JAN VERHEYEN TOT EIND SEIZOEN OP HUURBASIS BIJ FC DEN HAAG Nog steeds mazen in het net bij dopingbestrijding wielrenners Ni Ria Visser verbetert persoonlijke records Rugby- competitie wordt toch uitgespeeld Lotto-toto SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1979 PAGINA 17 maar kwam opnieuw niet in de basis". Uiteraard Deze situatie zinde Jan Ver- heyen uiteraard niet en hij bleef pogingen in het werk stellen om weg te komen bij Wacker Innsbruck. De meest al overtollige aanvaller had contacten met de Belgische clubs Waterschei, Winterslag en Beerschot, terwijl ook FC VW op de markt verscheen. Al deze contacten liepen op niets uit. Zoals er ook niets voortvloeide uit een gesprek dat Verheyen had met Rinus Michels, die voor zijn nieuwe Amerikaanse club op zoek was naar spelers in Europa. "Dat is toen afgeketst op wat Wacker voor me vroeg", ver telt Verheyen. „Het bestuur van de club wilde drieeneen- halve ton voor me hebben. En daar kon die club van Mi chels niet op ingaan". Overigens leek het met Jan Verheyen(24 pas) uitgerekend de laatste weken weer wat beter te gaan bij Wacker. Vanaf het moment dat trainer Eichenstiller de laan werd uit gestuurd en werd opgevolgd door de bekende Lajos Baroti kwamen de papieren van Ver heyen beter te liggen, mede doordat de Hongaarse trainer kampte met een aantal bles sures in zijn selectie. Verhey en maakte het trainingskamp van Wacker in Hongarije mee en speelde in alle oefenwed strijden. Vandaar ook dat Ba- roti er naar Verheyen zegt nogal wat moeite mee heeft gehad om gevolg te geven aan de wens van FC Den Haag om de vleugelspeler over te nemen. „Maar het be stuur van Wacker heeft de trainer er van kunnen over tuigen dat het beter was me te laten gaan", vertelt Verhey en, die afgelopen zondag voor Jan Verheyen, links, is blij dat hij terug is in Nederland. het laatst bij zijn oude club meespeelde. „Ik deed de laat ste twintig minuten mee tegen Vienna, dat we in Wenen op 1-1 hielden". Voorde wind Ondanks het feit dat het Jan Verheyen, die enige jaren ge leden door Feyenoord bij PEC Zwolle werd weggeplukt en vervolgens na een niet ge heel geslaagde periode in de Kuip bij AZ belandde, in Oostenrijk dus weer enigszins voor de wind ging is de oud- Zwollenaar blij uitzicht te hebben op een vaste plaats bij FC Den Haag. „Dat is wat ik dit seizoen zo heb gemist", verklaart hij om er aan toe te voegen dat hij be hoorlijk is geinformeerd over zijn nieuwe werkgever. „Ik ken uiteraard Aad Mansveld uit onze gezamenlijke tijd bij Feyenoord en bovendien heb ik tegen de meeste andere spelers van FC Den Haag al eens gespeeld. Ik kom er dus niet als totaal vreemde in". Jan Verheyen, die ooit een veelbelovende UEFA-jeugdin- ternational was bij PEC Zwollmaar wiens carnere daarna ietwat in de versukke ling raakte, hoopt bij FC Den Haag de draad weer op te pakken. „Ik ben blij dat ik weer terug ben. Ik krijg nu weer de kans om me weer enigszins in de belangstelling te spelen. Ik heb er alle ver trouwen in". Tweede oefenduel Op het moment dat Eddy Hartmann in Innsbruck de transactie met Wacker af rondde speelde Verheyens nieuwe ploeggenoten in Fuen- girola een tweede oefenduel als onderdeel van het trai ningskamp in de buurt van Malaga. Nadat het team van Piet de Visser woensdag avond met 8-0 had gewonnen van een Fins jeugdteam werd gisteravond de Spaanse derde divisieclub Antequerona met 7-1 verslagen. FC Den Haag speelde in de volgende opstelling: Galje; Tempelaar, Mansveld, Wickel