Verschil tussen minder arm Feyenoord en arm Sparta: 4-1 Gelegenheidsspits Roda productief Twente moet fouten van doelman corrigeren Toch weer praten over werktijdverkorting BSBSHnm BUITENLANDSE TRIPS WERPEN NUT AF (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Volgens voorzitter Van Zandvliet tracht de FBO alsnog een uitkering uit het vuur te slepen voor de clubs die tijdens de afgelopen vorstperiode werktijdverkor ting aanvroegen. De bedrijfsvereniging waarbij het betaalde voetbal is aangesloten, wees die aanvraag af, maar de FBO bestrijdt de juridische gronden van deze afwijzing. De algemene werkgeversvereniging (AMV) zal nu voor de FBO onderzoeken of het besluit van de bedrijfsvereniging nog te rug te draaien is. De AMV meent een grond voor een protest te hebben gevonden in het zogenaamde „Sinterklaasbesluit". Op 6 december 1946 werd besloten uit de kas van de be drijfsvereniging gelden ter beschikking te stellen aan- landbou wers, die toen door de weersomstandigheden in nood waren geraakt, volgens de AWV een duidelijk stuk jurisprudentie. De AMV is van mening dat bij het betaalde voetbal van een soortgelijke situatie sprake is. Tevens meent de AMV dat de procedure bij de afwijzing verkeerd is geweest. Men is van oordeel dat niet het bestuur van de bedrijfsvereniging, maar de directeur zelf negatief heeft beschikt, hetgeen tegen de re gels zou zijn. KERKRADE Roda JC is de tweede helft van de competitie be gonnen met een zeer gemakkelijke overwin ning op NEC. De thuisclub was de gehe le wedstrijd superieur en NEC mocht blij zijn, dat het bij de stand 3—0 bleef. Roda begon gehandicapt omdat Koster en Kolding ge blesseerd aan de kant moes ten blijven, terwijl een aan tal „kneusjes" o.a. Lees, Ziegler en Nanninga in het veld liep. Toch werd al vrij snel duidelijk dat Roda de afgelopen weken veel oefen duels had gespeeld en NEC nauwelijks op een grasveld had kunnen trainen, laat staan wedstrijden spelen. Maar daarin alleen mag de suprematie van Roda niet worden gezocht. Er was en is ook wel degelijk sprake van klasseverschil. Aan de kwaliteiten van Roda kan het NEC van dit moment niet tippen. De Nijmegenaars stonden de gehele wedstrijd met de rug tegen de muur. Al na negen minuten werd het 10. Na een hoekschop van Vermeu len belandde de bal via een Nijmeegs been op de rand van het strafschopgebied voor de voeten van Theo de Jong, die laag en hard raak schoot. Doelman Form an noy, die kansloos was op het schot van De Jong, kreeg in het verdere verloop van de eerste helft handen vol werk. Met handen en voeten verdedigde hij ach uitstekend, al had hij ook wel het geluk aan zijn zijde. Vooral toen Pierre Vermeu len een pass van Strik on derschepte en de bal in een boog over Formannoy heen op de lat belandde. Roda had in de eerste 45 minuten meer afstand kun nen nemen maar bij de af werking ontbrak het aan ac curatesse. In de tweede helft werd toch nog orde op zaken gesteld. Ziegler werd in het straf schopgebied onderuit ge haald. Hoewel de door De Jong te zacht ingeschoten strafschop door Formannoy werd gestopt, werd het toch nog 2—0, want uit de daar door ontstane hoekschop schoot André Broeks kei hard raak. Broeks, die als gelegenheids- spits optrad, tekende ook voor het derde doelpunt. Hij verscheen na een uittrap van Jongbloed alleen voor de doelman van NEC en over de uitlopende Forman noy heen lepelde hij de bal in het net. Een halve minuut voor tijd profiteerde Jan Hoogen- doorn van een onoplettend heid in de defensie van Roda en redde alsnog de eer voor zijn ploeg. Pleun Strik kreeg een gele kaart na een ernstige overtreding tegen Pierre Vermeulen. Scoreverloop: 9 De Jong 10. 