Brusselse Franstaligen willen Vlamingen in Voerstreek lesje geven "'tZijn gewoon behulpzame mensen, die precies begrijpen wat voor hypotheek je zoekt." Steeds meer bezorgdheid over werkwijze Tweede Kamer Astroloog Ed Noordman: na 15 maart mooi voorjaarsweer VLAAMSE HONDEBEET IN WAALS ACHTERWERK AGENDERING LEIDT TOT GROTE VERWARRING BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1979 PAGINA 9 (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De Vlaamse hondebeet in een Waals ach terwerk die drie weken gele den politiek België op z*n kop zette en zelfs in Brussel voelbaar was, krijgt toch een nasleep. De Action Fouron- naise, een Luikse pressie groep die de Voerstreek voor Wallonië wil terugveroveren, gaat zondag betogen. Vrede lievend, maar als het moet gewelddadig. Het is de Re tour a Liège-beweging van de fruitteler en koeiendrijver José Happart deze keer bitte re ernst. (De Vlamingen noe men hem ..meneer Patat"). Enkele jaren geleden haalde hij de voorpagina's van de internationale pers door bij een boerenbetoging in Brus sel een koebeest vijf verdie pingen hoog het EEG-gebouw op te jagen. Happert heeft onlangs op een persconferentie in de Voer streek vuur gespuugd in Vlaamse richting, toespelingen gemaakt op een guerrilla-oor log la ETA, met bommen en granaten gedreigd om ten slotte te zeggen dat hij het al lemaal niet zo erg had be doeld. Die plotselinge omme keer diende om zijn zoveelste tactische blunder goed te ma ken. Door namelijk zo hoog van de toren te blazen gaf Happart reeds bij voorbaat zijn strijdplan bloot, waar door de Rijkswacht op 11 maart eveneens goed voorbe reid op het ergste op volle oorlogssterkte in de Voer streek aanwezig zal zijn. Het is de bedoeling van de Rijks wacht om het gehele gebied hermetisch af te sluiten en slechts betogers door te laten die niet gewapend zijn. De Waalse furie start in Aubel en moet de climax van anti- Vlaamse gezindheid bereiken op de markt in 's-Gravenvoe- ren. Aan de Vlaamse kant zit men intussen ook niet stiL Daar heeft het Taal Aktie Komitee (TAK) aangekondigd, de Franse uitdaging te zullen beantwoorden. Ook de meer militante Vlaamse Militanten Orde (een andere rechtse or ganisatie) zal zijn in semie- uniform gestoken stoottroepen op de Walen loslaten. Zowel TAK als VMO hebben reeds laten weten de confrontatie met de knokploeg van Hap part niet uit de weg te zullen gaan. Voerstreek bij Lim burg De Voerstreek werd krach tens de taalwetgeving van 1963 ingedeeld bij de Vlaamse provincie Limburg. Het ge bied beslaat zeven dorpen die •tot één gemeente Voeren wer den samengevoegd waar de Franstaligen de meerderheid vormen. De Voerstreek, die ongeveer vijfduizend bewo ners telt, is economisch van geen enkele waarde, maar het gebied bezit veel natuur schoon en komt steeds meer in trek bij de toeristen of schoon de noodzakelijke in frastructuur daartoe nog steeds ontbreekt. Dit lieflijke gebied aan de grens van Zuid-Limburg waar de bewo ners binnenshuis een Lim burgs dialect spreken en bui tenshuis ofwel geen mond open doen, ofwel een Franse mond, is de afgelopen jaren herhaaldelijk de speelbal ge weest van Vlamingen en Wa len. Sociaal leunt de Voer streek aan tegen het Fransta lige achterland. Scholen en werk worden bij voorbaat in Visé, Luik en andere Waalse plaatsen bezocht. Dat ver schijnsel verklaart ook het stemgedrag van de Voer streekbewoners. Slechts één dag per jaar heerst er absolu te vrede in deze streek tussen Nederlandstaligen en Fransta ligen. Dat is met carnaval als de optocht uittrekt. Dan loopt de ene helft van de Voer streek mee in de stoet, terwijl de andere vanaf de troittoirs commentaar geeft. Ondanks 'het feit. dat de taal wetgeving van 1963 de Voer streek naar Belgisch-Limburg overhevelde en als compensa tie voor dat gebiedverlies Ko men en Moeskroen bij Wallo nië indeelde, hebben de Fran staligen deze ruil nimmer kunnen slikken. Steeds weer kwam het bij tijd en wijle tot rellen in de Voerstreek, die echter niet werden aangesto ken door de plaatselijke be volking, maar door de Retour Liège-beweging van Hap part en door de Vlaamse nati onalistische organisaties TAK en VMO. Eens vielen er talrij ke gewonden toen twee har monieën, een Vlaamse en een Franstalige, elkaar met hun