Van der Klaauw had het knap lastig in Jeruzalem vrijdag zaterdagvoordeel Fusie CDA— partners niet uitstellen van erge Henegouwen WAT WIL DE ARP? Kijk eens op de kalender: 1 maart moet u een nieuwe bromfietsverzekering hebben! vend polis NU de nieuwste PHILIPS KLEUREN T.V. 1995.- BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MAART 1979 PAGINA 6 ZAAK-MENTEN WIERP SCHADUW OVER BEZOEK fVan onze verslaggever Evert Mathies) JERUZALEM Het was zondagmor gen bladstil op het zonovergoten voorplein van het oorlogsmuseum Jad Washem aan de westkant van Jeruza lem toen Gideon Hausner, die inder tijd optrad als openbare aanklager in het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann, zich tot zijn gast dr. Christoph A. van der Klaauw, Neder lands minister van Buitenlandse Za ken, richtte met de uitspraak dat het Israëlische volk met grote verbijste ring had kennisgenomen van de uit spraak van de Haagse rechtbank die leidde tot de vrijlating van Pieter Menten, door de Israëlische premier Menachem Begin later op de dag aan geduid als „die verschrikkelijke oor logsmisdadiger". Van der Klaauw, nog diep onder de indruk van de rondgang in Jad Was hem, leek enigszins verrast door het moment waarop de zaak-Menten aan de orde gesteld werd. Hij reageerde met de uitspraak dat ook het Neder landse volk geschokt was en dat de regering de officier van justitie op dracht had gegeven cassatie bij de Hoge Raad aan te tekenen. De uitspraak van Hausner is geduren de het bezoek dat Van der Klaauw aan Israël bracht enkele malen her haald, in allerlei toonaarden maar met dezelfde ondertoon: hoe is het in vre desnaam mogelijk dat een man als Pieter Menten in vrijheid gesteld kon worden? Het is duidelijk dat de uit spraak van de Haagse rechtbank in Israël een afschuwelijke indruk heeft gemaakt. Begin herhaalde maandag in een gesprek met Nederlandse journa listen dat het wellicht het beste zou zijn als Nederland positief zou reage ren op het Israëlische verzoek om uit levering. Een Israëlische journalist vroeg Van der Klaauw, waarom Men ten tijdens zijn detentie een „aparte behandeling" kreeg. De minister wist er geen afdoend antwoord op te ge ven. Dezelfde avond sprak Begin ech ter zijn vertrouwen uit in het beleid van de Nederlandse regering ten aan zien van Menten. De zaak-Menten was een van de on derwerpen die een schaduw wierpen op de overigens hartelijke ontmoetin gen tijdens het driedaagse bezoek van minister Van der Klaauw aan IsraëL Overduidelijk bleek dat men van een spanningsveld tussen Nederland en Is raël kan spreken, mogelijk juist ómdat Israël Nederland beschouwt als zijn beste bondgenoot in de Europese Ge spraak van de Europese Gemeenschap van medio 1977 waarin van het recht van de Palestijnen op een „home land" (eigen land) werd gesproken. Hij „zat" bovendien met een uitspraak die zijn voorganger Max van der Stoel on langs in de Tweede Kamer deed. Van der Stoel zei toen o.m.: „Wij zouden graag zien dat de minister bij zijn be zoek aan Israël duidelijk maakt dat het Palestijnse probleem een oplossing moet vinden, wil het ooit tot een vre desregeling in het Midden-Oosten ko men. Dit betekent in onze (PvdA)-ogen een Palestijnse identiteit, een Pales tijns territoir en staatsvorming in eni-. gerlei vorm van de Palestijnen, al dan niet in confederatief verband met Jor danië." Van der Stoels uitspraak stond in een uitvoerige context (van de totale Mid- den-Oostenpolitiek). Van der Klaauw zei in de Kamer naar aanleiding van Van der Stoels betoog-als-geheel dat het hem sterk had aangesproken. Dat was ongelukkig in die zin, dat de mi nister niet concréét inging op wat zijn voorganger over de Palestijnen gezegd had. Nu leek het net alsof Van der Klaauw min of meer