Kunstenaars in portiers woning V es testraat voelen zich bedreigd Oppositie voor méér woningen in Roomburg „Leidse fietser moet bij verkeerslichten te lang wachten" „BRAND, INBRAKEN EN PESTERIJEN MAKEN ONS ZIEK" Burgemeester Vis wil keuze voor nieuwbouw politiebureau bespoedigen - STADLEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1979 PAGINA 3 LEIDEN In het Leidse stadsdeel Roomburg (het oosten van de stad) zou meer woningbouw gepleegd moeten worden dan het college van B. en W. in zijn programma van eisen voor dit gebied heeft ge pland. Dit menen drie politieke partijen uit de oppositie, te weten het CDA, PSP en PPR, als het gaat om de afweging tussen het neerzetten van bedrijven of het bouwen van woningen in Room burg. De bewoners van het naast het in ontwikkeling te brengen Roomburg, de Meer burgers, vrezen dat hun woonoord een opvangplaats gaat worden voor de industrie die niet meer in de Leidse binnenstad kan voortbestaan en naar elders dient uit te wijken. „Meerburg is altijd al een achterstandsgebied geweest, nu is er een kans om van Meerbur g/Roomburg een stadsbuurt te ma ken. Raadsleden grijpen die kans. 1200 woningen en 5 ha bedrijfster rein inplaats van de door de ge meente geplande 19.5 ha.", zo schrijven de Meerburgers in een brief aan het gemeentebestuur. Zoals wij ook al in de krant van gisteren schreven zijn de bewoners sterk tegen de industrialisatie in hun wijk gekant De kans is groot, zo zeggen zij, dat er voor de 3500 bewoners die Meerburg telt, een probleemgebied wordt gecreëerd, waar niemand iets wijzer van wordt. Het programma van eisen van Meerburg is verdeeld in vijf sectoren met ieder een eigen be stemming. In gebied 1 wil de ge meente bedrijven plaatsen en in ge bied 3 zouden óf woningen bf indu strie moeten komen.. De Meerbur gers, evenals het CDA, PSP en PPR vinden echter, dat in deze ge bieden louter en alleen woningen dienen te verrijzen. Volgens de PvdA is deze oplossing verre van ideaal, omdat men hierdoor een be langrijke bouwlocatie voor de Leid se industrie door de vingers laat glippen. Een eventuele verplaatsing van de industrie naar het laborato- riagebied van de Leeuwenhoek acht de Pvd niet raadzaam, omdat dit terrein volgens een kabinetsbesluit voor woningbouw gereserveerd is. Job Habold al even bedreven in het schrijven van schilderen LEIDEN „We staan dagelijks doodsangst uit, dat de zaak hier uitbrandt, of dat onze spullen worden gesto len. Laatst heeft de edelsmit Richard Pie- plenbosch nog maar net op het nippertje een brand kunnen blus sen, die een of andere dwaas in het sloophuis naast onze werk- en woonruimte had aange stoken. Afgelopen vrij dag was het wel de li mit voor ons toen bleek, dat in het atelier van Richard ingebro ken was en er voor ruim 4000 gulden aan geluidsapparatuur was gestolen". Voor de Leidse kunstschilder Jos Habold begint het er steeds meer op te lijken dat hij met drie andere kunst broeders, die sinds jaar en dag in de portierswoning van het voormalige Van Wijk-com- plex aan de Leidse Vestes- traat 40a hun werk. en woon- domicili hebben, maar beter naar elders op kunnen kras sen. In de oude stadswijk Pancras-Oost, op onder meer de plaats van het oude Van Wijk- en Zaalbergcomplex zal ooit sociale woningbouw ver rijzen. De panden liggen thans op de slagen van de sloophamer te wachten. Dat geldt echter niet voor de por tierswoning op 40a, waar vier Leidse kunstenaars in wonen. Hoewel het de indruk wekt, alsof iedereen er via de be lendende percelen zomaar in kan lopen om de boel in puin te slaan of er brand in te stichten. Dat laatste is dus al herhaal de malen voorgekomen. Deu ren worden ingetrapt, ruiten- sneuvelen bij bosjes, brandjes worden gesticht en inbraken worden gepleegd. Niemand doet er iets aan. Eigenlijk zou de gemeente best blij zijn, als Habold en de zijnen (de kun stenaars Maria Laman. Pie- plenbosch en Nieuwenburg) het