Recordwedstrijden zonder records WIERINGEN MET DE SLAGER OPSTAP Klaas Lok op zwaar parkoers naar crosstitel Leonardo David in levens gevaar Anita Vriesema en Arie Eriks marathonkampioenen ZIJDELINGS LEIDSE COURANT/ MAANDAG 5 MAART 1979 PAGINA 13 Leonardo David (eer ste foto) verliest zijn controle tijdens de af daling in Lake Placid, wordt bewusteloos op een brancard gelegd (tweede foto) en ver volgens in allerijl naar een ziekenhuis ver voerd (derde foto), al waar hij een herseno peratie moest onder- LAKE PLACID De achttienjarige lta« liaanse skiër Leonardo David, die za terdag tijdens een afdaling in Lake Placid ten val kwam, verkeert in le vensgevaar. David is in het ziekenhuis van Burlington aan het hoofd geope reerd om een bloedstolsel in de herse nen te verwijderen. David verkeert nog altijd in een coma. De afdaling werd overigens gewonnen door de Oostenrijker Peter Wirnsberger. De Zweed Ingemar Stenmark kwam het snelste door de poortjes tijdens de reu zenslalom. Zijn grootste concurrent, de Amerikaan Phil Mahre, brak het linker been tijdens de eerste manche. Ook Phil Mahre was ongelukkig in Lake Placid. INZELL Erie Heiden, de Amerikaanse wonderschaatser, heeft het afgelopen weekeinde tl|dene de recordwedstrijden om de gouden schaatsen op de kunstijsbaan van Inzeil geen gas terug genomen. Ook In de afsluitende grote vierkamp van de strijd om de voor het eerst Ingestelde we reldbeker sloeg Helden een gat van meer dan drie punten met de concurrentie, die in dit geval voornamelijk bestond uit de Noren Stenshjemmet en S|öbrend en de Nederlander Hllbert van der Duim. Werel drecords vielen er niet In de Zuidbelerse plaats, daarvoor waren de omstandigheden net niet goed genoeg. Toch Imponeerde Helden met enkele sprekende verrichtin gen. Zo begon hij het evenement zaterdag met een nieuw persoonlijk, Amerikaans baanre cord op de 500 meter in 37.80 seconden. Op een onderdeel heeft Heiden nog ge poogd een wereldrecord te verbeteren. Dat was de 1500 meter van gisteren. In de rit tegen Stenshjemmet maakte Heiden tussen tijden van 24,9, 54,34 en 1.24,7. Uiteindelijk kwam Heiden 1,18 seconde te kort op het wereldrecord, dat sinds 1977 met 1.55,18 op naam van Storholt staat. Heiden kwam uit op 1.56,36. Op de lange afstanden zaten wereldrecords er gewoon niet in. Verrassend was de overwinning van Klaas Vriend op de vijf kilometer. Hij reed aan het slot echter onder aanzienlijk betere omstandigheden dan Helden. Het verschil bedroeg eentlende seconde (7.13,65 tegen 7.13,75). Helden nam wraak In een direct duel op de 10.000 meter. Toen werd Vriend op bijna een halve minuut gereden (15.02,67 tegen 15.30,98). Hilbert van der Duim reed een regelmatig toernooi, viel op alle afstanden in de prijzen en eindigde als derde, kort achter Stensh jemmet. Hans van Helden was als vijfde de tweede Nederlander. Hij reed constant, zon der tot grote uitschieters te komen. De tweede pupil van coach Egbert van 't Oever (die net als de andere bondscoaches zijn contract niet zag verlengd in afwachting van nadere besprekingen) was Klaas Vriend (achtste). Piet Kleine werd negende, maar kwam in het klassement om de kaasunietro- fee uit op de tweede plaats, achter Heiden. Bij de sprinters won de Noor Fröde Ron- ning drie van de vier afstanden. Alleen op de 1000 meter van zaterdag werd hij vierde, bijna een seconde achter winnaar Engel- stad. De Amerikaan Dan Immerfall eindigde als tweede met een achterstand van 0.605 punten. De beste Nederlander