Chinezen herhalen aanbod besprekingen met Vietnam OnvoldoendeJa-stemmen voor Schots zelfbestuur Forse straffen in Lockheedzaak Vonnis tegen Indiase in hoger beroep bevestigd Vietnamees meisje overleeft 20 weken op koraalrif „WU WILLEN GEEN INHOUDSLOOS VERDRAG Goedkeuring Duits hof voor wet op de inspraak BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MAART 1979 PAGINA 11 MANILLA (ap) Filippijnse vissers hebben begin febru ari een 17-jarig Viet namees meisje gered van een koraalrif in de Zuidchinese zee, waar zij in gezel schap van 49 andere vluchtelingen om streeks half septem ber was gestrand. Zij slaagde erin zich gedurende 20 weken in leven te houden op een dieet van oesters en zeemeeu wen, terwijl haar metgezellen van honger en dorst om kwamen. Het nieuws werd donderdag be kend gemaakt door een vertegenwoordi ger van het hoge commissariaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties op de Filippijnen. De beproeving van het meisje was be gonnen drie dagen nadat het gezelschap in een elf meter lan ge vissersboot uit Vietnam was ge vlucht. De groep was van plan naar Australië te varen, maar strandde op een koraalrif en vond beschutting in de romp van een verlaten schip. „Met geen water en voedsel, overleden gedurende de eerste maand van hun ver blijf op het rif lang zaam 45 mensen, vijf tot zes personen per dag", aldus het ver slag van Blatter. Be halve het meisje, Tran Hue Hue, slaagden vier ande ren erin verscheide ne maanden in leven te blijven. De laatste metgezel van het meisje, een 14-jarige jongen, overleed tien dagen voordat Tran Hue Hue werd gered. Verwoestend vuur Victoria-station in Londen moest gisteren geruime tijd gesloten blijven, omdat twee treinstellen in brand wa ren geraakt. Er waren geen slachtoffers, wel kregen beide treinstellen zware schade. BEGIN IN VERENIGDE STATEN WASHINGTON (AP) De Israëlische pre mier Menachem Begin heeft gisteravond bij zijn aankomst in de Verenigde Staten, waar hij overleg zal plegen met president Jimmy Carter, verklaard dat Israël „niet kan worden gedwongen een inhoudsloos" vredesverdrag met Egypte te ondertekenen. Voor hij van de luchtmachtbasis Andrews vertrok naar het Witte Huis, zei Begin in een verklaring dat de Amerikaanse voorstellen die aan Israël zijn voorgelegd in een poging de onderhandelingsimpasse met Egypte te door breken, in tegenspraak zijn met de akkoorden van Camp David, die vorig jaar september werden bereikt. De Israëlische premier zei dat de onderhande lingen in „een toestand van ernstige crisis" zijn geraakt. Hij voegde er echter aan toe optimistisch ge stemd te zijn en er op te vertrouwen dat de besprekingen met Carter, die in een vriend schappelijke sfeer zouden plaatsvinden, uitein delijk een oplossing zouden bieden voor de nog resterende problemen. Voor Begin in de Verenigde Staten arriveerde, was in diplomatieke kringen in Washington vernomen dat de Amerikanen Egypte steunen in het geschil over de nog resterende obsta kels in het vredesoverleg tussen Israël en Egy pte. (Van onze correspondent - Roger Simons) LONDEN Hoewel vanmorgen daar over nog geen absolute zekerheid be staat, wordt algemeen verondersteld, dat het referendum van gisteren over de toekenning van federaal zelfbestuur van Schotland niet de vereiste meerderheid van JA-stemmers opgebracht heeft. Vol gens een opiniepleiling, uitgevoerd voor de nieuwsdienst van de Britse commer ciële televisie, hebben slechts 35 procent van de Schotten gestemd vóór decentra lisatie. Als die waarnemingen juist zijn, komen de voorstanders van meer autonomie voor Schotland nooit aan het wettelijke percentage van 40 procent van het totale electoraat. Dit resultaat zou de Britse minderheidsregering dwingen volgende week het parlement te verzoeken haar wetsontwerp voor Schots federaal zelfbe stuur te annuleren. Labourpremier Callaghan en zijn kabinet kunnen het parlement ook aansporen een wetsontwerp inzake Schotland niet in de grond te boren, aangezien wat vermoed wordt toch meer dan de helft van de kiezers vóór decentralisatie gestemd heeft. Met de steun van de nati onalisten en liberalen zou zij er dan nog op het kantje in kunnen slagen Schot land een eigen parlement en regering te bezorgen. Wat Wales betreft, heeft de laatste opi niepeiling aan het licht gebracht, dat 49 