Tijdens verlof koffie met speculaas voor Nederlandse blauwhelmen Het valt niet te verwachten, dat de slagboom biRosh Hanlkrah tussen Ubanon en Israël lang gesloten zal blijven. Deze Indruk heeft één van onze verslaggevers, die zojuist Is teruggekeerd uit het Israëlische grensgebied. Hl/ was er nauwelijks vertrokken, toen de „Senegalese" smokkelattalre aan het licht kwam. De grensovergang Is van vitaal belang. Niet alleen voorde vele militairen en functionarissen van de VN, die voor hulsvesting en verlof op Israël zijn aangewezen, maar ook voor de bevoorrading, welke zich voor een groot deel vla Israëlische leveranciers voltrekt Het land zou op dit rotsplateau een kip met gouden eieren slachten, als het aan dit grensverkeer een einde maakte. Als over enkele weken de voertuigen van ons bataljon vla de haven van Haifa naar Ubanon zullen rijden, moet de weg In elk geval vrij gemaakt worden. Het lijkt ook zeer waarschijnlijk, dat onze Jongens straks hun vertier In Israël kunnen zoeken, zodra zij voor korte of langere tijd verlof krijgen. Duizenden UnHH-mannen van alle natiën en tongen zijn hen al voorgegaan naar het badplaatsje Naharlya. Wat daarals de grens tenminste open Is te beleven valt en welke ontvangst de Nederlanders te wachten staat, wordt beschreven In dit artikel. Er zijn volop hotels en pensions en tal van particulieren bieden er kamers aan. Naharlya la een Ideaal uitgangspunt voor tochten In westelijk OpIIlea, naar kibboetsen met een bewogen en strijdbaar verleden, zoals het pal aan de grens gelegen Hanlkra en Peql'ln, bewoond sinds bijbelse tijden. De In Nederland allerwege bekende christelijke kibboets Nes Amln ligt op vijf kilometer van Naharlya. Onze militairen zullen daar tientallen landgenoten aantreffen. Een Turks aquaduct, Arabische dorpen (bewoond en verlaten) Kanaënttiache tempels en de beroemde mozaïekvloer van Qlvat Katznelson (een Byzantijnse kerkruïne), ze liggen allemaal In de buurt In het onherbergzame landschap bij de grens zorgt de wat havelote Wlmpy"- nederzetting voor een merkwaardige tegenstelling. Akko, vol oriëntaalse levendigheid, ligt op tien kilometer afstand, Nazareth op 48, Tiberias op 64 en Haifa op 32 kilometer. Een In Israël gebrouwen biertje kost/ 1,50, koffie/ 1,-, eenvoudige maaltijden 5i6 gulden. Sterke drank la duur, de voortreffelijke Karmelwllnen komen op een gulden of vier tot zes per fles. Een stukje vaderlandse knusheid op het terras van de „Hollëndlsche Kondltorel", met fietsen In het rek. NAHARIYA. ISRAEL Aan hoeveel verlei dingen een soldaat met verlof ook bloot kan staan, als de mannen van ons vredes- bataljon in Nahariya hun ontspanning zoe ken. kan het thuisfront rustig gaan slapen. Er wacht hun daar een liefderijk onthaal. Koffie met speculaas op een terras aan de flaneerboulevard Haga'aton en desgewenst de warmte van het huiselijk verkeer in 49 gezinnen, waar Nederlands wordt gespro ken. De mogelijkheid dat tijdens een officiële welkomstreceptie ten stadhuize spontaan twee coupletten van het Wilhelmus gezon gen zullen worden, is zeker niet uitgeslo ten. Ingezetenen als de voormalige loco- burgemeester Sigi Keren en zijn Nederland se echtgenote Clary Vromen achten het passend, een comité te vormen. Zij willen onze jongens zoveel mogelijk met raad en daad terzijde staan. Hoewel Unifil-militairen van velerlei nationa liteit hun vertier vinden in Nahariya, schijnt het badplaatsje er toe voorbestemd te zijn, om speciaal de Hollanders te bekoren. Als