Steeds meer Nederlanders leven op water en boot Wat, waar, wanneer? Het ruime sop lokt Lopend onder zeii Steeds meer snufjes op motorjachten Van kano tot kotter BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MAART 1979 PAGINA 9 De 24ste Hiswa, internationale watersport- en kampeertentoonstelling wordt van vrijdag 2 tot an met zondag 11 maart gehouden In de Amsterdamse RAI en de belendende haven. 382 Exposanten laten 1300 vaartuigen zien plus een keur aan accessoires en kampeerbenodlgdheden. Openingstijden: dagelijks van 10 tot 17 uur en van19tot22uun's zaterdags en s zondags van.10 tot 17 uur. Toegangsprijs 7,50. Jeugd onder de 14jaar, aangemeld groepsbezoek en houders van een Pas 65 betalen *5,-. Automobilisten uit alle richtingen moeten de oranje aanwijzingsborden volgen om op de snelste manier de parkeerterreinen van de RAI te bereiken. Er Is nu ook een parkeergarage. Treinreizigers doen er verstandig aan een TT-blIJet te kopen. Het geeft driemaal reductie recht: op een trelnretour naar Amsterdam, op een dagkaart voor de Amsterdamse trams en bussen en bovendien toegang tot de Hiswa zelf. E 'v Voor 65 miljoen gulden aan vaartuigen zal er op de Hiswa 79 te pronk staan. Opnieuw een unieke staalkaart van de mogelijkheden waaruit een watersporter kiezen kan. Op merkelijk is de opmars van de kano. De tentoonstelling in de RAI laat niet minder dan 78 verschillende types zien. Aangezien de romantische combinatie van kanovaren en kamperen steeds meer in zwang komt, doen de belangstellenden er goed; aan even bij de kampeerafdeling van de Hiswa langs te wippen. Ze kunnen dan vaartuig en uitrusting met elkaar vergelijken en op elkaar afstemmen. Een ander mode verschijnsel wordt gevormd door de zeil plank. Omdat de rechter het monopolie van de hand heeft gewezen dat een fabrikant meende te hebben, is deze markt nu vrij met het gevolg dat de Hiswa 21 verschillen de soorten kan tonen. Bij de kajuitzeilboten blijkt de belangstelling voor de traditionele Hollandse vaartuigen groeiende. In de RAI dan ook twee novitei ten op dit gebied: een Staverse Jol en een Schokker. Daarnaast bekoren een Vollenho- vense Bol en twee Lemsteraken oog en hart. Ook bij de andere schepen bespeurt men een terugkeer naar klassieke lijnen. Zo is er bijvoorbeeld een robuust jacht 'te zien- ,dat duidelijk is gebaseerd op het model kotter dat tot voor kort bij het Noorse loodswezen in gebruik was. Hout zag men al lang niet veel meer op de Hiswa Men kende eigenlijk alleen nog de houten kajuit- schouw. Daar is nu een Staverse jol bijge komen, gebouwd van duims eikedelen die stuk voor stuk in de juiste vorm worden ge brand. Een oogstrelende aanblik. Het woord kotter is gevallen. Deze aandui ding komt ook steeds meer voor bij motor jachten. Men proeft er een suggestie van zeewaardigheid in en de Hiswa wijst inder daad meer dan voorheen op de mogelijkhe den om het ruime sop van de zeegaten, de Waddenzee en nog verderop te kiezen. Een vastomlijnd begrip is de kotter ondertussen niet. „In de praktijk komt het er op neer", aldus de kenners van De Waterkampioen die het verschijnsel signaleren, „dat onder een kotter een stoer ogend motorjacht wordt verstaan, meestal een spitsgatter, fors uit de kluiten gewassen dat wil zeggen minimaal zo'n meter of 9 lang met een rondspant romp". De prijs ligt al snel een stuk boven de ton, maar desondanks ziet het er naar uit dat dit type schepen in toenemende mate onze wa teren zal komen stofferen. Gaat het hart in derdaad uit naar het wat ruimere werk, dan is het dienstig te letten op de aanwezigheid van een steunzeil, een betrekkelijk laag ge houden opbouw en een flink vrijboord met verschansingen. Enkele ontwikkelingen bij de open boten tenslotte. Hier heeft de mening postgevat dat de belangstelling voor eenmansscheep- jes steeds toeneemt, enerzijds omdat som mige zeilers een tweemansboot te duur vin den, anderzijds omdat het problemen kan opleveren een goede fokkenist te vinden. Voorts vallen de vaartuigjes op die speciaal ontworpen zijn om vanaf het strand de zee op te gaan. Een