De Spaarbank is er voor geld. Misverstanden rond 'Ongevraagd advies' LEIDSE SPAARBANK Laatste „Dode-Zeerol" in VS gepubliceerd Steeds meer christenen verlaten Turkije Korte metten Er is altijd 'n Nutsspaarbank bij de hand. Vastenbrief van paus ANDERE REGELING VOORUITZENDEN VAN KATHOLIEKE VRIJWILLIGERS kerk wereld CDA krijgt meeste geld aan ledencontributies BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 MAART 1979 PAGINA 4 F In Berkeley in Califoraië is de achtste en laatste „Dode-Zeerol" gepubliceerd. Het is de volledigste van allemaal. Volgens prof. J. Milgrom van de universiteit van Californië bevat de rol verrassend veel nieuws over de oorsprong van het christelijk denken over sexualiteit, huwelijk en echtscheiding. De rol wordt de „Tempelrol" genoemd, om dat een groot deel ervan gaat over de weder opbouw van de tempel in Jeruzalem. Maar daarnaast bevat hij een gedragscode, die echtscheiding en polygamie verbiedt en het celibaat steunt door het verbieden van sexua liteit binnen de muren van Jeruzalem. De rol is de laatste van de acht die in 1947 door een Arabische jongen werden gevonden in een spelonk bij de Dode Zee. Zeven rollen werden in de jaren vijftig ontcijferd en be studeerd, maar de achtste kon pas geborgen worden, nadat Israël in de juni-oorlog van 1967 Arabisch gebied had bezet De „Tempel- rol" werd gevonden in een schoenendoos on der de vloer van een Arabische winkel, waar van de eigenaar betrokken was geweest bij de verkoop van de eerdere rollen. In de afgelopen tien jaar is het stuk bestu deerd door Yigael Yadin, de Israëlische ge leerde, die nu vice-premier is. Volgens prof. Milgrom, die hem daarbij hielp, werpt de „Tempelrol" nieuw licht op de oorsprong van veel christelijke leerstellingen. De meeste bij- belgeleerden zijn van mening, dat de gemeen te van Qoemran, bij welke plaats de rollen zijn gevonden, deel uitmaakte van de secte van de Essenen binnen het jodendom. Een groot deel van de studie van de vorige rollen is gaan zitten in het leggen van verband tus sen deze secte en de eerste christenen. Prof. Milgrom meent, dat de achtste rol de verbin ding verder bevestigd. Volgens hem zullen de vragen rondom de „Tempelrol" de bijbelge- leerden nog vele jaren lang bezighouden. Paus Johannes Paulus II heeft deze week zijn eerste vastenbrief in zijn pontifi caat gepubliceerd. Daarin doet hij een beroep op alle katholieken om collectief getuigenis af te leggen van boete als voorbereiding op de liturgische viering van Christus' lijden, dood en verrijzenis. Hij vraagt de gelovigen zich te bevrijden van de con sumptiemaatschappij, mede met het oog op milieuvervui ling en verspilling van de natuurlijke hulpbronnen. De paus dringt erop aan, dat alle katholieken meedoen met de bisschoppelijke vas tenacties. De paus dringt er voorts op aan, dat alle katholieken de mensen in nood hulp bieden. „Helpt onze broeders en zus ters, die de noodzakelijke le vensbehoeften ontberen, om te ontkomen aan onmenselij ke levensvoorwaarden en om te komen tot werkelijke menselijke vooruitgang". De uitzending van vrijwilli gers in dienst van de katho lieke kerk naar landen in de derde wereld is sinds kort anders geregeld. De sa menwerking die er op dit gebied bestond tussen het Centraal Missie Commissari aat (CMC) in Den Haag en de Nederlandse Missieraad (NMR) in Den Bosch is uit gegroeid tot een taakverde ling. Het Bureau Personele Assis tentie van de NMR zal zich in de toekomst in de eerste plaats bezighouden met de algemene beleidszaken: stu die en onderzoek, de actieve recrutering, de presentatie, de evaluatie en het onder- houden van contacten op het gehele terrein van de personele assistentie. Daarbij horen ook de contacten met de teruggekeerde vrijwilli gers en met hen die zich aanmeldden maar niet wer den uitgezonden. De dienst Missionair