Streekmuziekschool Rijnakkoord viert tweede lustrum Bloemerdj eugd' wil eigen clubhuis Nieuw onderkomen VVV Lisse geopend Rijnsburg heeft geen derde wethouder nodig REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1979 PAGINA 4 KORTWEG LEIDERDORP Met muziekschool „Rijnak- van een klein groepje een serie concerten in koord" het tienjarig be- van Leiderdorpse mu- de periode van 2 tot 11 staan. In die tien jaar ziekliefhebbers uit tot maart viert de streek- groeide „Rijnakkoord" een grootschalige streekmuziekschool met veertig docenten en met maar liefst 1500 leerlingen. De eerste aanzet tot de streekmuziek school Rijnakkoord, waarbij de gemeen ten Alkemade, Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude, Woubrugge en Leiderdorp zijn aangesloten, lag in de beginjaren '60 toen de Leiderdorpse muziekstichting, een particulier initiatief, het plan opper de om de belangstelling voor muziekma- ken ook eens in de omliggende gemeen ten te polsen. Het duurde evenwel tot 1969 voor de plannenmakerij definitief gestalte kreeg. Rond de bestaande Lei derdorpse kern sloten de gemeenten Koudekerk, Hazerswoude en Woubrugge zich aan. De muziekliefhebbers in Alke made lieten aanvankelijk nog enige maanden op zich wachten. Huisvesting De huisvesting van de muziekschool-„bui- tenposten" laat weinig te wensen over. Veelal is in de loop der jaren een onder komen gevonden in bestaapde vereni gingsgebouwen, die worden gebruikt door diverse groepen. De Hazerswoudse muziekliefhebbers zitten er het beste bij met hun onderkomen in het splinternieu we multifunctionele centrum 't Anker. Alleen de Leiderdorpse afdeling, van waaruit tevens de administratie wordt gevoerd, is/ maar matig tevreden over het pand aan de Hoofdstraat, een voor on derwijs afgekeurde basisschool. Klaar blijkelijk wel geschikt voor muziekma- ken. „We zitten hier bepaald niet opti maal", aldus de heer Karstens van Rij nakkoord, „maar het ziet er naar uit dat nog eind dit jaar de plannen gereedko men voor de bouw van een geheel nieu we streekschool in de wijk Buitenhof. Dat zou in ons jubileumjaar natuurlijk een prachtig geschenk zijn". Met de groei van de streekmuziekschool stegen ook de jaarlijkse kosten. Voor dit jaar staat een bedrag begroot van ruim anderhalf miljoen gulden. „Een hoop geld", aldus de heer Karstens. „Ongeveer 65% wordt echter gesubsidieerd door ge meente, provincie en rijk. De overige 35% moeten worden opgebracht uit de lesgelden". Ondanks de forse subsidie acht de heer Karstens de lesgelden die moeten wor den gevraagd aan de deelnemers toch nog te hoog. „Het zit er natuurlijk niet in dat op korte termijn een verhoging van de subsidies zal plaatshebben. En dat is erg jammer. Want daardoor blijft de drempel voor volwassenen die naar de streekmuziekschool willen komen vrij hoog. De overheid geeft namelijk minder subsidie voor volwassenen dan voor de jeugd tot 19 jaar". Concerten Om het tweede lustrum de nodige luister bij te zetten heeft het bestuur een serie concerten op touw gezet. Morgen heeft in het Leiderdorpse dorpshuis een popu lair concert plaats. Medewerking daaraan wordt verleend door verschillende com bo's van de streekmuziekschool onder leiding van Fred Cohen en Tony Gott- schalk. Het concert begint om negen uur. Zondag 4 maart staat een koffieconcert op het programma. Plaats van handeling Leiderdorps raadhuisplan bijna rond LEIDERDORP Het ge sprek van de middenstanders die een winkelconcentratie in het oude raadhuis proberen tot stand te brengen met de wethouder van economische aangelegenheden, J. Bezemer (PvdA), dat gisteren op de fa tale datum van 1 maart plaatsvond, is gunstig verlo pen. Dit stelde middenstand swoordvoerder N. Schouten. „Er komt een winkelconcen tratie, de plannen zijn voor 99% rond", zo liet hij weten. Om de plannen definitief af te ronden heeft wethouder Bezemer de middenstanders nog een 14 dagen uitstel ver leend. De heer Schouten bleek overi gens niet te spreken over zoals hij het noemde, „sneren de opmerkingen" van de kant van de heren Van Heukelom