of hij voorzien heeft dat ooit landgenoten de blauwe baret zouden dragen, heeft een joodse bakker destijds het dak van zijn „Hollandische Konditorei" beklommen, om er een molentje op te bouwen. De zaak is in andere handen overgegaan. Zijn eertijds zo fijn gekruide speculaas is deerlijk ver zand en verschrompeld tot het formaat van een postzegel. Maar een enclave van vader landse knusheid wist zich te handhaven in dit emigrantenstadje, waar tijdig uit Duits land gevluchte joodse zakenmensen en academici in 1934 een nederzetting sticht ten. Zij drukten een stempel van onmisken bare keurigheid en distinctie op Nahariya. thans enigszins verbleekt maar nog altijd waarneembaar, ofschoon mensen uit 50 landen er nu hun tenten hebben opgesla gen. Op de fiets Er wordt nog veel Duits gesproken, ook al een winstpunt voor het bataljon uit Neder land. De Haga'aton is bovendien een ave nue met uit ons stedeschoon herkenbare trekjes, zoals een soort gracht (het beteu gelde riviertje Ga'ton) met aan weerskanten hoog opgaand geboomte en voorzien van speelse bruggetjes. Is deze aanblik al ge ruststellend, het zijn vooral de fietsers, die Nederlandse harten sneller doen kloppen. Nergens elders in Israël, zegt men, wordt meer gefietst dan in dit badplaatsje aan de Middellandse Zee. Het ontleent er zelfs een zekere bezienswaardigheid aan. Welk een gelukkig toeval dus, dat Nahariya onherroepelijk een bekende pleisterplaats zal worden voor het 44ste pantser-infante- riebataljon uit Zuidlaren. De VN-militairen die gaan passagieren kunnen er niet om heen. Na bij Rosh Hanikrah de grens te hebben overschreden, vinden zij deze oase tien kilometer verderop langs de hoofdweg, als belangrijkste centrum (30.000 inwoners) van een dun bevolkt en vanouds omstreden gebied. Aan deze ligging in westelijk Galilea dankt Nahariya een opleving, die niemand heeft kunnen voorzien. Bracht het eertijds de wintermaanden voornamelijk sluimerend door, nu slenteren Noren, Senegalezen en zwarte krijgers van de Fiji-eilanden, dan weer Fransen, leren of militairen uit Nepal over de boulevards en winkelpleinen. Een aanzienlijk deel van de elf miljoen dollar die maandelijks aan de vredesmacht ten koste worden gelegd, komt terecht in de kassa's van Israëlische neringdoenden. Als straks in Haifa (30 kilometer zuidelijker) de 160 gepantserde voertuigen van ons ba taljon zijn ontscheept en in colonne het dorp passeren, zal dit veel stof tot spreken geven. Iedereen weet dat de hoofdmacht op 15 maart operationeel moet zijn. Het verwekt een zekere nerveusheid. Nahariya heeft al militairen van vele natiën en ton gen ontvangen, maar beseft, dat de Hol landers'recht hebben op extra-gastvrijheid. Dit leidt tot een zekere verwarring in hun gevoelsleven. Het vredesleger roept immers onder de Israëliërs meer en meer bedenkin gen op en heeft er toe geleid, dat een lief lijk en vastberaden stadje van zichzelf is vervreemd. Die stad ligt tussen de zee en het gebergte als een kleine vulkaan, waar op gedanst wordt. De nachtclubs, waarin 's winters alle stoelen de tafels beklommen hadden omdat toch niemand er op wilde zitten, worden druk bezocht. Discotheken wedijveren met elkaar in het opvoeren van hun geluidsvolume en internationale sextijd- schriften eisen in vele boekhandels hun plaats op naast deugdzame kijkboeken over Israëls heilige locaties. Tegen wil en dank heeft Nahariya zich ont worsteld aan de wat Pruisische gestreng heid. Burgemeester Ephraim Sharir regeert over