muziekinstrumenten te lijf gingen en de toeschouwers zich in het strijdgewoel wier pen. Herrie in en om de Voerstreek deed zelfs het ka-, binet-Eyskens vallen. Nalionalc strijd Deze keer wordt de ruzie om de Voerstreek weer eens tot op het nationale vlak uitge smeerd. De Waalse socialisten van André Cools en de Brus selse seperatisten van het FDF (Francofone front) heb ben de Franstalige bevolking opgeroepen om 11 maart mas saal naar de Voerstreek te komen. „De Vlamingen gaan daar eens een lesje krijgen", aldus zei dezer dagen een woordvoerder van het FDF in Brussel. En Madame Antoi nette Spaak, die deze partij voorzit, heeft aangekondigd dat ze overweegt om mee op te stappen in de betoging in de Voerstreek. Natuurlijk heeft de huidige onrust rond de Voerstreek een nationale achtergrond. De Franstalige partijen kunnen hier hun frustraties afreageren nu ze bij de kabinetsformatie geen schijn van kans meer maken met huii eisenpakket bij de Vlaamse partijen. Via een be toging in de Voerstreek, die tot een massale anti-Vlaamse demonstratie moet uitgroeien, menen de Franstalige partijen politieke terreinwinst te kun nen maken. De Belgische pers heeft met name het FDF reeds fel aangevallen, omdat deze partij duidelijk uit is op een gewelddadige confrontatie en als het ware om de eerste dode zitten te springen. Het FDF maakt daarbij gebruik van de opvliegende, militante José Happart van de Action Fouronnaise. Happart deelde ons in een telefoongesprek mee, dat zo er geen sprake zou zijn van bommen en gra naten, er toch nog altijd ge noeg jachtgeweren voor han den zijn bij de plaatselijke bevolking om op 11 maart de confrontatie met de Vlamin gen aan te gaan „uit wettige zelfverdediging". Happart zei ook, dat de betogers waar schijnlijk honden zullen meebrengen om eventueel in een Vlaams achterwerk te bij ten. DEN HAAG Het graat de laatste tijd een beetje mis met de werkwijze van de Tweede Kamer. Dat is niet alleen triest voor* de man die dag in, dag uit, het Kamerwerk in goede banen probeert te leiden, Ka mervoorzitter Vondeling, maar vooral voor de Kamer zelf, die door haar werkwijze minder goed is gaan functioneren* Wat is het geval? In de afgelopen weken is de zwaarbelaste Kameragenda sterk verbrokkeld. Het is bijna „normaal" ge worden dat de Kamer de behandeling van bepaalde belangrijke zaken op ver van elkaar liggende tijdstippen plaatst waardoor de materie waarom het gaat, flinke schade wordt berokkend. Het is bijvoorbeeld toch te gek dat er wéken zitten tussen de „eerste termijn" van de Kamer over een zo geladen affaire als de KLM New York en het antwoord van de regering daarop. Men kan onmogelijk, stellen dat zo'n gedesintegreerde behan deling de zaak ten goede komt. Door deze werkwijze worden velen geïr riteerd en gefrustreerd. De mensen die in het Kamergebouw werkzaam zijn (Ka merleden en anderen) raken in onzeker heid over hun eigen agenda. Ook minis ters, staatssecretarissen en ambtenaren ergeren zich regelmatig aan de agenda grillen van de Kamer; hun overige werk zaamheden raken als gevolg van de fre quente veschuivingen op de Kameragen da in de knel. Omdat bewindslieden op hun agenda prioriteit behoren te geven aan de Kamer(s) moeten zij hun daginde ling in de eerste plaats daarnaar richten. Het is duidelijk dat de Tweede Kamer zich opnieuw moet gaan buigen over haar werkwijze. Ten diepste gaat het im mers niet alleen om de agenda's van Ka merleden, bewindslieden en andere direct betrokkenen, maar ook en vooral om het belang van de zaak zelf: een doelmatig landsbestuur. GEKISSEBIS Een van de aspecten waaraan de Kamer zelf wat kan gaan doen is het reduceren van het telkens weer optredende gekisse bis. Partijpolitiek bedrijven is op zichzelf een goede zaak, maar het moet niet te gek worden, zoals deze week toen PvdA en WD, ondanks het feit dat ze beide opteerden voor een huurverhoging van vijf procent, toch met verschillende amendementen kwamen. Ook zullen de Kamerleden zich meer moeten toeleggen op beknoptheid in hun speeches. Deskundigen hebben kort gele den aan de hand van de Handelingen (notulen) van de Kamer uitgerekend dat de Kamerleden en bewindslieden met 60 procent van hun tekst zouden kunnen volstaan zonder de essentie van hun be toog schade te berokkenen. ONDOELMATIG