en Van Brussel gedaan bij de lancering van hun veilingge bouwplan, inzake de veron derstelde zwakke positie van de Leiderdorpse middenstand. „Het zou geen overbodige weelde zijn, indien de finan ciële draagkracht van beide heren eens nader wordt on derzocht, tegen de achter grond van de faillissementen en surséances van betaling waar zij zelf mee te maken hebben gehad", zo kaatste hij de bal terug. Werkloosheid Bollenstreek afgenomen LISSE De werkloos heid in de Bollenstreek onder mannen en vrou wen is in 1978 afgeno men ten opzichte van voorgaande jaren. De afzonderlijke werkloos heidscijfers tonen even wel een stijging van de werkloosheid onder vrouwen. Het werkloos heidspercentage is 2% van de afhankelijke be- roepsbevolking. Het landelijke percentage ligt tussen de 4 en 5 procent. Als gevolg van seizoensinvloe den in de tuinbouw en hore- casector stijgt de werkloos heid in het gewest Lisse enke le maanden boven het gemid delde uit. Bij mannen daalde in vrijwel alle beroepsgroepen het gemiddelde aantal inge schreven werkzoekenden, in het bijzonder in de agrarische sector. Bij de vrouwen steeg dit aantal in alle beroepsgroe pen, met uitzondering van de horeca. Tegenover 627 werkloze man nen en vrouwen, noteerde het arbeidsbureau in 1978: 470 personeelsaanvragen. 3574 werkzoekenden lieten zich in 1978 voor arbeidsbemiddeling inschrijven (-519). Een bijna gelijk aantal kon na het vin den van werk weer worden uitgeschreven. Hieruit blijkt dat de doorstroming in het werklozenbestand bijna 100% is. Minder dan de helft van de werkzoekenden kon door bemiddeling van het GAB een nieuwe werkkring vinden. Een aantal jongeren op de plek waar zij graag hun clubhuis gebouwd willen zien. Leiderdorpse jongeren klagen over gebrekkige opvang LEIDERDORP „Jongeren uit de Bloe- merd". Onder deze naam heeft een groep van ongeveer 30 voornamelijk studerende jonge ren zich tot het college van b en w gewend met het ver soek om in aanmerking te komen voor een clubhuis in het sport- en recreatie park aan de Dwarswatering. Zij vinden dat zij recht hebben op een eigen onderkomen. Initiatiefnemer is de Atheneumleerling Wim Huivenaar. „Wij hebben het gevoel dat wij altijd overal buiten staan. In het park zijn er veel moge lijkheden voor kleine kinderen, maar voor de jeugd van 14 jaar en ouder is er niets te doen", zegt Wim Huivenaar. Zij zijn het beu voortdurend door de politie op de vingers ge tikt te worden. Ook de ouders van kleine kin deren zien hen liever gaan dan komen. Som mige jongeren hebben er een gewoonte van gemaakt met hun brommers door het park te crossen. De oplossing die zij zelf voor het pro bleem gevonden hadden, het bouwen van een hut met steigerplanken, werd ook niet door de politie in dank afgenomen. De planken wer den prompt in beslag genomen. Zo zijn ze op het idee gekomen een brief aan het college van b en w te schrijven. De wethouder van maatschappelijk welzijn, mevr. I. Gehner-Ellenberger (VVD), heeft hier positief op gereageerd. Zij heeft reeds een ge sprek gehad met twee leden uit de groep Wim Huivenaar en Rob Groenewegen. Het clubhuis in De Bloemerd willen zij gebruiken voor al lerlei ontspanningsactiviteiten, zoals tafelten nis, kaarten en schaken, maar ook om er ge woon met elkaar te kunnen praten. „Wat wij nodig hebben is een praathuis", zegt een van de jongeren, Marieke van Pieren. „Het hoeft echt niet zo'n luxe tent als Sjelter te zijn, maar zo iets als de oude kantine van de ma nege Liethorp", valt haar broer Frans bij. De activiteiten die het jeugdcentrum de Sjelter ontplooit zien de jongerne uit de Bloemerd niet als een alternatief voor hun eigen plan nen. „Voor ons is daar alleen maar 's zater dagsavonds wat te doen en dat is niet vol doende", zegt Joost Juffermans. Op verzoek van mevr. Gehner zullen zij ech ter een gesprek hebben met Ellis Groothoff, de leidster van het jeugd- en jongerencentrum De Sjelter. Of de plannen voor een eigen on derkomen voor de „jongeren uit de Bloemerd" ooit werkelijkheid worden valt nog niet met zekerheid te zeggen. Zij