„Parker gaat publiek terugwinnen" bamen Ja, gezellig, maar wel eerst Coach Hennie Blom gelooft in spoedig herstel: SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1979PAGINA 13 (Van onze sportredactie) LEIDEN Wie zich enthousiast onder het motto „trim, ga bewe gen, kies tennis", bij één van de tennisverenigingen uit het district Leiden aanmeldt, wordt ermee ge confronteerd. De betreffende club heeft een ledenstop en kent een wachtlijst. De aspirant-tennisser zal zijn ambities om in de voet sporen van Borg, Connors en Ok- ker te treden voor enige jaren uit moeten stellen. De wachttijden bedragen meestal twee jaar, met enkele uitschieters van drie en vier jaar. Deze situatie is niet alleen ken merkend voor Leiden en omge ving. In het gehele land doet zich hetzelfde verschijnsel voor. De oorzaak is eenvoudig aan te ge ven: de onstuimige groei van het aantal mensen, dat het tennisrac ket wil hanteren. Bovendien houdt de aanleg van nieuwe banen geen gelijke tred met deze groei. In het afgelopen jaar bedroeg de lede- naanwas van de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennisbond bijna 70.000 hetgeen het ledentotaal op 370.000 bracht Er werden onge veer 500 nieuwe banen aangelegd, terwijl de toename bij het hante ren van een norm van 50-70 spe lers per baan een kleine duizend had moeten bedragen. Ook het district Leiden doet drif tig mee met reeksen sterk opklim mende reeksen cijfers. Het stij gingspercentage lag zelfs nog bo ven dat van de bond: 26% ofwel vierduizend tennisspelers. Of schoon 1978 een recordjaar was met betrekking tot de aanleg van nieuwe banen (bijna 50), steeg het aantal tennissers per baan tot 81. Bij een aantal verenigingen wordt dit getal echter ruim overschre den. Met Sikkens (120) en De Munnik (113) als absolute toppers. Nog geen tien verenigingen blijven binnen de landelijke normen van 50-70 personen per baan. Hoewel de meeste van de 39 clubs, die het Leidse district telt, proberen niet boven de 80 per baan te komen, is de druk om meer leden aan te nemen groot. De wachtlijsten blijven immers groeien. In Leiden zelf spant De Merenwijk de kroon. Tweehonderd senioren en 25 junioren wachten op hun beurt. En met vijftig vrij komende plaatsen per jaar, bete kent dat voor ieder, die zich nu aanmeldt, een periode van vier jaar geduld uitoefenen. En dan te bedenken, dat deze club met haar acht banen en 640 leden pas twee jaar oud is. Uitbreiding van de ac commodatie is niet mogelijk. Ook Unicum en Roombrug zitten aan hun plafond. De ruimte, die twee jaar geleden ter beschikking kwam door de aanleg van vijf ex tra banen, is al ten volle benut Aspirant-tennissers moeten twee jaar wachtea Ook het Leiderdorpse De Munnik zit vol. Voor dit seizoen werden 100 extra nieuwe leden aangeno men, omdat de club er vier banen bij krijgt. De wachtlijst, die in de herfst 1978 nog 400 namen telde, kan daardoor tot 250 worden te ruggebracht Een lichtpunt voor de Leidse regio vormen de vier banen op het complex van De Munnik, die bestemd zijn voor de vrije verhuur. Dit houdt in, dat ie dereen, die wil tennissen met een groepje vrienden een baan voor een bepaalde periode gedurende het gehele seizoen kan huren. Wel licht de oplossing voor diegenen, die op het ogenblik nog op één der wachtlijsten staan om zich in- derwijl in de tennissport te be kwamen. In de Bollenstreek doet zich de zelfde situatie voor, terwijl de meeste verenigingen zich ook be perken tot inwoners van de eigen gemeente. Alleen Hillegom, met 1550 leden de grootste vereniging van Nederland heeft nu voor het eerste geen wachtlijst, maar be schikt wel over 19 banen. Wel staan nog een aantal personen van buiten de gemeente te trappe len om tot het gravel te worden De gemeente Ter Aar kent een hoge baandichtheid: op ongeveer 8000 inwoners zijn er acht banen, waarop zo'n 700 tennissers actief zijn. Toch bestaan ook hier wacht lijsten. Vooral bij de vereniging Ter Aar zal de jeugd geduld moe ten hebben. Tehado uit Hazers- woude-dorp bestaat nu twee jaar en heeft ruim 400 leden, vijf ba nen en een wachtlijst van bijna 100. Aan plannen om tot acht ba nen uit te breiden wordt gewerkt Hazerswoudse T.C. aan de Rijn dijk zit met 350 leden op vijf ba nen ook aan zijn maximum. Vorig jaar kreeg TE AN uit Al phen aan den Rijn er twee banen bij. Het ledenaantal werd ver hoogd tot 1150. Aan het eind van het afgelopen