BUANCRUK Napoleon in contrasten 99 - pro en contra Bonaparte Hoe jong-Af rika het veel belovende hotelvak cum annexis induikt Rijnsburgse jeugd helpt Schuilplaats via rommelmarkt TIMMERLIEDEN OiDHet Motorhuis MORGEN BEGINT EXPOSITIE B.V. AANNEMINGSBEDRIJF EGBO STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1979 PAGINA 5 Twee mini-bloemetjes boven het linkeroor in het kroezig haar. Kunstbloemetjes weliswaar, maar ze spreken niettemin een bloemrijke taal. Ze worden charmant gedragen door het meisje Mary Appiah. Later hoorde ik, dat het meisje Mary een heuse vrouw was. Maar ze oogt als een meisje en dat kan een decennium schelen. Als het helemaal goed was, zou ze zich Mary Appiah- Roy moeten noemen, want ze is een jaar geleden getrouwd met Gimith Roy, die in Suriname ter wereld kwam en in Nederland rondkomt als secretaris van iets. Mary kent Nederland al een beetje en elke week snelt ze naar Nederlandse les en die taal kent ze nu „een klein beetje goed". Dat is al heel wat voor een jonge vrouw, die in Kumasi, in Ghana, aan de westkust van Afrika, haar eerste kreetje slaakte. Mary vertelde eerst, in het Engels (want in die taal kan ze een stuk beter rondvlinderen door het leven), dat ze 25 was. Maar daar moest je dan wel vier jaar bij optellen. De uitkomst was, na een schoolse berekening, 29 jaar. Daar hoef je niet eens een zak-calculator voor te raadplegen. Eigenlijk ongelooflijk, want ik maakte al melding van haar tienerachtig voorkomen. Het meisje Appiah vertoeft nu halve dagen in de verzorgende sector van het slaap-eet-speelbedrijf van Holiday Inn Leiden. Het is me wel een toestand, want Mary woont in Bilthoven en ze moet even na achten 's morgens in het hotelrestaurant aanwezig zijn. De klandizie kun je niet met honger en in teleurstelling laten zitten. Half zeven op de bus naar Utrecht en dan verder met de trein. En dat elke dag. Wat steekt er achter al deze moeite? Manager „publieke werken" Martin Spaargaren, van Holiday Inn Leiden, weeter meer van. Hij heeft al geruime tijd z'n Afrikaanse relaties, zoals de ambassadeur van Tanzania, die nu en dan op partijtjes komt en verder contacten onderhoudt met collega's uit verwante Afrikaanse buurlanden of „iets" verder weg gelegen, (dat scheelt op Afrikaanse schaal al gauw een paar duizend kilometer). Nu dan, de Tanzaniaanse ambassadeur in Nederland ontmoette onlangs ergens de consul van Ghana in Den Haag. Deze consul vertelde de excellente Tanzaniaan, dat hij een nichtje en een neef had die op „ontwikkeling" uit waren. De Tanzaniaanse ambassadeur wist meteen het juiste adres en belde z'n relatie Spaargaren. Die vond meteen een gaatje om aan de ontwikkeling het zijne te kunnen bijdragen. „Laat Mary maar een tijdje bij ons komen werken", suggereerde Spaargaren. En aldus geschiedde. Immers, Ghana biedt perspectieven. Martin S. vertelt zelf daarover: „Ghana is hard bezig een toeristisch paradijs te gaan worden, met een toeristische industrie die ook in horeca- opzicht bemand moet worden. We hebben al eerder, in 1977, Tanzanianen op weg geholpen. Eigen krachten afleveren, dat is de beste ontwikkelingshulp". Zo heeft Mary Appiah-Roy (ik heb nog steeds het idee, dat die betrekking tussen „Gimith" en ,,Ro/' niet helemaal correct is overgekomen, maar tussen het serveren door kun je je op deze verbanden ook moeilijk concentreren en daarom heb ik het gevoel, dat het Mary