hebben wel moed ge put uit een toezegging van wethouder Gehner, dat zij de jongeren opnieuw wil ontmoeten om verder te praten. Een probleem die zij van haar kant heeft gesignaleerd is de kwes tie van de juridische aansprakelijkheid. Er zal zoiets als een vereniging opgericht moeten worden die als rechtsperoon kan optreden. Degenen die meer inlichtingen over de jonge ren uit De Bloemerd willen hebben kunnen terecht bij Joost Juffermans, Dotterbloem kreek 77, tel. 893256. FRANS BROCKEN LISSE In de Gereformeerde Kerk aan de Heereweg wordt in het kader van de Wereldgebeds dag vanavond een oecumenische kerkdienst gehouden. Het thema dat dit jaar is uitgewerkt door 20 Afrikaanse vrouwen is: „Groei in de geest". Voorzitter van de plaat selijke raad van kerken ds. H. D. de Wit zal de gebedsdienst leiden. De meditatie wordt verzorgd door pater F. G. M. Grol van de Sint Agathaparochie. De dienst begint om half acht. WASSENAAR De Raad van Kerken van Wassenaar houdt van avond in de Dorpskerk een dienst ter gelegenheid van wereldgebeds dag. Deze dienst draagt een oecu menisch karakter. Leden van ver schillende kerken verzorgen een deel van de liturgie. Pastoor J. Steemaan van de „Goede Herder- parochie" heeft de leiding. Ds. H. Wolthuis zal een korte overden king uitspreken. Organist is Wil lem Landsman en verder verleent de Messiaskerk-Cantory onder lei ding van Leo Kohlenberg muzika le medewerking. De dienst begint om zeven uur. NOORDWIJK Dé Vereniging van Postzegelverzamelaars „Noordwijk" houdt morgen een s treek-ruil beurs in Dorpshuis De Kuip aan de Noordwijkse Zee straat. Verzamelaars van postze gels zijn van 10.00 tot 17.00 uur welkom in het dorpshuis. Het en treegeld bedraagt een gulden. Kin deren tot 14 jaar betalen 25 cent NOORDWIJK De vereniging voor natuur- en vogelbescherming Noordwijk houdt vanavond in het verenigingsgebouw aan de Hoofd straat haar jaarlijkse ledenverga dering. Aan de orde komt onder meer een wijziging in de statuten. Na de pauze houdt Leen van Duyn een lezing over de flora en fauna in Oostenrijk. De vergade ring begint om acht uur. NOORDWIJKERHOUT In te genstelling tot eerdere berichten Begint de dienst ter gelegenheid van Wereldgebedsdag vanavond in de Noordwijkerhoutse Jozefkerk om kwart over zeven. --.--S- .-V. j De huidige accommodatie van de streekmuziekschool aan de Leiderdorpse Hoofdstraat. is de Dorpskerk in Leiderdorp en de aanvang is kwart over twaalf. Leerlingen van de streekmuziekschool zullen werken van onder meer Bach en Handel ten ge hore brengen. Maandag 5 maart is de Hervormde Kerk in Oude Wetering het centrum van de muzikale feestelijkheden. Vanaf acht uur vindt daar dan een concert plaats. Uit voerenden zijn ook hier weer de leerlin gen van de school. Eenzelfde concert staat dinsdag 6 maart in het Hazerswoudse Anker op het pro gramma. De aanvang daar is eveneens acht uur. Een concert in Woubrugge staat donderdag 8 maart in de Hervorm de kerk te gebeuren. Aanvang acht uur. Datzelfde staat te gebeuren op vrijdag 9 maart in de Dorpskerk in Leiderdorp. Ook daar is de aanvang bepaald op acht uur. Al deze concerten zijn gratis toëgan- kelijk. Overigens zijn er ook nog een aantal ac tiviteiten voor de muziekschoolleden. Vanmiddag vanaf half vijf is in het An ker in Hazerswoude een voorstelling van het Nederlands Marionettentheater. Woensdag 7 maart wordt in de Alke burcht te Roelofarendsveen vanaf twee uur een voorstelling gegeven door het poppentheater Guido van Deth. Voor de leden van de school staan voorts nog de bijwoning van een repeti tie van het Residentie Orkest, de bijwo ning van de opname van een radiopro gramma, en een museumbezoek op het programma. De feestelijkheden worden officieel op 16 maart afgesloten met een receptie in het restaurant van sporthal Op Dreef aan het Van Alphenplein in Leiderdorp. Deze receptie begint om half acht. PPR en VVD Leiderdorp houden twijfels over beleidsplanning LEIDERDORP De gemeen teraad heeft gisteravond in een ontspannen sfeer gedis cussieerd over het vaststellen van de