achter Van der Stoels uitspraak over de Palestijnen stond, hetgeen niet het geval is. In Je ruzalem herhaalde Van der Klaauw keer op keer dat hij gehouden is aan de EG-uitspraak van 1977, die in Isra ël overigens óok al niet goed gevallen Het probleem kwam ook in een ander verband aan de orde. Van der Klaauw had in hetzelfde Kamerdebat toegege ven dat er feitelijke contacten tussen de Nederlandse ambassade in Beiroet en de PLO waren geweest er bevorde ring van de vrijlating van TROS-ca- meraman Rutten. Begin liet maandag weten dat hij dergelijke feitelijke con tacten afkeurde. Maar toen hij er later op de dag door Van der Klaauw op gewezen was dat slechts humanitaire redenen tot dit feitelijke contact had den geleid liet hij zijn woordvoerder meedelen dat hij daarvoor begrip kon opbrengen. EERSTE BEZOEK Dit alles maakt duidelijk dat het be zoek van Van der Klaauw bepaald niet gladjes verlopen is. Het was voor de Nederlandse minister (die voor het eerst in Israël was) een boeiend maar ook moeilijk bezoek. Hij moest im mers ook met Israël op éen lijn zien te komen ten aanzien van de Neder landse bijdrage aan Unifil (die tot conflictsituaties tussen de beide lan den zou kunnen leiden gesteld dat Is meenschap. Andere moeilijke zaken waren de Arabische boycot, Unifil en de relatie tussen Nederland en de PLO, de Palestijnse bevrijdingsorgani satie. In het vliegtuig op weg naar Ne derland zei Van der Klaauw dat deze (mogelijke) wrijfpunten wel veel publi citeit krijgen, „maar u mag niet verge ten dat ze gezien moeten worden te gen de achtergrond van de uitsteken de betrekkingen tussen Israël en Ne derland". ZWAAR KARWEI Het bezoek van minister Van der Klaauw aan Israël was bepaald geen gemakkelijk karwei voor de Neder landse minister. Dat stond vóór de af reis met het regeringsvliegtuig al vast. Niet ten onrechte was het bezoek in een aantal zware sessies tussen de mi nister en de betrokken topambtenaren Rutten (directeur-generaal politieke za ken) en Van Dijl (chef van de directie Afrika en het Midden-Oosten) op het departement voorbereid. Nederland neemt met betrekking tot het Midden-Oosten een bijzondere po sitie in. Enerzijds is er sprake van een bijzondere relatie tussen Israël en Ne derland, een relatie van grote vriend schap en diep respect. Anderzijds heeft Nederland, als lid-staat van de Europese Gemeenschap, een vertrou wensrelatie met op z'n minst een aan tal Arabische landen. Niet voor niets werd in de afgelopen tijd in de hoofd steden Damaskus (Syrië) en Amman (Jordanië) met enige trots gewezen op het feit dat Van der Klaauw eerst deze landen bezocht had en pas daar na naar Israël zou gaan. Ze vergaten voor 't gemak dat er sprake was van een samenloop van omstandigheden, maar het is waar dat Nederland al het mogelijk doet om ook de Arabi sche landen niet voor het hoofd sto ten. Het was dan ook om deze reden dat Van der Klaauw tijdens zijn be zoek aan Israël geen bezoek bracht aan het interessantste deel van Jeruza lem: de ommuurde oude stad, die door de Arabische landen als door Is raël bezet gebied beschouwd wordt. PLO In het al vermelde spanningsveld ligt ook de houding ten aanzien van de Palestijnen. Eerste minsiter Menachem Begin haalde in een gesprek met Ne derlandse journalisten uitermate fel uit tegen de PLO, „met haar Nazi-me thoden en Sovjet-wapens". Van der Klaauw moest over deze zaak aanzien lijk genuanceerder spreken. Hij diende zich te houden aan de bekende uit- raëliërs in Zuid-Libanon tegenover Ne derlandse militairen zouden komen te staan) èn hij moest een bevredigend antwoord aan Begin geven op diens indringende vragen over de Arabische boycot. Klip en klaar was dat het rap port van de Tweede-Kamercommissie hierover in Jeruzalem