Perso neel van de CMC zal zich voortaan bezighouden met de praktische zaken. Hij toetst kandidaten en regelt de voorbereiding van de uit zending. Begin dit jaar waren er in totaal 66 Nederlandse, door het CMC en de NMR uitge zonden, vrijwilligers in de derde wereld werkzaam. Steeds meer christenen ver laten Turkije. Geregeld emi greren hele groepen naar West-Europa en Amerika. Dit blijkt uit een studie van mgr. G. P. Dubois, apostolisch vicaris van Is- t an boel. Volgens die studie telde de hoofdstad van Turkije in 1927 669.900 inwoners, van wie er ruim tweehonderddui zend christen waren. Het merendeel van de christelij ke bevolking van de stad bestaat uit Grieken en Ar meniërs, die maar voor een klein deel een band met Rome hebben. In 1965 had de stad 2.043.500 inwoners, van wie er zeventigduizend Griekse en zestigduizend Armeense christenen waren. In 1970 was het aantal inwoners van Istanboel 2.250.000. Daaron der waren twintigduizend Griekse christenen. Het aan tal Armeense christenen geeft Dubois in zijn studie niet meer aan voor dat jaar. noeg geen kerken verloren gegaan, maar is de kerkelij ke infrastructuur sterk ver ouderd geraakt. De kerken bevinden zich juist in die stadsdelen waar geen chris tenen wonen. En waar wel christenen wonen zijn geen kerken. De christenen in Turkije hebben meestal ook te kam pen met een taalprobleem. In de kerken wordt hoofdza kelijk Frans en Italiaans ge sproken, terwijl de jongeren vooral Engels op school le ren. De vertaling van liturgi sche teksten in het Turks vormt een moeilijkheid, om dat in die taal de noodzake lijke sacrale uitdrukkingen ontbreken. Dubois beklemtoont, dat het christen-zijn voor de Turkse jeugd aantrekkelijker ge maakt moet worden. Hij meent dat de toekomst van het christendom in Turkije afhangt van de mate waarin het zich zelfstandig ontwik kelt Paus Johannes Paulus II heeft gepleit voor intensie vere arbeid aan de hereni ging der kerken. Hij deed dit in een brief aan de vice-voondtter van het se cretariaat voor de eenheid, bisschop Ramon Torrella Cascante, bij gelegenheid van de vergadering deze week in Zwitserland van de gemeenschappelijke commissie van Wereldraad van Kerken en Vaticaan. „Reeds voordat de eenheid in geloof, sacramenten en kerkstructuur volledig is, moeten we wegen vinden die ons in staat stellen ge tuigenis van ons gemeen schappelijk geloof af te leggen en van de gemeen schap die wij in Christus en in het mysterie van zijn kerk kennen", aldus de paus, die nog de wens uitspreekt, dat de leden van de commissie een groeiende samenwerking mogen bereiken op alle ge bieden waar dat maar mo gelijk is. De bisschoppelijke vaste nactie in Indonesië zal dit jaar zijn gewijd aan het gezin. In 1977 was de actie gewijd aan de (on)eerlijk- heid en vorig jaar aan de (on)rechtvaardigheid. Het bijeengebrachte geld wordt voor vijfenzeventig procent besteed aan projecten in eigen omgeving. De reste rende vijfentwintig procent wordt beheerd door het ontwikkelingsbureau van de Indonesische bisschop pen. Daarvan gaat de helft naar vorming. De „Open Kerk Bewe ging", regio Zuid-Holland, zal zaterdag 31 maart weer een ontmoetingsdag hou den in de pedagogische academie Thomas More aan de Stationssingel te Rotterdam. Prof. dr. H. Kuitert, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Am sterdam, zal spreken over: „Hoever moet het geloof in de politiek doordringen en hoever de politiek in het geloof?" Aanleiding tot dit thema was de inleiding van prof. dr. E. Schille- beeckx in oktober, waarin hij de gedachte formuleer de, dat werken aan de we reld, dus politiek bezig zijn, de helft van het evangelie Ts, maar dat de kerk zich niet kan verko pen aan een bepaalde poli tieke richting. Men zal het thema ook in groepen en in een plenair gesprek be spreken. De stichting werkgroep „Vrouw, kerk, tweederde