een gemeente die placht te gehoorza men aan ijzeren wetten. De Duitse joden ontleenden een zeker meesterschap aan de beperkingen uit hun land van herkomst. Er is in Israël heel wat afgelachen om de „gründlichkeit" van hun aanpak. In het vaak zo chaotische land werd Nahariya het doelwit voor geintjes over verregaande orde, netheid, gezag en wat stijve omgangsvormen en zoveel schoonmaakwoede, dat er van alle vloeren gegeten kan worden. Maar dank zij deze burgerlijke pioniers is hun nederzetting uitgegroeid tot een bad plaats van allure, begiftigd met onderschei dingen als „Rivièra van het Noorden" en „Parel van westelijk Galilea". Dozijnen paartjes brengen er hun wittebroodsweken door. Het aantal logeerbedden heeft de 3500 overschreden en het toerisme is de tweede industrie geworden, waarin tien pro cent van de bevolking werkzaam is. De overrompeling door Unifil-troepen een uniek verschijnsel in het 45-jarige be staan heeft aan de ordelievendheid van de bevolking geen geduchte slag toege bracht. Nahariya is wel wat gewend. Als wij er op verkenning gaan, vindt op de terras sen een verbroedering plaats tussen roet- \zwarte VN-soldaten en dienstplichtigen uit Israël, terwille van een mooie kleurenfoto voor thuis. Men sluit elkaar In de armen, handen worden uitgestoken, maar zodra het flitslampje dit tafereel verlicht heeft, gaat ieder zijns weegs. Een zekere onverstoorbaarheid schijnt alles terug te brengen tot de juiste proporties. Zelfs het wat wrange grapje dat in heel Tel Aviv geen betaalde liefde meer te koop is omdat alle meisjes naar Nahariya zijn uitge weken. heeft de ingezetenen niet gekwetst in hun diepste gevoelens. Op straat speelt zich maar weinig af, dat het daglicht niet kan verdragen. Toch is er sprake van een zekere ontwrich ting. Als de gemeentelijke bevorderaar van het toerisme, mr. Sasson (afkomstig uit Bagdad), ons naar de tinne des tempels heeft geleid, biedt het dak van zijn raad huis schitterende vergezichten. Citrusplanta- ges, een hemelsblauwe zee, bergen die ein delijk de beloofde vrede schijnen te dragen en heuvels bekleed met heilig recht, ont leend aan het boek der psalmen. Op geringe afstand verheft zich de kaap Rosh Hanikrah, bespoeld door een onstui mige branding. De hoofdweg tussen Israël en Libanon beklimt deze rots. waarop de I voornaamste grenspost is gevestigd. Als die I voorgoed gesloten zou blijven is dat pla teau de offersteen, waarop Israël de kip met gouden eieren heeft geslacht. Dank zij de verwarde toestand aan de overkant, slechte verbindingen en velerlei gevaren, is het vre- deslegioen van in totaal zesduizend man voor een groot deel aangewezen op Israël. Een zeer druk verkeer van witte Unifil-voer- tuigen beheerst deze verbinding voor zeker j 90 procent. En dat niet alleen omdat zoveel militairen in Israël komen passagieren en als toeristen velerlei excursies maken. Te gen het morgenkrieken krijgt een argeloze toeschouwer de indruk, dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk is. Dan rukken dozij nen van deze militaire auto's in gesloten colonne op. richting Libanon. De inzitten den zijn echter officieren en stafpersoneel van de vredesmacht, die in Nahariya en omgeving wonen vaak met vrouw en kinderen en die aan dit forensenbestaan de voorkeur geven boven een zoveel scha meler huisvesting in Libanon. Elke ochtend jakkeren zij als pendelaars naar hun werkterrein om 's avonds weer terug te keren in de schoot van het gezin. Als de Nederlandse