was Bert de Jong (zesde). Zijn beste prestatie was de 1.18,24, waarmee hij op de eerste dag twee de werd op de 1000 meter BERGH Na een heerschappij van vijf jaar door Jos Hermens, de Nijmegenaar kon dit jaar niet deelnemen als gevolg van een operatie die hij enkele weken geleden in Boston aan beide achillespezen onder ging, is Klaas Lok (Phoenix) in Bergh Ne derlands veldloopkampioen bij de heren geworden. De Utrechtse leraar kwam op het door de opdooi en regen bijzonder zwaar geworden parkoers het beste door de modder waarin de deelnemers dikwijls tot hun enkels wegzakten. Het parkoers was zelfs zo zwaar dat trai ningscoördinator Bob Boverman het eigen lijk onverantwoord vond de betrekkelijk smalle top hier op los te laten. Aanvankelijk vormde zich een kopgroep van tien lopers, waarin Klaas Lok de sterkste was. Gerard Tebroke had de grootste moeite om op de been te blijven, maar eindigde desondanks toch nog op de vierde plaats. Joost Borm en Ton Luttikholt waren de laatsten die Lok moesten laten gaan. Lok finishte uiteindelijk met een voorsprong van elf seconden op Borm. Phoenix, dat met Lok, Borm en Ad Buys drie lopers bij de eerstez4es had. werd clubkampioen Annie van Stiphout werd voor de derde achtereenvolgende maal kampioene bij de dames. De Helmondse ondervond alleen maar tegenstand van Carla Beurskens, die overigens toch nog ruim elf seconden moest prijsgeven. In 1978 werd Carla Be urskens ook tweede in de titelstrijd Annie Moedt werd voor het derde achter eenvolgende jaar kampioene bij de meisjes A. Het Groningse meisje, dat in 1977 als B- juniore zegevierde, had twee seconden voor- Klaas Lok nadert de finish van de veldloop in 's Heerenberg zich al Nederlands kampioen. sprong op de Arnhemse Friederica Sieders. Bij de A-jongens werd de strijd volledig be heerst door Mare Borghans. Het Limburgs talent liep de zeven kilometer in 23 minuten en 16.8 seconden. Jan Zethof (AVA '64) bleef nog het dichtst bij Borghans, al be droeg zijn achterstand op de toch nog bijna veertien seconden. Uitslag veteranen: 1. Nico Houter (SAV) 11,5 km in 41.32,5; 2. Dirk de Bruin (AVR) 42.28,2; 3. Tan ten Bult (AVR '69) 42.47,8. DEN HAAG Piet Ottens niet alleen de slager van de nieuwe kampioen van het mara thonklassement Arie Eriks maar ook zijn sponsor. Op het ijs van De Uithof was de schaatser uit Wieringen duidelijk, nadat hij in de finale zijn vriend en training- sgenoot Co Giling in de finale en negentiende wedstrijd had verslagen. Hij wees naar Piet Ottens en stelde:,,Aan hem heb ik een hoop te danken. Zonder sponsor kom je er niet. In dit Marathonschaatsen gaat veel geld zitten" Piet Ottens is helemaal in de ban van het marathonschaatsen Wieringen is een dorpje van on geveer 800 zielen. Zaterdaga vond waren er zo'n 200 van de ongeveer duizend toeschouwers op De Uithof als supporters van Arie Eriks. Maarliefst 100 waren met een bus gekomen op kos ten van Piet Ottens. „Klant of geen klant ze konden in mijn zaak een kaartje komen halen. In een paar uur waren de twee bussen vol. We houden van een stuntje in Wieringen Nadat de prijzen rond elf uur zaterdaga vond waren uitgereikt gingen de supporters van Arie Eriks rich ting Wieringen. Daar was het feest in het dorpshuis tot vroeg in de morgen. De 32-jarige Arie Eriks is een waardig kampioen. Hij nam de titel over van de 28- jarige Co Giling uit Warmenhui- Alleen als Eriks compleet zou falen en Giling de ovenwinning zou grijpen, zou Giling kam pioen zijn geworden. De