grote overhangende spiegel voorkomt vollopen. Een leuke verschijning tenslotte is een roeiboot die is uitgerust met twee draaibare stoelen in plaats van een roeidoft. Erg gemakkelijk voor vissers. De catamaran heeft in ons land zijn eigen trouwe aanhang gevonden. Deze is in een kwartier te monteren of te demonteren en past op het dak van elke auto. Een duidelijk merkbare ontwikkeling bij mid delgrote en grote zeiljachten is het zoge naamde flush-dek, een volkomen vlak, soms bolgelegen dek dat de opvarenden goede loopruimte verschaft. Ook van binnen wor den de schepen steeds royaler. Omdat bij de toepassing van gewapend polyester in de constructie geen spanten nodig zijn. komt een aanzienlijke leefruimte vrij waar het een stuk prettiger bewegen is. De vaartuigen hebben een vrijboord gekregen (hoogte romp vanaf de waterlijn) waardoor men de opbouwen lager kon houden ten gunste van de snelheid, maar desondanks werd bene- dendeks een redelijke stahoogte gehand haafd. De masten zijn hoger geworden, de gieken korter. Daardoor ontstonden de specifieke zeilplannen met slankgesneden grootzeilen en grote voorzeilen. Oogmerk bij dit alles is het zeilen zo efficiënt mogelijk te maken. Daar haakt ook de huidige tendens op in om de kuip zo in te richten dat men van- daaruit vallen en schoten kan bedienen. Meer en meer past men de keerfok toe, een verbeterde versie van de bekende boomfok. Op het gebied van de zeilen speelt zich een stormachtige ontwikkeling af, resulterend in allerlei nieuwe soorten en modellen als de booster, de blooper, de floater, de spanker en de starcut coupe. Alle belangrijke zeilma kers gebruiken tegenwoordig bij het bepalen van de juiste snit van hun zeilen de compu ter. Op motorkruisers vanaf ongeveer 7 meter lengte is de achterkajuit ingeburgerd ge raakt, meestal ingericht als eigenaarshut De moderne motorkruiser Is van alle denk bare gemakken voorzien: elektrische ver- lichting, complete toiletruimten (vaak met douche), goed geoutilleerde kombuizen, watervoorziening en verwarming. Bedenk dat de veiligheid aan boord zeker gebaat is bij de installatie van gasdetectors en automatische lenspompen. Een aparte categorie op de Hiswa vormen de trallerbare dagkruisers cfle dank zij een slimme indeling van het interieur een zeer redelijk comfort bieden. Onze hang naar gemak beperkt zich niet langer tot ons huis. Ook aan boord wil men het nodige terugvinden van de snuf jes waarmee de moderne mens zich ver wen L Het aanbod van accessoires is dan ook In luttele Jaren ongelooflijk uitgebreid. De catalogi van toeleveringsbedrijven en fabrikanten spreken dikke boekdelen. Voor^ al in trek zijn artikelen als een zwemtrap, een grill, verwarmingsapparaten (tot en met complete centrale verwarmingssyste men) en koelkasten. Bij deze laatste kan men kiezen tussen gas- en elektrische sys temen, voorts tussen voorladers en boven- Iaders. De techniek is inmiddels zo ver ge vorderd, dat het stroomverbruik tot een mi nimum is teruggebracht Nieuw op de accessoiremarkt is een com plete doucheset die op middelgrote jachten in de toiletruimte kan worden ingebouwd. In Amerikaanse opgaven vindt men bij de extra voorzieningen nogal eens een gene rator die voor een aanvulling van de boordstroom kan zorgen. In Nederland zijn diverse goed tegen motorlawaai geïsoleer de draagbare generatoren te leveren die men ook reeds in schepen van bescheiden afmetingen kan opstellen. Een tip tenslotte: verlang bij prijsopgave van een accessoire altijd de prijs inclusief de eventuele monta- Door de spantloze bouw biedt de polyester zeilkruiser meer ruimte dan gekosten. men zou denken. Wanneer de exposanten op de Hiswa hun zin krijgen, gaan bootbezitters de binnenwa teren in toenemende mate verwisselen voor een wat ruimer sop. Een begrijpelijke ten dens. gezien de drukte op de vaanwegen. De organisatoren van de tentoonstelling mo gen dan voorrekenen dat er in Nederland nog steeds voor elk varend schip ruim 13.700 vierkante meter water beschikbaar is, de flessenhalzen van sluizen en bruggen (niet langer meer, zoals