oude pand verlaten. Er zijn plannen voor die monu mentale portierswoning, een huis met kleine mankemen ten, maar nog uiterst solide. VOLGENS „GRIJSBOEK" ENWB: LEIDEN De afdeling Leiden van de Echte Nederlandse Wielrijdersbond de bond die zich hoofdzakelijk met de belangen van fiet sers bezighoudt vindt dat de Leidse fietser in vergelijking met het snelverkeer op veel plaatsen te veel wordt opgehouden door de verkeerslichten. Dat staat te lezen in het zo genaamde „Grijsboek" van de ENWB dat gis teren aan wethouder Waal van Verkeerszaken is aangeboden. De Leidse afdeling is gekomen tot de betite ling „Grijsboek" omdat zij vindt dat de bena- ming „Witboek" de situatie te mooi zou weer geven en de benaming „Zwartboek" te slecht. „Het zit er net tussenin", aldus de ENWB. Het Grijsboek is gebaseerd op een onderzoek dat de Leidse afdeling van de ENWB in de maand december van 1978 heeft gedaan naar het functioneren van de stoplichten in Leiden. Elk kruispunt met stoplichten is tijdens druk ke uren nauwkeurig bekeken en de plaatsen waar gevaarlijke situaties zouden kunnen ont staan zijn opgetekend. De algemene indruk die werd verkregen was dat de stoplichten op „ruime" kruispunten goed werken, maar dat de zogenaamde gekoppelde stoplichten (groene golf) doorgaans veel problemen geven. Het is bekend dat veel fietsers tegenwoordig geneigd zijn om door rode stoplichten te rij den. Volgens de ENWB betreft dat voor een gedeelte fietsers die te allen tijde het rode stoplicht negeren, een groep waarvoor zij geen goed woord over heeft Andere fietsers rijden door rood licht omdat het wachten te lang duurt. De ENWB heeft geconstateerd dat bij sommige kruispunten erg vaak die overtreding wordt gemaakt, het geen aanleiding geeft om te veronderstellen dat er iets mis is met de lichtenregeling van het kruispunt. De meest onschuldige rood-licht-wielrijders zijn volgens de ENWB degenen die door rood rijden omdat er geen enkel gevaar dreigt. Het gaat dan met name om de rechtsafslaande fietsers. „De meeste kruispunten met stoplich ten komen in aanmerking voor „fietsers rechtsaf toegestaan. Het enige punt in Leiden waar zo iets geregeld is is het kruispunt Hoge Rijndijk/Utrechtsebrug, waar de fietsers over Plantagelaan-Hoge Rijndijk een permanent groen fietslicht ontmoeten", aldus de ENWB. Om te voorkomen dat fietsers als gevolg van te lange wachttijden door rood gaan rijden doet de ENWB een aantal suggesties in het Grijsboek. De ENWB vindt een wachttijd van maximaal 1 minuut aanvaardbaar. Veel kruis punten hebben wachttijden voor fietsers die variëren van een halve minuut tot ver over de minuut, als gevolg van het feit dat er twee keer groen in een cyclus is ingebouwd. Bij- het kruispunt Hoge Rijndijk/afslag Rijksweg 4 levert dat wachttijden op van afwisselend 25 seconden en 2 minuten en 10 seconden, en dat tot twee keer toe want de fietser moet hier twee stoplichten passeren. „Een nieuwe rege ling van deze lichten is dringend gewenst", al dus de ENWB. De ENWB is een groot voor stander van de zogenaamde lusdetectie, het systeem waarbij een metalen lus in de weg de fietser „waarneemt" en een automaat het fiet- serslicht zo snel mogelijk op groen zet. De meeste fietslichten hebben nu nog een druk knop, waarmee de fietser zijn komst kan aan kondigen. De fietslus zou op 10 meter van de stopstreep moeten liggen, vindt de ENWB. Ook de „groentijd" die een fietser krijgt is in veel gevallen te kort bevonden. Soms krijgen fietsers niet eens genoeg tijd om een kruis punt over te steken (Rijnsburgerweg/Wasse- naarseweg) hetgeen levensgevaarlijke situaties kan veroorzaken. De ENWB geeft aanbevelingen voor een groot aantal kruispunten in Leiden. Aan bod ko men: de Breestraat/Gangetje; het traject Hooi gracht/Nieuwe Rijn/St. Jorisboulevard/Leven- daal/Korevaarstraat, dat over een complex van gekoppelde stoplichten beschikt waarover de ENWB zeer ontevreden