topfunctionarissen dit voorbeeld volgen, worden ook zij min of meer permanente bewoners van het bad plaatsje. De kans dat deze grensovergang ooit definitief gesloten zal worden is ge ring, zolang de situatie het toestaat om welvaart te blijven ontlenen aan dit verkeer, temeer omdat ook de bevoorrading met motorbrandstof en allerlei duurzame goede ren, grotendeels geschiedt via Israëlische leveranciers. „Zo zit dat", verklaart de heer Sasson, toch enigszins bedrukt uitkijkend over het land van de aartsvaders. De Hermon is in neve len gehuld. Onze begeleider laat deze berg van het oudtestamentische rouwbeklag on genoemd, maar gewaagt toch van ernstige complicaties. Onze suggestie als zou de sabbatrust in het gedrang komen, wijst hij beslist van de hand. De veelbesproken grensovergang tussen Ubanon en Israël bij Rosh Hanikrah. Bevolkingsaanwas I stoelen aangevoerd moeten worden. Wat hem bezig houdt is het feit, dat trouwlusti- I ge paartjes de dupe worden van een plot selinge bevolkingsaanwas. Meer dan dui zend VN-functionarissen (inclusief gezinsle den dan) sluiten zo gretig bewoningscon- tracten af, dat de huur met sprongen om hoog is gegaan. In sommige gevallen zijn die huurprijzen opgeschroefd tot het zeven voudige van wat normaal in de wintermaan den wordt betaald. Sasson vreest ook een bedreiging voor het toerisme, als deze situatie in de zomer maanden voortduurt. „Wij hebben veel vas te klanten die hier rust zoeken. Worden ze teleurgesteld, dan raken we ze misschien voorgoed kwijt". Het is dus niet alleen goud wat er blinkt. Maar wat er ook gebeurt, de Hollanders zullen met open armen worden ontvangen. „Het beste volk ter wereld", verklaart een jood uit de Karpaten ongevraagd, als wij in zijn winkel een horlogebandje kopen, om dat het oude tengevolge van hevige tran spiratie de temperaturen lopen hier als de woestijnwind waait ook in februari op tot boven de 25 graden is bezweken. Welkom, welkom in ons midden. Meerdere functionarissen verzoeken ons de allerharte lijkste groeten over te brengen aan hoog geplaatste landgenoten als minister Bee- laerts van Blokland en de heer Wim Polak. Zij speelden een rol in het uitwisselingspro gramma Nahariya-Amstelveen v.v., dat al heel wat jeugdig volk op de been heeft ge bracht. En tal van Nederlandse vakantiegan gers hebben zelfstandig de weg naar Naha riya gevonden, met als resultaat een diepe wederzijdse genegenheid. Kan er dus nog iets fout gaan. als straks onze blauwe baretten onder die groene klapperbomen, de reusachtige eucalyptus sen en oleanders hun broodnodige rust ko men zoeken? Sightseeing-koets/es met een versiering als van kermisattracties, getrok ken door twee paarden, staan klaar om hun een ritje aan te bieden. Zij krijgen kor ting op de badgeneugten aan Nahariya's zo De uH Enschede afkomstige Clary Vromen en haar echtgenoot Slgl Keren: welkomstre ceptie In het raadhuis populaire stranden, waar tot grote verba zing van de inwoners Scandinavische sol daten ook 's winters al te water gaan. En landgenoten hebben de fietsen al klaar staan, voor wie in een vlaag van heimwee zijn emoties op het rijwiel de baas wil wor den. Plukrijpe citroenen, sinaasappelen en mandarijnen hangen gereed in de tuinen van deze gastvrije bevolking en oh on uitroeibare nationale dwangneurose als de jongens bij een landgenoot gebruik ma ken van het toilet, kunnen zij daar meestal de zo vertrouwde verjaardagskalender aan treffen! Oud loco-burgemeester Sigi Keren en zijn vrouw en de