procent van de kiezers tegen en slechts 13 procent vóór autonomie gestemd zou hebben. Het staat al officieel vast, dat de opkomst van de kiezers hooguit 59 pro cent is geweest dat is meer dan 15 procent minder dan voor parlementaire verkiezingen. De Welse nationalisten slin geren nu de Labourpartij het verwijt toe, dat zij niet hard genoeg geëist heeft om de bevolking voor decentralisatie te laten stemmen. Gisteren hebben in Noord-Engeland twee tussentijdse verkiezingen plaats gevon den, in kiesdistricten waar de conserva tieven altijd met een flinke meerderheid van stemmen uit de bus kwamen. We gens het ongunstige imago van Labour zijn hun overwinningen nu nog groter geworden. Volgens Tory-leidster Marga ret Thatcher bewijzen beide uitslagen, dat de Britse socialisten op verpletteren de wijze verslagen zullen worden in de naderende algemene verkiezingen. PRESTIGESLAG ROND PROVINCIE HOOFDSTAD Een foto afkomstig uit Peking die een Chinese aanval laat zien aan de grens TOKIO, BANGKOK (AP/DPA/AFP) De Chinese regering heeft gisteren in een officieel schrijven aan de Vietname se ambassade in Peking laten weten dat China voorstelt om „zo spoedig moge lijk" besprekingen tussen beide landen te openen om het twee weken oude grensconflict te beëindigen. Dit is be kend gemaakt door het officiële persbu reau Nieuw China. Het persbureau meldde ook dat China het betreurde dat Vietnam heeft nagela ten in positieve zin te reageren op een eerder gedaan voorstel van China om het conflict aan de conferentietafel te re gelen. Gisteren is in Vietnam opnieuw hevig ge vochten tussen Chinese en Vietnamese eenheden. Rond de provinciehoofdstad Lang Son in Noord-Vietnam begon een beslissende slag. De Vietnamese leiders zonden gisteren een volledig uitgeruste divisie van het geregelde Vietnamese le ger naar de bedreigde stad. Bij de strijd om Lang Son worden door beide par tijen successen gemeld. Volgens berich ten uit Peking zijn Chinese eenheden al de door de burgerbevolking verlaten pro vinciehoofdstad binnengerukt Radio-Ha noi meldt echter dat de aanvallen van de Chinezen tot dusverre met zware verlie zen voor de vijand zijn afgeslagen. Westerse geheime diensten lieten uit Bangkok weten dat Vietnam ter verster king van de Vietnamese troepen langs de ruim 700 kilometer lange grens met Chi na in totaal 40.000 soldaten heeft wegge haald uit Laos en Cambodja. Volgens waarnemers getuigt het zenden van Viet namese versterkingen naar het noordelij ke grensgebied van het vaste voornemen van Hanoi om Lang Son, een belangrijk spoorwegknooppunt, tegen elke prijs te behouden. China zou echter vastbesloten zijn deze stad in handen te krijgen. Voor de Chi nese leiders zou de verovering van Lang Son een prestigekwestie zijn. Als de stad eenmaal is gevallen, zouden zij de we reld getoond hebben dat er met China niet valt te spotten. Daarna zouden zij hun troepen uit Vietnam terugtrekken. Volgens de Russische journalist Victor Luois die goede contacten met de KGB, de Russische geheime dienst zou onder houden, zal de Sovjet-Unie het niet bij dreigementen laten als China niet snel een einde maakt aan de oorlog in Viet nam. De Russische journalist gelooft niet dat China met zijn verouderde wapens een oorlog kan winnen. De Russische premier Alexei Kosygin herhaalde giste ren nog eens dat Vietnam niet in de steek gelaten zal worden en hij herhaal de de plechtige belofte van Moskou zijn verplichtingen van het verdrag met Viet nam na te komen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteravond zijn vijfde zitting over de problemen in Indochina ver daagd zonder dat er een afspraak voor de hervatting van de discussie is ge maakt. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het Westdnitse con stitutioneel hof in Karlsrühe heeft gisteren het met span ning verwachte en belangrij ke oordeel geveld waardoor eindelijk de wet op de mede zeggenschap van 1976 kan worden uitgevoerd. Het hof oordeelde namelijk, dat deze wet in overeenstemming met de grondwet is en wees daar mee tegelijkertijd de klacht af die 29 werkgeversorganisa ties en 9 ondernemingen erte gen hadden ingediend. De nieuwe wet voorziet in een volstrekt gelijkwaardige ver tegenwoordiging (pariteit) van aandeelhouders en van werknemers in de raad van commissarissen van grotere ondernemingen (meer dan 2000 personeelsleden) met dit voorbehoud dat bij het sta ken van de stemmen de voor zitter (die door de aandeel houders is aangewezen) de doorslag geeft Volgens de werkgevers is deze wet in strijd met de grondwet omdat zij het recht op eigendom zou aantasten en omdat de wederzijdse onzf- hankelijkheid van de partijen bij CAO-onderhandelingen er wezenlijk door zou worden beïnvloed, waardoor de eco nomie niet meer zou functio neren. Het hof heeft deze be zwaren nu uitdrukkelijk onge grond verklaard, maar tegelij kertijd in de zeer uitvoerige motivering van het vonnis (113 pagina's!) bepaalde arti kelen van de wet nader geïn terpreteerd. Deze interpreta ties staan zelf weer gelijk aan wetsbepalingen. De uitspraak van gisteren wordt beschouwd als een van de maatschappelijk meest in grijpende oordelen van het na-oorlogse Duitsland. Hierbij moet worden opgemerkt, dat in de mijnbouw al sinds ruim 25 jaar een medezeggen- schapsregeling bestaat die nog verder gaat dan de nieu we wet Er zal ongetwijfeld een discussie op gang komen of deze regeling nu nog wel gehandhaafd kan blijven, zoals trouwens de hele moti vering van het hof de komen de tijd nog zeer veel stof tot debatten zal geven. Deze Koerdische vader en zijn zoon zijn op weg van het Iraanse dorp dat ze zojuist voorgoed verlaten hebben naar Irak. Vergeten en onderdrukt, vechten de Koerden al eeuwenlang voor een grotere zelfstandigheid binnen de Iraanse staat. Bij de gebeurtenissen van de afgelopen weken kwam het herhaalde malen voor dat de Koerden tot zoindebokken werden gemaakt. De nieuwe regering van pre mier Barzagan heeft inmiddels voorgesteld een zekere vorm van zelfstandigheid toe te staan aan de Koerden. Khomeini bejubeld bij ij terugkeer in heilige stad Qom QOM (DPA/Rtr) Ayatollah Khomeini is gisteren naar de heilige stad Qóm terugge keerd, vanwaar hij vijftien jaar geleden werd verbannen. Honderdduizenden mensen uit het hele land waren naar de stad gestroomd om een glimp van de religieuze lei der op te vangen. Daarbij speelden zich emotionele ta ferelen af; tientallen mensen vielen flauw in de mensen zee, die Khomeini bejubelde als „leider van de Islam en Iran, onze vader, ons voor beeld". In een anti-westerse redevoe ring, die door de televisie werd uitgezonden, beloofde de geestelijke leider een geeste lijk stempel te zullen drukken op alles in het land, van ban ken tot de nationale vlag. Hij riep de mensen op zich bij het komende referendum uit te spreken voor de isalmiti- sche republiek. Hij riep ook op de regering van premier Bazargan te steunen. Bazargan had woens dag gedreigd af te treden, wanneer de linkse en rechtse splintergroeperingen in het land „hun spel niet beëindi gen en eindelijk hun poging opgeven een schaduwregering te vormen". Hij had geen goed woord over voor de „dorst naar de permanente revolutie, die van Iran een tweede Libanon dreigt te ma ken."- Gisteren zijn in Iran weer drie leden van leger en politie terechtgesteld en vier politie mensen ter dood veroordeeld. Drie generaals, adviseurs van stafchef Gharani, zijn op klaarlichte dag door onbeken den in Teheran ontvoerd vlak voor het bureau van de gene rale staf. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Na een maanden lang proces heeft de presi dent van het Italiaanse con stitutionele hof in hoogste re chtsinstantie forse straffen opgelegd in het Lockheed- steekpenningen schandaal, dat ook wel het Italiaanse Watergate schandaal wordt genoemd. De oud-minister van defensie, Tanassi, is wegens ernstige corruptie veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevan genisstraf. Hij werd verder vervallen verklaard van het lidmaatschap van het Huis van Afgevaardigden en hij mag geen openbare functies meer bekleden. De gebroeders prof. Antonio en Ovidio Le febvre werden elk eveneens veroordeeld tot twee jaar en vier maanden. Luchtmachtge- neraal Giuiio Fanali kreeg een jaar en negen maanden toebedeeld. Generaal Bruno Palmiotti, secretaris van mi nister Tanassi, kreeg ander half jaar. Beide generaals worden ontslagen uit de mili taire dienst. Oud-minister van defensie Gui werd vrijgespro ken wegens gebrek aan be- Het was voor het eerst sinds 1908 dat Italiaanse ministers zich voor de rechtbank moes ten verantwoorden wegens corruptie. Professor Antonio Lefebvre