laatste marathon van het seizoen met als inzet de fraaie Keizercup In stromende regen werd zaterdagavond op De Uithof de finale van het marathonschaatskampioënschap van Nederland verreden. was erg matig. Strijd is er niet geweest. Door het slechte weer en een sterke wind namen de kopstukken Giling en Eriks geen enkel risco. Pogingen om uit de groep weg te lopen liepen van beide rijders op niets uit. Voor Arie Eriks was dan oolfrhet pa rool om zich staande te hou den. In een tijd van 63 minuten en 59.87 seconden ging Jaap Jonkman uit Andijk als eerste van de ongeveer zestig rijders over de eindstreep. Enkele ron den voor het eind liep hij uit de groep van toen nog maar 26 rij ders weg, bouwde een kleine voorsprong op en was niet meer te kloppen. Arie Eriks werd tweede voor Marten Hoek stra, Jan Kroon en Jeen van den Berg. In de eindstrijd had Co Giling al de pijp aan Maar ten gegeven Hij kon niet verder komen dan een veertiende plaats. Dries van Wijhe- geen in teresse en Rien de Roon, op vakantie in Inzeil, waren niet van de partij. Arie Eriks won vier wedstrijden van de negentien en kwam daardoor aan een puntentotaal van 238 voor Giling met 215 en Jos Pronk met 167. Arie Eriks, een (h)eerlijke winnaar:.. Door het slechte weer zijn er enkele wedstrijden uitgesteld. Dat ge beurde net in een periode dat er geen vorm bij mij was. An ders was het misschien anders Volgend jaar gooi ik niet alles op het marathonklassement. Dries van Wijhe loopt te roepen dat hij op de 100 en 200 kilome ters niet te kloppen is. Dat wil ik het volgend seizoen dan wel eens zien". „Voor dit klassement moest ik veel buitenijs laten schieten. Dat doe ik het volgend seizoen niet meer. Natuurijs is toch anders, veel gezelliger. Nu stapte ik bij de 200 kilo meter, in Zevenhuizen af, na 100 kilometer, omdat je de volgende dag weer een ma rathon moet rijden. Straks zal ik proberen „Dolle Dries" te klop pen", aldus Arie Eriks die het afgelopen seizoen ook nog op de langebaan actief was en ne gen jaar geleden deel uitmaakte van de kernploeg. Eriks liet Pronk en Giling in het succes delen. Ze trainen samen dag in dag uit. Co Giling:„Het lukte gewoon niet. Het was door de wind in de bochten erg gevaarlijk. Je kon hier niet op snelheid een wedstrijd winnen. Ik ben toch tevreden over het seizoen en Eriks kampioen, daar zit ik echt niet mee Co Giling zal niet meer bij de wielrenners als amateur van start gaan. De oud renner van de Haagse De Markthofploeg heeft het te druk met zijn twee sportzaken en zal alleen nog maar op een trimfiets rijden als training voor het schaatsen VAL Jos Pronk kwam tijdens de laat ste marathon lelijk ten val en botste tegen een lichtmast aan. Met hoofdpijn verliet hij, zonder verdere gevolgen, het ijs. Bij de dames greep de Haagse Anita Vriesema de titel. Ze kwam tot een puntentotaal van 93. Zaterdag liet ze echter de overwinning aan de vijftienjarige Monique Kauffman, eveneens uit Den Haag. Anita Vriesema was voor de start door haar grote puntenvoorsprong al zeker van de titel. De overwinning van Monique Kauffman was voor de twintigjarige Anita Vriesema geen verrassing.,. In de training gaat ze met de sterksten mee En Monique Kauffman:„Het is wel leuk dit marathonrijden. Vo rig jaar won ik ook deze wed strijd op De Uithof. Maar lange baan is nu natuurlijk belangrij ker voor mijn". Monique Kauff man is een raspaardje, waar men in Den Haag zeker een tweede Ria Visser in ziet, en kampioene van Nederland bij de meisjes