Gimith- Appiah moet zijn, maar dat hoor ik dan nog wel) voorlopig haar oriënterende plek gevonden. Een paar maanden hoopt ze het uit te houden. Na het restaurant kan ze nog dóórgaan binnen de huishoudelijke dienst en de room-service. Behalve met serveren heeft ze haar wezen ook vol met lachbuien en dat kan een vriendelijke uitwerking hebben. Ze houdt van het hotelleven, maar echte ernst er mee maken, nee. dat doet ze niet. Eigenlijk zou ze gewoon in Bilthoven huisvrouw willen spelen. Evenwel pikt ze haar „hotelopleiding" eventjes mee, plus de bijbehorende papieren. Voor het geval dat ze die nodig zou hebben, want ze gaat heus wel weer een keer terug naar Ghana. Voorlopig vindt ze haar draai in de „vriendelijke sfeer van H. I. Leiden", een bedrijf met (zoals Spaargaren het zou willen) een „tropische glimlach". „Heb je overigens al gehoord", zo voegt hij me terzijde toe, „dat die Amerikanen van Holiday Inn een paar weken terug besloten hebben tot het vestigen van vijftien H. I.'s in China. Dat is geen grapje. De eerste Inn komt in Peking; met een Chinees restaurantMary staat te popelen om haar trein naar Bilthoven te halen. Oom consul zal wel tevreden zijn met nichtje Marv. Mary Appiah wil eigenlijk liever alleen huisvrouw zijn In Den Haag woont met alleen een graaf wiens zoon Jantje waarschijnlijk, als hij er echt zou zijn, in blakende omstandigheden kan verkeren er is ook een „Schuilplaats" waar jongeren terecht kunnen die hard aan een helpende hand toe zijn. De Schuilplaats is een Haagse instelling voor evangelisatie en tevens een centrum voor jongerenopvang. Sinds ongeveer een jaar is men hier in de weer voor jongeren die op de een of andere manier in ernstige moeilijkheden verkeren. Voor deze Schuilplaats dan willen de jeugdverenigingen van de gereformeerde kerk in Rijnsburg zich inzetten. Dit doen deze jongens en meisjes vandaag metterdaad, met een rommelmarkt en een bazar. De Rijnsburgse jeugd kiest elk jaar een project waarvoor hard wordt gespaard. Tot nog toe was dit vaak een project in het buitenland, thans echter is besloten de „Schuilplaats" actief onder de hoede te nemen, omdat gebleken is dat de nood onder de jongeren waarvoor de Schuilplaats bedoeld is zeer hoog is. Welnu, vandaag is ferm aangepakt Of liever, een paar weken geleden trokken de jeugdverenigingen al flink van leer met een inzamelingsactie voor de artikelen die vandaag verkocht worden. Vanmiddag is in het Centrum in Rijnsburg de bazar annex rommelmarkt begonnen. Het gaat over het algemeen om m goede staat verkerende voorwerpen, televisietoestellen bijvoorbeeld, meubels ook, vogelkooien zijn er bij, rieten stoelen, pannen, potten en nog veel meer van deze soms erg aantrekkelijke zaken, er is ook een stand met handwerkartikelen, kinderen kunnen er terecht voor spelletjes, er is een rad van avontuur en een attractieve Amerikaanse verkoping. Niemand hoeft" op een droogje te zitten, want ook het kopje koffie ontbreekt niet Iedereen is welkom in het Centrum, waar men naar hartelust en de zaak van de Schuilplaats dienend volop spullen kan uitzoeken. Het is de bedoeling, dat de rommelmarkt-bazar tot een uur of half elf vanavond duurt Tegen die tijd hoopt men „los" te zijn. Het is dus nog niet te laat. Brigitte Kooter naar interland HAZERSWOUDE Avantis- peelster Brigitte Kooter is uitgenodigd om op donderdag 8 maart mee te doen in de tafeltennisinterland