en Korevaar; Van Vliet, Jon ker en Kila; Albertsen, Van Leeuwen en Hoekema. Na de rust kwamen ook Goemans en Ouwehand in het veld, ter wijl Lorie en Blijie tegen het eind van de ontmoeting ook nog even hun opwachting maakten. Piet de Visser, die verklaarde blij te zijn verrast met de af wikkeling van de overgang van Verheyen, meent dat de trip volledig aan de verwach tingen heeft beantwoord. Van uit Fuengirola vertelde hij: „We hebben hier goed kunnen trainen. Ondanks het feit dat we een trainingsveldje moes ten delen met VitesseCtoevallig de geplande tegenstander van zondag aanstaande, vandaar dat beide ploegen niet tegen elkaar hebben geoefend), een Finse ploeg en een Neder landse amateurclub. Boven dien was dat trainingsveld door de regen behoorlijk zwaar en stond er een stevige wind. Ik ben echter tevreden over het verloop van deze reis. Alle spelers zijn fit en ook Lex Schoenmaker heeft meegetraind, hetgeen duidt op een zeer snel herstel. Ik hoop als we vrijdagmiddag weer thuiskomen zo spoediog mo gelijk te horen Wanneer hij weer mag spelen" FRANK WERKMAN. Joop Zoetemelk staat bekend als een „schone" ren ner. Bernard Thevenet heeft in het openbaar verklaard dat hij in het verleden spierversterkende middelen heeft gebruikt. DEN HAAG/INNSBRUCK- Bij het scheiden van de markt( vannacht om twaalf uur liep de overschrijving stermijn in het betaalde voet bal af) heeft FC Den Haag zich nog verzekerd van de diensten van een aanvaller. Het is Jan Verheyen, wiens voetbalcarrière ietwat op een dood spoor was geraakt, na dat hij aan het begin van dit seizoen was gecontracteerd door bet Oostenrijkse Wacker Innsbruck. Nadat de bespre kingen met Feyenoorder Harry Melis begin deze week definitief op niets waren uit gelopen nam FC Den Haag op advies van trainer Piet de Visser contact op met het be stuur van de Oostenrijkse vereniging en gisteren slaag de coordinator Eddy Hart mann er in om in Innsbruck de zaak helemaal af te ron den. Verheyen speelt tot bet eind van dit seizoen op huur- basis voor FC Den Haag, waarna de Haagse profclub een optie voor een tweejarig contract met de rechterspits heeft. Jan Verheyen toont zich ui terst tevreden met deze toch enigszins onverwachte wen ding in zijn voetballoopbaan, die er ruim een half jaar ge leden nog rooskleurig uitzag. Toen werd de oorspronkelijk van PEC Zwolle afkomstige aanvaller door Georg Kessler naar Innsbruck gehaald. Maar Verheyen had zich nog niet gemeld in zijn nieuwe omge ving of AZ ^67 verscheen ten tonele om Kessler naar Alk maar te ontbieden. Vanaf dat moment verliep het niet meer zo voorspoedig met met Jan Verheyen. „Ik kreeg bij Wac ker te maken met een jonge trainer, een zekere Eichenstil ler, die blijk gaf van voor- INZELL Op de eerste dag van de recordwedstrijden in Inzeil om de „gouden schaats" zijn geen records verbeterd. De dames kwamen alleen aan de start met wed strijden op de 500, 1000 en j 1500 meter. Ria Visser verbe- I terde op de 500 meter bij de all-rounders wel haar beste persoonlijke tijd door 44.07 te realiseren. Zij eindigde daarmee op de vierde plaats. Op de 1500 me ter kwam zij eveneens tot een nieuw persoonlijk record met 2.14,22, waarmee zij de twee de plaats opeiste. De uitslagen zijn: sprintsiers: 500 meter: 1. Leah Muller (Ame) 42.70 seconden, 2. Connie Paraskevin (Ame) 43.45, 3. Erwina Ferens (Pol) 43.53). I 1000 meter: 1. Kim Kostron (Ame) 1.26,75, 2. Erwina Ferens (Pol) I 1.26,95, 3. Leah Muller (Ame) 27.59. All-rounders: 500 meter: 1. Beth Heiden (Ame) 43.07 seconden, 2. Yuko Ota (Jap) 43.73, 3. Cindy Seikkula (Ame) 43.84, 4. Ria Vis ser (Ned) 44.07, 6. Sophie Westen- I broek (Ned) 44.40, 7. Sijtje v.d. Lende (Ned) 44.84. 