Vastenactie Nederland begint haar negentiende campagne Schaatsen hoofdzaak van voorbereiding Balzanprijs voor Moeder Teresa Korte metten Het jaar dat Faas Wilkes topscorer werd Wieleramateurs met trainingsachterstand Boek van de maand. Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweerenhonde^ In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. Kerken VS en Sovjet-Unie bespreken ontwapening kerk en 21 SPORT/GEWEST LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1979 PAGINA 15 DEN HAAG Wat Is twintig Jaar? Ze razen voorbij. In de sportwereld, waar de berinneringen veelal nog sneller vervagen, is twintig Jaar een eeuwigheid. Vraag het voetballers die destijds schitterden en wier namen dagelijks in de publici teit verschenen. Ze behoren tot hot, van wie men thans zegt: nDat is waar ook, die beeft ook nog gevoetbaldVan tweede plaatsen in een wereld- toernooi durfde men niet eens te dromen, noch van bet veroveren van Europa Cups. Toch kende die tijd een aantal voetballers van groot formaat, die bet waard zijn de revue nog eens te passeren. Twintig jaar geleden al weer speelde Abe Lenstra zijn laatste interland. Het was zijn 47e, tegen Bel gië, welk duel met 2-2 werd afgesloten. Abe Len stra scoorde en Ton van der Linden (DOS). Len stra, wiens naam nadien nog jaren door de stadi ons schalde als het (weer) eens niet goed ging met Oranje, speelde toen in Enschede. Tezelfdertijd ont moette het Nederlands elftal o.a. Bulgarije in Sofia waar met 3-2 werd verloren. Er stond een nieuwe middenvoor opgesteld, Leo Canjels van NAC die beide doelpunten maakte. Zegepralen lieten voorals nog op zich wachten: in Istanbul tegen Turkije 0-0, tegen Schotland 1-2 met een treffer van Cor van der Gijp (Feyenoord). Maar toen kwam die gedenkwaardige overwinning op België. Op 4 oktober 1959 werden de Belgen in de Kuip met niet minder dan 9-1 verslagen. Drie weken later speelde Oranje in het Miingersdorfsta- dion van Keulen tegen de Westduitsers. Er was veel van verwacht maar het werd een geweldige deceptie. Oranje werd met 7-0 ingemaakt en dat waarlijk niet alleen omdat Wiersma, Rijvers en Moulijn ontbraken. Er werd anders wel met scherp geschoten want de revanche op zichzelf loog er ook niet om. Van Noorwegen werd in een wedstrijd bij kunstlicht in het stadion Feyenoord met 7-1 gewonnen. Een gedenkwaardige avond voor doel man Piet Kraak, die al 38 jaar was en sinds 1952 niet meer in het Nederlands elftal had gestaan. Ook gedenkwaardig voor Faas Wilkes die driemaal scoorde. Op het moment dat de scheidsrechter wil de affluiten, doelpuntte Wilkes voor de derde maal en met deze treffer passeerde hij op de topscorer- slijst Abe Lenstra en tot nu toe heeft Wilkes die topposi tie nog niet prijs gegeven Europa cup Dat jaar 1959 werd ook gekenmerkt door festivitei ten op het Kasteel van Sparta, dat voor het laatst in 1913 landskampioen was geworden en 46 jaar la ter pas weer de titel veroverde, voor de vijfde maal. Sparta was ook de eerste ploeg die de kwart finales van het Europa Cup-toernooi bereikte. Maar het was ook het jaar waarin NOAD. dat 42 iaar in de hoogste regionen had gevoetbald, moest afdalen naar de eerste divisie, vergezeld van Scheveningen Holland Sport Ook toen werden de topscorerslij sten nauwkeurig bijgehouden. Leo Canjels figureerde met 34 treffers op de eerste plaats, gevolgd door Kruin (Elinkwijk) en Lammers (DOS) met 26 treffers. Andere namen uit de top van de lijst Van Ede (Sparta), Koopal (Willem II), Schouten (Feyenoord), Schuurman (ADO), Rijvers (Feyenoord) en Piet Fransen (PSV) die met zijn 40 jaar de oudste speler in het betaald voetbal was. Transfers