is in binnen- en bui tenland een bekende figuur uit het Italiaanse verdrijfsle- ven. Hij bekleedt verschillen de commissariaten bij grote ondernemingen. Tot voor kort bewoonde hij in Rome een villa met 57 kamers. De 68-ja- rige Ovidio Lefebvre, even eens bekend uit het bedrijfs leven trad op als „consulent" van Lockheed terwijl hij werkzaam was op het kantoor van zijn broer. Toen in 1976 in Amerika voor het eerst be- empirische godsdienstweten schappen van de theologische faculteit in Tilburg heeft be sloten nog te wachten met een onderzoek naar anti-pa- pisme in de massamedia. Een verzoek daartoe was door de voorzitter van de vakgroep, prof. dr.W. Goddijn inge diend, na een televisieuitzen ding van de VPRO De vakgroep wil wachten, tot er meer zicht is op' de reac ties op de uitzending. Deze zijn tot nu toe nogal tegen- steld van aard. Wel wordt al vast nagedacht over de pro bleemstelling, waarmee de on derzoekers straks moeten gaan werken. DRIE JAAR GEVANGENISSTRAF DEN HAAG Het Haagse gerechtshof heeft in hoger beroep het vonnis van drie jaar gevangenisstraf beves tigd tegen het 20-jarige India se meisje Sanju K. uit Maas dijk (gemeente Naaldwijk), dat terecht heeft gestaan we gens moord op de 77-jarige weduwe Clara van Engers in haar woning in Den Haag. Het meisje had later het li chaam in stukken gesneden en in een sloot in de buurt van de woning gegooid, waar het door kinderen werd ge vonden. In eerste instantie was het meisje door de Haag se rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de regering van welk vonnis zij in hoger beroep kwam. De procureur-generaal bij het hof eiste bevestiging van het von nis, hetgeen dus nu is ge schied. Noodweer werd bewe zen geacht en het meisje wordt als sterk verminderd toerekeningsvatbaar be schouwd. De officier van jus titie bij de rechtbank had vijf jaar geëist. Het slachtoffer onderhield nauwe contacten met India en de daar heer sende godsdienstige zeden. Op haar verzoek was Sanju mee naar Nederland genomen om te studeren. De vrouw zou echter het meisje' hebben ge terroriseerd, zodat zij uitein delijk de woning in Den Haag verliet en in een tuindersgezin in Maasdijk onderdak kreeg. Na ruzie op een avond nam het meisje een mes uit de keuken en bracht de oude vrouw een groot aantal stek ken toe, aan de gevolgen i zij overleed. EIERPRUZEN BARNEVELD COÓP. VELUWSE EIERVEILING Aanvoer 9 851.981 stuks (volgens vei- linglijst 2.422.440 stuks), stemming P.ijzen in guldens per 100 prijshoudend, traag-moeizaam prijshoudend en gie ten redelijk-even hoger. 56—86. raapstelen 3341. radijs 65-66 gram 12,77- 2350—4270. 12.18-13.S 13.59. EIERVEILING Aanvoer 2.126.480 stuks, stemming vlot. voor de grote eieren kalm. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 51-52 gram 10.47-10.31. 56-57 gram 11.68-13,09, 61-62 gram 12,36-13,82 en 66-67 gram 12,15-13.61. EIERMARKT Aanvoer ca. 1 400 000 stuks, handel vlot. Eieren van 48-54 gram 9,00-12,00 per 100 stuks, ko- prijs 1.87-2.22. 57-61 gram 13.25- 13,60 per 100. kg-pnjs 2,32-2,23 en 1161 schapen, 5 larr kens boven 100 kg. 521 biggen. 14 bokken en geiten en 620 slachtrun- deen. Prijzen (in guldens per kg): slachtkoeien extra kwal. 7,80-8,65, 1e kwal. 6,60-7,30, 2e kwal. 5,55-6,35, 3e kwal. 4,75-5,55, stieren 6.50-8,00. worstkoeien 4,50-5.60. nuchtere kal veren 1,40-1.70, slachtzeugen lev. gew. 2,25-2,30, 1e kwal. 2,15-2,20, 2e kalfkoeien 1700-2600,' kalfvaarzen 1625-2500. vare koeien 1400-2290, pinken 1175-1600, stieren 1500-2800, graskalveren 575-1000, nuchtere kal- fok en mestenj zwartbont 255-345, roodbont 345-455, vette schapen 20O- geiten 30-100. Overzicht (re Betrekkingen tussen VS China officieel WASHINGTON (AP) De Verenigde Staten en China zijn gisteren in een atmosfeer die gedrukt was door de oor log in Zuidoost-Azië diploma tieke betrekkingen aange gaan. Het was zeven jaar ge leden dat beide naties hiertoe de eerste stappen onderna men. Cermonieën in Washing ton en Peking symboliseerden de omvorming van de verbin dingskantoren van beide lan den in volledige ambassades. De Chinese ambassadeur Chai Tse-Min overhandigde in Wellington zijn geloofs brieven. De Amerikaanse se naat Leonard Wroodcock is door Washington officieel tot Amerikaans ambassadeur be noemd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11