Neder landPolen, die gespeeld wordt in sporthal De Bun te Huizen. Samen met de Tempo Team-spelers Nico van Slob be en Han Gootzen en de in Westduitse dienst spelende Bert van der Helm moet de Hazerswoudse het opnemen tegen de Poolse equipe in het kader van de competitie in de eerste divisie van landen teams uit Europa. Brigitte Kooter, door de nati onale (tevens club)coach Ge rard Bakker geselecteerd voor het wereldkampioenschap ta feltennis dat eind april, begin mei in Korea wordt af gewerkt, is vierde geplaatst, voor de nationale titelstrijd ADVERTENTIE Voor Ford, Simca, Volkswagen, Datsun, Toyota, Honda en Mazda rijders. Als u een verrassend hoog bod op uw inruilauto wilt hebben, kom dan morgen in ieder geval even langs bij uw Opel-dealer. Alle Opel-rijders kennen de hoge inruilprijzen van Het Motorhuis al. IA° Zwembad Boshuizerlaan zaterdag geopend LEIDEN He zwembad aan de Boshuizer laan wordt zaterdag 10 maart geopend. De openingshande ling vindt plaats om twee uur. Dan zal een estafette ploeg van wethouders enkele baantjes door het nieuwe bad trekken. Bezoekers worden verzocht een kwartier eerder aanwezig 4e zijn, desgewenst met badkleding. De bouw van het naast de Vijf Meihal gelegen zwembad heeft ruim één jaar in beslag genomen. De eerste paal werd geslagen op 18 januari 1978. Het was de bedoeling dat het zwembad eerder zou worden opgeleverd, maar de strenge winter heeft de bouw aanzien lijk vertraagd. De Leidse ge meenteraad heeft voor de bouw van het overdekte zwembad ruim 4 1/2 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Er komen twee baden op de begane grond van het zwem bad, een 25-meterbad en een instructiebad. Verder zijn er een sauna, een bowling en vergaderruimte bij het zwem bad gevoegd. LEIDEN GEBOREN: Miranda, d. v. G. van der Meij en J. C. H. Hoek; Erik Johannes, z. v. J. Kor- tekaas en J. C. Duindam; Kasper Jesse, z v. J. J. Fernhout en J. M. M. Urbanus; Elif, d. v. M. K. Karaman en E. Köse; Mariska, d. Lijdia, d. v. C. A. Ouwersloot BURGERLIJKE STAND en L. van der Nagel; Jorrit, A. A. C. M. Vreeburg Teijlingen, geb. 20 dec. 1914, r F. Logeman, geb. 20 juli 1 man; W. Schouten, geb. 20 ----.. ..v.,»,,, 6eb. 4 jan. 1900, geh.gew. m. S. Borst; E. Ne- derveld. geb. 19 sept 1891, ge h.gew. m. N. van Dooren; J.A.L Klein, geb. 8 april 1956, man; M. C. Moolenaar, geb. 3 sept. 1956, vrouw; K. M. Verkuijlen, geb. 9 juli 1909, man. GEHUWD: C. van Dam en E Knotter; J. J. van Klink en I. H. A. Döll; R. van der Horst en A Bronsgeest; H. Jongeleen en M. E. Een vijfde deel van een collectie Napoleonpren- ten en -objecten, die al jaren ongebruikt in een donkere kast van het Koninklijk Nederlands Leger- en Wapenmu seum „Generaal Hoe- fer" in Leiden heeft ge legen, is bijeengebracht in een zaal van het museum Swaensteijn in Voorburg. De verzame ling blijkt ruim vol doende en interessant genoeg om lange tijd zoek te brengen in het intieme Voorburgse museum aan de Heren straat 101, waar de ex positie bijna twee maanden lang zal wor den gehouden onder de titel: „Napoleon in con trasten". Morgen is de opening. De einddatum is gepland op zondag 22 april. Voorbereiding deze De voorbereiding tentoonstelling heeft half jaar in beslaggenomen. Uiteraard is slechts een klein deel te zien van de totale col lectie, die bestaat rond de persoon van Napoleon Bona parte en zijn turbulente leven. Bij de keuze uit de