waren er ook en voetbalminnend Neder land zag Klaassens naar Feyenoord komen, Van der Kuil naar PSV gaan, Wilkes verhuizen naar Fortuna '54 en de gebroeders Cees en Henk Groot hun keus op Ajax bepalen. Jubilarissen waren Van Ede (Sparta), Kok (KFC) en Groeneveld (Haarlem) die hun 400e wedstrijd voor hun club speelden maar nog ver achter lagen bij Gijs Nass (VVV) die er al 600 achter de rug had. Nog enige details die herinneringen opwekken: Van Leer sum een halve eeuw hd van ADO, Beb Moen 40 jaar lid van Scheveningen, Pa Hierck en Jan de Boer 80 jaar. Karei Lotsy overleden. Het lijkt allemaal al zo lang geleden en toch was het allemaal in 1959. Leo Canjels was we middenvoor" debuteerde met gen Bulgarije. in 1959 de „nieu- van Oranje, die twee treffers te- Kees Rijvers, ster van het Neder lands elftal, deelt handtekeningen uit. Achter hem links Carlier en rechts Faas Wilkes die twintig jaar geleden de eerste positie van de topscorersliist veroverde. DEN HAAG Een kleine groep Nederlandse amateur- wielrenners komt morgen in Belgie tijdens de Omloop van het Volk aan de start, de meeste echter een week later als de eerste Nederlandse klassieker op het programma staat, de Ster van Zwolle. De meeste renners uit de Haagse regio beginnen 17 maart in de Ronde van Zuid Holland of 18 maart in de Rijswijhse Plaspoelpolder bij de district skampioenschappen. Door de barre winter konden de meeste renners zich echter niet voorbereiden als in an dere jaren. De 23-jarige Theo Hogervorst uit Pijnacker begint normaal gesproken de eerste dag van januari met zijn voorberei ding op het nieuwe seizoen. Hij is nu een maand later be gonnen en toen verliep het nog niet naar wens. De ren ner van de ploeg Bossche Staalbouw:,. In februari moest ik nog ruim twee we ken stoppen met fietsen. Met lopen in bos en duinen en training op de hometrainer kon ik nog een beetje in be weging blijven. Maar er is wel degelijk achterstand. Za terdag ga ik,als het weer goed is, naar de Omloop van het Volk en een week daarna naar de Ster van Zwolle. Ik hoop de vorm te pakken te hebben bij de Ronde van Zuid Holland. Ik moet echter wel zeggen dat ik nooit zo hard train. Ik fiets mij meest al in vorm en daarom mag men van mij in het voorsei zoen nooit zoveel verwachten. Het was echter het wintertje wel. Van de vijf clubwedstrij den bij Westland Wil Vooruit die voor de meeste jongens toch een behoorlijke voorbe- Ton Griep deed aan Langlauf. Klassiekers Ook m het komende seizoen komt de 23-jarige Ton Griep uit Spijkenisse uit voor de Haagse ploeg van De Markt- hof. Vorig seizoen won hij acht criteria, maar hij is nu van plan alle klassiekers te gaan rijden. Ook hij begint in de Omloop van het Volk.„Nie- mand heeft de afgelopen tijd goed kunnen trainen. Daarin staan we dan gelijk. Er zijn wel wat toprenners voor trai ning naar de Cote d' Azur ge weest, maar dat breekt hun straks met de temperatuur hier wel op en zullen ze on derweg moeten afstappen. Ik loop in de WW en train op het ogenblik vier uur per dag. Als de weg sneeuwvrij was- .pakte ik toch nog de fiets. Daarnaast deed ik veel aan krachttrainingen, zoals ge wichtheffen en schaatsen op de Ton Menkenbaan in Rot terdam". Ton Griep, die ook nog de nodige conditie heeft opge daan tijdens zijn vakantie met Langlauf maakt wellicht tijdens het seizoen de over stap van de amateurs naar de beroepsrenners, maar voorals nog blijft hij rijden in het shirt van De Markthof. Vorig seizoen kwam Martin van der Toorn uit Den Haag uit voor deze ploeg. In het nieuwe seizoen rijdt hij voor de gastrennersvereniging P.J.de Wit Vleessnacks. Aan het eind van vorige seizoen werd Van der