54. Broeks 2—0, 79. Broeks 3—0, 89. Hoogendoorn 3—1. Scheidsrechter Manuel. Toeschouwers: 7000. Roda JC: Jongbloed; Degens, Pfeif fer. Ziegler, De Wit; Ehlen, De Jong, Lees; Vermeulen, Nanninga (Toonstra), Broeks. NEC: Formannoy; Sije Visser, Dries Visser, Strik, Ophof. Jos Hendriks, Surau, Janssen (Peter Hendriks); Heisper, Hoogendoorn, Ronald Hendriks. Het begin van het einde voor Sparta. Wim van Til (links nog net zichtbaar) heeft, voordat Michel Valke zijn directe tegenstander heeft kunnen ingrijpen, Feyenoord op 10 gebracht. gekopt (1—0). Vier minuten later was het weer raak uit een vloeiende combinatie. Jan Peters liet de bal lopen voor Petursson die evenmin als Budding opval lende dingen deed. De IJslander schoot slap in en de bal hup pelde naar de doellijn. Jan Pe ters was erbij om definitief te scoren: 2—0. Weer een treffer, die was voor bereid aan Feyenoords rechter flank omdat Van Tiggelen een povere wedstrijd speelde. Maar hij wilde nog wel werken, spe lers als Van Staveren en Van Zoest zagen er weinig heil in en zo kwam Morgan moederziel al leen te staan. Doordat ook Val ke, hoewel technisch knap, niet de man was die zijn ploeg kon dragen, moest het op Sparta's middenveld komen van Van Gaal wiens lange passes even- H wel weinig effect sorteerden. Glorieus Feyenoords middenveld steun de stukken beter. Het probleem voor Jezek Is dat hij over te weinig spelers voor die linie beschikt. Er mag niemand weg vallen, en zeker niet Wim Jan sen die weer een glorieuze partij vertolkte. Wim van Til ontwikkelt zich steeds meer als een puike middenvelder die de aanvallende Impulsen van Val ke Indamde door hem zo op de huid te zitten dat hij veelal vlak voor zijn verdediging moest opereren. De ruststand 2—0 en het gebrek aan vechtlust bij Sparta verleid den Feyenoord in de tweede helft tot het prijs geven van het initiatief. Toch leverde een uitval 30 op toen Van Tiggelen meer dom dan met opzet Budding toucheerde die ijlings ter aarde stortte. Ook dit trucje dus niet verleerd in de lange rustpauze. Scheidsrechter Jan Keizer "inconsequent", veroordeelde Petescu hem gaf een straf schop en Notten scoorde. Met de jonge, snelle Wout Hol- verda (voor Van Zoest) drong Sparta forser aan en de invaller smaakte het genoegen een door Morgan "teruggekaatste" bal feilloos in te schieten toen het duel juist vrijwel stil was geval len. Jan Peters kopte nog zwe vend tegen de paal en toen V.d. Lem (ingevallen voor Van Til met knieklachten) door de Spar taanse defensie wriemelde schonk hij de uitblinkende Wim Jansen de gelegenheid de eind stand op 41 te brengen. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 32. Van Til 1—0, 36. Jan Peters 20, 59. Notten (straf schop) 30. 75. Holverda 31, 84. Wim Jansen 41. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 29.121. Feyenoord: Treytel; Wijnstekers, V.d. Kortput. Stafleu, Brard; Van Til (V.d. Lem). Jansen. Notten; Budding, Pe ters (Melis), Petursson. Sparta: Doesburg; Bert Jansen, Bal- kestein, Marijt, Van Tiggelen; De Goey, Van Gaal. Valke; Van Zoest (Holverda), Morgan, Van Staveren. ENSCHEDE FC Twente, en In wat mindere mate FC Utrecht, bleken moeite te hebben na de gedwongen wlnterpauze weer In het gewen ste ritme te komen, maar slaagden er deson danks In een met vele fouten gelardeerde wed strijd voor het publiek aantrekkelijk te maken. Wellicht ook als gevolg van een niet verwachte achterstand moest FC Twente al na een kwar tier overgaan tot een sterk aanvallende speel wijze, waardoor aan de defensieve taken niet al te veel aandacht meer werd geschonken. De vroege voorsprong van Utrecht ontstond na een handsbal van Strijdveen. Van Staa nam de vrije trap uitstekend, doel man Van Gerwen greep totaal mis en de vrijstaande De Kruyk kon ongehinderd scoren. FC Twente miste het overzicht om de nadelige marge snel te kunnen wegwerken en werkte bovendien niet hard genoeg om de Utrechters ernstig te kunnen verontrusten. Dankzij een uitstekend spelende Van Breukelen, en onzuiver mikken van Pahlplatz, die een inzet door Wildschut van de lijn zag ge haald en een tweede poging op de lat zag eindigen, bleef de stand dan ook tot de rust gehandhaafd, al had het ook best 0—2 kunnen zijn als Gozems in een riante positie wat zorg vuldiger te werk was gegaan. Na de rust werd de strijd boelender, omdat FC Twente fu rieus trachtte de gelijkmaker te produceren en FC Utrecht door de zee van (geboden) ruimte ook regelmatig dicht bij een treffer was. Het massale offensief van FC Twente had het eerst succes toen Grltter eindelijk de goede richting vond nadat hij en Overweg er al dichtbij waren geweest Met Lindsted - vanaf de 58e minuut in de ploeg voor San chez Torres - probeerde Twente vervolgens de strijd naar zijn hand te zetten. Lindsted en Gritter raakten resp. lat en paal maar de treffer viel aan de andere kant. Van Staa maakte zich simpel los van Strijdveen en bereikte Van Veen, die moeiteloos kon raak knikken: 12. Opnieuw ging Van Gerwen niet vrijuit maar de doelman van FC Twente mocht van geluk spreken dat Overweg, de sterke centrale verdediger, een goede wedstrijd afsloot met een gave treffer na een boeiende aanval, die FC Twente de verdiende gelijkmaker opleverde. Bij de Enschedeërs speelden Zondervan en Lindsted voor het eerst in een competitieduel mee. Zondervan deed dat aanval lend steek, verdedigend echter minder, terwijl Lindsted in elk geval bewees een pure aanvaller te zijn, die de kortste weg naar het doel zoekt. Scoreverloop: 15. De Kruyk 0—1, 62 Gritter 11. 76. Van Veen 1—2, 82. Overweg 22. Scheidsrechter; Mulder. Toeschouwers: 9.000. FC Twente: Van Gerwen; Strijdveen. Drost. Overweg, Zondervan; Otto, Van der Vall, Pahlplatz; Sanchez Torres (Lindsted), Gritter. Bos. FC Utrecht: Van Breukelen; Van Ta- melen. De Kruyk, Wildbret, Du Chatinier; Flight, Tervoort, Van Staa; Rietveld (Friesen), Van Veen, Gozems. Jan Peters kan terugzien op een geslaagd debuut. Met zijn beweeglijkheid hield hij de Spartaanse defensie aan de praat en hij maakte :een doelpunt. Ditmaal heeft zijn actie geen succes. ROTTERDAM Het bijna vergeten verschijnsel van 22 spelers, een scheids rechter en twee grensrech ters kreeg In de Kuip weer gestalte met niet minder dan een derby. De suppor ters hadden hun clubdas sen, petjes en mallotige jur ken weer te voorschijn ge haald en zich opgemaakt voor de happening die het niet werd. Sparta was zo veel in het nadeel dat de nederlaag van 41 ais nor maal gekenschetst moet worden. Feyenoord had af doende revanche genomen voor het verlies van 10 op het Kasteel in het prille begin van de