omvang rijke, maar niet gebruikte. Napoleoncollectie van het Leidse Legermuseum heeft de conservatrice, mevrouw Dubo is, vooral voorrang gegeven aan minder bekende zaken. Iedereen kent tenslotte wel een aantal afbeeldingen uit boeken en plaatwerken van de hoogte-en dieptepunten uit het leven van deze kleine, grote Fransman. Van zijn op komst in het roerige Frank rijk, dat hunkerde naar vrede en welvaart na de revolutie,, tot zijn verbanning naar het eiland Sint Helena, waar hij uiteindelijk in 1821 op 51-jari- ge leeftijd aan maagkanker zou sterven. Tegenstelling Het Voorburgse museum heelt vooral getracht de te genstelling tussen het „Leve de keizer" en „Het beest is los" in beeld te brengen. Het sprekendste voorbeeld hiervan ontbreekt helaas op deze ten toonstelling. De berichtgeving van een Parijse krant in 1815 over het vertrek van Napole on van Elba naar Parijs spreekt op dit punt boekde len: 28 februari: De Mensene ter heeft zijn hol verlaten; 7 maart: De Corsicaanse veel vraat is geland; 9 maart: De Tijger is in Gap aangekomen; 11 maart: Het Monster ligt bij Grenoble; 16 maart: De Tiran is door Lyon getrokken; 17 maart: De Onrechtmatige Heerser bevindt zich reeds op 60 mijl van de hoofdstad; 18 maart: Bonaparte nadert met rasse schreden, maar hij zal Parijs nooit binnentrekken; 19 maart: Napoleon zal morgen voor onze wallen staan; 20 maart: De Keizer is in Fon- tainebleau aangekomen; 21 maart: Zijne Majesteit de Keizer heeft gisteravond te midden van zijn trouwe on derdanen zijn intocht in de Tuilerieën gehouden. En dat terwijl Napoleon ooit de vrees had uitgesproken: „Vier vijan dige kranten zijn meer te vre zen dan duizend bajonetten." Hoewel men natuurlijk aan de expositie niet de verwach ting mag verbinden, dat men hier uitgebreid kan kennisne men van alle facetten van het ontstaan en het uiteenvallen van het keizerrijk - daarvoor moet men toch naar Parijs - is deze tentoonstelling zeer aanbevelenswaardig voor ie dereen die in geschiedenis en cultuur is geïnteresseerd. Bo vendien is het voor schoolk lassen een bijzonder waarde volle aanvulling op de ge schiedenisles. Voor de prijs hoeft men het niet te laten. De toegangsprijs bedraagt een gulden. Cultureel thouders en kinderen betalen slechts een dubbeltje. De een voudige, dertien bladzijden tellende en op kringlooppa pier gedrukte catalogus kost de bezoeker twee kwartjes. Hierin staat in het kort de le vensloop van deze roemruchte Corsicaan geschetst, gevolgd door een korte explicatie van de aanwezige prenten, souve nirs en objecten, zoals kande laars, tabaksdozen, pijpekop- pen, inktstellen met afbeeldin gen van Napoleon. De openingstijden zijn dins dag, donderdag, zaterdag en zondag van twee tot vijf uur en op donderdagavond van zeven tot negen uur. Rondlei ding kan op aanvraag ook buiten de openingsuren. ADVERTENTIE LISSE De plaatselijke WD-af- het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkomst besloten Daarna zul len de heren Paardekooper, Tref fers en Robert us spreken over volkshuisvesting. vraagt voor haar werken in Hazerswoude. Lisse en Woubrugge Aanmelden dagelijks van 9.00 tot 17.30 uur: Rijndijk 314, Hazerswoude. Tel. 01714-9007 of op de werken: Hazerswoude Tel. 01714-3610, uitv. van Os/van Bennekom Lisse Tel. 02521-14704, uitv. Nieuwhoff Woubrugge Tel. 01729-8908, uitv. van Dam

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5