben archeologen twee koningsgraven gevonden uit de 18de eeuw voor Christus, zo heeft de Italiaanse archeoloog Paolo Matthiae bekendgemaakt In 1975 was in Ebla al een groot koninklijk paleis uitgegraven, waar een belangrijk archief van 15.000 kleitabletten werd ge vonden. In een lager gelegen deel van de plaats is nu een nieuw paleis ontdekt, waar onder de vloer twee in de rots uitgehakte koningsgraven zijn gevonden. Het grote paleis da teerde uit het derde milennium voor Christus, voordat Ebla door de revaliserende stad Akkhad werd ingenomen en in brand gestoken. Het kleine paleis stamt uit een latere bloeipe riode. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het heeft veel weg van een klas siek filmscenario. In de nacht van 19 janu- I ari passeert een officier van het Oostduit- I se „Minlsterium für Staatssicherheit" (afge- j kort MfS of Stasi) de grens tussen Oost- en West-Berlijn. Hij is verbonden aan de 1 afdeling die belast is met spionage in westelijke landen (HVA) en de Vopo's laten hem dan ook ongemoeid door. Zij kunnen niet weten dat zij daarmee de slagboom openen voor een auto, beladen met hoogst explosief materiaal. Want de officier keert niet meer terug en met hem verdwijnen meer dan tienduizend fotokopieën van hoogst geheime stukken naar het Westen. Als ..Werner Stiller" zoals de officier met 1 een pseudoniem wordt genoemd, zijn kof fers opent, houden de functionarissen van de Westduitse inlichtingendienst de adem in. Zestien ordners en duizenden pagina's met namen en schuilnamen van spionnen en agenten, wat zij verdienen, welke op drachten zij krijgen. Het zal nog maanden duren voor al het materiaal volledig is uit gewerkt en op zijn juiste waarde is geschat. Maar dat betekent niet dat men zolang met de armen over elkaar gaat zitten. Nadat „Stiller" - overloper of dubbelagent, dat is niet duidelijk - urenlang is ondervraagd volgt er een hele reeks arrestaties die nog altijd niet ten einde is. In meer dan een do zijn gevallen worden gedetailleerde gege vens over de aangehouden personen be kend gemaakt. Tientallen agenten, opgeschrikt door deze gebeurtenissen of gewaarschuwd door hun Oostduitse opdrachtgevers, weten nog op tijd hun biezen te pakken. (Tot hen behoort wellicht ook de Duitser Hans Petras die als afdelings-directeur bij Hoechst in Vlissingen werkzaam was). „We zijn er zeker van", zei hei hoofd van de afdeling spionage-afweer van de Westduitse BVD. de „Verfassungs- schutz", Hellenbroich, onlangs „<jlat de ar restaties van de laatste weken het agenten bestand in de Bondsrepubliek zeer onzeker heeft gemaakt". Dat er zoveel agenten kon den vluchten valt te betreuren, maar het was tevens onvermijdelijk. „Stiller" kon in een groot aantal gevallen niet meer aandui dingen geven en voordat die in konkrete bewijzen waren omgezet, was de vogel vee lal verdwenen. Men troost zich dan maar met de gedachte dat de betrokken agent in elk geval geen verdere schade kan aanrich ten. Iets anders is het natuurlijk als spion nen volledig onnodig kunnen ontkomen zoals het geval was met Reiner Falie, boek houder bij het researchcentrum voor kerne nergie in Karlsruhe. Profiterend van de glad heid op de weg en van het feit, dat hij slechts door een politieman en dan nog on geboeid werd begeleid, kon hij ontkomen, een gebeurtenis die Bondskanselier Schmidt „zichtbaar heeft geïrriteerd", zoals diens woordvoerder het noemde. Zelfde taal In de Bondsrepubliek zijn naar schatting van de inlichtingendienst 3000 4000 spion nen werkzaam, circa 80 procent daarvan al leen al voor de DDR. Dat het bij de recente serie van arrestaties vooral om mensen uit het bedrijfsleven en uit de wetenschap ging wil niet zeggen dat dit het belangrijkste doelwit van Oost-Beriijn is. Dit is veel meer een gevolg van het feit. dat „Stiller" die sektor onder zijn hoede had. Op de eerste en voornaamste plaats komt nog altijd de belangstelling voor politieke zaken en voor politieke besluitvorming, gevolgd door het .klassieke" terrein van de militaire spiona ge. „De eeuw van de spionage" wordt ons tijd perk wel genoemd. Als dit waar is, geldt het toch in het bijzonder voor het gedeelde Duitsland na de tweede wereldoorlog, een land waar de bevolking een gemeenschap pelijk verleden en vooral dezelfde taal heeft maar waar dwars doorheen de