doelstellingen en sub doelstellingen in het kader van de beleidsplanning. Voor het al eerder geformuleerde gemeentelijke wensenpakket voor de jaren 1979 tot en met 1983 waren suggesties inge diend door de fracties van PvdA en WD. Fractieleider J. A. M. Gordijn van de PPR bracht zijn twij fels ten aanzien van de be leidsplanning zoals die in Lei derdorp functioneert nog eens onder woorden. „Waar zijn we mee bezig", zo vroeg hij zich af, doelend op het feit, dat de computer de politieke beslissingen van de raad op financiële gronden vertaald. Ook hekelde hij de krdieto- verschrij dingen die een opti male uitvoering van het be leidsplan in de weg staan. Gordijn ontving de nodige bijval van WD-fractievoorzit- ter mevr. D. W. Tichler-Moer- man, die de uit de financiële boot gevallen uitbreiding van de velden voor RCL en Alec- to als voorbeelden aanhaalde. Hoewel het CDA geen moeite had genomen ideeën voor een verdere uitbouw van het be leidsplan aan te dragen, bleek deze fractie bij monde van voorzitter J. W. Hekkelman een warm pleitbezorger te zijn voor het planningssys teem. Een gedachtefout noem de hij de kritiek van mevr. Tichler en Gordijn. Dat niet alle plannen kunnen worden gerealiseerd weet hij aan ge brek aan geld en niet aan fouten in het systeem. Een interessant discussiepunt leverde een voorstel van de PvdA op om in het onderwijs aandacht te schenken aan de solidariteit met de onderdruk ten en achtergestelden in de eigen samenleving en in de derde wereld. Dit voorstel werd sterk bestreden door mevr. Tichler. Zij vond dat de kinderen op de scholen te sterk worden belast met alle problemen in de wereld. „Dit gaat het bevattingsvermogen van het kind te boven. Discri minatie en wantrouwen wordt ze aangeleerd", zo stelde zij. Met behulp van het CDA slaagde zij erin, het voorstel af te zwakken. Met het aanschaffen van een VVV-cadeaubon heeft burgemeester Berends gistermiddag het nieuwe onderkomen van de Lissese VVV aan de Grachtweg 53 geopend. Behalve de VVV zijn in het nieuwe onderkomen reisbureau Beuk en architect Veldhoven gevestigd. Burgemeester erends prees de voortvarendheid van de drie. Zij zijn op eigen houtje aan het onderhandelen geslagen met de eigenaar van het pand aan de Grachtweg. LOCO-BURGEMEESTER NOORT TIJDENS CDA-VERGADERING: RIJNSBURG Vooralsnog is er geen plaats voor een derde wethouder in Rijnsburg. Een suggestie in die rich ting werd gisteravond gedaan tijdens een ledenvergadering van het CDA- verband Rijnsburg. Ter sprake kwa men onder meer de immense proble men waar het gemeentebestuur de ko mende jaren mee te maken krijgt, zoals de inrichting van het nieuwe tuinbouwgebied „Kloostertuin" en het huisvesten van andere (niet agrari sche) bedrijven in de gemeente. Wet houder C. Noort, die nog steeds loco- burgemeester is stelde dat wanneer het college voltallig is er geen proble men zijn. Deze komen pas wanneer een lid van het college uitvalt. Fractievoorzitter Cees Vianen vertelde in zijn inleiding dat donderdag 15 maart de eerste paal wordt geslagen voor de bibliotheek. Voorts stelde hij het nut van het oprichting van een ge nootschap Oud Rijnsburg aan de orde. „De gemeente komt nauwelijks meer toe aan het opknappen van oude pan- dat sociale woningbouw niet alleen het den. Gezien het feit dat er bij particu- neerzetten van huurwoningen is, i lieren nogal veel belangstelling Voor evenzeer het scheppen van mogelijkhe- deze panden bestaat, is het misschien beter deze zaak gedeeltelijk uit han den te geven,"aldus Vianen. Vervolgens kwam de woningbouw in Plan De Hoek ter sprake. In de ko mende maanden worden hier tachtig woningen in de premie-sector ge bouwd. Vianen vond dat een goede zaak. Hij stelt zich op het standpunt zijn openbaar is. den voor de inwoners om tegen een redelijke prijs een woning te verwer ven. Tenslotte herinnerde Vianen eraan dat het CDA in het verkiezingsprogram meer openheid van gemeentezaken heeft bepleit. Hij vond het een goede aanzet dat nu de raadscommissie wel-

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4