SIL-bezetters publiceren Zwartboek SPAAR- DEPOSITO'S 81% 8|% 81% Overweldigende belangstelling voor Open Huis Sterrenwacht Kamer van Koophandel tegen versmalling van Plesmanlaan Eenacterfestival blijft traditioneel Vertrouwelijke stukken ~toch openbaar gemaakt 8% LEIDSE SPAARBANK NAr\U MAANDAG 5 MAART 1979 PAGINA 3 i— LEIDEN Een groep uit de kring van voor- malige bezetters van het Sociologisch Insti tuut Leiden heeft vandaag een „Zwartboek" over de moeilijkheden op het instituut in de openbaarheid gebracht. In het Zwartboek wordt een zeer gedetailleerd verslag gegeven van de bezetting vanuit het oogpunt van de bezetters met achtergronden, vergelijkingen met andere universiteitssteden, conclusies en aanbevelingen. De bezetters geven tevens hun visie op de sociologieopleiding. Ook zijn er in het Zwartboek en aantal brieven opgeno men, die volgens de studenten illustratief zijn voor de rechtse politiek en ideëen van een aantal hoogleraren. Zoals bekend draaide het bij de bezetting van het sociologisch instituut eind vorig jaar om de Duitse marxistische socioloog dr. D. Lap- ple, die aanvankelijk tot lector in de macro sociologie zou worden benoemd. De subfacul teitsraad sociologie verzette zich tegen de be noeming, het gevolg was dat het sociologisch instituut tot twee keer toe werd bezet door studenten en uiteindelijk rolde er op 4 decem ber van het vorige jaar een compromis uit de bus. De subfaculteitsraad accepteerde dr. LSp- ple als wetenschappelijk hoofdmedewerker met de taken van lector, met de mogelijkheid om later lector te worden. In het Zwartboek bekritiseren de voormalige bezetters nog eens het feit dat de benoeming van dr. Lapple ten koste zal gaan van de stu dentassistenten. „Al met al is één ding duidelijk: als Lapple komt, dan is dat puur aan de strijd van de studenten en solidaire medewerkers te dan ken. De oncontroleerbare machtspolitiek van „rechts" heeft ertoe geleid dat de prioriteit voor het lectoraat getorpedeerd is. Lapple's komst is daartegenover een bewijs dat juist ook de strijd buiten de zogenaamde „demo cratische" organen wel degelijk loont En dit is dan ook een duidelijke aanmoediging om te blijven vechten voor een andere eis: marxis ten moeten kroondocent kunnen worden, dus Löpple moet in de toekomst zonder meer uit zicht krijgen op een feitelijk lectoraat. Die kans is namelijk minder dan gering". „Er is dan ook geen sprake van dat de demo cratie gered zou zijn. Zo er een moraal is, dan is het dat de strijd voor een democrati sche universiteit en progressief onderwijs en onderzoek zich voor studenten op geen enkele manier kan beperken tot participeren in „de mocratische" organen, omdat deze zeker niet garant staan voor een afwegen van de werke lijke verhoudingen en belangen binnen de uni versiteit. Wij zijn ervan overtuigd dat het nuttig kan zijn voor iedereen om uit deze zaak lering te trekken, zeker voor de vele vormen van pro gressieve en democratische belangenstrijd op de universiteit en uiteraard ook daarbuiten", aldus de opstellers van het Zwartboek. Verschillende autoriteiten hebben al bezwaar gemaakt tegen de publicatie van vertrouwelij ke stukken en persoonlijke correspondentie in het Zwartboek. Het bestuur van de subfacul teit stelde geen reproduktie-faciliteiten be schikbaar. Enkele individuele verontwaardig den hebben met gerechtelijke stappen ge dreigd. Mr. K. J. Cath, de voorzitter van het college van bestuur van de universiteit heeft verklaard dat hij het publiceren van persoon lijke