C-juniore. Op 17 maart komt ze bij het dameswielren- nen in actie in de Ronde van Zuid Holland in de ploeg van Becksbier met o.a. Anne Rie- mersma. Oud Elfstedentocht winnaar Jan van den Hoorn zegevierde bij de veteranen. Hij won de laatste van de zeventienwedstrijden en behaalde een totaal van 119 pun ten. Hein Kruider uit Leiden kwam op de tweede plaats, maar kon in het klassement geen rol meer spelen. ARTHUR VAN RUSWUK Oordeel I Het grote publiek is in de sport de scherprech ter en dat wordt nog wel eens vergeten. Ver richtingen worden, hoe zeer men daar ook te gen kan ageren, zwart wit afgedaan en een ongunstige indruk kan moeilijk worden wegge nomen. Zo is dat nu eenmaal. De sporters, zeker als zij hun land vertegenwoordigen, zien blijkbaar niet in welk een schade zij hun sport kunnen berokke nen. Dat geldt niet zo zeer voor tegenvallende resultaten - zij worden meestal snel vergeten - maar voor de mate waarop zij zich wensen in te zetten. Het zaak handbalteam, dat louter en alleen naar Spanje vertrok om zich te handhaven in de B- groep. is daarvan een voorbeeld. Na verloop van tijd zullen weinigen, die niet bij de handbal sport betrokken zijn, zich herinneren op wel ke plaats het team ten slotte eindigde. Wel zal de kritiek, die de coach uitte, lang blijven han gen en in de zwart-wit- gedachte van velen wordt maar al te gauw de term „dat stelt niets voor" gebezigd. Door hun houding in Spanje heeft het team de zaal handbalsport veel scha de berokkend bij hen die niet rechtstreeks er bij betrokken zijn. Zij zullen milder oordelen. Het grote publiek echter zal keihard zijn en zich er wel voor wachten een wedstrijd te bezoe ken. zodat het zaal handbal het moet blij ven doen met de fer vente fans. Oordeel II Eenzelfde voorbeeld is de kunstrijdster Astrid Jansen in de Wal die zich heeft laten verlei den - omdat de KNSB meedeelt in een pot van de reclameborden waar uit alleen deelnemende landen kunnen putten deel te nemen aan het toernooi om de wereld titel. Bij de strijd om het Europees kampioen schap nam zij een ui terst bescheiden plaats in, waardoor een brede belangstelling voor kun strijden in Nederland waarlijk niet wordt ge stimuleerd. Straks komt er ongetwijfeld weer een lage klassering te voorschijn. Dat Astrid Jansen in de Wal af gaat, moet ze zelf we ten. Dat ze haar sport schade berokkent en erger, dat ze voor zil verlingen door de KNSB wordt uitgezonden, duidt op een instelling die geen rekening houdt met „het grote publiek" dat ook in dit geval zal oordelen: stelt niets voor. Ook dat rijd sters die nog na Astrid Jansen in de Wal ko men. worden gedu peerd. laat de KNSB rustig aan zich voorbij gaan. Tegenvallend De vier wedstrijden in de eredivisie, die giste ren ën zaterdag ge speeld konden worden, waren aardig over het land verdeeld. Sinds 17 december was er niet meer gevoetbald op dat niveau en er werd ver- I wacht dat het publiek in stromen de loketten zou passeren. Dat is Ie- lijk tegengevallen. De vier duels trokken i 51.000 toeschouwers. van wie 29.000 - er was gerekend op 40.000 - in Rotterdam naar de Kuip gingen. Behalve FC Twente, dat met 9.000 aardig aan het gemid delde zat, vielen de be zoekersaantallen bij NAC (6000) en vooral Roda (7000) tegen. De honger van het publiek naar voetbal bleek niet zo hevig. Zou het dan toch waar zijn dat de resultaten van het Ne derlands elftal deels de belangstelling voor com petitievoetbal bepalen?

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13