Toorn tijdens een wedstrijd in Spanje be trapt op gebruik van doping. Zijn schorsing is achter de rug en Martin van der Toorn is klaar voor de start. „Var die doping begrijp ik nc mets. Ze mogen mij bij elke koers in Nederland controle ren. Voor training konden we maanden geen kant uit. De jongens.die op de baan in AHOY konden trainen omdat ze ook aan baansport doen zijn natuurlijk in het voor deel. Ik ben in beweging ge bleven door dagelijks te schaatsen op De Uithof. Toen ik de mogelijkheid had om op de weg wat kilometers te ma ken,kwam ik in de buurt van Noordwijkerhout ten val om dat er plotseling een hond de weg overstak", aldus de Haagse glazenwasser, die ook op de ladder in de winter maanden moeite had zijn brood te verdienen.HIj zal dit jaar niet veel klassiekers rij den. Het is echter wel de be doeling dat Martin van der Toorn op zaterdag 7 april aan de start komt in de Hel van het Mergelland. Cees en Ton Vrolijk,de twee broers,wier vader Frans Vro lijk de stichter is van de gastrennersformatie De Wit- /Vrolijk, hadden beide een geheel verschillende voorbe reiding op de komende wed strijden. Ton Vrolijk was veel op de winterfoaan in ac tie. Hij deed o.a. mee aan de amateurzesdaagse in Rotter dam en Antwerpen en hem wacht ook nog de zesdaagse in Groningen eind maart Zijn broer heeft door de weersomstandigheden maar weinig kunnen trainen. Hij kwam ook niet verder dan dagelijks wat schaatsen op De Uithof. Cees Vrolijk De criteria staan nog niet voor de deur. Tegen die tijd hebben we ge noeg trainingsarbeid achter de rug.Ik ben de laatste tijd ook aktief geweest met toe rtochten en wedstrijden van behoorlijke afstand op het ijs. Tegen de tijd dat er ronden bij ons in de buurt zijn moet ik het kunnen maken. Geluk kig heeft bijna iedereen een trainingsachterstand. Belang rijk voor de ploeg van is de internationale avondzesdaagse (IWAZ) die van 14 tot en met 19 mei zal worden gehouden, met als etappeplaatsen Den Haag( Leyweg, Vlierboom straat en Scheveningen) en verder Leiden, Roozenburg en Boskoop. Volgens ploegleider Roel Moes komt Cees Vrolijk in deze zesdaagse niet van de start. Voor de Haagse ploeg heeft Moes op het oog Henk Weening, Gijs den Besten, Ton Vrolijk en Wim Hus. Deze renners komen ook aan de start in de Ronde van Zuid Holland, waarin ook Rem Bakker, Peter Groote- goed en Gerrit Looyestein zul len rijden. Gijs den Besten en Ton Vrolijk zijn gekozen voor de Nederlandses militaire ploeg en zullen waarschijnlijk daarvoor in de Ronde van Zuid Holland rijden. Enkele wielrenners zijn met hun gastrennersvereniging ook in trainingskamp geweest, zoals de grote belofte uit het Westland .Gino Ammerlaan( Maasdijk) met Gazelle. Vele renners liepen de afgelopen weken tegen een bekeuring op omdat ze, zodra de weg sneeuwvrij was daar met hun fiets gebruik van gingen ma ken. En dat is verboden. Ook renners moeten gebruik ma ken van fietspaden. Maar daar ging de sneeuw slechts moeizaam af. Voor de ama teurs is te hopen dat de strijd achter de rug met de ARTHUR VAN RIJSWIJK De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo'n 70 onverwachte aspecten van daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid „weer en economie": energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder artikelen over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 foto's,waarvan 160 in kleur. Deze aanbieding is geldig t/m 31 r Echter zolang de voorraad strekt. De bisschoppelijke vastenactie Nederland is in deze week, waarin met Aswoensdag de vastenperiode is ingeluid, haar negentiende campagne begonnen. Sinds in 1961 de actie werd gelanceerd, om bij het wegvallen