seizoen bedankten 150 leden voor het lidmaatschap. Desondanks telt de wachtlijst 300 senioren en 180 junioren. Gelukkig wordt er nu in Alphen wel ge dacht en gewerkt aan een tweede tennispark. Kenmerkende uit spraak: „U denkt toch niet, dat het leuk is om elke week twintig mensen te moeten teleurstellen met de mededeling, dat ze nog drie jaar moeten wachten?" Te klein Aardige opmerking wel, die van Peter Oomes. De sëcreta- ris van Unitas Leiden was af gelopen zondag eigenlijk hele maal niet zo tevreden over de opzet van „zijn" toernooi voor afdelingsclubs in de Groe- noordhal. Een op zich best wel groot gebeuren, vond een ieder, maar Peter Oomes niet. „We hebben lang niet iedere speler kunnen bereiken", meende Oomes die zondag middag. „Maar dat kon ook niet. Om al die spelers in de Groenoordhal te krijgen die ik er eigenlijk in wilde heb ben, had die hal zo'n twee maal groter moeten zijn... De Groenoordhal te klein. Dat hebben we nog nooit ge boord. Maar wel aardig overi gens. Te laat Strand Peter Oomes was overigens wel erg blij dat Unitas Leiden juist afgelopen weekeinde de beschikking over de Gnoe noordhal had. „Volgende week zal er wel weer normaal gevoetbald worden. Op het veld dus", dacht Oomes har dop. Zolang het ijs echter nog al tijd het water naast de Leidse Apothekersdijk siert, denken wij evenwel dat de w Leiden het zo slecht nog niet beke ken heeft, deze za terdag. baar? Nou, dan spelen we toch een zaalrugbytoernooi... De Groenoordhal besproken, ook een soort onbespeelbaar? Joh, strand zat, voor Palace in Noordwijk krijg je nog een hoop publiek ook... Dus hielden DIOK en AAC zich afgelopen zondag, onder officiële leiding en met een naderende vloedlijn, bezig met strandrugby. Vonden dat nog leuk ook. Wat zal DIOK ons het ko mend weekeinde brengen? IJsrugby? Ton Menken is vast wel in voor een grap. Toch eens bellen Peter. neerd met de stuifsneeuwac- ties, hebben nu ook het mo reel van de vrolijke Voorscho- tense schrijver gekraakt. Het is afgelopen, uit Voetbal, ver geet het maar. Beste Treffer-redacteur: houd moed. Er mag dan nog wel ijs liggen, hier en daar, het dooit toch. En gesneewd heeft het ook al een hele tijd niet meer... Halma Moed Dat DIOK, die Peter Brandt senior van de achternaam. De velden bevroren, onbespeel Ook de redactie van De Tref fer ziet het niet meer zitten. Mocht ik twee weken geleden nog optimistische geluiden vanuit de Voorschotense voet balvereniging Randstad Sport laten doorklinken Misschien dit weekeinde weer voetbal"), nu gelooft men er ook daar niet meer in. „Thans rest ons niets anders dan berusting", lezen wij on der het kopje „Zondags- nieuws". Voetbal op de groe ne velden is voorlopig weer toekomstmuziek", Het is dui delijk. De ijzelplaag, gecombi Schakers. Het is al vaker ge zegd in deze rubriek, het blijft vreemd volk. Aardige mensen hoor, ruzie zal je er niet mee krijgen, maar „tik ken" kunnen hen niet ontzegd worden. Nu weer die franse winnaar van LSG's Noteboom toernooi. Limonest heette die, dacht ie dereen. Het bleek de franse kampioen Mades. Spelend on der pseudoniem. Zijn goed recht natuuilijk, maar waar om? Onder de goede oplossingen wordt dit keer een schaak bord verloot Om in stijl te blijven zullen we het een hal- maspel noemen. Speelgoed AZC speelde zaterdagavond met HZCfDe Robben. De Robben, de duidelijke num mer twee van de nationale waterpolotop, speelt wekelijks met alle andere verenigingen. ZIAN, De ZijULGB en VZC spelen op de achtergrond wat mee. De overige teams? Lou ter speelgoed. De waterpolocompetitie anno 1979. Kampioen Sanitair Sjardin is de nieuwe zaalvoetbalkampioen van Lei den. Het stond dinsdag uitge breid in de krant. Een overi gens niet al te juichend arti kel, het zal u zijn opgevallen. Zoals ook de reden van die wat trieste ondertoon elke zaalvoetbalbezoeker de laatste tijd wel moet zijn opgevallen. Het is natuurlijk wat idealis tisch te stellen dat zaalvoetbal „zo mooi" zou kunnen zijn. Misschien moet ook een sportverslaggever in deze tijd meegaan. Maar toch. Het zaalvoetbalspel volgens de re gels is mooi. Combinaties, op snelheid en intellect uitge voerd, door technische bekwa me spelers, kunnen gewoon schitterend zijn. Waarmee ik maar wil zeggen dat het jammer is dat die kleine, nare overtredingen zo langzamerhand hun plaats ook in deze tak van sport hebben gevonden. En dat het nog triester is dat daar