uitermate zorg vuldig bestudeerd is. Daar komt bij dat de Nederlandse mi nister in de Kamer had toegezegd dat hij kritische opmerkingen zou maken over de politiek van nieuwe nederzet tingen van Israël op de sinds 1967 door Israël bezette westelijke Jordaan- oever. Tot opmerkingen hierover kwam hij echter pas aan het slotdiner met Begin. In het officiële gesprek van zondagmiddag was daarvoor geen ruimte geweest, ze werd althans door de veel pratende Begin niet gegeven. Ook wat dit betreft was het te betreu ren dat Begin en niet Van der Klaauws collega Mosje Dayan de Isra ëlische gesprekspartner was. Dayan is een betere luisteraar. Al met al had Van der Klaauw het met dit bezoek knap moeilijk. Juist omdat de betrekkingen tussen Israël en Nederland - terecht - uitstekend zijn is het voor beide zijden niet ge makkelijk om fundamentele kritiek op elkaar te leveren. Die kritiek is van beide kanten gekomen, zonder dat ze, naar onze indruk, de betrekkingen heeft geschaad. Israël heeft Van der Klaauw leren kennen als een bijzonder sympathieke, maar ook als een niet zo trefzekere bewindsman. Hij kwam nogal eens erg aarzelend over, een ervaring die ook het Nederlandse parlement rijk is. Van der Klaauw is nog steeds meer een diplomaat dan een bewindsman, maar hij heeft al met al tijdens dit bezoek de, ook letterlijk aanwezige, „hitte des daags" weerstaan. Een probleem apart was dat de aan dacht van de Israëliërs tijdens dit driedaagse bezoek meer uitging naar wat zich in Camp David afspeelde dan naar de betrekkingen met Neder land. Het zou wat dit betreft mis schien toch beter zijn geweest als het bezoek van Van der Klaauw een paar weken later had plaatsgehad. Hopelijk zal Mosje Dayan spoedig gevolg kun nen geven aan de uitnodiging (voor een tegenbezoek) die hij dinsdagavond op het vliegveld Ben Goerion van zijn Nederlandse ambtgenoot ontving. Voor een ieder die het bezoek van Van der Klaauw meemaakte is het duidelijk dat frequente gesprekken op regering sniveau tussen „Den Haag" en „Jeru zalem" bepaald geen luxe zijn. Dader steekpartij wordt voorgeleid LEIDEN De 50-jarige man die maandagmiddag na een hevige ruzie zijn 22-jarige zoon John in zijn woning aan de Leidse Trompstraat dode lijk verwondde, wordt mor- De politie weet nog steeds niet wat de oorzaak van de fatale ruzie is geweest. De man. die is ingesloten is nog te zeer overstuur om zijn re laas te doen. De zoon werd met twee mes steken in borst en buik zo ernstig verwond dat hij op weg naar het ziekenhuis over leed. Inmiddels is duidelijk geworden dat de ruzies in het gezin al vaker zo hoog oplie pen dat de politie te hulp moest komen. Brand in Katwijkse woning KATWIJK Een brand heeft gisteravond voor ruim tienduizend gulden schade aangericht in een woning aan de Katwijkse Romeinen straat. De brand ontstond in de woonkamer doordat een 6-ja- rig zoontje de gevelkachel op de hoogste stand had gezet. Hierdoor raakten de voor de kachel hangende overgordij nen in brand. Een deel van de woonkamer brandde uit. Het gezin is verzekerd. Achtervolging gereconstrueerd LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag de Willem de Zwijgerlaan gedurende een klein uur over een rij baan afgesloten. Reden hier van was een reconstructie die de politie wilde maken van een wilde achtervolging, die in de nacht van dinsdag op woensdag plaatshad. Rond een uur signaleerde de bemanning van een surveil lance-wagen een automobilist die ruim honderd kilometer reed. Toen de politie de man hiervoor wilde aanhouden, gaf deze gas bij en wist te ontkomen. Op de Willem de Zwijgerlaan kreeg de beman ning van de surveillancewa gen versterking van een twee de politie-auto. De naar later' bleek dronken automobilist keerde daarop zijn