en vertrouwelijke stukken volstrekt on aanvaardbaar acht. Het is nog niet bekend of het college maatregelen zal gaan treffen naar aanleiding van de publicatie. De subfaculteits raad sociologie heeft het Zwartboek vanmid dag gepresenteerd gekregen. minimum inleg fl.000,- voor 2 jaar vast voor 3 jaar vast voor 4 jaar vast voor 5 jaar vast deel uitmakend van dc Nutsspaarbank te's-Gravenhagc Alleen op zondag was het mogelijk de zon middels projectie te bekijken, een gelegenheid waar uitge breid gebruik van werd gemaakt. ONDANKS SLECHT WEER LEIDEN Pluvius en de zij nen hebben het Open Week end van de Leidse Sterren wacht aan de Sterrenwach tlaan niet in hun tranendal kunnen laten wegzinken; on danks de weinige heldere ogenblikken aan het firma ment werd het bezoekersaan tal van 1500 ruimschoots overschreden. Vorig jaar werd hetzelfde aantal gehaald, maar toen was het op alle avonden hel der. Dit jaar konden de koe pels alleen op zondag royaal worden geopend voor een blik op de projectie van de zon of een blik op de plane ten. De Sterrenwacht had echter heel wat meer pijlen op haar boog die niet van het weer afhankelijk waren. Zo werd er regelmatig een fraaie film over de Apollo 17 ge draaid, het laatste Ameri kaanse ruimteschip dat op de maan landde. De geschiedenis van de sterrenkunde kon wor den gevolgd aan de hand van de oude astronomische instru menten, dia's, boeken en meer van dat soort dingen. Ook dit jaar was de begelei ding voortreffelijk geregeld en konden de bezoekers een helder antwoord krijgen op de meest onmogelijke vragen, variërend van „Is er leven op andere planeten mijnheer?" tot „Tocht het altijd zo in die koepels?". De mensen die last kregen van hetzij nekkramp, hetzij ruimtevrees konden al tijd nog een bezoek gaan brengen aan de tentoonstel ling „Natuurgetrouw", even eens in het gebouw van de Sterrenwacht. Het Open Weekend van de Sterrenwacht was dit jaar ge combineerd met de Nationale Sterrenkijkdag, die was op vrijdag 2 maart. Het Open Weekend keert jaarlijks terug. Voor mensen die niet zo lang kunnen wachten bestaat de mogelijkheid om in georgani seerde groepen de Sterren wacht te bezoeken en door de telescopen te kijken als het weer daartoe aanleiding geeft. Verzoeken voor zo'n rondlei ding moeten worden gericht aan de Sterrenwacht Leiden, per adres de heer Meyvogel, Sterrenwachtlaan 7 in Leiden. LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft ernsti ge bezwaren tegen het plan van het Leidse gemeentebestuur de Plesmanlaan te versmallen. Dit voornemen maakt het college bekend in het programma van eisen voor de Leeuwenhoek, waarop de Kamer reageert. In zijn brief aan b en w wijst de Kamer erop dat de Plesmanlaan een belangrijke functie vervult als toegangsweg voor de binnenstad en als regionale oost-westver binding. Bovendien vindt de Kamer het plan tot versmalling over te gaan niet te rijmen met de geprojecteerde bedrijfsac tiviteiten in de Leeuwenhoek en de toe komstige ontwikkeling van het Schutters veld. Ook het plan om de Nachtegaallaan zijn functie van wijkontsluitingsweg voor au toverkeer te ontnemen, wijst de Kamer van de hand. „Gezien de bestaande oriëntatie van de Vogelwijk op Oegst- geest en de te verwachten overeenkom stige oriëntatie van de Leeuwenhoek", al dus de Kamer in zijn reactie aan b en Voorts gaat de Kamer in op de noodza kelijkheid om rond het Station meer be drijven in de tertiaire sector te verwe zenlijken. Ten aanzien van het plan van het Leids gemeentebestuur om tot vesti