wereld" (VKW) organiseert op 22 maart van tien tot drie uur in de Bergkerk te Amersfoort een confronta tiedag met als thema „Vrouwen, vakbond en kerk in Latijns-Amerika". Dit gebeurt in samenwer king met de Nederlandse afdeling van de CLAT, die de overkoepeling is van bonden van boeren en ar beiders in Latijns-Amerika. (door prof. dr. B. Goudzw aard) De discussie over de vraag of ARP, CHU en KVP per 1 juni 1980 tot een algehele samensmel ting moeten overgaan, is niet geheel vrij van mis verstanden (naar ik aan neem over en weer). Daarom zou ik graag voor mijn persoonlijke rekening nog twee opmer kingen willen maken, die heide de intentie raken van waaruit het „onge vraagd advies" is opge steld. 1. De beoordeling van het be leid van kabinet en fractie zoals die in dit stuk is gege ven, is in de discussie steeds meer op zichzelf komen te staan, d.w.z. losgemaakt van de strekking van het advies als geheel. Daardoor zijn de kritische opmerkingen daar over echter in een ander daglicht komen te staan dan waarin ze in dit advies zijn bedoeld. Het was en is niet de bedoe ling van dit advies CDA-frac- tieleden en -bewindslieden te toetsen op hun goede wil, hun inzet, of wat dies meer zij. Wie het stuk zó leest, zal het inderdaad gemakkelijk als diskwalificerend ervaren. De vraag was deze, of, geme ten aan de maatstaf van wat het CDA in zijn eigen rap porten en programma's al sinds 1972 aan richtlijnen heeft neergelegd, thans zou kunnen worden gezegd dat Prof. dr. B. Goudzwaard die idealen en bedoelingen daarvan in het concrete be leid in voldoende mate hun neerslag hebben gevonden. Wanneer zo'n - zware - maat staf wordt aangelegd, zal uit eraard eerder een negatieve conclusie worden getrokken dan wanneer als maatstaf bijvoorbeeld de goede wil of de mate van inzet wordt ge bruikt Tegelijkertijd kan echter worden gezegd, dat bij het beoordelen van de vraag of een algehele samensmel ting kan worden nagestreefd, aan het aanleggen van de eerste - zware - maatstaf nog niet geheel te ontkomen is. Daar is dan ook bij het op stellen van dit stuk van uit gegaan. Het maken van per soonlijke verwijten is daarbij dus nadrukkelijk niet de be doeling geweest. 2. Het niet doorgaan van dt fusie wordt in de discussie met steeds zwaardere termen afgeschilderd - als een groot gevaar, of een breuk, of een weg met onaanvaardbare ri sico's. Daarom kan het goed zijn er nog eens nadrukkelijk op te wijzen dat in het „on gevraagd advies" niet wordt voorgesteld een weg terug in te slaan. Wat aan samenwer king op landelijk vlak be staat, moet behouden blijven, en ook het plaatselijke en re gionale vlak verzet zich niet tegen nog intensere vormen van algehele samenwerking. De enige vraag, die wordt gesteld, is deze, of er thans voldoende redenen zijn om een nog verdergaande stap te zetten, en welke stap naar samensmelting en daarmee naar een algehele opheffing van de bestaande drie par tijen. De motivering dóórvoor wordt in het advies om di verse redenen - en dus niet alleen redenen in het beleid gelegen! - te zwak, te onvol doende geacht De beslissing om voorlopig een pas op de plaats te ma ken, is daarom op zichzelf ook niet dramatisch, betekent niet een breuk. Maar ze kan wel dramatisch worden ge maakt en worden opgeladen tot de sterkte van een dode lijk gevaar voor de toekomst van het CDA. Laten we aan deze beslissing toch niet meer geladenheid toekennen dan strikt noodzakelijk is! KLM-directeur gehoord in vooronderzoek AMSTERDAM De Amsterdamse rechter-commissaris mr. HJ.W. van Duuren heeft gisteren KLM-directeur drs. S. Or- Iandini gehoord. Dit gebeurde in het kader van het gerechte lijk vooronderzoek, dat wordt ingesteld naar strafbare feiten, die de voormalige KLM-directeur F.B. zou hebben gepleegd. Binnen afzienbare tijd zal nog een drietal andere KLM-functio- narissen