vroeger, op nage noeg elk uur van de dag voor een kwartje bediend) zijn een schrikbeeld geworden. Le gio verhalen doen de ronde over voordrin- gers die elkaar met de pikhaak te lijf gaan. Onder zulke omstandigheden lokken het IJs- selmeer en de Waddenzee. Maar kan iedereen die een zeewaardig schip of scheepje koopt, de ruime wateren meteen ook bevaren? Natuurlijk niet, de jaarverslagen van de reddingsmaatschap pijen bewijzen het tegendeel. Wanneer men in de haven de kaarten bestudeert, lijkt al les eenvoudig. De ondiepten staan duidelijk aangegeven en men hoeft de boeien en ba kens maar te volgen om uit te komen waar men wezen wil. De praktijk leert anders. Als de navigatie niet klopt, kan men toch op een ondiepte terecht komen. Bij slecht zicht valt het lang niet altijd mee de boeien te verkennen. Wanneer het dan ook nog hard waait, biedt een kijker weinig soelaas. Soms slaat zeeziekte ongenadig toe. Vooral onder die omstandigheden wil een schipper nog wel eens een verkeerde en dus gevaarlijke beslissing nemen. Bij het varen op IJsselmeer en Waddenzee moet men er altijd op verdacht zijn dat men door slecht weer kan worden overvallen. Schip en bemanning dienen dan voor hun taak berekend te zijn. Zo moet de zeiler bij voorbeeld kunnen beoordelen wanneer re ven geboden is of juist niet. Gebeurt het te BIJ de motorjachten blijft de stalen kruiser populair. Daarnaast echter heeft de op- I mars van het polyester voor wat vrijere lij nen gezorgd. Men kan bij de ontwerpen meer afwijken van het geijkte patroon. Op de grotere schepen ziet men steeds vaker een tweede stuurstand, soms in de vorm van een flying bridge, meestal geplaatst op het dak van de stuursalon. Een specta culaire uitkijk, ook voor de mede-opvaren den. De meest functionele opbouwvormge- ving In Nederland blijft ondertussen nog altijd die met een gesloten stuurhuis, want zo'n indeling geeft de beste beschutting tegen onze wispelturige zomers. laat, dan dreigen onnodige risico's. Er zijn talrijke andere voorbeelden. De watersporter op de Wadden behoort het nodige te weten over eb en vloed, over doodtij en springtij. Het moet hem bekend zijn dat een met de windrichting meelopende stroom de golven afvlakt. Maar vooral dient hij te beseffen dat er een steile en gevaarlijke zeegang ontstaat zeker in de zeegaten als wind en stroom elkaar tegenwerken. Met de stroom moet men ook rekening houden als men rustig door een geul zeilt. Lang niet altijd namelijk volgt de stroom precies de geul. Als men in zulke gevallen niet goed oplet, wordt men gemakkelijk buiten de geul ge stuwd en op een ondiepte gezet, hetgeen de grootste narigheid kan geven. Zonder een gedegen kennis van de naviga tie kan men het beslist niet stellen. Men moet in staat zijn een koers uit te zetten en een peiling te nemen. Men dient te weten wat variatie en deviatie is en hoe drift werkt. Een betrouwbaar kompas behoort tot de gebiedende eisen, ook al lijkt dat instru ment op Usselmeer en Waddenzee vaak niet nodig. Bij snel verslechterend zicht kunnen er mensenlevens van afhangen. Navigatiecursussen worden in heel het land op talrijke plaatsen gegeven. Voorts zijn er boeken bij de vleet waaruit men de nodige kennis kan putten. Voor iemand met hart voor de watersport is het mogelijk zich de noodzakelijke kennis snel eigen te maken en de studie op zich geeft de voldoening van veel voorpret. Daarnaast verdient het aanbeveling praktische ervaring op te doen aan boord bij een vriend of relatie die al met het ruime sop vertrouwd is. De oude wijsheid: „Een schip is zo zeewaardig als zijn bemanning", geldt nog steeds, ook al heeft men het stoerste jacht onder de voe ten. PIET SNOEREN Als nieuwe vorm van trimmen is de kano in opmars. Pen populair scheepstype uit Scandinavië: breed, stabiel en toch sierliik. Aangeprezen voor rivieren, meren, Oeltakant en Wad Een visboot voor het ruwe water, maar ook geschikt als toerboot voor het gezin. Gewapend polyester maakt de toepassing van steeds vrijere, snellere lij nen mogelijk.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9