ging van een dealercentrum langs de Plesmanlaan over te gaan merkt de Ka mer op: „Dat hiermee nauwelijks een bijdrage aan een verbetering van de hui dige economische en werkgelegenheids- structuur zal worden geleverd. Immers, het betreft hier voornamelijk bestaande uit de binnenstad te verplaatsen autobe drijven; het biedt derhalve slechts een ruimtelijk alternatief voor een al of niet vermeend probleem in de binnenstad", aldus de Kamer. Hij dringt bij het college op aan om wanneer het toch bij zijn plan blijft,, eerst bij de garagebedrijven met een de alerschap te informeren of er bij deze bedrijven belangstelling voor een derge lijk centrum bestaat. „Gezien de conti nuïteit van de bedrijfsvoering lijkt het gewenst dat onderscheid wordt gemaakt tussen garages met en zonder dealer schap", aldus de Kamer. Ten aanzien van de in de Leeuwenhoek geprojecteerde winkelvoorzieningen stelt de Kamer dat een beperkt winkelcen trum voldoende is. Wel onderschrijft de Kamer de wenselijkheid van vestiging van PTT-kantoortjes en/of bankfiliaal en een horecavoorziening. LEIDEN Vroeger heette het Interact, maar nu vol wassenwording dreigt heb ben de verschillende toneel verenigingen van de verza melde Nederlandse studen- ten-corpora het beest zijn ware naam gegeven: Eenak terfestival 1979. Zes steden dragen producties aan, die in diezelfde zes steden - Utrecht, Delft, Leiden, Am sterdam, Wageningen en Groningen - tussen 27 febru ari en 13 maart aan den vol- ke worden getoond. Het Ne derlands Centrum voor Ama teur-Toneel heeft subsidie gegeven. Men heeft gepoogd programma-overleg te hou den. Tenslotte zijn er toch weer drie Pinters uitgerold, één d'Obaldia, eén' Arrabal, één stuk van de onbekende Ghilain en één zelf geschre ven stuk. Bij de volwassenwording hoort ook de verwisseling van de tamelijk gebrekkige en gehorige toneelzolder op Minerva voor het semi-pro- fessionele LAK-theater, waar het festival vrijdag en zater dag was neergestreken. De organisatie verliep daar soe peler dan voorheen; de chan gementen tussen de verschil lende presentaties namen niet hinderlijk veel tijd in beslag. De eerste avond werd geo pend door Groningse studen ten met zes-korte Revue-stuk jes van Pinter, die de moge lijkheid boden in korte tijd veel spelers een speelbeurt te geven. Verschil in talent ver oorzaakte een onderling ver schil in kwaliteit. Te veel lie ten spelers zich dicteren door de tekst in plaats van door de innerlijke handeling van het stuk. Teveel ook was de speelhouding van de spelers naar de vloer gericht, zodat het spel een afgesloten in druk maakte. „Op weg naar Tar" van Ar rabal was dit najaar in het LAK te zien in een presenta tie van de Utrechtse ama- teurgroep Piek. Was bij die groep het optreden van de drie „filosofen" een lust voor het oog en de verhouding tussen Fando en Lis tamelijk genuanceerd uitgewerkt, bij de Wageningse Studenten To neelvereniging overheerste de vlakheid na een veelbelovend begin in het samenspel tus sen Fando en Lis. De durf om op het toneel aanwezig te zijn ontbrak evenals een kon stante speelspanning. Kleine oneffenheden beginnen dan hinderlijk in het oog te lo pen: de lamme Lis beweegt haar voeten. Hoogtepunt van de eerste avond bleken de Amsterdam se studenten met Pinters „De Minnaar" dat een jaar of twee geleden ook al door het Leidsche Studententoneel werd gespeeld en komend voorjaar door studenten van de vakgroep Engels. De twee spelers van het stuk - er is slechts een kleine bijrol voor de melkboer weggelegd - wis ten continu de spanning vast te houden en zo een grote to neelprestatie leverden. Veel aandacht was besteed aan het spel zonder woorden. Te recht. Acteren is niet alleen tekst zeggen, maar ook om de tekst heen spelen. Jam mer is dat Sarah door het hele stuk als een uitgespro ken sensueel type wordt ge presenteerd en zo de tweede ling mist, die het programma suggereert. De tweede avond opende met een modern Grand-Guignol- stuk: „Tombola des doods" van Eddy Ghilain door vier jongens en één vrouw uit Delft. „Tombola des doods" heeft door zijn lekker gruwe lijk gegeven - een kapper door zijn vrouw in een in richting opgeborgen, beneemt op een dag, wanneer hij ont snapt is, al haar minnaars het leven door ze een specia- „Tombola des doods". wel bloedig maar niet onverwacht le kappersbehandeling te la ten ondergaan - maar de voorspelbaarheid is zo groot, in ieder geval in de opvoe ring door de Delftenaren, dat iedere verrassing uitgesloten is. Ook hier gold dat er bij de bepaling van de handelin gen van de tekst was uitge gaan. De dialoog „De overledene" (d'Obaldia) bood dergelijke acteerpresta-ï ties van twee speelsters uit Amsterdam. Het contrast tus sen de twee dames werd goed volgehouden; een begin van op het podium aanwezig zijn was bij hen aanwezig. Leiden zelf kwam met „De stilte" (Pinter). In zekere zin een verrassend stuk, omdat Pinter hierin een veel ab stracter niveau opgezocht heeft dan in bijvoorbeeld „De minnaar" of „Het ver jaardagsfeest". Op zich heeft Leiden die abstractie recht gedaan door het stuk nogal expressionistisch te enscene ren en te spelen. Boeiend was het wel, maar toch niet het grote experiment, dat de traditie die het festival in haar greep houdt, vermocht te doorbreken. Dat kon Utrecht met het zelf geschreven „De brieven" ook niet. Misschien was „De brie ven" bedoeld als een uiterst experimenteel stuk, maar het kwam over als een ironisch bedoelde tamelijk warrige mengeling van allerlei onder werpen die de zestiger en ze ventiger jaren beheersten en beheersen. Ook de spel-op- dracht - spelen dat men een stuk repeteert - was, in ieder geval voor deze Utrechtse amateurs, te hoog gegrepen. Tenslotte. Het lijkt erop dat de ontwikkelingen op toneel gebied van laatste vijftien jaar een beetje aan de corpo ra voorbij zijn gegaan. Voor hen geldt nog altijd dat to neel teksttoneel is met na druk op de tekst. Vandaar dat bij verscheidene produk- ties uit het „Eenacterfesti val" de handeling en inner lijke emotie duidelijk bij de tekst achterbleven. Maar to neel is niet tekst alleen. Zoals modern toneel nog wel wat meer is dan Pinter of d'Obaldia. Er was een tijd dat studenten een voorhoede functie vervulden, ook Corps-studenten. JACQUELINE MAHIEU, PAUL VAN DER PLANK. Avondje Oosters koken In de Petrakerk aan de Leidse Surinamestraat wordt morgenavond een demonstratie Oosters koken gegeven. Een demonstratieteam van Conimex, specialist in Ooster se levensmiddelen, toont hoe een Indische rijsttafel kan worden klaargemaakt door de Nederlandse huisvrouw. De bijeenkomst is toegankelijk voor leden van het NCVB. Pieters- en Academiewijk De vereniging voor Pieters- en Academiewijk houdt van avond om acht uur een ledenvergadering in het gebouw Rehoboth aan het Rapenburg 10. Tijdens de vergadering worden commissies gevormd voor de bestemmingsplan nen van de verschillende delen van de wijk. D'66 ledenvergadering De'Leidse afdeling van D'66 houdt 9 maart om acht uur in het Pieterskerkzaaltje aan de Kloksteeg 16 een