Deze week is ook op een andere wijze het functioneren van het parlement aan de orde gekomen. In het blad Sociaal- Economisch Management verscheen een interessant interview met de secretaris generaal van het ministerie van Sociale Zaken dr W.A. van den Berg onder de vervaarlijke kop: „Ondoelmatige werk wijze parlement gevaar voor onze demo cratie". Van den Bergs zorgen heben voornamelijk betrekking op de relatie tussen het parlement en de departemen tale apparaten. „Politici laten zich leiden door de politieke impulsen van de dag. Men geeft zich nauwelijks rekenschap van de vraag of het ambtelijk apparaat de gevolgen van de politieke besluitvor ming adequaat kan uitvoeren", aldus Van den Berg. Een van de voorbeelden die hij noemt is het voortdurend naar de Kamer halen van de minister. „Dat is democratisch een groot goed. Maar niemand vraagt zich ai: waar ligt nu het afbreukrisico? Dat is duidelijk: hij kan al die uren niets anders doen. Het is onvoorstelbaar hoeveel uren Albeda alleen of met ande ren in november en december in de Ka mers is geweest. Van den Berg staat niet alleen in zijn bezorgdheid. Er is een toe nemende neiging merkbaar om de werk wijze van het parlement eens goed op de helling te zetten. Niet om het parlement te beperken in zijn functioneren maar, integendeel, om het functioneren van de parlementaire democratie te bevorderen. Juist nu het aantal klachten over de werkwijze van de Tweede Kamer toe neemt is er alle reden om zich intensief over de problematiek te buigen. Men mag aannemen dat Vondeling zelf voor deze gedachtenwisseling (straks bij zijn afscheid) belangrijke bouwstenen zal aandragen. EVERT MATHIES Mensen, die ervaring hebben opgedaan met het Bouwfonds, wéten dat 't allemaal wat per soonlijker gaat, menselijker zou je kunnen zeggen, met begrip voor je eigen problemen en de mogelijkheden die je hebt. Wat let u om voor uw hypotheek Rente vanaf 8,9%. ook eens een afspraak te maken? Zowel voor nieuwbouw als bestaande panden geldt: Bouwfonds-hypotheken hel pen mensen in een eigen huis. Leiden. Botermarkt 2. Tel.: (071)134343. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten KOEKOEK1 j Hendrik Koekoek (66) I zit nu - bijna zestien j jaar in de Tweede Ka- I mer. Hij is de enig i overgebleven parlemen tariër van de Boeren partij, een club die overigens ooit zeven ze- tels veroverde. Koe koek vertegenwoordigt nu in zijn dooie eentje nog slechts een handje-' vol mensen. Zijn bank je in de vergaderzaal is vaker leeg dan bezet, en als hij weer eens een dagje present is zit hij daar eenzaam en alleen. Hij praat tegen niemand en niemand praat tegen hem. Het politieke belang van zijn aanwezigheid is vrijwel nul komma nul en de tijden dat hij nog enigzins serieus moest worden genomen zijn allang voorbij. De gevoelens jegens hem worden misschien het best geïllustreerd door het feit dat hij nog nimmer als waarne mend Kamervoorzitter heeft mogen fungeren. En dat terwijl hij toch ook voorkomt op de lijst van leden die pre sident Vondeling mo gen vervangen. Het is in voorgaande jaren wel eens voorgekomen, dat Koekoek op de voorzittersstoel dreigde terecht te komen. De angst dat hij er een potje van zou maken werd dan echter aller wegen zo groot, dat de griffiers alle mogelijke moeite deden om ie mand op te trommelen die hoger dan Koekoek op de lijst van plaats vervangende voorzitters stond. KOEKOEK 2 Afgelopen woensdag was het weer eens zo ver. Vondeling moest er even een uurtje tus senuit en tot schrik van velen bleek de tweede tot en met de elfde plaatsvervanger afwezig te zijn. En wie staat er momenteel op de twaalfde plaats? Goed geraden: Koe- Boer Koekoek. koek. En hij was toe- valhg nog aanwezig ook. Er zat niets an ders op. Koekoek werd door de griffie officieel gevraagd om een uur tje op De Stoel plaats te nemen en uiteraard zei Hendrik gretig ja. Het feest ging echter op het laatste moment niet door, want uitein delijk bleek Maarten Engwirda van D'66, zesde op de lijst van plaa tsvervangende voorzitters, zich in het gebouw te bevinden. Koekoek was weer een illusie armer. HANDJE Van vorige week zater dag tot afgelopen dins dag is minister Chris van der Klaauw (bui tenlandse zaken) op be zoek geweest in Israël Enkele journalisten vergezelden