1500 meter: 1. Beth Heiden 2.13,43, 2. Ria Visser 2.14,22, 3. Mary Docter (Ame) 2.15,08, 7. Sij tje v.d. Lende 2.19,32, 10. Sophie Westenbroek 2.19,55._ De Noor Frode Könning won later op de avond de 500 me ter voor herensprinters in 39,07 seconden. De Ameri kaan Dan Immerfall werd tweede in 39,15 seconden en Miel Govaert eindigde als der de in 39,32 seconden. De Amerikaan Eric Heiden zegevierde op de 1000 meter in 1.17,62. De rijders hadden te kampen met sneeuw en een sterke wind. De uitslagen: auu meter: 1. Frode Rönning (Noo) 39,07 seconden, 2, Dan Immerfall (Ame) 39,15, 3. Miel Govaert (Ned) 39,32, 7. Sies UUkema (Ned) 39,90. 1000 meter beren, sprinters: 1. Eric Heiden (Ame) 1.17,62, 2. Kai Stenshjemmet (Noo) 1.19,19, 3. Ma- savuki Kawahara (Noo) 1.19,54, 4. Hilbert van der Duim (Ned) 1.19,65, 7. Miel Govaert (Ned) 1.20,77, 8. Frits Schalij (Ned) 1.21,29, 13. Piet Kleine (Ned) 1.22,48, 15. Jan van de Roemer (Ned) 1.23,24, 16. Klaas Vriend (Ned) 1.23,31. 3000 meter allround: 1. Hans van Helden (Ned) 4.21.82, 2. Wim Pol (Ned) 4.24,51, 3. Ulf Ekstrand (Zwe) 4.24,88. Jan Verheyen. keur voor een aantal spelers, met wie hij nog zelf had ge speeld. Hoewel mijn voorbe reiding op het seizoen erg lekker was veriopen, ik scoor de zo'n twaalf a dertien keer in oefenduels, bleek me dat toch geen vaste plats op te le veren. Ik heb een jstuk of drie DEN HAAQ In het wieier- seizoen, dat morgen bij de start van de Omloop het Volk op volle toeren gaat draaien, zal doping ander maal een centrale plaats in nemen. Het kwaad woekert voort en vijftien jaar geleden gestarte controles zijn nog lang niet naar ieders zin. De situatie is op dit moment zo chaotisch, dat er in het wie- Ierjaar 1979 mogelijk meer dan andere jaren over doping in de wielersport gesproken en geschreven zal worden. De sportieve prestaties, waar het tenslotte om gaat en waar mee miljoenen guldens zijn gemoeid, zullen daar onder lijden. Er is veel beweging in de dopingbestrijding, maar geen'vooruitgang. Een slechte zaak is de drei gende boycot, in België van de door de rijksrecherche (BOB) uit te voeren doping controles. Morgen in Gent kan die boycot er al zijn. Vandaag komen alle Belgi sche ploegleiders en sponsors van wielerstallen in Torhout bij elkaar om de zaak in grimmige stemming te beklin ken. Dit alles door een beslis sing van de procureur des ko- nings te Brussel om een do- pingaffaire bij de voetbalwed strijd AnderlechtBarcelona, in de tweede ronde van het toernooi om de Europese be ker voor bekerwinnaars, te seponeren. De voetballers van Anderlecht en Barcelona wei gerden urinestalen af te ge ven aan de onverwacht bin nengevallen leden van de BOB. Voor deze overtreding van de Belgische wet werden de voetballers niet gestraft. Een gerechterlijke dwaling, die in de Belgische wielerwe- reld als een „grof schandaal" werd aangezien. De wielrenners werden im mers al jarenlang steekproefs gewijs achtervolgd door de rijkscontroleurs. Weigeringen werden even zwaar bestraft als geconstateerd gebruik van dope. Een maand schorsing en een fikse geldboete waren wel het minste. De strafmaa tregelen troffen niet alleen 'mmi y wedstrijden voor de competi tie gespeeld en toen kwam ik er naast te staan. Ik ben toen naar Nederland