topfunctionaris van het Israëli sche kampeerwezen Gershon de Haas om maar enkele voorbeelden te noemen zijn al druk aan het organiseren. „Sommige Unifil-mannen zijn geïnteresseerd in een' stoomcursus Hebreeuws. Zou dat iets voor de Hollanders zijn?". Wij weten het niet. Er is nog zo weinig bekend over de gang van zaken, dat wij ons enigszins verbazen over deze voortijdige uitbarsting van welwillend- heid. Er wordt blijkbaar al op velerlei fron ten gewerkt voor het toekomstige welzijn van ons bataljon. Zowel El Al, de Israëli sche Luchtvaartmaatschappij in Amsterdam, als het Israëlische Verkeersbureau aldaar zinnen op mogelijkheden, om een treffend weerzien te organiseren, door de ouders van onze militairen naar Israël te laten vlie gen, met transfer naar Nahariya. Gezwegen dan nog over de vele pijlen, die de ons bataljon vergezellende welzijnsoffi- cieren op de boog hebben, om deze ruim 800 landgenoten verpozing te schenken en de initiatieven van hun drie geestelijke leid slieden in Libanon. Enige coördinatie schijnt dringend gewenst, wil dit gezel schap niet blootgesteld worden aan een dermate overweldigend aanbod, dat het op de zenuwen gaat werken. Passende ontspanning Zelfs in het op een steenworp afstand van Nahariya gelegen Nederlandse rozenkwe- kersdorp Nes Amin (de bekende christelijke „kibboets") heeft de mare van hun komst al voor enige opwinding gezorgd. Wij tref fen er dominee Simon Schaap aan ue maaltijd, zojuist teruggekeerd van een be spreking met de in Shavei Zion woonachti ge professor Koopman. Onderwerp: de komst van het Nederlandse vredesbataljon en wat er gedaan zou kunnen worden om deze jongelieden een passende ontspanning te geven!. Van de plannen om in Nahariya een comité op te richten, heeft men hier nog niets ver nomen. Voor het eerst krijgen wij de kans om als coördinator op te treden en een paar adressen door te geven. Terug in de zonovergoten badplaats horen wij de kas sa's rinkelen. Op de verrassend vele en lommerrijke terrassen schuimt het inheemse Macabee-bier in de glazen en tussen vier en zeven verdringt zich een menigte in de plaatselijke supermarkt. Honderden blauwhelmen verlengen de rijen wachtenden voor kassa's, balies en openba re telefooncellen en het loket van de drie bioscopen „Ron", „Hod" en „Trumpeldor" Het blijft druk tot na middernacht. In het populaire pizza-restaurant „Rimini" ligt een half dozijn stenguns van Israëlische militai ren op de vloer, terwijl de schutters drin ken en schransen. In een andere hoek zit ten zwarte militairen, schoon van gedaante en aangezicht en gekleed in hemelsblauwe uniformen. Hoog boven Nahariya-beach branden de fel le lampen die het terroristen onmogelijk moeten maken om opnieuw een nachtelijke landing uit te voeren en onschuldige bur gers om het leven te brengen. Om dergelij ke infiltraties te voorkomen, gaan ook onze dienstplichtigen en vrijwilligers naar dit grensgebied. „Ik hoop. dat zij hier ontvangen zullen wor den als Nederlanders en niet als Unifil-mili tairen", aldus één van onze zegslieden. Het tekent de conflictsituatie: een onmiskenbare genegenheid voor de gast uit ons land maar toenemende aversie tegen zijn uni form. Zeker na de ontdekking van een smokkelhandel in explosieven voor El Fa tah, waarbij een Senegalees van het VN-le- ger betrokken was met als gevolg slui ting van de grens worden witte leger voertuigen en blauwe baretten gewan trouwd. LEOJ. LEEUWIS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18