hem op zijn reis en keerden te rug met kostelijke ver halen over de ontwape nende houding die de niet voor politiek in de wieg gelegde Van der Klaauw toch telkens weer weet uit te stra len. Één daarvan willen we u niet onthouden. Van der Klaauw zou een bezoek brengen aan het Israëlische par lement, de Knesseth. Toen hij uit de auto stapte, zag hij dat zich voor het parlementsge bouw een erewacht had opgesteld: een stukje ceremonieel dat alleen wordt uitgevoerd bij bezoeken van bui tenlandse staatshoof den. Een hele eer dus voor onze minister. Stram stonden de mili tairen in de houding toen Van der Klaauw vriendelijk lachend langs hen heen stapte. Voor de troep stond de commandant, eveneens met fier gestrekte lede maten en de blik op oneindig. Het eerbetoon maakte kennelijk zo'n diepe indruk op Van der Klaauw, dat hij het hele protocol vergat en met een gezicht van „dat hadden jullie nou niet moeten doen" op de commandant toe- stapte en hem de hand reikte. De commandant reageerde echter niet Strak bleef hij voor zich uitstaren, waarop de minister verlegen zijn hand weer terug trok en voor het oog van de verbaasde toe schouwers zijn weg vervolgde. TROOST Het woensdag en don derdag gehouden debat over de huurverhoging was (en dat schijnt bij alle debatten over bou wen en wonen zo te moeten zijn) weer een lust voor oog en oor. Vooral stijlbloempjes van PvdA-woordvoer der Van Dam deden bulderend gelach op gaan. Zo ook toen hij WD-woordvoerder De Beer voorhield hoe hij later voor een „onaan- vaarbaar" van het ka binet door de knieën zou moeten gaan (het geen overigens niet ge beurde). .Meneer de Beer", riep hij, „het schandblok staat voor u klaar. Straks klapt het dicht en staat u met uitgesto ken nek en opgeheven handen op de politieke markt te kijk als lam me goedzak". En met een knipoog naar het SGP-Kamerlid Van Rossum (die ook zes procent huurverhoging wilde) en een verwij zing naaf de aloude ta baksreclameprent met het schandblok, voegde hij eraan toe:„Dat zal voor de heer Van Ros sum een hele troost zijn". De altijd al goed lachse Van Rossum barstte daarop in zo'n enorm geschater uit, dat hij een paar minu ten later, toen hij het spreekgestoelte beklom, nog steeds niet uit zijn woorden kon komen en hinnekend zijn eerste zinnen uitsprak. Dat dit alles aanstekelijk werkte op de lachspie ren der overige aanwe zigen, valt uiteraard te begrijpen. RIK IN 'T HOUT i (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE De tweede helft van maart brengt mooi voor jaarsachtig weer. Dat is te vens de voorbode van een prachtige zomer. Volgens de astroloog Ed Noordman uit Zwolle zal het tot ongeveer 15 maart wisselvallig blijven, hoewel er wel enkele zonnige dagen tussen zullen zitten. Maar dan gaat het volgens hem gebeuren. Ed Noordman voorspelde in onze krant van 26 januari dat ons nog een extreme winter te wachten stond. Iedereen weet maar al te goed hoe duidelijk deze voorspelling is uitgekomen. Noordman heeft veel reacties Plezier: ijspret een van de gezellige dingen van de winter gekregen op zijn voorspellin gen over het weer. „De men sen vroegen me zelfs hoe lang de extreme winter zou duren, toen de eerste pakken stuifs neeuw naar beneden kwamen en de ijzel begon op te zet ten." Het hindert hem echter wel, dat bepaalde weerkundigen nogal smalend over zijn uit spraken gereageerd hebben en dat nog steeds doen. Want, zo zegt hij, de kosmos be heerst ons gebeuren, ook in weerkundig opzicht. „Terwijl bij ons een extreme winter heerste, heeft Australië een' hittegolf meegemaakt. Dat is het kosmisch evenwicht. We zullen er met elkaar alvast op moeten rekenen dat de winter van 1979— 1980 eveneens stgreng zal zijn, echter met minder grote extremiteiten dan in februari jl. het geval is geweest. Daartegenover staat evenwel dat de komende winter (die van 19791980 dus) eerder zal beginnen en zich over een langere periode zal uitstrekken. Nu begon het eigenlijk pas op Oudedjaars dag", aldus astroloog Ed Noordman. Gelukkig voorziet hij over twee weken fijn voorjaars weer, waarop iedereen zit te wachten. Narigheid: auto's in de sneeuw vastgelopen buitensteBinnenhofbuitensteBinnenbofbuitensteBinnenhofuuitensteBinnenhofbuitensteBinnen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9