verga dering. Op de agenda staan behalve de gebruikelijke punten de installatie van een redactieraad en het voor jaarscongres. Japanse boekencollectie De Japanse ambassadeur in Nederland H. Uchida zal woensdag 7 maart om elf uur een collectie boeken aan bieden aan het Nederlands Genootschap voor Japanse Studiën. Dit gebeurt in het centrum voor Japanologie en Koreanistiek van de Universiteit. De collectie wordt ge schonken door de Japan Publishers Association for Cul ture! Exchange en is vernoemd naar de beschermheer van deze oragnisatie Prins Mikasa. De boeken zijn geko zen door een aantal vooraanstaande deskundigen op di verse gebieden en zullen gebruikt kunnen worden door alle beoefenaren van de Japanologie in Nederland. Margriet modeshow De Margriet modeshow wordt donderdag 8 maart gehou den in de Leidse Stadsgehoorzaal om kwart over twee 's middags en om zeven uur en half tien 's avonds. De show omvat zestig zeifmaakmode-modellen en 20 brei- modellen, waarvan de patronen ter plaatse verkrijgbaar zijn. De modellen tonen duidelijk het nieuwe modebeeld; brede schouders met vullingen, smalle taille met brede ceintuur, kleine hoedjes, schoenen met hoge hakken en de rokken wat minder wijd. De kleuren zijn fris: hard blauw, rood, geel, zeegroen, zwart in combinatie met wit of felle kleuren. De ontwerpen - in groepen verdeeld - zijn aangepast aan de leeftijd, maar en ook aan de in stelling van de verschillende typen vrouwen. Het maat- bereik is groot: maar 34 tot en met 54. De toegangsprijs bedraagt zes gulden. Zuid-Amerika in het Filmhuis Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, start op donderdag 8 maart een cyclus met Zuid- Amerikaanse films. De serie begint met de Uruguese film „Las Semillas de la aurora (Het zaad van de ochtend stond)" van het kollektief Tallec de Montevideo. Deze grotendeels documentaire film geeft een overzicht van het verzet en de guerrillastrijd in Zuid-Amerika in de ja ren 60 en begin jaren 70. Verder staat op het programma „Barravento" van Glauber Rocha (Braz.) op 15 maart, op 22 maart „De Verraders" van Jorge Sanjines (Argentinië) en „De moed van het volk" van een anoniem Boliviaans kollektief. De toegang is 4,-, CJP 3,50 en leden 3,-. Koopa vond-concert In de Lutherse Kerk aan de Hooglandsekerkgracht 26 in Leiden wordt donderdag 8 maart een koopavond-concert gehouden door fluitiste Stans Backer en organist Hans van Nieuwkoop. Het programma vermeldt werken van Henk Badings, George Muffat, Böhm, Krebs en Alb. de Klerk. Aanvang: half negen; de toegang is gratis. Een plezierige bijkomstigheid: de kerk is verwarmd. Humphrey Bogart In het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 gaat vanavond een serie klassieke films uit Hollywood van start met de vertoning van The Maltese Falcon met Humphrey Bogart Aanvang acht uur; toegangsprijs voor niet-leden 4,50 gulden. Heilige Mis Pastoor Schrama uit Oud-Ade gaat op dinsdag 6 maart voor in de Heilige Mis voor overledenen om negen uur 's morgens. De mis vindt plaats in de kapel aan de Zijl poort. Rijksdaalderconcert Het viool-piano duo Martine Reijnders Schilt en Eiji Okada geeft op woensdag 7 maart een concert in de Ka. pelzaal van het K&O-gebouw. Zij spelen werken van Beethoven, Mozart en Schubert. Het concert begint om 20.15 uur en toegang kost 2,50, hierbij is een kopje koffie vooraf inbegrepen. Kaarten verkrijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45, Leiden, tel. 141141.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3