is; Hoge Rijndij- k/Utrechtsebrug; Churchilllaan/Kennedylaan en Churchilllaan/5 Meilaan; het traject Lange- gracht/Pelikaanstraat/Haarlemmerstraat/Hooi- gracht/Ir. Driessenstraat; Langegracht/Mare; Maresingel/Haarlemmerweg; Lage Rijndijk- /Zijlsingel; Oegstgeèsterweg/Boerhaavelaan; Rijnsburgerweg/Warmonderweg; Rijnsburger- weg /Wassenaarseweg; Stationsplein/Schutter- veldsweg en Stationsweg; Willem de Zwijger- laan/IJsselmeerlaan; Willem de Zwijgerlaan- /Gooimeerlaan en Marnixstraat en tenslotte Plesmanlaan/V ondellaan. h*Jannen om er woningen voor in de plaats te zetten. Mis schien wel kantoren en show rooms als het de gemeente meezit. Maar dat is allemaal niet nodig, althans niet voor de portierswoning, want deze zou kunne blijven staan, als er gewoon omheen gebouwd zou worden, meent Habold, die over deze strijdvraag al jaren met de gemeente Lei den in de clinch ligt. Hoe dan ook van al dat ge schrijf aan de gemeente, een vaardigheid die Habold lang zamerhand net zo goed onder de knie begint te krijgen als het schilderen, zijn de vier ar tiesten niet veel wijzer gewor den. Na beschuldigingen dat zij clandestien in het Van Wijk-gebouw wonen en drei gementen. dat zij op straat dienen te worden gezet omdat zij een stelletje a-sociale kra kers zouden zijn, begint men zo zoetjes aan het idee te krijgen, dat zij willens en we tens de rol van „outcast" moeten spelen. „In de trant van kunstenaars zijn toch maar gekken". Job Habold hierover: „met veel gezever heb ik herhaalde malen aangetoond dat ik le gaal in het pand woon, hier is het document van de ge meente waar op staat, dat b en w mij deze woonruimte hebben verleend, gedateerd op 9 juli 1974. En zo zijn er wel meer van dat soort peste rijtjes, die ik vanachter de type-machine moet zien te weerleggen. We worden er ziek van. En nu krijgen we de ellende er weer bij, dat van de belendende percelen het zink van de daken is ge sloopt, dat de regenafvoer is weggehaald, zodat we perma nent te kampen hebben met wateroverlast. De huizen hier naast liggen vol met troep, oude dozen en stapels papier, die een speciale uitwerking blijken te hebben op brand stichters en ander tuig. Men denkt gewoon van nou ik kan hier even lekker rotzooi trap pen, maar men vergeet dan wel dat er nog vier andere mensen naast al die sloophui- zen wonen. We hebben in deze portierswoning ons ate lier en onze normale woon ruimte ondergebracht. Buiten het feit, dat dit bij elkaar ons hele bezit is, staan we dage lijks de doodsangst uit, dat ze er brand zullen slichten. Kun stenaars schijnen nu eenmaal altijd in hokken te moeten wonen, waar wat mee aan de hand is, daar schijnt tot nu toe weinig aan te doen te zijn", stelt Job Habold pessi mistisch vast. De brandweer en de politie hebben alle be grip voor de situatie in de Vestestraat. Ze vin den beiden, dat in ieder geval een hek om de slooppanden moet wor den gezet en de troep uit de huizen wordt ge haald". De huizen, ook het Van Wijk-complex, zijn merendeels eigen dom van de gemeente brieven aan de gemeentelijke instanties als in het Leidje. Terwijl de be woners van 40a aanvan kelijk is toegezegd dat men er mocht wonen, denkt men er op het stadhuis ineens weer heel ander over. Zo wordt de per giro over gemaakte huur van de kunstenaars de laatste tijd teruggestuurd, zo dat zij het idee krijgen illegale huurders te zijn die geen enkel recht van verweer hebben. Habold: „Het wordt tijd, dat de gemeente ons als gewone mensen gaat behandelen; we zijn niet de enigen in Leiden, die moeilijkhe den hebben. Ook ande re artiesten worden van de ene slechte woning naar de andere ge stuurd, om daar weer na afloop van tijd te worden weggepest". Peter Viering De atelierruimte van de kunstenaars aan de Vestes traat Vastenactie 1979 In de kerk aan de Leidse Herenstraat wordt zaterdaga vond 3 maart een „Vastenactie" gehouden. De Brazili aanse bisschp Dom Grecchi uit