Mode betekent in de Sovjet-Unie minder dan de aardappeloogst of de kolenwinning Begin de week vers bij AH! OPMERKELIJKE BROE OPMERKELIJKE PRUl In de winkel vol winkeltjes van AH Louzac op alle modefronten en met eigen accessoires Mi HUIS UT Jfi PAGINA 10 LEIDSE COURANT MAANDAG 5 MAART 1973 In beige en grijs. Van 100% katoenen corduroy. Merk: He-Man. Alleen deze week van 55,- voor 50,- MANNENMODE C J../. 60 V100 Maar liefst 92 procent van dé tot werk in staat zijnde Russische vrouwen stu deert of werkt. De werkende vrouwen draaien dan in de meeste gevallen ook nog op voor het huishouden en de op voeding van de kinderen. Het is nu eenmaal een feit, dat de Sovjetman er heel weinig voor voelt de helpende hand uit te steken. Hij geeft er de voorkeur aan lekker onderuit naar de televisie te kijken en bemoeit zich zo weinig mogelijk met het gezin. Tot deze conclusie kwam het Franse dagblad „La Croix", dat de positie van de vrouw in de Sovjet-Unie aan een nader onderzoek onderwierp. Ook al presteren zij hetzelfde, toch krijgt de werkende vrouw in Rusland heel wat minder in handen dan de man. Zij werkt echt niet omdat zij zo „be vrijd" of „geëmancipeerd" is; het is bit tere noodzaak. Iedere huisvrouw moet op de kleintjes passen en het is onmoge lijk alleen van het salaris van de man rond te komen. De vrouw heeft naast haar werk elke dag te maken met lange rijen voor de winkels en bovendien met een niet al te soepele bureaucratie. Niet alleen het patriarchale karakter van het gezin staat een „vrouwelijk le ven" in de weg. Er zijn ook andere re denen. Zo is er in Rusland bijvoorbeeld een groot gebrek aan cosmetica en de mode loopt ver achter bij de westerse. Een goede mode-ontwerpster als Slava Zajtsev uit Moskou krijgt veel minder aandacht dan de aardappeloogst of de kolenwinning. Rusland kent zelfs een zwarte markt in lippenstift en nagellak, waartegen de staat tevergeefs vecht. Fantasie is er he lemaal uit den boze. Zo mag een vrouw niet in lange broek naar de kerk, in een restaurant mag ze haar jas niet aanhou den en trouwen in spijkerbroek behoort tot de onmogelijkheden. Een dergelijk „vergrijp" wordt beschouwd als verwer pelijk en burgerlijk. Het aantal scheidingen ligt in Rusland aan de hoge kant, ongeveer 350 op de 1000 huwelijken. Dit zou onder meer toe te schrijven zijn aan de moeilijke leven somstandigheden en de vele huwelijken van jonge mensen. Twee gelieven kun nen elkaar bijna nergens ontmoeten en daarom trouwen ze maar. Ook de wo ningnood speelt Tiun parten. Het ge dwongen intrekken bij ouders komt een huwelijk vaak niet ten goede. Het is overigens in de Sovjet-Unie heel gemakkelijk om te scheiden. Daarom kon er ook het „fictieve huwelijk" ont staan. Dit betekent, dat een vrouw rus tig trouwt met een man uit een stad, waar zij graag wil wonen, maar niet mag omdat zij er niet economisch ge bonden is. Als ze er dan eenmaal woont, laat zij zich even gemakkelijk scheiden. De gemiddelde leeftijd van de Russische vrouwen, die zich laten scheiden is 22 TINY FRANCIS Monsieur Louzac is „geboren" Hij draagt graag makkelijke kleren als bamboe-breeze shirt met shawltje en bijpassend hoedje. Maar ook een jack in pol-katoen (uit de bamboecollectie) en een cordu roy bandplooibroek met leren Louzac-riem. De bekende Voorburg- se couturier brengt nu ook gesigneerde accessoires op de markt. Eind februari toonde de Voorburgse coutu rier Jean Louzac in het Amsterdamse She- reton dat hij op zijn eigen wijze, een ge heel nieuwe weg be wandelt. Hij kleedt nu vrouw èn man van top tot teen. Hij kwam met een collec