teruggekeerd om hier een club te zoeken, maar die pogingen liepen op niets uit. Ik ben toen weer naar Innsbruck gegaan, speel de weer een paar wedstrijden, Belgen, maar ook buitenlan ders. De wielrenners, hun sponsors en ploegleiders voelden zich nu ten achter gesteld bij de „edele" voetballers van de „koninklijke" voetbalclub An derlecht. Ging het in dit geval niet om Royal Sporting Club Anderlechtois, maar om een onbetekenende tweede klasser als bijvoorbeeld Harelbeke, dan waren volgens de alge mene publieke opinie in Bel gië strafmaatregelen ge volgd. In elk geval was dan de gemoedsrust in de wieier- wereld niet ernstig verstoord geraakt. De reacties op de uitspraak van de procureur waren furieus. Van Mossel vel de, voorzitter van de Belgi sche wielerbond, diende een officieel protest in bij het mi nisterie van justitie en waar schuwde voor de mogelijkheid dat renners in het vervolg het voorbeeld van de voetballers kunnen volgen. Ze dreigen zich niet meer te onderwer pen aan de dopingcontrole, die in het verleden vaak als „onmenselijk" werd ervaren. Het gebeurde al eens dat bij een gewone „kermiskoers" vijftig meter achter de eind streep een touw werd gespan nen, de sprintende wielren ners reden recht in de fuik van de BOB-mensen en wer den niet eerder losgelaten voor ze hun urine in de fles jes hadden gedaan. Discreter Veel dopingscontroles werden op discretere wijze uitge voerd door de Belgische wie lerbond, die daarvoor jaar lijks regeringssubsidie kreeg. Voor dit jaar is die subsidie niet meer toegekend. Daar door zal het aantal controles van bondswege worden be perkt. Elke controle kost 70 gulden. Als gevolg daarvan zal de BOB waarschijnlijk vaker in actie komen om in het bgin van het seizoen op weigeringen te stuiten. Func tionarissen van de BOB wa ren onlangs aanwezig op de slotavond van de zesdaagse van Antwerpen. Controles werden uit voorzorg tegen een rel? niet gehouden. Op de bijeenkomst vandaag in Torhout zal vrijwel zeker of ficieel worden besloten de gerechterlijke controle, uit protest tegen het seponeren van de zaak Anderlecht, ten minste een keer te weigeren. Tweede nog heter han gijzer, met bovendien een meer internationaal karakter, is de toevoeging door de in ternationale wielrenunie (UCI) van anabole steroiden en cor- tisonen aan de reeds bestaan de lijst van verboden stimule rende middeldn. De UCI deed dit, nadat onderzoekingen door professor Donike in Keulen hadden uitgewezen dat renners er gebruik van maakten. De Belg Van den Broucke, de Fransman Es- clgssan en de Zwitserse ama teurwereldkampioen Glaus werden betrapt. Ze kregen geen straf, omdat er procedu refouten waren gemaakt. Van de 127 urinestalen werden er namelijk slechts 40 op hor moonpreparaten onderzocht De UCI schrok ook behoor lijk van de uitspraken van de Fransman Thevenet. De tour winnaar van *75 en '77 beken de de laatste jaren zijn li chaam te hebben versterkt en op de lange duur te hebben ondergraven met cortisonen. Het gebruik van de voor de. gezondheid gevaarlijke stoffen zal dit jaar worden bestraft Het probleem is echter dat nog lang niet alle laboratoria, die urinemonsters van wiel renners onderzoeken, in staat zijn cortisonen en anabolen te kunnen ontdekken. Dokter Schattenberg, voorzitter van de medische commissie van de KNWU, heeft enkele maanden geleden per brief geprotesteerd tegen de opvoe ring van de hormoonprepara ten op de lijst van verboden producten. „Het gebeurt te vroeg en kan alleen