Acre is voorganger tij dens de jongerenmis, die door de Lord Folks wordt be geleid. Hiermee xal de Vastenactie in bet dekenaat offi cieel worden ingezet De bijeenkomst vindt plaats om 19.00 our. Kursus voor vrijwilligerswerk De Vrijwilligerscentrale heeft een kursus opgezet voor diegenen die vrijwilligerswerk willen gaan doen of daar al mee bezig zijn. Doel van de kursus is om aandacht te besteden aan de verschillende mogelijkheden van vrijwil ligerswerk en het belang ervan. Met ingang van eind maart wordt er één kursus op woensdag- en een op don derdagavond georganiseerd. Aan deelneming zijn geen kosten verbonden. Voor nadere informatie: Vrijwilligers centrale, Langegracht 246A in Leiden, tel. 149064. Gevonden voorwerpen De volgende voorwerpen zijn als gevonden aangegeven bij het Leidse politiebureau aan de Zonneveldstraat 10: Bruine portemonnaie, geldbedrag, kinderschooltas, plas tic tas met L.P.'s, pukkel, zwarte damestas, linnen tas, geel damestasje, herenhorloge, dameshorloge, slavenarm- band, manchetknoop, herenarmband, damesring, collier, broche, laarzen en regenpak, bril in etui, blauw kinder schoentje, hondenriem, diploma kleuterleidster, heren- schaats, kindershawl, jas, radiorecorder, multomap, pen- etui, engelse boeken, notitieboekje, dictaat, meisjesjurk je, fotorolletje, trni, diverse sleutels met en zonder etui, diverse handschoenen. Inlichtingen zijn te krijgen via tel. 071—149961 toestel 111 van maandag tot en met vrijdag van acht uur 's morgens tot acht uor 's avonds. Meesterconcert .Het Residentie Orkest verzorgt in de Stadsgehoorzaak vanavond het voorlaatste concert uit de Meesterserie 1978-79. Het orkest wordt geleid door de Fransman Phi lips bende r. Tijdens het concert zullen drie solisten te be luisteren zijn. De cellist Godfried Hoogeveen speelt de so lopartij van het celloconcert van Lalo, de pianisten Mari- nus Flipse en Alwin Bar vertolken de beide pianopartijen van het „Carnaval des Animaux" van Saint-Saëns. Het concert begint met Grieg „Uit Holbergs tijd", daarna volgt het celloconcert van Lalo. Na de pauze worden „Dierencarnaval" van Saint Saëns en „De Tovemaar- sleerling" van Dukas gespeeld. Het concert begint om 20.15 uur. Fer Hakkaart Galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg 18 te Leiden organiseert vanaf morgen tot en met 9 april een exposi tie met schilderijen, tekeningen en etsen van de Leidse kunstenaar Fer Hakkaart. De tentoonstelling wordt op zaterdag 3 maart om 16.00 uur door wethouder Schoute van Cultuur geopend. De expositie is geopend op vrij dag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur, op an dere tijden alleen na telefonische afspraak, tel. 132319. Ars Aemula Naturae Het Leidse schilders- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae houdt van 3 maart tot en met 18 maart de jaar lijkse ledenexpositie. Er is werk van uiteenlopende aard te zien in de vorm van schilderijen, aquarellen, tekenin gen, plastieken en ceramiek. Wethouder Schoute van CRM zal de tentoonstelling op zaterdag 3 maart om 15.00 uur openen. De expositie wordt gehouden in het Ars-ex- positiecentrum aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.30 uur en van 19.30 tot 21.30 uur, op zaterdag en zon dag van 12.00 tot 16.30 uur. Luitconcert De Leidse stadsluittist Hans van Wouw verzorgt zondag 4 maart in het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat een luitconcert. Op het programma staat werk uit de renaissance. De toegang is gratis; aanvang vier uur. Promotie Mevrouw M. Jonker is gepromoveerd aan de Leidse uni versiteit tot doctor in de geneeskunde. Het proefschrift dat zij verdedigde is getiteld „Regulation of Alloreacti- vity". Mevrouw Jonker is als wetenschappelijk mede werkster verbonden aan het Primatencentrum TNO te Rijswijk. Eucharistievieringen Het bejaardenkoor van de R.K. Bond van bejaarden en gepensioneerden, afd. Leiden verzorgt