van de oude vastenpraktijk de voorbereidingstijd op Pasen nieuwe inhoud te geven, is de op brengst gestegen van 1.465.000 gulden tot 10.765.000 vorig jaar. Men hoopt voor dit jaar op een opbrengst, die boven de elf mil joen gulden ligt. Wellicht was dit totaal in 1978 al bereikt, ware het niet dat mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, niet langer zijn medewerking aan de landelijke vastenactie wilde verlenen. Mr C. E. Schelfhout, voorzitter van de Stichting Bisschoppelijke Vastenactie Nederland, zei gisteren bij de presentatie van de actie 1979 in Utrecht, dat het niet eenvoudig was in pre cieze cijfers aan te geven, welke invloed het terugtrekken van het bisdom Roermond had gehad. De bijdrage van het bisdom Roer mond aan het totaal is vrij constant dertien procent geweest en is nu gedaald naar elf procent, hetgeen m geld uitgedrukt, neerkomt op een vermindering van twee ton. Hij zei, dat in juli van het vorig jaar de vas tenactie een brief over het conflict met het bisdom Roermond aan de bisschoppen had gestuurd, maar dat deze als gevolg van de gebeurtenissen in Rome en later in Neder land, nog niet in behandeling was genomen. Mr. Schelfhout hoopte, dat het huidige over leg van de bisschoppen met de paus zoveel goeds zou uitwerken, dat de moeilijkheden worden opgeheven. „Volgend jaar zien we verder", zo zei hij. Overigens is het leveren van een financiële bijdrage voor ontwikkelingsprojecten niet het enige doel van de vastenactie. Zij wil, via deze projecten, de mensen in Nederland ook bewustmaken en hen aansporen zich vanuit hun geloof meer te bezinnen op de proble men van de derde wereld en de consequen ties te trekken. Kon de actie in de beginjaren nog worden gezien als een „werk van barm hartigheid", nu kan dat niet meer. Het werk wordt nu niet meer gezien in de verhouding hoog-laag, voorspoed-tegenspoed, maar als een zaak van volledige gelijkwaardigheid van beide partijen. Dit uitgangspunt van het „vol waardig partnership" uit zich, aldus mr. Schelfhout, vooral in de wijze van omgaan met elkaar. De vastenactie, die vorig jaar aan 362 aan vragen tegemoet kon komen werkt in Neder land met de belangeloze steun van pastores en de plaatselijke werkgroepen voor missie-, ontwikkelings-, en vredeswerk. Deze parochië le groepen zijn vaak dekenaal of regionaal verbonden. De vastenactie heeft aldus ruim vijfhonderd directe contactpersonen. Ook de scholen worden in het werk betrok ken. Voor de kleuter- en basisscholen werd met medewerking van het Hoger Katechetisch Instituut het onderwijsproject „Maak het mee" ontwikkeld. Voor de jeugd van twaalf jaar en ouder is er een speciale vastenactie onder het motto „Aan deze kant van het prikkeldraad". Het gaat om hulp aan kinde ren in Indonesië, die alleen op de wereld staan, omdat hun ouders om politieke, sociale of economische redenen niet meer voor hen kunnen zorgen. Het gironummer van de vas tenactie is 5850 te UTrecht Tien leidende kerkfunctio- narissen uit de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie gaan eind maart in Bossey bij Geneve van gedachten wisselen over ontwape ning. Zij willen onderzoe ken welke houding de ker ken in beide landen inne men tegenover de pogin gen van hun regeringen om tot een nieuw verdrag over de beperking van strategische bewapening (SALT 2) te komen. Daarnaast willen zij bekij ken of christelijke argu menten kunnen bijdragen tot internationale ontspan ning en zo ja, op welke wijze. De bijeenkomst die op 27 maart begint, was al enige jaren in de pen. De Ameri kaanse deelnemers worden gekozen door de Ameri kaanse raad van kerken. Het is vrijwel zeker, dat voorzitter