wagen en wilde in tegengestelde richting alsnog ontkomen. De te hulp geschoten surveillance-wagen kon zich slechts het vege lijf redden door razendsnel de berm in te rijden. Pas nabij het woonwagenkamp kon de man klemgereden worden. Het bleek een 22-jarige Lei derdorper te zijn. De recon structie van gisteren moest uitwijzen of de man poging tot doodslag ten laste kon worden gelegd. sa Wie de gesprekken over de totstandkoming van het CDA van dichtbij heeft gevolgd, vraagt zich in deze dagen met enige bezorgd heid af: waar willen we heen? Naarmate de dag, waarop definitieve beslissingen dienen te worden genomen, dichterbij komt, schij nen de bezwaren weer toe te nemen. Zie ik het goed, dan vormen zij, die in deze dagen van zich laten spreken, bepaald geen homo geen gezelschap. Onder hen bevinden zich personen van wie het iedereen die meeleeft bekend zou zijn, dat de bezwaren vooral voortvloeien uit onbehagen met het tegen woordige kabinet en het optreden van de CDA-fractie. Het niet voortzetten van de co alitie met de socialisten ligt hun nog steeds zwaar op de maag. Weer anderen willen eerst de grondslag-discussie nog meer uitdie pen, de aanspreekbaarheid op het uitgangs punt verder aan de orde stellen om maar niet nieer te noemen. Er zijn leden van de ARP, die bij het naderen van het 100-jarig bestaan van de partij er niet aan moeten denken dat deze eerbiedwaardige grijsaard er straks niet meer zou zijn. Ik geloof dat deze en mogelijk nog andere motieven, die fen grondslag liggen aan het optreden van genoemde personen, serieus moeten worden genomen. Ik mag daar nog aan toevoegen dat. indien er organisatorische moeilijkheden zijn, die niet in de beperkte tijd die ons nog rest zijn op te lossen, de andere partijen (CHU en KVP) hiervoor veel begrip moeten tonen. Toch geloof ik niet dat de obstakels van or ganisatorische aard zijn. De vraag mag niet worden ontlopen hoe de andere gesprekspart ners reageren op de steeds maar weer nieu we vragen oproepende ARP. Men kan moei lijk volhouden dat de andere partijen geen enkele geduld hebben gehad met de ARP. Gelukkig hebben ze dat wel. De ARP is dat ook waard. Zonder enige trots mag ik zeggen dat de oude ARP ook een grote plaats in mijn hart heeft na meer dan 40 jaar lidmaat- Wat mij zo opvalt in hlle brieven, artikelen en ingezonden stukken is dat altijd over de bezwaren van de ARP wordt gesproken en zo weinig over de intenties van de beide andere evenwaardige gesprekspartners. Zij zijn be reid de lastige en onmisbare en waardevolle ARP in het verbond op te nemen. Vervolgens wordt alsmaar gesproken over het karakter van het CDA. Daardoor wordt de indruk ge vestigd dat de CHU en de KVP minder evan gelisch zijn dan de ARP. Als dit werkelijk zo zou zijn, dan is de ARP een begenadigde groep met een grote taak in het CDA. Maar zo zal het allemaal niet zijn bedoeld. Maar laat men toch met vergeten dat deze vragen en opmerkingen wel gesteld mogen worden door onze politieke vrienden, met wie wij aJ tien jaar in gesprek zijn. De accenten mogen verschillen, zij menen het niet minder oprecht dan wij. RISICO NEMEN Was het nu zo, dat de ARP in alles een voor beeld was dat navolging verdient, dan zou met gepaste dankbaarheid gezegd kunnen worden: kom, ga met ons en doe als wij, en probeer zo snel mogelijk onze manieren in al les over te nemen. Maar zo ligt het niet, we weten wel beter. Ik zal hier geen opsomming geven van feiten en gebeurtenissen in de ARP, die geen navolging verdienen. Daar koop je niets voor. Zie ik dan geen bezwaren in een fusie op korte termijn? Natuurlijk zie ik die wel. Wie echter wacht tot het moment waarop alle bedenkingen zijn verdwenen, kan nog wel even aan het uitstellen blijven. Men moet ook