op zondag 4 maart de eucharistieviering in de Herensingelkerk. Om 11 uur 's morgens brengt het koor onder leiding van de heer J. P. Gordijn de „Missa Sanctae Mathildis" van Hub. Cuypers. Op zondag 11 maart zal in de Herensingelkerk 's morgens om 11 uur de eucharistieviering worden ver zorgd door een zanggroep uit Koudekerk-Hazerswoude. De zanggroep „Cameleon" zingt dan negro-spirituals on der leiding van dirigent Peil. Swifttoer Vanaf zondag 4 maart organiseert Swifttoer wekelijks voor fietstoerliefhebbers een trim-evenement door Leiden. Elke zondagmorgen worden er door Swifttoer routes uit gezet door de omgeving van Leiden. Het tempo van zo'n toer mag iedereen zelf bepalen. Het vertrek is van 's mor gens half acht tot negen uur van de Swift-kantine aan de Leidse Adm. Bankertweg op het industrieterrein „De Waard". De inschrijving bedraagt 2,- voor volwassenen en tot 17 jaar slechts 1,50. Na het beëindigen van de fietsroute ontvangen alle deelnemers een vaantje. Inlich tingen bij W. Edink, Adegeest 11, Leiderdorp Telefoon: 071-895297. LEIDEN Burgemeester A. J. Vis van Leiden heeft er gisteravond in de raads commissie voor algemene en bestuurlij ke aangelegenheden op aangedrongen om zo snel mogelijk een keuze te maken voor de toekomstige bouwlocatie van een nieuw politiebureau. De burgemees ter (hoofd van de politie) maande de commissieleden tot spoed, omdat het ministerie voor binnenlandse zaken op dit moment bezig is met het inhalen van een achterstand in de bouw van po litiebureaus over het hele land. Of de aan te wijzen locatie in dit geval het Schuttersveld dan wel het voormalig terrein van de vroegere firma Krantz aan de Langegracht moet worden, acht te de burgemeester van secundair be lang. Primair gaat het de heer Vis om het op korte termijn aanwijzen van en geschikte plek voor het bureau in een centraal gelegen stadsgedeelte. In de raadscommissie stonden gisteren twee standpunten ten aanzien van de keuze van het terrein lijnrecht tegenover elkaar. Van de zijde van de PvdA, D'66 en in mindere mate PSP ging de voor keur uit naar het Schuttersveld, terwijl het CDA en de WD liever zagen dat het politiebureau op het terrein van Krantz zou komen. Beide locaties overi gens liggen ten aanzien van de bereik baarheid vanuit de verschillende wijken even gunstig in de stad. Wat het bouwen op het Schuttersveld betreft zou met name de hoge grondprijs een beletsel kunnen zijn om het plan uit te voeren. Dit is de mening van de adjunct-direc teur voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening in Leiden, de heer M. A. Log- tenberg. Het college van b. en w. volgt deze deskundige in dit opzicht Het ande re plan, dus om te bouwen op de Lange gracht, lijkt de gemeente een beter haal bare kaart te zijn. Voor deze locatie zijn inmiddels al een hoeveelheid tekeninget jes gemaakt, die het nieuwe politiebu reau in verschillende gedaanten uitbeel den. Alternatief ,3" van deze tekeningen verdient de voorkeur van zowel burge meester en wethouders en van de politie zelf. Dit B-plan biedt buiten de andere plannen het voordeel van een ruime par keergarage voor 350 auto's. Nadeel is echter, dat de bouw van het bureau met zich meebrengt, dat zich onder het bu reau een voor het publiek vrij toeganke lijke ruimte bevindt. Uit veiligheidsover wegingen kunnen hiertegen bezwaren be staan. Het buurtcomité Noordvest maakte gis teravond bezwaar tegen het feit, dat de plannen voor het Krantzterrein al met een nadere voorkeur voor alternatief „B" op tafel liggen, terwijl de buurt slechts zeer gebrekkig van deze ontwikkeling op de hoogte is gesteld. Overleg is nagenoeg achterwege gebleven. „We hebben de in druk, dat de gemeente probeert deze plannen er door te drukken, voordat in de werkgroep „lastige" bewoners met re delijke tegenargumenten kunnen komen" aldus buurtcomité Noordvest.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3