worden gehoord in verband met deze zaak. De voor malige directeur F.B. wordt ervan verdacht als directeur van de KLM giften te hebben aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant McDonnel Douglas Corporation. Het onder zoek vindt plaats op grond van de gegevens naar aanleiding van een klacht tegen deze vliegtuigfabrikant. Autodief aangehouden 1 LEIDERDORP Bij toeval is de Rijkspolitie Leiderdorp een 19-jarige autodief op het spoor gekomen. De jongeman was na een slippartij met de gestolen auto door het ijs ge zakt aan de Kalmoeskreek. Hij was blijven kijken naar de activiteiten om de auto op het droge te brengen. Bij navraag bij de omstan ders of zij iets van het gebeu ren hadden gezien, stuitte de politie op de autodief, die op gaf aan de Kiekendiefhorst in Leiden te wonen. Navraag door de politie had inmiddels uitgewezen dat de auto daar enige uren tevoren was gesto len. Dorstige dieven ALPHEN AAN DEN RIJN Uit een kelderbox van een 36- jarige vertegenwoordiger in gedestilleerd zijn 12 flessen jenever, 11 flessen Franse cognac en nog eens 12 flessen gedestilleerd gestolen. Volgens de politie werd voor het ope nen van deze kelderbox aan de Vlietstroom gebruik ge maakt van een valse sleutel Behalve alle drank werd ook een werphengel en een boor machine weggenomen. Betere beveiliging douane ambtenaren DEN HAAG Kogelvrije vesten, betere pistolen en verbetering van het commu nicatie-systeem zijn enkele maatregelen die zijn of nog worden genomen, om de vei ligheid van douane-ambtena ren te vergroten. Dit deelde directeur-generaal der belas tingen CJ. Sleddering desge vraagd mee. Alle Nederlandse douane ambtenaren krijgen deze week een brief thuis, waarin een overzicht wordt gegeven van de reeds genomen en nog in voorbereiding zijnde maa tregelen. Om redenen van vei ligheid en een beter functio neren van de dienst wordt een zodanig communicatienet opgezet, dat iedere ambtenaar in staat is verbinding te krij gen met een vaste post. De bewapening wordt niet zwaar der, maar het verouderde pis tool zal worden vervangen door een moderner type. Voor bijzondere gevallen zullen ko gelvrije vesten beschikbaar zijn. Om het te brengen als u wilt sparen. Om het te halen als u geld nodig hebt. Hypotheken, persoonlijke leningen, doorlopend krediet, noemt u maar op: de Nutsspaarbank is er al héél lang voor. Om u tegen gunstige voorwaarden aan geld te helpen. Erg gunstige voor waarden. Vergelijkt u ze met wie u maar wilt. En het zal u duidelijk zijn: als u geld nodig hebt voor een huis, een auto, een bankstel of voor wat u maar wilt, dan loopt u Zonnige perioden en overwe gend droog. Middagtemperatu- ren omstreeks 7 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. GRONINGEN (ANP) - Het CDA krijgt van alle politieke partijen in Nederland jaarlijks het meeste geld aan contribu ties binnen. Volgens de begroting 1978 gaat het om een be drag van zes miljoen gulden, bijeengebracht door ca. 164.000 leden, wat gemiddeld 40 gulden per jaar per lid betekent. De PvdA krijgt van 121.000 leden vijf miljoen binnen, wat betekent dat het PvdA-lid gemiddeld 54 gulden per jaar af draagt. Bij de WD betalen de 101.000 leden gemiddeld even eens 40 gulden. Deze cijfers staan in het jaarboek van het Documentatiecentrum Nederlandse Politiek Partijen. Ze zijn afkomstig van de heer R.A. Koole van het centrum die een onderzoek heeft ingesteld naar de „financiële en personele situatie van Nederlandse politieke partijen". De hoogste contributie betalen de leden van D'66 en van de PSP. Zij zitten op 70 gulden per jaar. Volgens de cijfers van de heer Koole had de CPN eind vorig jaar 27.500 leden (ra ming), de SGP 18.000, de PPR 12.500, het GPV 12.143, D'66 12.000 de PSP 8500 en DS'70 had in augustus vorig jaar 2780 leden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4