al te vaak niet tegen wordt opge treden. Het is zwaar. Toch wordt het bij deze getypt: "Saelvoetbal, letopsaeck... (Van onze basketbal medewerker) Leiden Het is de af gelopen zes weken niet best gegaan met Par ker. De ploeg, die begin januari nog alle kans had om in de gewone competitie als eerste te eindigen kreeg een in zinking die behoorlijk mag worden genoemd. Met de grootste moeite werd soms van de mid denmoot van de eredivi sie gewonnen en Leiden liet zelfs tegen BOB en afgelopen zaterdag te gen Musette steken val len, die niet nodig wa ren. Men kan zich afvragen wat de oorzaak er van is dat de ploeg, die in december nog Europees basketbal van ge halte speelde amper twee maanden niet meer is dan een team dat naar zijn vorm zoekt en dat slechts af en toe geïnspireerd het veld instapt Er is één oorzaak duidelijk. Het strakke fluiten van het arbiterskorps, dat een maand geleden begon, is bij Leiden in slechte aarde gevallen. Met name Jim Woudstra en John Washington zitten momenteel al snel aan de vier fouten. Jim kan dan een wedstrijd steriel spelend afmaken, voor John is de wedstrijd niet zel den al na twintig minuten fini. Een geheel ander feit is dat Parker volgend seizoen een van de weinige zo niet de enige ploeg is waar de finan ciën vrijelijk kunnen vloeien. Voor de in de eredivisie spe lende Amerikanen is dat zoiets als een pot honing voor vliegen. Er zullen erg weinig spelers zijn, die niet willen proberen om bij de vereni ging te komen, die èn aan trekkelijke onkostenvergoedin gen uitdeelt èn Europacup speelt. Het laat zich dus raden dat er veel spelers zijn, die trach ten zich bij Parker in de kij ker te spelen. In het kleine eredivisiewereldje leidt dat natuurlijk snel tot allerlei ge ruchten en speculaties. Als alle verhalen waar zijn, dan moet Leiden het volgend sei zoen over toch zeker vijfen twintig spelers beschikken. Variërend van Jan Sikking tot Everett Fopma. Ofschoon deze geruchten slechts zelden iets waars bevatten hebben ze toch duidelijk hun invloed op het huidige Parkerteam. Voeg bij bovenstaande gegevens de slepende voetblessure van Mitchell Plaat en de terugval van Parker lijkt voor een deel verklaard. Het Leidse basketbal was de laatste weken dan ook lang niet zo aantrekkelijk als vorig seizoen. De vaart is er uit en het systeemspel van Parker mag dan punten opleveren, de amusementsvoorwaarde ligt lager dan bij het aantrek kelijke draf- en renspel dat eerder werd opgevoerd. Toch lijkt het er op dat de grootste problemen er op zitten. Dat mag ook wel want over drie weken gaan de play-offs van start. Coach Hennie Blom ge- Hennie Blom: „Er zijn een aantal dingen rechtgezet" looft dat de weg omhoog is ingeslagen. In de afgelopen wedstrijden tegen Musette en Delta Lloyd heb ik getracht het tempo weer in het spel te brengen. Dat ging op zich best, al was het vaak volkomen verkeerd dat het tempojagen ten koste ging van veel balverlies. Ook de concentratie was nog niet optimaal. Daarom hebben we maandag ook met elkaar gesproken. Dat heeft een hoop opgeleverd. Er zijn een aantal dingen recht gezet, dus verwacht ik dat morgen tegen Den Bosch het herstel echt zichtbaar zal zijn. Ons pu bliek heeft de afgelopen dne weken tekort gekregen en we gaan ze nu weer voor ons te rugwinnen. Ook het publiek verkeert in een vormcrisis, je hoort ze nauwelijks de laatste tijd. Publiek en team moeten weer naar die vorm van vorig jaar groeien". De thuiswedstrijd van Parker tegen Den Bosch, morgen zal ongetwijfeld een prestigeslag gaan worden. Voor Den Bosch is het oppassen gebla zen, want na drie maanden topbasketbal zonder verliezen, zou een mogelijk forse neder laag in Leiden wel eens ver velend door kunnen werken. Parker op zijn beurt zal graag willen bewijzen op de weg terug te zijn en straks klaar voor de playoffs. Het heeft er steeds meer schijn van dat die play-offs niet in Leiden zullen worden gespeeld. Er is nog wel een gesprek met B en W, maar de kans dat de Leidse sup porters naar sporthal Zuid in Amsterdam zullen moeten af reizen voor hun thuiswed strijden groeit Het zou jam mer zijn. Per slot speelde Parker voor 2.500 man tegen Södertalje voor de Europa cup. In de Vijf-meihaL Hans van Velde De banen bij De Munnik in aanbouw. Vier banen waardoor de Leiderdorpse wachtlijst van 400 tot 250 kon worden teruggebracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13