tie, welke in het hele land verkooppunten zal bereiken en die vertaalbaar is in alle maten. Er zijn jurkjes, maat 38, die ook voor een Rita Corita kun nen worden geconfec tioneerd... „De dag staat in het teken van het roze", aldus Jean, zijn show larderend met de fees telijke kreet: „La vie praliné", omschrijving van de teneur van zijn creativiteit voor 1979. Hij had daarbij Jacqu es Fath, Molyneux, Dorothy Lamour en Calcutta in het hoofd, inspiratiebronnen voor naar de dertiger jaren gedessineerde deux- pièces, rechte jurkjes met verbrede schou ders in bijvoorbeeld zwart katoen met gou den (oerwoudachtige) bladeren geappliqu- eerd. Shocking roze driekwart splitmantels over het kleine zwarte jurkje van weleer, zwarte pillbox op de bol en grote zwart sa tijnen harten, dik als speldekussens in de oren. Voor (jarenlang verfoeide) „cocktailpar- ties" een door zwalu wen overvlogen japon netje met ronde voor panden, die over el kaar vallen, en met een brede ceintuur. 198.-). Voor de avond soepele, slanke jurken (desnoods van badstof) maar flitsend als vuurpijlen door schitterborduursels 'en gouden handbrede ceintuurs. Dit alles op geluisterd door keuze uit de nieuwe accessoi- relijn J.L. (o.a. ver krijgbaar bij Babyion, Den Haag, „Charley's Angels", Voorburg, A'dam en elders). Buigbare colliers (voor hem en haar), in de vlucht verstarde plas tic vogels voor op re vers (Interfashion Bijous, Oosterhout), en tasjes met de initialen J.L.; bidkralen voor om de nek uit de Griekse theehuizen en achteloze smalle gou den of roze kasjmier stropdasjes (ook voor meneer....) verder hoedjes en schoenen. De herenlijn is geïn spireerd op de bon-vi- vant uit Bombay, maar dan wel een die net uit een brandend huis is gevlucht Kraagje van de kobalt blauwe blouson (met olijke rode voering) omhoog, bamboe-bree ze overhemd met een print van bamboes pruiten net aangehesen boven de leren broek. Maar hij heeft nog wel tijd gehad om het gou den „Play-boy" collier om de nek te slinge ren- Een heel pakket voor monsieur Louzac; van het makkelijke over hemd met bijpassend scarfje, dat voor de rumba in een Spaanse nachtclub om de heu pen kan worden ge strikt, via casual bam boe-breeze blousons 35.-), het blazertje 125.-), en gigolo-col bertje tot de „no smo king" waarvan alleen het vest is overgeble ven... De rest van het pak bestaat uit een hardroze lang hemd op een zwarte broek, maar met een keurige das kan meneer er ook mee naar Vinke- veen... Uitschieter: een zwarte (echte) smoking met wit hemd, gestrikt leren vetertje inplaats van een das en ca. 20 cm brede (gedrapeer de) roze „cumber- band", welke de taille insnoert. De herenlijn zal worden gebracht door Vroom met vesti gingen in geheel Ne derland. Boven: Veel doorgestikte schouderstukken en blousons met open-weave-effect. Helemaal Singapore...! Geheel links: Harten en vogels als accessoires, want Louzac zorgt nu niet alleen voor de garderobe van mevrouw en meneer, maar ook voor de kleine bijkomstigheden, die het juist „maken"... Midden: Applicaties op breed geschouderd jurkje en rechts een genopt setje, waarbij de noppen op het losse jasje veel groter zijn dan die op het niemendal-japonnetje. Een sjerp om het middel en badkralen uit de Griekse theehuizen om de hals. Hiernaast: Sprankelend voorde avond: tintelende creaties, waarbij harten in oren en haren niet mogen ontbreken. De gouden ceintuur (linker model) is geheel met kralen en pailletten geborduurd (exclusief). Ze is straks ook in een eenvoudiger vorm vertaald te koop.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10