eens in alle ernst de vraag onder ogen zien wat de gevolgen van uitstel zullen zijn. Zullen onze kinderen het ooit begrijpen, dat wij met ons roemruchte verleden, onze brede kijk op de zaak, onze mondiale instel ling het niet kunnen opbrengen een politiek huwelijk met onze mede-christenen aan te gaan? Reeds een eeuw lang prijzen wij de grote voordelen en zegen van de coalitie met onze roomse en christelijk historische vrien den. Uit de ingezonden stukken en open brie ven krijgt de buitenstaander een verkeerde indruk van wat er leeft in de anti-revolutio naire kring. Er zijn met mij vele duizenden anti-revolutionaire mensen die het uitstel van de fusie zeer zouden betreuren. Wie regelma tig contact met onze leden in het land onder houdt, weet hoe sterk het CDA leeft. Het is niet meer weg te denken. Ik ben er niet ze ker van dat een smaldeel maar welwillend spraakmakend smaldeel van de ARP de fusie wel zo begeert. Op grond van jarenlange waarneming in en rondom de zogenaamde top heb ik zo mijn twijfels. Of spreekt de minder prettige kant van de mannen-broeders-mentaliteit hier een woordje mee? De kledij moge veranderd zijn, maar is de mentaliteit geheel verdwenen? Vele deugden en ondeugden zijn na één ol twee generaties niet verdwenen. De discussie van de laatste tijd heeft mij doen besluiten om, uiteraard naast mijn lidmaatschap van de ARP, mij te melden als rechtstreeks Lid van het CDA. Blacken Decker cirkelzaag- machine Sensationele aan bieding voor vakman en doe-het-zelver. Voor langdurig en zwaar gebruik. 1200 Watt. Zaagblad 0 185 mm> Instelbare zaagdiepte van 0 tot 60 mm. Verstek-instelling van 0-45°. Met zaaggeleider Dubbel geïsoleerd. 1 Jaar schriftelijke garantie! Adviesprijs 269 - '■"ye Vroom Dreesmannprijs mm 9a Vendor interieur matras Huishoud trap Solide kwaliteit Bruin gelakt metaal hardhouten treden. Incl. plateau 6 Treden 45- 5 Treden 38.- 4 Treden 34 - Pedaalemmer Zonder mechaniek of roestende onder delen. In bruin/bei- ge of groen/groen. 12 Liter 12.50 6 üter 8.50 Stevige stalen vering, afgedekt/ met cocosvezel en polyether. 1 j Dubbelzijdig doorgestikt, t Luxe damast overtrek met siersteek en handgrepen. 2-Persoons 140x200 cm. van 425.- voor 359.- I 2-Persoons 130x190 cm van 340.- voor 1-Persoons 90x200 cm van 250.- voor I 1-Persoons 90x190 cm van 225.- voor 1-Persoons 80x190 cm van 197.50 voor Italiaans stijl- I meubeltje H55xD32xB63 cm. Noten/antiek finish. Twee laden met op- bergvak. Leuk voor gang of woonkamer. Van 139. voor 110.- Borduurset/ontbijt- laken 130x160 cm. Wit, ecru en licht groen in diverse dessins o.m."Pasen" Zowel kruis- als steel steek. 16.95 Itaee- zits bankje Uitgevoerd in een donkerbruine katoenen ribcord. Losse zitkussens. Bijzonder sfeervol. Past in elk interieur. w W Van 675.- voor VROOM ^3> DREESM ANN ook geldig op de plaatselijke koopavond Jopolis bromfietsverzekering Vendopolis maakt het u makkelijk: Voor uw nieuwe bromfietsverzekering kunt u terecht bij Vendopolis in uw warenhuis Ook op zaterdag en op de koopavond! De Vendopolis bromfietsverzekering wordt uitgeschreven terwijl u wacht! Kompleet, mét boutjes en moertjes, het nieuwe plaatje en een etui voor de papieren krijgt u meteen mee De premie is konkurrerend! De Vendopolis bromfiets verzekering: voor mensen die van makkelijk houden! VROOMS DREESM ANN 66 cm. Hibri beeldbuis U betaalt maar de helft bij plaatsing en de andere helft in 6 maanden zonder rente of kosten. tijdelijk GROTE SORTERING RADIO-T.V -MEUBELEN. B Al was het alleen maar om de service i voorrijkosten 1 geen plaatsingskosten geen afregelkosten alleen de nieuwste types "AALMARKT 12-14-15-16 TEL. 071-12.17.82 LEIDEN VOLOP PARKEERRUIMTE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6