scheidslijn tussen twee totaal verschillende, elkaar vijandige maatschappelijke systemen loopt. Een paradijs derhalve voor spionnen. In tegenstelling tot andere landen kijkt men er in de Bondsrepubliek dan ook niet meer zo van op wanneer er weer eens een agent gepakt is. Het zijn er de afgelopen jaren honderden geweest, niet meer dan een klein berichtje waard. Het moet wel een affaire worden als die van Guillaume, de spion die zich in de kanselarei van Willy Brandt had weten te nestelen, of van Renate Lutze, de secretaresse op het ministerie van Defensie die meer dan duizend deels zeer geheime (NAVO)-stukken naar het Oosten heeft kun nen doorgeven, wil zoiets de krantenkoppen halen. En dan gaat het nog niet eens zo zeer om de spionage zelf alswel om de blunders die zijn gemaakt en de politieke schandalen die daarvan het gevolg zijn. Er is de laatste jaren een groot stuk ver dwenen van het romantische waas dat vroe ger hing om spionageactiviteiten en om de personen die daarin verwikkeld waren en die in allerlei romans gestalte hebben ge kregen. De mysterieuze figuur in een donke re mantel die zich bij nacht en ontij langs verlaten straten bewoog is dankzij de mo derne techniek getransformeerd tot een on opvallende ambtenaar die net als ieder an der zijn werk doet, die in een eenvoudig rijtjeshuis woont en 's avonds naar de ke gelclub gaat. Efficient Het overlopen van „Stiller" mag voor de buitenlandse inlichtingendienst van de DDR een hoogst onaangename zaak zijn geweest, onherstelbaar is de schade zeker niet. De HVA (Haupt Verwaltung Aufklarung) is - e venals de hele Staatssicherheitsdienst - een uiterst efficiënt werkende organisatie die niet alleen bij de Russische KGB een goede naam heeft, maar waarover ook de collega's in het Westen met respect spreken. Aan het hoofd ervan staat Markus Wolff, volgens mensen die hem goed kennen een uiterst intelligente erudiete en innemende man die alle hatelijke koude oorlog cliché's in zijn persoon tegenspreekt. Bij het recruteren van agenten en informan ten in de Bondsrepubliek wordt volgens Hellenbroich vaak gebruik gemaakt van rela ties die de potentiële spionnen in de DDR hebben. Men wendt zich dan ook bij voor keur tot mensen die vroeger in Oost-Duits- land hebben gewoon en die nog altijd con tacten met familie, verwanten of vrienden daar hebben. De methode waarmee mensen worden aangeworven verschillen. Heel vaak reageert de HVA op advertenties waarin een bepaalde baan wordt gezocht. De inlichtin gendienst geeft zich daarbij niet als zodanig bekend, maar gebruikt schuilnamen als „On derzoeksinstituut naar de economische ver houdingen in de Bondsrepubliek". Wanneer de sollicitant in Oost-Berlijn wordt uitgeno digd - reis en verblijf vergoed - merkt hij in het begin nog altijd niet dat het om spiona ge gaat; het kan zeer lang duren voor de werkelijke bedoelingen worden onthuld. Een andere categorie van potentiële spion nen wordt gevormd door de „Perspectief agenten": jonge mensen, bij voorkeur stu denten, worden uitgenodigd om zich tegen betaling beschikbaar te houden voor toe komstige opdrachten. Ook deze kunnen zeer lang op zich laten wachten: de jonge man (of vrouw) moet eerst netjes zijn studie af maken en soms zelfs een andere studie kie zen. Maar hoelang het ook duurt, vergeten doet men hem niet... Uit dit alles zou men de indruk kunnen overhouden dat de spionageactiviteiten zeer eenzijdig van Oost naar West zijn gericht. Maar zo simpel liggen de zaken natuurlijk niet. De inlichtingendienst van de Bondsre publiek, de Bundesnachrichtendienst" (BND) zit zelf in het Oostblok ook niet stil, alleen hoort men er veel minder van. En wat er over deze dienst in de openbaarheid komt, heeft vooral betrekking op zaken die zich in West-Duitsland afspelen: het openmaken van postzakken van en naar de DDR, het onwet tig afluisteren van allerlei (telefoongesprek ken en andere schandalen waarmee de BND in zijn geschiedenis rijkelijk gezegend is ge weest. Een belangrijk verschil blijft natuur lijk wel bestaan, namelijk dat spionage in een „open" maatschappij als een westerse democratie altijd gemakkelijker zal zijn dan in een autoritair geregeerd land waar de controle op de burgers door de aard van het systeem veel strenger is.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7