competitie en aangetoond wat de winst is van het doorbrengen van een uit zijn proporties ge trokken winterstop in het buitenland. Gaandeweg het tweede deel van deze com petitie zal, naar moet wor den verwacht, (voor de clubs die wel in staat wa ren de voetballoze periode zo goed en zo kwaad het ging op te vangen) en ge vreesd -(voor de ploegen die niet over het geld be schikten) deze zaak nog meer gewicht in de schaal gaan leggen. Na afloop was het typerend te zien hoe de beide trainers zich hielden; Jezek breed lachend, Sparta's Petescu uiterst somber. De Spartaanse oefenmeester wond er geen doekjes om: "De oefenwedstrijden die Feyenoord heeft gespeeld zijn de basis van de winst geweest". Jezek: "Dat reizen heeft nut afgeworpen". Het verschil tussen 'arm en rijk' in de voetbalwereld, al zal Feye noord dat rijk niet meer zo snel in de mond nemen. Slechts tweemaal kwam Sparta op gras in actie, in uitwedstrijden tegen Kortrijk en MVV. Feyenoord trok naar Spanje (twee wedstrijden in Tenerife), oefende tegen het militaire team, in Roosendaal en Helmond, Kortrijk en Antwerpen en tot slot in Italië, tegen Aveli no. "Dat was een echte wed strijd tegen een ploeg uit de hoogste Italiaanse divisie. Er werd ook behoorlijk hard ge speeld", aldus Jezek die zijn probeersel daar, Van der Korput libero en Stafleu voorstopper, prolongeerde in de met 29.121 toeschouwers gevulde Kuip toch nog tegenvallend voor een derby in een als bekend staan de voetbalstad en er waar schijnlijk niet meer van zal af stappen. Het gemis van Mans veld viel niet waar te nemen. De oplossing om André Stafleu voorstopper te zetten leidde van het begin af tot felle duels met Sparta's spits Sammy Morgan. Er werd geduwd en getrokken, en soms geslagen. Trouwens, tussen Petursson en Ben Jansen ging het ook niet al te vriende lijk. Wat dat betreft leek er geen maandenlange onderbre king te zijn geweest. Psycholoog Desondanks ging de meeste aandacht uit naar Feyenoords nieuwe spits, de van FC Den Bosch gekochte Jan Peters, die debuteerde met een treffer. De psycholoog Jezek wakkerde het vuurtje van enthousiasme op de tribunes nog wat aan door Peters vlak voor tijd te vervan gen door Melis, aldus de fans gelegenheid gevend de aan winst met applaus naar de kleedkamer te begeleiden. "Maar hij had ook een tik tegen zijn knie gekregen en had last van kramp want hij had keihard gewerkt", aldus Jezek. Dat was nu juist wat Petescu enige van zijn discipelen verweet. "Een paar jongens waren niet bereid te bijten. Ik had gezegd vanaf de eerste minuut de zaak aan te pakken. Maar dat deed Feye noord juist". Zorgvuldiger en uitgekiender combinerend zette Feyenoord meteen de stadgenoot onder druk. Slecht schieten en het weer knappe werk van Pim Doesburg voorkwamen voorlopig doelpunten maar ze konden niet uitblijven. Een schot van Peters (gestopt door Doesburg), een in zet van Wim van Til waaruit via Marijt de bal bijna in het doel verdween en een kopbal van Van Til die Doesburg tot het ui terste dwong waren voorboden voor het naderende onheil voor Sparta, dat niet alleen minder vreugde in het spel legde maar ook minder tempo, en dat was erger. Tot dan toe was bij Feyenoord de maat van de voorzetten niet zuiver geweest. Dat gebeurde wel toen Budding bij de zeven de hoekschop de bal kort naar V.d. Korput schoof wiens voor zet door Van Til laag werd in

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11