maar tot een puinhoop leiden. Over de hele wereld moet een unifor me opsporingsmethode be staan, zodat er rechtsgelijk heid is. Nu is er alleen maar Vitesse- FC Den Haag reeds afgelast (Van onze sportredactie) DEN HAAG De eredivisie wedstrijd VitesseFC Den Haag die voor zondag stond gepland is reeds afgelast Het veld in Arnhem is niet be speelbaar. (Van onze sportredaktie) HILVERSUM In tegenstel ling tot andere plannen zal de rugbycompetitie in Neder land dit seizoen alsnog wor den uitgespeeld. Enige tijd geleden gaf het bestuur van de Nederlandse Rugbybond te kennen vanwege de lange winteronderbreking er geen gat meer in te zien. Het voorstel werd gedaan de competitie zoveel mogelijk in vriendschappelijk verband voort te zetten en de promo tie- en degradatieregeling voor dit seizoen te laten ver vallen. Op dit bericht kwa men uit de verenigingen erg veel protesten. Voorzitter A. P. Steenwinkel vertelde dat het dagelijks bestuur zich aanstaande maandag zal bui gen over een voorstel van de directeur J. de Groot, om de competitie nog voor de zo mermaanden af te kunnen werken. DEN HAAG In lotto 8 van zondag 25 februari 1979, vielen er in totaal 22.272 prij zen. Er was een prijzenbe- drag van: 1.676.592,30, en een inleg van 3.529.668,-. Ie prijs: 4 winnaars, die elk bruto ƒ146.701,80 ontvangen; 2e prijs: 4 winnaars, die elk bruto 41.914,80 ontvangen; 3e prijs: 227 winnaars, die elk bruto 1.107,80 ontvangen; 4e prijs: 10430 winnaars, die elk ƒ32,10 ontvangen; 5e prijs: 11607 winnaars, die elk ƒ28,80 ontvangen. In Toto 8 vielen in totaal 16.627 prijzen. Er was een in leg van: ƒ381.955,- en een prijzenbedrag van: 181.428,63. Ie prijs: 83 winnaars, die elk 874,30 ontvangen; 2e prijs: 209 winnaars, die elk 22,50 ontvangen; 3e prijs: 14535 winnaars, die elk ƒ4,30 ont vangen. onzekerheid en dat geeft moeilijkheden". Er zitten te veel en te grote mazen in het net. De wielren ner zal dit maar al te graag zien. Nagedacht over het schadelijke effect en over de gezondheid op latere leeftijd wordt slechts door een kleine minderheid. De drang naar publiciteit, geld- en prestatie zucht alsmede de huivering voor terugkeer naar de ano nieme status van de modale werknemer doet nog altijd naar stimulantia grijpen. Op de huidige lijst van verbo den middelen staan producten die in Frankrijk, België, Italië en Nederland niet opgespoord kunnen worden, maar bij voorbeeld in Duitsland wel. Er is ook een vitamineprepa raat in de handel met daarin een fractie van een spierver- sterkend middel, dat door art sen als ongevaarlijk wordt aangemerkt „Onschuldigen" kunnen daardoor straks in een dopingaffaire verwikkeld raken. Verwarring alom. Dokter Schattenberg wil uni forme controles. Daarom is hij van mening dat de UCI. had moeten wachten met de wijziging van de lijst. Of het een gevolg van zijn protest brief is, valt niet te zeggen, maar de UCI heeft inmiddels wel besloten op 27 en 28 april de dopingonderzoekers en de medische commissie van de aangesloten nationale bonden in Rome bijeen te roepen om de problematiek te bespreken en mogelijk te komen tot een betere uitwisseling van de technische mogelijkheden in het internationale onderzoek. Op initiatief van de KNWU, die overigens met een soig- neursopleiding begint, wordl bij gelegenheid van de in Ne derland te houden wereld kampioenschappen een sym posium over doping gehou den. Het huidige seizoen i: dan goeddeels afgelopen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17