William Howard algemeen secretaris Claire Randall van de par tij zijn. In de delegatie zul len ook de anglicaanse kerk, de lutherse kerk en de methodistische kerk zijn vertegenwoordigd. In de sovjet-delegatie zullen niet alleen vertegenwoordigers van het Moskouse patriar chaat van de russisch-or- thodoxe kerk zitten, maar ook afgevaardigden van verscheidenen baptistenge meenten. Aan Moeder Teresa van Calcutta is met algemene stemmen de „Balzanprijs 1978" toegekend voor haar bijzondere inspanningen voor de lijdende mensheid in India en andere landen. Aan deze internationale prijs voor vrede en broe derschap onder de men sen" van de Zwitserse Bal- zanstichting is een geldbe drag verbonden van ruim een half miljoen gulden. De jury had unaniem geko zen voor zuster Teresa, omdat zij zich zo volledig heeft ingezet voor hulpver lening aan mensen, die nergens hulp kunnen krij gen. De eerste keer, in 1963, is de prijs toegekend aan paus Johannes XXIII. De uitreiking geschiedde gisteren tijdens een officië le zitting in Rome, waarbij ook de president van Italië, Sandro Pertini, aanwezig was. Moeder Teresa, stich teres van een congregatie, is internationaal bekend geworden door haar sterf huizen voor daklozen in grote Indiase steden. In middels zijn de activiteiten van de congregatie uitge breid naar talrijke steden in vele landen over heel de wereld. De meerderheid van de Zweedse kerk wenst geen veranderingen in de ver houding tussen kerk en staat. Voorstellen daartoe zijn met 54 tegen 42 stem men afgewezen door de sy node van de lutherse kerk tijdens een buitengewone zitting te Stockholm. De voorstellen hielden in het instellen van een bestuurs raad voor de diocesen, het verminderen van de macht van de bisschopen, die nu door de staat worden be noemd, verandering van het systeem van geldwer ving en het niet langer bijhouden van de burger lijke stand door de kerk. Er is ongeveer twintig jaar door verschillende commissies aan de voor stellen gewerkt. Ongeveer 95 procent van de Zweedse bevolking behoort tot de lutherse staatskerk. Vooral de 75.000 katholieken had den geprotesteerd tegen de bestaande toestand, die een discriminatie voor niet-lutherse christenen in houdt. Het aantal Australiërs, dat zich als buitenkerkelijk op geeft, is de laatste jaren sterk gestegen. In achttien jaar is hun aantal ruim ze venentwintig maal zo hoog geworden. In 1961 noemden zich 31.500 van de onge veer veertien miljoen Aus traliërs zich buitenkerke lijk, in 1976 ruim 850.000. De cijfers zijn gepubliceerd door het katholiek onder zoekcentrum in Maraouba. In samenwerking met de protestants-christelijke art senorganisatie organiseert de commissie „Gezond heidszorg" van de her vormde kerk en de gere formeerde kerken op 5 en 6 mei in conferentieoord „Hydepark" in Driebergen een conferentie over het thema: „Verslaving, een toenemende ziekte van onze samenleving en de mogelijkheid tot genezing". De bijeenkomst staat open voor artsen en hun echtge noten, alsmede voor stu denten in de medicijnen. De katholieke internationa le unie van de pers (UCIP) heeft een nieuw persagent schap voor Oost- en Zuid- oostazië opgericht. Het agentschap Union of Ca tholic Asian News (UCAN) is gevestigd in Hong kong en staat onder leiding van pater R. F. Astorino, een 36-jarige Amerikaan. Volgens de voorzitter van UCIP, de Belg Louis Meerts, is een persagent schap in Azië een harde noodzaak, omdat het ka tholieke informatienet daar grote mazen vertoont. Vol gens pater Astorino is de aprichting van zijn bureau goed voorbereid door een Dreed en democratisch Dverleg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15